I^(1gf^iitschland Engeland Nederland Gemengde Berichten yermydon, haastig in een koets is zegge leden, wordt van bevoegde zijde onwaar gc- noeiti^. De ,piin§ verliet Parijs due dagen voor de begrafenis. De Soldi meldt het volgende uit Tou louse: Ken Beier, met name Lind, reserve- officier bij het Duitsche leger, heeft in Decern bor van het vorige jaar te Toulouse een grooton specerij- handel geopend. Om zijn Duitsche afkomst te verbergen, had hij een luaiKScliüian als chef 111 zijn zaak aangesteld cn verder Frauselie bedienden aangenomen. Voor een paar dagen echter stelde hij, toen men aan tafel zou gaan, aan zijn personeel een nieuwen bediende voor, een Puitscher uit Straatsburg. Allo Frnnsche bedienden wei- j gerden daarop met hem aan den gemeenschap- pelijlien disch te zitten en de chef verliet niet dertien Frauselie bedienden liet buis. Pen volgenden dag verscheen de chef. gevolgd door een groote tueuschefunussa, voor het huis van Van Lind en zong de Marseillaise tevens roe pende: «Spuwt op den Puitscher! Weg met den Pruis 1" Slechts met groote moeite ge- Jukte hel der politie de menigte uiteen te drijven. Te Iserlohn \iic-ld dezer dagen predikant Beyschlag céi zeer onverdraagzame redevoe ring tegen de Jezuïeten, aan wie men, volgens hem, den Jeiugkeer in het vaderland niet moet verooMovcii. liet olksblciU, van-die rede gewag makende, zegt dat de predikant, die verschillende anekdoten meedeelde, die be paaldelijk gelogen zijn, de volgende ware anekdote vergat. Het was in 1870; de Jezuïeten pater Aschen- brenner, veld kapelaan der garde-artillerie, onderscheidde zich in het bloedige gevecht hij Le Buurget, door de ouvcjsciirokkenheid, "waarmede hij de gardes ten st' ijde aanmoe digde en de gewonden wegdroeg, te jniddbn van een hevig granaatvuur. IIij werd dóór den koniniandecreuden generaal, op het slag veld zelf, mei. het ijzeren kruis, 1. klasse ge decoreerd. Twee dagen later werd deze dappere Jezuïet uit zijn vaderland verbannen. Hot is sterk gaan dooien, ten gevolge ■waarvan liet ijs aan de monding der Elbe zoo broos geworden is, dat een twaalftal inge vroren stuonibooten zich hebben kunnen los maken en hare vaart voortzetten. Daaren tegen hadden er Maandag middag vele storin gen in het telegraafverkeor met Westelijk |en Zuidelijk Duitscliland, met Frankrijk, Neder land, üroot-Brittannia en België plaats. In het Oosten des lands, vooial in de pro vincie Posen, is ontzettend veel sneeuw ge nster hoog! Sinds 1 dezer, xoo schrijft de Berlijnsche correspondent van de N. li. Ct. rust er eene nieuwe zorg op een menigte huisvaders en andeien in het Duitsche rijk, namelijk de zorj voor eene juiste verzekering ter zake van ou derdom en invaliditeit, die krachlens de thans in werking getreden wet verplichtend is ge steld. Deze verzekering strekt zicii uil over alle werklieden, gezellen, werkleerlingen dienstboden, als ook alle winkelbedienden en andere ondergeschiktendie een jaurlijkseh inkomen van minder dan 2000 maik hebben. Naar eene oppervlakkige raming zijn dit meer dan 12 millioen personen. De verzekerings premie wordt betaald de eene helft door den werkgever, de andere door den werknemer, I)e eerstgenoemde is verplicht te zorgen voor eene juiste verzekering. Zij geschiedt door het opplakken van zegeltjes op een kwitantie kaart. Die zegeltjes zijn te koop aan de post kantoren zij zijn hall'zoo groot als de Duit sche postzegels en zien er ook zoo uit. De kaart wordt den werkgever verstrekt door de districts-politie en bevat zooveel vakjes als noodig zijn om gedurende een jaar elke week een zegeltje op te plakken. Voor de juiste opplakking zyn de werkgevers aansprakelijk en bij verzuim kunnen zy ai heel spoedig met eene boete van 300 mark worden gestraft Er zijn vier trappen van verzekering, welke verdeeling gegrond is op loonklassoii, waarbij ak loon woidi berekend ook hetgeen de ver zekerde in natura omvangt, zooals bijv. ten opzichte van dienstboden liet eten, drinken en de inwoning. De eerste loonklasse loopt tot 350 mark 'sjaars; de verschuldigde ver zekeringspremie in deze klasse bedraagt 14 penningen per week. De tweede klasse loopt van 350 tot 550 mark en daarin is de weke- lijksche premie 20 penningen. In de derde ïoopende van 540 tot 850 mark. bedraagt zij 24, en in de vierde, zijnde van 85ü tot 200Ü mark, 30 penningen. Daarvoor verkrijgt de verzekerde na afloop van zijn zeventigste jaar eene jaarlijksche uitkeering wegens ouderdom, namelijk in de eerste klasse 100.40 mark, in de tweede 134.00. in de derde 102.80, in de vierde 191 mark, de uitkeering wegens inva liditeit kan, in geval van geheele verdere ongeschiktheid tot werk, reeds vóór zijn 70e jour beginnen en bedraagt ongeveer evenveel als de andere. Er bestaan tegen de wet voornamelijk twee grieven, zelfs bij hare voorstanders. Voor eerst: dat de uitkeering te gering is; een oud verzwakt mensob kan er niet vau leven. Ten tweede dat dc grers van leeftijd te hoog is getrokken; werklieden van 70 jaar met andere woordenmensciien die nog genot van de uitkeering kunnen bobben -zijn et' niet veel. De meeste werklieden moeten dus bij dragen zonder er iets voor te verkrijgen. Juist degenen die werkzaam zijn in de takken van bedrijf, waarin de zwaarste arbeid wordt vereischt, zullen er mets aan hebben. Dit zal inzonderheid het geval zijn bij werklieden in verschillende mdustriön in do steden, dus juist bij dezulken die het spoedigst ontevreden zijn, en dat wel terwijl de wet juist is inge voerd om die ontevredenheid tegen te gaan. Niet alleen de werklieden spreken er zoo over, maar gelijk ik in de vorige week nog zelf heb ehooid, ook vele werkgevers, ofschoon die reeds verzoend waren met de zaak, die ook op hen persoonlijk drukt. Zij zeggen hetzelf de, en meenen dat de uitkeering reeds bij het 55. jaar van den werkman behoorde te bo- innen, om haar aan eene giootere menigte ten goede te doen komen, daar toch in de groote steden, de werklieden gemiddeld met zoo oud worden om tot hun 00. of 70. jaar op het genot van uitkeering le kunnen wachten. De uitvoering der wet vereischt een reus 'aclitigerf 'onyvang van werkzaamheden. Een van de grootste lasten valt op de rijkspost kantoren. Zij zijn belast met den verkoop der bovengenoemde zegeltjes, waarvan er naar berekening jaarlijks 625 millioen stuks noodig zullen zijn, en ook met de betaling der uit- keenngen, die, na een bepaalden tijd van ont wikkeling. jaarlijks meer dan 2ül) nnlhueu mark zullen bedragen. Daar de verzekerings premie, welke de werkgever eu werknemer samen betalen, geen toereikend totaal ople vert om de uilkeeringen tot liet bovengenoemde bedrag te doen plaats hebben, komt liet rijk bij elke jaarlijksche uitkeering te gemoet met een toelage van 50 mark. Doch al heeft de posterij nu zooveel er mede te doen. zoe ver krijgt zij daarmee toch met liet karakter eener vi-rzekerings-inrichting zij heeft eenvoudig de zegeltjes te verkoopen cn te zorgen voor het geldverkeer. De verzekeringsbureaux wor den gevestigd door <le gemeenten, provinciën en bondsstaten deze zijn belast met het be stuur over de gelden en liet toezicht op de zalCeu. In d.-n namiddag van 11 iarxr, omsircAs 1 ure, brak te Blerick-Manshréc brand uit in de werkplaats van den schrijn werker 1'. van Gervenj tengevolge waarvan die werkplaats met Lni al liet aanwezige hout, timmei mans- gereeJBhap en e</i hoeveelheid aardappelen, doorlat vuur zijn vernield. De brandspuit, die ter plaatse was aangevoerd, kou uithoof- do van de strenge vorst, geen dienst doen. Do schade wordt' op 1' 400 begroot, een en ander was door assurantie gedekt. Voor de betrekking van hoofd der school te Maasbróe hebben zich niet minder dan 26 sollicitanten aangeboden. Maandagavond had te Kerkrade een on- eluk, waardoor t.wee familiën in oabeschrij- lijk leed werden gebracht. in den laten avond werd de 17jarige mijn werker li. aldaar óp het gehucht Cbèvremont door den lSjarigen mijnwerker li., van aldaar zoodanig door hevige messteken verwond, dat de ongelukkige tegen den morgen reeds over leden is, nadat h|ijn de H. Sacramenten der stervenden in den njicht waren toegediend. De jeugdige moordenaar werd den volgen den morgen ilocJf iVee maróchaussées eu den gemeen te-veld wueu&r in verzekerde bewaring gebracht. 1 De oorzaak van i|en twist is onbekend. De arme ouders zijn voorzeker te beklagen, maar zeker mogen £ij zich afvragen, of zij niet tot dergelijke ongelukken aanleiding geven, indien zij aan kwajongens van 15 ii 17 jaar, veroorloven, tot laat in den nacht herbergen en danshuizen te bezoeken, en daarbij zak messen en dolken te dragen, wier gebruik bij vechtpartijen zoo hoogst gevaarlijk is. Zooals men >weet, heeft de Duitsche pastoor Kueifi' een boek geschreven, tot titel voerende «Meine Wasserkur". Dit schijnt het hoofd op hoi te hebl\pn gebracht van een hoofd der school in de Limburgsche gemeente R. In de vinnigste kou ^er laatste dagen zag men den goeden man blootsvoets door de sneeuw wandelen. Ook opftijn jeugdig kindje paste h ij Kneiffs metiioue toe, wat bet relt de be handeling met koud water. Het wichtje is desondanks 11. Zaterdag ge storven. Tijd. Hoezeer dc koude de ouden van dagen heeft aangegrepen, blijkt liet best uit de sterfte- statisliek van Londen. In de tweede week van December was liet getal personen boven de 80 jaren, in de Engelselie hoofdstad over leden, 100; een in geruimeu tyd niet bereikt getal cn toch nam de s'orfte in de drie opvol gende weken voor de meer dan 80j-uigen tu ooi taureiiu toe, Van Hö Tot 142 en l4o. Men kan dus met genoeg op de ouden vau dagen passen. Bij de Tweede werp ingediend YEN RAY17 Januari 1S91. Terwijl eenige jongelingen zich Maan dag namiddag te Grubbenvorst met schaatsen rijden vermaakten, had een hunner, W. L., het ongeluk te vallen en een been te breken. Door de maréchaussee van Roermond werd Dinsdag zwaar geboeid naar 's Boscli overgebracht Rciuold Munstereifel, geboren Duitscher, teneinde aldaar in hooger beroep voor het Hof terecht te staan, hij werd ie Roermond bij de rechtbank veroordeeld voor een jaar gevangenisstraf wegens den briga dier der rijksvetdwacht \V. vau Puijenbroek te Venraij te hebben mishandeld. Gedurende het jaar 1890 werden door de politie te Maastricht 454 vreemdelingen zon der middelen van beslaan over de grens gezet. De carnavalsoptocht te Maastricht, door de sociëteit Mom us" in te richten, belooft zeer luisterrijk te zullen worden. Niet minder dan 36 vereenigingen hebben zich daarbij aangesloten. De sloel zal bestaan uit 30 praal wagens, 20 rijtuigen, 700 personen en 300 paarden, terwijl 5 muziekgezelschappen hem zullen opluisteren. De optocht zal o. a. voorstellen: »de plech tige intocht van prins Carnaval." Z. D. H. Mgr. F. A. H. Boerman.', bis schop van Roermond, heeft benoemd: tot pas toor te Beek den Weleei'w. lieer G. A. H. Rot-rsch, thans pastoor te Baarlo; tot pastoor te Baarlo den weleerw. heer J. H. Geene, thans pastoor te Stamproij; tot pastoor te Stamproij den weleerw. heer F. Eyckheuvels, thans pastoor te Hunsel; tot pastoor te Hunsel den eerw. heer H. Jentiissen thans kapelaan te S walmen; tot kapelaan te Maastricht (O. L. Yr. kerk,i den eerw. heer J. L. M. Frisrhe thans kapelaan te Weert, en tot kapelaan te Weert den eerw. heer H. A. van do Laar, thans kapelaan aan do O. L. Vr. kerk te Maastricht. Het blijkt, dat de beruchte Leuni.ssen nog veel op zijne rekening heeft, zoo moet hij o. a. ook den dader zijn geweest van den bru- talen diefstal te Baarle-Nassau. Hij is reeds door de weduwe, die het bewuste huis be woonde, herkend. Kamer is een weisont- bekraclitigipg van den onderhandsclien verkoop van liet Carmilieten- kloostergebouw c.\. te Boxmeer aan de roomsch-katholieke Jurochie van Sint Pieter aldaar. Bij het bezit van 'lit gebouw met toebehoo- ren zegt de reifcering heeft den staat geen belang, zoodaiaan verkoop tegen eene Jse.li o o rl ti keio f.vdv» nu wenschelyker is, omdat de opneming door den deskundigen ^chatter heeft aangetoond, dat het zeer oude kloostergebouw het da teert van 1652 eerlang dringend vele groote reparation zoude behoeven. Daarentegen heb ben zoowel de roon.sch-katliolieke parochie, die daar de kloosterlingen zeiven er groot be lang bij hebben dfc zekerheid te verkrijgen, dat het gebouw, feitelijk tegelijk pastorie en klooster, ook in de toekomst niet aan zijne eeuwenoude bestemming zal worden onttrok ken. De koopprijs is f 13,000 (met alle kosten), eene som die, in verhouding tot het zuiver inkomen van t 500, dat de staat uit deze be zitting trekt, zeer voldoende mag genoemd worden. Te Osch is Zondagnacht de stoomwat- tenfabriek van de firma Gebr. v. d. B. eene prooi der vlammen geworden. In minder dan drie uur tijds was de geheele fabriek, waarin eene groote voorraad watten en ruwe katoen aanwezig was, uitgebrand. Hoewel men in den beginne bang 'was voor den stoomketel, welke aanhoudend zijn stoomfluit deed hooren, is deze toch gespaard gebleven. De schade aan de fabriek is aanzienlijk het verbrande was laag verzekerd. Do oorzaak van den brand is onbekend. Een koopman bood op het Willemsplein te Rotterdam een Duitscher een zgn. zilveren horlogeketting te koop aan. I)e I)uir,scher, liet witte metaal voor zilver aanziende, gaf den koopman een tik voor den neus en liep met den ketting heen. De venter was te ver bouwereed om hem te vervolgen. In den loop der week vervoegde zich bij een voornaam ingezetene aan den Ouden Sin gel te Leiden een manspersoon, die de liefda digheid trachtte op te wekken. Nadat de meid naar binnen was geweest om bij haar meester 's mans belangen te bepleiten, en iti den gang terugkeerde, was de bezoeker niet meer te vinden. Na onderzoek bleek hij zich verscho len te hebben in een kast in den gang, waar schijnlijk niet met te eerlijke bedoelingen. De sociaal-democraten, die Dinsdag in Den liaag als werkloozen door de stad wan delden, hadden borden bij zich met de opschrif ten Gedenk de werkloozen. Wij cischen werk en brood. Besmettelijke ziekte: armoede. De schoothondjes hebben kleeren aan, onze kinderen loopen naakt. In de haven van het Nieuwediep heeft men door middel vau kruiken, gevuld met buskruit, liet ijs doen springen. Thans zijn do haven en reede vrij van ijs, zoodat dc schepen ongehinderd kunnen binnenkomen. Blijkens nader bericht vaD Hr. Ms. ge zant te Parijs is de invoer van Nederlandscli vee in Frankrijk over zee (zie St. Ct. van 10 dezer) slechts toegelaten op voorwaarde dat liet rechtstreeks van een der Ned. havens naar een Fransohe haven is vervoerd, d. w. z. dat op de reis geen haven van een ander land is aangedaan. Overigens moeten de zendingen vergezeld zijn van een certificaat van de overheid dei- plaats van herkomst, inhoudende dat de dieren gezond zijn, en dat op gemelde plaats op liet oogenblik der verzending noch gedurende de zes daaraan voorafgaande weken eenige be smettelijke ziekte onder runderen, schapen, hokken, geiten of varkens heersehte. De Bossche politie heeft Zondag aange houden zekeren B. K. schoenmaker.te Nij megen, pas uit de gevangenis in Den Bosch ontslagen. Deze persoon wordt verdacht uit. de gang der sociëteit «de Zwarte Arend"' twee jassen te hebben ontvreemd. Op het gestoleno is beslag gelegd. Eene 50 jarige jongedochter, Donderdag 11. met een smid uit Vijlen-Vaals voor den ambtenaar van den burgelijken stand te Gul pen in het huwelijk getreden, weigerde 11. Zaterdag haar huwelijk kerkelijk te laten inzegenen. Yolgens hare verklaring had zij in het huwelijksleven tegenzin gekregen en wenschte zij jongedochter te blijven. Ofschoon men haar deed opmerken, dat zij toch reeds volgens de wet gehuwd was, slaagde men er niet in haar van besluit te doen veranderen. Tegenden 34 jarige C. M., die ongeveer 20 maal een postwissel had vervalseht en van dat vefvalsche stuk liad gebruik gemaakt, is door het O. M. van de Amslerdamsche recht bank 4 jaren gevangenisstraf geöischt. De ver- valschingen geschieden alle op dezelfde wijze. Hij zond aan het adres van zich zelf of van zijne vrouw postwissels van twee gulden. Dan wijzigde hij liet cijfer 2 in 12 en het woord twee in twaalf en nam dan f 12 in ontvangst. Bij de verrekening kwam de zaak uit. In de N. R. Ct. komt de volgende ad vertentie voor Waggons steenkolen zoek. De nummers der waggons zijn 19S16, 22404. 44448 en 34060. Degene die ons omtrent de plaats waar zij aanwezig zijn het eerst eenige inlichting kan geven, zal desverkiezende op een goede be looning aanspraak kunnen maken en ons iu elk geval een goeden dienst bewijzen. waggon i>ro; 'iyfeio' ffeVóiti' zien" r? dézér aan het station 's-Gravenhnge en is sedert spoorloos verdwenen. «De Lijm- en Gelatinefabriek, Delft." INBRAAK te AMSTERDAM. Woensdag nacht is te Amsterdam weer een brutaal stuk uitgehaald. Ongeveer 4 uren trok een op Je straat lig gend en in het lantaarnlicht glinsterend voor werp de aandacht van een op don O. Z. Ach terburgwal surveilleerenden politieagent. Hij raapte het op en zag, dat het voorwerp een gouden horloge was. Door de Molenstee} naar don Zeen ijk willende gaan, vond hij in die steeg niet ver van elkander een paar gou den ringen in de modder liggen. De agent be gaf zich met zijn vonds naar het bureau aan de Oudebrug, waar juist op dit oogenblik een brigadier en een agent bericht kwamen bren gen van inbraak bij den goud- en zilaerkas- houder Klokmeijer. op den Zeedijk 11» (niet ver van de Molensteeg). In hunne ronde dit buis passeerende, was 't iiun opgevallen, dat het luik voor de uitstalkast afgerukt, er naast hing en een spiegelruit geheel uitgesneden was. Zij ontdekten al dadelijk, dat hier inbraak gepleegd was en wekten den bewoner, die de verpletterde ervaring opdeed, dat al de bak ken en doozen met goud, welke voor de ra men gestaan hadden, verdwenen waren. Vermist worden 64 gouden ringen met diamanten, 64 gouden dames ringen, 35 hee- ren-zegelringen, 40 ongowaarborgde ringen, 12 gouden dameshorloges en 20 charivari's tot een gezamelijke waarde van f'2000. Bij een verder ingesteld onderzoek bleek dat de dieven de bakken en doozen, na ze vau hun inhoud ontdaan te hebben, naduen in stukken gebroken en deze naar rechts en links oven de straten hadden verspreid. Dit was onder het wegvluchten gebeurd en derhalv zoo ruw geschied, dat verschillende van de gestolen voorwerpen ook op do straatsteenen terecht, kwamen. Eenige uren later werden op den Zeedijk nog successievelijk vier horloge gevonden. Het spreek van zelf, dat onmiddelijk na de ontdekking naar alle bureaux werd geseind en de geheele stad door en vooral in verdachte buurten een werkzaam oog werd gehouden. Met eenige waartoe dat geleid beeft, is tot het vermoeden, dat deze brutale diefstal ge pleegd is door drie nog jonge lieden, waarvan een bonten muts droeg. Een zoodani drietal is nl. kort na of omstreeks de ontdek king opgemerkt onder een lantaarnpaal op de Geldersche kade, onder verdachte bewegingen vuorwepen beschouwende. liet is vrij zeker, dat*de!diefstal gepleegd is na twee uur. Tot op dit uur wordt nl. de Zee dijk bewaakt door 4 agenten, na tweeën door slechts 2, welke te zamen loopen en de geheele lange straat onder hun hoede hebben, zoodat dus, terwijl zij aan het een einde van de straat zijn, aan het ^andere hun slag kunnen slaan. - Te Neerloon (N.' Br.) zijn bij gelegen heid van een begrafenismaal 11 vrouwen, eerst bewusteloos en later de eene in meerde re, de andere in mindere mate ongesteld ge worden. doordieu zij, zonder de mannelijke begrafenisgasten. in een niet verwarmd ver trek geplaatst, ieder een warme stoof met briquette» kregen, welke tot tweemaal her nieuwd werd en het vertrek met|stikstof op vulden. Gelukkig heeft dit voorval geen droevige gevolgen gehad. Een bewoner van het eiland Vlieland schreef dezer dagen aan een zijner familieleden op het «vasteland" van Nederland Door den strengen en langdurigen w;nter verkeeren wij hier bepaald bijna in nood. Er is geen spek, petroleum, rijst, zout, koffie, thee, boter of reutel meer te krijgen; twee bakkers kunnen niet meer bakken, omdat het meel op is. Het vervoer is door de vorst geheel ge stremd. De telegraafdraad tusschen Harlingen is stukgevroren, Zaterdag jl. ontvingen wij eeu brief, die 22 Dec. reeds verzonden was. Als er reeds een enkele maal iemand, met groot levensgevaar grootendeels, over het ijs hier aankomt, brengt deze enkele brieven mede. Veel menschen gaan wegens gebrek aan petroleum vóór het donker wordt naar bed. LIJST van brieven geadresseerd aan onbe kende personen gedurende de 2e helft der maand Dec. 1890, en welke op schrifte lijke aanvrage aan den Directeur van het Postkanloor te Venray kunnen worden gere clameerd. Arnold Ploem Wandre. De beroemde Engessche dichter Browning, die in de laatste dagen van 1889 overleed, had den 7n April 1889 ten huize van den artist Lelimann, waar een phonographische séance werd gehouden, een van zijn verzen in de phonograaf gesproken. De rol van was had men bewaard, en nu op den dag van zyn be grafenis (31 December) was een.uitgelezen ge- zelïthap rftn ffröVritng's vereerders ten'huize' van den Rev. H. R. Haveis, Cheynewalk. Chelsea bijeen, ora nog eens de stem te hooren De wassen rol werd in den toestel ge&token, afgerold en met groote duidolijkheid vernam het gehoor de stem «van gene zijde van het graf," reeiteerende een vers, tot op 't oogen blik dat de stem zeide: -Ik bon 't vergeten"... een oogenblik pauze... waarna de dichter voortgaat: «ik ik kan mijn eigen verzen mij niet meer herinneren, maar wat ik nooit zal vergeten, is de indruk van verbazing, die ik gekregen heb van Edison's bewonderends- waardige uitvinding". Weer een oogenblik pauze, daar de dichter het instrument blijkbaar verlaten had. Maar hij was teruggekeerd uitgenoodigd om zijn verklaring door zijn naam te bekrachtigen. De stem verhief zich namelijk, en uit de phono graaf klonk het: «Robert Browning gevolgd door handgeklap, waarmede de séance beslo ten werd. Een bekend koopman, die aan het hoofd stond van eene zeer bloeiende handelszaak, gaf eenigen tijd geleden op een niet onaardige wijze te kennen, dat er gedurende de bureau uren moet gewerkt worden en dat dan ook werken boven een boel andere zaken te ver kiezen is. Onze koopman kwam namelijk op den be- wusten morgen, even voor negeneD, naar zijl* kantoor en vond zijn geheeïen staf van kler ken enz., op straat geschaard, luisterende naar de melodieën, die een zeer weinig begaafd kunstenaar aan een versleten instrument trachtte te ontlokken. Zonder acht te slaan op zijn weinig vlijtig personeel, ging de koopman naar den muzi kant en zeide Hoeveel moet je van mij hebben om van nu af tot twaalf uur onafgebroken zoo valsck mogelijk binnen in mijn bureau te spelen Een drietal kwartjes, klonk het ant woord van den virtuoos. Goed, kom maar binnen, zeide de koop man; ik neem het aan, ga daar zitten en be gin maar. l)e vrij haveloos gekleed© straatvirtuoos kreeg een plaats op het groote kantoor, ter wijl de klerken aan hunne lessenaars plaats namen en met werken begonnen. Gedurende den geheelen voormiddag verdween de glim lach niet van het gezicht van den patroon, terwijl geen van de klerken wist wat voor ge zicht te zetten. De kunstenaar speelde maar door hoe lan ger hoe valscher tot blijkbaar genoegen vau den koopman. De verlegenheid van de kier-

Peel en Maas | 1891 | | pagina 2