Belg ie Engeland Frankrijk Duitschland Oostenrijk Amerika Nederland. Kerkelijk Nieuws Gemengde Berichten Uit de Annunire Statistique over 1888 Blijkt. <!-\t de vier grootste steden van België naar rangorde zijn Antwerpen. Brussel, Gout en Luik, wat do sterkte dor bevolking aan gaat, Naar grondsoppervlaktc is Brussel nog niet half zoo groot als een der andere, liet aantal inwoners bedroeg: Antwerpen 210,534, Brussel 177,523, Gent 117,912 en Luik 140.261. Om een vergelijking met Nederland to maken laten wij hier do be volk utgscij fors vol gen van do vier grootste Nederlandsche ste den: Amsterdam 309,424, Rotterdam, 197,722, 's-üraV'Cajhage 153.410 en Utrecht 83,304- De beslissing der dokbesturenop den wensch der feeders te Londen, otn de schepen door het eigen personnel van dezen te laten lossen, is thans bekend geworden en luid' allesbehal ve bevredigend. Zij hebben namelijk verklaard dat zij het verzoek voor het oogenblik niet kunnen inwilligen zoodra echter de werksta king geëindigd is, zullen zij over de zaak met eeu deskundige commissie uit de reeders con- fereeren. Nu is dus ook de kans verloren gegaan, dat de reeders een vergelijk met de werksta kers zullen treilen, terwijl tegelijk meer dan ooit het gevaar dreigt, dat de eersten aan hunne bedreiging gevolg zullen geven en de zaken naar Southampton zullen verleggen, waar dan waarschijnlijk eveneens de agitatie zal losbarsten. Door het hoofd der werkstakers toch is Dinsdag verklaard dat hij, wanneer de schepen voortaan naar Southampton gezon den worden, zelf daarheen zal gaan, om er eene werkstaking te doen afkondigen. Lu men moet, onder de bestaande omstandigheden, zeker aannemen, dat hij daarin slagen zou, dat de beweging nog voortdurend -grooter omvang aanneemt. Zoo hebben nu ook, de sjouwers te Liverpool bet wei'it gestaakt. Zij eisoheu loousverheoging van vijf tot zes shil ling daags en zetten de werkstaking in met hel plegen van geweld op twee stoomschepen in de zuiderdokken, die dientengevolge niet konden lossen. Eu naar het gerucht wil, zullen de dokwerkers te Liverpool zich bij do sjou werlieden aansluiten. Ook elders laat do toestand zich steeds ernstiger aanzien. Zoo heb ben nu ook de bopplukkers in Kent en de werkers op de hleekerijen in de nabijheid van Londen er liet hij 1 «je bij neergelegd. Te Ro chester en te Chatham breidt de beweging zich eveneens uit. in laatsgeiioemde plaats, lot nog too ongeveer de eenige haven, waar nog goe deren voor of van Londen gelost konden wor den, liggen nu reeds twaalf volgeladen stoom schepen, welke niet gelost kunnen worden. luiusselieii is in den boezem der werksta kers te Londen oncenigheid uitgebroken. Een deel van hen beklaagt zich, dat alleen de vriendjes van het conntó spijsbriefjes ontvan gen, tietgeen echter door Bruns tegengespro ken wordt. Deze laatste heelt Dinsdag op eene bijeenkomst medegedeeld, dat uit Austra lië opnieuw 15U0 pond sterling was ontvangen. Dat de handel met den dag achteruit gaat, behoeft wel geen betoog. Ook de ijzerhandel ondervindt de nadeeien van de werkstakingen; alle bestellingen in dezen tak moesten gean nuleerd worden en naar do Belgische markt overgebracht worden. Ook de naweeën der beweging zullen zich zeer doen gevoelen, voor namelijk ook wat betreft de vraag, wie aan sprakelijk gesteld moeten worden voor de schade, door de werkstakingen beiokkend, Een der dok best uren, dat der Commercial Doks, heeft blijkbaar hierover reeds nagedacht en maai' vast besloten, geen vaartuigen meer toe te laten. Uit Parijs wordt gemeld, dat de uitdeeling der prijzen, op de tentoonstelling te Parijs behaald, vei moedelijk op Maandag 30 Sep tember plaats zul hebben. De ontvangsten van do verschillende schouwburgen te Parijs hebben gedurende 188889 gczanielijk bedragen 18,190,418 francs en eenige centimes. Uit Kassei wordt gemeld, dat eindelijk de beruchte struikroover Klotzbach, die de lles- senscho wegen sinds geruimen tijd onveilig maakte, gevangen geuomen is. Te Munster is Maandag in den stoom molen van Huisdier do ketel gesprongen; een groot deel der fabriek is thans een puinhoop. Twee personen zijn gedood, vijl zwaar ge wond. Op de Pruissische spoorweg lijnen zal binnenkort een belangrijke verbetering inge voerd worden. Men heelt namelijk besloten, de rijtuigen der vierde klasse van banken te voorzien en de banken van die der derde klasse met leder te bekleeden. Dinsdag heeft te Berlijn eene mislukte executie plaats gehad. Eeu der twee reuzen- olifanten, welke de prins van Walis aan den Thiergarten had geschonken was ziek en lij dend en wilde maarniet genezen. Men besloot dus hem te wurgenDaartoe werd met veel voorzorgen -«en stalen koord om den hals van het dier geslagen en langs een ij'/.ereu ring door de hall'openstaande deur naar buiten ge leid, waar 12 mail uit alle macht er aan gin gen trekken. Maar toen het grootc dier voelde, dat do koord wat strak begon le spannen, schudde bij even met den kop, en zie, koord en ring vlogen aan stukken en de 42 mannen lagen op hunnen rug te spartelen, terwijl er op do dikke huid van liet dier zelfs geen spoor zicht baar was. Kalm en gerust wandelde de olifant nu in zijn hok op en neór en sloeg met groote be langstelling do poging gade van zijne beulen o.n weer up de been te komen. Men zegt dal er een verzoek om gratie voor den ulifani zal geluekend worden. Italië Aan het Joural des Debats wordt uit Roiuo gemeld, dat de gezanten bij den Heili gen Stoel op last van den Paus een afschrift ontvangen hebben van den uitvoerig beschre ven inventaris van het Yaticaan. Men zegt voorts dat, 's Pausen siaatsseoietans zich voorbehoudt eene nota aan de gezanten ter hand te stellen, strekkende om do internatio nale bescherming van liet Vaticaansclie paleis te vragen voor liet geval, dat Leo XIII Rome mocht verlaten. sedert welken tijd hij ach tig geweest, en ged heeft Mr. Jansen zich voorbeeldig katholiek, nofgebroken is woon- ïrende al deze jaren doen kennen als een ■een zorgvuldig buis- vader en een vlijtig werkman door iedereen geacht on bemind. Éen broeder van den Bij gelegenheid van de reis des keizers en de aanstaande manoevres heeft de règeering een besluit genomen, waarover in de diploma tieke kringen veel wordt gesproken, omdat er in dit besluit wordt gebroken met eene traditioneele gewoonte en liet een politiek karakter schijnt te hebben waarvan de betee- kenis ligt in de tegenwoordige omstandighe den. Voor de eerste maal wordt er namelijk onderscheid gemaakt in de uitnoodigingen aan militaire attachés. Twee der mogendheden van het drievoudig verbond (Duitschland en Italië) zullen, met uitsluiting van alle andere mogendheden, door hare militaire attachés alle groote manoevres in Bohemon, Gallicië en Hongarije kunnen doen bijwonen, terwijl de hiervan uitgesloten attachés alleen aanwe zig zullen kunnen zijn bij die manoevres in Bohemen, welke bij vergelijking met de an dere slechts van ondergeschikt belang zijn. De BuJgaarsehe regeering heeft met baton v. Roost te Brussel een contract geslo ten voor de levering van 33000 Berdan-gewe ren en 10 milioen patronen. Een en ander wordt te Luik gefabriceerd. Uit Bucharest, hoofdstad van Rumenië, wordt aan de Küln. VoUisztg gemeld, dat men daar eeu oorlog tusscheu Bulgarije en Servië Ver'wablit. De pers iu beide landen predikt reeds een open oorlog, Opnieuw hebben we zoo niet een ongeluk, dan toch eeu plotseling sterfgeval te vermel den, en te meer grieft het ons, wijl het een der meest geachte Hoilandsche burgers van dezen omtrek geldt. Maandag avond 5 Aug. vertrokken een vijftal metselaars, John Jansen, Gor. Fran- den, C. van Grunsveld, J. Broekmans, Jr., en P. Smits, van De Pero naar Ashland, om daar aan de furnace eenige werkzaamheden te vellichten. Na Dinsdag namiddag een hal ven dag gewerkt te hebben, werd de genoemde John Jansen Woensdag morgen door eene ongesteldheid aangetast welke zoo snel toe nam, dat hij, ondanks de spoedige aange brachte geneeskundige hulp, en na voorzien te zijn geweest met de laatste IIJL Sacramen ten, Woensdag avond overleed. Donderdag in den vroegen morgen ontving P. J. Jansen aldaar per telegraaf bericht van dit plotseling overlijden, met de bijvoeging dat de stollëlijke overblijfselen dien zelfden avond aan zouden komen. Deze treurmare verspreidde zich als een loopend vuurtje door de geheelo stad, en op welke wijze zij door allen, maar vooral door de kinderen en verwanten van den overledene ontvangen werd. laat zich beter gevoelen dan beschrijven. Per trein van 10 u. 9 min, arriveerde het gebalsemde lijk, vergezeld van Ger. Franken, aan het station van den C. N. W., waar het door de naaste betrekkingen van den doode en een talrijke menigte vrienden en verwanten afgewacht werd. Treurig weerziens, helaas! voor de kindoren, die Maandag avond hun geliefden vader in welstand hadden zien ver trekken, en thans zijn koud gevoelloos lijk voor hen zagen. Heme tranen werden er ge stort, en de plechtige stilte, waaronder het lijk vervoerd werd, was slechts onderbroken door het gesnik en geween zijner treurende geliefden. Zaterdag morgen om 9 uur werd in de Holl. kerk, door Vader Verstegen een plechtige Requiem-mis opgedragen, waarna de stollë lijke overblijfselen vergezeld door een groote menigte verwanten en vrienden in wagens en rijtuigen, alsmede door de leden der St. Jozefs Vereeniging, waarvan de overledene een der oprichters was, op hot katholiek kerkhof ter aarde besteld. Do overledene werd geboron te Holthees, N. Br. den 7den Augustus. 1823. zoodat hij juist op den dag van zijn afsterven zijn 6Csten verjaardag vierde. In .Juli. 1S6S, verhuisde hij naar Amerika, en na ongeveer een half jaar te Little Chute gewoond t.e hebben, ves tigde hij zich iu Februari, 1809, iu De Pere, overledene woont noi een, Antoou Jansen, tl zieke weduwe en vijf' Cornelia, (Mrs. J. Van L IIendrika en Meehtilda. ontijdig afsterven vaji het. Oude Land, en Little Chute. Een volwassen kinderen, ier), Gertruda, Peter, blijven achter om hot hun teerbeminden vader te betreuren. Moge zijne ziel in vrede rusten! VEN RAY, 7 September. Bij Z. M. besluit jvnn 31 Aug. is mót in gang 15 Sept. a. s., benoemd tot notaris bin nen liet arrondissement Maastricht, ter stand plaats de gemeente Geleen, A. II. J. Rus»el, candidnat-iiotaris. Z. M. de Koning heeft den heer F. Go- diking, onderwijzer van Prinses Wilhelmina, benoemd lot ridder van den Gouden Leeuw van Nassau. Ged. Staten van Limburg, overwegende dat ter constateering van de waarheid van het tegen de verkiezing ingebrachte bezwaar zij in een onderzoek zouden moeten treden van de stemmen, door ieder der kiezers op zijn stem briefje uitgebracht; "dat ceil zoodanig onder zoek zou zijn in strijd met de kieswet, die ver- eischt, dat de stemmen der kiezers geheim blijven, hebben het besluit van den Raad der gemeente Wessem tot toelating der gekozen raadsleden gehandhaafd. In de nacht van Dinsdag op Woensdag is hij den heer J. Verheugen alhier een zil veren horloge en een peperkoek ontvreemd. De politie is het nog niet mogen gelukken den dief op te sporen. Rijkspostspaarbank. Aan het postkantoor Venraai eu de, daaronder ressorteerende hulpkantoren werd gedurende de maand Augustus ingelegd f 2948,30, terugbetaald - 2253,55. Het laatste, door dat kantoor uitgegeven boekje draagt bet nummer 595. Donderdag-avonu had te Horst, ten overstaan van den heer notaris Van den Bergh, de publieke verkooping plaats van 51 hectaren grauwe \cen, gelegen nabij de Halte Helena- \een, eu looeehooiende aan de gemeente Ho i'Mf Dezelve werd aangekocht door de Maat schappij Gnendtsveen,. voor de belangrijke som van f 52,500. Brand in een eikenboom. Voor de staai ol' het veerhuis te Yicrliiigsbeek stond sinds eeuwen en eeuwen een prachtige eikenboom, die een omtrek had, rondom gemeten, van 9 meter. Onder het lounner van den reus had den geslacht op geslacht liet oud-bruin gedron ken Bij de vele Kevelaarsgangurs, wier namen op de glasruiten staan, was bij bekend. De tand des lijds bad hem iu zijn inwendige deelen aangetast en door eene onbekende oorzaak vatte het binnenste vuur. Het vuur eenmaal \eld winnende was met twee spuiten nog moeielijk te blussohen, zoodat aan het huis nog eeu begin van brand kwam. De ouderdom van den boom schatte men op 700 jaar, bij matige berekening. Naar aanleiding van het door den Pri vy Council genomón besluit, krachtens het welk, te beginneu met 1 September 1S89, Nederlandseli hoorn-en wolvee in Groot-Brit- tauiiiö weder zal worden toegelaten zonder slachting bij aankomst, achten de ministers Binnenl. Zaken en van Waterstaat, Handel en Nijverheid het nuttig, belanghebbenden met den moesten aandrang te wijzen op het groote gewicht van alleen in alle opzichten gezond vee naar Engeland uit te voeren en hen tot de grootst mogelijk waakzaamheid aan te sporen, opdat de dezerzijds en door Engeland voorgeschreven maatregelen slipt in acht worden genomen. In verband hiermede wordt hunne aandacht gevestigd op de bepalingen van hoofdstuk 32 van de Animals order of 1S8C en voorname lijk op de in bovengenoemd besluit van den Privy Council gestelde voorwaarden, waaraan do landing van Nederlandseli vee in Engeland is onderworpen, van welk een én ander "eene vertaling voorkomt in 1de Staatscourant van 4 dezer ^No. 208). Door liet gemeentebestuur te Venloo is thans bij de rechtbank tb Roermond tegen de bestuurders der Ileutz- gesteld, strekkende om langen f 181,88^ i met 1879 voor onverschuldigde doch betaalde con- versiekosten van 91 sticks oblig. werkelijke schuld; 91 stuks obligation Ned. werkelijke schuld, groot nominaal i' 1000 ad 4o/o mét de coupons van af 1 April Jl882 tot den dag der afgifte; 10 stuks Nicolaï jspoorweg obligatiën, ieder groot 100 pd. sterling met coupons van af Mei 1882; voorts van bene in strijd met de wet geplaatste som van f 0043,39. Alles onder korting van de uit faillieten boedel-Wolters genoten 20o/o f 22,255,85. Mr. Trypels te Maastricht zal in deze voor achting een cisch in- an hen terug te ver- intrest sedert 7 Nov. de gemeente optreden. De gemeenteraad van Maastricht, heeft, met algemeene stemmen ingewilligd het ver zoek van den pastoor-deken der St. Serva- tiuskerk, en beschikbaar gesteld een lokaal in het gymnasium, waar door pater Van Haaft. lid der sociteit Jezus, aan de leerlingen dei- hoogste klassen van liet gymnasium en do hoogere burgerschool meer uitgebreid ender wijs iu den godsdienst zal worden gogo ven. Tot leeraar bij het gymnasium te Maas tricht is voor den cursus 1889,90 herbenoemd de heer P. Versmeetéu, van Sam beek. Woensdag werden ten overslaan van den heer Burgemeester te Belield. de door do Rijksambtenaren aldaar wegens verboden in voer uit Pruisen in beslag genomen 181 stuks schapen ten behoeve van liet Rijk verkocht, en brachtén op de som van f2050. De groote Duitsche afgevaardigd der Centrunispartij, dr. Windhorst, vertoeft se dert 11. Vrijdag te Rimbui'g bij de familie Woekherger, do bezitster van liet aldaar ge legen kasteel. - Met genoegen hebben wij doorbladerd het 34c verslag van de landbouw-inrichting van den H. Aloysius de Ileijbloem, gemeente Heithuyzen, in Limburg. Men weet dat daartegen de geringe ver goeding van f75 per jaarknapen van ,7 tot, 14-jarigenleeftijd worden opgenomen, weezen, halve weezen en verlaten kinderen, om er on der de leiding van O. L. Vr. der Zeven Smar ten een ambacht te leeren hetzij bakker, smid, kleermaker, schrijnwerker of schoenmaker. Ook voor degenen, die landbouwer wcnschen Le worden, bestaat ruimschoots gelegenheid zich daarin te bekwamen, wijl door het ge- zamelijk personeel van de Heijbloeiu eene oppervlakte van 78 hectaren land wordt be bouwd. Op 1 Januari 1888 was, volgens het ver slag. het getal verpleegde jongens in genoem de inrichting 196; gedurende dat jaar zijn opgenomen 65 en vertrokken er 30, alzoo een vermeerdering van 35 jongens, zoodat op 31 December het getal verpleegden was geklom men tot het nog nooit bereikte cijfer van 231, In het afgeloopen jaar zijn met goedvin den der aanbevelers of borgen als knecht geplaatst 11 jongens bij landbouwers, 1 jon gen bij een kleermaker, 1 bij een timmerman, 3 jongens bij een schoeumaker, 1 jongen is winkelbediende geworden, en 1 jongen is naar het St,-Aloysiusgesticht te Amsterdam over geplaatst. De godsdienstige leiding der jongens is toe vertrouwd aan de zeereerw. heeren A.B. van Schie en L. J. Wisse, rector en conrector. Met veel lof wordt ook melding gemaakt van EOYon.-jai'igep arbeid als conrector van den zeereerw. heer A. F. Peters, !ha»s pastoor te Hem- en Veenhuizen. De uitgaven bedroegen f39,000 en de ont vangsten f 33,000 doch gelukkig werd dit tekort door de jaarlijlcsche collecte gedekt.. Zoo ooit, dan mag zeker van dit gesticht getuigd worden, dat de christelijke liefdadig heid hier met vrucht werkzaam kan zijn en nuttige leden der maatschappij gevormd worden, zouden, zonder de Heijbloem, naar alle waarschijnlijkheid hun ondergang vinden in den maalstroom des levens. De edele zelfopoffering van die priesters en kloosterlingen is zeker verre boven onze lof verheven, maar verschaffen wij hun het ge noegen hen door een kleine jaarlijksche gift in staat te stellen, hun arbeid aan nog een groo ter aantal arme jongens nuttig en heilzaam te doen zyn. Tot tijdelijk leeraar aan het gymna sium te Deventer is benoomd de heer J. H. Leopold, te Leiden, doctorandus in de klas sieke letteren Te Nijmegen is door don gemeenteraad tot leeraar in de gymnastiek aan de hoogere burgerschool en het gymnasium benoemd de heer J. W. B. Ilago aldaar. Te Veen bij Ileusdon is vermoedelijk een broedermoord gepleegd. Men vond daar Maandag oen jongen genaamd Van Rijswijk, op den weg iu zijn bloed badende, met bet hoofd letterlijk in tweeën gespleten. Kort daarna is hij overleden. Naai- men zegt, zou hij twist met zijne twee broeders gehad hébben en zouden deze hem met een riothaak den schedel gekloofd hebben. De beide broeders zijn op last van den offi cier rail justitie zwaar geboeid naar het huis van arrest te 's-Bosch gebracht. De heer J. Schellekens te Oorschot, vierde Woensdag zijn honderd-eersten ver jaardag. De gezondheid van den grijsaard is nog ongeschokt en hij heeft het gebruik van al zijn zintuigen. Bijna geen dag gaal. er voor bij of hij doet nog flinke uitstapjes buiten zijn woonplaats, In de tram Amsteldijk zat een oud vrouwtje van buiten. Op den hoek van de Ferdinand-Bolstraat bij Heinekens Brouwerij roept de conducteur: «Ferdinand Bol, Gerard Dou. Frans Iials, Jacob van Campen Eenige passagiers verlaten de tram. «Hoe is 't mogelijk," merkt het oudje tot haai'buur vrouw op, «dat zoo'n conducteur in zoo'n groote stad alle mensohen bij hun naam kent, Die heeft wat te onthouden." Zondag nacht kwamen 4 personen van de kermis te Heel terug eu maakten gebruik van een roeibootje, dat in de nabijheid van liet kasteel Oosden, bij Roermond lag, om naar Linne te roeien. Met booIje inoet waarschijn lijk omgeslagen zijn, met liet uoudhAig ge volg dal'3 personen verdronken, ontftr wre de vader van een 3 jarig zoontje, üat|>p hot water dreef, werd door den vader gelat cn daar bij zwemmen kon. hield hij het kiiff om boog en wende zich naar den kant. Bi een laatste poging om bet kind aan wal t.o wetLeii, zonk ook de vader in do diepte weg. Ti de duisternis dreef liet kind. door de rivier nno- gcsleept, verder,' tot hot door den inmidAds op het hulpgeroep toescliietenden lieer Sfratt- mans van Liniie, met een bootshaak opgt- viSClit word. Na vele pogingen, kon men de levensgees ten weer opwekken. Een treurig uiteinde voor drie mannen in de kracht van hun leven.' liet nachtelijk drama heeft vele gemoederen' bewogen en tot innige 'deelneming gestemd voor de weduwe des vaders, die ter redding van zijn kind, zijn eigen leven opollerde. De drie verongelukten zijn Peter Bijlma- kers, Hendrik Broens en Frans van Zoo", laatstgeiienoemdo van Rotterdam. Hendrik Bijli'nakers en liet zoonrje va<: Broens werden gered. Aan liet besluit yjm.den .veehandel om.,, indien de maatschappijen dor Londeiiscbe booten de vorige tarieven weigeren te bei stel- len, andere maatregelen le nemen, is. reeds gevolg gegeven. Gisteren is al liet vee, voor Engeland bestemd, pet Harwichbooten ver zonden. Het gebeurt slechts zelden dat een tijd schrift, zijn drie-cu twintigslcn jaargang oe- loeft gelijk de Katholieke Illustratie. 't ls waar, men vindt in ons huid tal van tijdschriften, maar hoe luttel is het getal der genen, die men zonder angstvalligheid iu ieders handen kan geven. Bovendien is de keuze uiterst beperkt eu daarom voorziet de Katholieke Illustratie in een werkelijke be hoefte. Zij ademt zulk een reineu geest, dat iedereen, zelfs het meest onschuldige kind, ze kan lezen. Daarenboven bespreekt zij iu ongc- kunstelden stijl de merkwaardigste feiten van vroeger eeuwen en uit de geschiedenis van den dag, opgeluisterd door keurige gravures. Zeer te recht wordt zij dan ook geheeten de uitspaiiüingslecluur voor hot. Katholieke N~- dcrlandsche Volk; want welk genot is het niet kennis te maken met «do nieuwe Mevrouw Yerhooghe", van de begaafde Mathilde, waar mee de jaargang geopend Wordt. Haar groot getal iilteekenaren verwondert ons dus niet en wij weiisehen die haar in nog aanmerkelijk groot aantal toe. Ten slotte wijzen wij nog op de twaalf prachtige prijzen, die aan de oplossing van Rebus No. i verbonden, zijn. Ook' voor een goede oplossing van den tweeden Rebus be staat de niet te versmaden kans iu hei bezit te komeu van een fraai photographic-album op standaard, ter waarde van f 60. Maandag middag is in een der goederen wagens van den Locaalspoorweg van trein brand ontstaan tusscheu Twello en Tem De wagen, waarin machinerieën enz. va.; m velocipèdetent waren, is geheel verbrand. Omtrent den toestand van majoor Fro- ger meldt men aan het Utr. Dbl., dat de zieke ton zijnen huize (Biltstraatj te Utrecht wordt verpleegd. Zijn toestand is, ofschoon ernstig, thans zeer bevredigend. De majoor heeft een rib gebroken, die hem in de longen is gedrongen, zoodat deze zwaar beschadigd zijn. De heer Borgesius heeft mot nog aclit andere liberalen voorgesteld, in de schoolwet een artikel betreflende den leerplicht op te nemen, waartoe de wettelijke regeling vó 1893 zou worden ingediend. Z. D. 11. Mgr. de bisschop van 's-Hertogui, bosch heeft benoemd: tot pastoor te Nueneii, den weleerw. lieer \Y. J. van Dongen: tot- pastoor te Hapert, den weleerw. heer P. Yer- meer; tot kapelaan te Zeeland, den weleerw. beer H. kleurkeus en' tot assistent te Ooij én Persingen, Üen weleerw. heer H. J'. Berk61- mans, priester van het seminarie. Zondag a'. s. zal liet nieuwe 'gedeelte'fiér kerk te Beek, bij Maastricht, worden inge wijd door Mgr. Evers, directeur van liojduc.' De weleerw. zeergel. lieer Lienacrs professor aan het seminarie en hoogere bur gerschool te Rolduc, overleed Vrijdag op 48- jarigen leeftijd in het gesticht Calvariënberg te Maastricht, na aldaar een smartelijke ope ratie te hebben ondergaan. Iu Friso leest men de volgende advertentie Hoeren Appcldieven! Als gij weer in mijn tuin komt en niet al leen de appels steelt, maar ook de takken al- breekt, verzoek ik u beleefd te zorgen dat gij niet in mijne handen valt. Ik zou daardoor in ongelegenheid kunnen komen, want ik heb een Haagsche politiestok, die door mijn hand gedreven, zoo leelijk raak slaat, dat hij. die door eigen schuld daarmee kennis maakt, groot gevaar loopt kreupel thuis te komen. Y. KUIPERS. Workum, Augustus 1S89. Een Engelsch reiziger die iu Britsch Indië antieke ruïnen bezocht had, gaf daar-

Peel en Maas | 1889 | | pagina 2