Frankrijk Duitscliland Engeland Italië iN èhërland Gemengde Berichten r.iïTg van, hof Eucharistisch Coqgres, dut door kaïtiinaai Goossens des avonds in de O. L. V. kerk plechtig geopend word» Het. Congres van do Volkswerkcn [Oeu vre* Sodales) te Luik zal eeuen bijval zonder ■weerga hebben, Behalve Z.E. de kardinaal aartsbisschop van Mechelen en de bisschoppen ■van Doornik, Namen on (Jent, zullen talrijke vreemde prelaten deze veigadcring met hunne tegenwoordigheid vcieerou, Z.E. kardinaal Mermiliod, mgr.- de Cabnéres bisschop van AiontpeUi<ei\ mgr. Fa va, bisschop van (Jreno- blev togr. Fischer, hulp-bisschop van Z. H. mgr. Krenientz, aartsbisschop van Keulen, mgr. Koruni, bisschop van Trier, mgr. Yaug- han, bisschop van Salford, zullen er aan deel nemen. Z.E. kardinaal Manning, de alombekende vriend en verdediger der werkende klasse, door zijnen hoogen ouderdom belet het con gres bij te wonen, zal zich door een algevaar digde doen vertegenwoordigen om openbaar te toonen welk groot belang hij stelt in do work- -zauinheden van het congres. Uit alle landen zullen er mannen van naam en gezag komen deelnemen aan de werkzaam heden van hot Congres; uit Frankrijk graaf de Mun, markies de la Tour du Fin en ürbain Guêriu; uit Duitsehland Prins v. Loevrenstein, graaf Felix Loc, baron v. Sehorlemur, dr. Julius liacheiu en pater Lebui ku hl: uit Oos tenrijk de graven 15lome en Knefotein uit Zwitserland Deeuriins; uit do Yereenigde Staten professor Schroedêr, van de hooge- scliool van Washington; uit Spanje M. Rodri guez de Capeda; uit Nederland de h.h. Wos- terwoudr., Bot re', v. Nispen tot Sevenaer en jhr. de la Co uit. I)e haven la Pillaee, 5 kilomotor van La Roebelle, die deze week door den president dei* republiek is geopend, concurreert met Li verpool en Antwerpen. l)e roede wordt be schermd door de eilanden Olcron en Ré en kun, met de haven, eenigo honderden schepen bergen, waaronderdo zwaarste pantserschopen en de grootste koopvaardijors. De diepte is by obbe gemiddeld 10 meter. Voor de noodige spoorwegverbindingen woidt gozorgd. Do hoofdplaats van het Franscho district der Boven Alpen, lo Monètier-di-Brianeon, is door een hevigen brand bijna geheel vernield. Het stadje ligt 1493 meters boven do zee en tell 2300 inwoners. In een uur tijds zijn 143 buizen in do asch gelegd. Vier der inwoners ontvingen ernstige brandwonden en zes hon- derd zijn vuu dak en hare beroofd. -In Mminkka'^iel bet.'^. naar nirn weef. zeer ongunstig uit. Twee legers des sultans zi^n door de opstandige^siammenj versla gen, die nu de residentie-stadjMequinez bele geren. Het keizerlijk loger heeft hij Mequmez een nederlaag geleden. Thans is de stad in de handen der Borbersdc achterhoede van het leger des sultans is afgesneden en kan niet naar het uitgangspunt terug. Bovendien heb ben de Berbers de Spanjaarden, dio in Ma rokko vestingen bezitten, bij Melilla of elders aangevallen en is de sultan niet bij machte Spanje voldoening te geven. I)e zaak wordt vooral daarom ingewikkeld, wijl én Frank rijk ón Spanje, nabuurlanden van Marokko, er gaarne de efertte viool zouden spelen, en vooial bij de huidige verdeeling der aarde, nu elk iets van Afrika krijgt, elkaar scherp op de vingers zien, zoodat, wat in .Marokko voor valt, te allen tijd aanleiding tot veidere be moeienissen geven kan. Niet alleen in liet aartsdiccees van München, maar ook in de dioeezen van Eichstatt en Re gensburg worden voortaan, bij besluit van den nieuwen minister, van Justitie von Muller (die Lutz opvolgde), de oud-katholieken beschouwd als een op zich zelf s'aande sekte, zoodat van medegebruik der katholieke kerken en ge stichten geen sprake meer kan zijn. Reeds dadelijk na zijn aftreden veroorzaakt wegens zware ziekte, werd gemeld dat Lutz zich met de Kerk verzoend heeften de «IJL Sacramenten ontving. Thans meldt de Oer- rnania dat hij openlijk en plechtig zijne dwa lingen hooft afgezworen. De correspondent der X. Ié. Ct. noemt hem een Lutheraan; Lutz is met een protcstantsehe vrouw gehuwd, doch nooit overgegaan tot het protestantisme; indertijd sloot hij zich hij de oud-katholieken aan en verwaarloosde al zijne kerkelijke plichten. Op last van bet openbaar gezag werd Maandag voormiddag op bet kerkhof te Wies- baden, hot kort geleden van Bad-Wildungen herwaarts gebrachte lijk van do Wed. Marie Fossnrd de Lillebonne opgegraven en in be slag genomen, op grond van vermoedens van vergiftiging De overledene heeft een vermo gen van eenigc milliocnen nagelaten. Haar onverwachte dood wordt 111 verband gebracht met het door haar gekoesterde voornemen om haar testament te veranderen, dewijl zij vensehte te hertrouwen. Haar toekomstige echtgenoot maakte het gerecht op verdachte bijzonderheden opmerkzaam, tengevolge waar van de bovenvermelde maatregelen verordend werden* Nagenoeg «alle Engelsche bisschoppen waren by dc plechtige Uitvaart (een Gregoi iaansche Requiem-Mis) en de begrafenis van kardinaal Newman tegenwoordig. Kardinaal Manning was het door zijn dokter verboden do reis te dooi»; hij hoeft Woensdag morgen do Zielemis opgediagen voor hem, die (30 jaren lang zijn vriend was. in de kerk. der Ortftoriauen te Londen en een lijkrede uitgesproken. De bisschop van Birmingham ceUbrecrdo de Zielmis to Edgbastmi, terwijl dr. Clifford, bisschop van Glilton, een boezemvriend van den overledene, die do eerste Mis van kardi naal Newman iu de kerk dor Propaganda te Ruïne bediende en hem ook naar Rome ver gezelde, toen Hij den kaïdmaaishoeJ ontving, üo lijkiede hield. Onder de aanwezigen merk to men op don markies van Ripon, lord Coleridge, lord Etniy, justice Day en de regenten van Óriel en Tri- in iy college te Oxford. Wat de schikking tusschén Engeland en F rankt ijk betreti staat reeds vas', dat Frank rijk net Britsèhö beschermheerschap over do eilanden van Zanzibar en Pemba erkent. En geland zijnerzijds erkent hel beschermheer schap van Frankrijk over het eiland Mada gascar, met de gevolgen daarvan. De zende lingen van beide landen zullen volledigo bescherming genieten. Vrijheid van godsdiei.tt wordt gewaarborgd enz. JJriltanje erkent le vens deu kring van invloed van Frankrijk ten Zuiden van de Franscho bezittingen aan de Middelandsche Zee. De juiste grenslijn zal, naar men weet, nader beschreven worden door de Commissarissen daartoe benoemd. Deze ruooten ook de velschillende kringen van in vloed der twee landen afbakenen, tot het est en en Zuiden van den Midden- en Boven- Niger. ie nu bij deze schikking in "t voordeel is, is min duidelijk. Men weet hoe lord Salisbury zelf «enigszins spotte met zulke verdeolingon van onbekende streken en dat «alleen goed achtte om twist to- voorkomen; ook hoe oen Franseh blad zei: Men lean even goed de maan vei doelen. Wat do vermelde schikking be lief:. verklaarde dan ook lord Salisbury in het Hoogerhuis, dat hij niet zou uitweiden over plaatsen onbekend aan het grootste gedeelte van hot menschdom. Do Niger-maatschappij was zeer tevreden. Op de kaart heeft Frank rijk wel het grootste deel verkregen, rauir men moet het land ook naar do waarde bo- sc.louwen. Dat land is wat de landbouwers "lichten grond" zouden noemen te weten do Sahara woest iju (hier lachte de vergade ring). Daardoor wad de Waai Jo lu-t. v RWujuiijii^ verminderd?: Tool) hebben bei; «u tijeugoiijke vut rdcelon. Do Romeinsche correspondent der Khln. I olkszfg. schrijft: De zorg voor binnen-en buitenlandsche hooge politiek houdt het Ka- binet-Crispi zoo ingespannen, dat er geen aan dacht kan worden gewijd aan de veiligheid van leven en eigendom, en het opsporen van booswichten. Moorden, roovorsgeschicdonis- sen, diefstallen met inbraak zijn aan de orde van den dag. Slechts bij uitzondering worden de schuldigen gevat. Van do kassiers, die aan gemeentelijke of rijks instellingen verbonden, de kassen hebben bestolen en zich daarna verwijderden, is geen enkele in banden der justitie gevallen. De gewezen opzichter' der stnds-plantsoencn Heeft op zekeren avond zijn ongelukkige vrouw, met wie hij ging wandelen, van de brug over den Tiber geworpen; het lijk is nog niet terug gevonden. Drie personen, die uit de verte de misdaad zagen, gaven er aanstonds kennis van aan de politie; de famillie der vor- mnorde vrouw deed alle moeite ora den moor denaar in hechtenis te doen nemen. Dezen zag men nog den volgenden ochtend in de stad hij nam er nog den tijd af om zich te laten scheren; zich van een ander costuum to voor zien en al het geld, dat zich in huis bevond, nude te nemen. Geen spoor liceft de polite van hem verder ontdekt. Thans maken alle couranten melding vvn een vierdubbele» moord, den v'origèn Zondag nabij hel s'adjo Term gepleegd. Daar slaat in liet gebergl.o een klein kloos ter, door zes monniken bewoond; drie hunner waren dien- danaar een dorp in den omtrek vertrokken, om te assisicereu bij het. feest der kerkwijding. De overige drie waren juist aan het middagmaal, toen ecri luid geklop ami de poort vernomen werd. De broeder-portier deed open en werd door een bende onverlaten met knuppels geslagen en doodelijk verwond hij gaf ui de kloostergang den geest. De roo vers drongen nu in den refter door en ver- moordden de heide daar aanwezige monniken, waarna zij het geheele geb >uw doorsnuffelden en alles medenamen, wat zij der mo ite waard achten. Misschien wel uit wraak en teleur stelling, dewijl /ij haast niets vonden, hebben zij ook een Ï4jarigen knaap, dio in den stal en op het veld behulpzaam was. om hot leven gebracht. «Men vond later het lijk van den jongen in een spelonk. De politie werd nog denzelfden dag verwit tigd; doch eerst daags daarna word de om trek nagespeurd; tot. nu toe is omtrent de mooi denaars niets verder bekend. Verscheidene welgestelde f.tmilion hebben er van afgezien, hun villa's nog langer te be trekken en keereh veiligheidshalve in de stad terug, waar, bij inbraak, spoediger hulp kun opdagen. YENRAVy-, 23 Augustus. Naar wij vernemen, is Johannes Peelers, van het Laaggi leicoek eni'ay), die voor eeuige dagen het op&eluk had, ouder zijn paard te geraken, Donderdag aan do gevolgen over leden. Zondag werd te Well door de muziekge zelschappen van Vbnray, Arcen.on Well liet aangekondigde concert gegeven ter inwijding van het nieuwe vaandel. Een dag zoo heerlijk als deze zomer hmaij weinige te gemeten gaf en die velen tot een/uitstapje verlokte, de op - wekkende tonen dbr muziek, do smaakvolle versiöting van hét feest terrein, een goed glaas je Wellsch-oud, -A- dit alles werkte samen om de feestelijke stemmig dor menigte nog le verhoogen. «Het concert is dan ook naar wensch geslaagd on in de boste orde afgeloo- peu. Met vaandel was een waar pronkstuk en ieder stond verwonderd bij den aanblik van zulk een kleurenpracht. Met recht kon zeggen dat die schitterende standaard zoowel do firma How Laumen te Roermond als de nog jeugdigen «Vriendenkring" tot cere strekt. Dat het gezelschap onder dit vaandel groeien en bloeit n, en de. wensch van liet gezelschap is zeker, dat het vaandel met tal van medail les versierd worde. Deze weck hééft de gemeenteraad van Ilurst met algemeène stemmen tot gemeente vroedvrouw benoeiud Mej. A. v. Elmbt te Nieuwenhagen. Thans is de thelephohisehe verbinding tussci.en Horst en Venray gereed en zal 1 September in werking treden. De brigadier II. Wehreus wordt als brigade commandant overgeplaatst naar Grave. Dc katholieke kiesvoreeniging to Maas tricht heeft tot candidaat gesteld voor het lidmaatschap van den gemeenteraad den hoer 11. Motkó, rijksontvanger. De heer C. Kamps te Sittard heeft aan den gemeenteraad, voorgesteld, om aan den locaal spoorweg StftardHeerlenHerzogen- rath een subsidie' - f20,000 to verleenen. J- «j 'u-£ ih de Maas is/een nimitsiuk. iets jRmóter dan een rijksdaalder gevonden, dat laier gebleken is goud te zijn van het zuiverste gehalte. Op de eene zijde draagt liet liet opschrift: Ford. Ill D. G: R: Imperator Sa Op dc keerzijde: Ger: Ilvn: Bohemia Rex 1613. Geslaagd voor acte Duitsch L. 0. te St. Odilienbcrg, de heer P. H. Ivruytzer, hoofd der school te Nulands Vmkel (N. B.) Do aloude Stifskerk te St. Odilicnberg, welke in hut-goede jaargetijde bijna dagelijks door vreemdelingen bezocht wordt, mocht Woensdag ook het bezoek ontvangen van Mgr. Ford. Hub. Hamer, titulair bisschop van Tremita en Apostolisch Vicaris van West- Zuidelijk Mongolië. Z. D. H. wijdde eene bij zondere aandacht aan de grafstede onzer Hei lige en aan het zeer oude Mariabeeld. Te Hölonavëpn zijn tijdens een onbe waakt oogenblik 2 jongens in liet kanaal ge- rallen. Een d.tnrvin heeft een voorbijganger nog kunnen redden,, Vrijdag avond had do sluisknocht van sluis 14, Hendrik Hoefnagels, liet ongeluk door de duisternis!misleid van een der sluis deuren te vallen én te verdrinken. Algemeen wordt de dood van don 71 jarigen man bo- treurd. Zaterdag mfddag slaagde uien er eerst in, het lijk op te visschen. Een zeer droevig bericht ontvangen wij uit Meers gemeente Eisloo. Theodoor Wiencn vader van 2 kinderen werkte hi eene steen bakkerij bij Keulen door een noodlottig toe val viel -liij op den laten avond, terwijl hij bezig was aardappelen te braden, in den steenoven, met hét gevolg, dat hij grooten- doels verbrandde.- Zijn broeder had zich ter ruste gelegd en vond hem des morgens iu dien vreesdij ken toestand. Maandag namiddag 0 uur stortte de kerktoren te lieer, plotseling in. Maanden geleden was hij al gescheurd en hij was zeer oud en bouwvallig. Men traditie toen hom te stutten en verder te repareeren, welk werk nog met geëindigd was. Gelukkig w.iren er wegens hot feest van St. Rochus te Heugem slechts enkele werk lieden aan bezig, van wie er een, een zekere L., zwaar aan do boenen gekwetst, is. Men verwacht evenwel zijn herstel. De klokken schijnen niet erg beschadigd. Een hoek der pastorie is mede afgescheurd, de kerk bleef ongedeerd. Aan de gemeenten Borgharen en Itieren is door Z. M. den Koning ecu eigen wapen verleend. Naar wij vernemen, is liet gevoelen ge vraagd van Gcd. Staten van Noord-Brabant, omtrent eene aanvrage van den heer Sarolea to Heerlen, otn concessie voorden aanlegen de exploitatie van een spoorweg van Sittard over Echt en Weert naar Eindhoven, iu aan sluiting aan den geconcessioneerden locaal- spoorvveg van Sittard naar de Pruisische grens in de richting van Ilorzogenrath. Woensdag 13 Aug. zijn weder negen jongedocliters (de meeste uyt ons land), na eonige maanden voorbereiding in hel postu laat to Maastricht, naar Ali ika vertrokken, naar bet noviciaat der zusteis missionarissen, thans weer gevestigd m het Muédorhuis te Kouba bij Algiers. Den feestdag van O. L. Vr. brachten zy door in het postulaat der congregatie te Lyon, en den 22.u is.tic retraite iu het Moederhuis, waarin zij het witte missionariskleed ontvin gen. Eere aan deze jeugdige heldinnen, die alles veriaten, om een leven van opofferingen en ontberingen te gemoet te g um voor liet heil der arme Afrikanen Ouzo beste wcnsctiou vergezellen baar. Mogo de goede God haar geleiden en versterken, om ware missionaris sen to worden en veel te doen voor de bo- keering van Afrika. Zoo zijn dan binnen do driejaren van zijn bestaan reeds omstreeks 70 jonge dochters uit het posiulaat van Maastricht vertrokken. Moge do goede God haar getal nog veel ver meerderen, wijl er zoo groot-e behoefte is aan Missie-Zusters, vooral voor het postulaat bij de vrouwen, tot welke do priesters geen toe gang hebben, Woensdag geraakten te Kerk rade drie spelende kinderen ouder paard en kar van den voerman J. aldaar, met het treurige gevolg, dat het dochtertje van den werkman R. over reden en zwaar aan eene hand gekwetst werd. Gelukkig verwarde liet paaad zich met de leidsel in den zwengel eener pomp, waardoor hot tot staan gebracht en grooior ongeluk werd voorkomen. Reizende in het moest strikte incognito, is H. M. de Keizerin van Oostenrijk Woens dag per extra trein van de Rhemische Bahn lo Venlo aangekomen en te 3.40 uur 's ochtends van daar naar Vlissïngen vertrokken, ten einde haar voorgenomen zeereis te onderne men. Z. I). Iloogw. Mgr. P. M. Snickers, aarts bisschop te Utrecht, zal 27 Maart 1391 zijn gouden priesterfeest herdenken. Naar het IIbi. verneemt, zullen met den aanfe'.aaudcu vim.oionst geen roiamleri'ngen komen in de internationale •aansluitingen dor treinen. To Diepcrvoen is tussehen Maandag en Dinsdagnacht do bliksem ingeslagen in de hof stede «liet Schuurmans". De levende havo werd geheel, de inboedel gedeeltelijk gered. Te Hols ward werd Dinsdagochtend do torea van de St. Franciscusuerk door den bliksem beschadigd en een schaap gedood. Van een schip, dat langs de Warkiunorvaart aan kwam, werd de uiast geheel vernield. Te Nieuwolda sloeg de bliksem in een berg van ongeveer 600,000 kilo geperst stroo, staande op de opslagplaats der heeron Hooites en Beukema van Hoogezand. In een oogenblik stond de ganseho massa in volle vlam. Even nadat de bewoners het bed verla ten hadden, is Dinsdagnacht halfvier in de buurtschap Gerner, gemeente Dalfsen, een boerenhuis, bewoond door G. Nijkamp, door den bliksem getroffen en totaal afgebrand. Van den inboedel kon niets gered worden. Een koe een kalf, een geit cn eenige kippen zijn mede in de vlammen omgekomen. In den nacht van Maandag op Dinsdag sloeg te Yelp (Geld.) de bliuscm in de woning van W. van Manen, en wol in eene kamer door liet plafond en een bed dat eenige oogeu- blikken te voren door twee kinderen was ver laten. liet plafond kw.nn naar beuedon. Brand werd er niet veroorzaakt. In een vlaag van waanzin, zoo ten minste wordt vermoed, schoot Woensdag middag eene te Rotterdam woonachtige dame een ge laden revolver af op hare beide nog jeugdige kinderen van 0 en 7 jaar. Gélukkig miste het schot ziju doel en trokken de buren zien het lot dor kinderen a ui, dio door lm;i toedoen in veiligheid werden gebracht, terwijl de politie mot het voorgevallene in kennis werd gesteld. Woensdag ochtend verspreidde zich te Zwolle het gerucht., dat mr. S. J. baron van Palhuidt. tengevolge van een droevig ongeval in dc nabijheid van ziju landgoed «Eerde" was omgekomen. Dinsdag-namiddag van de een- denjachi teruggekeerd, moet hij, meldt de Zio. Cl., bij den hoogen stand ran de Rïgge, lo water geraakt ou omgekomen zijn. Eerst in den vroegen ochtend werd zijn lijk gevonden. De heer Van Pallandt was sedert eene reeks van jaren als lid der S'.aten en als lid van het collego van Gedeputeerden voor de behangen van het gewest werkzaam. Hij werd in 1874 voor liet hoofdkiesdistrict Ommen tot lid der Staten benoemd en in 1880 in het college van Gedeputeerden gekozen. Nu de eerste moandelijksche aflevering varf den nieuwen jaargang der Katholieke lUns tra tie in ons bezit is, wenschen wij ook iets te zeggen van dit verdienstelijk tijdschrift. De tekst is steeds oven leerzaam, onderhou dend en boeiend en de gravures zijn doorgaans uil gevoerd op eene wijze die moeilijk to ver beter» li valt. Iu het Prospectus wordt gezegd, dat de' voornaamste katholieke penvoerders ook voor don nieuwen jaargang hun gewaardeerde me dewerking hebben toegezegd. Het is dus zeker dat deze jaargang bij geen van zijn voorgan gers zal achterstaan en dit verheugt ons zoo wel voor het tijdschrift als voor het Neder-» landsche katholieke volk, dat in de Katholieke Illustratie een waarborg vindt voor ouscuulüi- ge, gezonde en degelijke lectuur. W ij roepon daarom elk mot-abonnó op dit tijdschrift toe. Wilt go u wekelijks eenige leerzame en genoeglyke uren verscnaffen, laat u dan inschrijven als iiileekenaar op de Ka.* tlioiieke Illustratie. De keurige familie Fami liekalender, als gratis-premie aangeboden, on de kostbare Rebuspryzen zuilen trouwens velen run zelf daartoe uitlokken. Tmntfa Creoolscli-Franseho spreekwoorden. De negers van Martinique hebben het Frausch uiet een aantal spreekwoorden verrijkt, dio echter iu Frankrijk nog geen burgerrecht ver kregen. Van een geluk, dat te laat komt, zeggen zijBon Gué baille nouéseite pou §a "qui pas ui dent (de goede God geeft noten aan hen, die geen tanden meer hebben). Van iemand, die hoogmoedig wordt heet 't: Als een mulat een oud paaid heeft gekregen, zegt hij tot do negerin: je bent mijn moeder niet. Van hem, die te veel hooi op zijn vork neemt, wordt gezegd; Een hond heeft wel 4 pooten maar daarom gaat hij nog niet op 4 wegen te gelijk. Tanden hebben geen hart, zeggen zij, omdat de menseden kunnen lacheu, terwijl zij huilen moeten. Van een vrouw, die te veel praat getuigen zij: Haar mond kent geen Zon dag. Sinds eeuwen heeft een gedeelte der be volking van Luxemburg de gewoonte, jaar lijks eon bos sterk riekende kruiden, alsem, salie, wijnruit, vlierbloeraen, kamille en der gelijke, te verzamelen, om die als kruiden thee of als geneesmiddel te gebruiken. Dezo bossen, jaar uit jaar in'op den zolder verblij vende, geven er aan de lucht een sterkon reuk en het is een erkend feit, dat er geen koren worm noch houtworm te vindon is. Dr. Len^ ger, die hiervan konnis droeg, bevond dat graanzolder met oen ovorgcaoto koren wormen was bezet en kwam op de ge dachte, een groote bos groene alsem aan de balken te hangen en ook eenige takken van die plant in den graanhoop te stoken. Binnen eon halven dag zag hij de insecten, die aan zijn koren zouden zyn te gast gegaan, by duizen den er uit komen en opkruipen tegen de mu ren, die er zwart van werden. De alsem kan door ieder landbouwer in een verloren hoekje van tuin of veld verbouwd en later op den graanzolder, in linnen-of kleerkasten gelegd worden of daar waar do genoemde insecten hinderlijk zijn, want dat kruid verdryft hout wormen zoowel als koren wormen. Ook zegt men, dat geene insecten liet koren aantasten, wanneer dit ligt op een planken vloer, dien men met sap van uien heeft inge wreven, ol zelfs waarop men lokzaak heeft te drogen gelegd. Ilc zeven in <len «lom van Keulen. Het getal zeven speelt in den Dom van Keulen eene voorname rol. Alle afmetingen van dit grootsch gedenkteeken der oude Duit- sche bouwkunst ziju naar dit cijfer berekend. In al de portalen, zoowol als in al de zijin— gangen, zijn zeven nissen voor beelden. De diepte van het voorporta«il in 56, dus zeven maal acht voet, en er zijn ze von voetstukken voor beelden in; zeven kapellen omringen het hooge koor, dat, evenals dc binnenruimte der kerk, eene breedte van 161, of zevenmaal drie-on-twintig voet heeft; zevenmaal drie-en- twintig voet bedraagt ook de hoogte van het 70, of zevenmaal tien voet, is de hoogte van de zijvleugels; tweemaal zeven pilaren ver sieren het hooge koor. Zeven kolommen scheiden elk dar vijf schepen van de kerk. Daarin telt men zevenmaal acht vrijstaande pilaren, terwijl viermaal zeven pilaren langs de zijwanden staan. Het westelijk portaal heeft eene breedte van 231 of zevenmaal drie- en-dertig voet. Do lengte van het grootsche gebouw is 532. of zevenmaal zes-en-zeventig roet en op dc zevenmaal zes-en zeventig voet was ook de hoogte tot in de spits van de hoofdtorens gerekend. De drie zyruimteo heb ben te zamen eene breedte van zevenmaal 15 voet. l)ie berekeningen bepalen zich echter niet alleen tot de afmetingen dor hoofdgedeelten van het gebouw; zelfs de fijnste bijzonderhe den der versieringen zyn in verband met het getal zeven. In het adresboek van Dusseldorf staat de slachter Fr. Varenkomp vermeld, met bijvoe ging dat hij behoort tot de Cartel 1-partij. Hiermede niet gediend, adverteerde hij thans als volgt;

Peel en Maas | 1890 | | pagina 2