Engeland Eelgie Frankrijk Cliina Rusland Oostenrijk Duitschland Servie Gemengde Berichten L' van Du-Uschiand's invloed ovp.r Grie kenland en dooi' 's keizers aanslaande reis naar Constantinopid. Gelijk aangekondigd was, lieofi Zondag- in de kazerne van liet Alexan der-regiment to Berlijn een déjeuner plaats gehad ter eere van den czaar. Keizer Wilhelm bracht een dronk uil op het Russische leger. Hij her dacht de dagen, toen "keizer Wilhelm 1 nog als jongmenseh in don kog - regen bij Bar-sur-Aubo het kruis van St. George en liet regiment Kaluga verwierf. Verder herinnerde de keizer aan de dagen, Loon Russische en Pruisische troepen schouder aan scho - der streden, zooais bij la Rothière. Jlij gedacht ook de troepen, die Sebastopol dapper verdedigden en Plevna bestormden. Re czaar ant woordde met een toost in het Ruitsch op het dappere grénadiersregimeiit Alexander. Tegen half drie keerden de beide voisten naar de ambassade terug. Re keizer reed daarop dadelijk naai het paleis, waarheen de czaar ten 3 uur hem volgde, om van de keizerin Frederik afscheid te nemen, Vervol gens begaf de czaar zich rechtstreeks naar het LehrtersUition, waar liet afscheid in liet keizerlijke salon plaats had. Aanwezig waren keizer Wilhelm in Russische uniform, de prinsen Al- brecht en Leopold, alsmede de gene raals en verdere oifieieren, die aan den czaar waren toegevoegd, liet afscheid der monarchen was hartelijk; zij omhelsden elkaar herhaalde malen. Re czaar drukte den meesten aanwezi gen de hand. Ten 1 u. 17 m. \ertrok hij naar Ludwigslust. Zomh'g 1!. zi.'.n ia Frankrijk 03 ver kiezingen gehouden voor de nnondisscmen'ts- rr.tlon. De uitslag is nog slvdits van ÓS he- keml 30 d,(iirvan zijn lor gunsten dor republi keinen. 7 ion voordeele der oppositie. In bot kanton Hirson (Ainse) is in de plaats van Uoulaiigor, wiens verkiezing nietig was, de republikein llmrlicr gekozen, mot 1035 stemmen, togen 1388 stemmen op don bou- lai'gistisclicn candidaat. In don vroegen ochtend, to 1 uur, hoeft, er in do Mmiliold-iuijncii bij Longto», in Staf- fordsbiio, een niijngasonlplolling plaats go had, terwijl GO a 70 werklieden zich in do mijn put bevonden. Onmiddclijk is er liulp verkend, en te 8 uur lrad men 10 personen nog levend gevonden, maar teven»» 3 vreese- Iijk verbrande lijken. Voor het behoud der overige -wordt zeer gevreesd. mot zijn gouverneur moeder te brengen. 1 treilend zijn geweest. Om-rent deze ontu meld, dat de kle |pcn bezoek ontmoetiig in een spreek kamen etnc hofdame werd l'iiir op militaire \vi deftige toespraak tot door zijn leermeesic moedor antwoordde aan zijne moet zeer •ling wordt nader gr- •xajidcr, die vergezeld werd door zijn leei-nfcestor on een adjudant, door zijne nicedur en dut vangen, llij groette ïc en richtte toen een tiaar, welke hem. vooraf was ingeprent. Zijne in, d..t hij veel te jong De trein die te 10 uren 's morgens van Ber gen (in Henegouwen) vertrekt en te 11 uur 40 min. te Brussel aankomt, is Dinsdagmor gen het station te Brussel met ken der remtcestellen. De trein verbryselde de stootpalen. Er zijn 30 personen gekwetst; de moesten echter zeer weinig. Slechts twee personen zijn ernstig verwond. Er zijn geen dooden. Het materieel heeft weinig geleden. Voor de woning van den Duitsche ge zant te Parijs is een pakje gevonden met het adres van den gezant. Geopend zijnde aan het laboratorium, kwam daar uit dat pakje een houten kistje te voorschijn met bet opschrift: "Aan Z. M. den keizer van Duitschland Wil helm 11." Het kisje bevatte 6 in zijdepapier gewik kelde revolverpatronen van 7 mm. kaliber, waarbij een papier lag. Waarop met inkt ge schreven stond: "Hierbij voor u een bewijs van vriendschap van een vaderlandslievend Franschman. De patronen waren als naar ge wone wijze geladen. De politie doet ijverig onderzoek iti deze zaak De groote voorstanders van algomeeno verkiezingen zijn de aanplakkers van aan- bevelingsbiljetten. Alleen op de muren van Parijs waren 11/2 millioen biljetten aange plakt. Voor bet op muren en schotten be vestigen van de biljetten wordt betaald, wat de groote plakkaten betreft 12 francs per 100, de kleine 3 francs, middelsoort 6 a 7 francs per 100; moet hot 's avonds bij den donker gebeuren, dan rekent do aanplakker 1 franc per 100 moer. Een vlugge aanplakker kan er -1 a 500 per dag aanhechten en verdient dus, als het groote biljetten zijn. op zoo'n dag 50 a 60 francs. I)o kleinste republiek tor wereld is al licht de in Augustus opgerichte republiek Franceville, een der eilanden van de Nieuwe Hebriden, waar den -9. dier maand 40 Eu ropeanen, waaronder een Engolsclie zende ling en 500 negers, in dienst eener Fransche plantage maatschappij tot President kozen den heer Chevilliard. Toen de vlag der nieu we republiek was gcheoschoii, landde de be manning van het Fransche a,visosehip de Sa- ó.ie til salueerde- de vlag. De Engelscben in Australia zien dat nieuwe Fransche republiok- jo met loede oogon aan. De invoer in Frankrijk gedurende de eerste 9 maanden van dit jaar heeft 2082 millioen francs bedragen, de uitvoer 2G73 millioen. Het vorige jaar waren die cijfers re p. 3042 en 2327 millioen. Italië Bij zijn bezoek aan de demociatischc vcr- erniging kwam Cii<pi terug op zijne rede en zoide, dat bij zich gelukkig achtte, te kunnen zeggen, dat de vrede verzekerd was. Italië had behoefte aan vrede en wilde niet niemand oorlog voeren, De Standard verneemt uit Shanghai, dat de spoorwegaanleg tusseheii Peking en llau- kow nog weder wegens linancieele moeielijk- li.eden is uitgesteld. De Chiueesche kapitalis ten willen gcene geiioegzamon waarborg geven en de hooge ambtenaren zijn afkeerig van bet inroepen van vreemde hulp. De onderkoning Tschang-lung wil aftre den. was, om zoo te spreien. «Gij moest liever' zoo zeide zij, «spclo:ï met jongens van uw ftijd. Lees geen dgybliideu meer, voor ge ouder zijl; loer lliijt en gebootzaam uw meesters. Eer uw viijcr en moeder steeds, vooral uw vader, wjpiï ge uw kroon dankt. Maar vergeet niet, .dalgeeen zoon van Servië zijt en bereid moet ziji^ alles voor uw land op te uileren." Bij deze woorden l.phte de jonge koning en wierp zicli in zijn moeders armen. l)o koningin nam hem hij do Ktbl en zeide «Satclia (bet Russisch voor Alexmdei) kom!" en leidde hem naar een ander vertrek, waar beidén een uur vertoefden. J De Tunes bevat een sein ij ven van een Duitschcn Diplomaat, waarin beweerd w ordt dat Ferdinand's rei trek in vet band stond met liet bezoek van den Czaar te Berlijn. Fcrdi naad van Coburg, ontmoedigd door den staat van zaken in Bulgarije, wonsclito af te treden. Hierop zou Bismarck hem verzocht hebben, zicli onder een of ander voorwendsel, zoodra de komst van den Czaar zou zijn vastgesteld, naar oenc nabijgelegene Duitsche stad te begeven «11 den loop der gebeurtenissen af te wachten, Bij de audiëntie vorzocht Bis rnaick den Czaar, ten teeken van persoonlijke verzoening, Ferdinand te willen ontvangen. De Czaar echter bleef onverzettelijk, waarop Ferdinand uil Müuchen weder verir .k. Naar de Chronicle uit Petersburg vorneomt, beet het in bflieieele kringen, dat Ferdinand sehc vermogen hebben ten offer gebracht Grootvorst Geoi'g zou zijn opvolger worden en Siambuluf zou bereid zijn zich met Rusland te verzoenen. De Ilongaarsche Post acht het noodig, te beweren dat de minister-president Ttsza, die afgetreden is, geen geheime tegenstander was van het di ievoudig verbond en dat iiij, tijdens zijn bezoek aan Frankrijk en België, te Osten de geen tijd heeft gehad om zoo'n lang politiek gesprek te voeren als correspondent van do Parijzer l'aix hem toedicht. Toch geeft do Pust toe dat Tisza steeds een vriend van Frankrijk en het Fransche volk is geweest Bij de verkiezingen voor den Pruisischen Landdag, welke Dinsdag hebben plaats gehad zijn o. a. gekozen: de conservatief Sollicker do candidate» der Kaï teil-party Bonisch Scliill en Fritsche; de socialist Liebknccht de conservatief Haberkorn, en de candidate» tier vrijzinnigen Böhns en Fahrinann. Hot pleit niet voor liet Duitsche leger als men in de Köln. Xolksztg. leest: Het Duitsche leger heeft gedurende de maand Augustus dezes jaurs 13 mail door zelf moord verloren. Ingevolge de handhaving v\n het verbod van dun invoer van levend vee in Enge land wordt er te Toenning, in Slees wijk, eene groote expoi t-slachterij ingericht, teneinde de talrijke vette schapen, die in Slees wijk-Hol- stein alleen op 30,(LO stuks te ramen zijn althans in Engeland toch nog te kunnen afzetten. Aan do militaire proviandfabrieken in Pruisen is verboden Amur, vee te gebruiken. Te Hamburg is dientengevolge de eerst on langs begonnen invoer van zulk vee roorloopig weder gestaakt. Gelijk men weet, heeft de ex-koning Milan oen eenige dagen geleden zijne toestem ming gegeven tot eene ontmoeting tusschen Nathalia en haar zoon. Deze kon echter niet plaats hebben, alvorens eenige moeielijkheden uit den weg waren geruimd, welke nog tus schen het regentschap en de ex-koningin be stonden. Naar het schijnt, heeft men sedert tot een vergelijk weten te komen, want Zater dag stond men don kleinen Alexander toe, Nederland. YENRAjY, 19 èctobei'. Bij K"ii. bes), is/aan J. (Overman te Horst onlv. der registratie en domeinen een pensioen verleend van 1' 73G. ff- Op de markt sal hi er werden Maandag- aangevoerd G2 sliiksllioorhveo en 145 biggen. Prijzen waren a!s vidgthoornvee 1' 100 a f 190 en biggen f 8^1 110. De handel was tamelijk vlug. Door de afgeladen regenten van het R.-K. armbestuur te Venlo, die door.de go nioentu gerechtelijk zijn aangezocht tot terug gave van de grootef kapitalen, door nalatig heid verloren, zijn. (behalve de vroeger aan geboden zes stuks (JosL. Mot. a 1000 met de vervallen coupons. Bij het den Sen dezer gehouden Nota- liëel Staatsexamen z:jn geslaagd voor het 3e ged. en hebben alzou .dmi graad van eand.- not. verkregen de - hoeren L. G. James, van Maastricht en II. A. 11. van den Bogaard van Heumen. Het n.ineraal waaier van de Bron «Snel le Spuonu" te Tegelen, onlangs te Gent be kroond met de gioote zilveren medaille, heeft thans te Parijs--"de goddonmedaille behaald. Tegen 1 Nol mber a. s. zullen de 11a- y/,bipniLi üt«jj.ujJiehtJ '4l du Stauts-spoorwog- Maalschappij vair*Mziiiüpfauis >c«. de heer Schuil te Echt met de» lieer Smeet,s to Cuijk en do heer; Hoegen te Reuver met don heer Barüeli té Maasbracht. Geëxamineerd -to Maastricht 6 afgewe zen 4, akte bekomen de licercn A. II. J. II. 0(1 den Oordt, gehore» en wonende te Venlo en J. W. 11. Stappers geboren en wonende te Roermond. 11 Uct. Einde van T examen dor manne- ijke candidaten, geëxamineerd 8 afgewezen 2, akte bekomen do hëeren F. J. II. Ortmans, gob. te Gulpen, J. A. I». Arnolds, geb. te Gulpen, J. 11. A Mestois geb. te Meerssen, F. W. van den Eijnden, geb. te Helmond, E. Willems geb. te Beugen (Rijkovoort) en A. Zegers, geb. te Gouda, allen wonende te Maastricht. In 't geheel werden geëxamineerd 43 man nelijke candidaten, afgewezen 24, akten ver leend 18. Verleden week Donderdagavond is in een der bossehen van jhr. Van Nispen, onder de gemeente Groesboekhet lijk gevonden van een armoedig gekleed man, in wien men mi'. W. C. J, van der Moore, vroeger nd vo- caat-procurcur bij het hooggerechtshof van Nod.-Indië, herkend heelt. De ongelukkige, dio van uitputting en gebrek moet zijn omge komen, heeft, na zijn terugkeer uit ludië, een tijdlang te's-Gravenbage-verblijf gehou den. Zaterdagochtend is liet lijk op last en onder toezicht der justitie tui' aarde besteld. Geëxamineerd te Maastricht op 15 Oct. S vrouwelijke candidaten. Akte hebben beko men de juffrouwen -E. F. M. Croes, geb'. te Amsterdam, wonemlè te Roermond, M. S. W. van der Heijden, geb. te Sittard, wonende te Roermond. A. M. Iluppertz, goh. te Car- scbenbroich (Pruisen) wonende te Grubben- vorst, A. C. van Douveren, geb. te Borgen wonende te Grubbenvorst, M. J. J. Wissing. geb. te Müuchen (Pruisen) wonende te Tege len, L. Schamel, geb. te Nijmegen, wonende te Tegelen en J. M. Klij.11, geb. te Amsterdam wonende te Ven ray. De eerwaarde paters kapucijnen te Steijl gaan bun klooster aldaar verlaten, en zich te Sainte-E'ienne in Frankrijk vestigen. Een ge deelte hunner is reeds vertrokken. Donderdag vertrok weder een tweede en heden de rest. Op een te Gulpen gehouden verkooping van roerende goederen werd de schoenmaker Didden eigenaar voor een som van twintig c.'nten van eene piano. De o.ff. van do milifaire verkenningen zu Ion in '1 volgend jaar in de provincie Lim burg de nuodige opnemingen verrichten ten behoeve van de militaire kaarten des Rjks. Zondag avond is te Helmond een moord gepleegd. Zekere Mciters, labrieks .rbeider aldaar, beeft een bejaard timmerman, ge naamd Laukens, bij eenen twist, doodgeslagen. Misbruik van sterken drank is. ook bier 1 weder oorzaak van het ongeval. Maandag begaven zich de subst. officier van ju titic, rechtercommissaris en waarii'-meud grittier der Rechtbank van Roermond naar Helmond, 0111 een onderzoek in loco in lo stel len en, bijgestaan door de geneeshceien Hen- nus en Dentz van Helmond, de lijkoperatie op bovengenoemde» Laukens te verrichten. A. J. Muiters is door de maiecbausées in de gevangenis oveigebracht. Te Deventer is Zaterdagmorgen 0.11 61 '2 uur aan de in aanbouw ziji.de, Kijksmanego een ongeluk gebeurd, dat groote gevolgen had kunnen hebben. Ter boproexing van een gedeelte van bet gebint werd den avond to voren oen ballast van ongeveer 50 spoorsta ven daaraan gehangen. Drie werklieden, die op zaten, vielen naar beneden en werden zwaar gekneusd. Twee zijn por rijtuig naar hunne woning gebracht. Do derde kon or 110'g te voet heengaan. Te Deventer is in den ou lerdom van 8G jaar overleden de lieer lur. 11. J. Kronen berg, notai is aldaar. De St. Cl. bevat do oproeping- van- en de voorwaarden, waarop een nol. apotheker kan geplaatst worden bij de laudmaclit m West-lndië. De Trade Union te Rollerdiim schijnt handelend' op te treden, tenminste de Maas bode meldt het volgende: Donderdagavond begonnen te Rotterdam eenige boot wei kers de boot op Middlosbro van de firma Ruys tfc Co., die met ijzer gela den was en 111 de Vluobtbaven lag 10 lossen. Zij werkten door, tot bet zoogenaamde u acht werk zou beginnen. Nu verschenen een zestig man, leden van de Trade Union, met hut bevel den arbeid te staken, Men zond om politie, doch die kon natuurlijk niet spoedig genoeg ter plaatse zijn. en de bootwerkers werden genoodzaakt deu arbeid op te geven Luide werd door de mannen van de Trade Union geroepen: «Staken! Staken! Londen icil het niet hebben." Vrijdagavond, toen bet nachtwerk zou beginnen, weid een cordon politieagenten om de bootwerkers gevormd de mannen van de Trade Union kramen terug, maar vermochten niets en gingeu weg, Nadut de bootwerkers echter des naclEs wa «•"it traan schaften, bleek het, dat de intimida tie toch weer gewérkt hau» wam. v twee of drie ploegen kwam er maar een terug. Terwijl de vader zijn dienst verrichtte en de moeder afwezig was, had de oudste zoon van den veldwachter V., te Mierloo, een 13-jarige knaap, het opzicht over zijn broer tjes en zusjes. De jongen kreeg zijn vaders wapenen 111 liet oog, greep een geladen revol ver en loste in tegenwoordigheid der kinde ren, waarbij nog verscheiden kinderen uit de buurt, 5 schoten, gelukkig zonder iemand te treffen. Bij het zesde schot verwondde hij zich zei ven ernstig aan do hand. In een Russisch verbeteringsgesticht. Een lid van het Genootschap tot verheten» der gevangenen vraagt aan een der veroordeeld den «Wat was du aanleiding t >t uwe straf? Ik heb vervalschto koopwaren als echte verkocht. Ik hoop dat gij in deze inrichting, waar alles er op is aangelegd om de lieden te ver beteren, wederom een nuttig lid der maat schappij zult woeden. Wolk werk is u opge dragen? Ik maak voor rekening van bet Rijk echte lederen zolen van bordpapier. Mevrouw. Ik heb aan uw patroon go zegd, dat ik aan zulk een jongmenseh geen geld uitbetaal. Bediende, ja mevrouw, 111-iar du eerste be diende is zoo dikwijls bier geweest om die, wissel te presented011, dal hij niet meer loo- pon kan. Als gewoonlijk was do koster naar de kerk gegaan om de klok te luiden, dat had hij al zoovele jaren gedaan, dat hij bet, naar ge lang van omstandigheden, huilend of juiblend geluid, dut van boven kwam nnuwelijk be merkte. Als een magneet van de oudste vin ding slingerde zijn wil zich altijd langs liet toinv naar boven en verkondigde dun volko het gewicht van den oogenblik. Zoo had bij ook nu zijn plicht begrepen en vervulde hij zijn taak als voorheen. Toch moest er iets vreemds gebeurd zijn. Nooit had hij zicli zóo gestoord gevoelt als nu. IIij trok en. luisterde, trok nog eens en. luisterde weer, maar hoorde niets. Kramachtig sloeg hij zijne vingers om liet touw, rukte liet met alle zwaarte en kracht van zijn lichaam naar beneden en luisterde weer, maar hoorde niets. Vergramd werpt de goede man het touw weg; hij zal zoeken, wie h -m zoo in zijne uitoefening van zyn bedrijf durft storen, rukt d deur van de trap, d.e naar boven leidt, open en... staat vooreen donkere gestalte die een langwerpig voorwerp in do band houdt en juist van boven kwam. liet was de smid, die de klepel ter repara tie uit de klok had gehaald. Twee boeren spraken over het schoono ooi-uitzicht op een rijken oogst, «Als de re gen nog veertien dagen aanhoudt, vliegt alles den grond uit, sprak do een. (Kerel, zwijgt," sprak de andere), denkt toch dat ik twee vrouwen op het kerkhof heb." E011 geneesheer van den ouden stempel ooft de volgende wenken, ter voorkoming verkoudheid gedurende hut winter- jaargetyde 1. In de open lucht hoed of pot op het hoofd houden en slechts groeten met de hand; 3. Op de straat niet stilstaan, 0111 praat jes mot bekende te voeren of naar kinkels te kijken, maar altijd zachtjes voort wandalen en odoende het Jichaam in beweging en wurm >uden 3. In de open lucht 011 dos nachts, (ook ds men slaapt) den mond goed dicht leeru» houden en ademhalen door deu neus; 4. Als men lang in oen overmatig warm ei trek heeft gezeten en het lichaam sterk uitwasemt, niet plotseling in do buitenlucht of in ecu koudon tochtige» gang gaan. maar eerst het lichaam tot zijn normalen toestand laten terugkomer, I)en dag, dat men een warm bad heeft genomen of zijne haren heeft laten knippen, dus avonds in buis blijven G. Overal frissclic lucht zoeken, maar tocht vermijden De warmte in salon, huiskamer, kan toor en slaapkamer lo houden op G2 a G7 graden Fahrenheit, olgcns hot. verslag over de maand Oct. is de algomeeno toestand van den landbouw in de Vereenigde Staten van N.-Amerika middelmatig. Katoen 8Ljo, mais Oh m. te gen OOo/ie in September. I)e opbrengst per juar wordt geschat voor tarwe op 12s ia, rogge op 1 if, 10 en gerst op 22* 10. De vorigo maand is het gunstig geweest voor mais, maar do wintertarwe hoeft geleden door hevige regens. Wat is levens verzeker ing" I)e levensverzekei ing is nog weinig populair 111 Nederland. Terwijl zij i„ airlcrc lande» lijjv. 111 Engeland. Frankrijk, Duilselil.ind en 111 N. Amerika lietcr wordt |.egregon en op grooter schaal wordt toegepast is zij in ons Vaderland, om zoo te zeggen nog iu hare kindsheid,- en is de deelname in maat scha p- p jen met dat doel opgericht, nog verre van En toch is -in Holland do grond gele-'d voor die wetenschap." Het was onze beroem- de Cb rist i aan lluygens (1657) die door zijne gcleerdo berekeningen het denkbeeld ingang verschafte, dat levensverzekering geen loterij is. Johan de Wit (1670). Raadpen sionaris van Holland, Zeeland en Friesland, bracht de berekingen van Hu ij gens in ver band met de door hem vervaardigde tafels van geboorte en sterfte, zooals die in verschil lende steden van het Vaderland waren waar genomen en vond bierdoor de sommen, die betaald moeten worden ter verkrijging van een jaargeld tot den dood toe. Ook de Am- siordamselio Burgemeester Johannes Huddo maakte zicli op dit gebied verdienstelijk. Maar, zooals het in ons land wel meer gaat du Nederlandsche plant, naar vreemden over gebracht, werd daar boter verzorgd en meer gewaardeerd dan in hot moederland. In Enge land, Frankr. Duitschl. en elders werd zij met zorg en talent opgekweekt. Wel blevon do Nederl. niet in gebreke steeds nieuwe verbe teringen aan t,e brengen zooals do beroemde arbeid van Struijk 011 Kersseboom (1740) en de latere werken van de professoren van S winden, Lobatto, Stam kart, von Baumhauër e. a. getuigen, maar het buitenland genoot toch voornI. de vruchten, die in Nederland geen aftrek vonden. En ze vonden geen af trek, -omdat men ze niet kende." Men kan zich geen goed antwoord geven op de vraag Wat is levensverzekering? Laat ons in korte woorden dit antwoord geven. Maatschappijen die de eene of andere zaak verzekeren bedoelen daarmede dat hij, die do verz. sluit, verzekerd zijn kan dat het door hem verz. voorwerp, zoo dit door van hem onafhankelijke omstandigh. schade lydt of vernietigd wordt, hem wederom in gelds waarde zal gerestitueerd worden. (In «gelds waarde:" want liet spreekt wel van zelf, dat er niet gedacht kan worden aan de vergoed, eener waarde, die alleen bestaat voor den verzekerde en voor geen ander. Zoo kan bijv. een haarlok van een overleden persoon van hooge waarde zijn voor do bezitter (subjec tieve waarde), maar deze zal niet op do ge dachte komen, die te laten verzekeren.) Zóó opgevat is de verzekering dus een «waarborg" welk woord wij ontmoeten bij de Brandwaarborg-maatschappijen. Zulk eene maatschappij blijft als 't ware borg voor de schade, die door brand zoude kunne worden aangericht. Evenzoo is het eerste doel van eene levensverzekering-Maatschappij, borg te

Peel en Maas | 1889 | | pagina 2