lil België Goud voor een druppel water! Duitscliland Italië Troostwoorden toefjezonden aan Hare Majesteit onze geliefde Koningin-Weduwe. Hoort gij dat klokgelui, die droeve sombre lonen, Die ons den dood van onzen Vorst verkondt? kloet nu geen weemoed en geen droefheid bij u wonen, Zeg, is uw harte nu niet smartelijk gewond? Want oeh, Hij is niet meer, die meer dan 40 jaren Ons toonde, hoe een Vorst zich aan Zijn volk verbindt, Die door Zijn wijs bestuur de vrede mocht bewaren, En daarom zoo oprecht en hartelijk werd bemind. Zijn Koninklijke hand gaf vele ruime gaven, Om te bevorderen de kunst en nijverheid En bij den Watersnood, hoevelen kwam Hij laven? Zijn milde hand was steeds tot hulp en steun bereid. Treur Neerlands volkja treur, nu Hij u is ontnomen, Die u altijd zoo trouw ter zijde heeft gestaan, Laat nu een droeve traan in uwe oogen komen, Bij het herdenken, wat Hij hoeft voor u gedaan. Maar niet alleen die traan moet wellen uit uw oogen, Toon uwe liefde en trouw ook aan Zijn gemalin, Wil nu uw liefde nog vermoerd'ren en verhoogen, Toon 't ook aan 't lieve Kind, de spruit van Hunne min. W nut éénmaal zal dat Kind een 'Koninginhe wezen, Als God haar leven spaart voor het heil van Nederland. Nog jeugdig wordt Zij al in alles onderwezen, Dat. Ze eens ïegeeren kan met liefde en verstand. Het beeld IIaars Vaders zal alsdan Haar vergezellen Het lichtsnoer, dat Hij gaf, wijst eens haar roeping aan, De liefde voor Haar Volk zal dan Haar borst doen zwellen. In liefde en in deugd wijst Zij ons 't voetspoor aan. Geliefde Koningin! Wat troost kan ik U geven! Ik voel Uw diepe smart, ik voel "Uw harde pijn, 'k Wijs U op God den Heer, den Heer van dood en leven, Iiij zal Uw grootste troost en beste helper zijn. Maar troost is het UT toch in Uwe droeve Smarte, Dat heel Uw Neerlands Volk aan Uw zijn liefde toont, En d'Albehoeder smeekt met diep gevoelig harte: Dat WILHELM IN A U voor al Uw liefde loont. D. II. Engelberts, Vierlingsbeek. Tn tegenspraak met andere berichten, meldt de Eloile Beige, dat koning Leopold niet in persoon de begrafenis van Koning Willem III zal bijwonen, maar zich zal laten vertegen woordigen, door de graaf van Vlaanderen. Vanwege Portugal zal de burggraaf Per- della gezonden worden. Uit Londen wordt gemeld, van 25 dezer, dat besloten is, dat prins Hendrik van Batten- berg, de schoonzoon der Koningin, koningin Victoria bij de teraardebestelling van den Koning zal vertegenwoordigen. Wat den rouw betreft, deze wordt in Duitschland voor drie weken; in Oostenrijk voor tien dagen (van 27 Nov. tot 6 Dec.); in Rlimenie voor drie wekenin België voor een maand (van 24 Nov. tot 23 Dec.) in Spanje voor 24 dagen en in Portugal voor 10 dagen aangenomen. Te Londen, Parijs en Brussel zullen lijk diensten ter eere van wijlen Z. M. Koning Willem III gehouden worden. Tot bijwoning van dien te Londen zijn, behalve de vreemde gezanten, o. a. ook de lord-mayor en de sheriffs der stad uitgenoodigd. Be schilder Hubert Vos zal van het tafereel eene schets maken. Uit Düsseldorf zal eene deputatie uit de officieren van hot 11de huzaren-regiment, welks eere kolonel de Koning der Nederlanden was, de begrafenis komen bijwonen. Frankrijk Be president der republiek zal bij de bij zetting van liet stofFelijk overschot van Koning Willem III vertegenwoo'digd zijn door een officier van zijn militair huis. De heer Le- Feuilleton. Eane schets uit de binnenlanden van Australië van GL'STAAF LöSSStïL. In de te midden van wildernissen ver van de wereld gelegen goudvelden van Sandy Creek slopen roof en moord rond als hongerige wolven onder een vreedzaam weidende kudde schapen. Bijna nooit meer daagde het morgen licht. boven de ver verwijderde blauwe ber gen'', zonder dat vooraf de een of andere schrikbarende tijding de stad der tenten in opschudding gebracht en de bewoners in hun slaap gestoord bad. De meest noodzakelijke behoefte, de nachtrust, was in die bange tijden een artikel van weelde geworden. Dag en nacht werden wachtposten uitgezet; alle in woners liepen gewapend. Behalve met mes, vork en lepel, zooals gewoonlijk, zetten de inwoners van Sandy Creek zich nu ook met hunne revolvers aan tafel; men was overeen gekomen, elkander wederzijds te bewaken, ja, men bespionneerde elkander zelfs. En niette min hield het «zwarte spook" zijn nachtelijken tocht, om te rooven en te moorden. De tent van «langen Sam'" was nog niet door het «zwarte spook" bezocht; zijn van goud gezwollen buidel, uit kangoerocloder vervaardigd, rustte nog onaangerand op de naakte huid van den gelukkigen delver. Maar op zekeren morgen was «lange Sam" spoorloos verdwenen en allen, die steeds vol aandacht naar zijne opvroolijkende delversge- sciiiedenissen plachten te .luisteren," stonden van vrees bevangen voor de verlaten tent van het «Wandelend Nieuwsblad". «Anne Sam!" zeidc er een op klagenden tuon, «waar mag hij toch gebleven zijn?" «Zacht ruste zijne asch!'' zcide de missio naris, die geen zeer dankbare taak te Sandy Creek had, want zeer gering was het aantal gouddelvers, die zich onder de leiding van den vromen man gesteld hadden. De «zachti ustende asoh", die het onderwerp van het gesprek uitmaakte, wandelde intus- schen op een eerbiedwaardigen afstand lachend voort. Wat zullen zij groote oogen opzetten", zoo sprak «lange Sam" schertsend, tot zich zeiven, «wanneer zij er achter beginnen te komen, dat met mij ook het «zwarte spook" uit de kolonie is verdwenen". En als om zich zeiven te rechtvaardigen, vervolgde hy «Lang genoeg heb ik mij vruchteloos met eerlijken arbeid gekweld. En ik heb toch slechts mijne ketenen verbroken en den opzichter vermoord, in de hoop, op een goeden dag als gelukkig delver zonder herkend te worden, uit het land te kunnen ontsnappen. Het werd tijd, dat ik er een einde aan maakte en de plaat poetste. Mijn buidel is met goud gevuldeen volgende nachtelijke tocht had noodlottig voor my kun nen ailoopen". De Januarizon scheen brandend op den weg welken de eenzame zwerver nam. Een ther mometer, aan eene der booge eucalypten op gehangen, zou 56, 2R Celsius in de schaduw aangegeven hebben, Sam had echter geen andere warmtemeter, dan het zweet, dat in stmomen van zijn lichaam liep. Maar hij moest grand, gevolmachtigd minister in Den Haag, zal de regeering der republiek vertegenwoor digen met den titel van ambassadeur en bui tengewoon gezant. Dr. Ludwig WimMiorst, de leider der Cen trumpartij, moet, wp raad van zijn geneos- lieoren, zooveel mogelijk rust nemen, tenge volge eencr hartkwaal, waaraan hij lijdende is. De keizer was op het parlementair diner bij den kanselier in duik gesprek met Windt- horst. Ook mgr. Airier, missionaris in China, was aanwezig. De keizer sprak tegenover de afgevaardigden zijne tevredenheid uit over de zakelijke be raadslaging over de hervormingsvoorstellen in liet Huis van afgevaardigden. Zakelijke critiek was zijn wénsclv, en hij hekelde de onvruchtbaarheid der sociaal-democratische congressen voorde werklieden. Hij verklaarde een vijand te zijn van dogmatische twistleuzen en laakte de politiöi, die zich beperken tot eene afbrekende critiek. Ook roerde hij de ontwikkeling van het verkeer aan, sprak ten gunste van het maken van waterwegen en kanalen, en wees op hunne strategische be- leekenis en hunne nuttigheid voor het vervoer van zieken en gewonden. De encycliek vaq. den Paus over de sociale quaestie zal tegen Kerstmis verschijnen. Z. H. heeft, naar verder gemeld wordt, te Rome eene internationale commissie van kar dinaals, bisschoppen on prelaten in het leven geroepen, die de pogingen zal steunen van de genen, die zich met de sociale quaestie bezig houden Nederland VENRAY, 29 November 1S90. 's i£onings overlijden. liet stoffelijk overschot van Z. M. is ge kleed in admiraalsuniform. Het overschot is eerst gelegd in een looden bekleedsel, dat rusten zal iu een eikenhouten met zwart laken hekleede kist; in beide wordt ter hoogte van het hoofd een glasruit geplaatst, opdat het gelaat zichtbaar blijve. Deze kist wordt eerst later gehuld in een mahoniehou ten hulsel op zilveren leeuwenpooten. Op het deksel derlmahoniehouten kist wordt een zilveren plaat vlasrgehecht, waarop gegra veerd zijn de datajn van de geboorte en het overiydaji» y -p - In de rouwkamer öp het Loo, waar het Lijk van Z. M. thans rust, is het Smyrnasch vloerkleed met eeu zwart overtrek bedekt. Langs de wanden hangen met krip omwoelde lustres. Op den schoorsteen en aan den in gang der zaal branden bougies. De kist is op twee niet booge schragen geplaatst in een ber ceau van hoogopgaand groenaan weerszijden staan zwarte candelabres met brandende kaar sen. Op ieder, die dit rouwvertrek binnen treedt, maakt liet een diep pleehtigen indruk. Kwart voor tien uur was de droevige ver richting afgeloopen. Twee kamer.heeren bleven in de zaal achter ter bewaking. In den rouwstoet, welke het Koninklijk lijk van het Loo naar de residentie begeleidt, zullen achter den Koninklijken rouwwagen zich vier volgrijtuigen aansluiten, waarin de groot-officieren, de kamerheer-ceremoniemees ter en kamerheeren van het Huis van den ont slapen Monarch plaats nemen. De rouwtrein van de Staatsspoorwegmaat zich spoeden, om uit het bereik der delvers- gemeente te komen, wier zielental hij om een weinig goud verminderd had. Daaraan kon hij nu evenwel niet denkenvóór alles moest hij naar water uitzien, want hij werd hevig door dorst gekweld. «Water, gij, gave der aarde, kostbaarder dan goud en edelgesteénte in een land, welks stroomen in den zomer opdrogen en verzanden, 6n welks verborgen bronnen alleen voor den wilde vloeien, (de inboorlingen van Australië kénnen de boomen, uit welker wortels zij met een bijlslag water doen vloeien) wat schrijft gij uw naam met vurige letters in de ziel van den dorstigen, wat schildert gij u in zijne brandende oogen als een zmsvorbij sterend fata morgana! Lichtbeeld der hoop, als alle stèrren zijn ondergegaan, gij, door God ge zondene om nieuwe kracht te geven, orn te troosten en te bevrijden uit de metalen ketenen van den dood, ik bid u verschijn!" Zoo iets had «lange Sara" mogen uitroepen of denken, als hij een dichterlijk gemoed had gehad; maar dit was zoo niet en hij vatte, hetgeen wij in zoo zwierige taal voorgedragen hebben, in deze weinige woorden t,e zamen «Nu heb ik vergeten mijn billy (een kleine blikken emmer) te vullen en nergens is vocht te bekomen, behalve op mijn huid In zweet badend, ging hij voort door het gloeiende zand. Hier en daar koesterde eene slang haar ver zadigd lichaam in de zou of sprong een iguana, eene imitatie van den raythischen draak, met open bek en het slanke lichaam in kronkelin gen buigend, hem tegemoet. Maar dit waren voor Sam bekende vei> schappij passeert Amersfoort, Utrecht, Woer den en Gouda, waar het garnizoen onder de wapenen zal komen lot het brengen van het eersalut. Van het Staatsspoorwcgstalion in Den Haag wordt het Koninklijk lijk overgebracht in den rouwwagen, die, gevolgd door den kleinen stoet, denzelfden weg naar het Paleis zal ne men als Z. M. De Koning tijdens zijn leven steeds gewoon was te volgen. Het geheele garnizoen der residentie komt onder de wapenen en ook zal de schutterij Maandag tot den dienst worden opgeroepen. De plechtige begrafenis van Z. M. zal plaats hebben den 4. December e. k. Bij gelegenheid van de plechtige begra fenis van Z. M, worden in den Haag 13 Vorsten verwacht, hetzij als verwanten van den ontslapen Monarch, hetzij als vertegen woordigers van gekroonde Hoofden. Naar wij vernemen, is de samenkomst van de vereenigde vergadering der Staten- Generaal, waarin H. M. Koningin Emma den eed zal afleggen als Regentes van het Konink- rijk, tijdens de minderjarigheid van li. M. Koningin Wiihelmina en als Voogdes over Hare dochter, is voorloopig bopaald op Vrij dag 5 December, den dag na de begrafenis van Z. ivi. don Kouing. Aan de autoriteiten der landmacht is, ingevolge de bevelen van Hare Majesteit de koningin-weduwe-regentes, door den minister van Oorlog ter kennis gebracht, dat voor den rouw wegens het overlijden van Zijne Majes teit koning Willem de Derde de volgende be palingen worden vastgesteld De rouw zal rekenen in te gaan met den dag van het overlijden. I)e duur van den rouw zal zijn drie maan den waarvan zeven weken zware en zes weken lichte rouw. De zware rouw bestaat voor de officieren van de landmacht in het omfloersd dragen van de dragon en in het dragen van den rouwband met rosette: de lichte rouwband alleen. Gedurende de drie maanden van den rouw zal voorts geen groote parade worden gehou den, en zal bij hot optrekken der wacht geen trom worden geroeid of hoorn worden ge blazen. De dagorder, van 26 November die aan alle garnizoenen hier te lande is voorgelezen, luidt als volgt: Officieren, Onderofficieren en Soldaten De zware slag, die het Koninklijke Huis en het Nederlandsche volk getroffen heeft, door het afsterven van onzen geliefde Vorst, Ko ning Willem den Derde, zal ook het leger met smartelijke deelneming vervullen. Maar de hoop der natie, en dus ook die van het leger, is, in deze-ernstige ure, gevestigd op !s Konings Dochter, thans Neerlands Ko ningin. Gij hebt het zooeven geboord, voor loopig zal namens Hare Majesteit Wiihelmina Hare Doorluchtige Moeder, de Koningen-We duwe Emma, als Regentes van het koninkrijk optreden. Mag Uwe Koningin ijverige en stipte plichtsbetrachting uwerzijds vorderen, uwe gehechtheid en trouw aan ons Vorstenhuis, uwe liefde voor onzen vrijen geboortegrond, zullen Haar ten waarborg zijn van uwe on verdeelde toewijding. Het Vaderland heeft er behoefte aan, daarop steeds met vertrouwen te kunnen rekenen. Officieren, Onderofficieren en Soldaton Gedachtig aan den eenmaal door U afgeleg- den eed en aan de door U aangegane verbin tenis, zij het bewustzijn Uwer plichten bij U steeds levendig! schijningen niets joeg hem vrees aan dan de gedachte, vervolgd en ingehaald te worden; hem dreef niets anders dan het met bloed be vlekte goud in veiligheid te brengen. De oogen strak naar den gtond gericht en in gedachten nog eens doormakend, wat achter hem lag, lette hij niet op den weg, welken hij volgde. Waarom ook? In deze wildernis was niet te denken aan een bepaald aangegeven richting, Hij moest op zijn stom geluk vertrouwen, orn ergens op eene volkplanting aan te landen of misschien ook een eenzaam wonenden schaap herder te ontmoeten, decenigc wegwijzer naar eene plaats roet postwagen-verbinding of naar een in onbruik geraakten landweg. De zon rees hooger en hooger, steeds meer verzengend werden hare stralen, en ten laatste liep Sam op zijn eigen schaduw. Geen enkel donker punt op de gloeiende aarde te zien! Alles was door de zon weggeschroeid. «Ik kan niet meer!" poogde Sam nu luide te denken. Maar zelfs deze weinige woorden stierven in een onverstaanbaar fluisteren weg. Hij greep naar een uitstekenden tak, in zijne nabijheid, om niet neer te zijgen. Met een half gesmoorden schreeuw trok hij zijne hand terug, waaruit op vele plaatsen bloed te voorschijn kwan. Het was een mul- paboom, welks naaldvormige bladeren de met giftige doornen bezette takken slechts schraal bedekken, naar welke hij gegrepen had. Dit bracht Sam er too, nog verder om zich heen te zien, en nu ontdekte hij, dat hij reeds diep in eene vulgascrub geraakt was, de meest geduchte van alle Australische heester- bosschen. Wel vrijwaarde hem deze vulgascrub met En daarbij klinke, in noodon en gevaren* gelijk in tijden van vreugde en voorspoed, steeds luide Uw roep Leve Koningin WILHELMINA! De minister Yan Oorlog, J. W. Bergansius. Aan 's Rijks Munt, te Utrecht, wordt een penning geslagen, ter nagedachtenis aan het overlijden des Kouings. De penning ver toont aan de eene zijde de beeltenis van Z. M. aan de andere zijde een sacrophaag met treu renden engel. Op de drijfjacht Maandag en Dinsdag le Geisteren gehouden, werden geschoten: lsten dag 68 Hazen, 63 konijnen, 4 houtsnippen, 2u dag 12 hazen, 78 konijnen, 5 houtsnippen 2 vossen. De heer F. S. gemeente-ontvanger te Grubbenvorst, Zondagavond tegen 11 uur van Lottum komende, werd tusschen het tolhuis en den molen door vijf onbekenden aangevallen en deerlijk mishandeld. Hoewel hij in de duis ternis terstoud aan de ruwe aanvallers zijn naam opgaf en niemand de minste aanleiding tot verbittering gegeven had, sloegen de laffe helden hevig toe. Met twee diepe gaten in het hoofd en een gekneusd en bebloed gezicht kon hij, met achterlating van hoed en stok, zijn weg vervolgen. Het is der politie niet mogen gelukken de daders te ontdekken. Dinsdag namiddag arriveerde te Steijl, Mgr. Anzer, bisschop der missie in Zuid- changton, (China) na eene vijfjarige afwezig heid. Zaterdag werd plechtig de eerste ateen gelegd van het sanatorum «Huis Ter Geul" te Valkenburg. Daarbij waren tegenwoordig de oprichters en verscheidene notabelen. Een rede werd uitgesproken door den heer kolonel Swai ts, terwijl de eerste steen werd gelegd door het aanvallige dochtertje van den heer dr. J. F. Plet, den hoofdoprichter van de in richting. In den omtrek van Maastricht en in die stad zelve doet zich de hooge waterstand zeer gevoelen. Tal van buurtwegen zijn onbegaan- Daar en ook over den Scharnerweg loopt een brecde stroom, die het verkeer belemmert. Een gedeelte van het stadspark te Maastricht staat blank. De scheepvaart op het kanaal ondervindt mede vertraging, daar de stoom- booten Luik niet kunnen bereiken, maar te Herstal moeten lossen. De buurt Henges staat geheel onder water. Men meldt uit Maastricht Woensdag morgen. De stand der Maas was aldaar 45 M. 4Ü, en de val 42 centimeter. Te Winterswijk heerscht groote onstel- tenis door het plotseling wassen van liet water in den omtrek, een verschijnsel, waaraan men daar weinig gewend is. De hevige regens, die sinds Zaterdag bijna onafgebroken vielen, heb ben het zwellen der beken aan gene zijde der Duitsohe grens ten gevolge gehadDinsdag in den namiddag vertoonde zich het water aan de grens dezer gemeente, en op dit oogenblik is deze voor de helft, het zuidelijk gedeelte., overstroomd en het verkeer weinig minder dan totaal gestremd. Werkplaatsen, kelders en woningen zijn ondergeioopen. Een aantal ingezetenen hebben hunne huizen moeten ver laten en elders een onderkomen zoeken het postverkeer staat sedert Dinsdagavond stil, en zal nu met kar en paard worden voortgezet-, de scholen zijn niet te naderen; enkele fabrie ken, zooals die van de heeren Willink Pa- schen, waar het water der Whemsbeek tot in de machinekamer is doorgedrongen, staan stil. (De nabij laatstgenoemde fabriek gelegen villa ligt te midden eener bar© zee.) een tien tot vijftien voet h oogen doornen wal voor elke vervolging, maar zij sloot hem te vens van de wereld af, want hierheen, volgen slechts de raven, de aasgieren der Australisch© wildernis, den eenzamen zwerver of een van, de kudde afgedwaald stuk vee, om gemakke- lijken buit te maken en den van vermoeieuis, neervallenden allereerst levend de oogen uit, te pikken. Vooralsnog echter scheen Sam hunne aan dacht niet getrokken te hebben, en de huive ringwekkende stilte des doods heerschie overal zóó volkomen, dat men elk blad kon hooren, vallen. Sam werd nu voor het eerst gewaar, dat zijn dorst naar water dien naar goud overtrof, en dat ziju geest niet lang zou dralen om zijn stoffelijk hulsel te verlaten en zijn eigeu weg te gaan. Hij zag naar een zeker soort van zeer sap pige vrucht uit, waarop de schapen bijzonder gesteld zijn en welke geheele kudden in staat stelt, het langen tijd zonder water uit ta houden. Maar het toeval of zijne booze ster, waaraan hij intusschen voor zich zeiven niet geloofde, had hem in eene streek gevoerd, waar geen enkele boom boven het heesterwoud uitstak, en ook van den vallei, de waterbron der wil den, was in deze ontzeitende woestenij geen exemplaar te vinden. Sam begon te overleggenhij bracht name lijk zijne steeds verder ijlende gedachten op eens tot stilstand, om zich dan met zijn tegen- woordigen toestand bezig te houden. Wordl vervolgd

Peel en Maas | 1890 | | pagina 2