iiclgie Oostenrijk Engeland Italië Servië Nederland. ])e liberale hotooging te Brussel is in't water.gevallon. Kr waren niet. meer vreemde lingen dan anders met pleziortreinen komen en onder dezen niet meer dan 50 kiesgerech tigden. l)e held van 't feest Jansen is met zijn rijtuig omgeslagen, doch er ongedeerd afge komen. Pater Valeniijn Fraukz, uit Willohroeck (diocees van Mecholen) een onlangs gewijd priester begeeft zich lieden ie Havre scheep, naar de Sandwieh-eilanden. om on het, lepro zen-eiland de p!a« ts van 1'; ter Damianus in te nemen. Tussohcn België en Zwitserland is een nieuw handelsverdrag gesloten. De rechtbank te Brussel heeft, uitspraak gedaan tusschen den Staat, en een hakker te Brussel, wiens vrouw en kind bij de ramp te tiroenemlayl gedood zijn en die deswege eene schadevergoeding van 100.000 francs geëischt had. Den man is eene som van 10,000 francs toegewezen. Frankrijk Van o Mei tot 50 Juni is de Parijscke ten toonstelling bezocht, door 5,991,000 betalende personen-, van 1 Mei tol 50 Juni in 1S78 hodrocg hot aantal bezoekers 5,515,000. Do toegangsprijs is thans slechts 45 cen times. Het loopt den houlnngist L iguerrc in den laatston tijd niet, urne. Nu weder is hij voor 2 maanden als advocaat-geschorst, omdat hij den procureur-generaal belasterd heeft; eige naar is van een blad, wat aan do Frnnschc advocaten verboden is, en zich een schuldbe kentenis heelt, doen maken door een persoon, die hem voor don Baad van orde der Parijsehe advocaten had aangeklaagd. Die zelfde persoon gaat thans da zaak aan hangig maken bij de correctioneele rechtbank. L-it Snint-Etioime komt het bericht van een vréeselijke mijnramp. In eene aan de Com pagnie houHHere toebohoorende mijn heeft, namelijk tot tweemalen toe eene ontploffing van itiijngas plaats gehad. Van de 500 werk lieden, die in de mijn waren afgedaald, zijn reeds verscheidene levenloos daaruit opge haald. Nadere, bijzonderheden: t il, de mijn zijn reeds 10 dooden en 10 gewonden boven ge bracht. .Men schat liet, getal slachtotiérs op minstens 200. I)u (tschjanfl De katholieken te Bonn zijn zeer ontstemd over ln-t plotselinge besluit, waarbij de ver pleging in het militaire hospitaal, op den Tem pelhof, aldaar, sedert 1878 met voorbeeldige zorg en ijver waargenomen door de Zusters van Barmhartigheid, thans is opgedragen aan protestautsche jdeegzust.ers Men vermoedt dat de bekende hofprediker Stocker, die zich op 's keizers bevel, niet meer met politiek mag bemoeien, daarin de hand gehad heeft. De bisschop van Limburg heeft tc vergeefs getracht, voor de uit zijn bisdom indertijd verdreven Redemptoristen machtiging om terug to kecren van het gouvernement te ver krijgen. De minister blijft volhouden dat de Redemptoristen -een aan de Jezuïeten verwan te orde" zijn. De bisschop heelt nu de statiën, vroeger door do Redemptoristen bediend, aan de Capucijnen opgedragen. Naar te Berlijn verzekerd wordt, wor den tu-schen Engeland, Frankrijk, Poitugal, België, Italië, Duitschland en den Congo St.-iat onderhandelingen gevoerd over het beleggen van eene Afrikaansche. conferentie tot liet regelen van verschillende vraagstukken, in verband Staande mot, de indeeling der grenzen van de. Europeeschc nederzettingen in Afrika. De Vossixehe Zcitung publiceert een artikel, waarin het blad zegt, dat Duitschland geen oorlog wil, maar dat, wanneer deze een maal moot uitbreken, er geen zoozeer in over eenstemming zal wezen met den algemcenen wensch, als die tegen het despotieke, aan beschaving en vooruitgang vijandige, hoog moedige rijk van den czaar. Uit Berlijn wordt geseind, dat de onte vredenheid onder de mijnwerkers in Wesl- phalen voorduurt, aangezien de beloften betreffende loonsverhooging nog niet nageko men zijn. De Timen meldt, dat Servië troepen opstelt langs do Turksche grenzen. Hef. blad is van oordeel, dat de toelating van Ilulgaarsohe officieren op de militaire academie te Ween en bewijst, dat de eerbiediging der Russische gevoeligheid opgehouden heeft een factor der Oostenrijkscho politiek te zijn. De Daily News verneemt uit Weenen, dat, StambulofT niet aarzelt, in de woorden van den Keizer van "Oostenrijk een eersten stap te zien tot de officieele erkenning van prins Ferdi nand van Bulgarije. Bij zijn aankomst te Londen is de Shah van Perzifc afgehaald met een gala-rijtuig der koningin. Een ontzaglijke menigte was op de been, en de gebeide stad prijkte in feestge waad. 's Middags had in Buckingham Palace de ontvangst der buitonlandsche gezanten plaats, in tegenwoordigheid van lord Salisbury on de andere ministers. Een correspondent van de Tablet heeft. Boulanger, thans wonende op het. Portland plein to London, geïnterviewd, naar aanleiding van gezegden, die hem door de Universal li er tew waren in den mond gelegd en waaruit blijken zou, dat hij een ongeloovige en een spotter ware, die enkel de steun der katholie ke partij zocht om dictator tc worden. Boulanger gaf tc verstaan dat hij zich wei nig herinnerde van zijn gesprek met den redacteur der lieview, ook met geweten had d.-ik het dmcours zou gepubliceerd worden en den man had geantwoord in den toon, waarop doze zelf sprak. Mocht er dus een onverschil lig woord door heen gelobpen zijn, liet was geenzins zijn bedoeling geweest om met de kloosterorden of andere instellingen der Ka tholieke Kerk den spot. te drijven. Hij had den redacteur alleen willen beduiden, dat hij het in een gouvernement dwaas vor.d aan monni ken niet dezelfde bui-gelijke vrijheden en ongestoorden -eigendom te verleenen als aan de overige ingezetenen. Zijn program, waarvan hij niet afgeweken was, blijft: vrijheid voor allen om hun gods dienst uit. te oefenen. Hij is tegen een gods dienst van State tie Kerk wcnscht hij zooveel mogelijk los te zien van den Staathij zou, aan liet bewind zijnde, aan Calvinisten, Lu theranen en Joden dezelfde vrijheden laten als aan de Katholieken. Als bewindsman zou hij geen onderscheid maken. Als particulier daar entegen ia hij katholiek en het. zou hem niet iu de gedachten konion, zich op onvei sjchïlli- gen toon uit te laten over het Mis hooren op Zondagen. De correspondent voegt, er ten slotte aan toe dat Boulanger iederen Zondag de li. Mis bijwoont in de Fransche Kapel. Op de Zuid-Oostelijke kust van Ierland zijn de Bril sche autoriteiten op den uitkijk naar oen Itollandschcn Jogger, een-drij venden drankwinkel. Maandag 11. legde de lersche poliiie te Golcen de hand op eene hoeveelheid tabak, welke waarschijnlijk van dit scheepje afkomstig was. Men vei moedt, dat de overeenkomst betref fende deze coopers of drijvende di ank winkels tusschen de verschillende Noord-Europeesche zeevarende mogendheden tengevolge heeft ge had. dat deze schepen niet meer in de Noord zee hun verderfelijke handel drijven kunnen, en dat zij daarom thans op de lersche kusten hun slag Duchten to slaan. ln eene Zondag tot de kardinalen-gehouden toespraak herhaalde do Paus krachtig zijn protest togen de oprichting van het Bruno- hecld. l)u heiligste zaken, zeide Leo XIII, zijn bij deze gelegenheid aangerand; de regeering hoeft openlijk dat alles voorbereid; het. is een pijnlijk geval dat men in de stad Gods do ketterij verheerlijkt heeft door een monument van i» 1 wat schandelijk en verfoeilijk is. De Paus beklaagt zich bij de geheelo katholieke wereld dat de voorgewende eerobew ijzingen aan het Hoofd dor Kerk plaats maken voor boleedigingon, on dat men Rome Int hoofdstad van het ongeloof wil maken. Italië wil het tot eenen oorlog tegen het pausdom laten konion, maar ondanks zijn hoogen ouderdom, zal de Paus sterk door zijn vertrouwen op God, den strijd vul houden. Lit Rome wordt gemeld De beurs toon de zich zeer ongerust over het gerucht dut de Paus voornemens zou zijn eerstdaags zich van hier te verwijderen. De kroning van koning Alexander van Servië heeft met groote plechtigheid plaats gehad. Het gewichtige óogenblik werd aange kondigd door 101 kanonschoten. De geestdrift der bevolking is ten top gestegen. De stad was 's avonds prachtig geïllumineerd. De Russische gezant, de heer Persiaui, werd met geestdrift begroet. Van. alle zijden strooinen den jongen vorst geluk wenschen toe. De eerste was afkomstig van keizer Frans Jozef. Ook Frankrijk liet, den koning fuliciteeren, door lussehenkomst van den gezant. Het Journal de Saint-Petersbourg merkt naar aanleiding van de kroning op. dat Rus land een to levendig belangstelt in het lot van Servië, om niet van harte geluk en voorspoed toe te wenschen aan de regeeriug van don jongen koning. Hierin vereonigen zich Rus kinds gevoelens met de gevoelens, welke de harten vervullen van alle trouwe Servische ondcidmicn. Omtrent de kroningsplechtigheid in Ser vië wordt nader gemeld, dat zij werd bijge woond door de regenten, de ministers, de geestelijkheid en de pers, benevens ecu aantal gonoodigden. De jonge koning werd door den mctropolitaan met, oen toespraak ontvangen, waarop hij voor het altaar den eed aflegde en gezalfd werd. De ex-koningin Nathalia was een der eersten, die den jonge .Alexander een telegram van gel uk wenschen zonden. De me nigte juichte den gezalfde met geestdrift toe. Overal in Servië is de gebeurtenis feestelijk gevierd.. De regent Protitch stelt voor Servië een voorspoedige toekomst in het, vooruitzicht, en d-e bladen spréken in denzeifden geest. VENRAY, G Juli. Bij Koninklijk besluit is een pensioen van f 100 toegekend aan don lieer Yaessen, hoofd eener openbare school te Scliinveld, en een van f'119 aan den heer ff. L. Smoels, hoofd der openbare school te Wylré. li ij hspostspaarbonhAan het postkantoor Yenraai en de, daaronder ressorteerende hulpkantoren werd gedurende du maand Juni ingelegd f 1701,<85; terugbetaald - 301.25. liet laatste, door dat, kantoor uitgegeven, boekje draagt liet nummer 570. De Staatscourant bevat hot Koninklijk besluit van den 9den Juni 1889. bepalende de plaatsing in liet Staatsblad van de op 2 Juni 1887 te Washington tusschen Nederland en de Yerecnigde Staten van Amerika gesloten overeenkomst, tot regeling dor wederkeerige uitlevering van misdadigers. De Staatscourant .bevat do oproeping en de voorwaarden voor liet examen voor opzichter bij den waterstaat en de burg. opeub. werken in Ned.-Indië, dat in Sep tember a. s, te 's-Gravenhage zal plaats hebben en waarvan het programma is opge nomen in de Ned. St.-Ct. van i9 en 20 Mei jl. De Commissaris des Konings in Limburg brengt ter kennis van belanghebbenden, dat tot liet uitvoeren van herstellingswerken de vaart op dc kanalen van Luik naar Maastricht en van Maastricht, naar 's-Hertogenboseh zal gesloten zijn als volgt Van Luik naar Maas tricht 13 dagen: van 8 Juli tot en met 20 Juli. Op de Zuid-Willemsvaart de panden van de hoofdsluis te Maastricht, tot sluis No. 18 te Bocholt gedurende 21 dagen, en wel van 7 Juli tot en met 27 Juli, en de panden tus schen sluis No, 18 en \s-Hertogenboseh gedu rende 28 dagen: van 7 Juli tot en met, 5 Augustus. De aanvulling begint, van de Zuid-Willems vaart op het gedeelte boven sluis 18, uiterlijk op 22 Juli, en van het gedeelte beneden die sluis lot, V Hért ogen boscli, uiterlijk op 4 Augustus, zoodat eenige dagen zullen vorloo- pen, eer die panden weder op peil zijn ge bracht.. Int.ussehen zullen de vaartuigen naar mate van hun diepgang, in de kanalen worden toegelaten, zoodra de waterstand dit mogelijk maakt. Do tijdelijk als administrateur bij de divisie koninklijke marechaussees in Limburg gedetacheerde le 1 Ui t.e n a n t-k w ai'l i er m ees tc r J. G. de Josselvg de Jong zal binnenkort, naar zijn korps, h* N regiment infanterie, 'lmug- keerpii. daar 'kV bovengenoemde betrekking definitief voorzien is. Van de 4 enndidaten, die Maandag jl. deelnamen aan het gymnasiaal examen A, te Maastricht, zijn geslaagd de hoeren L. Gee'lèn uit, Yenlo, student aan bet Bisschoppelijk College te Roermond en J. Van Oppen te Maastricht. Door de marechaussées werd Dinsdag zekere II. A., werkman, wonende te Vcnlo, naar de Rijkswerkinrichting overgebracht om gedurende 6 maanden aldaar tc worden ge plaatst wegens dronkenschap bij herhaling. Naar mén verneemt heeft de lieer F. Keullor to Venio, zich tot, den gemeenteraad van Roermond gewend ter verkrijging der concessie onder gestolde voorwaarden voor de oprichting eener waterleiding. Dc lieer Charl. Bongaerts te Roermond heeft mot onderscheiding zijn examen als werktuigkundig Ingenieur te Delft afgelegd. Door den.minister van oorlog is aan den heer II. Scheepers de levering van aardappe len ten behoeve van het garnizoen te Maas tricht, toegewezen, tegen f 2 do ILL. van GS kilo. Jl. Zondag heeft de plechtige inwijding plaats gehad van.de brug, die Roosteren met Maeseijck verbindt. Te Nederwecrt geraakte liet 2jarig zoontje van den landbouwer L. Smolenaars te Someren ouder eene met bout beladen kar, en werd zoodanig door liet paard, getrapt, dat, liet tengevolge der bekomen kneuzingen kort daarna overleed. De minister van oorlog, vergezeld van zijn adjudant, vertoefde deze week te Maas tricht, met hel doel naar mén zegt zich persoonlijk in de fabriek van den lieer Dc Beaumont te overtuigen van don gang der werkzaamheden tot het, veranderen van het infanteriegew'éer in een repeteergeweer. liet monument., door de vereèniging -liet Geuldal" te Valkenburg opgericht ter herdenking van de 50 jarige hcreeniging van Limburg met Nederland, is Zondag jl. plechtig onthuld. Eene feestcantate, woorden van mej. Betsy Berk, muziek van den lieer L. Revius te 's-Gravenhage, werd door dc Yal- kenburgscho mannenzangvereenigiug -Wal ram" gezongen, terwijl door den Edelachtb. hoer burgemeester, voorzitter der veroeniging -Tiet Geuldal" en pastoor Brouwers, van Bovenkerk, toepasselijke redevoeringen wer den uitgesproken. Duizenden woonden deze plechtigheid bij. De veroeniging -Het Geuldal" zond een tele gram van huldebetoon aan Z. M. den Koning. Het fee-st werd besloten door een fraai vuur werk. De minister van waterstaat, handel en nijverheid brengt ter ölgemeeno kennis, dat bij koninklijke besluiten van 21 Mei 1889 Staatsblad Nos. G7 en GS) liet port der brie ven en verdere stukken, die gewisseld worden tusschen het rijlc. en zijne koloniën en bezit tingen iu Oost- en West-ïndië, nader is gere geld en vastgesteld aldus a. Bij verzending langs den rechtstrcek- schen zeeweg: voor brieven op 10 cent gefrankeerd en 20 cent ongelrankeord voor elk gewicht van 15 grain of gedeelte van 15 gram, voor biief- kaarlen onveranderd voor papieren en bescheiden, gedrukte stukken en monsters op 2 cent. voor elk gewicht van 15 gram of gedeelte van 50 gram, met een minimum van 10 cent. voor de papieren en bescheiden en van 5 cent voor de monsters. b. Bij verzending anders dan langs don rechtstreekschen zeeweg voor blieven en briefkaarten onveranderd, voor papieren en bescheiden, gedrukte stuk ken en monsters op 5 cent voor elk gewicht van 50 grain, of gedeelte van 50 gram, met een minimum van 15 cent wat do papieren en bescheiden en van 5 cent wat de monsters betreft. I)e bovenvermelde portverminderingen zijn voor de verzendingen uit Nederland, te reke nen van 1 Juli 18S9, van kracht. Door de marechaussées is proces-verbaal opgemaakt tegen den kolenkoopman M. v. d. H. Ie Meerlo, omdat bij bij bot verknopen van kolen en bij tiet laden dier kolen op eene kar, gebruik maakte van een gewone kolenmand. Meerdere kooplieden, die zich onbewust aan oen/elfde overtreding schuldig maken, kunnen uit deze mededeeling hun voordeel trekken. Men schrijft uit Nijmegen De verzending van waldhessen van bier naar Engeland is weer in vollen gang. Men besteedt thans 25 a 30 cent per vaatje van pi. m. 5 liter. Deze vrucht wordt in de bos- schen van Berg-en-Dal. Groesbeek en liet aan grenzende Pruisische Reichswnld gevonden. Met de pluk houdt zich vooral de bevolking van Goes'beek onledig. .Metganscho scharen ziet men des namiddags mannen, vrouwen en kinderen do dien dag geplukte valdbesscii op kruiwagens en in manden naar hier vervoe ren. In ile bosschen op Nederlnndsch gebied mogen die bessen om niet worden geplukt; doch voor de vergunning in het Pruisische Reichswald moet. per hoofd 12 Mark worden betaald. Een goed plukker kan per dag een drietal vaatjes bemachtigen. Tc Gouda is overleden de heer mr. J. II. van Mi erop, in leven kantonrechter en gedurende eene reeks van jaren lid van den gemeenteraad. Te Ulvenlicut, bij Breda, hebben de ambtenaren Zondag 1200 KG. zout aange haald, vervoerd in 29 zakken. Van de 29 smokkelaars konden zij er echter geen in handen krijgen. Onder de gemeente Zomeren is Maan dagnacht een Indisch militair vermoord. Te Leiden werd in den nacht van Zater dag op Zondag eene ernstige mishandeling gepleegd door een vader op zijne 10-jarige dochter. I)c onverlaat, te 2 uren in beschon ken toestand te buis komende, herinnerde zich. dat zijne voornoemde dochter den dag t.e voren een kwartje ontvreemd had, nam het slapende kind uit bed en smeet het tegen den grond, daarbij als een razende' schoppende en slaande. Hot meisje werd o. a. zoo ernstig aan het hoofd gewond, dat hare opname 111 het academisch ziekenhuis noodzakelijk was. Tegen den ontaarden vader, die door de politie in verzekerde bewaring werd genomen, is proces-verbaal opgemaakt, zoodat. hij zich voor den strafrechter zal hebben tc verant woorden. Dc lieer mr. C. J. W. N. van Hengst, sedert 1884 rechter in de arr.-rechtbank te Zwolle, is te Ems, waar hij lot. herstel van gezondheid vertoefde, overleden. Als een bijzonderheid in deze tijden van ontevredenheid onder vele werklieden jegens hunne patroons mag niet onvcrme'd blijven, dat er dit jaar onder hofpersoneel van den lieer W. G. Boelc Sr., firma C. J. Boele en Zn., sigarenfabrikanten te Kampen, vijf en- twintig werklieden gevonden worden, die 25 jaren en meer onafgebroken in dienst van de hoeren Boele werkzaam zijn. Men vindt er 1 met 41, 1 met 34, 2 met 35, 1 met 31, 1 met 30, 2 met, 29, 2 met 28, 1 met 2G en 11 met 25 achtereenvolgende dienstjaren. Te Dinteloord ontlastte zich Zondag een lievig onweder, vergezeld van een allerhevig ste hagelbui. I)e stukken ijs want hagel steen en waren liet niet vielon ter grootte van een kippenei met massa's op de velden neer. Aan de veldgewassen is zeer veel schade berokkend, en er zijn zelfs enkele kleine vlasboeren, die totaal geruïneerd zijn, en aan groote eigenaars is voor duizenden guldens schade toegebracht. Op sommige plaatsen lagen de brokken ijs twee voet boog. JL Zondag namiddag steeg te Scheve- ningen de luchtreiziger Williams met zijn ballon-parachute op achter het hotel Conti nental. Drie a vierhonderd mater steeg de ballon, wanknan van onderen bet .vajschertn was bevestigd, terwijl daaronder de lucht reiziger op een trapéze zat. Plotseling zag men liet scherm zich van den ballon scheiden. Een oogenblik daalde de aeronaut, aan liet schommeltje hangende, met bliksemsnelheid; toen ontplooide zich de parachute en zeer kalm kwam de waaghals op zijne voeten, op den weg naar de wielerbaan, neer, terwijl de ballon de wanne lucht liet ontsnappen, waar na hij als een zak in elkaar op dun grond viel. In 2 a 3 minuten waren stijging en daling volbracht. Een Amsterdammer, de lieer E die tot de aanhouding der Engelscbe zakkenrollers te Ylissiiigon heeft, medegewerkt, deelt aan liet «Handelsblad" nog de volgende bijzonder heden mede: De aanhouding der dieven is men vooral verschuldigd aan het Beleid en do bedaardheid van den heer S. de Gorter, den medereiziger, dio, toen hij zijn doekspeld vei miste en daar na vernam dat den heer II. een groot bedrag aan papier van waarde enz. was ontfutseld, geen opschudding maakte, maar een oog in hot zeil hield, toe:i men aan wal stapte. Hij bemerkte toen, dat Iloaro een der reizigers de hneventnsch «ontrolde" en duze aan James Philips overgaf, dio zich daarmede even ver wijderde. Ook toen hield de heer G; zich stil, maar volgde beide gauwdieven, en eerst toen zij op bet punt waren to vertrekken, vat ie hij Hoare bij den kraag en riep zij a vriend den beur E. toe, den -gryze" (Philip*/ vast te houden. Dé heer E. pakte dien*dief met. de eene haml bij den kraag en met de andere bij den pols van do hand, waarin later bleek dat, de doekspeld verborgen was. 111 de wachtkamer gebracht, werden de dieven aan de politie overgeleverd. Aan een particulieren brief ontleent hot «Dagblad" het volgende omtrent den moord, op den controleur 2. ld. A. F. P. Graafland te Indragiri (Nod. Oost.Indië) geploegd Zoo even kwamen er berichten uit Riouw omtrent do treurige gebeurtenis. Den 35. Mei, des namiddags, ging de heer Graafland met eehtgenoote en kinderen eene wandeling doen. Bij den luitenant Chinees gebruikten zij een kop thee, toen een oppasser berichtte dat er eene prauw was aangekomen, waarvan dc opvarenden ongezind waien om te doen on derzoeken wat er in was. Do heer Graafland begaf zich naar bet vaartuig, waarin drie per sonen waren gezeten, en beval hun dat zij de kagangs zouden ontladen. Dit weigerden zij, waarop de controleur hen dreigde door een geweer van den oppas ser te nemen, hetwelk lii.j begon te laden. Een der opvarenden verliet nu do schuit en wilde den lieer Graafland met, eene kris te lijf. Die kris werd hem dopr den oppasser ontrukt' en de controleur bad zijn geweer bij den voet, toen onverwacht de aanvaller hem het geweer ontnam en met de bajonet eene diepe dijwond toebracht. De heer Graafland trok de bajonet uit de wond en eene worste ling volgde, waarbij liet geweer viermaal van eigenaar veranderde, toen plotseling uit het Chineesehe kamp een onverlaat kwam aan- loopen, die den controleur een krissteek in den hals toebracht, zio diep dat hij weldra neder viel. De dader vermoordde nog oen korporaal- oppasser en wilde zich toen door zwemmen redden, docli werd door *t scheepsvolk afge maakt. Terwijl de controleur met zijn vijand worstelde, waren de beide andere opvarenden uit de prauw gekomen, doch do oppassers schoten op hen toe en maakten hen af. De controleur werd naar huis gedragen en stierf dienzelfden nacht. Ilcidemaa^eliappij. In de op Maandag 1 Juli gehouden eersto nlgomecne vergadering van de Ncderlandscho Ileide-maatschappij, onder voorzitterschap van den heer mr. J. O. Sielcesz, waren vertegen woordigd dc afdcelingen Aal ton, Amersfoort, Amsterdam, Arnhem, Enschedé, Frederiks- oord, 's-Hage, Harderwijk, Hoeren veen. 's- Boscli, Meppol, Nijmegen, .Utiecht, Wagenin- gen en Zutfon. Niet vertegenwoordigd waren do afdcelin gen Assen, Bols ward," KI burg, Groningen. Rotterdam, Tilburg, V'laclitwcdde en Almelo. liet verslag, door den secretaris uitge bracht, liep grootenduel* over reeds bekende zaken. De gelden, die Z. M. beschikbaar stelde, worden, overeenkomstig 's Konings wenschen, besteed om onbemiddelde eigenaars van woeste gronden behulpzaam te zijn bij liet ontginnen, waarbij zij zich natuurlijkerwijs aan de Du 11 te geven voorschriften moeten gedragen. Do waarnemende directeur houdt zich daarmede bezig, en reeds zijn 2G hectaren op die wij. r tot dennenbosch aangelegd. Verschillende eigenaars riepen ras do hulp der Maatschappij in, 011 oen veertigtal advie zen werden dientengevolge gegeven, (Het Tijdschrift bevat, daaromtrent gegevens). Fr zijn nog meer adviezen in ondeizoek en be werking. Verschillende grondeigenaars hebben den nenzaad gevraagd. De waarnemende directeur heeft daarover met leveranciers onderhandeld, 011 prof. Mayor heeft belangeloos zijne mede werking verleend cn verder toegezegd om de noodige onderzoekingen te doen. Voor f 1,74 bet kilo bekwam men dicntengevolgo zaad. dat op 75 pet. kiemkraehfc gegarandeerd word en gemiddeld 82 pet I*ïemkracLd bad.

Peel en Maas | 1889 | | pagina 2