Buitenland. België Frankrijk Duitschland Engeland Italië Spanje Rusland Amerika Nederland. Gemengde Berichten op zijn fauteuil had doorgebracht. het bezoek van den keizer, én de on zichtbare stem varen dus een droom ge weest, maar het ontslag! Ach neen, het ontslag was geen droom en daarmede verdween voorgoed voor hem de moge lijkheid, om heigeen de stem gezegd had tot ecne onwaarheid ie maken en dus zijn leven niet met dwaling te eindi gen. A.P. De Belgische minister van Justitie heeft ■een wetsontwerp ingediend, om de misbruiken van het hypnotisme tegen te gaan. Daarbij worden niet gevangenisstraf en boete bedreigd lo. een ieder, die een door hem-zelf of een ander gehypnotiseerde!) persoon publiek doet optreden-, 2o. een ieder, die niet de bevoegd heid bezit de geneeskunde uit te oefenen en een persoon beneden de 18 jaren of iemand, die niet sterk van hoofd is. heeft gehypnoti seerd, zelfs wanneer dit niet geschiedt in het publiek. Verder wordt met gevangenisstraf bedreigd al wie met een budriegelijk doel ie mand in een gehypnotiscerdoü toestand een schriftelijk verklaring zal laten afleggen. Stanley hield, tijdens zijn verblijf in België, menige korte, welsprekende, diepen indruk makende redevoering. Sprekende over den handel in ivoor, riep hij uit: -Denkt er aan, Mijne Heeren, dat ieder blanke olifants tand, die door de slavenhandelaars in de ha vens wordt afgeleverd, besmeurd is met het bloed des negers; want dio tand is verkregen ten koste der levens van minstens vijf zwarten. Ken katholiek dagblad maakt de opmerking, dat 300 jaar geleden door den negerapostel, den onlangs beiligverklaai den St. Petrus Ga ver, dezelfde woorden gebezigd zijn. Op eene groote vergadering in Portugal, waar de aan wezige dames vele ivoren sieraden droegen, sprak hij o. a. Denkt er aan, dames, dat uwe sieraden zijn roodgevcifd geweest mot het bloed der arme zwarten." Te Tourcoing en Roubaix is eene groote werkstaking uitgebroken. Ken troep werksta kers liep de wegen in den omtrek af en pleeg de daden van geweld, liet aantal werkstakers wordt op -10.000 geschat. Kr is dringend versterking van tro^,,OM *tjn£ovriuig«f preteer/vail het ^00^er-d*p:iiYement is te Roubaix aangekomen. Ken bende van 5000 werkstakers heeft zich op Tourcoing go- worpen. Kr zijn aanslagen op eigendommen gedaan. Overal zijn er versterking voor de troepen aangekomen. De infanterie maakte charges tegen de benden werkstakers, die zich dadelijk weder aaneensloten. Kr hebben 20 arrestaties plaats gehad. Kwaadwillige benden richten aan verschil lende etablissementen verwoestingen aan, ver brijzelen meubelen eu persen geld af. Te Roubax hadden Zaterdag avond wanor delijkheden plaats in eene zaal iu de Rue Val- ion, waar de gemachtigden der arbeiders ver slag deden van hun onderhoud met den maire. De troepen hebben de aanzienlijke menigte, die in den omtrek van de vergaderplaats op eengehoopt was, moeten uiteendrijven. Eeuige personen zijn gedood eu eenige andere gevan gen genomen, Talrijke patrouilles bobben ge durende den nacht de stad doorkruist. De prefect heeft een besluit uitgevaardigd, waarbij de sluiting der vergaderzaal van de arbeiders bevolen wordt. De koffiehuizen en heibergen moeten 's avonds te negen ure ge sloten zijn. President Carnot zal opnieuw op reis gaan. Op 25 dezer zal de president Besan«;on bezoeken en het gerucht loopt, dat hij zich ook naai' Zwitserland of Italië zou begeven. Het is markies de Morés, zegt de Parij- sche correspondent van de Tabidvergaan als Kduard Dnimodt. Door onvoorziclitigen ijver en hartstochtelijke taal hebben zij de aandacht getrokken der socialisten, die beu als hun bondgenooten gaan beschouwen. Drumont trekt in zijne boeken wel voorna- meulijk tegen do Joden te velde, doch hij wraakt ook gedurig de vele misbruiken waar te nemen in de kringen der burgerij over 't algemeen. Steeds komt iiij, niet altoos in go- pas'o wijze, op voor de belangen van den min deren stand. Zoo zijn ook do bedoelingen van den jongen en geestdriftigen in u-kies wel goed, maar hij laat zich medeslecpcn tot ge/egdon, die aan een Mirabeau herriimeren. Zich niet willende aansluiten bij de uiterste roch terzij de. die de„ropubliok blijft bestrijden eu het koningschap voorslaan, noch bij die katholieke fractie, welke de republiek wenscht te hervormen en te doordringen van de ware principes, heeft hij, evenals het Boulangisme, een beroep gedaan op het volk, tot welke par tij dat volk ook behoorde. En zoo is het ge schied, dat zelfs de regeering hem heeft aan gezien voor een socialist en hij {gelijk reeds gemeld werd) te gelijk niet 14 socialisten naar aanleiding van den eersten Meidag der werk stakers, in hechtenis genomen is. Iedereen verwacht zijn vrijspraak. In de toelichting tot het nieuwe legeront- werp woidt de noodzakelijkheid uiteengezet van betere verdediging: der Oostelijke eu Wes telijke grenzen. Door hel ontwerp wordt de sterkte van het Duilsclie leger in vredestijd verhoogd tot 487,000 man (19,000 man en 70 batterijen geschut meer dan tot dusver),- terwijl het 't gewone jaarlijksclie oorlogs-bud- get doet stijgen tot 397 millioen mark (18 mii- ltoen mark meer), ongerekend de buitenge wone uitgaven voor niet geregeld terugko mende nieuwe uitrustingen enz. Het ontwerp is voor de oppositie-partijen een pijnlijke verrassing. De liberale bladen brengen in herinnering dat de minister van oorlog nog slechts enkele maanden geleden verklaarde dat de oiganisatie van het leger thans voltooid was, en dat nieuwe groote eischen niet te verwachten waren. De Frrisinnige Zeitung zegt o. a.-aange zien er inmiddels geen verandering gekomen is iti de politieke betrekkingen met de nabu rige stalen, schijnen in de hoogste kringen militaire stroomingen de overhand te hebben gekregen, aan welke tot voor enkele weken geen aandacht werd geschonken." Het nieuwe wetsontwerp betreffende de iagero school, ingediend bij bet Pruisische Iluis van Afgevaardigden, bepaalt dat ieder kind verplicht is ter school te gaan van het voltooide C. tot het 14. jaar. Het dreigt met Strailuii tot 14 dagen hechtenis tegen werk gevers die schoolplichtige kinderen gedurende de voor liet onderwijs bestemde uren aan het werk houden. Tot de voornaamste bepalingen behoort dat voortaan kinderen van een ander godsdienstig geloof dan dat waarin in de school onderwijs gegeven wordt, niet meer gedwongen mogen worden het godsdienston derwijs in de school bij te wonen. Te Hamburg speelden eenige jongens soldaatje met de geweren van de burgerwacht. De aanvoerder commandeerde vuur; een schot weerklonk en met verbrijzelden schedel viel hij neer. De geweren waren sedert verschei den jaren in liet bezit van den vader van bet slachtoffer en niemand vermoedde dat daar onder een geladen kon zijn. In de troonrede waarmede keizer Wil helm den Rijksdag opende, zeide hij o. a.Ik hoop, dat het mij gelukken zal, de belangrijke fluaesties, walke aas do rwde syi^rop beVre-i dlgêiidé wijyo .--io.soéh. Vooral reken ik op de voltooiing der wetgeving tot bescher ming van den arbeider. In de eerste plaats komt daarbij Zondagsrust en beperking van vrouwen- en kinderarbeid in aanmerking. Voorts heeft de wetgeving tot bescherming van de veiligheid, gezondheid en zedelijkheid van den arbeider verbetering noodig. Ik ver trouw op de medewerking en de overeenstem ming der wetgevende lichamen bij de voorge stelde hervormingen. Handhaving van den dunrzamen vrede zal steeds het doel van mijn streven zijn. Ten slotte, wanneer deze ontwerpen achter eenvolgens worden afgedaan, zuileu nieuwe waarborgen ontstaan tot bevordering van do welvaart des lands en van Duitsèliland's vei ligheid ten opzichte van andere lauden". Blijkens bericht uit Londen, was bij de groote manifestatie in llyde Park een der lei ders op een wit paard gezeten. De ruiter had een phrygische muts op het hoofd, waarop men liet woord - vrijheid" las. Hij een andere groep bemerkte men een reusachtig houten kanon, dat voortgerold werd door werklieden uit het arsenaal van Woolwich. Het vertoonde liet opschrift. -The Woolicich' s in/hui' en werd ten slotte gericht op eene kunstige re productie van het paleis van Westminster, in welke richting het moest verbeelden een kogel tc schieten, waarop men las: -Naar West minster! Acht uren". Zou het niet beter zijn, wanneer men zijn gelJ op andere wijze besteedde, dan aan der gelijke aardigheden Het wetsontwerp lot verbeurdverklaring der goederen van vrome en liefdadige stich tingen is gevallen. De Senaat was met de behandeling reeds genaderd tot art. 90; reeds was, zooals men weet, het artikel goedge keurd, dat de geestelijkheid builen de besturen dier inrichtingen sluit, toen de beslissende slag viel. Crispi bestreed de door de commissie voor gestelde schrapping van het tweede gedeelte van artikel 90, betreffende de overdracht dier s'ichtingen, zooals het door de regeering was voorgedragen. IIij verklaarde dat hot artikel een der grondslagen van het ontwerp vormde: werd het niet goedgekeurd, dan zou hij een beroep doen op de kiezers, die uitspraak zul len doen over het conflict tusschen den Senaat en de Kamer. De Senaat heeft dien ondanks met 93 tegen 70 slommen een voorstel verworpen, strek kende om bet tweede geJeeltc van artikel 90 te liersi ellen. Crispi beeft daarop don Senaat vei zocht, de beraadslaging te schorsen, opdat hij de uit spraak van den koning kou inwinnen. Oostenrijk Te PcxUi zijn alle bakkerijen gesloten. Wit tebrood is er niet m/Y Aanzienlijke sommen zijn uit bet biiifenlauVnlanrheeu gezonden om de bakkersknechts iu de werkstaking te steunen. De militaire bakkerijen bakken 10.000 kilo roggebrood per dag voor de bevolking. Twee duizend bakkersgezellen hebben zich op een eiland iu den Donau teruggetrokken en kampeeren daar in de vrije lucht. Zij blijven zich rustig gedragen. Hun aanvoerder, die eenige dagen in hechtenis werd gehouden, moest weder losgelaten worden, omdat hem geen enkele onwettige handeling ten laste kon worden gelegd. De Standard meldt uit Madrid dat de gou verneur van Barcelona het bestuur over die slad beeft overgedragen aan don legerbevel hebber, die den staat van beleg heeft afge kondigd. Ernstige ongeregeldheden zijn voor gevallen te Valencia waar de troepen liet spoorwegstation bezet en de straten vrij hou den, terwijl de regeering do plaatselijke over heid gemachtigd heelt zoo noodig den staat van beleg af te kondigen, In de provincies Saragosssa, Iluclva en Cataloniè nemen de ongereldheden toe. Aan da Cortes is een wets ontwerp ingediend, waarbij de wettelijke werkdag van acht uren ingevoerd en aan de spoorwegen de verplichting opgelegd wordt werkelooze en werkzoekende ambachtslieden voor niets te vervoeren. In alle districten zullen arbeiderscommissiën ingesteld worden tot behartiging van de belangen der arbeiders. Eenige dagen geleden bevatten de Russische bladen een Jijst, waarop de benoemingen voor kwamen van nieuwe bisschoppen voor de bis dommen van Polen, welke van herders ver stoken zijn. Deze lijst is terzelfder tijd goed gekeurd door den Paus en den ezaar wat anders zoo gemakkelijk «iet gaat na onder handelingen, die meer d.ui een jaar geduurd hebben. Een telegram meldt nu, dat de ezaar ecu brief van dankbetuiging aan Z. II. gezon den heeft. Voor ons over deze gebeurtenissen te ver heugen, zullen wi\ el doen, den loop der tf/bcuriiTiuSseii ar<r wS'cliton. Ongeveer zes jaar geleden kwam ook een dergelijke schik king tusschen Paus eu ezaar tot stand; maar eenige maanden later bevond zich de nieuwbe noemde aartsbisschop van Mohilev op weg naar Siberië. Alen zou zich volstrekt niet behoeven te verwonderen, indien ditzelfde lot aan een of meer der nieuwe Poolschc bisschoppen be schoren was, die helaas evenals hunne voor gangers, slechts bisschoppen in vinculis (in boeion) zijn. En nu moge men zeggen, dat de brief van den ezaar zeer hartelijk was, maar zal hij uit Siberië een dier arme Polen of Geüniecrden doen terugkomen, welke de Heilige Synode daarheen verbannen heeft, na hunne goederen onbeschaamd aan zich getrokken te hebben De afdceling van den Amerikaanschen Se naat voor de handelsbelangen heeft hare goed keuring gehecht aan twee onlangs voorge stelde wetsontwerpen. Bij bet eerste wordt voorgesteld een jaarlijks staatssubsidie van 3,000,000, later van (3,000.000 dollars te vcileeuen aan Amerikaauselie stoombooten iu buitenlandschen handel; bij het andere, een Atlantischen postdienst op te richten. Nieuwe lijnen zouden worden geopend tusschen Ncw- York on Liverpool, en van San Francisco naar Australië eu China. VENRAY10 Mei. Voor eenigen tijd nam de Raad der gemeen te Horst een besluit, waarbij aan de maat schappij Griendtsveon, te Rotterdam, die voor eene aanzienlijke som grauwveen van de ge meente gekocht heeft, ter leen werd gegeven, tegen 3Pa pet., een bedrag f 110,000. Als on derpand zou daarvoor hypateek worden ver leend op 400 hectare peolgroad met daarop staande fabrieksgebouwen, aan de maatschap pij tocbehoorcude. Op dit besluit, dat de goedkeuring vuil de meeste inwoners niet wegdroeg, is de Raad thans teruggekomen in eeno namens eenige raadsleden bijeengeroepen vergadering, waar in alle leden tegenwoordig waren. Er was na melijk gebleken, dut aan de opgegeven groot te p. m. 10 hectaren ontbraken. Met belang stelling wordt het besluit van Gedeputeerde tegemoet gezien. Do lieer van Soest, rentmeester van Geijsteren is Dinsdag te Hopt tot lid gekozen van het hoofdbestuur der Maatschappij van landbouw. In het klooster der Dominicanen (Col- 1 legiurn Albertinum) te Venlo, kwam Dinsdag morgen een Franseliman aan, dio zich van daar niet meer wilde verwijderen, onder voor geving dat. bij tot de orde behoorde. Alle pogingen om hem te verwijderen hieven viuchteloos, zcod.it men genootzaakt was de hulp der politie in te roepen. Alet geweld moest de politic zich van hem meester ma ken, en geboeid en per rijtuig (omdat hij wei gerde te loopen) bracht zij hem iu verzekerde bewaring, liet is gebleken dat hij een wegge jaagde broeder der orde was. De 28jarige biel-brouwersknecht P. Pe ters, in dienst bij de wed. Korsten te Baarloo, die de vorige week door onwilligheid van het jonge piard tusschen den boom zijner kar en een muur te Venloo bekneld geraakte, is jl. Dinsdag aan de gevolgen in het St. Joseph gasthuis overleden. Aan het eindexamens der hoogere bur gerschool in Limburg, dit dit jaar te Roer mond wordt afgenomen, zullen deelnemen 7 leerlingen der hoogere burgerschool te Maas tricht, 4 van die te Roermond en 3 van dio te Kerk rade. De rechtbank te Roermond heeft Dins dag den afwezigen notaris Clercks, te Weert, verklaard in staat van kennelijk onvermo gen. Woensdag ochtend is op de heide bij Roermond bet verminkte lijk gevonden van den rondventer AL v. d. Velde. Als vermoede lijke dader is in arrest genomen zijn neef, de landbouwer II. De gebr. F. te Melick, wierpen elkander schertsend met aarde. Bij ongeluk werd een hunner zoodanig ter hoogte van den slaap ge troffen, dat hij bewusteloos neerviel en kort daarop overleed. Alen vermoedt, dat zich een steen in een der kluiten aarde bevonden heeft. De dader, die nu en dan aan krankzinnigheid lijdt, is naar een krankzinnigengesticht over gebracht. Te Valkenburg is Zondag de goederen trein, die te 12,52 uren van Maastricht naar Aken vertrekt, bij het binnenloopen van het station ontspoord, zoodat het verkeer op die lijn groote vertraging ondervond. De schade is vrij aanzienlijk. Persoonlijke ongelukken zijn niet te betreuren. Op bevel van Ged. Staten werden Maan dag te Valkenburg, onder toezicht der maie- cliaussées, dat gedeelte der onderaardsclie groeve met een muur van een meter dikte toegemetseld, .waar de bergwerkers thans ft-eiKzaam zijn. Den blok brekers werd van dat besluit kennis gegeven; bun werd tevens ver zocht, genoemd gedeelte te ontruimen, onder bedreiging, dat die opruiming werd hieraan niet goedwillig voldaan desnoods met ge weld zou geschieden. Zeker R. van Schinnen, die was aange houden, onder beschuldiging van aan hem toevertrouwde gelden zich te hebben toegeëi gend, is ontslagen, nadat hij volledige beken tenis heeft afgelegd. Procesverbaal is opgemaakt. Dinsdag werd uit de Alaas onder Smeer maas het lijk opgehaald van deu lieer Bernard Dassy, vertegenwoordiger der firma P. J. Bordet-Dassy, handelaar in wijnen Luik. I)e Söjarige doctor Kriks, ridder der Gregorius-Orde, tc Sittard ligt gevaarlijk ziek, eu is reeds van de laatste Iill. Sacra menten ooi zien. Uit een vage, bijna vergeten volksover levering was bekend, dat vroeger in de ge meente Gennep buiten de Zandpoort een bion bestond, aan welker wateren geneeskundige kracht werd toegeschreven. In den loop der tijden raakte echter het oord in vergetelheid, totdat het voor eenige weken aan de onvermoeide nasporingen van den lieer II., aldaar, mocht gelukken te ont dekken, dat het kostbaar kleinood in den aan zijne woning grenzenden tuin gelegen was. Thans is de omgeving in een sierlijk kleed gestoken, een flink bassin aangelegd, en de bron van een springfontein voorzien. Het ge heel is een bezichtiging overwaard en doet den practischon geest van den lieer R. eer aan. Wanneer het in te stellen onderzoek bewijst dat liet water werkelijk de kracht bezit, ver lichting of genezing aan jichtlijders te schen ken, dan is de bron in het moerassig, water achtig Nederland van onschatbare waarde, cu een goudmijn voor Gennep. De exploitatie op groote schaal is dan als een questie van tijd te beschouwen. Op de Woensdag gehouden veemarkt to Boxmeer was de aanvoer zeer groot, en de prijzen voor dragend voo op nieuw hoog; ook het overige rond tegen hooge prijzen spoe dig koopers. In biggen was.de aanvoer eveneens groot en ruimde gemiddeld a f2 per woek spoedig op. Gedurende het jaar 1889 zijn aan 's Rijks Munt vervaardigd en afgeleverd: A. voor rekening van deu Staat: 1 Nederland 200,000 25-centstukken; 2.800,000 10-ceut- stukken; 2. Overzeesche bezittingen niets; B. voor rekening van bijzondere personen.' 204.961 10-guldenstukken, uitmakende eene nominale waarde van f 2,379,610. v Do Min. van Marine brengt ter kennis van belangh., dat voor vier studenten in do medicijnen aan de Ned. Universiteiten gele genheid bestaat om, voor rekening van zijn Departement, in opleiding te worden aangeno men, met bestemming voor de betrekking van off. van gez. der 2de ld. bij de zeemacht, onder genot eener subsidie van f7000. Belanghebbenden zullen zich, onder over legging van de gev. bescheiden, bij gezegeld request belmoren te wenden tot het Dep. van Marine. Door den minister van justitie zijn nieu we modellen van jacht- en viscimkten vast gesteld. Daarbij is gevolgd het in Duitschland ge volgd wordende model; ze zijn op linnen ge plakt en breed 11, lang 14 centimeter. Deze akten zijn met velschillende kleuren gestempeld, naar gelang van de verschillende doeleinden, waarvoor zij worden aangevraagd, en welzwart de groote jachtakte tot uitoe fening van alle geoorloofd jachtbedrijf; groen de groote jachtakte tot uitoefening van allo geoorloofd jachtbedrijf met uitzondering van de lange jacht en de valkenjacht; blauw do kleine jachtakte tot uitoefening van de jacht bedrijven, genoemd in art. 15, lett. e, fen g der wet van 13 Juni 1857 Staatsblad n°. 87); bruin do kleine vischakte tot uitoefening van de visscherij met éón geoorloofd vischtuig; zwart, de gioote vischakte tot uitoefening van de visscherij met alle geoorloofd vischtuig. De achterzijde der jachtakten is donkergroen, die der vischakten grijs gekleurd. Zaterdag zijn een dertigtal huzaren in de venen van Beets aangekomen. Het doel van dien maatregel is alleen, de arbeiders, die don arbeid wenechen te hervatten, te beschermen, opdat niet langer, de groote meerderheid door een minderheid worde getiranniseerd. Dat dit voor hot oogenblik plaats heeft, lijdt geen twijfel. Verreweg de meesten verlangen niets liever, dan rustig aan het werk te gaan, en een einde te maken aan hun vreeselijke el lende of deze althans niet grooter te doen worden. De arme menschen hebben zich in derdaad tot het uiterste oogenblik met schoon klinkende beloften laten paaien en zich laten exploiteeren door do socialistische leiders. Thans echter gaan hun de oogen open en met eiken dag neemt hot aautal toe van hen, die tot het inzien komen,, dat ze op wreede wijze misleid en bedrogen zijn geworden door oen lw.ndvol uiaomeuners, die Slechts'stre- ven naar de verwezenlijking hunner partijbe doelingen en niet aarzelen daarvoor duizenden tot den bedelstaf te brengen. Hoe het de so cialistische raddraaiers alleen te doen is om het maken van propaganda, blijkt uit liet feit, dat voor do brooduitdeelingeu alleen zij in aanmerking komen, die leden waren van den Bond voor algemeen kies- en stemrecht. De overigen werden met leóge handen wegge stuurd. 1 lu don loop dezer week is er dan ook eeno groote, doch tegelijkertijd zeer verklaarbare •verandering gekomen in de waardeering van den persoon des heeren Domela Nieuwen- liuis. Do afgod is van zijn voetstuk gevallen. Alen had zoo stellig op hem gerekend. Aan onderstand zou het met ontbreken. De bazen moesten toegeven! En ten slotte, als alios misliep, dan was er in Duitschland overvloed van werkJa, zelfs is het den werkstakers voorgepraat, dat zij, ter verkrijging van het liggeld, beslag zouden kunnen leggen op de veengronden der bazen! En thans, nu zelfs de meest begunstigde arbeiders gebrek en honger lijden, blijkt het hoe hun door hunne zoogenaamde vrienden slechts steen voor brood gegeven wordt. Waar blijven thans de beloofde gelden? Waar blijft de toegezegde ondersteuning V Wat is er nu van de dwangmiddelen tegenover de bazen? Waarom worden ze nu niet naar Duitschland gevoerd? De ellende is ten toppunt gestegen; moet dat nog langer zoo duren Dat zijn do vragen, die de arbeiders zich zeiven en elkan der doen en het antwoord is slechts-We zyn misleid!" Men erkent het, dat men reeds lang tot een schikking zou gekomen zijn, als Do mela Nieuwenhuis en consorten er zich maar buiten gehouden hadden en dat hij verant woordelijk is voor de namelooze ellende, die door hot halsstarig volhouden der werksta-i king is aangericht. Jammer maar, dat niet alleen de arbeiders, maar ook duizenden vrouwen en kinderen eerst tot de diepste ellendo godoemd moes ten worden, alvorens de oogen dor bedrogen nen opengingen! Scipio Nasica braoht den Eoineinsche dich ter Ennius een bezoek, doch deze hield zich niet tehuis en liet door zijn slaaf zeggen, dat hij afwezig was. Scipio was hierover natuur lijk verstoord en nam spoedig de gelegenheid te baat, Ennius zijne lompheid betaald te zetten. Toen Ennius hem later oen tegenbezoek bracht, riep Scipio zelf: -Niet tehuis." -Wat? vroeg de ander, gij zijt niet tehqia en dat zegt gij mij zelf?"

Peel en Maas | 1890 | | pagina 2