Luxemburg België Frankrijk Duitschland Nederland Gemengde Berichten ron, dat ik de algomeciic en bijzondere vrijheid, cu de rechten van alle des Ro llings onderdanen en van elk hunner zal beschermen, en tot instandhouding en bevordering van de algemeene en bij zondere welvaart alle middelen aanwen den, welke de wetten lè mijner beschik king stellen, gelijk een goed en getrouw liegent schuldig is l«s doen. r/,oo waarlijk helpo mij Godalmach tig! De vooizitler: -•'liet bcliage thans Uwe Majesteit den door de Grondwet gevordeitie eed als Voogdes in mijne liandeu te willen all eggen." wik zweer trouw aan de Koningin; ik zweer al de plichten, welke de voog dij mij oplegt, heilig te vervullen, en er wij bijzonder op te zullen toeleggen, 0111 de Koningin gehechtheid aan de grond wet en liefde voor haar volk in te boeze men. ?»Zoo waarlijk helpc mij God Almach- tig!" De voorzitter: Moge de Almachtige God Uwe Majesteit gezondheid, kracht en wijsheid geven om do dankbare, maar moeilijke taak van Regentes en Voogdes te vervullen tot geluk van onze beminde Koningin Wilhelmina en tot heil van ons dierbaar vaderland. II. M. de Koningin-Regentes verlaat daarna, begeleid door de commissie, de vergaderzaal. De voorzitter sluit, nadat de commis sie in de zaal is teruggekeerd, de verga dering. Bij het overhandigen van liet grootkruis van den Nederlandsehen Leeuw aan den mi nister Eyschen zeido de koningin-regentes, dat zij overtuigd was, dat zij handelde ovei- euiikoinstig de bedoeling van wijlen den koning. Uil Luxemburg wordt gemeld, dat de groothertog en zijn gezin Maandag aldaar zijn Y'1irrnotfi WiirOHO OIllvaiHKiU werden. Voor het eerst is thans het groothertog dom een onafhankelijke Slaat. l)e tegeu- woordige groothertog Adolf van Nassau is 73 jaar; ongeveer een kwaï tceuw geleden werd hij van ziju hertogdom Nassau beroofd door keizer Wilhelm, don groutvader van den tegenwoordige» keizer van Diuischland. Zijne dochter is getiuwd met den kroonprins van Baden, die ecu kleinzoon is van keizer Wil helm I; hij heeft ook oeu zoon en opvolger, omstreeks 40 jaar oud. Liet karakter van beiden laat voorspellen dat Luxemburg dezelfde vrijheid en dezeltde rustige weivaart zal genieten als onder de regeering van wijlen koning Willem III. De bevolking van het groothertogdom, waarvan de hooidwestelijke helft sedert 1330 een Belgische provincie is, bedroeg, volgens de laatste telling pa 1335) ruim 2UUUOO zielen; 90 percent der ingezetenen belijden den katho lieken godsdienst. Hoewel in gebruiken en gewoonten evenals de Belgische Luxemburgers op de Fransehen gelijkende, is de taai Duusch en het volkska rakter ook aan den Duitschen aard gelijk. Graven van Luxemburg worden 111 de ge schiedenis reeds vermeld omstreeks hot jaar 1000. In het jaar 1307 werd graaf Hendrik van Luxemburg keizer van Duuschiand (Hen drik VII) en zijn oudste zoon Johan werd ko ning van Bohemen. Deze is de blinde koning die in alle verhalen van den veldslag van Ciecy voorkomt. Een zijner z-ions volgde hem op als monarch van Bohemen en zijn andere zoon was de be roemde keizer Karei IV van Duilscbiund, die liet Duitsehe rijk op vaste organieke grond slagen vestigde* en Luxemburg tot hertogdom verhief. Een halve eeuw later ging het hertogdom over aan Louis hertog van Orleans, wiens ver moording koning Hendrik V van Engeland aanleiding gaf in Frankrijk een inval te doen en dot koninkrijk bijkans te veroveren'. Toon na de optreding der Maagd van Orleans de macht der Engelschen was gebroken, gaf her togin Elisabeth van Luxemburg de teugels van het bewind over aan Filips, hertog van Bourgondio. Bij den dood van Karei don S'ouie op het slagveld van Moral, bleef van het Huis van Bourgondië slechts zijn eeuige dochter over, die met Maximiliaan; aartsher tog van Oostenrijk huwde. Zoo kwam de erfenis van Bourgondië (Noord- en Zuid-Ne- derlandj aan het Huis van Habsbtirg en werd als 10cn cirkel bij het Duitsehe Kijk gevoegd. Diens kleinzoon Karei V liet hij zijn troons afstand de Nederlanden aan zijn 20011 Filips 11 van Spanje na. Wat kort daaiop volgde is genoegzaam be kend, hij den vrede vnn Aken werd Nooid- Nederland als onafhankelijk erkend, doch Luxemburg en de overige piovinciën van het tegenwoordige België verbleven aan Spanje. Na den Spaanscheii successie-oorlog kwamen zij, door den vrede v. n Utrecht, weder aan j Oostenrijk en bleven onder dat beheer tot aan j het revolutie-jaar 1795, toen ook Luxemburg bij Frankrijk werd ingelijfd. In löl4 werden door hot C"iigres van Weenen de vorsten uit f hot Iluis van Oranje-Nassau tot groothertog 3 van Luxemburg benoemd, ofschoon het land zelf iu den Duitschen Bond word opgenomen en zijn beroemde vesting, door Carnot be schouwd als de sterkste fortificatie in Europa na Gibraltar, kreeg een Pruisische bezetting. L11 1339 werd het groot-hertogdom door het vredestractaat van Londen in twee deoieii gesplitst. Het sedert jaren lang hangende plan om Brussel door middel van een kanaal met de zee te verbinden cu door uitgestrekte haven werken die stad tot een haven van den eersteu rang te maken schijnt thans verwezenlijkt te zullen worden. Van de op 26,00Ü,ÜU0 franks geschatte kosten heeft de Staat en de provincie Brabant eik 4,000,900 frauks bijgedragen, de stad Brussel, hare voorsteden en andere deel nemende steden elk 3,000,000 franks, zoodat er nog 2,bOO,UUO franks ontbreken. De stad Brussel, die het beheer en de ex ploitatie van het kanaal op zich zal nemen, lieef'L aan de regeering gevraagd 0111 hare bij drage met 2,000,000 franks te verhoogen. De winst, welke 11a de opening van het kanaal wordt verkregen, zal naar verhouding van de bijdragen worden verdeeld. Tusschen Osteudo en Antwerpen is een postpakket ontvreemd, waarin zicii papieren enz., ter waarde van 750,000 francs bevonden, en dat door een Londensche bank naar Am sterdam geadresseerd was. De diefstal moot in den trein gepleegd zijn. Men gelooft, dat een geiieele bende bij de ontvreemding be trokken is en heeft een nauwgezet onderzoek ingesteld. Nader wordt gemeld Het pakket, dat tusschen Antwerpen en Ostende verloren gewaand werd, is terugge vonden. Men had het verkeerd geadresseerd! Het te Brussel loopend gerucht, dat door de mogendheden eeno nota aan Nederland is gezonden met betrekking tot de cjuaestie uer invoerrechten in den Congo staat, zou veld winnen. De nota, in krasse bewoordingen vervat, zou door Duitschland, Groot-Britannië, Oostenrijk en Italië opgesteld en door den Duitschen 4 gezant te 's Graven huge aan do Nei^i'.aaisajne"regeering overhandigd zijn. De Londensche correspondent der N. R. Ct. schrijft: Hel bericht over eene geheime conferentie, die te Bi ussel zou zijn gehouden om eeae nieuwe stoomvaartlijn HarwichHoek van Holland te openen, zoodra de staatsspoorweg daarheen gereed komt is weersproken. Maar de geschiedenis kan daarom toch waar zijn, ooit zonder de «geheime conferentie", waarvan men de bedoeling met zoo dadelijk kan vatten, althans van de zijde der Graai Easternspoor- wegmaatschappij, evenmin als men te be grijpen vermag, weshalve de heeren juist te Brussel bijeengekomen zouden zijn. Mij dunkt, zij hadden het zaakje even goed in de Liverpoolstreet of 111 Holborn kunneu regelen. Ik ben bijna zeker, dat er iets hangende is, omdat Great Eastern mij volstrekt elke in lichting weigert, en ook niet zeggen wil, dat het bericht zelf onjuist is. Men wenscht zich over de zaak niet uit te laten in haar tegen woordig stadium. Vrij veitaalü is dit, dunkt me: «wc zijn er aan bezig, maar het fijne er van zullen wij pas later mededeeleu". Op bevel van den minister van oorlog, heeft de commundeereude generaal van het 19e legercorps, te Keimes, zijn dagorder ingetrok ken, waarhij den soldaten het dragen van wollen ouderkleederen werd verboden, ten eiiide hen tegen de koude to verharden. Te Clermont-Ferrand is het theater des Variétés geheel afgeorand. De zaal was niet in gebruik Een spuitgast is zwaar gekwetst. Dc minister van Handel heeft een zuinig heids-statistiek opgemaakt, voor zoover de spaarzaamheid blijken kan uit den inleg bij de banken. En zoo vinden wij (Lu de natiën (inet uitzondering van de zeer zuinige Duit- schors en Zwitsers, die de Franscue minister niet vermeldt. 1 aldus gerangschikt: Aantal inleggers op de 1ÜUU inwoners: Groot Britannic, 113; België, 73; Italië, 66; Nederland, 513.4; Zweden, 43; Oostenrijk, 31.(59; Frankrijk, 29.09; Canada, 23; Hon garije 3.50. Totaal bedrag van den inleg bij de spaar banken, op de ÏOUU inwoners: Groot Britan- niü, 41.332 irancs; België, 2l5,3ü3; Canada, 24,402; Italië, 9,742; Nederland, 3,001; Frankrijk, 7,575; Oostenrijk, 5,402; Zweden, 2,539; Hongarije, 550 francs. Pasteur heeft medegedeeld, dat twee der leden van zijn instituut, de goneesheeren Roux en Mentsehikoff, eenigè jweken lang proeven hebben genomen in de door Koeh aangewezen richting tot genezing van tering. Pasteur erker-de, dat zij oen mijdol hadden gevonden, dat niet als dat van Koch genezend, doch voorbehoedend werkt. Meer rnocht. hij echter niet zeggen. Wat beide geleerden doen is nog slechts zoeken en zekerheid hebben zij volstrekt niet verkregen. Betreffende Koch's ontdekking betreurde Pasteur, dat anderen d m Koelt zolf't hadden doen voorkomen alsof dc geneeskracht reeds vaststond. Onder anderen bewees liet voor beeld van een .schijnbaar genezen lupus-iijder (uit de inrichting van dl*. V011 Bergman» te Berlijn) die 11a 2 weken weder was ingestort, hou nog volstrekt niet bewezen is dat de be handeling afdoende helpt. In de Temps schrijft dr. Lereboullet dat verscheiden personen tengevolge van de be handeling met dr. Koch's lymphe overleden zijn en volgens hem is nog geen enkele vol ledige of vaste genezing gezien. (Voor dit laatste is trouwens tijd noodig.) Ook de heer Lereboullet neemt den Duitschen geleerde zijn geheimhouding kwalijk. Het ontwerp ter wijziging van de wet op het lager onderwijs werd Zaterdag door Windihorst onaannemelijk genoemd, omdat daardoor de strijd tegen het Catholicisrae ver plaatst zou worden naar de openbare school. Het ontwerp zou do willekeur der ministers wettigen en de vrijheid van onderwijs dooi de Grondwet gewaarborgd, te niet doen. Het toeval wilde dat do schoolopzieners en andere ambtenaren die over deze wet gehoord zijn en gaarne alleen wilden regeeren, allen protestant zijn. Indien dit ontwerp wet werd, zou de strijd der katholieken tijdens den Cullur- kampf vergeefs zijn geweest. De 15 millioeu katholieken 111 Pruisen laten, zoo besloot spr., zich niet majonseeren. VENRAY, 13 December 1890. Bij kon. besluit is benoemd tot rechter in de arr. reclitb. te 's Hertogenbosch, mr. A. "Th. H. G. baron van Lamsweeide. thans kan tonrechter te Sittard, De minister van justitie heeft aan de Tweede Kamer medegedeeld, dat eene nieuwe wettelijke regeling via» het notariaat door hem zal worden ter hand genomen. Verleden Maand ig de feestdag van dc On bevlekte Ontvangc us van Maria, was het 30 jaren geleden dat de Congregatie van O. L. Vrouw alhier, doö' wylen den ZEorw. Heer Dekeu Ver heggen werd opgericht. Dit feest werdn ,ook, tot groote vreugde uer leden van ife'-^ongregalie, op geestelijke wijze gevierd, en Werd voorafgegaan door eene diiedaagsche oefening. De zoo gunstig bekende pater Pacificus uit het Franciscaner- klooster alhier, hall de leiding op zich geno men, en sprak hen 's morgens en 's avonds in de Parochie Kerk'een opwekkend eu hartelijk woord van stichting,toe. De geestelijke oèfeuingen werden besloten door de algemeene li. Communie op het feest van O. L. Vrouw, Indrukwekkend was hst zoovele jonge dochters met het eereteeken van Maria versierd in slichtende godsvrucht en in de beste orde tot de Tafel des Heeren te zien naderen; treilend was het de talrijke leden der Congregatie om het beeld van Maria, dat bij die gelegenheid met brandende Kaarsen ver sierd was, het plechtig Magnificat te hooren aanstemmen; aandoenlijk was het toen in het pleeiitig Lof, gezongen door den WeiEerw. Heer pastoor No termaas geassisteerd door üen Eerw. Heer Kapelaan, na de heerlijke predieaiie van den Eerw. Pater, de eongrega- uisten gezamelijk plechtig hun opdracht her nieuwden en zich liochmaals bijzonder onder Maria's bescherming stelden. Moge Maria's Congregatie steeds blijve bloeien en veel tot heil en geluk van de paro chie Venray bijdragen J Op de Maandag te Horst gehouden vee markt waren aangevoerd 250 stuks hoornvee eu 90 biggen. De prijs dezer laatsteu bedroeg frs. 9—12. De stoombootdienst RotterdamVenloo is wegens iiet vele ijs gestaakt. Door het aantal leerlingen der openbare school te Tegelen, wordt iu 1891 een derde onderwijzer gevorderd. Door den H.W.Geb. lieer Burggraaf van Aefierden, is een nieuw orgel aan de Munster kerk te Roermond ten geschenke gegeven. Het zal volgens het ontwerp van den ar chitect den heer Jorna gebeeldhouwd worden, iu gotieken stijl, gewijzigd naar de omgeviug der standplaats, eu versierd met het wapen des schenkers. liet orgel (spel) zal door de heeren Gebr. Franssen, do gunstig bekende orgelmakers, vervaardigd worden. Het oude oigel is verkocht aan eene kerk te Utrecht. Bij het onderzoek der gemeente begroo- ting voor 1891, is de opmerking gemaakt, dat in verschillende voorname koffiehuizen te Maastricht sterke dranken worden geschon ken, zonder daartoe de vereischte vergunning te bezitten. In de nota van beantwoording verklaren Burgemeester en wethouders dit misbruik niet anders te kunnen tegengaan, dan door uil loven vnn premiën op bekeurin gen, en daar dit. middel daar niet populair mag worden geacht., zij zich moeten onthou den van 111 dien zin een voorstel aan den Raad to doen. In dc St. Servnns-kork te Maastricht bevond zich in het altaar der St. Barbara- kapel eene geheel zwarte en met stof bedekte schilderij. De kerkfabriek, vermoedende, dat de schilderij misschien groote waarde zou kun nen hebben, liet ze bij een bekend belgisch deskundige schoonmaken en opnieuw op doek brengen. Tot aller verbazing bleek woldra, dat het een echte Van Dijck was. De schilde rij stelt voor Jezus stervende aan het kruis. De wolken zijn donker en samengepakt en men ziet, dat er eene aardbeving ophanden is. Maria Magdalcna knielt aan don voet van het kruisbeeld en ziet weenend op naar den Hei land. Het doek is 3,52 hoog en 1.1S M. breed. Onlangs werd melding gemaakt van eene inbraak 111 de branderij van den heer C. Man-es te Maastricht, waarbij diefstal niet de drijfveer kon geweest zijn, en ook niets werd vermist. Men vond toen een nagemaakte sleu tel op de deur der branderij en dacht door uit voorwerp tot de ontdekking der daders te ge raken. Dat is echter nog niet het geval ge weest, weshalve de heer Maries thans eene som van I' 200 uitgeloofd aan hem die eenige inlichting omtrent dien nagemaakien sleutel weet te verstrekken. Naar men verneemt zal, te beginnen met 1 Januari 1891, bij het in werking treden van de nieuwe pensioenwetten een vierde pet. leges worden geheven van het bruto bedrag der uit te betalen pensioenen van af f 600 en hooger per jaar, ook van de militaire pen sioenen bij de zee- en landmacht, die dus ook reeds leges zullen verschuldigd zijn voor de pensioenbetalingen over beo 4e kwartaal. Raad van Voogdij. Nadat Maaudag in de vereenigde zitting der Staten-Generaal de leden van den Raad van Voogdij over de Koningin hun eed hadden afgelegd, heeft de Raad van Voogdij verga ring gehouden en den heer jhr. mr. Van Ree- nen tot voorzitter en jhr. mr. Roëll tot secre taris van dit college gekozen. De plechtige beëediging van H. M. de Koningin werd Maandag iu de Troonzaal ook bijgewoond door den Hofprediker, dr. Yan Koetsveld. Aan 's Rijks Munt zullen binnenkort munten worden geslagen met de beeltenis van de jeugdige Koningin Wilhelmina. Er is voor dat 'doel reeds een photographie van 11. M. en profil pumuivltt. De beeldhouwer Junger te Amsterdam boet seert het model. l'n het anders zoo rustige Seheemda heersehte Zaterdag onder de arbeiders groote opgewondenheid. De oorzaak hiervan was deze: Den heer Toxopeus was een beste koe afgestorven aan een licnte ziekte en hij gaf die aan de arbeiders om ze onderling te verdeelen. De koe was bij den rijksontvanger aangegeven voor f 30, deu accijns door de arbeiders te betalen. De ont vanger gaf verlof om de koe schoon te maken. Toen de rykscommiezen kwamen om het beest te schatten, werd het omniddelijk benaderd. Het vleeseh werd overgebracht naar twee Israelietische slagers die de koe vooraf hadden aangekocht van de ambtenaren voor f 50 en hadden het vleeseh bij een rijksveearts laten goedkeuren. Deze handelwijze van zulke actieve ambte naren wordt algemeen gelaakt. De lieer T. heeft de f 30 met 7 pCt. verdeeld onder de arbeiders. Dit mag een edele, menschlievende daad genuemd worden. Als een bewijs dat mon met de wereld taal van pastoor Schleijer nogal aardig iu de wereld terecht kan, diene, dat de heer G. van Oeli'el te Gent bij Nijmegen in de maand Sept. een in Volapuck gesteld schrijven tot een der Chineesche autoriteiten te Amoy (China) richt te en Zondagmorgen in dezelfde lual een zeer bevredigend antwoord van dien hooidambte- uaai» terug ontving. Zaterdagavond had eene dame het onge luk, even voor de halte Zetten-Andelet bij wachtpost 12, uit den in volle vaart zijnden sneltiem te vallen. Zij had zich onwel gevoeld en wilde het portierraampje openen, toen het. geheele portier openging en zij uit den wagen viel. Eene medereizigster had de tegenwoordig heid vau geest omniddelijk de noodrem in werking te brengen, waarop de trein stilstond en men een onderzoek ging instellen. Men vond de dame aan den kant Yan den weg lig gen, kermende vau pijn; zij werd met veel moeite 111 den coupé gelegd, waarna de reis naar Nijmegen werd vervolgd. Daar werd zij per brancard naar het bureau gebracht, om haar verder onder toezicht van den inmiddels geroepen dokter naar het ziekenhuis te ver voeren. De dame moest naar Neerbosch. Te Nijmegen is overleden de heer mr. W. Franken N. Gzn., kantonrechter, lid van deu Raad en oudwethouder dier gemeente. Vraag en aanbod! Blijkens het dezer dagen verschenen jaar boekje voor het notarisambt zijn van 1 Nov. 1889 tot 1 Nov. 1890 tot notaris benoemd 27 cftndidaat-notarissen en bleven op laatstgen. datum nog aanwezig 1195 candidaat-notaris- sen, waarvan 71 uit bet jaar 1890 en 491 uit de tien daaraan voorafgaande jaren, ter wijl bet maximum van het getal notarissen 844 bedraagt. Floofdei jke omslag. Tot nog toe schrijft men uit Oude-Pekela aan de -V. R. Ct. bestond 111 do bepalingen omtrent de wijze van heffing van den hoofde lijke» omslag nog het recht voor het gemeen tebestuur, om den belastingschuldige, die voor het loo, ende jaar was aangeslagen, in dat jaar nog te verhoogen, wanneer hij zijne in komsten door erfenis of op andere wijze zag vermeerderd. Ged. Staten dezer provincie hebben daarin eenige verandering gebracht, door aan de gemeentebesturen eene resolutie te richten, waarbij op wegneming van dit recht wordt aangedrongen. Het bestuur der gemeente heeft aan dat verzoek voldaan, zoo dat de eenmaal aangeslagene, ook al bekomt hij 1 uiiuere inkomsten, in het loopeude jaar niet mag verhoogd worden. Zeep-vervalsching. Hoewel niet tot de voedingsmiddelen be- hoorende, moet toch de zeep tot de eerste levensbehoeften gerekend worden, en bij scheikundig onderzoek zal blijken, dat zachte zeep tegenwoordig ergelijk vervalscht wordt wat men in dezen den meer fatsoenlijken naam van vullen gelieft te geven. De ervaren (vuiler) weet van 100 kilogram zeep zeer goed 200 kilogram, zelfs meer te maken. De eenvoudige oplossing in spiritus toont reeds aan, hoe erg sommige zeep met aard- appelenmeel vervalscht is. Verder worden gebruikt sapolit, icaterglas, (kalifulling), sodasilicaat, silicate preparé), chloorkalium eu meer andere waardelooze stoffeo, die enkel liet gewicht verhoogen, doch allen aan de waschkracht schade doen en het rein maken van lijflinnen niet bevorderen. «Hoewel nu dit bedrog al schandelijk groot mag heeten, wordt toch he: geldelijk nadeel voor den kooper nog buitensporig verhoogd door den te veel betaalden accijns, want zuivere oliezeep of (gevulde) staan gelijk van beide moet 10 ct. per kilo betaald worden, daar zorgt de fiscus wel voor. De hooper is hier het slachtoffer van dub bel bedrog'; voor 30 a 32 ct. per kilo kon de winkelier zuivere oliezeep leveren, dc "evu 1de wordt echter voor 24 a 23 ct. verkocht, doch is slechts half zeep, want alle vulling valt bij oplossing weg. De fiscus weet, dat de steeds stijgende zeep- accijns enkel te danken is aan deze verval- sching, en werkt dat in de Land ter wille der faoogore opbrengst. In 1878 bracht de zeepaceijns f 1,633,971, in 1S88 reeds f 1,937,332 op, terwijl dit jaar de twee millioen overschreden zal worden, want alleen October 11. bracht weer ruim f S,üu0 meer aan de schatkist dan een jaar te voren. Is het niet ergelijk, dat dit geld onrecht matig en op zöó schandelijke wijze uit den zak der bevolking geklopt wordt? (Wij wezen), zegt de redactie van het Maandbld. tegen de vcrvulschingenwaaraan het bovenstaande is ontleend, (reeds herhaal delijk op het schromelijk bedrog, dat met groene zeep gepleegd wordt. Vooral aard appelmeel dient o. a. in de hoofdstad als ver valsingsmiddel. Waar de autoriteiten derge lijk bedrog straffeloos toelagen, ware het te wenschen, dat de namen der knoeiers bekend gemaakt werden). RIJKSPOSTSPAARBANK. Aan 't postkant, te Venraai en de, daaronder ressortcerend hulpkantoren werd gedurende de maand Oct. ingelegd f 27IS,92 terugbetaald - 1533,56 Het laatste, door dat kantoor uitgegeven boekje draagt het nummer 737, LIJST van brieven geadresseerd aan onbe kende personen gedurende de 2e helft der maand Nov. 18 en welke op schrifte lijke aanvrage aan den Directeur van het Postkantoor te Venray kunnen worden gere clameerd. P. van Dijk, Rotterdam. De beroemde Fransche arts Dumoulin, op zijn ziekbed door de meest eminente man nen uer wetenschap omringd, sprak «lk laat gelukkig drie beroemde geneesheeren na.1 Daar de meesten dei' aanwezigon zijne leer lingen waren, bekeken elkander en verzocht hem ze te noemen. -Zij heeten, zoo ging hij voort, schoon water, beweging en matigheid. I)r. John Abernethy (17631831) werd eens bij een hertogin geroepen, die hem een zieken aap, op een zijden kussen liggende, toondehet beest was zoo naar. De dokter keek naar den aap niet om, doch in hetzelfde vertrek zag hij het kleinzoontje der hertogin in een hoek der zaal bezig met allerlei speel goed. Hij liep naar den knaap, voelde hem den pols en sprakMylady, uw beide neven zijn zwaar ziek; slechts thee drinken en wei nig eten, 't is het eenige wat er aan te doen is. [Dj boog en liet de verblufte hertogin zit ten. Op een anderen koer geroepen bij een hof-

Peel en Maas | 1890 | | pagina 2