België JDuitscliland Engeland Rusland Amerika •'Ml* ,»and lil de Borinage heorschte Zondag volkomene fust. Maandag lrcbben schier allo mijnwer kers don gestaakte» ai beid hervat. Frankrijk I>e groote nationale bedevaart van Parijs naar Lourdes hoeft zich ook dit jaar weder •iu talrijke hoogst merkwaardige gobedsver- hooiingen mogen verheugen. Waren reed» op do heenreis te Poitiers drie lammen plot seling genezen o]» het graf van do H. Iïado- «gondis, ook 10 L jurdes, zoodra de processie daai- Woensdag 2U Augustus was aangekomen, werd het vertrouwen der j elgriics terstond beloond met de totale en plotselmgo genezing van een 19-jarige» jongeling, die aan i ugge- •luergstering leed 111 den hevigste» graad. De brauc.n ddragers, hem naar hei badhuisje ver voerende, waren diep begaan met zijn deernis waardig lot. Lie" oogenblik later echter vei lt et. hij de piscine gelioei genezen en l.cp mei hut giooiste gemak tusschen de pelgrims rond. Ook tijdens do processie met het II. Sacra ment eu des avonds tyduii» de flambouwen- proce3sre hadden dien Woensdag en op die volgende dagen verscheidene genezingen plaats. Aan die procession nomen telken» 30 u 4U duizend personen deel, onder welke circa lÜUÜ pi les Iers (een 5Utal iu kazuifel, dalma tick of kuoikap gekleed). Wanneer deze in drukwekkende processie de hondeideil zieken voorbijging, die tusschen de Gi ot uu de Piscine hugs den weg geknield of op matrassen uit gestrekt lagen uu het geheel meer dan 1600), duu was hoi alsof de Messias ïondvvandeldo i. het H. Land: •Jesos, Davulzoon. ontferm u mjjnei riepen de zieken; Meer, dat ik zien moge!" lieer! indien gij wilt, gij kunt ons genezen Eu de pelgrims verdubbelden huil gebed eu riepen oven luide 0111 barmhai- tignoid voor de ongelukkige». Man- dan ook zag men plotseling vele gebrekkelijken op slaan, hun krukken al» ex-votu's 111 oe Grot licderleggen en jubelend de piocessie volgen. Vrijdag werd op een dor berg'toppen een Kalvaiie groep opgericht een reusachtig kruis (door 40 krachtige mannen naar boven gedragen), met oen bruiuou corpus, alsmede een Johannes en een Maria. Op een andoren lop was reeds vroeger een kruis opgericht, dat hol "krtns van Jeruzalem" genoemd wordt. l>il nieuwe kruis nu heeft den naam gekregen van -Kruis van Frankrijk", wijl allo diocesen ortoo hébben bijgedragen. Do vermaarde Franciscaner pator Marie-Anlyiuo, ofschoon loans 70 jaar oud, hield by deze plechtigheid een oversclioone redo, en wel mot zoo metalen stem dut hij, over berg en dal, door al die duizenden van woord tot woord kon verstaan worden. üok Zondag den 24u predikte hij le Betharrani, een in de nabijheid gelegen bedevaartplaats, waaiiieou duizenden hem go- vulgd waren. iniusscheu was hot aantal gonezingen to Lourdes in dio vier dagen der aanwezigheid van de I'arysche processie gaandeweg reeds boven do 5U gestegen, en de genoesheeren hadden druk work met hot onderzoeken eu constaleeren der merkwaardigste gevallen. La Croix deelt ecu reoks van die gevallen uitvoerig mede, 0, a. van een 2(J-jarigc Zustor van den Goeden Herder te Tioyes, die aan tering en bloedspuwing leed; vtn een 35jari gen man, Alphouso Grandon van Samt-Quen- liu, die door tuberculos een keeltering zijn einde nabij schoen van een vrouw uit Passy mot chronische bronchitis en nog eemga .an dere liopeloozo kwalen, zoodat /-ij slechts niet bijzondere assistentie do reis had kunnen ma ken van eer. meisje, dat sinds haar vijfde jaar stokdoof was en in den laatsten tijd lievige pynen leed door vei zweringen in het hoofd, maar nu verbaasd stond als zij plotseling allo omringende geluiden duidelijk hoorde en zelfs het tikheil van oen horloge waarnam; van een liefdezuster, uitgemergeld door de term" en door zulke benauwdheden gekweld, dat zij needs 'zittende moest slapen en bijna niets xueer at en die nu olie geestelijke oefuuiugen eu proeessiën meemaakte en een verbazenden eetlust had. Enz. enz. Opmerkelijk was het, dat sommigen plotseling genazen, anderen eerst na herhaalde indompelingen; eenigen ly de Grot, anderen bij de II. Communie; velen tijdens de processie, maar ook eenige onderweg, deels op de heen- deels op du terug reis. En nog merkwaardiger, dal ook de hon derden niet guiiezenen allen opgetogen en tevreden huiswaarts keerden, zonder oen zweem van afgunst op de bevoorrechten. Te Nirnos heeft men dezer dagen een -zonderling verschijnsel, dat zich in do laatste 50 j ifen met voorgedaan had, waargenomen. Langt het strand der Middelandsehe Zee bij (Eau du Rui liep de zee plotseling terug; deze onverwachte en snelle ebbe bedroeg 13U ellen. Het reservoin bij Vidouiie liep ledig; het waterpeil in liet kanaal naar Aigues Mortes daalde plotseling verscheidene duimen. Een ontelbare massa visch lag onverwacht op het droge, vooral 111 het leservoir, en werd door wandelaars en visschers met handen vol ge vangen. Van oen aantal schepen, die gean kerd lagen bij het reservoir, braken de touwen en kettingen. Een uttr lang duurde deze ebbe; toen keerde het water tot zijn gewoon peil terug. Te Saint-Flour verkregen bij de stem ming voor de Kamer van afgevaardigden Heynawd, conservatief, 3710, Chauson, repu blikein, 2768 en Andrieux. gewezen pi elect der politic te Parijs, 2172 stemmen. Her stemming dus tusschen beide eerstgenoemde». Do graaf van Parijs, die tegen het einde dezer maand uur Amerika vertrekt, om de herinnering op te frisschen aan den veldtocht, dien hij aan do zijde der Noordelijken in den burgeroorlog heeft meegemaakt, heelt van zijnu vroegere krygsmakkeis de uitnoodiging ontvangen voor een gastmaal, dat zij te zijner oere w illen geven. Ziehier wat de p.ins daarop geantwoord heeft: Ik verlang dat mijn bezoek uitsluitend een militair karakter draagt en weuscli buiten alle persoonlijke of staatkundige discussie te blijven. Het moge vaststaan, dat ik niet kom met een staatkundig doel. Ik zal weigeren iets hoogenaumd te zeggen omtrent de zaken van FranUryk. Op elke vraag to dien aanzien zal ik liet antwoord schuldig 'blijveu, en ik ver- 1 mg dat niets v an dien aard te mijnen aan- booro te berde gebracht worde. Ik kom als oud soldaat van liet leger van de Potomac onze slagvelden in oogenschouw nemen 011 mijne oude vrienden opzoeken. Daar ik de auuiborsie uren van do geschie denis der Yereenigde Staten mede doorleefd heb, zoo zal het my een genoegen zijn getuige lo wezen van hun tegenwoordige welvaart eu geluk. Do opvoering van het Parijsche tooneelspel -De val van Cieiuencoau" is te Brunswyk door bet hoofd der politie verboden, a's snijdende dit theaterstuk tegen don eerbied aan gods dienst en zeden verschuldigd. Een aanzienlijk deel der Duitsche pers prijst de iliilke houding der Bi uuswijksone uuionteit. Te Berlijn gaat het geiuelit, dat graaf Multke by gelegenheid van zyu uegentigsien verjaardag den titel van hertog van Seüun zal ontvangen. Graaf Herbert Yon Bismarck zou te Parijs verwacht worden. Do oud minister Yon Lutz is Woensdag namiddag te i'öckmg overleden. Woensdag-ochtend heeft keizer Wil helm,. blijkens bei ieiito uit Kiel, bet oosten rijk scho «11 Duitsclie eskader in oogeuscbouw genomen, vervolgens aan boord van het vlag- gesclnp Frant Jozef bij admiraal barou Sier- neck liei dejeuner gebruikt en daarna bet pantserselnp Kronprin zessin Stefan ie bezieli- tigd. lnf den nainiuUag is bij weder ami boord van de llohcnzotlern gegaan eu naar Elken- sund gestevend, waarneen de Duilsebo en Oostenryksclie eskaders volgden, E011 aantal, met toeschouwers dicht bezette, particuliere sloom booten begeleidden de eskaders. Predikant Sydney Benson Thorp, wiens bekeering lot het Katholiek geloof veei opzien beeft verwekt, is van moedei szyde oen neef van den Anglikaanschen aartsbisschop van Kantelberg, wiens naam hij ook draagt. Mr. Benson Tnorp betioorde lot do Kiiualisten, die in huu kerk al de Roomsche ceremoniën nabootsen gelijk lnj zeil' openlijk verklaard heeft., was hot vooral 'l lezen der boeken van nu wijlen kardinaal Newman, dat hem tot de ware Kerk terugbracht, iiy bereidt zien thans tot den priesterlijken staat voor. Italië Abt Ilomaric Fiugi d'Aspermont is door bei generuie kapittel, ie Homo vergaderd tot generaal der Benedictijner Congregatie van Casino, der Oorspronkelijke Observantie ge kozen. De nieuwe abt-generaal is van adellijke al'koiust; lnj werd in 1821 te Napels geboren, bevond zien gedurende verscheidene jaren aan het koninklijke hof 011 was tijdens de rede ring van koning Frans II referendaris aan het Departement van Oorlog. Roeping gevoelende tot den geestelijken en leligieuzen stand werd hij novice in liet klooster der monniken van Cassino, die met slechts don geest, doch ook de lettel' der oorspronkelijke regelen van St. Benedietus opvolgen. Deze Congregatie dei strikte Observantie was toen pas ontstaan en werd door Paus Pius IX zeer aangemoedigd. In 1804 deed luj zijn plechtige geloften twee jaren later werd hij door Pius IX be noemd lot abt van Monaco en in 1880 aan vaardde hij het zwaarder en meer omvattend ambt van procurator-generaal, dat hij bekleed de tot auii zijne jongste benoeming tot ambt- generaal del- Orde. De Congregatie van Cassino is thans de invloedrijkste en meest verspreide Congre gatie der Benedictijner Orde. I11 1855 telde zij nog slechts 2-1 Joden; thans rqim GÜU, waaronder postulanten en novicen. Iu den beginne bezat deze Congregatie slechts één kiooster, het aloude convent van Peglia, bij Genua; thans bezit zij kloosters eu abdijen 111 alle provinciën van Italië, in België, Frankrijk, Spaiije, Engeland, de Yoreonigdc Staten, Australië (Nieu'V-Zeeland), terwijl de Duitsclie paters der Btlgisclie provincie, op uitnoodiging van den aartsbisschop van Keu len, de restauratie vaneen oud Benedictijner klooster ondernomen hebben. De 28 1 luizen der Ongregatie, waaronder II abdijen, staan, bekwel hun eigen bestuur hebbende, onder de algerneene leiding van den nieuwgekozen generaal die meesttijds te San Ambrogio bij liomo resideert en bijgestaan wordt door consultoren. Abt Flugi d'Aspernont wordt geprozen wegens zijn zeldzame begaafdheden en de hei ligheid zijns levens; a.len die hem als procu rator-generaal leerden kennen, hebben de Congregatie geluk goweuscht mot do keuze van dezen algemeenen overste, zoo buitenge woon bcrokend voor zyu mot lichte taak. Volgens de SlandutJ is keizer Wilhelm bij de legeroefeningon bij Nar va in Rusland krijgsgevangen gemaakt, liij rukte aan het liooid van zijn regiment grenadiers tegen den vijand op, maar do aanval mislukte. an alle kanten omsingeld, moest de keizer zich met zyn regiment overgeven. Hij had tegenover zich een regiment huzaren eu twee Daiterijen, zoodat hij iu eu» gehoon gevocht zeker het onderspit zou hebbou gedolven. Derhalve gold bij dit spiegelgevecht; hot ïegiment als buiten gevecht gesteld. Natuurlijk werd do keizer terstond vrijgelaten, maar volgens de Stan dard, was hij zeei ontstemd over den ongut.- stigen uitslag van zijn eeiiigszms ondoordneh- ten aanvul. De Nordd, Allg. Zty. spreekt het bericht tegeH, als zou hel uit de iuent gegrepen zijn. Uit Helsingfors, aan de golf van Finland, verneemt de Daily Feics, dut stad eu omstre ken in den nacul Van Zaterdag op Zondag vreeselyk door storm zijn geteisterd. Huizen en kei ken werden verwoest, tallooze boomeu ontworteld. De schade is buiicngewouii groot. Do Senaat der Yereenigde Staten heeft de invoerrechten op brandewijn met 50 pet., op champagne met 45 jen andere wijnen met 50 pet. verhoogd. De4' verhooging zal echter weder worden ingetrokken, wanneor Frank rijk do grensbepalingen op Amerikaansch varkensvleosch verzacht. VEN RAY, 6 September. Naar wij vernemen, zijn aan de Rijks normaallessen alhier ook de Gymnastiek en liet Teekenen als leervakken opgenomen. Tut leeraars dier vakken zyn benoemd, de lieercn Bcrendseii en Ililgers, beiden reeds aan deze inrichting werkzaam. Donderdag avond melde zich by dc Sta tions-chef te Oostrum aan G. IK, om het bankbiljet van 100 gulden te vorderen dat den 6 Aug. aldaar door een beambte gevonden is. ZonJag avond heeft in eene herberg te Horst, nog bijna in de kom der gemeente, een persoon een ander aangevallen en hem met een mes eu een bierglas elf steken en verschil lende andere verwondigen aan het hoofd toe gebracht. Terstond werd gonecekundige hulp verleend. De dader is door de maréchaussée gearresteerd. I)e toestand van den aangevallene is be denkelijk. Jl. Zaterdag, des avonds circa 7 ure. is door 'de hoeren La Rose, verificateur, en Ito- nings, commies, bij 's Rijksbelastingen te Ycnlo, bij aankomst van den goederentrein der Reinische Bah», onder geleide van den hcofd-cunduoteur M. Kloster aldaar, in een der wagons bevonden eene partij ongewas- schen schapenhuiden,! waarvan do invoer niet geoorloofd is. Deze huiden zijn door lion in beslag genomen er ter beschikking van den Burgemeester te Ycnlo gesteld eu tegen den conducteur proces-verbaal opgemaakt. De gemeenteraad te Venlo beeft in liet bolaug der te houden veemarkten besloten, do subsidie aan het landbou\v-ca»ino met f 50 te verhoogen. Door dc rechtbank, van Roermond is, Th. C. bierbrouwer te Yen ray, vrijgesproken van liet hem ten laste gelegde, n.l. verhinde ren of belemmeren van een politie beambte in de uitoefenen zijner functie. Op bevel dor arr.-rechtbank te Itoor- niond is de Clerx, notaris te Weert, weder iu 't Ler.it gesteld der acte» en minuten tot zijn kantoor beboerende. Do eerste vergado ring van scliuldeischers heeft plaats op 12 Sept. e. k.. in een der zalen van 't paleis van justitie te Roermond. Door den gemeenteraad tc Grubbenvorst werd herbenoemd tot wethouder P. J. Bos, welke die betrekking sedert ruim 22 jaren, onafgebroken heeft bekleed. Vrijdag zijn te Grubbenvorst vertrok ken twee Irsuliiien uit het klooster naar Noordwijk (Öösl-Iudio), ten einde hare daar gevestigde medezusters in haren nuttigen on uitgebreiden werkkring behulpzaam le zijn Wij wcnschen der jeugdige heldinnen eene voorspoedige reis en veel succes. Het Mineraalwater van de bron -de Snelle Sprong" te Togelen, hetwelk reeds te Gent, Parijs en Tunis bekroond is geworden, heeft thans weder de gouden medaille ver worven op do Internationale Tentoonstelling te Kuilt. Yoor den aanleg van den spoorweg SitlardHeerlenHerzogenrath is tut dusvor toegestaan eene som van ft 89,000 daarvan heeft Heerlen alleen 11 60.000 verleend. Naar men vernoemt zal er te Geleen geen station van den spoorweg SittardHeer lenilerzogenraht opgericht worden. Yoor eenigen tijd is vermeld, dat de reiziger der Firma Haan te Rotterdam, 111 do gemeente Simpelveld eeno som van ongeveer f2500 veiloreu zou hebben. De geheelezaak was, zooals nu gebleken is, een ongepaste grap van bedoelde reiziger, die zich nu we gens verduistering iu arrest bevindt. Z. I). H. Mgr. Fischer, wijbisschop te Keulen, zal op nader te bepalen dag te Wil lem komen, om de priesterwijding too te die- uen aan eorw. hoeren studenten in het Re- deuitoriston-kiooster aldaar. Op de veemarkt te Valkenburg waren Maandag aangevoerd 200 paarden, 4000 st. hoornvee en 2UÜ0 varkens eu biggou. De prij zen vai'ieeidoii nogal. Paarden golden f40 480, melkkoeien f 100200, vaarzen f 130 180, varkens f 15—4J en biggen f 49. Jl. Vrijdag, des avonds na een hevig 011 weder, ging de molenaar J. M. Breukers, wonende te Roeven ouder de gemeente Neder- weert, eens builen zij 110 woning en zag loon tot zijn schrik, dat er licht iu zyn molen was. Onmiddolyk suelde hij er hoen en bemerkte, dat eenige zakken meel uls mede de zolder aan 't braiiueu waren door het hulpgeroep kwa men eenige buren toesnellen eu met vereende kracht werd de brand gebluscht. Later bleek het, dat de bliksem tien molen zwaar beschadigd en eon gal in tie deur had geslagen. De schade bedraagt p. m. f400. N'iots was tegen brandschade verzekerd. Dinsdag herdacht de geëerde postdirec teur, de lieerjhr. Van Sasse van Ysselt zijne 40j:irig ambsvervulling. Geheel Heerlen bracht den jubilaris hulde. In den vooravond ward hem eene seronaoe gebracht. De heer Etnilc Wynaiis te Gulpen heeft in den Haag met goed gevolg hot examen af gelegd voor candidaat-notaris. De WelEerw. J. A. Thomassen, pas toor te Hoensbroek, herdacht don 1 öept. den dag van zijn 40jarig priesterschap. Deze zoldzame plechtigheid heeft lnj slechts in stilte willen vieren. Daartoe had hy bij dc gelegenheid der kerkvisitatie den Zeereorw heer Deken van Scliinnen, eenige naburige heerer. geestelijken en zijne geachte familie uitgenoodigd. Aan het vriendenfeest heeft iiel echter met aan gulle vroolkijheid ontbro ken. Bij deze sclioone gelegenheid steeg voor- zokor algerneene dank op van al zyne parochi anen, voor at het goede, gedurende zyn Pastoraat alhier verricht, mot den wetifch, dat hy zich nog vele jaren in den vollen bloei zijner gezondheid mag verheugen. Jl. Zaterdag overleed te Broekhuizen in den ouderdom van omstreeks 83 jaren, de WelEerw. hoor J. van den Brand, rustend pastoor aldaar. De overledene was van 1852 tot 1884 pastoor dier parochie. Hij was ge dwongen door eene langdurige kwaal, hoe wel zeer ongaarne, zijn ambt neder te leggen. De hartelijk bominde Herder keilde zyne scha pen en zijne schapen kenden hem. liet was de liefde, die hij zijnen parochianen toedroeg, dat li ij besloot 0111 zijne laatste levensdagen onder hun midden door te brungeu111 uw midden heb ik geleefd in uw midden wil ik sterven, in uw midden wil ik rusten, ziedaar zijne woorden, die uit zijn hart voortkwamon. Menigeen, die aan zijn graf treurt, hoeft hij opgeleid tot de H. Cominuuie, voorbereid tot het II. Vormsel, ingezegend hi het huwelijk. Bij de zoeie heiinnonng aan zijne heilzame leiding roept de gclieele parochie hem aan geene zijde van het graf toe Vaarwel, mijn dieruaio Herder! Vaarwel! I11 't missiehuis te Steyl bij Tegelen zal voor Nedeiiaudscne leuken nogmaals gelegen heid zijn retraite to houden. Aanvankelijk was bepaald en reeds gepubliceerd, dat die zou zijn van den 1215 Sept. Daar ep den 14 Sept. Kruisverheffing, eenige priesters uit '1 missiehuis naar de missiën vertreiiken, heeft men besloten, die retraite niet van den 12 15 Sept. maar van Vrijdag 19 tot Maandag 22 Sept. te houden. Begin Vrijdag omstreeks di ie uur. l)e retraite zal gegeven worden dooi de» zeereorw. pater Franken uit Sittard. Bij de vorige retraite waren 70 Nederlanders in het missiehuis veioenigd. De Edel Achtbare lieer Burgemeester C. Hengst, is bij de jongste gemeenteraads verkiezing met 108 ran 113 geldig uitgebrach te si ommen tot lid van den gemeenteraad ge kozen. Door onbekende oorzaak brandde 11. Za terdag te Beugen het koetshuis van do Eerw. Zusiers totaal af. Een koe, kalf en 2 varkens kwamen in de vlammen om. Door de goede en spoedige hulp is het gelukt, de school te vrijwaren. Alles was verzekerd. Maandag had te Tilburg eon treurig ongeval plaats. Een (yarig jongetje stond op de kermis te luisteren naar een troep Duitsclie muzikanten; midderwijl naderden een paar zandkarren. Door de groote drukte werd dit door liet knaapje niet opgemerkt en het ge raakte onder, een der karren. Zwaar gekwetst werd het in een nabij zijnde» winkel gedragen# waar het na eenige minuten overleed. Aan Prinses Wilhelmina is ter gelegen heid van haar geboortedag, naar hot D. meldt,- door H. M. de Koningin geschonken eene albeelding van den lievelingshond der Prinses, geschilderd door den lieer O. Eerelman. Z. M. de Koning schonk haar eeno fraaie pendule Louis XV. De met sierlijke koperen ornamenten en muziekinstrumenten versierde pendule bevat een speelwerk, een miniatuur klokkospel uiet zes airs, uil don tijd waarin het uurwerk werd vervaardtijd. Het A. H. bericht, dat de poppen der Prinses, om een tafel geschaard, haar het eerste bloemenstuk op haar tienden verjaardag aanboden. Prinses Wilhelmina neemt tegenwoordig onder toezicht van den heer Stiers. chef van het staldepartement, in ae open ménage van het paleis rijles. Zij maakt goede vorderingen eu toont geen vrees. Koken is een van haar lievelingsbezigheden, en daar zij zich gaarne met allerlei lief hebberijtjos bezighoudt, is zij nu ook aan het metselen gekomen met een kalk bakje en een truffelije, en steentjes, voor haar vervaardigd. Zij gaat er al handig mee om. Een boer uit den omtrek van Harder wijk kocht een nieuw geweer. De winkelier omwond het gedeeltelijk met een zakdoek en zcide, dat hot geoorloofd was volgens de wet, dit wapen alzoo te dragen. Pas had echter de kooper den winkel verlaten, of een agent vroeg liet wapen te zien, en ons boertje voldeed aan dit verzoek, maar toen hem gevraagd word zijn geweer af to geven, weigerde hij. De agent wilde hem nu met de sabel op de handen slaan, om het zoo meester te worden, doch de boer greep met de andere hand de sabel en was dus dubbel gewapend. Eindelijk gelakte het na veel tobben en onder een grooicn toeloop van volk, aan zes man, het bewuste geweer mees ter te worden, en ons boerlje trok met een gewond hoofd en blauw geslagen handen af. In Den Haag houdt zich een net gekleed© darue op, die, om onder dak te komen, haar toevlucht neernttot het volgende kunstje. Voorwendende, enkele dagen daar te moe ten vertoeven om een geneeskundige operatie te ondergaan, of iets dergelijk», huurt zij een kamer met pension en -huiselijk verkeer." De arme vrouw stort telkens heete tranen over haar ziekelijke» toestand, die haar o. j», noopt spiritualia in groote hoeveelheid te ge bruiken; natuurlijk slechts -uitwendig." Ver volgens tracht zij vriendschappelijke kennis aan to knoopen met de mede inwonende», discht ontzagwekkende verhnlen op van de welgesteldheid barer familie, het voorbeeldig gedrag barer kinderen enz. Komt na eenigen tyd van rust en betrekkelijke weelde de aap uit de mouw, dan zoekt de dame doodkalm een ander domicilie, de hospita met haar schuldboekje achterlatende, Een nieuwe manier om diefstal te plegen wordt te Rotterdam door eenige lieden in toe passing gebracht. Zij zoeken namelijk twist met eene vrouw en dreigon haar te mishande len. Eenige personen trachten dan den twist te beslechten, waarop spoedig do twistenden verdwijnen en een of meer der omstanders tot do onaangename ontdekking komen, dat zij hun horloge met ketting kwijt zyn, Jl. Zondagnacht is ingebroken io de Ka-! tholieke kerk te Woerden. Uit e«n kast in de sacristy ziju verschillende voorwerpen vau aanzienlijke waarde ontvreemd. Blijkbaar hebben de dief of dieven ook hunne krachten beproefd aan het tabernakel op het hoofdaltaar maar zonder gevolg, want toen Maandag raoi-. geil oen smid ontboden word, om het taber nakel te openen, was hij daartoe niet in staat. Vermoedelijk was aan het slot geweld ge pleegd. Wij vernemen nader, dat de dief of de die- von door een kerkraam, uitkomende in den tuin der pastorie, ingeklommen zijn; van daar zijn zij geklommen over het traliewerk van een biechtstoel van den pastoor, waar een deur naar de sacristy leidt. Hier hebben zy uit een kast ontvreemd drie kelken, een cibo rie, drie zilveren busjes mot R. Olie en 3 met hot H. Chrisma. Voorts schijnt men den sleu tel vau het tabernakel gevonden 011 daarmede, doch tevergeefs gewerkt te hebben; na lang zoeken vond men den volgendon morgen die» sleutel op het plaatsje in den tuin. Eindelijk hebben zy alle bussen in de kerk geledigd. Denzelfden nacht zyn noch op twee andere plaatsen ingebroken.

Peel en Maas | 1890 | | pagina 2