Buitenland. België Frankrijk Duitscliland Engeland Spanje Afrika Nederland Gemengde Berichten a ,.et ovprlangs^loen, opdat aan helfte.ii ten minste een paar oogeu vóórkomen. Hoor proefneming \yeet men, dat een aardappel met een paaroogen, meer en grooter knollen voortbrengt, dan een die daarvan rijkelijk is voorzien. I ilsteken, op een paar oogen na, zon dus verkies lijk zijn. Maar dat gaat natuurlijk niet, waar men eenige HA. wil bepoten, maar in een tuin, t is waarlijk te bg- proeven. Ondervinding toch is de besto leermeesteres, Gewoonlijk zet men de aardappels le dicht op elkaar, denkende da? een grooter getal planten, ook een grootore opbrengst waarborgt. Dat is in lieze, op een en dezelfde oppervlakte niet waar. We moeten piet vergeten, dat de lucht en de warmte behoorlijk in den grond moeten kunnen komen 0111 het plantenvoedsel op te lossen. Neem maar de proef, geachte lezer, en ge zult zien, dat ruimte in dezen u rijkelijk beloont. Is de grond arm, zoodat do plant zich niet goed kan ontwikkelen, ja, dan kan men altijd even nauwer poten. Als de voorbereidende werkzaamhe den achter den rug zijn, eiseht het aard appelenveld niet veel behandeling. Schoonhouden, vlijtig behakkeit en mis schien liiei en daar aanaarden, ziedaar alles. Het blijkt dat. de strenge vorst dezen win ter aan de landerijen in België zeer heeft ge schaad. De tarwe, waarmede 27(5.000 H. A. was bebouwd, is voor drie vierden door de voist vernield en ook dc vroege gerst geheel bevroren. De tcbude wordt op 29.090,61)0 frs. geraamd. Het 8. eeuwfeest der geboorte van den II. Bernardus zal te Dijun en in bet nabijge legen dorp Fontaine, de geboorteplaats van den heilige, van 1-1 tot 17 Juni a. s. luistervol gevierd worden. Do heer Méline verklaart in een rapport aan de Frunscbe regeering, dat mets \erder- trtfffllön is mets nadceligëi daifde gewapende vrede. «Cet état de paix armée écrase les principalis nations de riüuiopo." Jle industiieelen verklaren eenparig, dat niets nudeehger is dan de dienstplicht, juist cp een leeftijd, waar de jonkman zich voor het een of ander handwerk het meest ontwikkelt. I)e handigheid, welke men in dio jaren ver krijgt, kan men op Interen leeftijd niet meer verwerven. Vandaar zegt hij, dat wij, indus- trieelen, niet onze werklieden niet meer met "Engeland en België kunnen wedijveren. Iloe bet joodsche element te Berlijn zich gedraagt, blijkt uit het jaarboekje van go noemde stad. De joden leveren slechts een zeer onbedui dend contingent aan liet aantal misdrijven tegen personendaarentegen leverden zij -1-1 pCt. in do faillieten, 40 pCt. in gevallen van smokkelhandel, 30 pCt. in ontduiking van ac- cynzen, 25 pCt. in de vergrijpen tegen den letterkundigen eigendom, 10 pCl. iu desertie» was mijne eenigste liefde, en had God mij ook niet den plicht opgelegd voor haar eeno moeder te wezen, toen hij onzo moeder tot zich nam God scheen mijn werk te zegenen. Klaartjfi was een engel met haar gouden lok ken, hare blauwe oógon, hare purperroode lipjes. Eu wat was zij aan mij gehecht! Dag en nacht waren wij te zamen, altijd en over al, éèn adem, één leven. Toen, op eenmaal, - 't is nu drie maanden geleden nam God haar van mij weg. Een hevige ziekte woedde in onze wijk. Ik deed alles om mijn lieveling voor de besmetting te bewaren, maar ach, ouk zij word ziek en stierf! Zij zou spoedig vijfjaar zijn geworden. Binnen twee dagen was zij gezond en dood! Ach, mijnheer, ik was zinneloos van droefheid. En nóg ben ik ontroosbaar. Mijn levens geluk is verwoest; elkon dag, ejk uur mis ik mijn kleii*o lieveling, 's Nachts kan ik niet slapen en moet schreien van droefheid, ik heb niets of niemand ter wereld meer, ik ben geheel eenzaam en verlaton Heete tranen liepen langs hare bleeke wangen. -Dat zal niet altijd zoo blijven", sprak hij -op bewogen toon, «'t zal anders worden. Een hart, zoo vol liefde als het uwe, kan niet een zaam en alleen achterblijven. Andoren zullen gelukkig worden door dezen schat van liefde. en 7 pCt. in afpersingen. Toch maken de joden te Berlijn slechts 2 pCt. der bevolking uit. liet Ilof van Justitie, onder één dak met het stadhuis te Cork is afgebrand. Er was juist een rechtszitting toen men bespeurde dat or sleenen en spaanders vielen op don glazen koepél der zaal. Allen verlieten bet gebouw, zoo spoedig mogelijk, en dit was hunne red ding, want het gebouw stond kort daarop aan do vier hoeken in brand. Van de registers en het archief der gemeente (dit laatste in brandkasten bewaard) is niets' gered, men vond later in de brandkasten slechts eenigo verkoolde rollen papier. Ook van de napieren van liet gerechtshof is niets gespaard geble ven. Persoonlijke ongelukken hadden niet plaats. De Spaansche regeering beeft besloten, dat hot klooster van La Rabida, ter gelegenheid van bet vierde eeuwfeest van de ontdekking van Amerika, gerestaureerd zal worden. Het was de prior van de eerw. paters Franciscanen van La Rabida, die Columbus toegang ver schafte tot koningin Isabella, en die hem na zooveel ontgoochelingen en vruchleloozo po gingen in staat stelde, zijn grootseli plan uit Le voeren. Men hoopt, dat het klooster aan de orde der Franciscanen zal teruggegeven worden. Majoor Von Wissman zal binnenkort een nieuw boek uitgeven, getiteld, -Mijn tweede tocht naar Equatoriaal Afrika.*' lly verhaalt daarin veel van de slavernij in do binnenlanden van Afrika en hij beschrijft ontzettende tooneeleu, welke hij bijwoonde. Hij zag op het meer Tanganyka booten vol slaven, waar men, toen du wind opstak en liet gevaarlijk werd voor de overladen vaartuigen, een zeker aantal slaven als ballast over boord wierp. Op een anderen dag wjeip men daar, in dergelijke omstandigheden, slaven over boord om kostbare ezels te "edden, welke be stemd waren voor een rijken Arabier. Wat de reizigers verhaald hebben omtrent de karavanen dor slavenjagers, is volgens Wissman, volstrekt niet overdreven. VKNRAY, 11 April 1801. 11 t^tin&'t""eervol 'ontslagen ontvanger der reg. en dom. te Boxmeer. De minister van oorlog heeft bepaald dat er dit jaar geen afzonderlijke cavalerie ma noeuvres zullen plaats hebben. Er zullen eeh- ler 2 regimenten cavalerie deelnemen aan de grooto najnars-manoeuvres, onder leiding van den generaal-majoor Van Helden. II. M. de Koningin Regentes hooft voor het groot internationaal kegel-concours te Nijmegen, op 27, 28 en 29 Juni e. k., twee kunstvoorwerpen als prijzen uitgeloofd. Dit concours wordt overigens door do rege lingscommissie. waarvan de burgemeester Mr. B. C. Bijleveld het eere-voorzitterschap heeft aanvaard, breed opgezet. Woensdag werd te Roermond door de Maréchaussees aangehouden en naar de ge- vangouis overgebracht P. F. S., geboron te Eijsden, vroeger wisselwachtcr te Venlo, die onlangs te 's-Boseh bij do rechtbank is ver- veroordeeld wegens diefstal tot S maanden gevangenisstraf. Ilij sprak eenigszins te hoog voor hare be- vatte'lijkneid. Hare donkere oogen zagen hem vragend aan. Evenwel, den zin zijner woor den had zij toch verstaan. -Ach ik ben maar een eenvoudig, onwe tend meisje", zeido zij met ongekunstelde een voudigheid, -en ook niet schoon. Mij staat niet anders te wachten dan zorg en harden arbeid. Ik verlaat het huis van mijn stiefva der en zoek eeno betrekking. Wat moot ik nog doen in het huis, waar mijn Klaartje niet inaer is? Mijn stiefvader hoeft geen hart voor mij. En wanneer ik nier. goed behandeld word, wil ik liever onder vreemden gaan". Zij waren aan den uitgang van hot kerkhof gekomen. Het meisje wierp nog een blik te rug in do vallende duisternis in de richting van het kleine graf'een blik van oneindige liefde en verlangen 1 Tol in liet diepste zijns harten trof Werner deze blije. .Was dit niet een even onzelfzuch tig liefhebbend wezen, als zijne Martha 1 was dat niet geest van zijn geost? En nog had dit liefderijk hart de weelde der moederliefde niet loeren kennen. Haar hart was een knop, die zich in den vollen zonneschijn dor liefde eerst heerlijk bloeiend zou ontwikkelen. «Juffrouw Antonio"', zeide hij met hovende stem. -Ik heb een klein dochtertje, dat geene moeder heeft. Zij is ongeveer zoo óud als uw Donderdag stond voorliet. Kantongerecht te Roermond, in tegenwoordigheid van een aantal nieuwsgierigen, terecht, do landbouwer S., beklaagd van op verschillende tijdstippen onbevoegd en zonder noodzaak do geneeskunde te hebben uitgeoefend. Do beklaagde scheen aan kajeput-olic een bijzondere geneeskracht loe te kennen, ailhans schreef hij die, op ver schillende wijze gekleurd, voor, bij ver wondingen, ruinatliiek, hoofdpijn, enz. enz. Het O. M. eischte 100 Gulden boete of 20 dagen hechtenis. Uitspraak over 8 dagen. Het aantal van elke provincie in de lichting der nationale militie voor dit jaar is voor de verschillende provinciën aldus be paald: Noqrdbrabant 12(53, Gelderland 1274, Zuidliolland 2155, Noordholland 187(5, Zeelaud 518, Utrecht 498, Friesland 915, Overijsel 7li4, Groningen 736, Drente 318, Limburg 013. In liet geheel zullen worden ingedeeld: bij de infanterie 8160, bij de cavalerie 375, bij de artillerie 2270 en bij de genie 195, De le 1 uit s.-.der inf. B. A. van Helden Tucker, F. H. W. H. Spieringhs, P. W. Weber, C. M. Phaff, H. S. Hordijk en L. Noest, allen werkzaam bij do militaire ver kenningen to 's-Hnge, vertrekken den len Moi naar Limburg tot bet bijwerken der topogra- phisehe en militaire kaart van die provincie. De commissaris des konings van Lim burg brengt ter kennis van de belanghebbende veehouders, dat luidens ontvangen bericht van den Landmth van Gcldevnhet mond- en klauwzeer onder bet iundvee is uitgebroken in twee gehuchten van de pruisische gemeente Wankunx, Dinsdag a. s. zal te Heumen het monu ment ter eere van de op de Mookerheide voor de vrijheid gesneuvelde graven Lodewijk en Hendrik van Nassau door den Commissaris des Konings in Gelderland plechtig onthuld wor den, terwijl vele hooggeplaatste personages met hunne tegenwoordigheid zullen vereeren. Do baldadigheden, voor eenigen tijd ge pleegd aan de directeurswoning te Helcnavcen, hebben zich wederom herhaald. Door een toe val werd slechts èèn ruit verbrijzeld, hoewel hot huis herhaalde malen met een hagelbui van steenen begroet werd. De aanslag geschiedde tusschon half elf en elf uur, toon nog niet alle bewoners naar bed waren. Een in do liiulit gelost schot bracht de woestelingen niet tot staan, die onder het uiten van wildo verwensclungen hun baldadig heden voortzetten. liet luiden der alarmklok dreef hen uiteen. Kenige minut^jrjator doorstond dc woning rnmuer lievig, bon?V,ruonienr. De maréchaussee is ter plaatse en het on derzoek is aangevangen. Tengevolge van liet plegen van onge regeldheden, in de veenderij te Helenaveen- Dourne, is het politiepersoneel versterkt, 1 brigadier der marechaussees en 2 onderheb- bende marechaussées zijn ter handhaving der orde lijdelijk aldaar gedetacheerd. Te Herkenbosch, bekend door aan hou donde vechtpartijen, is den nacht van Zondag op Maandag een poging lot moord gepleegd op den stationschef. Dezo werd in het rechter been, gelukkig niet gevaarlijk, gewond, ver moedelijk door een schot hagel met een jacht geweer. Kort nadat het bericht hiervan te Roermond kwam, rukte de kapitein Alard met de brigade te paard uit, doch mocht er niet in slugen den ilador, een herbergier, wonende nabij het station Meiick-Herkenbosch, in handen te krijgen, daar deze, naar men vermoedt, de wijlt naar Pruisen genomen lieefc. De aaulei- deudo oorzaak is tot hiertoe onbekend. Klaarlje was, toen zij moederloos werd. Wilt gij dat kind liefhebben en verplegen, zooals gij Klaartje deedt? Gij kunt onbezorgd in mijn huis uw intrek nemen. Ik heb thans nog cene oude juffrouw, die mijne huishouding verzorgt, maar deze ziekelijke, knorrige dame verlangt naar rust; zij weet mijn kind niet naar behooren te verzorgen en bekommeit zich ook niet veel" daarom. Het kind Heeft dus niemand dan mij. Het zou mij een troost zijn, als gij mijne zorg voor haar wildet verlichten. En ik z.il u daarvoor dankbaarder zijn dan uw stiefvader was. Wilt gij komen juffrouw Antonie?" Zonder zich te bedenken, legde zij in zijne toegestoken hand de hare. -Dat is waarlijk, als had de lieve God zelf het zoo beschikt", zeide zij op haar eenvou dige», trouwhartige» toon. -Ik neem uwaau- bod dankbaar aan en wil vao ganscher harte uw dochtertje liefhebben". Zij bespraken thans nog enkoio bijzonder heden, en daarbij toonde het arme meisje eren- veel gezond vorstand als goedhartigheid. Getroost en bemoedigd keertje Werner van den doodenakkor terug. Hij wist thans zijne arme kleine veizorgd. Dc drukkende last was van zijn gemoed weggenomen, een straal van hoop, van liefde was op zijn donker pad ge valle». De berüchfo inbreker Leünissen, die I reeds een klein ïnenbciienleven gevangenis straf heeft gekregen en thans to Breda in de -paraplu" verblijf houdt, beschuldigd van bij de Wed: Gielen te Baarle-Nassau zich twee maal aan inbraak te hebben schuldig gemaakt schijnt niet te willen bekennen, doch tracht bewijze» to zoeken om de justitie ie kun- neu overtuigen, dat hij in de bewuste nachten elders vertoefde. Althans allerwege zijn te Chaatn bekend makingen aangeslagen, waarin door de justi tie het signalement van den inbreker wordt omschreven, terwijl op de gemeentehuizen al daar en te Baarle-Nassau, de portretten een als buste, een ander als staande zijn gedeponeerd, wordende iedereen verzocht, de ze le komen bezichtigen, ten einde de justitie te kunnen inlichten, of zij bedoelden persoon op 23 Juin of op 3 Dec. 1890, of omstreeks deze tijdstippen hebben gezien. Vele personen hebben het conterfeitsel van den boel' met zijn gemeeno ironie reeds ko men bezichtigen en ook is hij reeds door vele personen herkend. Twee bewaarders in bet huis van arrest te Maastricht, aan wie Leumssen zijne bij de wed Gielen, te Baarle N issau gepleegde in braken en vedere schandelijke handelingen uitvoerig heeft verteld, hebbou hiervan aan de justitie mededeclidg gedaan en zijn thans gedagvaard om te verschijnen voor den rech- ter-commissaris bij Je reeutbank te Breda, ten einde hunne verklariug onder eedo af te leggen. Tot heden stond do wed. Gielen met hare getuigenis nagenoeg alleen. Te Simpelveld overleed dezer dagen een groot zonderling, dio eene aanzienlijke som in den muur had ingemetseld. Een sigarenmaker te 'a Bosch kwam Zater dagnacht goed aangeschoten thuis. Na een tijd lang op een stoel te hebben geslapen trad hij naar het venster, stapte er uit in de mee ning vermoedelijk dat hij zich ter ruste begaf en kwam op de straatsteenen terecht. Of schoon hij van een hoogte van vier en een halvo meter neerstortte, is hij er vrij goed af gekomen en heeft slechts een kaakbreuk op- geloopen. Voor den internationalen wedstrijd voor harmonie- en fanfaregezelschappen, welke op 5, 6 en 7 Juli te Eindhoven zal worden gehou den, hebben zich 50 gezelschappen ter deelne ming aangemeld. Over eenigo weken zal de gelegenheid tot inschrijving gesloten worden. Door den gemeenteraad van Eindhoven is besloten aan de harmonie -Apollo's lust" f 250 subsidie te verleenen. Zondagavond is met dc stoomtram tus- Nistelrode, overreden. Hij werd ernstig ver minkt per draagmand naar bet gasthuis te Os overgebracht, waar hij Woensdag overleden is. De vrouw van den slachter Th. J„ te Geinen, werd Dinsdagavond weder de dupe van de opnehtersmethode der dubbeltjes-wis- selaars. Een net gekleede Belgische juffrouw, zekere M. Hofman, vervoegde zich bij haar om dubbeltjes met het jaartal 14554. De vrouw haalde haar geldbakje to voor schijn, aan groote en kleine munt juist f 60 bevattende. Do juffrouw zou wel even helpen uitzoeken, en werkelijk vond men twee dub beltjes van 1854, waarover dejuffrouw zich zoo verheugd betoonde, dat zij drie dubbeltjes in ruil gaf. Een kwartier later echter bemerkte vrouw J. dat, behalve de twee dubbeltjes van 1854, nog f 14,03 uit naar geldbakje verdwenen was. De oplichster is in arrest. Een vat jenever, den 13den December van het vorig jaar uit Rotterdam verzonden, arriveerde eerst Vrijdag 11. te Eist. 't Ging dan ook met stoom! Eon merkwaardige ontdekking werd voor eenigen tijd gedaan door eene dame te Louisville. Zij vond namelijk, dat een gewone Japansche waaier van bamboes, overtrokken met papier, een goed hulpmiddel is voor hen, die aan een zekere zenuwachtige doofheid lij den. Het is een feit, dat de waaier velen, wier gehoor zwak is, in staat stelt een gewoon gesprek te verstaan. Daartoe moet hij mot den top tegen de tanden gehouden worden en wel zoo, dat de stijltjes strak staan. Onze Oostelijke naburen hebben weder eens een staaltje gegeven van hun bedrevon- heid in het maken van woord. Zij hebben het volgende woord uitgevonden: Vereinseigen- tlium verwal lungsdurchsiolitausschuss'', wat zooveel moet beduiden als «commissie van controle over het beheer der eigendommen der vereeniging.V Dat de kwnkzalvars niet schroomen de meest eenvoudige zakcu met een geheimzinnig doch geldopleverend vernis te bedekken, bleek uit het onderzoek van een «middel tegen bloed spuwing", hetwelk mets anders dan... geste riliseerde of gekookte melk bleek te zijn! Mbl. v. Dr. v. H. R. De president der rechtbank te Stafford was onlangs overtuigd dat iemand, terecht staande wegens het inbreken m een sigarenwinkel, waar hij een kistje ontvreemdde, inderdaad schuldig was, maar de jury sprak hem vrij. Daarop nam justice Hawkins het woord en zeide«Mijne heeren van de jury, gij ver wacht stellig dat ik in naam der wet den be schuldigde verschooning vraag voor de onge legenheid die hem is overkomen." De jury zweeg. En zich tot den vrijgespro- kene wendende, ging de president Yoort; -Gelukkig voor u, heeft de jury bevonden dat gij niet gedaan hebt waarvan gij zijt belicht en waaromtrent schijnbare bewijzen waren aangebracht. U kan gaan. Deurwaarder, geef deu man zijn kistje sigaren terug; hij heeft ze eerlijk verdiend.'' Bij een bataljons-exercitie. De majoor: Die man daar, voor den een jarig-vrijwilliger, het geweer wat rechter op! Die man daar, achter den vrijwilliger, een halve pas terug! De tweedo, de derde, vierdep zesde man van den vrijwilliger af, links, wat flinker in positie J Na de exercitie De kapitein: Nou, eenjarig vrijwilligers, jij bent vandaag weer dikwijls genoemd ge worden dat was maar om een haverklapik hoop dat dit niet weer gebenre, 't is bar! Een man stak zijn vingers in den bek van een paard om te zien, hoeveel tanden het dier had en liet paard deed zijn bek dicht om te zien hoeveel vingers de man had. Beidei' nieuwsgierigheid was toen voldaan. Een jongen is bij een boer in de leer ge gaan; op een goeden dag komt hij bij zijn va der terug en zegt dat hij niet langer bij deq boer wil blijven. Slaat liij je soms? Nou dat mankeerde er nog maar aan! AJaar waarom wil je dan niet meer naar hem toe? Wel vader, laatst stierf er een varken; do boer zoutte het, en gaf 't ons to eten. Ver leden week ging een kalf dood; ook dit werd door den boer gezouten, en wij kregen het te eten. Gisteren is de grootmoeder gestorven er* toen ik hem nu van morgen weer met zout zag dragen, heb ik de plaat gepoetst 1 Krelis was zoo dom niet! In een café in de Nes, te Amsterdam, zat Maandagavond een boertje, die door den ei genaar en een zijner zoogenaamde kelluerin- nen werd uitgenoodigd wat mee kaart te spelen Dit Inktfl en Krelia won ooraf At\ - een gulden, en hij was daarover zoo voldaan, dat hij, toen men voorstelde om 5 gulden tó spelen, dankbaar zijn gewonnen geld opstreek en weg wilde gaan. Dit bleek ochter niet naar den zin te zijn van de anderen; men wilde hem mot geweld tegenhouden. Krelis maakte echter zulk een goed gebruik van zijn stevige vuisten, dat zelfs met behulp van een toeschietenden, knecht, men er niet in slaagde hem te houden. Hot nieuwst© snuifje op het gobied van oplichtersstreken is zeker wel het volgende: Een chevalier d'industrie, te Parijs, door kneed in de kunstgrepen om liefdadigheidszin van zijn medemenschen op te wekken, gaat s avonds als het begint te schemeren, naar Passj. Op goed geluk kiest hij' dan- een villa uit. waar hij ziet dat menschen wonen, om' aan het werk te gaan. Met een zondaarsgezicht bindt hij oen touw aan het hek van de villa, haalt den strop om zijn hals en... hangt zich op. Snelt men dan toe en snijdt men het touw door dan is hy bewusteloos voor enkele oogerjj blikken maar. en als hij dan weer bijkomt? stamelt hij zooiots van honger ellende a-rmo kinderen! Natuurlijk wordt hem dan een goed maal eten verstrekt en krijgt hij meestal ook eenig geld, dat hij 's avonds, heel genoeg lijk bij een of ander marchand de vin verteert, om zich den volgenden dag weer op te hangen. Gebeurt het bij toeval dat hij niet opgemerkt wordt dan is het ook al niet erg, want hij zorgt er altijd voor den strop niet zoo stijf aan ie halen, dat hij er weer uit kan. Den laatsten tijd had hij zich echter zoo dikwijls opgehangen, dat hij te Passy bekend werd als een bonte hond. De politie begon lont te ruiken, en Vrijdag werd by door een paar gendarmes opgepikt, juist toen hij weder «zelfmoord" pleegde voor do deur van een wynkooper. Nauwelijks heeft de wintervorst ons voor goed verlaten en zend ons in den vorm van sneeuw en hagel een kouden afscheids groet, of een gewoldige kwaal, die de mensch- heid reeds vele eeuwen teistert en niet alleen overerfelijk maar ook besmettelijk blijk te zijn: de schoonmaak woede hoeft de geheele vrouwenwereld aangetast. Wanneer zal 4° staatsman geboron worden, die met of zonder algemeen stemrecht don vinger zal weten te leggen op deze wondeplok? De gezellige ka chel, het middolpunt van ons gezellig zitje in de huiskamers, wordt verbannen naar iiooger sferen; ook al jaagt de storm ons verkleijipd

Peel en Maas | 1891 | | pagina 2