Buitenland. Tk VOLKSTELLING. Beigie Duitscliland Frankrijk Bulgarije China Italië Nederland. SINT NICOLAAS. Gemengde Berichten esMCTTtiaw'vvee.TT item*» i .'ir.-rTc-'i—STTCSKHS Op liot onpenlilik. dut hot anti-slavormj- I congres te Brussel zitting heelt, en alles iti het werk stelt om den slavenhandel tegen to gaan, is het niet. van belang ontbloot, ken nis te nomen van een rapport van den Frnn- schen consul te Mngador, dat de aankomst te Marokko mededeelt van een karavaan, uit Toiuboktoe vertrokken. Deze karavaan was in drie afdeel iugon ge splitst, waarvan do laatste, beslaande uit 158 knmoelen, met verschillende waren bevrucht, 500 slaven telde, van welke 350jonge meisjes van 10 tot 16 jaar. Deze kunsten leveren het meest op, want do mannen worden verkocht van 75 a 140 gulden, do vrouwen echter zijn van 100 a 1500 gulden en soms zélfs 2000 gulden waard. De correctioneel© rechtbank heelt ter zako van de ontploffing van 6 Sept. 11., den eigenaar Corvilain, veroordeeld tot in het geheel 4i's jaar gevannisstraf met 476 fr. boete, en zijnen ingenieur Delaunay tot te zamen 11/2 jaar gevangenisstraf met 150 fr. boute, verder beiden solidair tot 12,000 fr. schadevergoeding en tot betaling der kosten van het geding, To Berlijn is de eerste eigenhandige brief van Emiu-paeha L>ij het bestuur der Maat schappij oer aardrijkskunde ontvangen. Het stuk is gedagleekend van 28 Augustus uit Ussambïi'o aan de Victoria Nyanza. Van bij zonder belang is daarin do volgende plaats: »Ik beu half blind. In mijn eigen provincie brak een milit.iiru revolutie uit. Ton gevolge daarvan werden Jcphsuu en ik te Dulili ge vangen genomen, liuusschcti verschenen de Mahdisten te Lade (ten zuiden van Chartum aan den Witten Nijl onder 5 graden breedte on 32 graden lengte gelegen.Zij verwoestten dn veroverden ons station lvadjafs. Onze tegen hen uitgezonden ollieiereu en soldaten werden vermoord. Wij moesten naar Wadelai en Tungera mareheeren. De Madhisten heproef- deu daarbij een aanval op Dulili en leden een volslagen nederlaag, waarna ten slotte ver- eeniging en terugtocht met Stanley volgde euz. l)e brief, die met onduidelijk schrift blijk baar zeer moeilijk geschreven is, besluit met do woorden: «Ik zal beproeven te schrijven, maar mijne oogeu. yaw ïitaidej, yjalf &>*- i'oerro 5 Augustus van dit jaaiv bevat volle- dige bijzonderheden nopens den opstand der Egyptische soldaten tegen Etnm, zijne gevan- gening en den inval der Mahdisten in Emin's gebied. Stanley bad in 1888 aan Eniin zijnen officior Jephson meegegeven, wiens rapporten Emin's voortdurende aarzeling lussehen heen gaan en blijven bevestigen, dio Stanley ein delijk wanhopig maakten en iiem dwongen, aan Emin kennis te geven, dat laatstgenoem de moest besluiten mee te komen, anders zou Stanley alleen terugkeeren. Verder constatee- reti Jephson's rapporten aan Stanley, dut schilderingen van zijnen gelukkigen toestand te Wadelai zeer overdreven waren. De staat van zaken aldaar was interdaad onbevredi gend, somwijlen hachelijk. Emin kon de troe pen niet vertrouwen; zij bedreigden hem herhaaldelijk zijn gezag was nul en hij moest gehoorzaamheid afsmeeken. Deze troepen verhinderden Emin eigenlijk heen te gaan. Zij complotteerden tegen Stanley's expeditie en zouden die vermoedelijk uitgeplunderd en uitgemoord hebben, zonder do afleiding, welke do inval der Madhisten bezorgde. Eerbied voor zijnen persoon alleen was Emin Pacha's redding. Die bladen publiceeren een eigenaardige» en zeer intressanten brief van Stanley aan den uitgever Marston, waarin hij 0. a. mededeelt dat. hij ziek werd, nadat hij reeds met Emin Paelia weder saamgekomen was aan het Vic toria moer. Gedurende vier weken lag Stan- ey hulpeloos en den dood nabij. In Duilschlani wordt grat s eene bro chure onder de werklieden en boeren ver spreid«Do oorlog in do aanstaande lente", waarvan do schrijver een stafofficier zou zijn en die ton doel hebben om, ondanks allo vre delievende betuigingen van keizers en konin gen, do bevolking op dieu oorlog voor te bereiden. Do gedeeltelijke crisis die dreigde, is afge wend. Zaterdag namelijk verklaarde de minis ter-president, Tirard in de zitting der Kamer wol geen druk op de Kamer te willen oefenen, maar nadrukkelijk het behoud van het luci fersmonopolie wenscbelijk te achten, met het oog op de belangen der begrooting. De nog onafgedane artikelen van bot ontwerp dor heeren Leydet en Peytral werden daarop met 214 tegen 237 stemmeaverworpen en hot ont werp ingetrokken. De minister Rouvier kan dus blijven. De meerderheid, zij 't ook óeu kleine, was met .hem. De Temps verneemt uit Tofia, dat de reijaardag van den veldslag van Slivnitza op tM'stelijko wijze is gevierd. Prins Ferdinand ïield eene toespraak, waarin hij melding maakte van het gerucht, als zou Bulgarije door Duiisciiland en Oostenrijk zijn losgelaten. Al die geruchten, zoidc hij. hebben slechts tan dool verdeeldheid te zaaien onder het Bulgaar- sche volk. De keizer van Oostenrijk, die «ene vleiende lofspraak op Bulgarije hield, is niet van meu- niug veranderd, evenmin als zijne regeering." oil Duitscliland hecht to veel aan do vriend schap van dien monarch om zich tot die com binatiën te leeneu. De Bulgaren zullen al iiuiiue pogingen aanwenden om de sympathie der groote mogendheden te verdienen, maar zullen geen enkele concessie doen, als de B u lganr.se li 0 onafhankelijkheid iu liet spel is. Gelukkige tijding voor Bulgaarsche fondsen houders! Een trein, beladen met eenige iml- lioenen in goud, bestemd voor de betaling der rente, werd door roovers aangevallen, doch de aanslag is mislukt. Een Engelseh blad meldt, dat China het interdict heeft opgeheven, dat het aanleggen van spoorwegen op liet grondgebied van het lleinelsehe Rijk trof. Een eerste spoorweg zal door den staat zei ven aangelegd worden. Uitgaande van Peking over Tiensjin in de richting naar het zuiden, hij zal honderd steden doorsnijden, even rijk en bloeiend als slechts weinige in Europa, on hij zal, 11a een Doop van moer dan duizend kilometers, te Kangkow eindigen, waar hij de hartader van deu Chineoschen handel zal ontmoeten en de hand reiken aan dien van Europa, liet is niet twijfelachtig, of de ope ning der exploitatie van deze groote spoorlijn zal die van twintig andere ton gevolge hebben, en China zal spoedig met een uitgebreid net van spoorwegen begiftigd zijn. Het Hemolsche 1 ijk geopend voor de spoor wegen het is eene omwenteling, welker ge volgen zich door de geheele wereld zullen doen gevoeloneerst eene staathuishoudkundige omwenteling, daarna con zedelijke: de ouder- wetscho beschaving van het Rijk van het Mid den gaat. verdwijnen om plaats te maken voor de christelijke beschaving. I)e bevolking van China wordt in Europa meestal overschat. De Almanack de Gotha geeft een zielental van 4027350U0 en de Han dy Reference Alias hot cijfer 403279160. Thans blijkt, uit het Gele Boek, onlangs uit gegeven door met keizerlijk ministerie to Pe king, dat de bevolking van China, volgens de officieeio statistieken, in 1837 bedroeg 302, 088,114 en verleden jaar 303341969, dus een milliocn minder dan de opgaven bovenver meld. In zoover zijn deze statistieken van be lang, wijl er ook uit blijkt dat hot aantal Boeddhisten op de wereld in den regel zeer overdreven wordt opgegoten. In do Troonrede, waarmede de Kamers geo pend zyn, wordt ook aangekondigd een ont werp, ten doel hebbende de fondsen van broe derschappen en andere liefdewerken, opere pie, aan den Staat te trekken. Do regeering zal ook voorstellen tot het afschaffen te besluiten dor differentieel© tarie ven van invoerrechten lussehen Italië en Frankrijk, Nog zijn de vraagstukken, welke den vredo in gevaar zouden kunnen brengen, niet alle opgelost; wij zullen voortgaan in de behoeften van leger en vloot, zonder de be grooting te zeer te belasten, to voorzien. YENRAY30 November. Z. M. heeft benoemd tot notaris binnen liet arrondissement Maastricht, ter staudplaals de gemeente Urniond', den heer G. J. 11. Welters, caud.-notaris te Valkenburg, Door de duisternis misleid, bad Th. G" Zaterdagavond het ong eiulc hoven van den molen der Wed. L., op het dak van het aldaar onder gelegen huisje meer te storten. Meer dood dan levend werd hij opgenomen en onder geneeskundige hulp gesteld. Met genoegen kunnen wij mededeelen, dat hij zich in beteren toestand bevindt. Zondagavond ontstond er brand ten huize van J. J. te Castenray. Reeds waren allen in een diepe slaap, en zouden zeker een prooi der vlammen zijn geworden, indien niet eenige jongelui uit 011s dorp, die van Horst huiswaarts keerde het gevaar bemerkt had den. Spoedig waren zij liet huisbinnen ge drongen en wekten mail, vrouw en kinderen. Nu veel moeite mocht het hun gelukken, met behulp van water en zand de vlammen te stui- ten. Alleen selwp en schuur, turf en rogge is verbrand. De gobn.uwen waren verzekerd. Oorzaak onbekend. Maandagmorgen had de plechtige inwijding plaats der nieuwe kapel to Leunen. De ZEerw. lieer Deken-van Horst vorichtte deze plechtig heid, terwijl door onzen geachten liereer eene boeiende teestpredicatie werd gehouden. De kerk was hij deze gelégenhèid opgepropt vol en van heinde en verre was men toege stroomd, om de H. Catharina tq vereeren. De Nodorlandsch-Belgisciio com missa" rissen voor de regeling der grensseheiding- usschen Ba ude-IIertog zijn het eindelijk onderling cons geworden overeen desbetref- end voorstel dat aan de betrokken regeerin- geu is meegedeeld -en ook door dezen aan nemelijk moet zijn bevonden. Op den voet van dat voorsteljjzal binnenkort een overeenkomst aan de Belgische regiering worden aangebo den, waardoor de langdradige qnaestie wel dra haar beslag zal krijgen. Lamine, de vermoedelijke dader van den moord op Driossen, te Stein, is Woens dag ondder sterk geleide uit de gevangenis te Maastricht naar, ïaatstgemelde gemeente overgebracht, ten tffiide met zijn slagtoffer te worden geconfronteerd. Te Horst bestaat het plan om een nienw raadhuis te houwen, waaraan wel behoefte is niemand die het thans bestaande gebouw kent, zal beweren, dat do Raad dezer gemeente, door luertoe over to gaan, zich aau geldver spilling schuldig maakt. De bloeiende toe stand der gemeentekas, die door de vele ver knopingen aanzienlijk, gestijfd is, laat eene uitgaaf hiervoor zeker ruimschoots toe. De goederentrein van Gladbach naar Roermond ia bij het station Vlodrop ontspoord- waardoor de lijn versperd werd. I11 plaats van te 9 uren 's avonds, kwam de trein gisteren eerst 's nachts te 4 uren te Roer mond aan. Persoonlijke ongelukken hadden niet plaats. Uit kwaadwilligheid heeft men Donder dag-nacht op het werk van de heeren v. Se- g rs en Baaren bij 's Bosch (aanleg baanvaak Vlijmen 's Bosch) eene locomotief, waar van de nachtstoker zich 0111 de oene of anderr reden even verwijderd had, in beweging ge bracht, met het gevolg dat zij op een geladen staanden zand trein li p en eene schade van 4 a 5000 gulden berokkende. Kort te voren had men tot tweemaal toe ge tracht, gedurende de duisternis een zar.dtrein te doen ontsporen door dwarsleggers en rails over do lyn te leggen, welke pogingen ech ter mislukten. Men rijdt nu, als het donker is, met de noodige voorzorgen ca met eene losse ma chine vooruit, j Men is, er, - niet in geslaagd, den dader of de daders der wraakoefening op ie sporen. Burger Bjomela Nieuwenhuis zou, naar aan het D. u. Ned. gemeld wordt wegens voortdurende ongesteldheid zijn ontslag nemen als lid der Tweede -Kamer. Wij weten niet óf bot bericht waarheid be vat, maar verwonderen zou het ons volstrek niet. Zoo ergens, dan is zeker de revolutie man onder de aoogst achtbare en bezadigde leden dei Twiedo Kamer niet op zijn plaats. Het is der justitie te Roermond mogen gelukken, de herkomst op te sporen van de zilveren ciborie, die in het bezit werd ge vonden van den aldaar aangehouden Pool. De ciborie is ontvriemd uit de kerk te Eijsden (Belgie) en reeas door den geestelijke dezer gemeente herken». Het getal aerfgevallen in Limburg over de maand Octobrr heeft bedragen 364. Deze kwamen voor iu 104 gemeenten, terwijl iu 19 gemeenten geeiw inschrijvingen in de sterf registers plaats' hadden. Gerangschikt naai de oorzaken vai den dood, is de verhouding geweest als voljtlevenloos aangegeven 24, ziekten van algemeene en afwisselende zit plaats 103, lyplus 7, aanhoidende koorts 1, huidziekte 1, ziekten van hersenen en zenu wen 72, keel- en longtering 31, andere ziekte der ademhalingsyerktuigen 5t, ziekten van hart en vaten 22; ziekten der spijsverterings organen 14, id. der organa uro'ienitalia 8, id. van het kraambed 2, geweldaago invloeden 6, onbekend 10. Zondag-ochtend zijn te Maastricht twee personen op hun bed bijna gest it tengevol ge van gas, dat aan de straatleidiW was ont snapt en onder den grond door iiWnno wo ning was gedrongen, Alleen oene hoedige en doeltreffende geneeskundige hulp \i,s in staat de beide bezwijmden weder tot boMistzijn te brengen. Op last van deu min. van Justtie, zijn, naar de Standaard verneemt, de Clarissen in het arrondissement Maastricht Oor den officier van Justitie aangeschreven Oi mede- deeling der bezwaren, die zij vanle wet, betreffende het houden der openbatn ver- koopingen van roerend goed, ondervilen en de wijze waarop, naar hunne meeni*, aan die bezwaren kan tegemoet gekomen wrden. In het belang van den landbouw hoonmeu, dat deze wet spoedig van het tooneiver- dwijne. Bij ecnen landbouwer tc Beek, bifcre- da, hebben de muizen voor 15,000 guldefean geldswaardig papier vernield. Men meldt ons: 't Is bekend, dat door de geduchte ver mindering in'waarde van het zilver onze rijksdaalders b. v. thans slechts waard zijn ongeveer 11.75. Nu zijn er rijksdaalders to veel - cn is het ontmunten een kostbare ge schiedenis. Reeds 't vorig jaar heeft men wel een mil- lioen ontmunt, maar voor dat bedrag pas munt dubbeltjes en kwartjes laten slaan. De winst op het een woog dan zoo ongeveer op tegen 't verlies op 'l ander. Toch ziet men nog weinig (nieuwe) pasmunt. Het schijnt alsof deze blij tc in de kelders der Ned. Bank en dat het groote publiek blijft begun stigd met een munt, die (blind) boet en werke lijk ook is! Er is hoop, dat ook dit thans beter zal wor den. Immers, men heeft op de begrooting voor 't volgend jaar uitgetrokken f 36.000 muntloon, dan komt nog meer nieuwe pas munt.en -zoo moeten de (blinden) wel weg! Nu, we zien ze verdwijnen zonder trueren. Men schrijft uit Nijmegen, dat de fraaie, gebouyfon van do voormalige Rijks kweekschool voor onderwijzers, aldaar, ten behoeve van het onderwijs behouden zullen blijven. Zij moeten 1 Januari a. s. ter be schikking van de regeering worden gesteld. Wegens achterstallige huur werd Maan dag aan den Bocht te Rozendaal een gebrek kige man met zijn boeltje op straat gezet, 's Mans inboedel bestond uit eon stuk tafel en stoel, een stroozak, een paar krukken en een houten heen. Het U. S. Tobacco Journal bevat het relaas een er reusachtige smokkelpartij, die aantoont, dat er in onze Oost diefstal op en orme schaal zou plaats hebben. I)e 18S8er tabaksoogst op Sumatra werd op 180.000 balen geschat. Op de inschrij vingen te Amsterdam en te Rotterdam bleek echter, dat er slechts 140.000 balen waren aangekomen, en er dus 40000 balen ontbra ken. Hiermede nam de heer Croiset van der Meetkerke geen genoegen. Deze was pas in Amsterdam teruggekeerd van Sumatra, waar hij het binnenhalen van den oogst had bijge woond. Hij seinde naar zijn correspcdont te Deli, welke meldde, dat de totale opbrengst 172.638 balen geweest was. De heer Van der Meetkerke droeg thans zijnen agent een nauwkeurig onderzoek op, waaruit bleek, dat bijna 20.000 balen gestolen waren en de dieven met den buit op weg waren naar Ame rika. Het waren een tabaksmakelaar, zyn schoonbroeder en zijn boekhouder. la den ochtend van 30 Sept. kwamen drie groote schepen, varende onder Engelsche 'lie) iu own dcr-boTone von Bnitooli Colum bia aan. De heer Van der Meetkerke had echter zijne maatregelen genomen; de koop man, wien de tabak werd aangeboden, stelde er hem «n de politie mede in kennis. Een ver momd ambtenaar der belastingen hield de dieven aan de praat met het onmogelijke voorstel, de tabak in de V. S. binnen te smok kelen, en alle drie de schurken werden wel dra gearresteerd. De heer Van der Meetkerke, die zich te Chicago had opgehouden, in de ge stolen tabak in ontvangst genomen ten be hoeve der afgezette planters. V. d. M. zal de schepen naar Amsterdam voeren; de helft der vangst zou hem toekomen. Een Bredasch gemeenteraadslid is door den inspecteur vau politie bij de justitie we gens laster aangeklaagd. Het raadslid moet namelijk verklaard hebben, dat de inspecteur bij gelegeheid van de kermis zeer beschonken is geweest. Wij mogen ouderen, wellicht, wijzer wor den, onzen levenservaringen mogen toenemen, en ons gemoed verbitteren, zorgen mogen ons kwellen, wanneer de goede Sint zijn in tocht op den 6den December houdt en zijn vriendelijk, eerwaardig gelaat vertoont, wor den wij weder jong met de jongen en blij met de blijden. Dan zijn de zorgen voor een oogeu- blik weggevaagd, do rimpels op het voorhoofd ontplooien zich en een glimlach van verwach ting speelt ons om de lippen. Want iets of wat van de poëzie, welke er in die feest vreugde schuilt, is ons allen in het gemoed blijven hangen; de herinnering aan het genot, dat wij in onze kinderjaren aan Sint Nicolaas dankten, zal wel hij niemand geheel verlo ren zijn gegaan. En loopt u soms hier of daar eon Nurks tegen het lijf. dio met oen grijns- beweert, (dat het voor oudere flauw is en kinderachtig om mee te doen), draait hem dan terstond de rug toe, want dio man is uw vijand! Hij wil u iets kostelijks ontnomen, wellicht het beste, dat u is overgebleven het kinderlijke in uw hart.... I)c Duitschers en Engelsehen vereeren bo venal het Kerstfeest, als samenstemmend met hun zedelijkgodsdienstig leven; in Frankrijk is het bij voorkeur op den eersten dag des jaars, dat men elkander bewijzen geeft van vriendschap en genegenheid bij ons is hot de 6de December, waarop het feost wordt ge vierd deor heel het iand. Onverschillig tot welke klasse der samen leving men moge behooren, zoowol in de woningen van nederigen en armen, als in pa leizen van rijken en aanzienlijken, overal en door allen wordt een blijde feesttoon aange heven. Van dien Nicolaas den Heilige is een geza genden invloed uitgegaan. Hij wekt op tot gulheid en harlelijkheid, tot weldoen en ver gevingsgezindheid. Zijn leer is zoo eenvoudig mogelijk, vooral zoo natuurlijk en begrijpelijk voor het kindergemoed: wie zijn plicht ver zaakt, wie ongehoorzaam is tegenover oude ren, hem treft de gard, maar daarentegen wie braaf is en goed oppast, die wordt rijkelijk beloond l (Wet van 22 April 1879, Staatsblad n°. 63) (Koninklijk besluit van 21 Augustus 1889, Staatsblad n°. 108.) Burgemeester en Wethouders van Venray brengen ter algemeene kennis, dat dit jaar zal gebonden worden de 7de algemeene iienjaa HjAsche volkstelling. Deze heeft ten doel de aanwijzing van allen dm te middernacht tusschen31 December 1889 en 1 Januari 1890 hunne werkelijke woonplaats binnen Nederland hebben. Deze allen worden aangewezen, onverschil lig of zij op genoemd tijdstip in hunne woning al dan niet aanwezig zijn. Ook worden aangewezen zij die, zonder werkelijke woonplaats binnen Nederland te hebben op genoemd tijdstip aldaar aanwezig zijn. Omtrent deze allen moeten de opgaven ver strekt worden, die gevraagd worden op k;u.i- ten, die tusschen 26 December 1889 er. Januari 1890 zullen worden rondbezorgd, en dadelijk 11a Nieuwjaar zullen worden terug gehaald. Door of voor ieder moet aan zijne woning worden ingevuld eene WITTE KAART (voor een man of jongen) of eene BRUINE KAART (voor eene vrouw of meisje). Bovendien moet door of voor ieder aan de woning waar hij tijdelijk aanwezig 13, inge vuld worden een GROENE KAART (voor een tijdelijk aanwezigen man of jongen) of eene ROODE KAART (voor eene tijdelijk aanwezige vrouw of meisje). Het hoofd van ieder gezin of de bestuurder van iedere instelling, gebouw, gesticht of schip, waar de kaarten worden bezorgd, is verplicht voor de behoorlijke invulling zorg to dragen. Deze lorge er dus voor, dat aan don tellei wanneer hij de kaarten bezorgt, worde opge geven hoeveel witte, bruine, groene of roode kaarten er in de woning noodig zijn. Overtreding van de voorschriften betreffen de de volkstelling wordt krachlens artikel 20 der wet van 15 April 1886 (Staatsblad n° 64). gestraft met hechtenis van ten hoogste veertiër. dagen of geldboete van ten hoogste honderd gulden. De nauwkeurige, door de volkstelling to verkrijgen kennis der bevolking is eene zaak van algemeen belang. Tot bet verkrijgen dier kennis is noodig, dat alle vragen op elke kaart met de meest mogelijke nauwkeurigheid en volledigheid zoor den beantwoord. Op verzoek van de, Regeering noodigen Burgemeester en Wethouders allen met aan drang uit door nauwkeurige en volledige in vulling der kaarten tot het welslagen der volkstelling mode te werken. De Burgemeester en Wethouders fl> li. ESSE R. De Secretaris, M. van de VOORT. Gestreng. Conducteur. Mijnheer, hier mag niet ge rookt worden, Maar, mijne goede man, ik ben immers- de eenige passagier; het hindert geen mensch. Ik zeg u, al is er ook geen een passa gier in den wagen, dan wordt hier nog niet gerookt. De Parijsche flrraa Posno Co. heeft in de Hannover Callery een modol van den Eiffel toren, 40 duim hoog, en geheel van. diamanten, tentoongesteld. Er zijn 40000 dia manten aangegaan. De electrische gloeilam pen worden voorgesteld door parelen. De trappen en opstijgkokers zijn van goud, het fundament van zilverde vlag op den top schittert van robijnen en safieren. Het geheel wordt geschat op een waarde van 120000 pond sterling. Eene eerste bezending schapen van IJsland kwam verleden week te Liverpool aan en had veel bekijks. Daar waren er 300; de zijdeachtige wol is buitengewoon lang. Sommige dezer diereu waren git zwart, anderen bontze hebben veel weg van gieten. In een restauratie. Reiziger: Kellner wat smaakt die koffie vreerad, is ze zoo oud? Kellner: Dat zal wel niet zijn, mijnheer, want ik ben vandaag juist drie weken hier, en iu dien tijd is dc kan al viermaal schogn gemaakt.

Peel en Maas | 1889 | | pagina 2