Frankrijk Duitscliland Engeland mul Gemengde Berichten Do Fransche Bank heeft vijf-en-zcventig raillioen aau goud geleend aan do Engelsche Bank, opdat de/.o liet disconto niet zou behoe ven te verhoogen. Dit is, als men wil, een zaak van edelmoe digheid, maar in de eerste plaats is het eene van zelfbehoud geweest. Als het di.^conto te Londen verhoogd wordt, heeft dit natuurlijk een grooten invlued op de handelsbetrekkingen tussciien Parijs en Londen en de Parijsclie markt zou de eerste zijn, om daarvan den terugslag te óuderviuden. ]Nu er een nieuwe uitgifte van Fransche rente zal plaats hebben, is het de zaak dat de Fransche rente niet ge drukt worde door een crisis, die elders zich zeer hard heeft doen gevoelen, maar waarvan de Parijsclie Beurs tamelijk wel is vrij ge bleven. De nationale ijdelheid der Fransehen is er over het algemeen door gestreeld, dat de En gelsche Bank, tot nu toe altijd liet symbool van rijkdom en linaneieelc kracht, hulp heeft moeten vragen aan de Fransche. De minister van oorlog, De Freycinet, heeft verboden, dat aan den bouw van forten of versterkingen, zoomede aan de werven, waar oorlogsschepen gebouwd worden, vreem de werklieden, Belgen, Italianen of anderen, aan 't werk worden gesteld. De Russische generaal SelwerstofF, oud- ehef der politie van den Czaar, is Dinsdag in zijn hotel te Parijs met revolverschoten ver moord. Men gelooft aan eene wraakneming der nihilisten. De Fransche teringdokter Mntliieu te Estissac (Aube), moet al sinds Januari 11. het door heiu gevonden middel toepassen. Zijn geneeswijze verschilt geheel en al van die van Dr. Kooh. Hy oeieidt, door een electrische bewerking, uit planton een vloeistof, waarvan hij zijn patiënten Jaat drinken of waarmee hij onderliuidscho inspuitingen doet en waardoor, naar hij verzekert, de teringbacillen gedood worden. Een berichtgever van le Petit Jour nuldie naar Estissac ging om dezen «even knie van Dr. Kuch" te spreken, heelt, daar een aantal teringlijders en lijderessen gespro ken, die hem verklaarden door het middel van I)r. Mathieu in korten tijd genezen te zijn ot al veel baat daarbij gevonden te hebben. Aan de Popolo Romano wordt uit Weenen gemeld, dat de nuntius mgr. Galimberti te kennen heelt gegeven, dat de intrekking der wet, die aan de Je/.uieten en Redemptoristen het verblijf in Duitscliland ontzegt, stellig binnenkort zal geschieden. Een gruwelijke misdaad wordt uit Odern- districi Thanu, 111 Elzas bericht. Een arbei dersvrouw aldaar heeft haar vijf kinderen, in den ouderdom van 2 tot 9 jaren, met een scheermes den hals afgesneden. Alle hotels te Berlijn zijn vol tering lijders die zijn komeu toesnellen om naar Koch's geneeswijze behandeld te worden. Cannes, Nice, Mentona en andere ziekenver- blijven wordt aan de Times gemeld zijn tijdelijk leeggeloopoti. Uit alle landen stroo men geneeskundigen toe om de nieuwe metho de te leeren. De diukkery van het Meclizi- nische Wochenschrift is nauwelijks bij machte geweest om aan dc vele aanvragen om exem- p'aren te voldoen. In de koninklijke kliniek heeft eene be langrijke vergadering van de grootste Duitseho geneeskundige celebi iteiten e:i talrijke buiten landsclie gasten plaats gehad. In deze bijeen komst heeft prof. Ernst von Bergrnann, in opdracht van zijnen vriend Kucli, eene voor dracht gehouden over de tot nog toe verkregen resultaten bij tubcreuleuse lijders, die hij sinds korten tijd in zijne kliniek naar de methode van Kocli heeft behandeld. Bergmaim verklaarde, dat in al de behan delde gevallen met nagenoeg wiskundige juist beid zich na de inenteiiing al de verschijnselen vertoonden, welke door Ivocli zijn voorspeld Wegens den korten tijd van behaudeling dezer lijders bestond er nog wel geen geval van vol ledige genezing, maar daarentegen konden er reeds hoogst, verrassende resultaten worden geconstateerd, betreffende de vaststelling der diagnose in verscholen en twijfelachtige ge vallen, evenzeer als eeno onmiskenbare ver- beteiing, of vooruitgang in de genezing, bij alle dienovereenkomstig behandelde patiënten. Omtrent gevaar voor eene nieuwe optreding der tuberculose bij lijders die gebeel genezen schenen, had Bergmaan nog geene or varing kunnen opdoen, ook weder doordien er nog te weinig tijd is verloopen om dienaangaande reeds waarnemingen te kunnen hebben. Er kan evenwel reeds worden gezegd, dat Koch door zijne ondekkingen zich op geneeskundig gebied eene groote wereldberoemdheid heeft verworven. V. Bergmann voegde er bij dat de inenting tevens een voornaam middel is om kanker van tuberculose, waarvan de verschijnselen dik werf dezelfde zijn, vroegtijdig te onderschei den. In aansluiting öp de voordracht van Berg mann verklaarde de Oberstabsarzt Kohier, die in de inrichting, bekend onder den naam van Charitésinds vijf weken de methode van Koch toepast, dat er onder zijne patiënten reeds twee zijn, die eene volledige genezing van zichtbare tuberculose nabij schijnen te zijn. Hij zeide nadrukkelijk «schijnen," omdat bij een anderen patiënt, die men meende dal reeds geheel genezen was, zich weder tuberculose had vourgedaan, maar in lichten graad en die een gunstig verloop scheen te nemen. De vergadering werd gesloten onder luide betuigingen van hulde jegens prof. Koch, dio niet aanwezig was en zich ook vooreerst vol strekt met laat overhalen om persoonlijk in het openbaar op te treden. xs odt-rl ;i VENRAY, PROC van den 20sten N<l de aanvaarding val H. M. Koningin En In naam van Z. 2 tie Gods, Koning dt Oranje-Nassau. Grot enz., enz. Wij Emma. Kon ij geutes van het KonA In de ernstige ©gen, waarin 's Ivonings toestand ons allen droefheid vervult, treed Ik op als Regentes an het Koninkrijk. Ik gevoel al heigewicht der taak, die Mij is opgelegd, maar ui liefde tot het Nederland- "l niet haar te aanvaarden, ■aal met eenparigen, ver- aandraug Alij daartoe Onder de geleerden te Weenan schijnen de door dr. Koelt gedifne mededeelingen oen ontzaglijken indruk gemaakt te hebben. De hoogleeruren Nothnagel en Billroth hebben er op hun colleges terstond ovor gesproken en lvoch's verdiensten gehuldigd. Prof. Bill roth zeide. dat indien het door Koen uit; vonden middel ook de in de excavattes van door tering aangetaste longen aanwezige ba cillen deed sterven, een chirurg, zonder eenig gevaar die excavaties openen kari, dewijl dan Heen nog «le afgestorvene substantie ver wijderd behoefde te worden. Eveuzoo zou de nêzing van kanker dan nog slechts eea quaesiie van tijd wezen, want op grond van de jongste ontdekkingen mag men het voor waarschijnlijk aannemen, dat ook de kanker van bacillairen oorsprong moet zijn. Daarentegen heeft prof. Baceelli te Rome gezegd, onder herinnering aai* Pasteur's mis lukte pogingen, dat ook voorloopig de ont dekking van Koch met omzichtigheid aange- llomo.ll rrrAAt -w orden, of«olnxu* Jiij-dc»*n een zeer ernstig en volkomen vertrouwbaar geleerde vereert. Op het drukke perron van 't station aan t Alexauder-plein te Berlijn staat een Sakser en zijn vrouw te wachten op den trein naar Potsdam. Eindelijk, daar komt hij aansnor ren. De beiden verliezen elkander in liet ge drang. De trein naar Erkner komt ook binnen De Sakser haast zich een coupé te bereiken en stapt in, verwachtende dat zijn vrouw iiem el volgen zal. Zij doet hetzelfde, stappende in een coupé van den trein naar Erkner, ver wachtende dat haar man haar wel zal volgen Beiden liggen uit het portier te kijken of de andere nog niet komt. Daar rijden de beide treinen heen, elk in tegenovergestelde rich ting en passeeron elkander. I)e Sakser, zijne vrouw ziende passeeren, roept: «Rieke Rieke!" En de vrouw, niet minder luid, het portier van den anderen trein«Ach Emil, Emil!" liet geroep van Rieke en Emil klonk, zoo lang de beiden elkanders trein nog konden zion, tot groot vermaak der passagiers. Parnoil, de protestantsclie leider der Iorsche nationale partij, is beschuldigd van echtbreuk, door de rechtbank veroordeeld. Men veron derstelt, dal hij zijn mandaat als afgevaardigde zal nedcrleggen. November 1890. enihcr 1890. betreffende het Regentschap door a, Willem III, hij de gra- Nederlanden, Prins van Hertog van Luxemburg pin der Nederlanden, Re- ijk. clie Volk aarzel de Staten Gen trouwen wekkend' riepen. Mijne kracht cü wijsheid zoek Ik by den Almachtigen en A wijzen God. Ik reken op den trouwen steiii| van het geheele Neder- .ndsche Volk, d.vMij door zoovele blijken an liefde en verl-jiochtheid voor altijd aan zich verbond. De Koning, Mij/geliefde en geëerbiedigde Gemaal, gaf mij altips een boog voorbeeld van de vorstelijke plichtsbetrachting en de werk zaamheid m het beling van'Land en Volk, die het Huis van Oraaje steeds onderscheidden. Ik acht liet- Mijn plicht, dat voorbeeld na te streven. Moge God het. Jijden van Onzen Koning verzachten en Nederland nemen onder Zijne heilige hóede. Gedaan tc 's Gnyenhage op den 20eu No vember 1890. EMMA. Door het schooi o weder begunstigd werd de jaarmarkt- van jl. Woensdag alhier door binnen- en bui lei tandsche kooplieden druk bezocht. Er waren aangevoerd: 1G0 stuks hoornvee en 200 biggen. De prijzen waren Hoornvee van f 80 tot f 200. Biggen van f2,50 tol f5. achter de grendels s inj* nam KucJ mund Naar wij met genoegen vernemen is de heer Jamain, stalion-clief alhier bevorderd van de 4e tot de 8e klasse. Het is zeker de wensch van iedereen, dat hij nog stoeds in rang moge opklimmen, en nog lang in ons midden ma; vertoeven. Gisterenavond mocht het onzen ijverigen rijksveldwachter gelukken, een verdacht per soon in handen te krijgen, deze wist te ont snappen. doch werd spoedig, na zich op brutaio w i ze v e rze I gtreet". lïede:.^ overgebracht. Dat ouzo zoo goede en waakzame politie ons van zulke personages bevrijdde is zeker de wensch van de geheele gemeente. De paardendief, een Duitscher, die ver leden week door den gemeenteveldwachter van AU'erden werd aangehouden, is door de raareclmusseés te Well gevankelijk naar 's Boscli gevoerd. Het paard, dat tc Ewijk ge stolen was uit eene weide, waarin een zestal zulke dieren liepen, is aan den eigenaar, den lieer A. Ai. aldaar, teruggegeven. Dat de Sint Michaels Kalender van het Missiehuis te Steijl nog voortdurend meer ge vraagd wordt, ja zelfs eenen buitengewoon grooten aftrek vindt, blijkt uit de volgende cijfers Door het hulppostkantoor en het spoor te Tegelen werden verleden week in drie dagen verzonden naar Duitscliland 140 duizend exemplaren tegen 120 duizend verleden jaar 20 duizend in Nederland tegen 12 duizend het vorige jaar. Dat deze verzendigen heel wat drukte en verkeer geven aan posterij en spoor, ligt voor de hand. De Rechtbank te Roermond heeft de volgende beschikkingen in de Raadkamer ge- Zaterdagavond doden de rijksambfe- naren Janssen en Ruiten, beiden te Tegelen gestationeerd, eene aanhouding van twee an kers jenever, komende uit Pruisen, waarbij do vervoerders hun ook in handen vielen. Maandagnacht hebben zich drie personen door middel van een valschen sleutel toegang weten te verschaffen tot de likeurstokerij van den heer Constant Marres te Maastricht. De knecht, die 's nachts om 3 uur de stokerij binnenkwam ontmoette een persoon, die hem op de vraag wie hij was geen antwoord gaf, maar er vlug van doorging in den tijd, dat de knecht het licht wilde ontsteken. De knecht, die hem te vergeefs naliep be merkte, dat nog drie persouen de stokerij ver lieten. Er wordt niets vermist. Bij Gedeputeerde Staten is in onderzoek een plan tot uitbreiding der naburige gemeen te Valkenburg. Volgens dit plan zou die ge meente ongeveer viermalen worden vergroot. Bij het reeds heerschende geschil over liet ei- 'endomsrccht tussciien Valkenburg en Berg en Terblijt zou eene betere grensregeling, al thans naar die zijde, niet ongewenscht zijn. Men schryft ons uit Helmond d. d. 19 November Donderdag werd ons de heugelijke tijding van de benoeming van den heer W. Prinzeu Fzn aldaar met 31 van de 56 uitgebrachte stemmen tot lid van de Eerste Krmer, ter ver vanging van den heer Mr. J. B. Hengstte Boxmeer, die wegens vergevorderden leeftijd zijn ontslag had genomen. Nauwelijks wist een enkel persoon in Helmond iets van deze onderscheiding, of ze was door de geheele stad verspreid en waperde de nationale drie kleur vroolijk van de huizen terwijl de har monie Phileatonia haar opwekkende jubelto nen deed liooren. Wij mogen zeggen, dat zel den een benoeming zoo'n algemeenen bijval vond, met zooveel blijdschap weid begroet, als deze; geheel Helmond juicht eu viert als 't ware feest. Heeft de heer Prinzen zich naam gemaakt als industrieel, door de uitgebreidheid zijner fabrieken, nog meer heeft hij zich achting ver worven door zijn minzaamheid, vorstelijke milddadigheid en vromen godsdienstzin. Ker ken, armen, liefdadige instellingen vonden bij hem steeds een stéun, en wij weten, dat zijn gevende hand zich niet in engen kring be weegt, al is de heer Prinzen een stille ne derige weldoener. De benoeming van den heer W. Prinzen tot lid der Eerste Kamer vervult ons met de schoonste verwachting. trachtten te komen; doch de deur werd van buiten stevig dicht gehouden door den veld wachter en nachtwacht. Toch gelukte het den boosdoenders, wegens huil overmacht, de deur open te krijgen en naar buiten te stormen; bij liet gevecht, dat nu ontstond, hebben èn de veldwachter én de nachtwacht hun revolvers meermalen a bout portant op hen afgevuurd. Toch was het hun niet mogelijk een der die ven iu handen te krijgen en wel mag het een wonder heeten, dat geen hunner op de plaats zelve is blijven liggen. De diefstal is vermoedelijk gepleegd door een bende van 7 of 8 personen, doch wegens de dikke duisternis kon hun getal niet juist opgegeven worden-, niets is er medegenomen dan 2 zilveren medailles, waarvan één met dito ketting, terwijl zij in hun overhaaste vlucht liuiuie breekijzers hebben achtergelaten alsmede een zak, waarin reeds een en ander was ingepakt. De dieven schijnen langs een raampje in do Sacristie te zijn geklommen en hebben toen de buitendeur van binnen uit geopend. De heer J. Z., woonachtig in den Oranje polder onder Naaldwijk, is dozer dagen bet slachtoffer geworden van een brutalen oplich ter. Hij had te Velzen 8 jonge koebeesten ge kocht voor f 120 per beest en deze, ge merkt (de voorletters in het haar geknipt) aan een drijver overgegeven, om ze thuis te bren gen. Die mail is echter wel zoo welwillend ge weest, de beesten te Leiden voor hem te ver- koopen voor f 108 per beest, doch heeft ver geten, de verkoopsom aan den eigenaar uit te betalenin de vorige week zag J. Z. zijn bees tjes op de markt te Rotterdam verkoopen Wat echter zeer raadselachtig voorkomt, dat de rechtmatige eigenaar niet de minste pogitig heeft aangewend om zijn eigendom terug te krijgen, omdat hij bang zou zijn zon der gunstigeu uitslag nog meer onkosten to zullen hebben. Dit verraadt dan toch al heel weinig ver trouwen in onze rechtspraak diger gebogen. «Sla toe," steude bij en wees met bevende hand naar den stok, welke de dokter tegen een stoel geplaatst had," -Sla totdat ik bewusteloos blijf liggen, ik zai het geduldig verdragen en er u voor danken." Hij wierp zich met het hoofd tegen den grond eu snikte als een kind. Martha en de assistent staarden vol ver wondering naar dit tooneel. Beiden begrepen er niets van, de dokter had het voorgevallene verzwegen en de wonde aan zijn gezicht aau een ongelukkig toeval geweten. «Sla toe! kreunde de werkman. Hij om klemde do knieën van den dokter. De ge rechtvaardigde toorn van den beleedigde ver dween bij dezen aanblik. Een gevoel van innerlijke voldoening bekroop liem bij de ge dachte dat hij juist den man die hem gisteren naar bet leven stond, liet liefste gereu bad en dit vergemakkelijkte hem vergiffenis tc schenken. Glimlachend wendde hij zich tot Martha. «Ik veronderstel dat die arme drommel uw man is." «Hij is het," antwoordde zij, nog steeds vol verbazing over dit zonderling gedrag. «Hij moet gedronken hebben." «Neen," zeide de dokter, -de kwestie is anders. Sta nu op, en houd op met lamen- leeren. Zoo erg is de geschiedenis niet eens. Wij, uw man en ik, zijn gisteren namiddag handgemeen geworden. Mijn wieier scheen zijn toorn op te wekken, het scheen hem on- noodig dat ik zoo gemakkelijk over den weg vlood, terwijl bij te voet moest loopen. Hij kon niet weten dat deze uilspanning noodza kelijk was. Misschien ook was, de ziekte van den kleine de oorzaak zijner boo/.e bui. Kort om, hij wilde niet uit den weg gaan en zoo moest ik de verstandigste party kiezen en voor hem uitwijken daardoor sloeg mijn twee- wieler om en de tak van een boom seliramde mijn aangezicht. Zoo kwaad was het nu van uw man niet gemeend, nietwaar? Een vol gende keer zijt gij zeker verstandiger. Ont houd slechts dit: niet iedereen, die goed ge kleed gaat is een luiaard en Óen dagdief." Hans Tinei was langzaam opgestaan. Zijne oogen stonden vol tranen, in diepe ontroerin; greep hij de witte aristokratische hand des dokters en drukte er een innigcn kus op. nomen Tegen P. H. boekhouder te Tegelen te Roermond gedetineerd, als verdacht vail in den nacht van 10 op 11 November 11. J. P. IJ Andriessen, molenaar aldaar, door een re volverschot te hebben verwond, rechtsingan; met bevel van gevangenhouding verleend en de instructie der zaak gelast; eveneens tegen de alhier als verdacht van diefstal te Venlo gedetineerde 3 Duitschers E. L., E. H. en A. M. Te Wijck-Maastriclit heeft men eene belangrijke ontdekking gedaan op hel gebied van oudheidkunde en geschiedenis. Bij het verplaatsen van een keldertrap vond men ecu onderaardsclie gang van ruim 20 Al lengte, welke leidde naar oen vertiek van on geveer 5 Al. lang, 4 Al. breed en 4.5 M. hooj In dit vertrek ontdekte men de overblijfselen van twee krijgslieden uit de 16 eeuw, Nuar hunne wapenrusting te oordeelen, moeten zij tot het leger van Al va behoord hebben. Te veus vond men daar een geheel tot stof ver gane zak, welke voor zoover men kon nagaan, groenten, vermoedelijk snijboonen moot bevat hebben. Nog was in het vertrek aauwezi, een hooge aarden pot, twee messen en een kandelaar. Deze zonderlinge vondst is, naar men meldt, voor deskundigen van oiecr dau gewoon belang, In een buitengewoon politieblad wor den gesignaleerd: AiiolfWi Roioo, banliior to Frankfort aan don Maiu, oud 32 jaren, middelmut'ge grootte, haar donker, baard vol en kort geknipt, gang voorovergebogen, bleek, lippen dik hij draagt een pince-nez en donkere kleedin Carl Reiss, oud 30 jaren, iets grooter dan bovengenoemde, baard vol en kort geknipt- gestalte slank, bleeke gelaatskleur, is by- ziende. Zij wordeu verdacht var. bedriegclijke bankbreuk. De pruisische regeering heeft hunne aanhouding aangevraagd. Opsporing en aanhouding worden verzocht en onmiddellijk bericht aan het departement van justitie. Men meldt ons uit Asten: Eenige dagen geleden vierden de werklie den van de fabriek des lieeren Bluijssen aldaar feest in het café van-den heer Gitsels, alwaar zij op eenen keurigen maaltijd en bier wcr- aen onthaald door hunne gulle patroons. Het ging er vroolijk toeer werd gedronken, ge klonken en getoost op het welzijn van hunne gastheeren, die zelf mee aan tafel zaten en eindelijk werd door den heer S. een plan ont worpen. om onder de fabrieksarbeiders een harmonie op te richten. Aloge dat plan tot 'ij^heid worden gebracht; het zou den vol genden keer veel tot de feestvreugde kunnen bijdragen eu ons schoon Asten uit de vergetel heid rukken, waarvan het op 't gebied van 't uzikale is ingesluimerd. Vorder liep liet feest, in de beste orde af en allen waren ten zeerste voldaan over de gul heid, gastvrijheid en amicalitcit hunner pa troons. Op de veemarkt te Utrecht werd een boer, die bij de koe stond, welke hy ter markt had gebracht, door iemand aangesproken die wel bereid was bet dier te koopen. Op dat oogenbhk ontstond er een oploopje, beiden raakten in gedrang en toen dit voorbij was, zag de boer den kooper niet meer, en hij miste tevens zijn horloge en ketting. Het vermoeden bestaat, dat liet oploopje in verbaud staat mei de zakkenrollerij. De kerkdiefstal te Ossendreclit. In den nacht van Zondag op Maandag, om streeks half 2, meende de nachtwacht te Ossen dreclit, onraad te bespeuren in de Sacristie der R. K. kerk, waar hij door het vensterij boven de buitendeur licht zag en tevens mi of meer duidelijk kon hooren, dat men daar binnen aan het breken was. Hij haastte zich den Gemeente-veldwachter met zijn bevindmj in kennis te stellen en beiden begaven zich goed gewapend in alle stilte naar de buiten deur van bedoelde Sacristie, die zy werkelijk geopend vonden. Om de dieven te verschrik ken schoten zij hun revolvers ieder éénmaal Ken pleizigc morgen van een MATBIOOS. Te Antwerpen heeft het volgende grappige straaUooneeltje plaats gehad 't Was Maandagmorgen. Jan Ronze, een matroos die pas met zijn schip te Antwerpen was binnengeloopen, had een aardig duitjo op zak. Hij zou het er dien dag eens van nemen. Reeds heel vroeg heeft hij met kennissen - ft merkwaardig, hoeveel kennissen een ma troos die een bom duiten op zak heeft ontmoe ten kan in de estaminets aan de Schelde menig glaaske Leuvensch geledigd, is daarna met nog andere kennissen overgegaan tot het naar binnenwippen van enorme hoeveelheid «drupkes" binnenlandsche foezel en is einde lijk moederziel alleen de schelde langs, do stad ingedenteld, tegen dezen en geenen aan strijkend, maar toch recht genoeg loopend om niet beticht te worden van geheel boven zijn theewater te zijn. Het waait bard, Janmaat stoort zich niet aan den windhij kent den ind Dit neemt niet weg, dat deze onzen Jan een loer draait en hem de klak van het hoofd blaast, pardoes het water in. Even staat hij stil kijkt suf zijn hoofddeksel na, dat met den siroorn wordt meegesleept, mompelt wat en gaat verder. Eindelijk staat hij weer stil in een drukke buurt waar vele jon gens op straat aan het ravotten zijn. 't Zijn echte straatbengels, met bijna geen goed stulc ldeei en aan 't lijf. De jongens zien dadelijk dat Ronze een graantje gepikt heeft. Zij be ginnen te schelden en te fluiten: »Ouw oe oer recht, ezel!" Jan wordt niet boos, hij schijnt een gemoe- delijken dronk te hebben. Beide handen beft hij op en roept: Ssst, voorden drommel. Ik mot eenen oed ebben. Is ier goenen oedemao- ker in de buurt, kienderen? «Kom mar mee baos, zeggen do jongens, giender in de Koeperstraat is uil eele mooie winkel, met duizend oeden veur de glaozen." Met Jan in huil midden trekt het vroolijke straatvolkje naar de Koepooristraat. Ier is 't meneer, 't Is al «meneer" ge worden, want do jongens zion, dat Jan de hand heeft uitgestrekt en op het binnenvlak lusschen francs en koper wat zoekt. Daor, dat is veur de moeite, zegt Jan en zonder veel omhaal gooit hij een franc op de straatsteenen, hetgeen een algemeen gevecht tusschen de jongens tengevolge heeft. Intus- sclien is Jan in den winkel en past zich eenige hoeden op. Terwijl hij met dat werkje bezig is, schijnt op straat de vrede te zijn gesloten, want hij ziet alle jongens op elkaar gedrongen voor de open winkeldeur naar binnengapen. Daar flikkert in het dronkemausbrein een ideo dat tevens bij Jan een goed hart verraadt. Unne mooie oed, nie waor klainen dik kop? zegt hij tot een der jongens terwijl hij een enorm lioofddeksol op zijn eigen schedel drukt: ge zait jaloersch, mar da behoefde gai nie tc wezen, zulle, kom ier, kom ier, zeg ik. Verstao de mc nie? De jongen, die met den leelijken naam van dikkop is aangeduid komt half bang den win kel in. Meneer, zegt Ronze tot den winkclbo diende, zet era ook zoo'n machien op, raar 'n goeie, zulle. Vooruit. Verstao de me nie. Als de knecht ziet, dat het Jan meeoens is, in de lucht af, waarop deze align «aai-buiten J vat hij den eersten fautaziehoed den beste

Peel en Maas | 1890 | | pagina 2