Belgie Frankrijk Duitschland Italië Rusland Servië Nederland. Kerkelijke Berichten. Gemengde Berichten bevonden, moeten insgelijks oogenblik- kelijk het leven bobben verloren. Tot nog toe varen zij althans geen van allen gevonden. l)e bootsman en een eerste matroos, die op het achterge deelte van het schip stonden, behiel den alle tegenwoordigheid van geest en brachten haastig booten te water, om wanneer ook dat gedeelte van bet schip zou beginnen te zinken, do pas sagiers te redden. Ook op de Princesse Henrietta wei den de booten te water gelaten, waarbij alle mogelijke spoed werd gemaakt; de louwen, waarin zij hingen, werden zelfs niet losgemaakt, maar haastig doorgesneden, terwijl alle matrozen en stokers zich ten volle beijverden om de schipbreukelingen der Comtesse de Flandre te hulp te komen. Ongelukkig werden door den dikken mist de po gingen ter redding grootelijks belem merdmaar toch mocht men er in slagen, 19 passagiers van bet veron gelukte schip op de Princesse Hennette aan boord te brengen. Tot de geredde passagiers behoorden prins Jérorne Bonaparte en zijn secre taris, baron ürimot. De Princesse Henrietta is nog een paar uren op de plaats van de ramp gebleven, maar heeft geene schipbreu kelingen meer kunnen redden. Na de noodige bevelen ten behoeve der gered den te hebben gegeven, heeft do kapi tein verscheidene bagages doen opvis- schen. Eindelijk ten half 4 word het overgebleven achtergedeelte der Com tesse de Flandre op sleeptouw genomen en werd er langzaam opgestoomd naar Ostende. De Comtesse de Flandre had een waarde van 500,000 fr. aan boord, ongerekend de Engelsclie post, die altijd eene groole waaide heeft, en mede gezonken is. De wetenschap heeft een zwaar verlies geleden door den dood van pater Carbonelle S. J., don oprichter en hoofdredacteur van de te Brussel verschijnende Revue des ques tions scientifiques. Pater Carbonelle was een natuur- en wis kundige van den eersten rang, terwijl oók zijn theologische studiën den man van,dege lijke en uitgebreide wetenschap kenmerkten. Hij vertoefde eenige jaren in Britsch Indië, te Calcutta, keerde in 1871 naar Europa terug en werd de stichter van een Genoot schap (de "Société Scientifique" te Brussel) dat vooral ook door de insgelijks van hem uitgaande Revue en de mede aan speciale studiën gewijde Annates de voornaamste wetenschappelijke mannen van België en Frankrijk, leekon zoowel als geestelijken te zaraen bracht. De Revue mag op een zeld zame algemeeno medewerking der voornaam ste geleerden bogen. Pater Carbonelle overleed aan een hersen ziekte, die verergerd was door zijn inspanning hij het schrijven van een reeks artikelen over meteoorsteenen voor zijn Revue. De Slede heeft zich een vervolging van de zijde der regeering op den hals gehaald. Dit blad heeft namelijk, om zijn concurrenten vóór tc zijn, wederrechtelijk openbaar ge maakt de acte van beschuldiging tegen do Patriotten-Liga, zooals ze door do rechtbank was opgesteld. Deze handeling nu is in strijd met de wet, die verbiedt iets van een zooda nige acte mede te deelen, zoolang ze niet in de rechtszitting is voorgelezen. Intusschen weet men door deze onbeschei denheid van de Siede alvast wat de acte inhoudt. Do geschiedenis van den Bond vindt •men er van a tot z in meógedeeld, en voorts nog tal van bijzonderheden. Twee punten der aanklacht worden uitvoerig toegelicht, li. 1. dat de Bond een niet erkende verceni- ging en een geheim genootschap is. Omtrent de organisatie der Liquede door haar ver strekte geheime bepalingen, ook met betrek king tot de mobilisatie der deelgenootcn, de verdeeling van Parijs onder verschillende -chefs", wordt veel belangrijks verhaald. Wat liet derde punt van aanklacht betreft, het blootstellen aan het gevaar eener oorlogs verklaring van een buitenlandsche mogend heid (art. 84 van het strafwetboek), hiervoor vn„ ti'tij? wApp voldoende termen gevonden hebbenzoodat hij deze beschuldiging loslaat en niet-ontvanklijkheid voorstelt. Bóroulède c. s. zullen er dus, als dit laatste waar blijkt, nog al genadig afko men, tenzij nog andere bezwarende feiten worden aan het licht gebracht. Wij deden wellicht spoedig de uitslag van het proces mede. Boulanger is deze week naar Brussel vertrokken en aan het Hotel de VEurope afgestapt. Den volgenden morgen in de vroegte vertrok hij naar Bergen, in Henegou wen, om een conferentie te hebben met lieuri Rochcfort, die reeds sinds Maandag 11. te Bergen vertoefde. 's Middags weder tc Brussel teruggekeerd, in gezelschap van Dillon en Rochefort, was bij hun aankomst een groole menigte aan het spoorwegstation aanwezig, welke dc kreten liet hooien: «Leve Boulanger 1" en -Weg met Boulanger Men zegt dat Boulanger in Brussel zal blijden tot de algemecne verkiezingen, welke in October a. s. iu Frankrijk plaats moeten hebben. In eene proclamatie, gedateerd Brussel 2 •Ypril, zegt Boulanger, dat hij zich nooit aan do jurisdictie zal onderwerpen van dou Se naat, dio verblind is door politiekon harts tocht. Als hij voor den rechter of voor een jury wordt geroepen, zal hij verschijnen. De val van het Disconto-Kantoor, ont staan door de crisis op de kopermarkt, te weeg gebracht door de Maatschappij der me talen, heelt ook verscheidene buitenlandse!]® firma's doen springen, wier verliezen in de millioencu loopen. To Antwerpen beeft de voorzitter der Geuzen-Liga en leider der liberale partij Ferdinand van der Taelen, chef der firma van dien naam, een zelfmoord bedreven. Insgelijks sloegen de misdadigo hand aan hun eigen loven de makelaar Goug- nard te Genève, de bankier Allois to Le Mans en de directeur der Parijsche agentuur van 't Diseonto-kautoor. Do president der republiek zal den 5. Mei, het eeuwfeest der revolutie, 's namid- dags ten 2 ure, met eene talrijke begeleiding zich naar Versailles hegeven, waar hij plaats zal nemen op eene estrade tegenover de kazerne der genie, 't vroegere paleis, waar de eerste vergadering der Staten-Generaal gehouden werd. In den voorgevel van dit gebouw zal vervolgens, in tegenwoordigheid van den president, de ministers, de senatoren, de afgevaardigden en een aantal andere ofli- cicele personen, oen gedenksteen gemetseld worden. Daarna zal de president der repu bliek naar de Place cT Ar mes gaan, nabij den wachtpost van de gardes dhonneur van het paleis. Daar zullon de troepen hem voorhij- trekken. In het kasteel te Versailles houdt hij later eene oflicieele receptie, gevolgd door een ontbijt, 's Avonds zal Versailles geïllu mineerd worden. De gemeenteraad heeft voor deze en do volgende feesten 50,000 francs toegestaan. De staat levert eene bijdrage van 25,000 frs. 's Avonds keert Carnot naar Parijs terug, om den 6. Mei de tentoonstelling te openen. Dien dag zullen ook te Parijs groote feesten plaats liebben: eene illuminatie, vuurwerk op drie verschillende plaatsen, fakkeloptocht van kurassiers, brandspuitgasten en anderen, een gondel vaart op de Seine, enz., enz. Op eon schilderijenverkooping te Mar seille trof een kenner dezer dagen een mees terstuk van Murillo aan. Het is een portret van de 11. Theresia, in het habijt der Car- mclitessen. Voor een betrekkelijk geringen prijs ging dit schilderij van de hand. Prins Bismarck, die Maandag zijn 74ster. verjaardag vierde, heeft dien dag wederom vele bewijzen van deelneming ontvangen. De keizer kwam hem persoonlijk gelukwenschen. Onder andere geschenken, werd hem door keizer Wilhelm een prachtigen hond gezon den, ter vervanging van den hekendon rijks hond Tv ras. Toen Zondag pater Agostino, de vermaar de redenaar, in de kerk San Carlo voor een ontzaglijke menigte predikte, ontplofte een bom met vreeselijk geweld. De ontsteltenis, gelijk te denken is, was groot, maar pater Agostino verloor zijn koelbloedigheid niet; hij stelde do aanwezigen gerust en vervolgde zijn predikatie. Ten spoedigste zijn do troepen aangerukt, om post te vatten rondom de kerk. Sedert eenige dagen haddon de predika tiën van den pater reeds aanleiding gegeven tot wanordelijkheden van de zijde der radi calen. Naar de Daily Keurs uit Petersburg ver neemt. verkrijgen de onthullingen omtrent het dvnamiet-komplot te Zurich verrassende afmetingen. Het onderzoek toont eene om vangrijke samenzwering aan in Rusland, nieuwe aan.-lagen beoogend op het leven van den czaar en van andere hooggeplaatsten. Er hebben talrijke arrestatiën plaats gehad te Petersburg, Moskow, Kief!", Charkow, Odessa en elders, vooral ook in Zuid-Itus- land. Het Joodsche element schijnt sterk vertegenwoordigd te zijn onder de aangehou denen. De gedoode student Bernstein stond aan het hoofd der samenzweerders. Hij organiseerde mee het komplot tegen den czaar, nu twee jaren goleden. Natuurlijk is ook de tegenspraak op deze onthullingen niet uitgebleven. Te Berlijn wordt vermoed, dat de berichten in verbin ding gebracht moeten worden met beur sma rt oeuvres ter gelegenheid van de uitgifte der Russische conversieleening. De heer Vassiliviteh, die een bezoek aan koningin Natkalia te Yalta heeft gebracht, is van daar to Belgrado teruggekeerd, r.a van do vorstin de toezegging te hebben verkregen, dat zij zich, zoolang de jonge koning Alexan der minderjarig is," buiten de politiek zal houden; ook op diens opvoeding wil zij geen invloed uitoefenen. Verder moet Nathalia verklaard hebben, dat er nu iu Servië, geen bezwaar meer kan bestaan tegen haar terug keer. Kil, wil men de Standard gelooven, dan moeten de regenten inderdaad reeds be sloten hebben, daarin te berusten. VENRAY, 6 April. Toestand des Kouing§. De Staatscourant van Woensdag bevat het volgende be'richt: Volgens verklaring van professor Rosen- stein en de geneesheeren des Ivonings is, bij laogzamen achteruitgang van den algemeen en toestand van Z. M., ook eene geringe toe name der plaatselijke ziekteverschijnselen waar te nemen. Na een gelukkige regeering van 40 jaren is Dinsdag jl. Z. M. Koning Willem III in eene vereenigde zitting van de beide Kamers der Staten-Generaal, buiten staat verklaard de teugels van het bewind verder in handen te houden. Op zijn koninklijk lustslot ligt de. hooge lijder aan liet ziekbed gekluisterd, geestelijk en lichamelijk ondermijnd door de kwaal, die den krachtigen man in de laatste jaren aan de hevigste pijnen heeftblootgesteld. Lang heeft de mi¥v>terraad 'geaarzeld, voor dat hij er toe évrJf!;irtg den Koning wegens Zijn gezondsheidstoestand buiten staat te ver klaren tot het uitoefenen van de koninklijke macht. En geen wonder? Een einde te moeten maken aan de regee ring van den laatstcn mannelijken telg van Oranje, een regeering, die veertig jaren lang het land ten zegen is geweest, waaronder het grondgebied ongeschonden bewaard, de wel vaart des volks vermeerderd, de vrijheden geëerbiedigd en de roem onzer historie kracht dadig is gehandhaafd, is wel een daad, die slechts voort kan spruiten uit den ernst der omstandigheden. Wel mocht de voorzitter der Tweede Kamer, Jhr. Beelaerts van Blok land, bij het vernemen der ministriecle mede- deeling zeggen, dat de ernst der redenen, die tot dit besluit hadden genoopt, de droefenis der natie over dien maatregel verhoogde. Merkwaardig mag het genoemd worden, hoe de regccringen onzer drie Koningen ge ëindigd zijn. Willem I deed in 1840 afstand van den troon ten behoeve van zijn oudsten zoon, den prins van Oranje hijzelf, in het volle genot zijner gezondheid, ging zich in het buitonland vestigen,, en trad in het huwelijk met de gra vin d'Oultrcmont. Willem II overleed 17 Maart 1849, na eene korte ongesteldheid; 12 Mei daaraanvolgende, werd zijn oudste zoon, krachtens zijn recht van erfopvolging, als Willem III te Amster dam als Koning gehuldigd. I)e regeering van Willem III eindigt op geheel verschillende wijze dan die van zijn vader en grootvader. Was het bij den eene een daad van vrijen wil, die hem de rust verkiezen deed hoven de beslommeringen van den troon, bij den ander de dood; tor voorziening in de behoef ten des lands moest aan onzen tegenwoordigen Koning de regeermacht uit de handen worden genomen, helaas, buiten zijn wil. Maar niet tegen zijn wil! Hij, die daar nederligt, gesloopt naar lichaam en ziel, in dien Hij het beseften kon, hoe noode het Nederlandschc volk van hein afscheid neemt, indien Hij zag, hoe de ijzeren onverbiddelijke wet der noodzakelijkheid dien maatregel gebiedt, dan zou Itij de eerste zijn, om dien toe te juichen. Hij, de Koning, door merg en been, die steeds voor alles het heil van den Staat heeft gezocht, en in zich zelf meer den Koning dan den mensch gevoeldeCcntr. De veemarkt op den l,,e" Woensdag na Halfvasten werd alhier door vele kooplieden bezocht. De handel in dragende koeien was zeer levendig en ging vlug van de lmnd. Fr waren aangevoerd 190 stuks hoornvee en 200 biggen. De prijzen der biggen waren van f7. tot f 10. Bij de publieke aanbesteding Donderdag te Oostrum gehouden tot het bouwen van een nieuwe toren, portaal enz. waren de inschrij vers de heeren. Jos. Wijnhoven te Vierlingsbeek, voor f,1930. L. Wijnhoven te Ven ray. voor f 1800. Engelb. Oudenhoven te Ven ray, voor f 1710. Corn. Baeten te Roggel voor f 1500. Het work is gegund aan den minsten in schrijver, den heer Baeten. Op de veemarkt te Horst, werden jl. Maandag 200 stuks hoornvee en 57 biggen aangevoerd. Voor deze laatslen besteedde men 7 tot 9 gulden. De handel was levend. Rijkspostspaarbank. Aan hot postkantoor Venraai en de, daaronder ressorteerende hulpkantoren werd gedurende de maand Januari ingelegd f 1400,25; terugbetaald - 3093.12. liet laatste, door dat kantoor uitgegeven boekje draagt het nummer 542. Aan het Maandag gehouden schriftelijk examen ter verkrijging eener akte als onder wijzer of onderwijzeres, hebben deelgenomen 09 mannelijke en 27 vrouwelijke candidaten. Op Dinsdag den 14 Mei dezes jaars be hoort. te worden voorzien in de vervulling der plaatsen van de leden dor Provinciale Staten, die met den volgenden eersten Dinsdag van do maand Juli den bestaanden rooster moeten aftreden. Krachtens art. 14 der wet van den 6 Juli 1850 (Staatsblad no. 39) wordt bij deze be paald, dat, ingeval eene herstemming of nieuwe stemming voor een lid der Provinciale Staten mocht noodig zijn, deze zal gehouden worden op Dinsdag, den 28 Mei aanstaande. De natnen der aftredende leden zijn: Maastrichtde hoeren mr. II. F. K. E. Sevdlitz, E. C. C. Hustinx en E. B. H. Regout. Meerssende heeren baron K. J. A. de Rosen, J. Kleuters en G. H. H. Gorten. Gulpen: de heeren mr. II. J. Brouwers en graaf J. B. C. E. M. de Marchunt d'Ans&m- bourg. Heerlen: de heeren K. I. Daelen en mr. G. A. R. Lemmens. Sittard: de liecren jhr. A. H. J. II. Michiels van Kessenich en C. J. Pijls. Roermonddo heeren J. H. Schreurs, J. Schoolmeesters en C. B. Corsten. Weertde heeren P. C. II. A. Hermans, J. A. H. Clercx en P. Verheggen. Yenlo: de heeren J. E. C. Hafftnans, mr. J. M. L. II. Clercx en baron J. E. H, W. d'Olme. Horst: de heeren mr. baron C. de Weichs de Wenne en Pli. H. W. Esser, Dezer dagen waren wij in de gelegenheid de magazijnen van Behangselpapieren, Tapij ten, enz. genaamd de -Roode Ster" te Maas tricht te bezichtigen. Belangrijk zijn de vor- grootingen aan deze magazijnen aangebracht en de uitgebreide sorteering barer artikelen is inderdaad verbazend. De echtelieden M. v. d. V. en Th. P., wonende te Broekbuijzenvorst, te Roermond gedetineerd als verdacht van brandstichting, zijn op bevel der Rechtbank Donderdag in vrijheid gesteld. Men schrijft uit Geleen: Dezer dagen meldden de bladen den dood van den heremiet van den Schaefsberg bij. Valkenburg. Gezegd werd, dat mot diens dood de laatste kluizenaar van den Limburg- schon bodem was verdwenen. Dit is onjuist. Hier woont nog een echt type dezer orde. Hij bewoont de van oudsher bekende kluis van St. Jan. Het is een ernstige, eerbied waardige grijsaard, met langen baard, go- kleed in ruwe pij, omgord met een koord, waaraan een rozekrans hangt. Aan den be zoeker opent hij vriendelijk de deur, en met de meeste bereidwilligheid toont hij hun al het belangwekkende zijner woning en kapel. By de aanbesteding van turfstrooiscl voor het garnizoen te Roermond, was slechts één inschrijver, en wel dc heeren Westorman- Hoogerwerf uit Rotterdam, voor f 13,50 d® 1000 KG. Te Valkenburg is Woensdag door eenige ingenieurs een onderzoek ingesteld naar den toestand der mergelgroeve. Uit dat onder zoek zal moeten blijken of er gronden bestaan tot vervolging tegen de ontevreden blokbre- kers. De gevangenis te Maastricht is zóó ovor- bevolkt, dat eenige gevangenen naar elders moesten worden overgebracht. Zelfs zijn twee gevangenen naar Groningen vervoerd, om er hunne straf te ondergaan. De arr.-rechtbank te Maastricht heeft den rijtuigverhuurder J. C., door wiens on voorzichtigheid een jongen werd overreden, waardoor deze 14 dagen is belet geweest zijn go woon werk te verrichten, veroordeeld tot een week hechtenis. De 1c luits. J. T. H. Mingels en H. L. A. Mathou, beiden van het cscadron ordon nansen te Amersfoort, worden overgeplaatst hij het veld-cscadron tc Venlöo, eerstgenoem de met 1 Mei en laatstgemelde met 1 Nov. e. k. na afloop van den eurcus. I)e off. v. gezondheid 2de kl. dr. Boonac- ker, van het militaire hospitaal te Leiden, is gedetacheerd hij het garnizoens-hospitaal te Maastricht. De landbouwer A. te Roermond mist gedurende eenige dagen een 3 tal schapen. Altioewol men verneemt dat dezelve zijn ont vreemd, heeft men tot heden don dief nog niet kunnen ontdekken. Dinsdagavond is to Apeldoorn de erf prins van Nassau met gevolg aangekomen. Z. II. werd van wege 11. M. de Koningin aan hot station ontvangen door baron Taets van Araerongen, en begaf zich daarna naar het paleis. Woensdag is Z. TL weder vertrokken. Men brengt dit bezoek in verband met de aangelegenheden van het Luxomburgsche regentschap. Te Zevenaar kwamen eergisteravond twee Duitscliers aan, die te Emmerik zonder plaatsbewijs in den trein waren gestapt. Aan do gewone controle en visitatie bij aankomst te Zevenaar onderworpen, bleek ieder van hen onder meer in het. bezit ts zijn van een geladen rovolver, sleutels enz. enz. Zij mis- teu echter do voreischte papieren. Door de Rijks-politie ondervraagd, trachtte een van hen zich door de vlucht te redden en was reeds ongeveer tien minuten buiten de stad gevlucht, toen hij door den majoor der rijks- veldwacht werd gegrepen. Uit hunne houding, antwoorden ®nz. moet men opmaken, mot twee gevaarlijke sujetten te doen te hebben. Woensdag werden zij gevankelyk naar Arn hem vervoerd. Te Rotterdam is Dinsdagavond aangt- houden een kar, waarin ongeveer 100 KG. uitgebeend vlcescb, bestemd voor worstma- korij, vervoerd word. Ongeveer de helft daarvan (3i,'-i kalf en 4 schachten) werd, als afkomstig van gestorven dieren voor de con- sumtic afgekeurd en naar het abattoir ver voerd, om daar op gebruikelijke wijze te worden vernietigd. Daar dit vervoer bovendien niet door be hoorlijke gelei-biljetten gedekt was, werd het goedgekeurde vleesch met paard en wagen door de politie in beslag genomen. Z. D. IT. Mgr. Boerman*bisschop van Roermond, heeft benoemd Den eerw. heer A. A. Eijssen, kapelaan bij de Mathiaskerk te Maastricht, tot rector bij het gesticht Calvarieberg ter genoemde itede; den corw. heer L. H. Veltraans, kapelaan te Thorn, tot kapelaan bij de kerk van St. Ma- thias te Maastricht; den eerw. heer S. TL van Crugten, kapelaan to Noorbeek, tot kapelaan te Thorn, en den eerw. heer II. II. Willernsen, kapelaan te Beesel, tot kapelaan te Echt. Z. I). H. Mgr. Fr. A. H. Boerraans heeft heden morgen in dc kerk van het Seminarie te Roermond de volgende H. Wijdingen toe- diend. Het H. Priesterschap aan 24 personen, waaronder de volgende Eerw. Heeren uit het Seminarie Hub. Dirix, Jos. Drummen, Const. Hoho, Jac. Jansen. AL Teney, P. Verbeek Verder aan den Eerw Zeergl. Heer L. Tijssei; prof. te Roldue, aan den Eerw. Zeergel. Heer W. Peeters, prof. aan het bisschoppelijke Collegia te Roermond en aan den Eerw. Zeergel. Heer Hub. Luyten, prof. aan het Collegie te Weert. Alsmede aan acht Eerw. Fraters uit het klooster der Paters Franciska- nen te Weert, waaronder de Eerw. Fraters De Wit, Burgers. Van Bussel, La Roux, Kruitwagen, Van den Noord. Verder aan 3 eerw. heeren uit het klooster te Scliimmert; 2 eerw. Fraters Carraolieten1 eerw. Frater Capucijn; 1 eerw. Frater Carailliaan uit het klooster te Roermond. Het H. Subdiaconaat aan 43 personen, en wel aan 21 eerw. heeren uit het Seminarie, waaronder onze dorpsgenoot do Eerw. Heer P. v. Rijswijck, 2 Heeren uit het Missiehuis van Steijl; 1 Redemptorist; 2 Eerw. heeren uit het klooster van Schimmert; 1 Oblaat uit Kerkradej 14)"Eerw. Fraters uit het klooster te Weert; - 2 Caimclieten uit Ocleen en 4 Trappisten. Do Hoogeei'W. heer J. A. van den Akker, eerekamerheer van Z. II. den Paus, kanunnik- deken van Haarlem en plebaan der Kathedrale kerk aldaar, is Zaterdag 11. door den dood ontrukt aan den gewichtige» en omvangrijken arbeid, waaraan hij zich sedert, eene lange reeks van jaren tot heil van talrijke geloovi- gen in geheel liet bisdom wijdde. Sedert eenigen tijd was zijne gezondhoid ondermijnd, doch men hoopte, dat hij dc aan vallen der ziekte, aan welke hij leed, te bovon zou komen. God heeft het anders gewild, en don dierbare plebaan aan zijn arbeid onttrok ken, ongetwijfeld om hem een heerlijk loon te geven voor do vele en schitterende diensten, aan Kerk en Staat door hem bewezen. In Oxfordsteeg te Londen kwam dezer dagen een fatsoenlijk gekleed man in oon galanteriewinkel en vroeg naar allerlei kost-

Peel en Maas | 1889 | | pagina 2