Belgie Frankrijk Duitschland Engeland Nederland. bo wijs Zijnor vaderlijke liefde geven cn u door mij no bemiddeling mede lieden dat Hij van ganscher harte den Aposlolisclicn Zegen verleent aan u allen en aan ieder in ,'t bijzonder, alsmede aan de geestelijkheid en de goloovigcb, aan uwe herderlijke waak zaamheid toe ve rtro u w d Terwijl ik u inmiddels verzoek, tc willen zorgen dat de gevoelens van den M. Vader aan de hoogwaardigste bisschoppen van Nederland die met u liet bedoelde gemeenschappelijk schrij ven hebben onderteekend, worden be kend gemaakt, maak ik van de aan geboden gelegenheid gebruik om u mijn bijzondere hoogachting te betui gen, waarmede ik van harte ben van Uwe Hoogwaardigheid de zeer toogenegene (10. rjM. Kard. Rampolla. Romeden 4 Juli 1889. Aan den Hoogwaardigsten lieer I'etrus Snickers, aartsbisschop van Utrecht,, te Utrecht. Eenige dagen geleden zag men een kleinen phaeton, met twee roomkleurige ponies be spannen, de poort bij de lancierskazerne te Leuven binnenrijden en 11a aan liet posthuis van paarden verwisseld te hebben, doorgaan. Er zaten slechts twee dames'in den phaeton. Zij die de teugels hield was de koningin van België, de andere een barer hofdames. Hare Majesteit was van Brussel komen rijden en reed nu door naar Scherpeaheuvel, op haar jaai'lijksc.he bedevaart naar het beroemde heiligdom aldaar. Gelijk bekend is, werd indertijd door de Boul au gisten besloten den generaal in zooveel districten als mogelijk was candidaat te stel len. Zoodoende kon men een soort van volks stemming verkrijgen met behulp van monar- chalen en Bonapartisten, ten gunste van Boulanger. Kort gezegd, de verkiezingen, tot plebiscite gemaakt, zouden den man des volks aanwijzen. 't Is te begrijpen, dat l»ij dit plan den repu blikeinen de schrik om 't hart sloeg. Aan stonds stelde men voor, de, caildidatuiy van^ """TöÏmffrê-fo-bon iirmcer daif éen district eenvou dig lo verbieden. Natuurlijk riepen de Boulan gisten c. s. met alle kracht tegen wat zij een inbreuk op liet algemeen stemrecht achten en 't lastigst was dat zij met. de wet in de band bewijzen konden geheel correct te zijn. l)it belette echter niet, dat het denkbeeld als redmiddel door de heerschende partij aange grepen, besproken, Zaterdag door Viette als wetsvoorstel in de Kamer gebracht en door deze van dringenden aard verklaard werdEr was haast bij. Dat de beraadslaging ontst.ui- ïnig zou wezen liet zich uit de zaak zelf en na 't gebeurde der laatste dagen voorzien. Viette diende Zaterdag zijn voorstel in be treffende de veelvoudige candidaturen. Dit voorstel werd urgent verklaard. llcrisse diende nu spottenderwijze een tegenontwerp in, strekkende om aan Boulan- ger te verbieden zich in eenig kiesdistrict be schikbaar te stellen. (Gelach.) Herisse, voort gaande, beleedigde de regecring. Er ontstond tumult. De censuur met tijdelijke uitsluiting werd uitgesproken. De voorzitter hief de zit ting op en gaf terstond na de opheffing der zitting last om Herisse, die nog altijd op de tribune was gebleven, to verwijderen. De commandant van het paleis kwam de zaal binnen aan 'net hoofd van een peloton soldaten, beklom de tribune, 011 noodigde Herisse uit weg te gaan. Herisse verklaarde, dat hij alleen voor geweld zou wijken. De kolonel legde daarop dn band op zijn schouder, cn Herisse volgde hem nu. De zitting werd te 5 uren hervat. Aan Susini werd liet woord geweigerd. Het eerste artikel van liet voorstel v,an Viette werd aangenomen mot 295 tegen 237 stemmen. Met 30-1 tegen 229 stemmen werd de ge- heele wet op de veelvoudige eandidauiren aangenomen. Deze wet verbiedt, dat eene candidal uiir in meer dan één district gesteld wordt, op straffe van 10,000 francs boete. Ook de Senaat heeft, het ontwerp goedge keurd met 213 stemmen tegen 64. Zondag morgen begonnen de Bmihngis- fen met het. houden eener begroeting op do Placé de la Concorde, voor liet. standbeeld. Op het pogen blik dat Déroulède, omringd door Laguerre, de Boulangistische afgevaardigden en een talrijke menigte manifestanten, zich gereed maakte om een redevoering te hou den, gelastte de commissaris van politie Clé ment hem te zwijgen. Déroulède nam toen een krans, ten einde deze aan den voet van het standbeeld neer te leggen, naderde liet bek en riep uit: «Daar ik geen recht heb om te spreken, zal ik eenvou dig zeggen Leve de republiek Leve Generaal Boulanger!'' Toen de omstanders deze toe juichten, wilde de commissaris Déroulède arresteeren, maar Déroulède bood weerstand, op grond, dat hij geen rede had gehouden en riep-Ik ga niet meé." De commissaris vatte ondanks de dreigende houding der menigte, Déroulède bij den arm en trachtte hem meé te nemen, maar de me nigte viel den commissaris aan en ontrukte hem zijn arrestant, die in een rijtuig stapte en naar liet bureau dor Pr esse reed, gevold door een honderdtal Boulangisten. Intusschen bevrijdde de politie met geweld den commis saris, die mishandeld werd, cn nam eenige personen in hechtenis. De menigte, die zich nu verzamelde voor het, kantoor der Presse, hield daar allerlei betoogingen. Toen Déroulède zich voor liet venster vertoonde, werd hij met het geroep weg met Boulanger! ontvangen. De politie deed de straat voor bet blad ontruimen. De Boulangistische afgevaardigden voegden zich ook later bij Déroulède. Maandag avond om 6 uur moeten ten huize van Boulanger, Dillon en Rochefort te Parijs de bekende stukken tegen de onrust stokers beleekend zijn. De eerste wordt aan geklaagd van den aanslag tegen de veiligheid van den staat en verduistering van staatsgel den. Volgens de Temps blijkt uit de akte van beschuldiging, dat men het eerste misdrijf Leeft kunnen constatceren, schoon Boulanger's plannen op liet laatste oogeublik mislukt zijn; alles echter was voor den aanslag gereed gemaakt. Men heeft cijfertelegrammen gevonden, waaruit bleek, dat bij de jongste presidents verkiezing de marsch naar liet Elysée geheel en a! georganiseerd was en Boulanger slechts het resultaat der verkiezing afwachtte eenige hoog© officieren, die Boulanger hadden willen helpen, hebben eveneens overtuigd, dat het genoemde plan bestond. De verduistering van gelden bestaat deels in oneerlijkheden, bij liet toestaan voor leve ranties voor het leger gepleegd, deels in het ten eigen bate aanwenden van gelden uit de openbare kas; zoo heeft Boulanger, o, a. voor zich eenige aandeelen in den Cercle militaire uit die kas betaald. De bladen bevatten de acte. van beschul diging tegen Boulanger. Zij beslaan 30 blad zijden. Het bevestigt zich, dat Boulanger beschuldigd wordt de aanlegger en Rochefort en Dillon de medeplichtigen te zijn van een complot tegen de veiligheid van den staat. Boulanger alleen wordt aangeklaagd van ver duistering van openbare gelden. Omtrent de vernieling van liet koffiehuis geen magazijn in de Rue Royale te •Parijs, op 14 dezer, wordt nader gemeld, dat liet betreurenswaardige voorval zich als volgt heeft toegedragen. Omstreeks 8'uur in den avond 'zaten"eenige gasten op het trottoir. Een troep feestgangers ging voorbij en stiet een tafeltje om. Er ont stond een woordenwisseling en spoedig riep er een uit het volk «Er hangt geen vlag uit!" Dit was ook inderdaad bet geval, maar de eigenaar bad zijn woning met gaspitjes ver licht. Teneinde échter de menigte tevreden te stellen, werd ten overvloede in een der nabu rige buizen een vlag geleend en ontplooid, maar ongelukkig wilde het toeval, dai liet een ltaliaansolie vlag was. Nu was er geen houden meer aan. «Weg met Oiopiweg met Bismarck?" riep het volk, stormde op liet terras en sloeg de tafel tjes en dc ruiten stuk. Twee kellnors, die liet eigendom van hun patroon trachtten te ver dedigen, werden gewond. Weldra kwam een afdeeling politie agenten, die het volk uiteen dreef en erger schandalen belette. De eigenaar van bet koffiehuis is geen Italiaan, noch een Prins, maar een Luxembur ger, die reeds jaren te Parijs woont, genatu raliseerd is en met een Fransche vrouw is gehuwd. Vijf en twintig klerken bij do regeorings bureaux te Parijs, die generaal Boulanger bij gelegenheid van diens verkiezing in hetSeine- departement. kaartjes hebben gezonden, zullen met 1 Augustus a. s. ontslagen worden. Te Berlijn beweert men, dat de oorlog bij liet a. s. voorjaar onvermijdelijk is. Hij zou beginnen door een gewapend conflict tusschen Oostenrijk en Rusland en men zou bewerken dat Rusland de aanvallende partij zal wezen. Daarop volgen de moeielijklieden op de Fran sclie en Italiaanse!*© grens. De Duitsehe diplo matie zal haar best doen, om Frankrijk het eerst bel zwaard te doen trokken. Onder het grootste voorbehoud neemt de Patriate bet beiieht over, dat uit Berlijn wordt gemeld, dat aldaar het gerucht aan houdend blijft loopen, dat keizer Wilhelm II liet voornemen zou koesteren, in den schoot der katholieke kerk terug te koeren. De keizer zou alsdan te zijnen gunste doen herstellen don titel van keizer van liet Heilig Roomsclie Rijk, met al den aankleve van dien. Daar zou Crispi pleizier in hebben, als dat waar was. 'tls wel te zien. dal liet in den jour- nalistischen kommertijd is, als de Patriate dergelijke moppen opneemt. Aan den voet van een lantaarn is Woensdag morgen in de vroegte in een smalle straat van de beruchte buurt Whitechapel te Londen door een politie agent weder liet lijk eener vrouw gevonden, dat op dezelfde gruwelijke wijze verminkt was als de vorige slachtoffers van den geheimzinnige» Londenschen vrouwen moordenaar. De kleederen der ongelukkige waren van het lichaam gescheurd, terwijl het hoofd bijna geheel van den romp gescheiden was. Het lichaam vertoonde verscheidene bloedige wonden, maar de ingewanden bevon den zich op hunne plaats, waaruit men de gevolgtrekking maakt, dat de moordenaar in zijn duivelsch werk gestoord is, daar deze bij zijne vorige slachtoffers nog verder is gegaan. Het lichaam der vrouw was nog warmen bloedde nog hevig. In de nabijheid van het lijk vond de politie agent een aarden tabaks pijp, met bloed bevlekt. Het slachtoffer is ongeveer veertig jaar oud en weder een van die vrouwen, wier treurige kostwinning haar de verplichting oplegt, 's nachts de straat niet te schuwen. I)e dader is, evenals de vorige malen, ver dwenen zonder noemenswaardig spoor achter te laten. De politie stelt naar het heet, al het mogelijke in het werk, om hem ditmaal in handen te krijgen dit zal echter wel weder een illusie blijken. In Whitechapel heerscht hevige opgewon denheid; naar men verneemt, zullen uit de bewoneis weder vrijwillige korpsen gevormd worden om 's nachts de straat te bewaken. VENRAY, 20 Juli. Bij Koninklijk besluit is verlof verleend tot liet aannemen en dragen van liet kruis «Pro Ecclesia et Poutoffeehun door Z. H. den Paus geschonken, aan de na te noemen per sonen J. lvayser, architect, Venlo; S. van den Anker, oud-leeraar aan het seminarie te Cu- lemborg; mr. A. F. Vos de Wael, lid van de Tweede Kamer der Staten-Generaal, Zwolle; vrouwe R. A. J. H. barones van Middachten, eclitgenoote van den heer mr. A. F. Vos de Wael, te Zwolle. Bij Zr. Ms. besluit is benoemd tot kanton rechter' te Drillen, de lieer mr. Th. J. A. Duynstee, thans griffier bij het kantongerecht te Siltard. I)e uitslag der Gemeenteraads-verkiezing jl. Dinsdag alhier gehouden, is als volgt: Opgekomen 72 kiezers. Herkozen de Ileeren F. van den Boogaart met 70 stemmen, E. C. H. Esser met G8, en J. Camps met stemmen. Bij hét op 1 "lezer gehouden Notarieel Staatsexamen zijn van de 116 candidaten slechts 31 geslaagd. Met genoegen vernemen wij tevens, dat onze dorpsgenoot de heer J. C. L. Esser, met veel succes bevorderd is tot candidaat- notaris. HORST, 16 Juli. Bij de op heden ge houden verkiezing van drie leden van den gemeenteraad zijn herkozen de heeren P. II. Derix, P. W. Vullinghs en P. J. Weijs. Uitslag der verkiezing voor den Ge meenteraad te Venlo: Herkozen de heeren J. Matousch en dr. S. Goossens. Herstemming tusschen de heeren Van der Brandt en L. Gam bon. Weert, gekozen de heeren F. van de Broek en II. Jansen-Van dér Heyden. Herstemming tusschen de heeren J. Van Geleuken. L. Joos- ten, P. Weeken en P. Hendriks, aftredend lid, Te Maastricht zijn al de aftredende leden herkozen. Op de meeste plaatsen liep de uitslag der stemming nogal uiteen. Men schrijft uit Venlo De komkommertijd is weder voor onze tuiniers aangebroken. I)e vorige week werden hier in drie dagen ruim 80 wagons, hoofdza kelijk komkommers, uitgevoerd. De prijs is 30 a 40 cents per 100 stuks. Jl. Zondag herdacht de waardige zuster van liefde, Anna Catharina Lintermans, den dag, dat zij vóór 25 jaren als overste be noemd werd in de liefdadige gestichten van Roermond. Tof 2de geneesheer bij bet gesticht «Cal- variënberg" te Maastricht is benoemd dr. De Wildt té Utrecht. Volgens de Limb. A'oer.zijn van de 8 ambtenaren, die in Zuid-Limburg met de bewaking der grenzen tegen den invoer van schapen zijn belast, 0 in het bezit der akte var. onderwijzer. Na herhaalde mislukte sollicitatie» hebben dezen een anderen werk kring dan dien van opvoeder der jeugd moeten kiezen. Naar men aan het; Hdhl. mededeelt, heeft de minister van Financiën een schrijven gericht tot ambtenaren der belastingen, waar in hij uitmaakt, dat de gewone repetition en concert en van muziekgezelschappen, waarbij geen toegangsgelden geheven werden, vrij zijn van patentbelasting. Te Mierlo bij Helmond is de vorige week een zekere Manders, zoodanig door zijne beide stiefzoons mishandeld, dat hij aan de gevolgen is overleden. De daders zijn reeds in verzekerde bewaring genomen. Van 1883 tot het einde van 18S8 heb ben in de provincie Limburg, in 16 verschil lende gemeenten, op kosten van pl. m. 80 grootere en kleinere veehouders inentingen tegen miltvuur volgens Pasteurs methode plaats gehad. In het geheel werden gedu rende dat vijfjarig tijdperk ruim 900 stuks gevaccineerd [premier vaccin) en gerevacci- neerd (second vaccin), waarvan geen enkel stuk vee, dat de beide inentingen ondergaan heeft, tot dusver aan miltvuur gestorven is. Daarentegen is dit wel het geval geweest niet later aangekocht, doch niet gevaccineerd vee, dat met bet ingeente vee in dezelfde ruimten gestald was en overigens geheel on der dezelfde verhoudingen leefde. De melk der dieren is tijdens de inenting, zoowel door mensch als dier, steeds zonder indeel kunnen gebruikt worden. Aan liet U. D. wordt uit Apeldoorn gemeld, dat de gezondheidstoestand van Z. M. den Koning bij voortduring gunstig is en in geen opzicht te wensehen overlaat. Wel geniet Z. M. hoogst zelden van de buitenlucht, doch dit is eenerzijds daaraan toe te schrijven, dat Z. M. liet loopen eenïgs- zins moeilijk valt, anderzijds, en niet het minst, is het meer ongunstige weder hiervan" de oorzaak. Om toch zonder hinder van de lucht te .genieten, wordt thans- een draagstoel ver vaardigd, waarin Z. M. bij gunstig weder in de buitenlucht door twee kamerdienaren ge dragen zal kunnen worden. H.H. K.K. II.11. prins cn prinses Al- bert van Pruisen zijn Woensdag voormiddag met drie zonen met een extra trein van de Nederl. Rijnspoorweg-maatschappij in do residentie aangekomen, teneinde een maand van het badseizoen te Scheveningen door te brengen Aan het Rijnstation werd het Vorstelijk Gezin verwelkomd door den grootmeester van hot Huis van 1111. MM. do Kuning cn Konin gin, graaf Schimmelpemunek van Nijenhuis; den gezant van het Duitsehe Keizerrijk, baron von Saiirma Jeltsch met drie secretarissen en attachés der keizerlijke legatieden hofmaar schalk van 's Konings Huis, baron de Constant Rebecque; 's Konings stalmeester, baron Snouckaert, -de burgemeester van 's-Ilage, en nog meer andere aanzienlijke personen. Nadat de prins uit den trein was gestegen, sprak bij den grootmeester van IIII. MM. aan, en vroeg met belangstelling naar den gezondheidstoestand des Konings. Na nog met de andere autoriteiten een gesprek aangeknoopt te hebben begaven zij zich met llun kinderen en talrijk gevolg in rijtuigen naar Scheveningen, alwaar zij in het «Oranje-Motel" hun intrek namen. De minister van Bnitenl. Zaken brengt ter kennis van belanghebbenden, dat een exemplaar van liet reglement, en van het pro gramma der in 1890 te Buenos-Ayres te houden vee- en landbouwtentoonstelling (zie Staatscourant van 29 Sept. lè>88), aan zijn Departement ter inzage ligt. De justitie verzoekt opsporing en aan houding van Jan Jozef Demarteau, 33 jaren, woonachtig geweest te Luik, vroeger beheer der van La Banque Populaire de Liedje. Hij wordt beschuldigd van verduisteringen valsch- heid in geschriften. Men vermoedt, dat hij zich in Nederland ophoudt. De Belgische regeering heeft zijne uitlevering aangevraagd. Zoomede verzoekt de justitie de aanhouding van Johan Paul Iluber, uit Zurich, bakker, laatst wonende te Wipki 11 gen. Hij heeft, zich schuldig gemaakt aan bedi degelijke bankbreuk en is sinds 26 Juni voortvluchtig naar Neder land. De Zwitsersche regeering heeft zijne uitlevering aan de onze aangevraagd. Voor de betrekking van adspirant-veri- ficateur bij de rijksbelastingen hebben zich aangegeven 15 sollicitanten. In de volgende maand beeft het examen plaats. Zij, die in aanmerking wensehen te komen voor de betrekking van adsistent bij de van Rijkswege op te richten Landbouw proefstations, worden uitgenoodigd zich vóór 1 Augustus e. k. bij gezegeld adres te wonden tot liet Departement van Waterstaat, Handel en Nijverheid, met opgaaf van naam, voor namen, woonplaats en leeftijd en overlegging van zoodanige bescheiden, welke tot aanbe veling kunnen strekken. Aan dc betrekking zal vermoedelijk eene jaarwedde van f 1206, beneyéjïs eenige emo lumenten verbonden zijn. De gemeenteraad van Nijmegen heeft het plan tot uitbreiding van de bekende wan delplaats "Het Valkhof" goedgekeurd. De kosten zijn op f 12,000 geraamd. Naast de vier reeds beslaande kunst- boterfabrieken te Nijmegen, zal nu ook nog eene roomboterfabriek worden opgericht, in welke de boter volgens het Doensche systeem zal worden bereid. De heer K. Dekema. arts te Utrecht, is door de Zuid-Afrikaansclie Spoorweg-maat schappij tot geneesheer in haren dienst be noemd. In de volgende maand zal hij zich naar de plaats zijner bestemming begeven. Door bet steeds toenemen van het aantal lijders (thans ongeveer 700) in liet gesticht Voorburg onder Vucht, heeft, liet college be sloten eene oproeping te doen voor een vier den geneesheer. Te Doesburg is Maandagochtend een valsch bankbiljet van f 25, gemerkt II B, 110. 3888, ontvangen, liet watermerk ontbreekt en de ondergrond is donkerder d m bij een eclit billet. Ook zijn in de strafbepalingen vele fouten geslopen. Naar aanleiding van een deze week door de justitie ingesteld onderzoek naar een brand die onder Uden heeft plaats gehad, is zekere M. d. W., oud 29 jaar, naar het huis van bewaring te 's-Boscli overgebracht als ver dacht dezen brand te hebben veroorzaakt. Dinsdag is in de Maas voor Rotterdam een schuit met omstreeks 900 vaten petro leum gezonken. De vaten werden geborgen, terwijl de opvarenden geied zijn. Eene zeer .eigenaardig© vangst, deed de lieer W. te Assendelft (N.-H.), die in de weide eene schildpad ving, welke zijn paard aan den neus hing. De eigenaar vei loste zijn paard cn bracht de schildpad, die een onge veer G vierkante decimeter groot schild had, naar zijne woning. 11 Ij heeft het beest voor 10 gulden verkocht. Uit Dussen schrijft men aan de Prtsv. Noordb. Cl. De werkzaamheden aan den nieuwen Maas mond thans in de onmiddellijke nabijheid onzer gemeente, worden met alle kracht voortgezet en vorderen naar wensch; reeds is men begonnen aan het onlangs aanbesteed© en weer door dezelfde ondernemende firma. Bekker en Van Seters aangenomen perceel. Er zijn 5 excavateurs in werking, die met behulp van een 10-tal locomotieven met wagens, pL m. 80.000 kub. meter grond per week verzetten. Ruim 100 werklieden zijn er werkzaam die een flink weekgeld verdie nen en onder welke steeds de beste orde en tevredenheid heerschen. Verschillende am bachtslieden en arbeiders van hier en omstre ken hebben hun gewoon handwerk ter zijde gelegd om dit te gaan verruilen met, spade of kruiwagen. Er is dan ook door landbou wers alhier niet dan tegen hoog loon aan werkvolk te komen; men zegt, dat voor eenige weken voor een hooier f2 daags werd betaald. Dagelijks komen vele vreemdelingen naar hier stroomen, van waar men binnen 10 minuten midden op het werk loopt, om dat alleszins groote werk te bezichtigen en een ieder keert hoogst voldaan van zijn uitstapje huiswaarts. Zaterdagavond zijn de passagiers van den trein, die te 10.44 te Groningen van. Leeuwarden aankomt, aan een groot gevaar ontsnapt. Ter hoogte van de halte Vierverlaton sprong van een der raderen van een wagon 2de klasse een wielband, doch daar niemand hiervan iets bemerkte, reed de tieui door,, totdat op een wissel nabij liet station Gro ningen een viertal personenwagens ontspoor den. De trein, die reeds niet meer met volle vaart reed, werd terstond tot stilstand ge bracht. Geen der passagiers had eenig leLsel bekomen. De aangerichte schade 13 betrek kelijk gering, terwijl Zondagmorgen de weg ieeds hersteld was. De afgesprongen wielband werd nabij Vier verlaton teruggevonden. Dc opening der tentoonstelling van weeldei ij tuigen, voertuigen', zadelmakers werk enz., en van bloemen, planten en groenten, te Groningen, zal a. s. Woensdag 24 dezei 's namiddags door den commissaris des ko nings geschieden. De leden van de Eerste Kamer der Stalen-Genera©'! zijn ter vergadering bijeen geroepen tegen Maandag a. s., 's avonds om 8 uur. Bij de regaering moet het voornemen bestaan om to helpen trachten de oude ves ting Grave uit hare afzondering te verlossen, en wel door den aanleg van een stoomtram langs den rijksweg in de richting van 's-IIer- togeuboscli, aansluitende bij de Geele Hoeve, gem. Rosmalen, aan de stoomtram Den Bosch —Helmond. Men gelooft over bet algemeen, dat dit denkbeeld zeer praetisch.zou zijn, niet alleen voor Grave, maar ook voor de ontwikkeling van de tusschen gelegen plaatsen, welke daar door in verbinding zouden komen met den waterweg op Rotterdam, hetgeen aan do industrie dier streken zeer ten goede zou komen. -— Naar men meldt zullen de kusten der aanstaande tieujaarlijksolio volkstelling dit maal aanzienlijk hooger worden dan die van vroegere gehouden tollingen. In de eerste plaats is dit een gevolg van het nieuwe systeem van telling bet kaartcnstelsel namelijk. Doch ook zullen de belooningen, die het Rijk aan tellers cn 'gemeentebesturen zal uiibetalen, meer bedragen dan vroeger. In 1879 ontvingen de tellers 2ijt cent per "oio.den persoon; doch het is gebleken op do onlangs te 's Uravenhage gehouden vergade ring van dc chefs der statistiek, dat de tellers deze voor lien bestemde gelden niet allerwe gen zouden ontvangen in vele gewesten al thans de provinciën Noord-Brabant en Limburg leveren daarvan voorbeelden op kwaal een groot deel dezer 2i/a cent in do zakken van burgemeester en secretaris te recht.. Ten einde dit nu voor het vervolg onmogelijk te maken, heeft de commissie, op daartoe door den chef der afdeeling «sta tistiek'' te Groningen gedaan voorstel bcslo-

Peel en Maas | 1889 | | pagina 2