enland. België Frankrijk JDuitschlaml Nederland Turkije B if li id geven, l)it alles zou veranderen, indien jnen aan de Kerk eene ware vrijheid af en Laar in slaat stelde hare rcch- len volledig1 uit te oefenen. Italië zou daardoor zijn aanzien en achting1 bij do andere volken zien toenemen. Italië verzoend met den Paus en trouw aan zijn godsdienst, zou in staat zijn in grootheid tc wedijveren met de groot heid uit den besten tijd zijner geschie denis, en alles wat het kenmerk is van den wezenlijken vooruitgang van ons tijdperk zou het land te stade komen, om zijn roemrijk bestaan met kracht voort tc zetten. Pe telkens vernieuwde verklaring, dat de katholieken en de Paus de vijanden zijn van Italië en als hot ware de bimdgenooten der omverwer pende partijen is slechts eene opzet telijke beleediging en eene schaamte-1 loozc lastering. De katholieken zijn in waarheid de beste vrienden van Italië. Do ngilalio in Diiilselilaiid ten gunste van de terugroeping der uitgewezen jezuiütcn neemt groote afmetingen aan. lntusschen wordt door de Kreuzzeilung geconstateerd, dat bijna alle jezuïeten, die verbannen werden, reeds eenigen tijd geleden terugkeerden zon der Van de zijde der oveil.oid .èeuige moeilijk- beden te ondervinden.. Engeland Een brutale diefstal is in de bank der Kaap kolonie gr-pleogd. Een troep dieven brak in hel gebouvv en drong door tot in de brand- kluis, een kamer van S vierlc. meier opper vlakte bij G voet hoogte, waarin brandkasten met kostbare voorwerpen en papieren van waarde, het eigendom van paliculieren, ge- j plaatst waren. Met welk een volharding en behendigheid do boosdoeners te werk gingen, blijkt uil liet feit, dat zij door niet minder dan G steenen muren, waarvan er een 4 voet dik was, bun weg moesten banen en inen meerit, dat zij minstens 3 weken zijn bezig geweest :t het maken van loopgraven onder den ■rond, voor zij eon gat sloegen in den muur der brand kluis en zich o. a. met 48000 gulden ;oud en zilver uit de voeten maakten. I)e braak werd ontdekt door den directeur, die Zondag middag in liet bankgebouw de ronde deed. L'it de omstandigheid, dat de dieven een som gelds alsmede hun gereedschap pen achterlieten, mankt men op dat zij óf ver jaagd werden, óf van plan waren nog meer te komen stelen. Dg verkiezingen voor de gemeenteraden hebben den stand dei partijen gelaten gelijk die was. I)at er in Antwerpen, Brussel en Gent geen denken was aan een zegepraal dei katholieke partij was bekend; de lijst der independente kandidaten le Brussel, welke zonder veel beleid was opgesteld, moest zwich ten voor de socialisten, die in herstemming komen met drie kandidaten der Liberale Liga. In Antwerpen on Gent behielden de liberalen hun zetels met een meerderheid van 2000 stemmen. Ook te Leuven en te Ostende blij ven zij aan het roer, doch verkregen veel min der stemmen dan bij de vorige verkiezing. De eerste in 1884 door de katholieke partij veroverde zetels to Mechelen, Ni velles en Renaix konden de liberalen ondanks alli krachtsinspanning niet weder winnen. Ook in de liberale steden Verviers en Namen waren de katholieken gelukkig; eonige luinnei kan didaten komen in herstemming; verder hebben zij een aantal gemeenten in Henegouwen: Walcouit, Roux, Marcinclles, Lodelinsart en nog toe liberale stadjes hun kandidaten in herstemming gebracht. Naar men, volgens. Rhenania, uit goede bron verneemt, heeft zich de Belgische minis ter president Boërnaert geneigd verklaard, de havenkosten te Antwerpen belangrijk te verlagen. Als dit voornemen verwezenlijkt wordt, zoo teekent liet blad hierbij aan, dan is liet te voorzien, dat het haven verkeer belangrijk zal toenemen ten koste van de meer oostwaarts gelegen havens van het Europeesch vasteland. Met grooten luister is te Mn con het eeuw feest van Lamartine gevierd. De stad was rijk versierd en tal van autoriteiten waren tegenwoordig. Do minister Bourgeois sp een rede uit en de heer Jules Simon een vers van Cop| éc, die zelf door ziekte verhinderd was het feest bij le wonen. De Franscbc regeering zou nu definitie besloten hebben tot verbanning van baron Hiisch. Men herinnert zich, dat onlangs een groot aantal Fransehen door den ezaar gede eoreerd zijn. Thans hoeft. Frankrijk die be leefdheid hartelijk beantwoord. Twintig voor name industricelen to St. Petersburg zijn jiarnelijk tot ridder van het Legioen van Eer benoemd. In de Fransche arrondissementen Rara- bouillet (Seine-et Oise) en Confolcns (Charente) hebben vei kiezingen voor de Kamer van afge vaardigden plaats gehad; in Rambouillet gold liet eene herstemming. l)e republikeinsche candidalen, resp. Yian en Baboud-Lucrozo, werden gekozen. De Duitsche regeering zal bij den Rijksdag een ontwerp indienen, waarbij verlaging van de uityperpromio voor suiker wordt voorge steld. Saksen liecft met liet oog op de liooge vleeschprijzen in den Bondsraad bet voorstel gedaan, om den invoer van levend vee uit Oostenrijk naar Duitscliland toe te staan. Pruisen zal in den Bondsraad voorstellen, bij den grnanuitvoer de verplichting, om de her komst te bewijzen ((dcnlithits-nachtceis), op te li effen. lyeizer Wilhelm hgeft bevolen, d it alle dienstdoende generaals bij gelegenheid van den G0st.cn vogaardag yan grfiaf Moltke te Bei lijp mouten wezen. In bel Journal de Bruxellcs komt een brief voor van den te Londen vertoefd hebben den hoofdredacteur, baron de Haulieville, die een bezoek beeft gebracht aan kardinaal Man ning en o. a. schrijft lie heb ecu bezoek afgelegd bij Z. Em. Manning, den grand old Cardinalzooals de rklieden hem hier 'noemen. Ik had den prelaat in geen drie jaren gezien en hij is weinig of niets verouderd. Men kan hem zijn hooge jaren aanzien; dat spreekt van zelfbij mand die 82 jaar oud is. Doch iiij is no< dezelfde ascetische figuur, slank en mager dien ik leerde kennen in 18G3 op liet. congres te Mechelen, waar hij tegenwoordig was met kardinaal Wiseman, in hoedanigheid van diens secretaris. Hij is even mager als paus Leo XIII, maar nog zoo recht als een kaars; men zou zeggen het hoofd van een Italiaanschen monnik op Angelsaksische schouders. Zijn be wegelijk, doordringend, vorschend oog, met iendelijken opslag, duidt nog geenszins een naderend einde aan, zoomin als zijn frisch en accuraat geheugen en zijn levendige, aan verscheidenheid rijke, altijd degelijke sn55e kfrlö mGeS{. p0pU|;iire personen in vereenigd koninkrijk zijn1 thans drie meer dan (achfigjarigende kardinalen Newman Manning en de oud-minister Gladstone. De eerste heeft liet tijdelijke met het eeuwige verwisseld en .er is geen dagblad geweest, op den dag der begrafenis, dat hem niet heeft ge prezen als een nationale glorie, terwijl noj allo maandscluifen zijn leven en zijne werken verhalen. Het groote gewag dut ook thans nog overal van zijn boeken gemaakt wordt, is wel een bewijs van do krachtige her opkomst van het Gatholicisrae in Engeland. Alle letterkundige critici stemmen hierin overeen dat zij Newman een der eerste schrij vers, zoo niet den gro'otsten schrijver van zij nen tijd noemen. Deze erkenning heeft grooten indruk gemaakt op de menigte: want de glans, waarmede zijne nagedachtenis omgeven straalt terug op de Kerk, waartoe de beroem de Oraloriaan behoorde, nadat hij het Angli kaansche kerkgenootschap verliet. De oud minister Gladstone, een tijdgenoot en eveiiouder van de beide kardinaals, een studiemakker en vriend in vroegere dagen, scheen ook geroepen om als zij beiden den koninklijken weg der waarheid te bewandelen, doch hij is halverwege blijven staan. Onlangs las ik een artikel van zijne hand in de Spea ker, waarin hij Newman on Döliinger verge lijkt. Döliinger, zegt hij, was een onvolwassen geleerde, een man van halve waarheden, van stellingen die aan beschroomde of aan listige mensohen behagen, hij bleef kop en schouder beneden den oolrnoedigen kloosterling van Edgbaston, den prozaschrijver en dichter, don wijsgeer en godgeleerde, den geschiedschrijver en polemist, van sterk, robust, oprecht karak ter, die boven onzen tijd zweefde als een ade laar niet breede vlucht. Döliinger stierf 20 jaren te laat voor zijne reputatie. Hetgeen den ouden staatsman Gladstone vooral aantrekt in het leven en de boeken van John Henry Newman, is de echt Engelsclie aard en toon,tlie daarin heerschen. Zoodanig moeten do monniken van liet Westen zijn ge weest., door de Montalembc-rt in zijn Les Moi nes d Occident beschreven, do groote geesten, die Engeland vei lieten om liet Noorden van Europa te beschaven en die liet Hof van Karei den Groote opluisterden. Kardinaal Manning is, zoo zegt de Ilauller- ville in zijn brief, een dier beroemde aartsbis schoppen, zooals de Katholieke Kerk in Enge land hen vroeger kende, even nuttig werkzaam voor den Staat als voor de Kerk, een trouwe raadsman der kroon, een priester zonder vrees noch blaam. Indien hij gezeten ware in liet Huis der Lords, gelijk zijn voorgangers er zitting hadden vóór de refoi malie van Hendrik YJII, welk een ander aanzien zou die illustre, maar wel wat verouderende vergadering ver krijgen! Hij sprak met layover de groote moreele, politieke en sociale vraagstukken van onzen 'tijd, in bewonderenswaardige taal, helder cn eenvoudig. Wal hij mij xeide, zal ik lang blij ven overwegen. Herinnert gij u zijn schrijven aan liet Congres Ie Luik? Welnu, ik vraag u, welk effect zou niet dat schrijven, als een rodevoering voorgedragen, in het Huis der Lords gehad hebben! Gedurende de laatste 2G jaar ben ik dikwerf in de gelegenheid ge weest dezen herder.der zielen en van volkeren te spreken en telkens Leeft hij mijn hart en mijn geheugen mèt moreele en intellcctucole schatten vervuld. Hoezeer past de titel Zijne Eminentie zulk een mail De kardinalen Newman en Manning hebben in de laatste kwart eeuw meer invloed op de openbare racening uitgeoefend dan de geheele hierarchic der Staatskerk. Deze laatste is hoe langer zoo meer voor de groote menigte des volks een dood lichaam geworden. Alleen de ..oogere standen beschouwen het nog als be- hoorendo tot den bon Ion, lid te zijn van liet Gevestigde Kerkgenootschap, Terwijl men van de Aiiglikaanscho aartsbisschoppen van Kantelberg en Yoik, van de Anglikaansche bisschoppen van Durham, Lincoln enz. nooit iets verneemt dan bij gelegenheid hunner dis puten met hun onderhoorigen, is de aarts bisschop van Westminster, Z. Em. Mannin; ondanks zijn 82 jaren, de voorste bij allo he- don J a a gsc h e ondernemingen en bewegingen der Engelsche maatschappij. Hij neemt deel aan de lersclie beweging, is de vriend van de bezadigde leiders der werklieden, do steun pilaar van de spaarbanken en andere nuttige inrichtingen der arbcidersgenootschappen, een der hoofden van het in alle gemeenten ver ipreide Genootschap der Matigheid. Zijn le -'end apostolaat toont aan de massa's de onbe zweken kracht der aloude Moederkerk en zal hen te weiniger tijd weder leiden tot de Moe der en leerares van allen. Kardinaal Nowuiun, even sober van leef wijze, gebruike in delaatstc jaren geen vleesch meer; kardinaal Manning gebruikt geen geost- rijke dranken, zelfs geen glas wijn. Behoort gij tot een Matigheidsgenoot schap vroeg hij mij Ja, antwoordde ik, jaarlijks betaal ik mijne contributie van 5 francs aan liet genoot schap in Brussel, president Cauderlier -.tif <ri,' wnrloilfl lil ongeveer 100 mijlen verwijderd was van de plaats waar hot stoomschip verongelukte. DcwjJJ. er geen Turksche consul was, bood de commandant van bet Duitsche oorlogsvaartuig Wólf aan, de schipbreukelingen naar Kobe te vervoeren hetgeen gebeurde. Van de 653 personen, die zich aan boord bevonden, onder welke vele uit de aanzien lijkste Turksche faniiliün, werden er slechts 69 gered. Nu ja, maar zijt gij werkend lid, of al leen contribueercrid? Mij dunkt, ik ^ben nog al matig, maar ik heb mij toch geen algebeele onthouding jm-rele^d. Èen:^r -S Chambertin of een glaasje ScuoTsclfö wl'5', "^fctjn iuij mei o«-.vrï Ons koud klimaat Stil, stil; de maatschappij heeft in onze dagen onthouding noodig; zij is het slachtoffer van drankverkoop eu drankmisbruik. De mo derne democratie wordt door den sterken drank vergiftigd. Wij moeten er tegen strij den op leven on dood. Begin met een goed voorbeeld te geven. Ik zal het in overweging nemen, Uwe Eminentie, en ook uwe woorden overbrengen aan president Cauderlier. Goed en zeg hem dan, dat een oude Engelsche bisschop, die spoedig gaat sterven, hem zijn zegen zendt. VENRAY, 25 October 1890. Bij het post- en telegraafkantoor alhier is benoemd als geagreëerd klerk met bezoldiging I Mevr. M. J. C. Aurnout geb. Duinstee alhier. Naar men verneemt, is de toestand van Z. M. den Koning nog onveranderd, doch is ei' van dadelijk levensgevaar, geen sprake. Het bekende Sint-Petcrsburgselie blad Novoje Vremja wijdt een artikel aan de -toe- omst van ons huid" naar aanleiding van den hoogstzorgelijken toestand des konings en de donkere dagen, die voor Nederland zijn aan gebroken. liet blad wijst op de verwacht wordende instelling van eon regentschap en de zware beproevingen, die liet koninkrijk kan hebben te doorworstelen, gedurende de lange jaren öör ouzo jeugdige kroonprinses den troon zal kunnen bestijgen. Het blad vervolgt aldus: «Door de noodlottige macht der gebeurte nissen is Holland reeds lang, sedert den dood van den prins van Oranje, .als offer voor Duitscliland aangewezen. De overtuiging dat vroeg of laat dit historische noodlot zich ver vullen zal, verklaart het geduld waarmede te Berlijn de noodwendige oplossing tot nu toe verwacht wordt. Zoolang koning Willem III de teugels van liet bewind in handen had, heeft de Duitsche regeering zich wijselijk van lke inmenging onthouden. liet is vergund te betwijfelen, dat zij zich ook tijdens een regent schap van alle inmenging verre zal houden de teedere Luxemburgsche regeeringsk westie zou daartoe licht als voorwendsel kunnen strekken. In allen gevalle breekt er een tijd perk aan, waarin de mogendheden, die belang hebben bij de handhaving der onafhankelijk heid van Nederland, genoodzaakt zullen zijn zeer nauwlettend den gang der zaken in dat land na te gaan." In die overdreven bezorgdheid zal ongetwij feld wel een groote dosis naijver jegens Duitschland schuilen. De Raad van Ministers, samengesteld uit de hoofden der Ministerieele Departemen ten, do Regeering waar te ne- Het oorlogschip Ertogroul, waaromtrent thans nadere... belichten zijn ingekomen, ver trok den 15. Sept. van Yokohama en veron gelukte drie dagen daarna bij den Osima vuur toren, aan den ingang van liet Ivii kanaal. Het werd door een typhoon, dien geesel der Chineesche en Japansclie zee, boloopen, en t ijdens dezen vreesdij ken storm barstte do sloomleibuis, waardoor eene ontploffing werd veroorzaakt, ten gevolge waarvan velen wer den gekwetst, gedood, of overboord geworpen, zoodat liet gekerm der gewonden en sterven den dc lucht vervulde. Het stoomschip was dooi' de ontploffing zoo zwaar beschadigd, dat het klaarblijkelijk niet te behouden was. Kapitein Ali Bey beval onmiddelijk, de booten uit te zetten; doch deze sloegen zoodra zij te water kwamen onderste boven en werden door de zee weggeslagen. Degenen die met door de ontploffing gedood of gewond waren, liepen als razend van angst over het dek, of spron gen door schrik bevangen overboord. De on mogelijkheid inziende om liet schip of do op varenden te redden, gaf de kapitein bevel dat ieder zich zoo goed mogelijk rnuest zien te redden en sprong zelf in zee, waarin hij on middelijk verdween. Vijf minuten later zonk het. schip. De zee wemelde van zeelieden die trachtten den wal te bereiken, die slechts een halve mijl verwijderd was, hetgeen echter slechts aan de sterkste zwemmers gelukte. De vice-ad'minaal Osman Paeha worstelde vruchteloos in de woedende golven. Door een stuk hout aan het hoofd getroffen zonk hij onmiddelijk daarna. Vele der overlevenden hebben armen of boenen gebroken, vermoedelijk doordat zij door de zee hij liet aan land komen tegen de klippen werden geslagen. Door de visschers aan de kust werden zij, zoo goed de middelen het toelieten, verpleegd. Twee der geredden vertrokken om assistentie naar Kobé, dat staat geraakt men, Gezien bet advies van den Raad van State van den 18den October 1S90; Gelet op de art. 38 en 39 van de Grond wet lleeft goedgevonden en verstaan: Do Siateu Generaal in vereenigde vergade ring bijeen te roepon op Dinsdag den 28sten October 1890, des namiddags ten twee ure, mot uitnoodiging aan de leden der beide Ka mers zich op dat tijdstip in de vergaderzaal van de Tweede Kamer der Staten Generaal te vereenigen. Afschrift van dit besluit zal wordon gezon den aan de beide Kamers der Staten Gene raal. 's Gi'avenhage, 21 Oct. 1890. De min. van Buitenl. Zaken, Harisen de rain, van Justitie, Ruys van Beerenbroek de min. van Bimieul. Zaken, De Savor- nin Lohman; de min. van Marine, Dyse- rinck: de min. van Financiën, Godin de Beaufort; do min. van Oorlog, J. W. Ber- gansiusdo min. van Waterstaat, Handel en Nijverheid, Havelaar; do min. van Koloniën, Maekay. [Staatscourant) Volgens berichten uit Luxemburg zou, ingeval weer een regentschap moeten worden ingesteld, hertog Adolf van Nassau niet per soonlijk naar het groothertogdom komen, maar do béëediging plaats hebben voor eon commissie uit de Kamer, die zich daartoe naar 's hertogs verblijf Königstein zou begeven. De tentoonstelling. Woensdag door liet landbouwëasino in 't lokaal van den heer van Dijck te Lottum gehouden, vond eene zeer drukke deelneming en heeft ten Yolle aan de verwachtingen beantwoord. Talrijk en prachtig waren de inzendingen van veld- eu tuingewassen, boter enz. Alles werd in oogsehouw genomen en ieder was, zooals men licht begrijpt, zeer voldaan. Na afloop der tentoonstelling werd een souper gehouden en menig glas op den kliramonden bloei van 't casino geledigd. Maandag is. in hot Missiehuis te Steil gearnveerd een broeder, die zes jaren in Chi na heeft vertoefd. Rij is. met Mgr. Anser te ruggekeerd. Mgr. Anser, die op bet oogenblik te Rome is, zal de volgende maand in het Missiehuis feestelijk worden ingehaald. De rechtbank te Roermond beeft An na Maria G., oud 18 jaren, wonende te Blonck- Maasbree gedetineerd als verdacht van op 23 Sept. jl. in eene straf/aak eene yalscho ver klaring onder eed te hebben afgelegd, verwe zen naar de terechtzitting en hare gevangen houding bevolen. Zondagmiddag sprak Domela Nieuwen- liuis in een vergadering van socialisten to Maastricht. Na hem weerlegde de heer Nuy-: ens, redacteur van de Grensbode, de drogre- i denen van den socialisten-apostel en deed dui delijk uitkomen dat werkstakingen en geweld pleging geheel verkeerde middelen zijn om het lot van den werkman te verbeteren. Door do arrond.-rechtbank te Maastricht is tot 8 dagen gevangenisstraf voröordeeld A. F., herbergier wegens het mishandelen van een hond, gespannen voor eene kar. Een geval van bloedvergifling heeft zich te Gulpen voorgedaan. De koopman Hertog werd door eene vlieg de bovenlip gestoken. Het govolg daarvan was eene hevige opzwelling van dat lichaams deel. Door spoedige aangebrachte geneeskun dige hulp is men liet gevaar thans te boven. Door de duisternis misleid, kwam de be diende Bisschoff, van den Directeur der Mij nen in zoo onzachte aanraking met de kar van den molenaar E. te Kerkrade, dammen voor hot behoud van zijn leven vreest. Indien de voertuigen avonds van lan taarns voorzien waren, zouden dergelijke treurige ongevallen niet voorkomen. Men schrijft aan de Nli. Ct Hot bericht, dat de Provinciale vereeni- ging van burgemeesters en secretarissen in Limburg zich gewend heeft tot den minister van binnenlandsche zaken met verzoek verbe tering te brengen in de jaarwedden van burge meesters, secretarissen en ontvangers der ge meenten in die provincie, ten einde deze meer in overeenstemming te doen komen met die der gemeenten in andore gewesten, rust zeker op eene vergissing. Niet, dat er geene verbe tering noodig is, verre van dien. Gemeen ten waar de jaarwedden der drie ambtenaren te zamen even over de f 200 bedragen en zelfs beneden def 200 blijven, zijn geene zeldzaam heid in Limburg. Aan belooning van den bur gemeester, den secretaris en den ontvanger bij elkander, wordt bijv. te Bingelrade f220, to AmsLenrade f 210, te Jabech f 215, te Itteren f 195, te Eygelshoven en te Nunhem f 170 's jaars betaald. Maar dat eene Vereeniging van burgemeesters en secretarissen zich tot den minister van binnenlandsche zaken zoude wenden, is bepaald eene vergissing, Het kan den leden niet onbekend zijn, dat Ged. Staten de jaarwedden der genoemde ti tularissen vaststellen en dat deze vasstelling alleen de goedkeuring des Konings behoeft. Eerst al dus door Ged. Staten eene regeling was gemaakt, «nu pen vorzoek om niet-goed- keuring aan den minister op zijne plaats zijn. Maar dan ook. nog zou de minister geen ver betering kunnen bewerkstellingen, daar de Koning eenvoudig heeft goed- of af te keuren en geen wijziging in de voorgestelde cijfers kan brengen. In de Limburger Koerier van Zaterdag jl. komt de heer R. op tegen het bericht, als zoude het mond- en klauwzeer zich te Vaals uitbreiden. Dit onjuiste bericht, meent de heer R., kan alleenlijk er toe dienen, om to ver ontrusten en den nederlandschen veestapel te schaden. Waar is, dat na twee October 11. zich geen enkel nieuw geval van mond en klauwzeer te Vaals heeft voorgedaan, en dat ook niet met het nemen van strenge voor zorgmaatregelen tot Zaterdag 11. is gewacht, dat die maatregelen van den beginne af door den rijksveearts in overleg met den burge meester zijn genomen. Naar aanleiding van 'fc uitbreken van mond- en klauwzeer onder het vee to Vaals, zijn de burgemeesters van de gemeenten langs de grenzen van Duitscliland, in Gelderland en Limburg uitgenoodigd, hunne ingezetenen t& wijzen op liet gevaar, dat onzen veestapel dreigt door het verbieden van den invoer van vee in Engeland, Dit gevaar kan worden ver meden zoo do veehouders zei ven medewerken, door aan veeverkoopers uit Limburg en Duit land den toegang tot hunne stallen, erven enz. te verbieden. De weleerw. heer G. Boonen, geb. te Neer, pastoor in de Belgische gemeente La- naye, bij Maastricht, is onverwachts, doch voorzien van de H.H. Sacramenten, op 36- jarigèn leeftijd aldaar overleden. De ecrw. heer Boonon werd priester gewijd te Roermond in 1879, kapelaan benoemd eerst te St. Martensvoeren, later te Landen en se dert 18S6 was hij met veel vrucht werkzaam, als pastoor te Lanaye, waar de dood hem trof te midden zijner drukke voorbereidselen tot den bouw ecner nieuwe kerk. R. 1. P. Storm op Zee. Uit Brouwershaven wordt gemeld, dat al daar Zaterdagavond de Dun Rabinkapt. Traverst geladen met petroleum (best. voor Rotterdam), op den Banjaard is gestrand. Dank zij liet kloek optreden en het manhaf tig gedrag der vijf mannen "an de reddings boot der Z. H. R. M. werden twintig men- sclien van een' anders wissen dood gered. Van het schip is niets meer te vinden. Even kordaat gedroegen zich de mannen der reddingsboot van IJmuiden, bij de stran ding van het Nederlaodsche ijzeren barkschip.

Peel en Maas | 1890 | | pagina 2