Buitenland. flipt flpze sloffen natuurlijk na het blus- schen plaats. Bij de vernietiging met klei neemt men gewoonlijk op 2 liter geblubchte kalk 1 liter klei, welke men goed dooreen werkt, eer men er meer water aan toevoegt. Het zij evenwel op gemerkt. dat, als men vernieling van plantaardige of dierlijke wezens op het oog heeft, de onvermengde kalk de ze kerste uitkomsten oplevert. Ten onrech te wordt daartegen opgemerkt, dat die kalk in liet voorjaar weder afvalt. Dit is juist als een voordeel tc beschouwen, wijl het voor het lever, van den boom schadelijk is, als zijne bast gedurende den groei tijd, (l. i. van do eerste ontwik keling der bladeren af tot aan het afval len daarvan toe, min of meer bedekt is Dit geeft van zelfden tijd aan, waar in het kalken liet geschiktst kan plaats hebben en wijst op het verkeerde, om dit in het voorjaar te doen, wijl trien vindt, dat het aardig staal, ais de hoo rnen zoo mooi wit zijn. Zijn er redenen, om in het voorjaar deze bewerking toe te passen, dan behoort men het zeer vroeg te doen en later bij het ontwikke len der bladeren de hoornen van de balk laag tu ontdoen, Wil men op oudere of sterk korstige booinen; welke met mos, enz. bezet zijn, dit middel aanwenden ter vernieling van levende wezens, dan moeten de boo inen vooraf goed schoongemaakt worden. Geschiedt hut afkrabben met verstand, dat is niet te ruw, dan lijdt de boom daaronder volstrekt niet. Dwaasheid natuurlijk zou liet zijn, om den boom krabber aan to wenden bij jonge, glad- stammige hoornen, wijl daardoor de levende schors zou worden geschonden. Voor don nadenkenden lezer ligt in het bovenstaande alles, wat hij behoeft, om een juist gebruik te kunnen maken van dit middel en zicli daarbij niet door zoogenaamde gevestigde gebruiken, maar door gezonde inzichten te laten leiden, Floral ia. België Als een bewijs van de belangstelling, door liet Congicg to Luik opgewekt, en van de oilers, door Belgische Maden, met name door den Courtier de Brwcellcs, bij die gelegenheid gebracht, om hun lezers van het behandelde, op de hoogte to stellen, verhaalt Do Suidhol- lander, dat aan genoemd Belgisch blad alleen Maandag en Dinsdag vijf-en-twintig dui/.end acht honderd woorden door de telegraaf uit Luik naar Brussel worden overgoseind. In minder dan twee uren tijds nadat de zittingen te Luik waren afgeloopen, kon men de vol slagen daarvan in liet Brttsselsche dagblad lezen, en te Luik zelf word eiken dag do Courrier de liruxelles te vier uren verkocht, waarin de verslagen voorkwamen van de zit tingen, die meestal pas op liet middaguur wn ren geëindigd. Ken allertreurigst ongeluk heeft te Lain- busart (Henegouwen) plaats gehad. Ken jong ïnr.nsch, met zijn vader den spoorweg over gaande, raakte met zijn laars in een der ge zonken rails beklemd, juist toen er een trein aankwam. Hij kon zich, ondanks alle inspan ning, niet losrukken en smeekte zijn vader hem aan zijn lot over te loten. Deze liep dan ook waanzinnig van smart weg, en een oogen- blik later was de arme jongen verpletterd. Ken ergerlijk schandaal is dezer dagen te Brussel aan hel licht gekomen. In den af geloopen zomer, is algemeen betreurd, over leden en met groote eerbewijzen begraven tien lieer Leopold Ketels, sedert lange jaren een hooggeacht magistraatspoi soon en om zijne kunde en scherpzinnigheid een zeer gewaar deerd rechter van instructie, o. a. zooals men zich misschien herinneren zal in hot gerucht makende proces tegen de gebroeders Belize Thans is gebleken dat de/.o geachte man een laaghartige dief en oplichier geweest is. Kene erfenis van omstreeks 10U.000 li'., waar hij bewindvoerder was, heeft hij verduisterd; herhaaldelijk heeft hij van zijne ambtelijke be trekking misbruik gein akt, om gocdgeloovige personen geld afhaiulig te maken, meesten tijds floor plaatsing tegen eene flinke rente te heioren, en van al de aan dorde toehelioo- rende gelden is in zijne nalatenschap mets ge vonden. Ken rechter van instructie zelf dief en op lichter 1 erger kan hel wel niet. Frankrijk De Senuiint' reliyieuse van Besancon deelt t'c volger Ie cijfers mede: Frankrijk telt 8T bisschoppen. D2 vicarissen-generaal, 751 ka nunniken, 130 bisschoppelijke secretarissen, 3,307 pastoor* in de sieden, 29752 pastoors ion platten lande, 10379 kapelaans, 4017 ab be's en assist entW 2486 aaluioczenieis in de hospitalen, gevangenissen en in andere in richt ingeu, zoomede hij het leger, 703 regen ten en professors in de groot-scminnnen. 3101 in de klein-semiiiarich, het aantal studenten voor het priesterschap bedraagt 7672. Bij de manoevres van het 11de leger korps in de omstreken van Mantes heeft een vreesdijk ongeluk plaats gehad. Het was Zaterdag-avond. Ken paard, verschrikt door net gefluit van een voorbijsnellenden spoor trein, sioeg op hol en rende in wilde vaart door do 'gelederen, zoodat veischoidotie solda ten gewond en ter aarde geworpen worden. Ken' kapitein, Barrière genaamd, werden de borst en de schedel verbrijzeld. In den omtrek van Darijs is Maandag op den degen gevochten door de journalisten Mayer-Lcvy en Aruould Galopin. Ito eerste was getuige hij hei duel tusschen Mermoiz en De Labrtiyére, waarvan door den heer Galopin verhalen waren geduun, die door den lieer Mayer Lèvy als belecdigend beschouwd wer den. Kene uitdaging volgde. Bcido vechtersbazen zijn gewond de lieer Galopin zelfs vrij ernstig. De Fiyaro behelst een ingezonden stuk, een soort historische criliok. die steunt Op den almanak. Dit jaar viel Dauschzondag op 6 April eveuals m het j.iar 1572. Derhalve was i.et toen ook half Augustus .Nieuw Maan, even als dit jaar. Den 23. Augustus 1572 \de Bar- tholomeus-nacht, toen de Hugenoten te Darijs overvallen en vermoord werden, nadat zij ter koninklijke bruiloft waren geuoodigd) ging dus de maan op om 2 uur en om hall elf on der. Derhalve was het middernacht pikdonker. Het kan dus niet waar zijn, dat koning lvarel IX, in Jen Bai'lholonieus-iiacht. na 12 uur op hei b.ilkoii \.ui zijn paleis stond en zelf vuurde op do verraden Hugenoten, die zien, dc rivier overzwemmende, poogden te redden. Hij kon met vuren, omdat hij niet kon zien. Reeds vroeger was opgemerkt, dat liet balkon waar op hij zou gestaan hebben, eerst na 40 jaar later aangebouwd werd, doch dit was mei precies uit te maken. De omstandigheid, door den inzender uit den kalender afgeleid, zegt meer. Duitscliliind Do keizer heeft 11. Zaterdag aan een diner, hetwelk Lo Bi eslau bij gelegenheid der manoe vres in de provincie JSilezie werd gegeven m een toost gezegd «Evenals in vroeger tijd deze provincie de eerste is geweest, die gehoor gaf aan de roep stem van wijlen mijnen overgrootvader om aan hel land zijne onafhankelijkheid terug te geven, evenzoo is liet, tot mijne groole blijd schap, op het gebied der binnenlandscho poli tiek deze provincie geweest, welke dcu eersten stap heelt gedaan om gevolg te geveu aan mijne donkheelden, die liet welzijn der werk lieden ton doel hebben. In lofvvaaidigen wed ijver gaan kerk en leeken hier santen om be- vordeilijk te zijn lot liet welzijn dei- lagere volksklassen en handhaving der orde in de provincie. Mannen als prins Dless en de prins- bisschop hebben oen goed voorbeeld gegeven eu dat voorbeeld is niet zonder gevolg geble ven. Ik mag met nalaten, aan beide hoeren, zoowel als aan vele andereu in de provincie, die zich daarin bij hen hebben aangesloten, mijnen koninklijken dank te betuigen, ik knoop daaraan den wenseli, dat het goede voorbeeld, door deze provincie gegeven, zon der onderscheid van partij of geloofsbelijdenis overal ui mijnen staat gevolgd moge worden, dat onze burgers eindelijk ontwaken uit de sluimering, waarin zij reeds zoo lang gedom peld zijn geweest, en zij de bestrijding der revolutionaire elementen niet enkel aan den staat en diens organen overlaten, maar zei ven mede handen aan het werk slaan. Ik heb de overtuiging, dat wanneer de provincie up den tegenwoordigou weg blijft voortgaan, het niet slechts bij haar, maar ook ui mijn gelieelc land zal gelukken, de achting voor do Kerlc, den eerbied voor de wet en de onvoorwaar delijke gehoorzaamheid jegens de Kroon to herstellen." Op het feestmaal van het congres der oud-katnnlieketi te Keulen werd op de wijze van Sclunitze-Köhes een liedje gezongen ver eero der ketters, waarin vleze woorden voor komen: -De olie in den ketel schuimt niet. meur. de brandstapel gloeit niet meer; dit hebben wij aan de vrijheid, door 't Duitsclio volk bevochten, te danken; anders werden wij vandaag nog gekookt en verbrand," of, zooals liet in 't origineel luidt: Das Oei im Ivessel liriilit niolit raelir, Der Öclieiierlii'iifen glulit nicht niehr. W'ir donken'» dor Kreiheti, die's deutsclie Volk [ei stand, Sonst winden wir bent' noch gesntleu uml [verbranut. Engeland Te Lewis is, in den ouderdom van CO jaren, overleden de dichter Robert Steggall, eon medewerker van het tijdschrift de Month, se dert zijne bekeering de Katholieke Kerk. zijn "Jeanne d'Arc 1808 uitgegeven, en in November 188?, tot ijn voornaamste werken n andere gedichten," in A v ondgezange11(1875) llvliü Uit Rome komt li< van Financiën. de; ontslag heeft genot: streeks aan den Ut altreden moet hieri tegenstander :s van van hij dezer dagen heeft en zich du* gen kan met dc pol. met het oog op Ik bond moet volgen. De lieer Seism it genomen van he ment. Wie hem z; kond. Alen noemt en Luzzjti. bericht, dat de minister icer Seismit Doda, zijn Hij zond hei reclit- I)o reden van zijn Vgelegeu zijn, dat hij een e tr.'ple-allinntie waar- log t penlijk blijk gegeven op den duur met vereeni- iek. welke de heer Crispi Midden-Europeosch ver- Doda heeft reeds afscheid [crsoneel aan zijn departe- opvolgen is nog niet be ichler de heerou Xicotera er de orde herstelie: ontevredenheid tege Toen tea vorige jar den grooten raad kiezers van de lijstei Zwi ;serland Tessino wordt bff^oond door 125000 Ita- Jiaanscho Zwitsers;'liberalen en conservatie ven staan lel tegenoter elkander. Al meerma len moest de hondsrogeering met de wapenen Reeds lung toonde zich i het anti-liberale bestuur bij de verkiezingen voor i|e regeering vele liberale geschrapt had, om rede nen, dio de libcruUii niet erkenden, ontstond ook reeds een strijd en moest mei: uit Bern soldalen zenden, diefde orde herstelden. Toen werden 75 conservatieven en 37 liberalen ge kozen. Als 5000 burgeis het verlangen, moeten wetten, die door den Grooten Raad zijn aan genomen, aan de goedkeuring dos volks wor den onderworpen. De liberalen wilden thans herziening der grondwet en hadden 10000 stemmen verkregen voor het houden van eeu volksstemming over de vraag, of die herzie ning niet noodig is. Doch de regeering wei gerde do stemming uit te schrijven, wijl zij dit alleen voor wetten, niet voor de grondwet, noodig keurde. Blijkbaar echter was de vraag om herzie ning slechts voorwendsel en het uitstel van den staatsraad aanleiding tof. een lang-voorbe reide uitbarsting en gewapend verzet. oensdag-middag luidde te Bellinzona eens klaps de alarmklok, en bestormden de libera len het tuighuis en 't regeeringsgebouw, waar de raad vergaderd wits. De liceren boden geen weerstand en sloegey op de vlucht. Drie wer den gevangen genomen, één wist te ontsnap pen en de vijfde,» op wien hot vooral gemunt was, werd t: Lugano gevat. De jeug dige directeur van bifineulandsche zaken liossi word door een pistoolschot der aanvallers ge dood. Nu worden de greofe raad en 't kantonsbe- stuur afgezet en een voorloopig liberaal be wind benoemd. Tegelijk vertoonde zich de beweging ook op andere plaatsen, een klaar bewijs dat deze liberale revolutie voorbereid was. Overal deed men als te Belli/ona. De schutterij handhaafde de orde en bewaakte de tuighuizen, lo Bcllizone belette men den con servatieven per telegraaf de burgerij te wapen ie roepen. Dc leiders der anti-liberalen wer den gevat en tonde bewind m staat van be schuldiging verklaard doch de benoemde bondscoiiiniissaris Kuenzli heeft in last deze beschikkingen te vernietigen en het voorloopig bewind niet to erkennen. Naar hetgeen uit Beilizona werd bericht, was de stad door de liberalen bezet. Do sta tions van den St. Gothard-spoorweg waren van Airoio af bezet door liberalen met roodc linten aan den hoed en gewapend met geweer en bajonet. Zij hadden bevel om don aanhan gers dor verdreven regeering den toegang tot de spoortreinen to beletten, ln de straten lie pen patrouilles, om op personen, uit een spoor trein komende, toezicht te houden. In de srad was liet overigens rustig, doch men vreesde voor ceil legem evolutie. Zoover is 't echter met gekomen. De Bonds raad aanstonds in buitengewone zitting saam- gekomen, machtigde de regccring gewapend tussehenboiden to treden. Kolonel Kuenzli, tot regeeringscommissaris benoemd, gmg naar Beilizona, om namens de Bondsreegecring het bestuur over het kanton op zich te nemen en kreeg twee bataljons mee. De Bondst roepen zijn, te Beilizona aangekomen, met geestdrift begroet. Hiermee is een klein drama afgespoeld, leer zaam voor wie opmerkt, hoe hij de liberalen dc natuur hoven de leer gaat. Men heeft het altijd over wet eu constitutie eu heerschappij der meerderheid, doch zoodra komt mén zelf niet ui 't gedrang of alles verandert en het komt lot uitbarstingen als pas omschreven. Men grijpt naar 't geweer eu neemt do clcri- calen gevangen. Ken gemakkelijke manier voorwaar om, spijt stembus eu wat niet al, toch gelijk en zijn zin krijgen. .Nederland VKNRAY, 20 September. Den S dezer is te gehucht Scliandijk onder de gemeente Horst eene poging tot moord ge pleegd op M. lloeimukers, oud 50 jaren, we ver wonende te Metcik-Iïorst, deze passeer-: do omstreeks 8 ure \s avonds den openharen weg, toen op eens een schot viel tengevolge waarvan eenige hagelkorrels in diens hals en hoofd drongen, zonder dat lieui zulks even wel hinder heelt veroorzaakt. De politie hier van onderricht heeft een onderzoek ingesteld. Maandag werd Vcnlo door de maré chaussees naar de gevangenis te Roermond overgebracht A. v. d. G., oud 44 jaren, han delsman vroeger aldaar thans te M. Gladbach wonende verdacht van jl. Zaterdag op de markt te Yenlo ten nadeele van CU. S., te Broek huizen vui st eene korf met buter tc heb ben ontvreemd. De WelEdele heer II. Latiers van Steyl leeraar in do wis- natuur- en scheikunde, is benoemd tot leeraar van het Groot eu liet Klein College te Roermond. Do verkoop van koffie van de gefailleer de firma A. Maesscn tc Roermond was zeer levendig; er waren kooplieden uit Maastricht, Sittard, Venloo, Antwerpen enz. aanwezig. De gebrande koffie werd verkocht voor 30 tot 55 cent per kilo; liet gebrande koffiegruis aan 20 en een kwart cent por kilo. De onge brande koffie bracht op 20 tot 58 cent per kilo het ongebrand koffiegruis 1-1 en een halve cent per kilo. Bij den goederen trein, die jl. Zondag ten 12,45 tc Roermond van Antwerpen aankwam, bevond zich een waggon met 10 paarden, be stemd voor Druisen. Op ongeveer 500 M. af stand vóór do spoorwegbrug van Buggeuum geraakte een der paarden uit den wagen, doordat do deur openging. Het dier werd door dt-:i trein meegesleurd, tot op het midden der brug, waar het in het ijzerwerk bleef hangen. De personentrein van 2 uur is onge veer een \j-> uur vertraagd, doordat het paard eerst met do machine van de brug verwijderd moest worden. Hoewel het dier zeer zwaar verwond is, leeft liet nog. Door den veearts den heer Goosseus werd hem geneeskundige hulp verleend. Tegen den geleider W. B. is proces-ver haal opgemaakt, omdat hij zich niet bij de paarden bevond. De arr.-rechtbank te Maastricht veroor- doelde jl. Dinsdag J. Denders, brikkenbakker to Elsloo. ter zake van mishandeling met doo- dclijkun afloop, tot 18 maanden gevangenis straf, met vermindering van den tijd, dien de beklaagde in voorarrest heeft doorgebracht. Een gro9te diefstal met behulp van val- sche sleutels en braak, heeft te Brussel plaats gehad in den nacht van 26 op 27 Augustus jl. ten nadeele van M. F. *an Hoegaeiden, wo nende rue de Stassart 129. In een buitengewoon politieblad worden do verschillende zilveren voorwerpen, kleinoo- dien voor vrouwen, kostbaarheden voor man nen en Eugelsche-melalen voorwerpen opge noemd, en wordt bij ontdekking van eene of meer der ontvreemde voorwerpen bericht in gewacht door den officier van justitie te Maas tricht. Naar wij vernemen, heeft Z. I). H. Mgr. F. A. 14. Boerinans, bisschop van Roermond, benoemd: lot rector der St. Nicolaaskerk te Vcnlo, den weleerw. lieer J. M. Nijssen, thans kapelaan te Yenlo; lot kapelaan te Vcnlo, den weleerw. heer D. van Ryswijck, priester uit het seminarie; tot kapelaan tc Lume, den wel cerw. heer J. C. Huimans, thans kapelaan te Schinveldtot kapelaan te Öchinveld, den wel eerw, beer J. Arnoldts, thans kapelaan te Liune; tot kapelaan te Arcen, den weleerw. heer E. von Bönnighausen; tot kapelaan te Broeksiitard den weleerw. heer J. Dennens, eu tot kapelaan tc Swolgeit, den weleerw. hoer.I. Sues, allen priesters uit het seminarie: tot pastoor te Geulie den weleerw. heer J. R. Bcijs, tiiaus kapelaan te Seveuuin; tot kape laan tc Seveuuin den,eerw. heer D. J. L. Lit- jons, thans te Swolgen; tót kapelaan te Geulie don cerw. heer M. \V 11. Roehioeckj priester uit liet Seminarie,- lot kapelaan te Geleen den cerw. heer C. J. Billen, priester uit liet Seminarie; tot kapelaan te Epen dcu cerw. heer. W. 11. 11. Berger, thans te BrunS- sum; tot kapelaan te Oud-Vroenlioveu den eerw. J. 11. L. Drummen, thans te Cadior en Keertot kapelaan te Cadier eu Keer den eerw. heer 1'. J. L. Soons thans tc Oud- Vroeiihoveu; tot professoren aan het Klein seminarie te Rulduo den eerw. heer dr. J. J. 11. Derckx en den eerw. heer L. J. Houbei); tot professor aan hot Bisschoppelijk College te Weert den eerw. heer D. M. 11. Hermans, kapelaan te Bergen; tot kapelaan te Bergen den eerw. heer J. L. Van Soest, thans profes sor te Weerttot kapelaan te Bruussum den eerw. heer S. 11. Hameis; tol kapelaan te St. Geertruido den eerw. lieer J. R. Voucken tot kapelaan te Neeritter den eerw. lieer T. L. Hebben; tot kapelaan te Eijgelshovon den eerw. heer D. J. Schatten; tot kapelaan te Heijen den eerw. heer L. B. Ramaekers; tot kapelaan tc Broekhuizen vorst den eerw. heer W. Wierts; tol kapelaan te Meoiloo den eerw. 1>. G. W. Joosten; tot kapelaan te Waossum den eerw. heer H. AL Wijnhoven; tot huis kapelaan ten kasteele Neuburg bij Gulpen den eerw. h er G. Ch. Walpot, deze laatste eerw heereii allen priesters uit het Seminarie. i Te Stadskanaal heeft Zaterdag een jager zijn hi oeder, die met hem op de jacht ging, hij ongeluk met een geweerschot doodelijk getroffen. Sinds Zaterdag is de postbode to Wichen verdwenen met een bedrag van f 100. afkom stig van den zeereerw. heer pastoor Van Nif- trik, wulke som hij aan het postkantoor te Wichen per postwissel moest veleenden. Vóór zijn verdwijnen betaalde hij hier en daar kleine schulden, en schafte hij zich een revolver aan. Een jongen belastto hij met do bezorging van een bnelje aan zijn kostbaas, waarin hij meldde nooit meer terug te komen. Het veerbootje van Katendrccht op Rot terdam is Maandag op de Maas in aanvaring gekomen met een Rijnschip, hetwelk juist door ae sleepboot was losgelaten. Het veerbootje raakte beklemd tusschen Rijnschip en een ducd'alf, Eene vrouw uit Katendrecht, die het ge vaar niet tydig genoeg ontwaarde, kreeg de stang der boegspriet van het Rijnschip in het achterhoofd, en wel met zulk een kracht, dat do stang aan het andere gedeelte van het hoofd te voorschijn kwam. Na eenige minuten smar telijk lijden overleed de ongelukkige vrouw, nalatende een man met vyf nog jonge kinderen. Van een meisje, dat naast haar op de veer boot zat, werden de hand en de arm zeer ern stig verwond, zoodat zij terstond naar het gasthuis te Rotterdam moest vervoerd worden. De Spanjaarden, die 14 dagen geledon uit Akkrum (Fr.) vertrokken zijn naar Sarra- gossa met 80 stuks prachtige koeien, zijn weer teruggekomen met het doel nog grooter aan tal op te koopen. Een varken van den landbouwer D. Verstappen te Nuland heeft in twee en een half jaar 108 biggen ter wereld gebracht, waarvan in het laatste jaar 61. Het varkensgeslacht zal dus in den eersten tijd niet uitsterven. PART1CIL1ERE C0RRESP0AÜEAT1E Jerusalem, 20 Aug. 1890. Onder dezen datum moet de Custodie van liet H. Land wederom één van die treurige leiten opteekenen, waaraan hare geschiedenis zoo rijk is. Geheel de wereld is het hekend, dat de Franciskanen meer dan zes eeuwen, de veieereude maar ook zware taak hebben, om de heilige plaatsen van Palestina te be waren en te verdedigen. iedereen, die de geschiedenis der Custsdie van het H. Land kent, weet mot welke heid- haltige opoffering de zonen van Franciscus steeds dien plicht vervulden, welke moeilijk heden zij hadden te verduren, welke afpersin gen hun deel waren; hoevele akelige kerkers zij door hun lijden heiligden, welk groot getal hun leven ten beste gaf, liever dan aan hun zware plichtvervulling to kort te schieten. Wio slechts de archieven leest van Bethle hem en Jerusalem, staat verstomd over do gruwelen, waaraan die trouwe wachters van het Heiligdom blootstonden. Op 20 Augustus van liet jaar 1S90, moesten wij wederom oen feit van brutaal geweld en onrecht opteekenen, voltrokken ten aanzien van eene nieuwsgierige en stoottende menigte en in het bijzijn van den plaatsvervangenden consul der Fransche Republiek, die zich noemt do beschermster der H. p.aatse». Arm H. Land, zoolang gij onder heft pro tectoraat staat van de tegenwoordige Fran sche grootheid! Dan, ziehier in 't kort de toedracht van het feit en oordeel! Met het vereischle verlof der regeering had den de Franciskanen begonnen op hun terrein, boven de grot van Gethsemani, in plaats van den ouden, uit losse stee-nen «opgetrokken muur, een nieuwen muur te metselen, met 2 ingangen tot liet omsloten terrein. Een klein gedeelte van het terrein bleef immer buiten den lossen muur, ten einde een vrije doortocht te hebben tot de nabygeïegen oude olijfboo- men, waaronder de Zaligmaker zoo menig maal vertoefde, terwijl de Grieken, met toe stemming dor Cusiodie, voor oen dertigtal juren reeds een muur bouwden aan dc tegen overgestelde zijde van dit terrein, met ingang tot het huune. Thans ziende, dat de Franciskanen dit stuk je nog vrij lieten, meenden dc Grieken het zicli toe te eigenen en verlangden, dat ééne der ingangen, welke dicht hij den hunnen ge maakt is, zou worden toegemctseld. Ziedaar het begi" van den strijd. Do Franciskanen, die geen eigenaars, maar slechts bewaarders zijn der heilige plaatsen, welke aan geheel de Katholieke wereld behooren, konden en moch ten dus geen duim gronds afstaan en waren ook vast besloten liever tot den laatsten mau op die plaats te vallen, dan zich schuldig te maken aan plichtverzuim tegenover de Katho lieke wereld. Van af 15 Juli bleven zij dan ook dag cn nacht op wacht, bloodgesteld aan de branden de zonnehitte van Palestina, terwijl zij 's nachts beurtelings onder eene tent een weinig uitrustten, om zoodoende niet door den vyand overvallen te worden, die besloten had onzen, ingang toe to metselen. Intusschen werd de zaak voor Constantino-

Peel en Maas | 1890 | | pagina 2