Burgerlijke Stand. dip Ofi]iv.(€R is bepaald op ecu halven llolijn per hoofd voor b( middelde per sonen, li (vaalf cent voor de anderen, (Deze aalmoezen worden door Ons niisluilend \cor goede werken en bij zondot lijk voer het godsdienstig onder wijs bi s'.ced.) Wij vermanen de rijken, van veel meer don hei gevraagde te geven, en olie geloovigcn, ook die, welke de voor geschreven gebeden doen, Ion minste een pe nningske in de oiïerbns te werpen. G< d v.nl bun honderdmaal loonen. Maar die niet bidt, moet offeren. Do voorge schreven gebeden of de aalmoes maken ce.no verplichting uit, voor allen, die van de dispensatie gebruik maken, Wij herinneren hier aan alle Onze onderhoorige geloovigcn lo. Dat buiten den aanstaanden Vas tentijd, de verplichting tot vasten en onthouden blijft voortbestaan op de Quatertemper-WoensdagenVrijdagen en Zaterdagen in het jaar, op de vigiliën van Pinksteren, van de solemniteit der 11. H. Apostelen Petras en Paulas, van Maria Hemelvaart, van Allerheiligen en Kerstmis. 2o. Krachtens eene bijzondere Apos tolische machtiging, staan wij voor dit jaar het gebruik van vleescli toe op de drie Kruisdagen. Eveneens slaan Wij, krachtens eene andere bijzondere macht, Ons door den II. Stoel verleend, ook voor dit jaar het gebruik van vleescli 10e op alle Zaterda gen in het jaar, behalve op de Quater temper-Zaterdagen, buiten de veertig- daagsche Vasten vallende, en die Vigi lie-dagen, welke wegens het lioogeffeest waaraan zij voorafgaan, geboden vas tendagen zijn. Op welke Zaterdagen, die vastendagen zijn, de onthouding van vleescli verplichtend blijft, evenals op de Vrijdagen. Gegeven te Roermond, onder Onze handteekening en het Conlrc-Seing van onzen Secretaris, den 11 Februari 1890. -j- Er. A H. Bokrmans, Bisschop van Roermond Op last van Z. Doorl. lloocjio. G. T. van Mkvkl, Can.-Reap. In do zaak der ontploffing van do kardoezen t.e Antwerpen heeft liet Hof van appèl te Brussel de gevangenisstraf, uitgesproken te gen den voornaairsten beschuldigde Corvilnin, verhoogd van 2 tot 5 jaren en g maanden, en ook. alle eischcu tot schadeloosstelling, welke den slachtoffers waren toegestaan verhoogd. Frankrijk Do verkiezingen voor de Kamer (negen in getal), die Maandag plaats gehad hebben, zijn alio te midden van de grootste kalmte afge- loopen. To Castel Sarrasin (departement Tarn-et-Garonne) is Lasserre (Boulangist) gekozen met 1G674 stemmen, tegenover de Mauvuisin (radicaal) die 67-64 stemmen be kwam te Ajnceio (Corsica) Deccalni (Boulan gist) met 6237 stemmen, tegenover de Multedo (Bonapanist) die er 507B verkreeg, De verkiezingen in net dopartement der Seine hebben tot den volgendon uitslag ge leid: Vijfde arrondissement van Parijs: Na- quefc (Boulangist) 3840, Bournevillo (radicaal) 2875, Deluipbre (gematigd republikein) 17G1. Herstemming. Dertiende arrondissement: Paulin Méry (Boulangist) 5710 stemmen. Gekozen. Bnsly 5543 stemmen. Saint-Denis, eeisto kiesdistrict: Goussot (Boulangist) 4514. Gekozen. Póan (radicaal) 3341 stemmen. Tweede kiesdistrict von Saint-DenisRe- vost (Boulangist) 8401 stemmen. Gekozen. Lourdelet 509G stemmen. Dorde kiesdistrict van Saint-DenisLaur (Boulangist) 10101 stemmen, Gekozen. Lissa- g.nry (republikein) 4053 stemmen. Sceaux: de Belloval (Boulangist) 11022 stemmen. Gekozen. Goblet (oud-minister) 0829 stemmen. [Van de zes Boulangisten in het departe ment der Seine, wier verkiezing nietig is ver klaard, zijn dus vijf bij de eerste stemming liefkozen.] I,a Croix. hoeft vonmmen dat president Carnot,, ondanks de tcgensti ibbelingen van don minister van E eredienst, aan twee bis schoppen i Kruis yan liet Legioen van Eer wil schenken. liet testament van den licriog van Mont- 1 pensier is geopend. Hij laat honderd milliocn gulden na. 1); ar zync weduwe i ijk genoeg is zij be zit ten peisooulyk wemogen van vijftig mil liocn hooft du horu.g Oei gionisio gedeelte aan zijn zoon, prins Amoni en het overige aan zijn dochter, de gravin van Parijs, ver maakt. Duitschland Til do Deutsche Rundschau werd geklaagd over de voor protestanten moeilijke toegan kelijkheid van het Vaticaansche archief. Ter stond daarop volgde, in de Nordd. Allff. Ztg.. c*»n open hricf van prof. SchottnuTUor, secre taris van het Pruissisch Historisch Genoot schap te Rome, en van zes andore Duitsche geleerden, meest protestanten, waarin het Bestuur van 't pauselijk archief wordt gepre zen en de grief, in de Rundschau te berde gebracht, een flauw verdichtsel genoemd. Het gewezen gemeenteraadslid Gürke, te Berlijn, is Zaterdag wegens verduistering en liet leekenenen van valsche wissels, in hechtenis genomen. Hij behoort tot de partij der sociaal democraten. Een gerucht wil dat de rijkskanselier v. Bismarck, nu de keizer zooveel buiten hein om verordent en andere raadslieden heelt gekozen, zijn ontslag zal nemen als minister president. Achttien jaar geleden werd te Rinkerodo, 1 bij Munster, een driedubbele moord gepleegd. Twee vordachte personen weiden in hechtenis genomen, de een werd vrijgesproken, de an- deio ter doou veioordeeld. liij kreeg echter gratie en werd, voor zijn leven, in bet lucht huis te Munster gevangen gezet. Dezer dagen bekende, volgens een bei iciit ill do II est/. Mei karde indertijd vrij gesprokene, opzijn sterfbed, dat hij de schuldige was en de an dere onschuldig. De onschuldig veroordeelde is echter ïeeds overleden. Engeland Voor liet parlementsgebouw heerschte Don derdag avond een ongewone drukte, ten ge volge van de aankondiging dat legen tien uren exemplaren verkrijgbaar zouden zijn van het rapport der Pai nell commissie. Omstreeks dien tijd verdrong zich een groole menigte, hoofdzakelijk afgevaardigden en journalisten, voor de plaatsen waar de uildeeling zou ge schieden. Do politie moest de orde handhaven. Toen de eerSte exemplaren overhandigd wer den, ontstond er een algemeen gemompel en gesis, waaraan zelfs ministers deelnamen. Twee boden van liet Lagerhuis,-die ingepakt© exemplaren wegdroegen, werden aangevallen de louwen werden sluk gesneden, zoodat de rapporten uit de pakken vielen. Tijdens de worsteling maakten vele omstanders zich van exemplaren meester en liepen daarmede weg zonder te betalen. Een dergelijk tooneel voor het pailementsgcbouw is nog nooit vertoond. Binnen weinige oogenblikken was de geheele oplang-verslonden. Later tc vergeefs 2 pd, st. voor een exemplaar geboden. De afgevaardigden brachten den avond ver der door met het lezen van het rapport. Het Lagerhuis geleek een grootc leeszaal. liet gerechtshof bevindt dut de aangeklaog- do Parlementsleden onder w ie Dillon. Obrieu, Redmond, Davitt en anderen, niet waren deel- genuoUn cenor samenzwering beoogend Ier- lands onafhankelijk, maar dat sommigen, onder wie niet Davitt de Land liga oprichtten, met de bedoeling daarmede lerlands volkomen onafhankelijkheid als natie te verkrijgen. Verder beslist liet hof dat de beschuldiging onbewezen is, volgens welke de beklaagden hun openlijke brandmerking van in Ierland bedreven misdaden tegenover geestgenooten nooit ernstig bedoelden. Het gerechtshof spreekt Parnell cn de Par- mellieten geheel vrij van die aanklacht, tegen over den moord in het Piienix Park, terwijl do rechters verklaren dat de brief van Par nell, op welken de beschuldiging tegen hem hoofdzakelijk gegrond was, onecht is. Italië Hot nieuwe orgel in den Sint Pictcr. Het is misschien aan velen onbekend, dat de groole St. Pieter in Rome geen orgel be zit, wat maar eenigszins voldoende is voor zulk een reuzeugebouw. Nu zal er oen nieuw werk geplaatst worden, waarvan de maker is Aristide Cavaillé-Coil, te Parijs, die in ons land bekend is onder andoren door het orgel in 't Paleis van Volksvlijt te Amsterdam. Hot nieuwe Roomscho orgel zal verkrijgen 5 klavieren of manualen en een vrij pedaal. Het eerste klavier do le afdeeling heeft 22 regisl. met 2074 pijpen liet geheele werk znl pl, ra. een miüoon francs kosten. 11 ct IT 111 van metalen pijpen kost alleen reeds 100.Oi 0 francs. Kardinaal Jozef P.-eci is op zijn verlan gen in den grafkelder dei Jezuïeten, op het kerkhof San Lorenzo, lieg raven. Ofschoon kardinaal behield de óvei leciene steeds het eenvoudig habijt en do e'jnwiidigo leefregelen zijner Orde. Sedert jaren bewoonde hij den rechter vleugel van het prachtige Palazzo Barberini, doch had voor zicg slechts twee kamers, zonder tapijt, in gebruik. De eeno was zijn studeervertrek, waar men niets aan trof dan een versleten schrijftafel en een por tret van St. Thomas van Aquino, zoomede de boekenkasten, van vloer tot zoldering ge vuld. In zijn slaapvertrek stonden een ijzeren ledikant, oen schrijftafel en een paar stoelen. Hier hingen drie schilderijen. Dat was alles De geleerde kardinaal was o. a. president der Romeinsche Akademie van St. Thomas van Aquino, lid der'Commissie voor de His torische Studiën. Rusland Wil men weten hoeveel-uniformen de keizer van Rusland bezit? Vier en veertig, welke dc czaar reeds allen do gelegenheid gehad heeft te dragen, behalve een, dat van Russissclien, veldmaat schalk, dat hy nooit hoeft willen aantrekken. De czaar weigert inderdaad de eereteekens van veldmaarschalk te dragen, zoolang de waardigheid h«m niet zal toegekend woiden door do andere veldmaarschalken van het Russisch leger, ten gevolge van een zegen- pralenden oorlog, 't Is te hopen dat de czaar lang dal unifoiin in de kleerkas zal laten hangen. - 2e 10 1210 Het tweede klav, 10 1100 derde 10 1208 vierde 16 1088 vijfde 10 976 pedaal van 30 toetsen 22 - 660 totaal 121 - 8310 - Men vindt daaronder 43 registers van 8 voet 21 - 10 - 5 - 32 Nederland. VENRAY, 22 Februari De Koning heeft het besluit geteckend, waarbij aan den heer Ketichenius eervol ont slag wordt verleend als minister van koloniën, en in diens plaats benoemd wordt de heer mr. H3. bnion Makay,'thans minister van biiinen- landsche zaken, terwijl tot minister van bin- nenlandsche zaken benoemd wordt de heer jhr. A. F. De Savornin, lid der Tweede Kamer, Op de Maandag gehouden jaarmarkt alhier waren aangevoerd 145 stuks hoornvee en 165 biggen. De biggon gingen voor ucn prijs van 8 q 13 gulden vfu-g *i7i de baud. Maandag avond had alhier eon hevige vechtpartij plaats, waarbij M. M. ernstige wonden bekwam. Van een en ander is door den rijksveldwachter proces-verbaal opge maakt. Maandag morgen werd onder de ge meente Yetilo in eene beek het lijk gevonden van den landbouwer S. A., oud G5 jaren, wonende op de pachthoeve Arenberg, mede ouder Venlo gelegen. Hij was ,s morgens uit gegaan en schijnt 's avonds door de duisternis misleid in deze beek, waarin weinig water was, te zijn gevallen en in den modder ge stikt. Dinsdag word uit de haven opgevischt liet lijk van H. M. H. P., wonende te Venlo. Genoemde persoon verliet in den avond van 14 dezer do herberg van Goossens aan voor melde haven gelegen en schijnt toen veronge lukt te zijn. Woensdag is aan het ministerie van Waterstaat, Handel en Nijverheid aanbe steed het wegruimen van een in de rivier de Maas, tusschen de kilometerraaien 111 en 112 onder de gemeente Grubbenvorsl, provincie Limburg, zich bevinde wrak. Minste inschrij ver was dc heer I. Jlillen, aannemer te Gra ve, voor f 1200. Tusschen Vrijdag-, en Zaterdagnacht zijn do ofl'erbussen in de kerk te Broek Siltard opengebroken en van haar inhoud berooid. De wachtmeester der marechaussee spoorde reeds Zaterdag den dader op den 15 jarigen II. T. van Broek-Sittard. Hij had het ont vreemde achter een boom op liet kerkhof ver borgen. De knaap is gevankelijk naar Maas tricht overgebracht. Zeldzaam is zeker het geval, dat eene zeug van den landbouwer W. Pansier te Wiehen. niet minder dan 44 biggen In eft voortgebracht, die to zarnen de aanzienlijke som f 444.85i/2 hebben opgebracht, Brutale dieven Onder de gemeente Halsteren komen in den laatsten tijd herhaaldelijk diefstallen voor. Bij verschillende landbouwers werden aard appelen ontvreemd, zelf bij den bouwman A. Van Treijen ontzagen de dieven zich niet de hammen uit den schoorsteen te halen. Bij een arme weduwe stalen zij een vet varken en zetten er een biggetje voor in de plaats, waar bij zij op de deur hadden geschreven "Vrouwke, maak does vorkentje vet, "Of zc smooren jou in bed. «Zorg, dat hij krijgt oen dikken rug, «Als hij vet is, komen we terug." Op het paleis het Loo is Woensdag de standaardvlag geheschen. I11 het dorp Apel doorn was de vlaggentooi algemeen. Vele ingezetenen schreven hunne namen in hel lél'i* citatieboek ten paleize. De gewone uitdeeling van levensmiddelen aan 200 personen, geschiedde 's morgens. De koningin en de prinses reden 's middags door het dorp. Dien dag was er kin derfeest voor de prinses met vele kinderen ook van andere plaatsen, hetwelk zeer inte ressant was. Z. M. geniet ceno hoogst bevredigende ge zondheid en ontving vele gelukwuiiselicn, ook van l uitenlandsche hoven. Verder worden uit tal van plaatsen bijzon derheden over de feestelijkheden van 's ko- nings verjaardag gemeld, waaruit blijkt dat overal deze feestdag met veel opgewektheid is gevierd. In het kantoor van den lieer W. Fro- wein te Arnhem is 's nachts ingebroken. Men heeft, getracht de brandkast te forceeren, maar dit is met gelukt. Lit de lessenaar is liet oen en ander medegenomen, maar niets van be- teekenis was daarin. Men verdenkt een pas ontslagen tuchthuisboef. Bij het gemeentebestuur van Staphorst is bericht ontvangen, dat de vestiging eener brigade der maréchaussee in die gemeente komt to vervallen, Tengevolge van liet uitbreken van het mond- en klauwzoer te Kerspel Epe (Duitsch land) zijn door den commissaris des Kmiings in Ovorijsel ingetrokken, voor zooveel de ge meente Lonneker betreft, alle vergunningen, aan Nederlandsohe en Pruisische gicnsbewo- ners verleend, om mot hun vee hunne in Prui sen gelegen gronden te beweiden, te bewer ken, brandstoffen, mesten landbouwproducten van of naar hun in de nabijheid der grenzen gelegen gronden te vervoeren, een en ander voor zoover dat vee afkomstig is uit Kerspel Epe en de in dat Kerspel gelegen gronden. LIJST van brieven geadresseerd aan onbe kende personen gedurende de 2e helft der maand Jan. 1S90, en welke op sehriftc- lijko aanvrage aan den Directeur van het Postkantoor te Venray kunnen worden gere clameerd. Duitsolilar.d van Mecrlo J. Murkors Gladbach. Gemengde Berichten Verongelukte improvisatie/ Eon heer, die een toost zal instellen, begint op deftigen toon aldus: "Ofschoon onvoorbereid ge heel 011t001 bereid hm! hm onvoorbe reid en eensklaps blijft hij steken. «Maar man, hoe heb ik liet nu met je?- roept zijn vrouw hem halfluid over de tafel toe. -Vanmiddag kende je het zoo prompt van buiten. Kom, ga voort!" Onnoodige voorzorg. Moeder, die aan haar zoon, den student, schrijft: "lk lees zoooven mot schrik, dat in jelui stad tenge volge van het slechte putwater de typhus is uitgebroken; drink in Godsnaam geen water! Jo bezorgde moeder" I Als gewoonlijk. Student A. -Ik ben aan het wankelen, of ik vandaag naar de kroeg zal gaan-. Student B. "Dat 's ook wat! Doe maar net als anders: begin met te komen, en wan kel als jo naar huis gaat-. Servant© terrible. -Mietje! Haal eens oen flescbjo port uit den kelder!- «Zal ik ze meteen maar allebei boven bren gen, mynheer?- Een vergelijkend examen voor apothe kersbedienden in Kansas, waar liet verboden is sterkon drank te verkoopen. I11 een apotheek aldaar komt oen bediende zich aanmelden. Hebt ge kennis on ondervinding, vraagt de apotheker. Ik. geloof liet wal; ik ben drio jaar bij hel vak. Waar? Te Leavenvoitb. Zoo, dus in do buurt. En als er iemand komt, die regelrecht naar de flessclien met spuitwater loopt, wat geeft gij hem dan? Een glas oude jenever. Wanneer iemand tweemaal op den vloer stampt? Een glas rum. Als iemand bananen-stroop vraagt on zijn hand in zijn linker vestzak steekt? Een glas cognac. Wanneer iemand driemaal op den vloer stampt en met den duim over den linkerschou der wijst? Hollandscbe jenever en 't zelfde voorde vrienden die roet hem zijn binnengekomen. Als een ander Husdon bestelt en op den vloer spuwt? Een glas grog. Zeer goed. Ge kunt morgen in dienst treden. En als er komen die -vergift" ver langen, ook die likeuren heb ik den kel der. TN DEN SPOORTREIN. In een tweede klas coupé van een snel trein zitteït twee heeren tegenover elkander. Onderweg komt do conducteur dc kaartjes vragen. Bij deze gelegenheid bemerkt hij naast een der reizigers op de bank een koffer van vrij groote afmetingen. «Wil u zoo goed zijn, dien koffer van de bank te nomen," vraagt de conducteur aan den dikken heer die naast den koffer zit. Deze doet alsof hij het niet hoort. "Begrijpt u mij niet. mijnheer? Ik. vroeg of u dien koffer van de bank wildet nemen,' herhaalt de conducteur, terwijl hij den dikken heer met een kwaadaardigen blik aankijkt. -Ik vei zoek u mij met rust ie laten," ant woordt de aangesprokene op minachtenden toon. "Mijnheer!" buldert de conducteur, zie dend van toorn, terwijl hij oen schrede na der doet, -ik verzoek het u voor het laatst: wil u dien koffer er af zetten, ja of' neen? Nu staat de dikke heer op, zoo rood als een klaproos. Neen zeg ik u, en als ge mij niet met rust laat, zal ik bij de directie een aanklacht te gen je indienen." -Welnu wij zullen zien," zegt do conduc- teurt terwijl hij zich verwijdert. -Je zult or van lusten Bij liet volgende station,, waar het re glement slechts oen oponthoud van drie minu ten toestaat, vliegt de conducteur naar den stationschef en legt hem de zaak bloot. De 2 mannen begeven zich te zamen naar do coupé in quaes tie, en de conducteur wijst met uitge strekte» wijsvinger en vlammende» blik naar den dikken heer en naar den koffer, die zich nog altijd op de bank bevindt. -Wil u zoo goed zijn, dien koffer van de bank te nemen, mijnheer," vraagt op zijn beurt de stationschef op bedaarden toon. -Ik heb reeds aan dien conducteur gezegd, dai ik het niet doen zou," is het verplette rende antwoord van den dikke. -Maar dan moet je er uit, mijnheer," klinkt het op gekrerikten toon uit den mond van den stationschef. -Nooit van mijn leven, mijnheer," is het op uiterst kalmen toon gegeven antwoord van don dikke. Deze samenspraak, het geschetter der stem men, de verblufte gezichten van den stations chef en der conducteurs die hem omringden, hadden in een oogenblik al het publiek, dat zich op perron bevond, naar de coupé gelokt. "Er uit, mijnheer," beval op drogen en ge biedenden toon de stationschef, -u krijgt pro ces-verbaal." -Ik ga er niet uit, en neem al die menschcn daar voor getuige van de beleediging, wel ke gij mij aandoet." De chef gaf aan een conducteur eon teekon, om een der maróchaussées te roepen,, wolke in de wachtkamer zaten. Op dit oogenblik kwam de hoofdconducteur toesnellen: -Wij zijn reeds zeven minuten te laat, mijn heer," zei hij tot den stationschef. E11 zich daarna tot den weerspannigen rei ziger wondend, voegde hij deze toe: -Maar, mijnheer, waarom veroorzaakt gij ons toch dien overlast? Om den wille van uw ellendige» koffer* zullen wij" de aansluiting missen." -Maar wat raakt mij die koffer," vroeg dé dikke heer op uiterst gemoedelijken toon. «Hoe! zou hij niet ian u zijnvroeg de hoofdconducteur verbaasd, terwijl het gezicht van den stationschef en der andsre conduc teurs wel eens zoo lang werd. -Volstrekt niet!" -Dan is hij van u, mijnheer?" onderbrak de stationschef, terwijl hij zich tot den reisge noot van den dikken heer wendde. -Ja mijnheer de chef." Op dit antwoord, dat op den gemoedelijlc- sten toon ter wereld en met een beminnelijk lachje gegeven werd, barstte de altijd aan- gegroeiende menigte voor het coupé in oen schaterend gelach uit. -Waarom hebt u dat niet eerder gezegd," bulderde de chef, met een gelaat, zoo rood als een kalkoensche haan. •Niemand had er mij naar gevraagd, mijn heer." Vernieuwd homerisch gelach, waarvoor de chef al zijn gezag in het niet voelde zinken. -Neem uw koffer van die bank, mijnheer!" -Met alle soorten van genoegens, mijnheer de chef." En zoo geschiedde. «Zestien minuten to laat," zuchtte do hoofd conducteur, toen de stationschef het sein tot vertrek gaf. VENRAY Yan don 15 tot den 22 Febr. 1800. Geboorten. Wilhelmina ITuberta Custers Peter Le onardos Iluberlus Cu ij pers Peter Johannes Maessen Gertruda Eleonora van Haandel. Huwelijken. Geen©. S torfgo vallen. Geene.

Peel en Maas | 1890 | | pagina 2