België Frankrijk Duitschland Engeland Oostenrijk Zwitserland Nederland Gemengde Berichten Hi gegeven gevallen spoedig zou kunnen oriënteeren. Een derde, en bijzonder gewichtige factor is eindelijk de keuze der meest passende variëteit en de bereiking van keurig uitgelezen zaaigraan; omtrent het eerste punt moet de ondervinding beslissen; het beste in absoluten zin, komt daarom nog niet overal te pas; het beste hoort thuis op vruchtbaar land en bij intensieve cultuur, maar den meest, zoowel als den minst intensief •werkenden gra'anbouwer is 't in zijn eigen belang te raden zijn zaaigranen, van welke soort of variëteit ook, zorg vuldig schoon te maken, 't schoon ge maakte scherp te sorteeren en 't zwaar ste en 't beste te behouden voor den zaai. Het besef dezer noodzakelijkheid wint trouwens alom veld en zij, die zich op hun bouwerij niet ten onrechte wat la ten voorstaan, beschouwen daarom ook reeds de graanzuivèrings- en sorteerma- chine, vulgo den trieur," als een ge heel onontbeerlijk werktuig. Lord Shaftesbury verhaalt de volgende anekdote uit den slag van Waterloo, die hij uit den mond van Wellington zelf had. De hertog van Wellington stond een oogenblik alleen op het slagveld, al zijn adjudanten wa ren met orders weggereden, toen een heer, in civiel, naar hem toe kwam rijden en vroeg: «Mijnheer, kan ik u ergens mee van dienst zijn?" Wellington zag hem eens aan en be dacht zich niet lang. «Ja," antwoordde hij, schreef gauw een order, met potlood, gaf die den onDekende over en verzocht hem die de- peche te brengen aan den officier van een regiment, dat iiij hem aanwees, in het heetst van liet gevecht. De vreemde ruiter nam de dcpeche aan, reed er mee heen, dwars door don kogelregen, en gaf ze den officier over. Wie was hij? Niemand kende hem. Zijn lijk werd niet op hot slagveld gevonden. Deze daad, zeide Wellington, is een der dapperste die ik mij uit mijn veldtochten her inner, want die burger verrichtte ze zonder ecnig vooruitzicht op beloouing of eervolle vermelding. De heer de Bruijn, minister van land bouw en openbare werken die Maandag naar Mechelen was gegaan om de opening der ha venwerken bij te wonen wei d door het liberaal canaille uitgejouwd en uitgefloten. Des avonds hadden eenige ongeregeldheden plaats. De gendarmes moesten chargeeren. Vele perso nen werden gewond, twintig werden gevangen genomen. Omtrent het gebeurde te Mechelen ver neemt men nader, dat slechts enkele personen licht gekwetst werden. De anti-ministerieele manifestatie was het hevigst, toen de heer I)e Bruijn op het punt stond te vertrekken. Bij het station ontstond een soort van paniek, daar een paard, dat geschrikt was van het gesis en gefluit, op hol sloeg, eenige personen ter aarde wierp en een aantal tafeltjes en stoelen vóór een koffiehuis omgooide. Met den koning van Dahomey is voorloopig vredo gesloten. De blokkade is opgeheven. Door den admiraal Cuverville is eene over eenkomst onderteekend, bij welke bedongen wordt dat het bezit van Gotoimn en het pro tectoraat over Porto-Novo voortaan geëerbie digd zullen worden. De republilteinsche Libertö wijdt een be langwekkend artikel aan het scheidsrechter schap des Pausen, waaraan wij het volgende ontleeneu Het denkbeeld, tot den Paus zijn toevlucht te nemen als scheidsrechter in internationale geschillen, wint alle dagen veld. Sedert de Carolinenkwestio is er herhaalde malen spraak van geweest, hem het opperste oordeel toe te kennen in moeielijkhedeu, waarvoor de diplo matie zich machteloos moet verklaren. Ook nu nog' spreekt men er van, zich tot hem te wenden, ten einde het geschil tussoheii ^Engeland en Portugal te beslechten. In die neiging ligt een edelmoedige, verhevene inge ving, welke onzen tijd eer aandoet. In afwach ting dat het internationaal scheidsgerecht de droom van de vi lenden des vredes een verplichtend beginsel wordt van het nieuwe echt, kan het vrijwillige scheidsrechterschap r;iet aau een meer onpai tijdigen, strengen en verheven rechter worden toevertrouwd, dan aan het hoofd der algemeene Kerk. wiens be langloosheid in alle politieke vraagstukken der volkeren onbegrensd is, en wiens hooge zedelijke en godsdienstige rechtvaardigheid piemand verdacht kun voorkomen. En welk een verheven rol voor den Paus, in den ondergang van zijn wereldlijke macht, de bemiddelaar en vredestichter tusschen ko ningen en volkeren te blijven 1 Wij begrijpen, dat dit de eerzucht van een grooten Paus zou kunnen bevredigen, en dat de regeeringen in dit dit godsdienstig scheidsgerecht hechter waarborgen zien dan in elk ander. Aan de katholieke Kerk is een groot ge leerde en apologeet ontvallen. Kardinaal Her- genröLher is Vrijdag avond in het klooster der Cisterciensen te Mehrerau in Oostenrijksch Tirol overleden, waar hij voor zijne gezond heid vertoefde. Reeds meermalen in de laatste jaren was hij verplicht geweest Rome te ver laten en tot herstel van zijne zwakke gezond heid het bergland van Beieren of Oostenrijk op te zoeken. Herhaalde lichte aanvallen van beroerte hadden zijn gestel ondermijnd en hij is aan de gevolgen eener apoplexie, die hem Donderdag overviel, dea volgenden dag ge storven. Kardinaal Hergenrötlier was geboortig uit Würzburg, waar hij studeerde om later zijne theologische studiën in Rome voort te zetten. In 1848 tot priester gewijd zijnde, werd hij drie jaren laier tot privaat-docent aan de universiteit zijner geboortestad en in 1855 tot hoogleeraar in het kerkelijk recht en de ker kelijke geschiedenis benoemd. Zijne standaardwerken betreffende de ker kelijke geschiedenis, vooral wel vail do Kerk in liet Üoslen hadden zijnen naam als liisto- rievorscher reeds gevestigd, toen hij in 1868 door Paus Pius IX naar Rome werd ontboden om zitting te nemen in de Congregatiën ter voorbereiding van het Vaticaansch Concillie. In de jaren '70 vatte hij dikwerf zijne histo rische studiën en zijn apologetiek te zanten in brochures, die antwoorden en weder-antwoor- den waren op de pamfletten van Döllinger en andere scheurmakers. In 1S79 benoemde Paus Leo XIII hem tot kardinaal, belastte hem ten deele met de zorg voor de Vaticaansche boekerij en het pause lijk archief, terwijl hij ook veelal de leiding had over de geschiedkundige uitgaven, die berustende op den schat van documenten al daar verzameld, thans geregeld verschijnen. Zijne voornaamste werken zijn: «Photius, patriarch van Alexandrië," «De katholieke Kerk en de christelijke staat in hun geschied kundige ontwikkeling," «Athanasius de Groo- te," «Kardinaal Maury," een schets van de geschiedenis van het Pausdom en een hand hoek voor kerkelijke geschiedenis. Te Coburg zijn twee manschappen der reserve in arrest gebracht, de een, omdat hij weigerde de oraers op te volgen, de ander umdat. li ijvoov de goladofoiv «ah plaatsende, uitriep: «Lang leve de sociaal-democratie!" De opgewondenheid in Oostelijk Londen over Jack the Ripper, die weder een brief ge schreven heeft, waarin hij nienwe moorden aankoudigd, duurt voort. De politie is buiten gewoon waakzaam. Zij gebruikt o. a. vrou welijke spionnen en honden. De Tablet maakt gewag ran een nieuwe uitvinding, een niet zwaren electrischen mo tor, die geen accumulator of electriciteit-ver- zanieJketels behoelt en niet telkens opnieuw geladen behoeft te worden aan een station. Tot nu toe belette de zwaarte der accumu lators dat de electricilcic werd toegepast op velocipedes en mandewagentjes. Zelfs elec- trische trams en eleotrische veerponten vol doen niet zeer, omdat ze te dikwijls aan een station moeten ophouden of voor een nieuwen overtocht opnieuw geladen worden. Thans heeft de werktuigkundige Vaughan- Sherrin eleotrische batterijen van zink en kool, met een vloeistof die den electrischen stroom afsluit, uitgevonden, welke zeer licht zijn, en waarbij geen accumulators van noode zijn. De vloeistof is een compositie van zijne vinding. Deze batterijen z-ijn 20 maal lichter dan de gewone batterijen met accumulators. Een mandenwagentje, waarin een zoodanige batterij, met een electriciteitsvermogen van een halve paardekracht, werd door een redac teur van genoemd blad beproefd en voldeed uitstekend. Hij reed er de straten van Isling ton, een der voorsteden van Londen mee door en kon liet sturen waar hij het hebben wilde; ook loopt liet electrisehe rijtuigje zeer gemak kelijk de steilste hoogten op. Een manden wagentje. zonder paard, kopende met een snelheid van 5 mijl in het uui, met een per soon er in, die blijkbaar niets anders te doen heeft dan zich maar te laten rijden, had, het spreekt van zelf veel bekijks. Het rijtuig is zeer gemakkelijk te besturen en luistert beter dan een paard. Men kan er 9 uur mee rijden en dan hooft men aan electriciteit verbruikt ter waarde van een stuiver per mijl. liet opnieuw laden der batterijen duurt slechts 4 minuten. De batterijen zijn zoo aan gebracht, dat men nooit, hoe men zich ook wende of keere, een electrischen schok ge voelt. liet zal niet lang duren of deze nieuwe soort batterijen zullen ook wel op electrisehe trams en ponten toegepast worden. Hoe eigenaardig de verhouding en de betrekkingen in Engeland zijn tusschen de katholieken en angükanon blijkt weder uit een schrijven van den bekeerling, den grooten Londenschen uitgever Kegan, die van een be- zoek gewaagt kort vo<r zijn overgang ge bracht aan den zeer bekmdeu en zeer gozienen anglikaanschen «kannuiik" Liddon, voor een paar weken overleden. Liddon was wat men hier orthodox zou noemen en een man van ge loof en godsvrucht. Het was hem bekend dat Kegan, met wien hij van ouds bevriend was, reeds jaren geleden aan de Christelijke waarheden zooals zij in de Engelsche Staatskerk nog bewaard worden, was gaan twijfelen en na eene langdurige scheiding was het geëo wonder dat het ge sprek op dat punt belandde. Kegan zeide hem dat hij niet zoo ver meer van hem verwijderd was als vroeger en dat de wensch van Liddon in een brief van vóór 22 jaren vervat op het punt stond van vervijld te worden. «Maar," zoo ging Kegan voort, «terwijl ik u nader kwam, raakte ik op den weg om u voorbij te streven, daar ik in mijn hernieuwd onderzoek waarschijnlijk mij niet tot de Engelsche Staatskerk, maar tot de Roomsch Katholieke Kerk zal getrokken gevoelen. Beiden begre pen we dat er geen mogelijkheid was om te urgurnenteeren. Liddon drukte mij de hand en sprak met warmt©: «ik ben zeer blij, God zegene u". Ik begreep hem goed niet blij dat ik katholiek werd, maar blij dat ik het geloof had weder gewonnen." Keizer Frans Jozef en zijn gast, de Duitsche keizer, hadden bij een rijtoer van Mürzsteg naar Neuburg een klein ODgeval. Een der paarden werd schichtig en liet rijtuig werd tegen een muur geworpen, zoodat de boom brak. De beide keizers kwamen zonder letsel vrij. De Rossi, die als slachtoffer der revolutie viel, wordt niet alleen door zijne gewestge- nooten, maar in geheel het land, ook m het buitenland geroemd als een talentvol, vader landslievend staatsman, op wien men de grootste verwachtingen had gebouwd. Hij was oud-student der Leuvensche hoogesehool. «De Rossi, zoo schrijft de voorzitter van het Genootschap der oud-studenten, was iemand, waarop de universiteit ten allen tijde trotsch. zal zijn. Voor ons allen was hij als de ver persoonlijking van onbreekbare getrouwheid, plichtsbetrachting eu godsdienstzin.-' VENRAY v 11; viober-1890. Op de veemarkt van Maandag te Yenlo gehouden waren aangevoerd 168 koeien, 68 paarden, 6 varkens en 1 schaap. De handel was levendig, er werden vooral voor hoorn vee hooge prijzen besteed. Verkocht werden 21 koeien en 6 paarden. Gedurende de loting der premiën werd mu ziek gemaakt door den staf van de dienst doende schutterij. Bij resolutie van den minister van fi nanciën dd. 1 October jl. is eervol ontslag verleend, onder dankbetuiging voor de vele diensten door hen in die betrekking aan den lande bewezen, aan de voorzitters der com- missiën voor de herziening der belastbare opbrengst van de ongebouwde eigendom men in het schattingsdistrict: Maastricht, J. L. V. Magneé te ülestratenVenlojhr. mi-, L. F. H. Michiels van Kessenich te Rocr- mond- In de Redoute-zaal te Maastricht is Maandag eene drukbezochte vergadering ge houden door de Vereeniging tot bevordering van den kleinhandel enz. waarin een adres aan Z. M. den Koning is vastgesteld, houden de het verzoek om het garnizoen te dier stede op zijne tegenwoordige getalsterkte te doen blijven. De rijks-ambtenaren J. en J. te Tegelen hebben jl. Zaterdag 17 schapen benaderd, welke niet behoorlijk gedekt waren. Een inwoner der gemeente Swalmen wilde 11. Woensdag avond een paar.personen den schrik op 't lijf jagen. Daartoe trok hij een een lange, morsige jas aan en bedekte zijn gelaat met een ruig vel, waarin een paar kwaadaardige oogeri schitterden. Een hoed van overgrootvauer maakte het cosluum com pléét. Aldus uitgedost, plaatste hij zich met een dikken stok in de hand buiten de wonin gen onder het geboomte, vanwaar hij de aan komenden in het flauwe maanlicht even kon onderscheiden. De eerste persoon, die voorbij ging, schrikte hevig bij het zien van zoo'n wezen: minstens meende hij een zigeuner voor zich le hebben. Toen de gemaskerde hem achtereenvolgens op brutalen toon den weg naar Venlo vroeg, vuur en reisgeld voor der den, begaf hem van, angst de spraak. Geluk kig kwam de 2de naderbij, en pas vernam die, wat er aan de hand was, of flap! een klin kende muilpeer gaf antwoord op de brutale vragen. Nu kreeg ook de eerste persooa moed en veerkracht terug en gezamelijk gingen zij don zoogeuaamden aanrander te lijf. Toen de gemaskerde voelde, dat het geen gekscheren was maakte hij zich als kameraad, op het zelfde atelier werkzaam, bekend, doch nu ont ving hij voor zijne onkameraadschappelijke daad eene extra dracht slagen op den koop toe. Waarschijnlijk zal hij, door de hardhan dige ondervinding geleerd, zich in 't vervolg wel voor bangmakerij wachten. N. K. De Maas- en Roerbode waarschuwt te gen een persoon, die voorgeeft Fransch edel man, oud-zouaaf en medewerker der l'Univers te zijn. Hij is voorzien van certificaten van bisschoppen, notarissen, graaf De Mun enz. en zegt in Frankrijk vervolgd te worden. Reeds heeft hij eenige goedgeloovige lieden opgelicht. Te Nederweert werd Zondag van drie kinderen uit één gezin de gebruikelijke huwe lijksafkondiging gedaan. Van het,zelfde gezin huwden binnen een jaar vijf kinderen. 1 Omtrent het gedenlcteeken ter herinne ring aan den veldslag op de Mookerheide kan thans met zekerheid gemeld worden, dat de gedenksteen niet op de Mookerheide komt te staan, maar in d« kerk te Heuraen. De ont hulling zal in de maand December doorgaan. Professor dr. Blok uit Groningen zal de feest rede houden, De Raad van Nijmegen beeft besloten tot het bouwen van eene nieu we bad- en zweminrichting op de Waal voor de raeerver- mogonden, waarvan de kosten op circa f 18,300 geraamd zijn, terwijl werd bepaald, dat do bestaande rivierbad en zweminrichting, welke voor weinige jaren ook nieuw werd ge sticht, voortaan uitsluitend voor minvermo geilden en militairen zal bestemd worden. Door den burgemeester van Nijmegen is bij den raad een voorstel aanhangig gemaakt om de Bank van Leening, naar aanleiding van de daarin voorgekomen grove verduisteringen, voortaan niet meer in eigen beheer der gem. te exploiteeren, maar die onder controle der gem. te verpachten. Door de ministers van Waterstaat, Han del en Nijverheid en van Oorlog is een prijs uitgeloofd van f 1000 voor dengene, die vóór 1 December aanstaande den besten hengst in de prov. Zeeland invoert. Eindhoven. Zaterdag tegen den avond had hier aan de havbii een droevig ongeluk plaats. Een genaamde P. D., stond achter een met stee- nen beladen kar, die ten gevolge van een treurig toeval omsloeg, den ongelukkigen man werd onder het gewicht der lading ver pletterd. Zwaar gekneusd en met gebroken beenen werd het slachtoffer naar het gasthuis gebracht, waar hij den volgenden morgen reeds den geest gaf. s Gedep. Staten van Noord-Brabant heb ben tot provinciaal veearts in het district Eindhoven, ter standplaats Eindhoven, ben. den heer M. E. Weijers, gediplomeerd vee arts te Nijmegen. Een nieuwe reclame I Verschillende ge meenten in de Hoekschewaard worden thans bezocht door een paar heeren, die aan de hui zen der ingezetenen een busje met cacao afge ven, met bijvoeging van; (compliment van mijnheer Van Houten De heer Tindal heeft aan iemand te Wor- merveer, die hem uitnoodigde eene lezing te komen houden over het door hem in den laat- sten tijd ter sprake gebrachte vraagstuk, bericht, dat hij geen tijd heeft, aan dergelijke verzoeken, waarvan hij reeds een 30tal heeft ontvangen, te voldoen. Tegenover de informatiën door den heer Tindal omtrent 's Konings toestand ingewon nen, zijn we in staat, andere en beter infor matiën, te kunnen stellen, voor wier nauw- keurighedeid we borg spreken. Tot nu voor 14 dagen heeft de Koning zijn gewonen arbeid verricht. Gelijk bekend is verlaat hij nooit het Loo en moeten de minis ters alles schriftelijk met hem afdoen, maar dit belet de persoonlijke bemoeiing met 's lands zaken geenszins. Geheel den zomer gaf Z. M, blijk, dat hij zich op de hoogte stelde van hetgeen er omging, en er is niet de min ste grond ora te meenen, dat hij in meer of min onbewusten toestand zijne toestemming, waar die noodig is, ooit zou hebben gegeven. Natuurlijk eischt dit lichamelijke inspanning; vandaar dat toen de oude ziekte weer in he vigheid toenam, Z. M. deij arbeid moest sta ken. Juist de omstandigheid dat, zoodra de de ziekte erger werd, ©ok geen enkel kon. besluit meer in de Staatscoar. verscheen, toont dat alles in volkomen normalen toe stand is. Nog dient or op te worden gelet, dat de doctoren huisdoctors zijn, en dat dus de regeering geene macht over hen heeft, De bijzonderheden waaruit do persoonlijke bemoeiing des Konings wiskunstig zeker blijkt zijn natuurlijk voor mededeeliug onvatbaar, maar niettemin van zoo stelligen aard, dat ze geen ruimte voor eenigen twijfel laten. Staand. Naar Het Vaderland van welingelichte zijde verneemt, is in Den Haag bericht uit Londen ontvangen, dat Maandag avond een besluit verscheen, waarbij wederom de in voer van levend vee uit Nederland ver boden wordt. De minister van binnenlandsche zaken beeft cp zijn begrooting voor 1891 een nieu wen post voor «cursussen in hoefbeslag". Ter toelichting zegt hij het volgende: «Reeds herhaaldelijk heeft men zich tot de regeering gewend, met verzoek, ruimer gele genheid te geven aan burgerhoefsmeden om zich eenigermate theoretisch en vooral prac- tisch in hun vak te bekwamen. De nadeelen van een gebrekkig hoefbeslag blijken zeer te worden gevoeld. «De opleiding van burgerhoefsmeden aan militaire inrichtingen te Amersfoort en te Bre da, waartoe door den minister van Oorlog d» gelegenheid is gegeven, kan slechts in beperk ten kring hare vruchten afwerpen, evenals de gelegenheid, om aan 's Rijks veeartsenijschool als toehoorder het onderwijs in de kennis van den hoef en het hoefbeslag te volgen. «Het meest doeltreffende ware het geven van cursussen in hoefbeslag op onderscheidene plaatsen, waardoor bet gewenschte onderricht onder bereik van velen, ook ten plattelande, die zich willen bekwamen in het hoefsmidsvak, wordt gebracht. «Daarom is de Regeering geneigd, het ge ven van Rijkswege van cursussen in hoefbe slag, onder toezicht van districtsveeartsen to bevorderen. «In 1891 wenscht men daarmede eene proef te nemen in de provincie Limburg, waar zoo wel door de gemeentebesturen als door het hoofdbestuur van de Maatschappij voor Land bouw in die provincie van bijzondere belang stelling in de zaak is blijk gegeven. «De bedoeling is uit den aard der zaak, dat het onderricht kosteloos zal worden gegeven, zoodut voor rekening van het Rijk komen de belooning van een veearts en een smid, ver goeding voor het gebruik van eene smidse en van gereedschappen, kosten van steenkolen, ijzer en hoefbeslag, van paardehoeven en voor het gebruik van paarden. «Voor de uitgetrokken som van f700 kun nen, voor zoover de raming vooruit te maken is, ten minste twee cursussen van 12 lessen worden gegeven." Een jager uit Hamburg verhaalt zijne lotgevallen in een der locale couranten. Ik loste mijn eerste schot, zoo vertelt hij', op een massa patrijzen, die slechts tien pas van my verwijderd waren. Die beesten sche nen er tegen te kunnen want zy vlogen allen weg. Ik hoorde echter gehuil, vlak naast my, de jachthond kwam naar mij toeloopen. Ik moet er toch een geraakt hebben, riep ik den houtvester toe; van mijn leven heb ik een patrys niet zoo hooren huilen. Een patrijs? Mijn hond hebt gij aange schoten. En de houtvester haalde hem eenige hagel korrels uit bet oor. Zijt gij overtuigd dat het hagelkorrels zijn? Meent gij soms dat het suikerböontjes zijn? Maar, zoo ging ik voort, dan kan ik mij het geval alleen hierdoor verklaren dat uw hond met de patrijzen opgevlogen is en het schot kreeg, voor de vogels bestemd; anders De man van het vak liet my niet uitpraten,, doch nam mij het geweer af, onder de brom mende verzekering dat er evenmin vliegende jachthonden ais huilende patrijzen waren. Met veel moeite kreeg ik mijn geweer te rug, na beloofd te hebben dat ik het niet weer zoude laden en niet weer meê op de jacht gaan, dan nadat ik les genomen had bij dr. Carver, den beroemden schutter, die afge schoten in de lucht zwevende pijlen doormid den schiet. Zoo gezegd zoo gedaan. Wat hebt gij alzoo wel eens geschoten? zoo luidde de vraag van den meester in het treffen. Bedoelde u groote viervoetige dieren of kleine, of vogels Dat is onverschillig. Nu om de waarheid te zeggen, de hout vester beweert dat ik zijn zijn hond ge schoten heb. 't Is altoos iets. Wij zullen in onze tent het eens met eer. kalf probeeron. Het kalf werd geplaatst, waar anders de schijf stond; ik mikte bet kalf liep weg. Als liet kalf, zeide ik, om mij goed te houden, een paar maanden ouder geweest ware, dan Dan zou het een koe geweest zijn. Maar er zijn wel grooter beesten dan een koe. Wij be hoeven hier niet verlegen te zijn. August, brengt de globe eens hier. Het was een globe van een meter in mid dellijn. Ik legde andermaal aande kogel zag kans het kolossale stuk voorbij te vliegen. August, riep de meester, het tafelblad het blad van de eettafel voor 12 personen. Lang mikkende, was ik zoover gevorderd, dat ik iemand, die om het tafelblad heenge- keken had, zou geraakt hebben, zoo dicht vloog de kogel er langs. August, haal dat oude koetspaard eens. van stal. Maar, dr. Carver, als ik het ongeluk kige beest eens doodschiet! Dan zijt gij een weldoener; het kan

Peel en Maas | 1890 | | pagina 2