België JDuitschland Engeland Oostenrijk Gemengde Berichten Burgerlijke Stand. Italië Rusland Amerika Nederland De curatoren in het failliet Corvilain ■wiens patronenfabriek in de lucht vloog hebben een proces gewonnen dat voor velen, die in deze zaak betrokken zijn, van groot belang is. De rechtbank heeft namelijk uit spraak gedaan ten gunste dor schuldeischers, die het fortuin opeischien, Int.v- k, naai- men zegt, mevrouw Corvilain persoonlijk toebe hoort. liet zou circa 180,000 frank bedragen. Te Meppen zal in plaats van wijlen dr» Windthorst wordon gekozen: lot lid van don Rijksdag prof. Hertling, te Munchen; tot lid van tiet Pruisische Huis van afgevaardigden graaf Baliesti em. die thans eerste ondervoor zitter van den Rijksdag is. men, die gendarme, politiedienaar of tolbe ambte was geweest. Roof schijnt het voornaamste doel der sa menspanning geweest te zijn. Hetgeen ge roofd werd, als ook het losgeld dat van de gevangenen werd ontvangen, werd in eene gemeenschappelijke kas gedaaneen zeker deel daarvan was echter afzonderlijk bestemd voor de camorristenwier plicht liet was het overige binnen acht dagen ouder al de leden te verdeden. De «wijze meester" ontving evenwel ook hiervan het leeuwendeel. Ver grijp tegen de regelen van het genootschap en ongehoorzaamheid aan de bevelen van een hoogcr geplaatste werden zwaar gestraft, soms met den dood. Het lot wees dengenen aan die de straf moest voltrekken, en indien do door het lot aangewezene hieraan niet voldeed, dan onderging hij dezelfde straf. Als een lid tot de klasse der camorristen verheven werd, moest hij een soortgelijk ver hoor ondergaan als bij zijue eerste toelating, waarbij weer dezelfde vrijmetselaars-cere moniën. ZD. H, Mgr. Anser is na lang been en weer reizen te Steijl teruggekeerd. Zondag a. s. zal bij aan een zestal Eerw» Heeren de H. priesterwijding toedienen. Niet lang zal het meer aanloopon of zijne Doorluchtigheid zal de reis naar China op nieuw aanvaarden. Door een onbekende oorzaak ontstond er Maandag namiddag brand in de schuur van den steenbakker P. Boumans te Heyen. In een oogenblik was alles een prooi der vlam men. De schuur, alsmede de daarin geborgen ongedorschen granen, wareu verzekerd bij de Zutpliensche Brand waarborgmaatschappij. De eerw. Zuster Petronella. in bet kloos ter te Grubbenvorst, die den 21 n November 11. baar 85e levensjaar is ingetreden en nog eon goede gezondheid geniet, heeft Dinsdag het 60 of diamanten jubelfeest harer professie gevierd Zondag nacht omstreeks 12 uur, werd den heer H. T. te Venloo door eenige onver laten kort bij zijne woning aangevallen en hem met een hard voorwerp een gat in het hoofd geslagen, waarna de helden bet op een loopeu zetten. Meer andere personen zijn ins gelijks, misschien door dezelfde belhamels, aangevallen en hebben zich ternauwernood door de vlucht aan eene mishandeling kunnen onttrekken. Woensdag namiddag was luitenant Baron H. te Venlo met zijn paard gespannen voor een calèche, op den Tegelschen weg aan het rijden, toen het paard op hol ging en de stad in rende. In devleeschstraat kwam het rijtuig in botsing met eene vrachtkar met het gevolg, dat luit. H. eenige meters ver uit het rijtuig op straat vloog, gelukkig zonder daarbij eenig letsel te bekomen, het rijtuig was echter zwaar gehavend. Het paard liep steeds door tot aan het stadhuis, alwaar de daarstaande zware brievenbus van het voetstuk werd geworpen en het paard eindelijk tot staan kwam met de overblijfselen van het rijtuig. Persoonlijke ongelukken hebben daarby niet plaats gehad. Woensdag werd een Duitscher in het café AngJais te Venlo door de politie in arrest genomen en geboeid naar het politie-bureau gebracht. Dit schijnt een maatregel te zijn voor die huizen het verblijf moeilijk te maken, althans die persoon werd direct weer in vrij heid gesteld. Te Keulen is 11. Donderdag overleden de heer J. E. H, W. baron d'Olne. lid van de Tweedo Kamer lier Staton-Generaal voor het district Roermond. Maandag jl. had in de parochiale kerk te Baarlo de plechtige lijkdienst plaats van wijlen Baron d'Olne. Vele belangstellenden, bloed verwanten en dienden van den overledene, alsook vele lyc^n lier Provinciale Staten in dit gewest woonden de plechtigheid bij, na afloop waarvan het stoffelijk overschot in don grafkelder werd bijgezet. De heer d'Olne was sedert bijna twee jaar lid der Tweede Kamer voor het district Roer mond. In den laatsten tijd kon hij wegens zijne ziekte geen deel aan de beraadslagingen der Kamer nemen. Ook de Pror. Staten van Limburg verliezen in hem een ijverig lid. De belangen van den landbouw lagen hem steeds zeer na aan het hart en dit toonde hij m. door zijn lidmaatschap van de Landituwvei - eeniging. Eenige landbouwers te Neer hebben tot hunne schade ondervonden, dat de vette var kens, door eenige makelaars aangekocht, om te Roermond aan den koopman geleverd te worden, aldaar door dezen geweigerd werden Niet dan ongaarne lieten de verkoopers zich zulke handelwyze welgevallen, doch hoe zich recht verschaffen? De koopman, gewoonlijk een duitscher, trok zich den handel des makelaars niet aan, en zich aan den laatsten te houden kon zeker ook niet baten, want waar niets is verliest zelfs de keizer zijn recht, zegt het spreek woord. Bij hot einde der historie moest de boer alweer do schade dragen. Dergelijke lessen schrikken echter af om te Roermond varkens te leveren. De/.e week zijn er nu een 40tal uit deze gemeente te Venloo afgeleverd waar naar men zegt koopman en makelaar solide zijn en waar ook minder klachten over het wegen vallen. Door den heer kantonrechter te Roer mond, werd Woensdag J. H. Smeets, land bouwer aldaar, wegens het onbevoegd uitoe fenen der geneeskunde, veroordeeld tot f 50 boete, subsidair 10 dagen hechtenisstraf. Maastricht, 11 April. Geëxamineerd a. In de gymnastiek 5 candidaten, allen geslaagd namelijk de heeren J. Th. Gouraans geboren te Bergen op Zoom, P. Dijkstra geb. te Het Bild, B. Edelman geb. te Maastricht, J. S. H. Jacobs geboren te Meersen, allen te Maastricht woonachtig. b. Voor de akte van onderwijzer 7 candi daten, die allen werden afgewezen. 13 April. Geëxamineerd voor de akte van onderwijzer 7 candidaten, afgewezen 4. Akte bekomen de heeren: J. H.Janssen gob. te Arcen en Velden, wonende te Venlo, J. II. Bcokman geb. en wonende te Venlo en W. II. ii. Nouweu goboren en wonende to Weert. Aan Nederiamlsche en Pruisische grens bewoners is weder vergunning verleend om hun rundvee, ter beweiding, bemesting en be- akkeriug van landerijen, enz., wederzijds over1 de grens en terug te brengen. Hiervan zijn uitgezonderd do Limburgscho gemeenten Bergen, Arcen, Velden, Venlo, Tegclen, Beesol en Belfeld. liet is weder alles behalve veilig in Zuid-Limburg. Thans wordt ons gemold dat Zatordag-avond II. de 16-jarige fabriekarbeider Jos. Smeets, te Wahlwiller-Wattem, op den rijksweg AkenMaastricht onverhoeds door een kerel aangevallen en van zijn weekgeld Beroofd werd. Van deze brutale aanranding wordt ver dacht zekere S., te Wahlwiller, die zijn vrouw en kinderen kwaadwillig heeft verlaten en thans een zwervend leven leidt. Het monument te Hcumcn. Eenieder, die een weinig bekend is met, do geschiedenis van ons vaderland, weet te ver tellen van den slag, geleverd op de Mooker- heide, den 14den April 1574. 't Was daar, op die onvruchtbare heidevlakte, dat de dappere en zoo verdienstelijke Lodewijk van Nassau en zijn broeder Hendrik hun bloed opofferden voor de bevrijding van het vaderland. Ruim drie eeuwen zijn sedert dien noodlottige» slag voorbijgesneld en toch leefde die onversaagde Lodewijk in dankbaar aandenken bij 't N'èer- landsch volk voort. Dat getuigt thans de marmeren zuil deze week met plechtigheid te Heumen onthuld en die als blijvend aandenken ons toont en de nakomelingschap toonen zal, hoezeer de graven van Nassau het vaderland liefhadden. Het monument rust op een eenvoudig voet stuk, met het opschrift: Hulde en dankbare herinnering aan Graaf Lodewijk van Nassau en zijn broeder Graaf Hendrik van Nassau, gesneuveld op de nabu rige Mookerheide bij do verdediging van de vrijheid des vaderlands. Koningin Wilhelraina der Nederlanden en hare Moeder, de Koningin-Regentes, heb ben haren intrek genomen in eene kleine villa to Gersau, in het Zwitsersche kanton Schywtz. De heer Droz, chef van het departement van buitenlandsche zaken, zal de beide koningin nen gaan begroeten uit naam Yan de Zwitser sche regeering, Dat onze katten niet zoo geduldig zijn als wij zouden denken, wanneer wij een kind met haar zien spelen, of wanneer zij zich door een zachte hand laten liefkozen, doch dat de aard van onze poesjes meer overeenkomt met dien van haar bloeddorstige verwanten leeuw en tijger, bleek dezer dagen een inwoner van Beegden. Een groot zeer zwaar konijn zat in een ge sloten kist in den stal. Eenige dagen achtereen werd 's avonds die houten kist bestormd door eenige katten; telkens werden zij echter ver jaagd. Toen men Maandagavond de kist nader de, gingen weer eenige katten op de loop. Bij de kist gekomen zag men dat zij het zware deksel op zijde hadden gestooten. Het konijn lag met doorgebeten strot dood in zijn hok; het warme bloed was het arme dier door de katten bijna geheel uitgezogen. N. K. Te Wylré (Limburg) zijn met omspitten van grond een aantal metalen en steenen voor werpen gevonden, zooals luchters, lepels en kruiken, vermoedelijk uit den Romeinschen tijd. Zekere vrouw T., te Vucht, die dagelijks naar 's-Hertogenbosch gaat, om voor de inge zetenen boodschappen te doen, ontwaarde sedert eenigen tijd, dat gedurende hare afwe zigheid verschillende voorwerpen werden ver mist, zonder dat zij kon begrijpen hoe, daar geen sporen van inbraak waren te bespeuren. Woensdagmorgen verschool de rijksveldwach ter P. zich in de woning van de bestolene, terwyl deze als naar gewoonte uitging. Tegen 10 uur hoorde hij gerucht en zag dat eene buurvrouw, met valsche sleutels, na de deur te hebben geopend, eveneens eene kast ontsloot en zich verschillende voorwerpen toeeigende. De rijksveldwachter, uit zijn schuilhoek te voorschijn tredende, snapte de diefegge op heeterdaad en heeft haar aauvankelyk naar Den Bosch gebracht. Maandagmorgen had te Tilburg een ver schrikkelijke vechtpartij plaats in de öragc- ving van het Trappistenklooster. Zooals bekend, is men aldaar druk bezig met het bouwen eener nieuwe bierbrouwerij. Een partij dezer werklieden, die zich aange sloten hadden met een gedeelte van de beruch te "Korvelsche bende" trokken al vroeg de herberg in. Zij begaven zich naar de zooge naamde Torentjeshoef en sloegen al direct bij hunne binnenkomst den boel stuk, mishandelde de vrouw en namen al wat onder hun bereik kwam meê. De vrouw nam de vlucht en deel de het voorgevallene aan haren knecht, die achter het huis werkzaam was, mede. Deze spoedde zich direct naar binnen, maar in plaats van de deugnieten tot bedaren te kunnen bren gen, werd hij eveneens mishandeld. Vervol gens gingen zij verder en maakten het ieder zoo lastig, dat men zich genoodzaakt zag naar het politiebureau te telcfoneeren. Spoedig kwam do gewapende macht opdagen, zelfs van llilvarenbeek, die er in slaagde een vijftal der belliamols in verzekerde bewaring to brengen. Het is te hopen, dat zij daar hun welverdiende straf niet zullen ontgaan. Dinsdagmorgen had te Hoorn het volgen- do verschrikkelijke voorval plaats: Zekere Cs. Naber, van beroep venter, die, naar men verzekert, somtijds aan verstands verbijstering lijdende was, doodde zijno vrouw mot bijlslagen waarna hij zich zelf door ophan ging van hot leven beroofde. I)e ongelukkigeo laten twee kinderen na, beiden dochtertjes, die de vader, terwijl hij zijn vreeselijk misdrijf volvoerde, in een ka mer opgesloten hield. Door het gerucht, dat de kinderen maakten werden de buren op het feit aandachtig ge maakt en daarna de politie mot het gebeurde in konnis gesteld. Hij had een prys maar kreeg een niet. Een caféhouder op de Veenkade, te 's Gra- venhage, trof dezer dagen het buitenkansje, dat hij, op een twintigste lot in de Staatslote rij, een prijs trok van ongeveer achthonderd gulden. In zyne begrijpelijko vreugde over dit onverwachte douceurtje, vergat de man echter zijn briefje goed weg testoppen. Toen hij het briefje bij den collecteur te gelde wilde gaan maken, was het zoek en toen de man, na een wanhopig zoeken, den collecteur met zijn ver lies bekend kwam maken, bleek het, dat de achthonderd gulden kort te voren door twee als werklieden gekleede personen ontvangen waren, 't Is der justitie nog niet gelukt, de dieven te snappen. De trein van ruim half twaalf, die Za terdagavond van Amsterdam naar Rotterdam vertrok, was reeds in beweging, toen een net gekleed heer aankwam, die nog met den trein meewilde. Hij trachtte, o/schoon gewaar schuwd, do coupé te openen, hetgeen hem ook gelukte, doch toen hü wilde instappen, goraakten zijne voeten bekneld tusschen de treeplank en den wagen, waardoor die li- chaamsdeelen zwaar gekneusd werden en hij bewusteloos werd weggedragen. Hij is naar het Binnengasthuis overgebracht. De heer \V. die naar Heemstede op weg was, waar hjj z(jn buiten heeft, is na weinige uren overleden. In Luckenwalde sioop des nachts eene diefegge, zekere vrouw Grothe in den stal van den molenaar Schmidt, ontvreemdde er een paar vette varkens en dreef de dieren aan stonds naar het op 5 uur afstandsgelegen Jüterbryk. Daar verkocht zy ze vóór dag ea dauw aan een slachter, voor 85 thaler, die haar terstond uitbetaald werden. Zy dronk, nog een kopje koffie en wilde juist opstappen, toen in de deur.... de eigenaar der varkens, met een gendarme verscheen, die haar waren Dngereden. Heel de nachtelijke tocht van 5 uu was vergeefs geweest. En bovendien moest zjj dadelijk, en nu geboeid, naar haar dorp terug. Ook een voordeel. De eene graaf tot den andereWat zal uw zooa toch eigenlijk worden? Och, ik laat hem ambtenaar worden; zoo'n staatsbetrekking is wel is waar niets, maar men heeft het zeker, Mevrouw (steekt de lamp op en laat den ballon vallen) Om 's hemels wil, wat 'n on- golukGebrokenen je kunt nog lachen l Mijnheer. Natuurlijk. Want als dit onge luk de meid was overkomen wat zou dat 'n drukte gegeven hebben I VENRAY Van den 11 tot den 18 April 1891. Greboorten. Peter Willei^Steegh. Peter Joseph van den Heuvel. Maria Huberdina van de Vorle. Maria Petronella Asselbergs. Peter Johannes Antonius Wilmsen. Ge- rardus Hubertus Jenneskons. Huwelijken. Martinus Verschuren, landbouwer oud 25 jaren en Arnoldioa Jenniskens, oud 23 jaren. Johannes Janssen, landbouwer oud 31 ja ren en Maria Petronella Willemsen, oud 27 jaron. Peter Johannes Arts, verwer oud 28 jaren en Johanna Maria van Osch, oud 23 jaren. Sterfgevallen. Jan Arnold Vermeulen, oud 78 jaren, we duwenaar van Maria Lucia Nissen en echt genoot van Jacomina Borghs. Johanna Pirlo, oud anderhalf jaar. Johanna Ger- trudis Freulich oud 69 jaren, weduwe van Peter Cuijpers. Pieter Johannes Sijbers, oud 58 jaren echtgenoot van Anna Gertrudis Vermeulen. Johanna Maria Wismans, ongehuwd oud 24 jaren. Petronella Jose- phina Verhalle, oud 2 jaren. Arnoldiua lleesen oud 10 maanden. Vier beruchte dieven zijn in hechtenis go- nomen, die véor 3 jnar twee millioen uit den postwagen tusschen Ostende en Brussel, en 700000 frs» uit den spoortrein van Neuhaven naar Weenen stalen. De identiteit van den aanvoerder der bende, Panwels, die te Bris tol een kasteel bezit, weid terstond vastge steld. I)e andaro gearresteerden gaven valsche namon en adressen op. Panwels is reeds in Engeland en in Fiaokrijk veroordeeld ge worden. De Engelsche politic was er van onderricht, dat de bende groote waarden, die zich in eene vuurvaste kast op eene stoomboot bevonden, ontvreemden wilde. Sleutels, waarmede de kast was te openen, werden bij Panwels ge vonden. De dieven waren gewaarschuwd, en ondernamen daarom den tijdens de overvaart voorgenomen aanslag met. Zij werden op het spoorwegstation in hechtenis genomen. Rechtstreeksche berichten uit Manipoer, over Rangoen ontvangen, bevestigen het ver moorden der Engelschen onder barbaarsche omstandigheden. Quinton, twee officieren en de hoornblazer werden met dolken en speren afgemaakt, waarna de onthoofde en gruwelijk verminkte lijken buiten de stadswallen aan de honden werden voorgeworpen. De politieke agent Grinwood en twee al vechtend gevatte officieren werden doodgeschoten en daarna evenzoo behandeld. Twee regimenten rukken van Tamoe op naar Manipoer, terwijl nog andere troepen mede dezelfde bestemming hebben. De Mani- poeri's moeten hunne hoofdstad versterkt heb ben,, maar de Engelschen yefwachten weinig tegenstand. De grootste hinderpaal schijnt te bostaan in het gebrek aan transportmidde'e i en wegen. De Engelschen loven groote geld sommen uit voor de gevangenerning van den regent en de andere aanvoerders. Vreeselijke dingen zijn aan het licht ge komen hij de behandeling van het proces te Bari tegen 179 personen, die terechtstaan wegens deelneming aan een geheim genoot schap: de Mala Vita. Deze naam (-Slecht leven") is ontleend aan den titel van een ro man, die ten tijde zijner verscbyning ontzag lijk veel gelezen werd en waarvan Degia Come de schrijver was. De ontdekking van het bestaan van het ge heim genootschap is men verschuldigd aan het verklappen van negen leden, wellicht, uit wraakoefening wegens bestraffing, wellicht ook daartoe gedreven door berouw. Als iemand tot lid van het genootschap wenschte aangenomen te worden, dan moest hij door een lid aan het hoofd der vereeniging worden voorgesteld. Deze gelastte een ander lid den candidaat een streng verhoor te doen onder gaan, ten einde te onderzoekon of de man waard was toegelaten to worden. Het verhoor werd gevoerd in eene soort van dieventaal. Gelijk nu gemeld wordt, telde het genootschap drie klassenzy die tot de hoogste behoorden verkregen den naam van camorristen; de op perste daarvan had den naam van -wijze meester." Tot de laagste klasse behoorden do nieuwelingen zij heetten giovanotti. Als een nieuw lid was aangenomen, werd er eene vergadering bijeengeroepen van de klasso, waarbij hij ingelijfd werd. Daar wer den hem opnieuw tal van vragen gedaan, weer m de soort van dieventaal. Vervolgens word hem met veel mysteriën de eed afgenomen. Hierbij moest hij den eenen voet in een open graf houden, terwijl de andere voet gebonden was aan een keten. Hij moest zweren zijn vader, zyne moeder, zijne vrouw en kinderen, en verder allen die hem dierbaar waren te verzaken, ten einde werkzaam te zijn voor het doel van het genootschap. Nadat dit alles vol trokken was, richtte de -wijze meester" tot den nieuweling eene rede iu schrikwekkende beeldspraak, om hem een voorproefje te geven van de verschrikkelijke straffen die hem wach ten, als hij verraadt pleegt jegens het ge nootschap. Niemand werd bij de Mala Vita aangeno Bij de opening van den Rijksraad consta teerde de keizer dat alle Europeesche mogend heden den levendige» wensch aan den dag leggen om met hare naburen in vrede te leven. Alle regceringen hebben aan het Weener Ka binet de verzekering gegeven, dat zij het handhaven van den vrede als liet hoofddoel van haar streven beschouwen. Deze verzeke ringen en goede verstandhouding (zeide de keizer) mogen ons doen hopen op eene reeks van vreedzame jaren, gedurende welkö de wetgevende macht ongestoord haro taak zal kunnen verrichten. De regeering zal trachten naar eene nieuwe regeling der politieke en commercieele be trekkingen met het buitenland, in het belang van landbouw en nijverheid. Voorts wees de keizer op den verkregen uitslag door het ver gelijk tusschen de C/.echen en de Duitschers. De regeering zal op dien weg zoeken voort te gaan. De keizer bepleitte de noodzakelijkheid dor handhaving van het evenwicht in de be grooting en kondigde ton slotte eene hervor ming van het stelsel dor directe belastingen aan. liet gesprokene betreffende liet vreedzame karakter van den Europeesche» toestand werd levendig toegejuicht, evenals ook 's keizers aansporing tot eendrachtige samenwerking om de geschillen tusschen de partijen uit den weg te ruimen. De keizer werd bij zijn bin nentreden on heengaan zeer toegejuicht. De grootvorstin Olga Feodorowna, die te Charkow plotseling overleden is, was oj>reis naar den Krira, waarheen zij verbannen was. Zij was de moeder van den jeugdigen groot hertog Michael, die wegens zijn huwelijk met een persoon uit de geringe klasse, onlangs bij den czaar geheel in ongenade gevallen is. Als zuster van den groothertog van Baden was de overledene nauw verwant aau het Duitsche keizerhuis. De influenza, voortwoedende te Brooklyn en Now-York, vergt vele offers. Verleden week bezweken er 630 lijders te Brooklyn alleen, waar Zaterdag 200 begrafenissen plaats hadden. Zoovele dooden zijn er te New-York, dat lijkwagens ontbreken en de lijken op karren naar het kerkhof vervoerd worden. VENRAY, 18 April 1891. Naar wij met genoegen vernemen is de heer M. H. Janssen alhier, benoemd tot on derwijzer aan de dorpsschool te Horst en heeft die Woensdag aanvaard. Onze beste wenschen aan den benoemde in zijne nieuwe loop baan. In bet, L. N. onder «Venraai" lazon wij een zeer interressaut bericht over -de Peel" van den lieer T., waarvan wij het zakelijk gedeelte, met eenige uitbreiding laten volgen. l)oor verkoop is de zoo geminachte en weinig opbrengende Peel van voorheen, thans een rijke bron van inkomsten geworden voor de verschillende gemeenten, waaraan deze veen gronden toebehooren. Zoo verkocht de ge meente Venray van haar aandeel op 14 Maart 1889, 171 hectaren tegen den enormen prijs van f 181.000, te betalen in vijf termijnen. Hiervan ontving ze do eerste termijn a contant op 19 Maart d. a. v. f 36,200, op 2 April 1890 van de nog overblijvende koop som, zijnde f 42,957. en op 1 April 11. den derden termijn met de verschenen rente tot een bedrag van 41,268 De twee eerste ter mijnen zijn door den Raad dezer gemeente onraiddelijk solide en voordeelig belegd en kostbare landerijen in de Beiuwe, terwijl in de jl. gehouden raadsvergadering gewikt en gewogen werd om de onlangs ontvangen f 41.268 even solidee» voordeelig te plaatsen.

Peel en Maas | 1891 | | pagina 2