Buitenland. België Frankrijk JDuitschland Engeland Italië Oostenrijk Nederland Gemengde Berichten Marktberichten Burgerlijke Stand. vaardigde van Parijs, hooft de regoe* ng in den loop der Kamerzitting van Jonderdag rekenschap gevraagd van e redenen, die haar bewogen hebben om den henog van Orleans voor den afloop der twee jaren gevangenis, waar toe hij veroordeeld was, in vrijheid te stel ion. Fi eycinet antwoordde dat de regee ring ui deze zaak niet door overweg,in- g van staatkundigen aard was geleid - dat de republiek sterk genoeg was om goederlierond te wezen. Na een le vendige woerden wisseling werd daarop tot de eenvoudige orde v.an den dag overgegaan. De socialisten kwamen nu met een voorstel te berde om ook alle veroor deelden wegens vergrijpen bij gelegen heid der werkstakingen gratie ie scheu ken. Maar de urgentie, die zij voor dit voorstel vroegen, werd met 312 tegen 141 stemmen verworpen. Ter gelegenheid van den H. Sacramentsdag, waarop iu katholieke landen een openbare plechtige processie met liet H. Sacrament plaats heeft, gebeurde Zondag te Brussel een schandaal. Brussel is in België een der wei nige gemeenten, waar de liberalen nog den baas spelendaar doen ze zulks onder de hooge bescherming van den burgemeester en loge-man Buis. Toen nu de eeibiedwaardige processie uit de kerk der H. Gudula door de rijk versierde straten trok, kwam zij ook voorbij iiet ver gaderlokaal der liberalen, die uit de vensters hingen en de schoone kerkelijke lofzangen onderbraken door het uitbrullen van de - Mar seillaise" en het zingen v.an het iijfdeunbjo der liberalen: «Weg met liet ongediert dei- papen." De verontwaardiging der talrijke geloovigen was algemeen en een commissaris van politie ging de vrienden van Buis aanmanen hun ge zang te staken, daar zij door hun onstichtend on kwaadaardig gedrag inbreuk maakten op do vrijo uitoefening van den godsdienst; de heereii bekommerden zich echter niets om de je Waarschuwing en bléven tot vreugde der onkatholieken doorschreeuwen. Zulke feiten zijn evenwel niet geschikt om bi de verkiezingen aan de liberalen de over winning te verzekeren. De ergernis dor boekuitstaUingen aan de stations (en ook buiten België treft men die schandalen aan) w: zoo groot, dat de minis ter van Posterijen en Spoorwegen, van den Peereboom. een radicalen maatregel heeft ge nomen om dat te koop bieden van de gemeens te platen en boeken uit te roeien. Hij beeft eenvoudig alle boekenstalletjes aan de stations opgeheven liet is voortaan verboden aan de Belgische stations lectuur welke ook, te koop te hebben. Een lid der linkerzijde, de liberale senator Balisaux was de eerste om den minister met n genomen besluit geluk te weuschen, een toeken dat in geheel België, bij alle partijen, •:le opruiming van die boekenstalleijes wordt toegejuicht. De Croix bericht dat de 20 jarige dochter van Alexander. Dumas, zoon die zijne kin deren builen alle begrippen van godsdienst iaat opvoeden verleden zaterdag in de kerk der Trinité is gedoopt. Mej, Dutnas is aan het sterfbed eener katholieke vriendin tot in keer gekomen en is uit vrijen wil in den schoot der katholieke Kerk getreden. De president der republiek beeft een decreet onderteekend, waarbij gedeeltelijke of geheele gratie wordt verleend aan 72 per sonen, die veroordeeld waren wegens hande lingen bij werkstaking of wegens manifestatie op 1 Mei. In de zitting der commissie voor het mili taire wetsontwerp heeft Caprivi geruimen lijd iiet woord gevoerd. Zeker opzien wekte de volgende zinsnede; -Bij het toestaan van de nieuwe militaire uitgaven moet ook in de berekening opgenomen worden, dat de mach- persoonlijkheid van prins Bismarck uit staatkunde uitgetreden is. Dientengevolge u het mogelijk zijn dat verscheidene oni- >.:r. Jighedon en verhoudingen moeilijker en minder zeker werden dan ten-tijde toen nog toovermaeht van een prins Bismarck ze bcheersclite." Na dozo verklaring is er geeno oneenigheid meer tusschen den Rijksdag en do regeering uithoofde van de lcgorwet te verwachten. Het kenmerkend voor de stemming der com- e, dat er van alle zijden teekenen van ontkenning werden gegeven, toen Caprivi, met betrekking tot Bismarck's aftreden, o. a. zeide; -ik vind het begrijpelijk, indien gij ge- wonseht hebt dat de zaak dezen loop niet ge nomen had. of d.-it Bismarck terugkeerde. De eenvoudigste zrken vallen ons nog moeielijk, omdat Bismarck zijn gewicht niet meer in de sclnial legt." In tegenstelling mot de koele houding, kort geleden door Wnidthorst tegenover de regee ring aangenomen, was de aanvoerder van het Centrum veel meer tegemoetkomend. De be slissing ligt bii de centrumpartij. Von Wedell Malchow, afgevaardigde iu den Rijksdag en iu den Landdag, is Maandag .avond op een gastmaal bij den staatsminister von Böuicher tengevolge eener beroerte plot seling overleden. Te Aken hebben bij verscheidene socia listen huiszoekingen plaats gehad. Er werd een menigte anarchistische boeken en vlug schriften gevonden. Een aantal personen zijn in hechten is genomen. De ziekte van den oud-minister Lutz heeft een gevaarlijke wending genomen. Eeii vei blijdend bericut wordt inmiddels aan de Kola. Volh&ztg. medegedeeld, dat de zieke namelijk tot inkeer is gekomen, de dwalingen van de oud-kulholieke leer beeft afgezworen en zich niet de Kerk heeft verzoend. 11 ij had den proost der Muuchener iStichtskerk, ka nunnik Turk laten ontbieden, die hern Maan dag de 11. H. Sacramenten der stervenden heeft toegediend. De minister van Financiën heeft het uitloven van prijzen voor de oplossing van raadsels, rebussen enz., verboden als eone met vergunde loterij. Dit is voor sommige Lonifesche illus tration (die dan trouwens ookmeer om de hooge prijzen dan om de loeten i' genomen worden) een gévoe'ige slag. Het bij honderd duizenden exemplaren verspreidde tijdschrift Ansicers hoeft de gelden voor den hengsten prijs, onlangs uitgeloofd, een lijfrente van f 1200 jaarlijks, die in de Engelscne Bank ge deponeerd waren, terug genomen. De meeting, Zondag te Londen gehouden om te protesteeren tegen de wet, waarbij schadeloosstelling wordt toegekend aan ver- koopers van sterken drank, wier vergunning wordt ingetrokken, was zeer indrukwekkend. Men schat het aantal van lien, die er aan deelnamen, op 250000. Er waren veel rijtui gen, hameren en vrouwen. Het weder was prachtig. De orde was niet gestoord. Ala een heuglijk feit dient vermeld, dat te London in ecu vergadering van 50 afge vaardigden van vakvereeuigingen voorgesteld is: instelling van een raad van vroede mannen, om minnelijkerwijs alle geschilieu tusschen bazen en knechts up te lossen. Elk vak kiest zijn raad: half patroons, half werklui. Een algemeene raad besluit als de vakvereeuigingen er niet uit kunnen komen. Deze hooge raad bestaat uit 12 bazen, 12 knechts en 12 andere leden. Hoezeer het, bijgeloof veld wint, waar het ongeloof tiert, bewijst wederom het volgende, dezer dagen in de Kamer van afgevaardigden voorgevallen. De eerste minister (Tispi be hoort tot diegenen, die niet alleen aan heksen gelooven, maar tevens aan het kwade oog. waarmede men iemand bekijkt en betoovert. Die onheilspellende en hoogst nadoel ig« blik heet dejettaiura. Men heeft daartegen aller lei toovermiddelen, die men bij zich draagt, als kastanjes tegen de rhumatiek. Een van die toovermiddelen, vooral iu Napels aange wend. is een kinkhoorn of andere zeeschelp. Welnu, de afgevaardigde Imbriani, den eersten minister bestrijdende, wees in zijn redevoering er op, dat Crispi sterfelijk is en keek hem, volgens de verbeelding van den premier, met een kwaad oog aan. Wat deed CVispi Hij haalde terstond een kinkhoorn uit zijn vestzak en hield dien met uifgestrekten arm vooruit, de schelp aan heel de Kamer tonnende. Dit was /..jn sehild orn de ton ver- pijlen van den kwaden blik om ofte wenden. Op zich zelf zou niemand zich daarover in de Kamer verwonderd hebben want men kent Crispi. Doch het is geen gewoonte, ouder be schaafde standen, om deze toovermiddelen zoo openlijk Ie gebruiken; dit is in Italië een grove beleedtging, zoo ongeveer gelijk staande niet het op de vingers uitslijpen van iemand of hot plaatsen van den duim op den neus met heide uitgespreide handen. Imbriani vroeg dan ook het woord voor een persoonlijk feit, en onder groote algemeene vroolijkheid, wa ren minister en afgevaardigde aan het twisten over den kinkhoorn. Een rampzalige vergissing. Een der Ita- liaanscho avondbladen verhaalt het volgende ongelukkige voorval, gebeurd in de nabijheid van Civita Casiellana. Dezer dagen keerden twee lieeren van het mijnwezen, Cherubini en Gianni, vergezeld van een grooten hond, des nachts ongeveer twaalf uur van een uitstapje naar de groeven van het, oude Faleria terug. Op eenmaal weerklonken in de duisternis eenige geweerschoten, terwijl op hetzelfde 0ogenblik de beide lieeren door kogels getrof fen op den grond vielen; tegelijk was ook de hond van den heer Gianni in lief. rechteroog- gewond en huilde en blafte op schrikbarende wijze. De twee gewonde heeren schreeuwden luid keels om hulp en smeekten, onder betuiging dat zij eerlijke lieden waren, oin genade. Dooi- wie waren de schoten gelost? Een patrouille dor karabiniers had de geweren af- vuurd in de meaning, dat zij een paar roovers uit de bergen ontmoetten. Een comiseh incident heeft in de Itali- aansche Kamer plaats gehad, dat wel in staat is, ons een kijk te geven, hoe het daar zooal toegaat. De bekende afgevaardigde Imbriani ver klaarde, dat de prefecten het geld in den zak steken, dat de regeering bestemt, om de be vriende biaden te betalen en de verkiezingen voor te bereiden, en dat zij in dien lijd heel wat vergrijpen door de vingers zien. "Een onder-prefect, dien ik niet wil noe men, heeft mij voor een paar jaar gezegd, dat de regeeri'g nooit de onderprefectures zal afschaffen, omdat vrij hij de verkiezingen uit stekende diensten bewijzen." Verscheidene stemmen «Noem den naam." Imbriani-Ik z.il hem niet noemen." Crispi: -Afs die ondcr-prcfect bestaat, is hij niets meer dan een ezel." Imbriani: -Als hij bestaat? Welnu, het is Lucio Fiorentino, die nu prefect is. Ntü ver zoek ik ook den geachten president van den ministerraad het patent van ezel te willen in trekken, dat hij aan een beambte heeft toege kend. Hij begrijpt, dat het woord onparle mentair is; had ik liet gezegd, dan zou de bel van den president wel geklonken hebben." Biancheri (voorzitter: -De uitdrukking was algemeen en sloeg met op een persoon in het bijzónder." Imbriani: «Maar ik heb den naam ge noemd 1" Crispi: -Ik houd mij aan de interpretatie, door den geachten president gegeven." Imbriani: - Van liet oogenbiik dat ik den naam noemde, was liet geen algemeene uit drukking meer. Of als ine.u aan mijn woorden geen geloof meer slaat, dan komt mij het pa tent van ezel toe.'" Crispi: «Welnu, omdat gij liet wilt, trek ik den ezel iu." In antwoord op de toespraken van de voor zitters der delogauèu heelt de keizer gezegd Iu den algemeenen politieke.ii toestand en in dien van du Balkan-landen, waarbij wij het meest rechtstreeks, jkken zijn, is sedert hot vorige jaar geen verandering van eenige bet,eekenis gekomen. De vriendschappelijke betrekkingen met alle mogendheden verster ken mij iu de hoop dat de zegeningen des vredes ons in de toekomst geschonken zullen blijven. In het krachtige verbond met onze gealli eerden en in liet met vol vertrouwen samen werken tot het gemeenschappelijk doel, den vrede, zie ik ook voor de toekemst den reeds beproefden waarborg voor den goeden uitslag van mijn streven naar bevordering van het welzijn cn den bloei mijner volken. De keizer heeft t,oi eenige leden der Dele gatie gezegd, dat de zitting niet lang zou du ren. Eveneens wees de keizer er herhaalde lijk op, dat de uitgaven voor bet leger tot hot geringst mogelijke bedrag zijn teruggebracht. Bij de ontvangst der Oostenrijksche delegatie betuigde de keizer meermalen ingenomen ueid over het vergelijk, hetwelk tusschen de Duitsehers en Czeclien in Bohemen is getrof fen. «Het is zeide de keizer nnjn uit drukkelijke wenscli, dat bet vergelijk, inder daad ten uitvoer worde gebracht. Het kan en het moet gelukken." Zich lichtende tot den afgevaardigde Stöhr, zeide de keizer: «Ik verheug mij or over, dat de Duitsehers in den Boheemsclien Landdag zijn teruggekeerd." De keizer onderhield zich daarna met Dr. Rieger (den leider der oud- Czeohen) en wenschie hein geluk met de laat ste redevoering, wtlke h j in den Landdag had gehouden. De keizer betoonde zich ook zeGr tevreden over den toestand m Busnië en Herzcgowina. VEN RAY 14 Juni. I)e gemeenteraad te Venlo heeft jl. Vrij dag met algemeene stemmen besloten, het voorstel van den bisschop omtrent de inrich ting van een pro-gymnasium aan ie n- mo i. Het voormalige gebouw der it. II. B. school zal op 1 Oct. e.k. gerestaureerd, (Waarvoor eene som van 1' 850 is toegestaan),, overgege ven worden, en van 1 Jan. e.k. af zal eene jaarlijksche subsidie van f 500 aan de gees telijkheid worden verleend ten behoeve dezer inrichting van onderwijs. Zondag 11. werd door de politie te Ven lo gearresteerd en later naar de gevangenis te Roermond overgebracht, J. E. V., oud 18 ja ren, metselaar te Westerhoven, gelogeerd hebbende in het logement Haenen aldaar, be schuldigd van diefstal, ten nadeele van erni mede aldaar gelogeerd hebbend persoon. Z. D. II. 'Mgr. F. A. H. Boermans, heeft benoemd tot directeur van het op te richten progymnasium te Venlo, den weleerw. zeer gel. heer P, Wimmers, tot dusverre pro fessor aan het klein seminarie te Rolduc. De Rechtbank te Roermond heeft P. M. oud 5G jaren, to Venlo, aldaar gedetineerd, als verdacht van diefstal van geld, ten nadeo- len van L. van den Akker te Venlo, verwe zen naar de terechtzitting en zijne gevangen houding; bevolen. Door den heer Commissaris van politie is procesverbaal opgemaakt tegen zekere vrouw E., uit Merum, die verdacht wordt op de markt te Roermond boter te hebben ver kocht mét groenachtigen inhoud, waarschijn lijk gekneede aardappelen. De boter is in beslag genomen. Donderdagavond tegen half twaalf uur bemerkten de buren van den heer Ilolfer- Pieters, meubelfabrikant in de II. Geeststraat, te Roermond dat rook uit deze woning sloeg. Terstond werden de bewoners gewekt en de bovenverdieping onderzocht. Met groote moeite slaagde men er in, door middel van water liet begin van brand te blusschen. Vóórdat bet bericht in de pers de ronde deed, dat de minister van Binnenlandsche Zaken het afbreken van het historische Water poortje te Maastricht verboden luid, was het reeds onder de slagen van den moker gevallen en afgebroken. In de algemeene vergadering voor Land en Tuinbouw in Limburg werden herbenoemd tot leden der hoofdcommissie te Maastricht, de boeren baron de Heusch en baron Rosen, Merkelbach en A. Stevens. Iemand, üio vóór eenige dagen een uit stapje deed naar Maastricht en eene wande ling deed in de omstreken, bespeurde eens klaps, dat hij in de gangen van den St. Pie tersberg was geraak.t Men kan zich lichtelijk zijne groote ontsteltenis voorstellenimmers den weg niet wetende en door de duisternis verhinderd te zien, wist hij niet hoe uit zijne toestand te komen. Op den tast rondgaande' had hij meermalen liet ongeluk zich aan uit stekende punten te stooten; op zijn geroep om hulp bekwam hij geen antwoord. Op een zeker oogenbiik dacht hij, zijne redding nabij te zijn hij voelde treden en klom die op, doch hij slootte zijn hoofd en viel, teu gevolge waar van hij zich aan aangezicht, borst en beenon verwondde. Ten lange leste ontwaarddo hij een frisschen luchtstroom en zag hij eene kleine opening, die hij na veel moeite bereik te. Bijna vier uren had hij in den berg rond gedwaald. Als bijzonderheid dient vermeld, dat ver leden Zondag prof. Pothast van Rolduc yooi* den 50n keer de groote Sacraments-processie meemaakte, die te Kerkrade zoo luisterrijk gehouden wordt, dank ook aan de medewer king van Rolduc. Wij Hopen dat den hooggeachten professor nog menig jaar den plechtigon optocht zal meemaken. Onder Beesel (L). is Vrijdagnacht, in eene langs den weg staande kapel, ingebro ken en deolferbus bestolen. De dader is onbe kend. Dinsdagvoormiddag tusschen lli/aen 12 uur heeft een iran zijne vrouw in eene woning aan de Dirksmitstraat te Rotterdam doen* een revolverschot van liet leven beroofd. Daarna lichtte hij de revolver op zich zeiven en schoot zicli in het achterhoofd. Door de politie aangehouden cn gebracht naar het bureau in de Meermansstraat, is hij van daar per brancard naar het stedelijk zie kenhuis overgebracht, omdat volgens een ge neeskundige zijn toestand niet zonder gevaar was. Kazerne- poezie. ^Onderofficier Holz- mayer «Dit zeg ik u nu voor eens en voor altijd. In het gelid aangetreden, mag geen raensch omkijken, al reed ook de keizer van China, op een gezadeld varken, achter u langs over het exerciiièpJein," Een ambtenaar, bekend door zijne grof heid, zei onlangs tegen een boer: «Alle boe ren zijn vlegels!" -- - Dat kan zijn was het antwoord, «maar alie vlegels zijn geen boe ren!" I)e Hope zegt «De Anchor line s too nier City of Rome ver trok (18 Mei) van Queenstowii 12,20; de Guïnon stoomer Alaska te 1,29 en de Cu nare stoomer Auraiiia te 2 uren, allen voor New-York. Zoodra zij de haven van Queen- stown achter zich hadden, was het: «Go ahead boys, full speed." «Vooruit, jongens, volle kracht." Honderden, cn mogelijk duizenden men- schenlevens staan thans weder uit enkele eer zucht op spel. Er wordt /waar gewed over den uitslag van den wedloop." Een aangenaam vooruitzicht voor de reizi gers Een vergissing. Te Bar-le-Duc liet onlangs de brandweer zich photographeeren. Men had zich op schil-, derachtige wijze voor een muur geschaard, doch niet gelet op een reusachtig aanplakbil jet, zoodat op de photographie boven de hoof den van het gezelschap het opschrift prijkt: «Tentoonstelling van vet vee." Toer. de eerste spoorlijn in Engeland tusschen twee, in eikaars onmiddelijke nabij heid liggende, plaatsen werd geopend, reed op den eersten dag een oude juffrouw mede. die een karbies, een hondje, een parapluie, een broodje met kaas, een fleschje eau de co logne on nog heel veel meer zaken bij zich had. Op zeker oopgenblik kwam de conduc teur zeggen: «Uitstappen, juffrouw!" «Uitstappen?" vroeg het mensch verbaasd, «waarom?" «Wel, omdat u gearriveerd is!" «Maar ben je nou heelemaal simpel man!" zei de juffrouw, «gearriveerd Grut, me pak- kies liggen nog niet eens goed en ik zit nog niet!" 't Kostte heel wat moeite om de goede vrouw uit de waggon te krijgen. Yan Stanley wordt de volgende anecdot verhaald Op zekeren dag van een zijner jongste rei zen zat hij bij een bevrienden mlandschen stam met eenige negerhoofden te praten. Een der negers vroeg hem hoeveel vrouwen hij er op na hield. Toen Stanley daarop onnozel antwoordde, dat hij er geen een had, stonden allen in de grootste verbazing op en riepen uit: «Wat een knap leugenaar Zowaren éen bewondering over de groote bedaardheid waarmede Stanley, naar zij meenden, had be proefd hun een der ongelooflijkste wonder verhalen te vertellen. Door den oud-officier Tindal te Amster dam is andermaal aan de Tweede Kamer een adres gezonden, waarin hij het, naar zijn op vatting, onvoldoende van onze strijdkrachten uiteenzet. Van zijn reis uit het buitenland, waar hij met v. Moltke en anderen over die zaak geconfereerd heeft, teruggekeerd, komt hij nu verzekeren dat er gevallen kunnen zijn, waarin Duitschland groot gelijk heeft ocs den oorlog te verklaren, zonder dat wij er de minste aanleiding toe geven. «De ondergeteekende, zoo zegt hij, kan zich zeer goed gevallen voorstellen, waarin de zwakte van Nederland Duitschland zou kun nen noodzaken ons uit zelfbehoud den oorlog te verklaren. Mocht dit geval zich ooit voor doen, dan is niemand te veroordeelen dan de Nedeflandscae regeetingj die door haar geL' brek aan voorzorg als het ware deze ramp over ons vaderland bracht." Voorts teekent adressant het volgende aan: «Wij nemen altijd nog aan dat men ons niet zal aanvallen voor wij ter verdediging gereed zijn. Dit is geen kleinigheid, hiermee zijn dagen gemoeid. Het denkbeeld, dat bij het uitbreken van een oorlog nog tijd genoeg zullen hebben om de hoogstnoodige maatre gelen te nemen, straalt door alles heen. Venray9 Juni. Aangevoerd 2025 halve kilo's Borer. Prijs per halve kilo 42 a 52 et Horst13 Juni. Boter per halve kilo 43 a 53 ets. Aangevoerd 1080 naive kilo's. Venloo7 Juni. Boter per 1/2 kg. 34 44 ets. Biggen aangevoerd 413 per stuk 20. a tl' 26. B litter sioijck9 Juni Boter per halve kilo 45 a, 53 ets. Well, 10 Juni. Boter per halve kilo 42 a 45 ets. Aangevoerd 129 naive kilo's. Vierlingsöeeit, 10 Juni. Boter per halve kilo 47 a 51 ets. Sambeek9 Juni. Boter per 1/2 kilo 37 fi 50 ets. Bergen00 Mei. Boter per halve kilo 00 a 00 ets. Deume11 Juni. Boter per halve kilo 37 cent. Aangevoerd 834 halve kilo's. St.Antho'nis, 12 Juni Boter per 1/2 kg. 40 a 50 ets. Mil, 7 Juni Boter per halve kilo 3T. a 42 ets. Maandag morgen waren op de kalveren en varkensmarkt te Nijmegen aangevoerd 1500 biggen. 20 vette varkens, 12 schottelin- gen, vette20 kalveren, 18 nuchtere kalveren De prijzen waren: biggenf 10 a 12 per stuk, vette varkens 19 a 20 ct. de 5 ons, schotte- lingen 10 a 22 gld. per stuk, vette kalveren 22 a 24 ct. de 5 ons, nuchterenid. 15 a, 18 per stuk. VENRAY Van den 7 tot den 14 Juni 1890. Geboorten. Paulus Johannes Dreessen. Gerardus Hubei'tus Kusters. Peter Gerardus Hen«! driks. Hu'oertus Jacobus Hendrikus Jans-» sen. Maria Wilhelmina van Kessel. -*■ Ilendrika van Dijck,

Peel en Maas | 1890 | | pagina 2