Duitsckland China tèHMi8r Gemengde Berichten 7. armcokofps (e Pa i*ijs, I oc ft, eon sh'cnge dagorder uitgevaardigd, waarin hij klaagt over liet ergelijk gedrag der troepen, hen aanspoort tot. deugdelijker, zedelijke leefwijze, de slechte taal in de kazernes en kwartieren gispt en arrest-straffen bepaalt, tegen degenen, die onvertogen woorden bezigen. De dogorder sluit niet de woorden: De manschappen moe ten elkander achten en eerbiedigen, zij zijn verplicht den militairen stand eer aan te doen. To Solesmcs is de abt der Benedictijnen, dom Charles Couturier, opvolger van den be roemden dom Guórauger, cn superior-generaal der Fransciie congregatiën dier orde, in den ouderdom van 74 jaar overleden. Met de GO monniken zijner abdij werd hij •den 6. Nov. 1880 en later toen zij weer bezit genomen hadden van liet convent, don 22. Maart 1882 uit het klooster en de kerk ver dreven, duor gewapende macht., op last der regeering, ingevolge de wet-Feny tegen de kloosterorden. Door de zorgen van den abt werden het kloosterlijk leven en de regelen voortaan stipt opgevolgd, zonder dat zij liet dorp Selesmes verlieten. De monniken huurden onderschei dene huizen in het dorp, bouwden een nieuwen refter en begaven zich op dc uren der getijden naar do parochiekerk, waar zij ook in het holle van den nacht liet Officie zingen. Menig vreemdeling ziet verwonderd die schare van monniken uit velschillende gewone huizen komende, in processie opgaan naar dc kerk of zich verzamelen in de eetzaal. Buiten de ledigstaande muren dei' abdij wordt de rege'l van St. Benedict us getrouw nageleefd. Het dorp van Solesmcs is geworden als een dier kloostersleden van Thobaïs in üe eerste eeuwen der christenheid. Novicen werden opgenomen en het aantal monniken is door de vervolgingswanen niet verminderd. De ijverige onvermoeide abt is gestorven in dezelfde kamer van liet huis, waarheen hij den (5. Nov. 1880 door den sterken arm des ge- weids gebracht werd. Bij zijne plechtige begrafenis was geheel Frankrijk vertegenwoordigdin den onat- zienharen lijkstoet bovenden zich twee bis- schoppen, zeven abten van de orde der Bene- dictijnen cn Cistersionsen, een aantal reguliere en seculiere geestelijkheid en een menigte •hooggeplaatste leeken. De overledene was in 1S75 tot Consultor van de Gewijde Congregatie van den Index benoemd. Voor de Benedictijner orde in Frankrijk is zijn sterven een groote slag1.) jaren lang was hij novice-meester, daarna 11 jaren prior tc Solesuies en vervolgeus 1U jaren abt. Op den pastoor der 'Jeinc.FT\,ase]ie_üe- jjijvhü dienstbode, Röfcine JMaresito/, i*fUr Ou is Maandag-nacht moord gepleegd. De buren, 's morgens ziende, dat alles gesloten bleef, drongen de pastorie met, geweld binnen en vonden de lichamen der slachtoffers, die blijk baar getroffen zijn meteen llescli of een ijzeren staaf en lievige wonden aan bet hoofd bekomen hadden. De'geestelijke ademde nog flauw. De moordenaars zijn langs bet kerkhof liet achterhuis binnengedrongen en hadden liet plegen van diefstal op het oog. Het moet hun bekend zijn geweest, dat de heer Tillies zeer vermogend was en waar deze zijne geldswaar dige papieren bewaarde. De keizer zal, volgens de Nat. Zlg. binnen kort een schrijven richten aan het ministerie, betreffende het hooger en het lager onderwijs, aandringende op het dienstbaar maken van het onderwijs aan de bestrijding van het socia lisme. In het onderwijs der geschiedenis moet aangetoond worden, dat de regeering steeds zorg heeft gedragen voor den minderen stand dat aan allen gelijk recht is verschaft enz. Dit schrijven lag reeds gereed, toen Bis marck nog kanselier was, doch de uitvaar diging werd door hein tegengehouden. Tengevolge van de invoering van het weinig rookgevend kruit zullen in liet Duitsclie l«ger verschillende uniform-veranderingen worden bevolen de blinkende helmen worden door een geheel andere hoofdbedekking vervangen en de roode atillu's verdwijnen. Er is ook sprake bijv. van vervanging der blinkende metalen door bouten sabolschedcn, die niet allen niet glinsteren, maar ook lichter en goedkooper zouden zijn. Uit Altona bericht men Zaterdagavond had hier eene bloedige vechtpartij plaats tus- sclien de arbeiders van hier, welke het werk gestaakt en die van eldeis welke hot, overge nomen hadden, in de glasfabrieken van de stadswijk Gttensen-liof. Aan don kant dei- werkstakers werden revolverschoten gelost, waardoor een vreemde arbeider in hot hoofd gewond werd. Drie raddraaiers werden ge vangen gehouden; een gerechtelijk onderzoek is in vollen gang. Een groot gebouw in de Spencerstrasse te Berlijn zal als laboratorium, voor de be reiding van dr. Koclds entstof worden inge richt. In dr. Kocli's boeken zijn reeds 100 ginstig afgeloopen gevallen van ingeente li- ringlijders opgeteckond. Tot do genezenen behoort o. a. een postambtenaar, die het aan deze genezing te danken heeft, dat hij niet op pensioen werd gezet. Alle soorten van tering kunnen door dc methode van Kocli genezen worden zelfs lupus, (een tuberculeuze huid ziekte. De verpleegden kunnen r.a iedere in enten ing hun dagelijks werk hervatten. Volgens een correspondent der Times is toxalbumen het belangrijkste bestanddeel der onl.siof. Het wordt den patiënten, die aan de longtering lijden, in den rug gespoten. Hun, die een andere soort van tering hebben, wordt dc stof ingespoten op eene plaats, zoo dicht mogelijk hij het aangetaste lichaamsdeel. Meestal krijgen de patiënten 2 dagen na de inëuling hevige koorts, maar alle verpleegden doorstonden die tot dusverre zeer goed en de iiiëntening was in alle gevallen zeer gunstig. In de troonrede, waarmede de Pruisische Rijksdag zal worden geopend, zal 501),U00 mark crediet worden gevraagd voor liet op lichten van verkoopplaatsen van dr. Kocli's lymphs in alle streken van Pruisen. Engeland Stanley heeft gevolg gegeven aan zijne «be dreiging'' en door de Times zijne besehuldi gingen tegen de officieren zijner achterhoede openhaar doen maken. Hetgeen hij beweert is ongetwijfeld zeer ernstig. Majoor Barttelot lieefi zich, volgens Stanley, aan groote wreed heden schuldig gemaakt. Een kleine neger jongen bezw eek aan de schoppen, welke Bart telot hem in drift toebracht; een jongen van con zendings post werd zoodanig gekastijd, dot hij den geest gaf; een Soudaneescli sol daat, die een stuk geilevleeseh had gestolen, werd veroordeeld, 300 slagen te ontvangen de man kon er echter niet meer dan 150 ver drogen. Men liet hem vrij en zette hem vour- loopig gevangen met de belofte, dat hij later de rest zou krijgen, llij ontvluchtte, werd weder gevat en 'doodgeschoten. Twee andere soldaten, die eveneens gogeeseld waren, vond Stanley in deerniswaardigen toestand toen hij te Yam buy a terugkeerde. Zij stierven kort daarna. Van de G Zanzibaristen was er nau welijks, een, die niet op deze barbanrsche wijze was gestraft. Ten slotte wordt medege deeld, dat in bet kamp der achterhoede steeds twist heerschle tusschen dc officijren. l)e zwaarste beschuldigingen brengt Stanley in tegen den lieer Jauicson. Deze zou bij wijze van proef hebben toegestaan, dat een neger meisje in zijn bijzijn vermoord en opgegeten werd. Zelfs zou bij teekeningon van deze afschuwelijke misdaad gemaakt hebben. I)e Times gelooft, dat alleen een gerechtelijk onderzoek zal kunnen uilmaken, wie in deze pijnlijke quaeslie het minste ongelijk heeft. Waarschijnlijk zal Stanley den heer Baitte- lot, broeder van den vermoorden* officier, voor liet gerecht dagen. Wat de beschuldiging tegen den heer Ja meson aangaat, heeft een intervieu^moLdiejis. l, aorirde, ua! üetallo ge gevens bezit nopens Stanley's beweringen be treffende haar overleden echtgenoot, welke gegevens het lasterlijke daarvan bewijzen. Dezelfde Arabier, die aan Stanley praatjes opdischte omtrent Jameson's medeplichtigheid aan den moord op eene negerin, was onlangs te Londen bij het Eniin comité en sprak toen zich zeiven tegen. Een depêche uit Shanghai meldt dat de bei- densclio dweepzucht weer opnieuw in China, en wel in de provincie Szechunen is uitge broken. Er bestaan in die provincie verschei dene christen kolonies. Na afloop der laatste Boeddhafeesteu begaf zich de heidensclie me nigte, aangevoerd door de geletterden, naar de christen dorpen, welke zij geheel heeft ge plunderd en in asch gelegd. Een twintigtal tot het. Christendom bekeerde Cliincezen wer den geworgd en in de Jangtsekiang geworpen. De licliaamskracMen, ofschoon ongetwijfeld verminderd, blij verf toch voldoende. Voor het leven van Z. M. jen koning dreigt op het oogenblik geen gevaar. Paleis liet Loo, iö November 1800, Dr. S. S. Kosenstein, Dr. .Yinkh-uysen, Jr. Vlaande ren Czn. Rusland Uit Rusland zijn zeer ernstige cn bedroe vende tijdingen op het Vaticaan aangekomen, waarin gewag wordt gemaakt van nieuwe vervolgingen der Russische regeering tegen de katholieken. Men verhindert o. a. de ka tholieken, hun Kernen en geestelijke gebouwen te restaureeren, en in het algemeen worden de strengste maatregelen genomen om de vrije uitoefening van den katholieken godsdienst zooveel mogelijk hinderpalen en beletselen in den weg te leggen. Als men nu in aanmerking neemt, dat de Russische gezant, Iswolski, na vier jaren on- dei'liandelcus, nog niet verder gekomen is dan tot het sluiten van een overeenkomst voor de benoeming van vier bisschoppon, dat de zetel van Mohilez sedert bijna een jaar vacant is zonder dat men een nieuwen titularis heeft kunnen benoemen, dan heeft men wel liet recht te zoggen, dat de Russische diplomatie langzaam te werk gaat, maar ook dat er kwade wil in liet spel is. Nederland VENRAY, 15 November 1890. De Sl. Cl. van Dinsdagavond bevat het vol gcnde: Gedurende de laatste veertien dagen heeft de toestand van Z. M. den koning weinig vor- andeiing ondergaan. De stoornis der geestvermogens blijft de zelfde. De gemoedsstemming van Z, M. is afwisse lend, nu eens kalm, dan wee.r eens opgewon den; het laatste vooral nis de nacht slapeloos is doorgebracht. De vorige weck gelukte het onze ijverige rijksveldwachter W. P. alhier, drie stroo- pers, die jaagde op, het jachtterrein van Oir- lo, dat ten voordeeje der kerk en kapel ver pacht is, te bekeuren. Dezer dagen werd de zoon van J. Frie zen te Oirlo, door onzen rijksveldwachter ver- balseerd, omdat hij zijn schaapshond los naast zich bad loopen, zonder dat hij de schapen hoedde. De redenxlezer bekeuring is overtre ding van de provinciale hondenbelasting. Een scliaapshondj eft een karnhond zijn wel vrij van de belasting, mits zij ncoit los loopen buitenshuis, tenzij als een schaapsbond do schapen hegleidt. liet is zeker spijtig, dat men voor zulke nietigheden menige gulden, aan boeten en «fik ok ten te betalen heeft, vooral als men niet eens weet dat liet losloo- pen van zulke honden verboden is. Dc wet ligt er echter eenmaal zoo en iedereen wordt geacht dc wet te kennen. Om ouze lezers tot voorzichtigheid aan te sporen, brengen wij deze wetsbepaling jn herinnering. Te Horst ièDenoemd tot ontvanger der rog. de heer A. Jolles. Dezer dagen werd eene bouwhoeve op de publieke veiling le Tienraai aangekocht door 1'. J. W. voor de enorme som van f 7Ü00 Wel een bewijs dat Tienraai in groei en bloei toeneemt, daar men voor eenige jaar terug, dezelfde bouwhoeve aan veel verminderden prijs zuu bekomen.hebben. Maandag werd door de gemeentepolitie te Weil aangehouden een I.) uitschot' van om streeks 25 jaren, die een los paard meevoerde, waarvan hij de herkomst niet kon opgeven. De mareckausseés zullen man en paard voor- loopig vrij logies geven, terwijl een onder zoek wordt ingesteld. Naar wij nader verne men zou bespaard nabij Mook gestolen zijn. Door de rijksambtenaren R. en V. E, aan het station le Venlo is procesver baal opgemaakt tegen de Maatsch. tot expl. van staatsspoorw., wegens het bevinden van een geladen waggon, die volgens begeleiden de documenten verzegeld moest zijn, en waar aan het rijkslood'ontbrak. Tot vroedvrouw to Venlo is door den gemeenteraad benoemd mejuffrouw Bouten ge- r— -■ Vaij vijf V/oriraeMngen, die elkander in een slaapstede te Venlo bestolen hadden, zijn er drie door do politie te Roermond Zondag aangehouden en naar het huis van arrest al daar overgebracht. Een hunner was gewapend met een revolver. Door do rechtbank te Roermond is de landbouwer II. B. uit Kessel, wegens het moedwillig in brand steken van een koren- mijt onder Baarloo, tot zes maanden hechte nis veroordeeld. Woensdag'overleed te" Maastricht, voor zien ratijfde laatste H.H. Sacramenten, in den ouderdom van 83 jaren de heer L. Robbe, oud-inspecteur van het lager onderwijs in Limburg. De overledene heeft in zijn leven groote diensten aan dit onderwerp in onze provincie bewezen. Door de politie te Maastricht is een goochelaar aangehouden die, onder voorgeven van daarmee toeren te willen verrichten, zich twee gouden ringen, twee oorbellen cn een zilveren ring hoeft toegeëigend. De molenaar H. A. te Togelen, die we gens eene liefdesgeschiedenis zekeren P. H. kantoorbediende-reiziger aldaar opwachtte, werd door laatstgen, met een revolver een schot in den schouder toegebracht. De dader werd aangehouden cn naar Roermond overge bracht. De verwonde is naar 't hospitaal te Venlo gebracht en is aan de beterende hand. Zaterdagnacht heeft te Gennep een moord plaats gehad op zekerenyHulsraan, een bewoner van een klein, bouwvallig huis even buiten de kom der plaats. Toen de lieer IJoesen, wethouder van Ot- tersurn, Zondagmorgen liet huis voorbijging, bemerkte hij dat de ruiten waren stukgesla gen en binnentredende vond hij den bewoner vermoord. Uit de omstandigheden valt op te merken, dat Hulsman, gewekt door liet bre ken der ruilen, naar buiten is gekomen en daar werd aangevallen, ten miuste vóór liet liüis zijn bloedsporen te zien. Daarna schijnt men worstelende te zijn binnengegaan, waar de ongelukkige man ver der van liet leven werd beroofd. Üp tafel stond een fiesch met twee gebruikte glazen; men veronderstelt dat er twee moordenaars aan het werk zijn geweest. De man werd geacht vrij wat geld te hebben en alles was dan ook nauwkeurig on derzocht; men meent echter zonder gevolg, want hij schijnt zij inschatten elders ie hebbeu bewaard. Tc Steiiï is bij den landbouwer Meijers ingebroken. De dief is niet 210 mark op den loop gegaan. Dozer dogen brandde 'e Si Hard de werkplaats en magazijn van den schrijnwer ker I). geheel af. De meubels, gereedschap- pén, alsmede het voorradige hout werden eene prooi der vlammen. Daar de branJspuifc bij bet begin barer werking onbruikbaar werd, kon men niet veel doen tot wering der vlammen. Oorzaak onbekend. Alles was verzekerd. Door de marechaussees te Vaals werden 11. Vrijdag 20 stuks koeien in beslag geno men, welke uit Duitschland naar Nederland waren overgekomen Als eigenaar heeft zich aangemeld dc land bouwer Kreemer uit Gaasraülilë (Pruisen. Hij geeft voor dat het vee door uitbraak zijne weide ontvlucht is en daarna koers heeft ge zet naar ons land. Het vee is in dié kazerne der marechausseós gestald. Naar verzekerd wordt, waren de in be slag genomen 20 koeien niet door uitbraak op Nederlandsch grondgebied gekomen, maar werden opzettelijk door den knecht van den eigenaar Kreemer te Gaasmühle over onze grenzen gedreven, hetgeen door dc rnareebaus- scés Ci eeniers en van Gellekom werd gecon stateerd. LI. Vrijdag vierde de heer Poell, hoofd der school te Nedei weert, onder algemeene deelneming zijn zilveren bruidleftsfeest. Tot ontvanger der directe belastingen en accijnsen te Gulpen is benoemd de heer J. D. li. Pennis, thans ontvanger te Grave. Door den m staat van kennelijk onver mogen verklaarden notaris Clercx te Weert is thans ontslag uit zijn arnbt gevraagd. Ter vervulling van de plaats in do eerste kamer opengevallen door liet ontslag van den heer Mr. Hengst, Oud-burgemeester van Box meer wordt voorgesteld de heer Mr. Verheyen van Eclitveld, kantonrechter te Boxmeer. De Maasbode ontraadt echter die keuze, omdat zij van de godsdienstige en katholieke begin selen van dien lieer niet genoeg overtuigd is, terwijl de Nieuwe Koerier van Roermond hem een uitstekenden katholiek noemt. In een buitengengewoon Politieblad verzoekt de officier van justitie te's Hertogen bosch aanhouding en opzending van Laurens Louis Jacobus Snoeck, ongeveer 50 jaar, no taris ter standplaats Kuik, zwart van uiter lijk, scheiding van het haar in het midden, met groote dikke knevels, gestalte middel matig, breed geschouwderd, zeer gezet, zwa re stijve gang, draagt gewoonlijk een groo- ten zegelring, stem zwaar en heesch gekleed met donkergrijze demisaison en zwarten fan- tasiehoed. Door den rechtercommissaris voor loopige aanhouding verleend, ter zake van verduistering. Hij heeft de wijk genomen naar België. - Een treurig geval doet zich voor binnen de gemeente Alem, Noord-Brabant. Van een huisgezin, bestaande uit man, vrouw en zes kinderen, stierven binnen de week vier kinderen, terwijl de vrouw beden kelijk ziek ligt, met weinig hoop op herstel. De man, van beroep postbode, is, tot overmaat van ramp, in zulk een toestand, dat hij onbe kwaam is zijn post te bekleeden. De oorzaak van dezen droevigen toestand schrijft men toe aan het nuttigen van vleesch afkomstig van een varken dat aan een ziekte gestorven is. Voor de rechtbank te Arnhem is behan deld de zaak tegen den gewezen postbode te Wychen, G. R., die zich voor eenige weken verwijderde met een bedrag van f 100, afkom stig van den eerw. heer pastoor Van Niftrik, welke som hij aan liet postkantoor per post wissel moest verzenden. Tegen hem is achttien maanden gevangenis straf geëischt. Het is gebleken dat ten nadeele van den heer Mr. Hulshoff, president - der Arrend. Rechtbank te Breda, in den nacht van 6 op 7 Nov., door middel van inbraak de navolgende voorwerpen zijn ontvreemd, als: 6 zilveren lepels, 6 zilveren vorken, 12 zil veren theelepeltjes, 1 zilveren sauslepel, 1 zil veren eierlepel, 1 antiek zilveren noienmus- caat raspje, waarvan het dekseltje dichtvalt en het scharnier afgesleten is, 1 zilveren sor- vetband, gemerkt B V G 1870 of 18«0, 2 zil veren theedoekringen, de eene breeder dan de andere, beide gemerkt B V G 22 November 1880, 1 ï'oodledcren portemonnaie met beugel waarin een binnenzakje dat met elastiek wordt gesloten; 1 bankbiljet van f40, 7 gouden tien tjes en ongeveer f30. aan zilvergeld n. 1. twee rijksdaalders en omstreeks 25 guldens en in denzelfden nacht, eveneens met braak ontvreemding in de R. C. Kerk te Teringen: 1 zilveren ciborie met deksel, waarop een we reldbol met gouden kruisje; I zilveren ciborie met deksel in den vorm van een kroon; 2 zil veren miskelken; 2 zilveren kronen; 1 zilveren schep ter; 1 zilveren wereldbol; 2 gouden ket tingen: l zilveren wierookvat; 2 zilveren be diening-doosjes; 1 doosje voor den doop-, 3 reliquiënkastjes; 1 gouden ketting met dito medailles, voorstellende dc H. Familie; 1 paar pantoffels en eenig klein geld uit drie offerbus jes. De H. Hostiën en H. Oliën waren, op het altaar en de vloer uitgestort. Moge toch de politie de ellendelingen, die zelfs Gods tempel niet meer ontzien, in handen krijgen, opdat zij hun straf niet ontgaan. Naar aanleiding van Vervalscfcir- :*en n1 ceitificaten van oorsprong, noodig vof.-r den uitvoer van spek naar Duitschland, meer be paald van het cijfer, dat liet gewicht v, n het uit te voeren spek aanduidt, heeft de minister van Binnen). Zaken den commissarissen des Konings verzocht, de burgemeesters aan te schrijven, dat zij zich voortaan in de bedoelde, door hen af te geven verklaringen, van het gebruik van cijfeis belmoren te onthouden. De Amsterdamsche rechtbank heeft geen termen gevonden om Aafke Kuipers gerechte* lijk te vervolgen en stelde haar Zaterdag avond op vrije voeten. De officier van stitie heeft echter verzet aangeteekend. Het is een oud en algemeen gebruik voor ontvangst van betaling een kwitantie aan te bieden. Dat men daarmede ook groo- tere voorzichtigheid zal bohooren te gebruiken bewijst het volgende voorval: In het dorp D. bij Ti el, ging namelijk jl. Maandag een huisheer, vergezeld van nog een persoon, aan de woonplaats van een huurder en reikte daar ter betaling de kwitantie over. De man nam die door tussch.enkomst van zijne vrouw aan en telde ongeveer 1/2 gedeelte van liet verschuldigde bedrag op tafel, terwijl hij sprak «ben je hiermede tevreden en anders krijg je niets." Onderwijl raadde zijujseiiooa- moeder hem aan liet geld op te strijken en niets te betalen, hetgeen de zoon deed en laar- op weigerde de kwitantie terug te gever. De huisheer ging vervolgens van den veldwach ter, de kwitantie terug vorderen, doen nu beweerde de huurder geheel betaald te heb ben. Er is aangifte van gedaan en het is in het algemeen belang te hopen, dat de justitie Ur men zal kunnen vinden, door het toepas... i van een ernstige straf een gewenscht vo- - beeld le stellen. Een snuggere getuige I Politieagent (buiten de gerechtszaal): Zoo ben jij getuige in de zaak van Ar ie Snap contra Teunis van Poppeten? Getuige: Ik gleuf van jao, ten menste ik bin zooveul as opgeroepen um hier te kom- me. PolitieagentGa dan maar die deur in; daar maar je pijp weg, hoor. Getuige: Ik zal m'n deurrookértje wel in min wammes steke. Rechter: Je bent opgeroepen als getui ge in de zaak Snap contra van Poppelen. Be loof de waarheid en niets dan de waarheid te zeggen. GetuigeIk zal alles zeggen, wat ik met mijn eigen oógen gezien heb. Rechter: Zoo, steek dan. de voorste vin gers van de rechterhand op en l-zeg mij 't vol gende 11a (Hij valt zich zelf in de rede); Boer je staat in brand 1 Getuige: Boer je staat in brand! Rechter: Neen, maar je staat in brand] Getuige: NeeD, maar je staat in brand! Rechter: Waarachtig boer, je staat in brand! Getuige: Waarachtig boer, je staat in brand Toen in 1672 de Fransciie troepen Mui den bezet hadden en Amsterdam bedreigden, hield de vroedschap dier stad des avonds een buitengewone vergadering. Vele leden waren van meening, dat het beter ware, de sleutels der stad den Franschen Koning' aan te bieden dan zich tot het uiterste te verdedigen. Een der raadsleden was onder de raadsla- g'ing ingedut en men maakte hem wakker. Wat is er? vroeg hij. «Men wil de sleutels der stad den Koning aanbieden, was het antwoord! «Heeft hij er al om gevraagd? hernam hij, half slaapdronken. «Nog niet! «Welnu, wacht dan tot zoolang, was zijn advies. En zoo deed men. Verheffing. «Vader, ik ben vandaag zeer in de achting van mijn patroon gestegen. «Hoe zoo, jongen? «Wel, de andere leerling heeft gestolen. Opmerkingsgave. - Mijne heer en", sprak een beroemd liooglecraar in de scheikunde te Göttingen tot zijn leerlingen, «gij maakt in den regel te weinig gebruik van uw opmer kingsgaven. Bij do studie moeten al onze zin tuigen medewerken, als liet op waarnemen aankomt. Ziehier een chemisch preparaat weet gij wat liet is? Neen, want gij aarzelt om het le proeven, zooals ik". En de professor stuk een vinger in de af schuwelijk stinkende vloeistof en likte er toen aan. Om te bewijzen, dat zij het verwijt van hun grooten meester niet verdienden, volgden al le studenten zijn voorbeeld, ofschoon allen daarna een heel leelijk gezicht trokken. «Gij ziet, dat ik gelijk had", ging zijn hoog geleerde voort. «Als uw opmerkinsgaven be ter ontwikkeld waren, zoudt ge gezien hebben dat ik mijn middenvinger in het preparaat stak en mijn wijsvinger aflikte". Niets ter wereld draagt zooveel bij tot liet ware huwelijksgeluk als liet gelijkmatig en vroolijk humeur der echtgenoote, en bo venal haar ongestoorde gezondheid. Want van alle onaangenaamheden voor gehuwde

Peel en Maas | 1890 | | pagina 2