Buitenland. Kerkelijke Berichten. y Belgie Frankrijk Duitscliland Italië Rusland Gemengde Berichten Tegen den sigarenfabrikant Ie Antwerpen, die in betrekking stond met de smokkelaars te Parijs, is een bevel tot in hechtenisneming uitgevaardigd. I>e straf, welke den smokke laar bedreigt, is 515 jaar dwangarbeid. Een geheimzinnige moord, te Moulbaix bij Atli gepleegd op do markiezin l>u Ghaste- Icer, gob. van Marnix, eene aan de aanzien lijkste geslachten van België vermaagschapte vrouw, baart in het gehecle land groot opzien. Mevrouw du Chastelecr. sedert 24 jaar weduwe, wier prachtig kasteel bijna een jaar geleden door den bliksem getroffen werd en afbrandde, woonde, terwijl men aan den lier- bauw bezig was, met de baren en haar genees heer in de voormalige pastorie. Woensdagavond 11. nu zat zij iji haar kamer eon brief te schrijven en haar zoon zat hij haar te lezen, toen tegen half twaalf een schot weerklonk. -Mama, mama, wat scheelt u!" riep de jonge man en vloog op haar toe. De ongelukkige keerde het hoofd naar Item om, sloot de ooger, en gaf cenige oogenblikken later in zijn armen den geest. liet venster stond open en de moordenaar had op het hart gemikt. Op korten afstand van het huis vond men een oud tweeloops jachtgeweer, dut aan den jongen markies behoord had en placht gebruikt, t,o worden door den jachtopzichter Monier. Deze bewaarde het in een schuurtje, waarvan alleen hij de sluilcl had en waar iemand, die met hem daar geweest was, het nog te 7 uren zag hangen. Monier verklaart dat hij toen vergeten had de deur te sluiten. Hij is echter voorloopig in hechtenis genomen. Men schrijft cle daad toe aan wraakzucht. Pe verslagcne, ofschoon zeer weldadig en bij de armen en ongelukkigen zeer bemind, was naar het schijnt, bijzonder streng tegenover hare pachters, en nog onlangs had zij eene verlaging der pachten geweigerd. Ook waren velen barer landerijen niet verhuurd en deed zij «lio sedert een jaar of drie zelve bebouwen. Zy had naar Hrussil willen gaan om er hare uit Spanje terngkecrende dochter, een meisje van 25 jaren, to ontmoeten. Deze is. bij tele gram. gewaarschuwd dat. hare moeder -ziek" was, den volgenden namiddag te Moulbaix aangekomen. Vrijdagavond heeft er boven Charleroi on omstreken eon orkaar gewoed, die onbe schrijfelijk e schade veroorzaakt en ook men- schenlcvens gek<e* heef». Hagel en regen vielen in zulke hoeveelheden ui niet zulke kracht neder, dat op sommige plaatsen stee- nen muren uit elkaar geslagen werden. Al wat te veld stond is vernield en met het water, weggespoeld; zelfs zijn er twee mannon en, naar men vreest, ook drie kinderen, door de kracht van het water medegesleept. Het spoorwegverkeer werd naar alle zijden ver broken, doch is Zaterdag weder hersteld kun nen worden, met uitzondering van de lijn Gouillet-Jamioulx tengevolge van een groot gat, hetwelk door het van de hoogten stroo- ineude water in de spoorbaan geslagen was. (Hazen daken en lantaarns zijn alle stuk ge slagen op liet buitengoed van den lieer Hod- son, dat in de streek bekend is om zijne uit gestrekte broeikassen, is van deze laatste niet slechts geen glasruit heel gelderen, maar Zaterdag ochtend was er van alle kassen en serres nauwelijks een spoor moei'Ie ontdek ken. Over geheel België heeft Vrijdag de orkaan gewoed, maar nergens met zulk een geweld - als boven Charleroi waar de aangerichte scha de tienduizenden beloopt.. Hij de herstemming te Brussel is de radicaal Janeon, de candidaat der vei-eenigde liberalen en radicalen, gekrzen niet 10539 van de 191 li stemmen. Pe heer Pe Becker, de candidaat der katholieken en independen- ten, verkreeg 8G02 stemmen. Janson had een meerderheid van 1837 stemmen. Pe president der Frunsche Republiek beeft Dinsdag aan de aartsbisschoppen Richard, •Guilbent en Fnuion in de kapel van hef Elysée den kardinaalshoed overhandigd. Pe nnrtsbis- rchop van Parijs lichtte bij dte gelegenheid een toespraak tot. den beer Carnot, waarin hij zeide, dat de bisschoppen steeds dezelfde liefde en dezetfde toewijding hebben voor de kei k, wier dienaren r:ij zijn, :«ls voor Frankrijk, welks zonen 7tj zijn-. Door aan l Yonkrijk drie nieuwe kardinalen te geven, beeft Leo XIII opnieuw getuigenis willen afleggen van zijne gehechtheid aan r rank rijk. pe kardinaal ziet in de waardigheid, waarmede bij en zijne collega s worden bekleed, een eerbetoon aan cle katholieke en vaderlandslievende bevolkin gen. Moge er in den somtijds moeilijken lijd werkelijk gevaar ontstaan, het zal nooit ko men van don kant dor kerk, want hij het ver vuilen van hare taak weet de.'C te.'ons acn de voÜKm ontzag in te boezemen, zoowel voor de •wereldlijke nla voor de geestelijke overheid. Pat voorfcec-ld, zoo reide ten slotte de aarts bisschop, ja ons nagelaten door onze voorgan gers, in het hy/.onder door monseigneur Guilbert. Pe Celiach var Pcrzië is Maandag te Ber lijn aangekomen, waar hij aan het station ontvangen werd door den keizer, graaf Her- bert von Bismarck, en veldmaarschalk Bln- mcnthal, verscheidene andere hooggeplaatste personen, de leden van het Perzische gezant schap on den Russisehen milituiien attaché. Pe keizer omhelsde den Schach, drukte hem herhaaldelijk de hand, stelde hem aan de prin sen voor en schreed met. hem langs het front der ecrewacht, welke op het perron was op gesteld. Pe muziek speelde het Perzische volkslied. Gedurende den tocht, naar het paleis Belle- vue, waarbij de Schach met den keizer vooruit gingen in een met vier paarden bespannen rijtuig, juichte de talrijke menigte de door luchtige personen luide toe; bij het doortrek ken van de Brandcrburger poort weerklonken saluutschoten. Ook bij liet paleis Bellevue was een eerew&cht opgesteld. Nadat de keizer zich niet. z.ijn gast in bet paleis had begeven, wer den nog verschillende personen aan den Per- z.ischen monarch voorgesteld. Pe keizer keerde daarop naar ssyu paleis terug, waar de Schach hein kort daarop een tegenbezoek bracht, en ook een bezoek bij de prinsen en prinsessen aflegde. Pe keizer reed een poos later naar Bellevue, waar 'net diner werd gehouden. In Duitscliland zijn valsche banknoten van 100 en van 50 mark in omloop. Bij die van 100 mark is het blauw donkerder dan dat der echte biljetten-, het watermerk ontbreekt; de cijfers op den bovenrand hebben een te donkerrood;.» kleur; in de strafbedreiging zijn de letters te groot terwijl de roode nummers op de achterzijde niet, gedrukt maar met de hand geteekend zijn. Pe valsche 50 markstuk ken zijn bodriegelijk juist nagemaakt en alleen hieraan te herkennen, dat de plantenvezels geteekend en dus niet met een naald op te lichten zijn. Pe Köln. Ztg. meldt uit Petersburg, dat dc Czaar bij het afscheid van den Schach van Perzië dezen persoonlijk op krachtige wijze zijn meening hoeft gezegd over de Perzische politiek. Mocht de Schach zich thans bij z.ijn bezoek aan Engeland andermaal laten bewe gen tot voor Rusland ongunstige concession, dan moge bij vooraf bedenken, dat langs de Perzische grenzen 100,000 Russische bajonet ten staan. Pe Czaar kon er niet voor instaan, dat hij die niet. in beweging zon zetten. Uit Zanzibar wordt bericht.: Na een gevecht, ingeleid door bet vuur van liet eskader is üwimji door Wissmnnn geno men en verbrand. Aan Duilsclie zijde is een man gesneuveld, terwijl een officier en zes negers licht gekwetst, een onderofficier en een Zulu zwaar gewond zijn. liet, verlies van don vijand is nog onbekend. Pe Duitschefiji ontmoetten eerst gedachten wederstand ten zuiden van S&daani, doch de inboorlingen gingen al spoedig op de vlucht. Er z.ijn thans met de stamhoofden onderhan delingen aangeknoopt. Het zal van 't resultaat dezer overleggingen afhangen of ook Pangani met geweld door de Duitsche expeditie zal worden ingenomen. De jonge keizer heeft het. reizen nog niet opgegeven. In de tweede helft dezer maand begeeft hij zich naar de hoofdsteden van Wur- temberg cn 't koninkrijk Saksen en in Juli naar Engeland. Midden Augustus is hij in Berlijn terug, om den keizer van Oostenrijk, die hem alsdan een bezoek brengt, te ontvan gen. Nog behoort tot zijn reisplannen maar die nog niet, bepaald vastgesteld zijn een bezoek aan Lissabon, (in September zou hij in de grensbaven San Sebastian landen) en in October aan Madrid. Pe Schach van Perzië beeft Woensdag voormiddag in gezelschap «los Keizers do mili taire oefeningen bijgewoond. In den namiddag was de Schach tegenwoordig bij de hulde, welke den Keizer bij den optocht der brouwers werd gebracht. Bij bet daarop gevolgd gala diner dronk de Keizer op de gezondheid van den Schach; hij herinnerde daarbij aan de gevoelens van zijn grootvader, welke ook hem bezielden, en wensehlc bet rijk, waarover de Schach den scheptcr voert, wol vaart toe. De Schach betuigde z.ijn dank en dronk op liet welzijn v.'.n den Keizer en van liet keizei fljke huis, en de welvaart, van Duitscliland. Graaf Herbert Bismarck ontving de beelte nis van den Schach met brillantep omzet. Pes avonds woonden de vorstelijke perso nen dc galavoorstelling in den hoofd schouw burg bij. Engeland 'Iet. aantal spoorwegongelukken is weder met twee vermeerderd. Het eene >iel voor op do spoorweglijn Brest-Moskou, in de nabij heid van liet station Ossipowkn, waar een goederentrein ontspoorde. De locomot ief en twintig goederenwagens werden totaal ver nield en twee spoorwegbeambten gedood al het overige spoorwegpersoneel is gewond. Po schade wordt op 1 half millioeu roehei ge raamd. Po oiii7.auk van het ongeluk moet. toegeschreven worden aan het verrotten dei- dwarsliggers. Het andore ongeluk is Woensdag in Ierland gebeurd en had vreesdijke gevolgen. Twee pleiziertroinen, gevuld met twaalfhonderd kinderen van de Zondagsscholen der metho- distenkerk, met onderwijzers, onderwijzeres sen cn secondnnlen, verlieten de Noord-[cr eche stad Armagh, om een uitstapje te doen naar de naburige zeebadplaats Warrenspoint. Pe beide treinen volgden elkander op den Imogen dam, teen eenige wagens van den eersten trein losraakten en tegen den tweeden 1 botsten. Verscheidene wagens werden daar door dadelijk verbrijzeld en alle zich daarin bevindende kinderen gedood. liet aantal doo- den wordt verschillend opgegeven, maar ver moedelijk is liet niet minder dan tachtig. Vele kinderlijken, alsook gewonden, wier getal meer bedraagt dan honderd, worden nog voortdurend onder de overblijfselen gevonden. Twintig heelmeesters uit Belfast zijn met een ext.ratrcin naar de plaats des onheils ver trokken. Onder do volwassen dooden en ge wonden zijn ook ettelijk onderwijzers, onder wijzeressen en ouders van kinderen. De keizer van Oostenrijk beeft, aan den Paus een schrijven gezonden, waarin bij zijne droef heid te kennen geeft over de onthulling van Bruno's beeld te Rome. Verscheidene gezant schappen begaven zich Pinksterdag, tijdens de demonstratie der vrijmetselaars en revolutio nairen, naar bet Vatikaan, om den II. Vader hun leedwezen te betuigen. Dc katholieke dagbladen behelzen protesten van een aantal corporation en vereenigingen tegen den smaad, dm ook Rome's burgerij werd aangedaan. Te Rome vreesde men algemeen voor bui tensporigheden. Alle toegangen tot bet Vatikaan zijn geslo ten; alleen enkele zijdeuren blijven open, doch ook deze worden *s avonds om 6 op slot gedaan. Re gewapende hofhouding van het Vatikaan is tot Woensdag geconsigneerd ge weest; dc Vatikaanscho tuinen worden streng bewaakt. Het gepeupel is tot alles in staat en werd ook door de buitenlandsche vrijmetsela rij opgehitst. Zoo verzond prof. Hackel, lioog- leeraar aan de staatsuniversiteit te Jena, eene in 't Italiaanse!» gestelde circulaire, aan het Biuno-comité, waarin hij den raad geeft, den Paus naar 't eiland St. Helena te verbannen. Het ltger-coniingent in Rusland is voor 1SS9 vastgesteld op 250,000 man. Bovendien zullen in Terek,- Koebtui en in Transkaukasië voor de recruïeering der bijzondere troepen van den Kankasus 2-1,000 man gelicht worden. JBJEEsaaTxsKaissBcsrKaasaÊaserïEEao Nederland. VEN RAY15 Juni. Bij k.«p.^ besluit is do lieer L. A. II. Maguée benoemd, tot burgemeester der ge meente Horn. Z. M. heeft pensioen verleend aan den heer J. M. Yaessen, hoofd der school te Sëhinveld, ad f400 'sjnnrs, aan den heer J. L. Smeets. hoofd der school te Wijl re ad f -i 10 'sjaars. Bij kon. besluit is benoemd tot. lid van het. hes!uur van het waterschap de Groote Meers, cle heer J. M. Poters, Tot voorzitter in het schnltings district Boxtel, ter vervanging van wijlen den heer Rongen te Boxmeer, is benoemd de heer Bringeuberg te Eindhoven. Te Smakt, onder deze gemeente, hoeft Zaterdag middag oen geducht onweer gewoed dat van stortregen en hagelslag vergezeld ging. Ruiten werden stuk geslagen door de buitengewone groote korrels, terwijl aan do te veld staande gewassen groote schade werd toegebracht. Vooral hebben rogge- en aard appelvelden veel door den hagel geleden. Zaterdag namiddag woedde boven dc gemeente Horst een lievig on weder; in de peel onder die gemeente waren twee personen op den zijtak van liet kanaal bezig met hot vervoeren van turf, door middel van een aak. Eensklaps werd de arbeider L. van Engelen, uit Reuriie, door den bliksem get rollen cn op de plaats pecb od. Hij laat eene weduwe met 4 nog jeugdige kinderen na; de andere be kwam hoegenaamd' geen letsel. In do peel onder de gemeente Horst, zijn uit een zijtak van bet kanaal de lijken opgehaald van A. Goossens, ou I 25 jaren, wonende te Rcurnè en G. A. Ghmdei tnans, wonende te Budcl, beide timmerlieden aldaar werkzaam. Men vermoedt, dat een van hen willende baden, is gezonken, cn de ander zijn kameraad willende redden, mede verdronk. Althans, men vond van Goossens al zijne kleederen en van GJoudei mans slechts dc jas op den oever liggen. Zij waren uitgegaan om met een kruisuot te visschen. Beiden waren oppassende jongelieden. - Hef, on weder, dat, den In Pinksterdag boven Cuvk en omstreken woedde, richtte aan den Maaskant nogal schade aan. Te Linden sloeg Je bliksem in den toren, maakte een gat. in bet dak en liep door het. oigel, dat. zwaar beschadigd werd, doch zonder brand te veroorzaken. Te Klein Linden trof de bliksem een schoorsteen van liet raadhuis, waarvan eenige steenen werden losgerukt, terw ijl c-ene kamer in roet en rook gehuld werd, zonder dat ook hier verdere schade weid aangelicht. Te Mook werden twee koeien van den lieer Lejgrnaf door den blik sem getroffen en gedood, en op de Nielt, onder Klein Linden, weid een zware boom versplinterd. Het Bestuur der Katholieke Kicsver- eeniging te Roermond, heefr.'tot kandidaat voor het lidmaatschap der Tweede Kamer gesteld den HoogwelgeJ», heer baron d'Olne te Bnnrlo, een katholiek van den echten stempel. Een der heide leidekkers die de vorige week van het dak van een in aanbouw zijnd huis Ie Sittard, door liet breken eener plank naar beneden stortten, is, na een vreeselijk lijden, aan de gevolgen overleden. Voor liet loven van zyn broeder bestaat nog eenige hoop. Men schrijft uit Boxmeer: De grasverpaclitingen zijn thans in vollen gang. De prijzen ziju merkelijk lager en de opbrengst grooter, zoodat het den pachter circa 8 a 11 gulden per 500 kilo eerste kwa liteit kost. I)e sehorstijd is bijna geëindigdmen be steedde voor hegschors 21 a 26, boomschors 13 a 15 gulden per 500 kilo. Niettegenstaande de vele regens, was de kwaliteit zeer goed. De -Helmondsche Cf." ontving voor de missiën van Mgr. Lavigerie tor gedachtenis van de nederdaling des II. Gees les op Pink sterdag een gift van f 1000. Voor de verkiezing van een lid der Prov. Staten te Amersfoort zijn uitgebracht 927 geldige stemmen. Gekozen de heer mr. W. J. M. Bosch van Oud Amelisweerd, (k.) met 841 stemmen. Te Heusdon werd gekozen de heer M. L. Mommersteeg, (k.) met 1658 van de 2398 uitgebrachte stemmen. I)e heer Vermeulen Wzn.. (ant.-rcv.) bekwam er 674. De Duitsche regeering heeft een premie van 1000 Mark gesteld op het aanhouden van den moordenaar van Maria Iloltz (e Pulken. Zaterdag morgen had op hot stations- emplacement te Tilburg liet. volgende ongeluk plaats. De wisselwachter J. N. wilde zijne vrouw groeten, die in den trein zat. welke te 10,38 naar Breda vertrekt, cn bemerkte daardoor met dat op de lijn achter hem de trein, die te 10,40 van Breda hier aankomt, in aantocht was. Terwijl hij nog stond te wenken, greep deze hem iu den rug, waar door hij viel, en de gelicelo trein over zijn lichaam ging. Nadat hij naar het gasthuis vervoerd was, overleed hij eenige oogenblik ken later. Dc vrouw ontving eerst te Breda ito ontzettende tijding. -- Op de 1 ij n Leeuwarden—Hoeren veen heeft jl. Vrijdag middag een ernstig spoor wegongeluk plaats gehad. De trein, die des middags te 3 uur 5 minuten uit de hoofdstad vertrok, is in de nabijheid van Slobbegaf, even voor de plaats van bestemming, gederail leerd, hoogstwaarschijnlijk tengevolge van uitzetting van een spoorstaaf door de buiten gewone warmte. Pe beide locomotieven, die den trein trokken, een bagagewagen en vijf personenwagens ontspoorden. Van de passa giers bekwamen er eenige lichte kwetsingen, terwijl 2 Belgische kooplieden min of meer ernstige kneuzingen aan de beenen hadden bekomen. Ecri wonder mag liet genoemd worden, dat bij deze ramp geen mensclienleveiis te betreu ren z.ijn en zelfs liet aantal gekwetsten gering is. Het I 'ad. verneemt, dat de Shah van Perzië ons land niet zal bezoeken. Volgens de Zwolsche Cl. wordt Gior dano Bruno verheerlijkt als «martelaar van de vrije gedachte." In de geschiedenis treedt hij op als een warhoofd met het karakter van een dollen hond. Voortdurend lag hij met de halve wei old overhoop. Zijne bestrijders wierp hij allerlei liefelijkheden naar het hoofd. Hij heette hen: nachtuilen, domkoppen, krank zinnigen, dwazen, mollen, ezels, beesten, varkens. In zijne «tafelgesprekken op Aschdag" zou hij z.c door vuur en strop willen verdelgen en gaarne zou bij zelf bculsdienst verrichten en ze naar de galg brengen. Engeland en Duitscliland, die bom gast- vi ij heid ei leenden, overlaadde hij met hoen, namelijk zoodra hij weder over do grenzen was, ofschoon hij koningin Elisabeth en oen paar onbekende Duitsche hertogen tot boven de wolken verhief. Pat was het handjeslikketi van zijn prototype. Waarschijnlijk heeft hij het gemeenste, smerigste blijspel geschréven, dal iu eenige taal bestaat, en dat voor het eerst door zijne bravo vereerders op Pink sterdag te Rome is opgevoerd. Hot geloof had bij verloren, wat niet belette dat hij in hooge ïiiato bijgelciovig was cn aan tooverij deed. Hij verdedigde do zielsverhuizing, d. w. z. den overgang der mcnsohelïjkc ziel in dieren. Pe moi aal van den man blijkt genoeg uit zijn blijspel «de kandelaar," Hot. schijnt ons dus, n'en deplaise de Zwol sche, niet vreemd dat wij het, de aanhangers der vrije gedachte misduiden, wanneer dezen zulke sujetten ter vereering uit de vergetel heid des verledeus opdiepen. Zelfs het Romeinsche blad Capitan Fracassa, dat bekend is als zeer vijandelijk gestemd jegens den H. Stoei, is verontwaar digd over de voorstelling van II Candclajo, hot schandelijke eomediestuk vau Jordan Bruno. Het protest van dit blad is in de volgende bewoordingen vervat. «Het is niet voor 't eerst, dat wij tegen het geven van de platte onzedelijkheid, gelijk de man van Nola ze debiteert, protesteeren. Verleden jaar poogde men ook reeds een voorstelling te geven in hot theater Manzoni. Dat dit toen niet geschiedt is, dankt men misschien aan den veldtocht door «Capitan Fracassa" georganiseerd. Men zou moeielyk grooter hoon aan de nagedachtenis van den levend verbranden wijsgeer kunnen uitden ken, dan liet spelen van dit stuk. (Hj noemt immers Bruno den voorlooper van Cnrtesius, Spinoza enz. Professor Mor- selli heeft hem nog onlangs in een zijner redevoeringen op het Romeinsch College een voorlooper van de herleving der moderne wetenschappelijke wijsbegeerten genoemd.... en waarom wilt gij dit alles tot leugen maken, door hem bij het volk te introduceeren nis een bedorven monnik, die zich met het schrij ven van schandelijke zedeloosheden ophoudt? Wanneer liet publiek straks de Candclajo gezien heeft, zal liet Bruno meer dan ooit verachten Het eomediestuk is werkelijk zoo schan delijk, dat volgens de verklaring van den groot.cn liberaal en letterkundige Bonghi, dè schrijver ervan de schandelijkste en meest zedelooz© onder de onredelijkste mannen van" zijn tijd moet zijn geweest. Pe vraag door «Fracassa" uit louter partijschap gesteld, of Brutio wel de schrijver van den Candclajo is geweest en door het blad. in onlkennenden zii» beantwoord, kan voor ons geen twijfel bren gen. Po quasi-wysgcer Jordan Bruno is, volgens de traditie dor echte historie, wel degelijk de schrijver van het schandstuk. Z. P. H. Mgr. F. A. H. Boermans heeft heden in de kerk van het Seminarie te Roer mond de H. Wijding van het Diaconaat toe gediend aan de volgende Kerw. hoeren uit het Seminarie: E. Purlinger van Heerler- heido, A. Geurts van Swolgen, X. Hamers van Oppeven. L. Hebben van Meijel, J. Her mans vau Roermond, Jos. Hillen van Blèrick, L. Ilouben van Kerk rade, P. Joosten van Beesel, L. Ramaekers van Horst, V.'Roe- broeck van Heerlen, J. B. Soes van Roer mond, Jos. Schatten van Wittem, Jus. School meesters van Roosteren, Alph. v. d. Bioeek uit Gcich, P. v. Rijswijek van Well (Yenraïj)» E. Vou Bönninghausen van Middelaar (Rooi* mond), R. Voncken van Schimmelt, G. W»U pot van Maostricht, W. Wiens van Gennep* li. Wijnhoven van Velden. Voider aan 10 Ecrvv. fraters uit hot, klooster der Franois- kanen te Weert waaronder de eerw. frater. Van der Klein, La Rose. Waamiers. Van der Poel, Cromhags, alsmede aan 4 Eciw. fraters der Trappisten uit AcheJ/aan 1 Eerw. frater uit het klooster te Breust-Eijsden» en 1 Eerw. frater uit het klooster te Geleen.. Men meldt ons het overlijden van deu ZeerEei w. Heer P. Schalks, oud-rektor to Mevselo. Dc overledene was bij zijne paro chianen zeer geacht en bemind om zijne deug den, maar vooral wegens zijne milddadigheid jegens de armen. Thans geniet hij, naar wij hopen, reeds het loon zijner goede werken* hetwelk de Heer aan allen heeft beloofd, die in Zijnen Naam zullen gearbeid hebben in den wijngaard des llcereu. R. I. P. President Carnot trekt het Noorden des lands door, overal kruisjes en lintjes mtdee- lende. Alfied Capus verhaalt dienaangaande in de Parijschc Ganlois: In een zeker dorp zeide Carnot, na de wel komstgroeten Ik zou hier gaarne ee» vrien delijke herinnering nalaten 't is do eerste maal, dat ik hier kom. (Tot den burgemees ter.) Hou lang reeds wijdt gij u aan do belangen dezer gemeente? Sinds zes maanden, President. Hm; zes maanden, zegt gy, en gij licht nog niet liet kruis van liet Legioen van Eerï Ik dorst er niet aan denken. Pat onrecht zal ik aanstonds goed maken. Hij hecht eigenhandig .de decoratie op 's burgemeesters borst. Algemeen gejubel. «Leve monsieur Carnet!" Gij moet roepen «Leve de inairè! Het geschiedt; Wie zijt gij, wiens aangezicht straalt van vaderlandsliefde? Ik ben de onderwijzer der openbar® school. Carnot wendt zich tot generaal Brugêre en zegt-: Ik zag nog nooit een openbaren onder-, wijzer of hij bezat het kruis van verdienste voor den landbouw, cn deze man i:> vergeten.. Van nu af zijt gij gedecoreerd. En hij speldt hem het teeken op de jas. Algemeen hoezee. -Leve hot onderwijs 1" En wie zijt gij, wakkere grijsaard, met dien witten baard, een oud-strijder? Pat bon ik niet, monsieurik len een gewone boer, van 92 jaar. Gij kunt lezen, niet waar? Pat kan ik niet., monsieur de President. Pat doet er niet toe; gij hebt nog den tijd om het te loeren. U benoem ik tot officier van de Akademio der Wetenschappen. Hier zyn de groene palmen voor uwe toga. Oorverdoovend gejuich: «Leve de wéten- schap!" In een der drukst bezochte koffiehuizen

Peel en Maas | 1889 | | pagina 2