Frankrijk Duitschland Engeland 'Nederland. - Gemengde Berichten weduwe van kroonprins Rudolf, met haar dochtertje verblijf houdt. De begrooting' voor de spoorwegen, de posterijen en de telegraphic is na levendige beraadslagingen door de Belgische Kamer met (36 togen (3 stemmen goedgekeurd. Eén afgevaardigde onthield zich. Do heer Vandenpoereboom is dus gered, hetgeen velen, na de onthullingen waartoe do spoorwegramp bij Groenendael aanleiding licefi gegeven, niet verwachtten. In de kapel van het Hotel dei' Invaliedan had do plechtige Ei;,vaart voor admiraal Jaurès plaats; mgr. Richard, aartsbisschop van Parijs, di oeg do Requiem-Mis op. Gene raal Brugèro vertegenwoordigde den president dor Républiek. l)e hoofdofficieren van zee- en landmacht en de burgerlijke dignitarissen waren aanwezig. Den-zelfden dag wérden in alle havenplaatsen, waar de marine gestatio neerd is, alsook te St. Petersburg, waar Jaurès ambassadeur geweest is, Zielmissen opgedragen. Het zeeleger verliest veel door zijn scliie- 1 ij ken dood. Rij het verlaten van het gebouw der Tweede Kamer werd hij dooreen beroerte ge-trorten on leefde nog slechts eenigo uren. Jaurès had een schitterende loopbaan ach ter zich; in den Krimoorlog, tijdens het beleg van Sebas topoi, onderscheidde hij zich in ds frontlinie, wnar hem een zeer eervolle, maar even gevaarlijke post was toevertrouwd. Tijdens den oorlog met Duitschland nam hij. dienst bij het landleger, met den rang van kolonel en werd weldra, als divisie-generaal, met het koïuniundo van het 21. korps der tweede Loire-arrnee belast. Als zoodanig had hij ook de pauselijke .omaven onder zijne bevolen on in een welsprekende dagorder bracht hij hulde aan hun voorbeeldige disci pline en zelfverloochening. .Na den oorlog tot vico-admi-raai bevorderd, werd hij in 1S78 tot ambassadeur te Madrid, later te St. Petersburg benoemd. Hij is de tweede minister der Republiek, die op zijnen post sterft. Te Mans is een bankier, Talvande in hechtenis genomen, in wiens kas 4 francs werden aangetroffen en met een passiet ge raamd op 12 millioen frs. Onlangs kwam movronw G. van een vrij lange reis in Italië in haar woonplaats Alfortville, bij Parijs, terug en vond tot haar ontzetting in plaats van hare villa een kaal veld met een weinig puin. Bij onderzoek bleek, dat een onbekende als haar gemach tigde de bdomen hatö doen véllëii en verkocht had en vervolgens het huis voor afbraak van de hand had gedaan. De schuldige bleek iemand te zijn die reeds sedert twee maanden wegens oplichterij in de gevangenis zat. Men verneemt uit Parijs, dat in het bij zonder de afdeeling der Fransche tabaksfabri cage op de wereldtentoonstelling van belang zal zijn. Het gebouw, waar zij wordt geïn stalleerd, verheft zich aan den voet van den EilTeltoren. Men zal er niet alleen de bewer king der tabak kunnen zien, maar ook de verschillende daartoe gebezigde machines, modellen van fabrieken, laatst» verbeteringen op dit gebied, enz. De directeur der Volhszeitiingdr. Mehr- ing, heeft aan do bladen oen brief gericht, waarin hij beslist tegenspreekt, dat bij in betrekking staat met de socialisten. I)e reis van keizer Frans Jozef naar Berlijn is thans vastgesteld op Mei a. s. Te Deptford, zoo wordt uit Londen aan de Nieuwe RoUcrdamsche Ct. gemeld, zijn (3000 schapen uit Bremen aangebracht, waar onder er lijdende waren aan mond- en klauw zeer. De sanitaire inspecteur gelastte de onmiddellijke slachting, terwijl de verdere invoer van schapen uit Duitschland verbo den is. Dientengevolge is er eene groote agitatie ontstaan onder de landbouwende klassen. In eene vergadering der besturen van de ver- eenigde landbouwkamers is Woensdag beslo ten, een verzoekschrift te zenden aan den Privy Councilwaarin dadelijke intrekking wordt gevraagd van het besluit tot onbelem merde toelating van levend vee. Te Bei-lijn zijn uitmuntend geslaagde proeven genomen met een nieuw geweer, dat slechts vier kilo weegt, 61 schoten in de vijf minuten mogeiijk maakt, geen luide losbran ding heeften geen rook ontwikkelt. Keizer Wilhelm gebruikte deze week in gezelschap van 46 afgevaardigden liet diner Iiij den rijkskanselier. Na afloop van den maaltijd drong de keizer er bij Bismaick op aan, dat hij den brand in de bekende lange pijp zou steken. De keizer zelf rookte ook, en dronk bier. Opmerking verdient, dat Wilhelm baron Tlüne eigenhandig met de orde van den Roe den Adelaar 2do klasse begiftigde. Te Merkelhof heeft dezer dagen een 10 jarig meisje eon daad van grooten moed verricht. Terwijl zij alleen te huis was, werd oi' ingebroken. Zij ontdekte, dat een bende van zes kerels in huis trachtte te komen. Zonder zicli te bedenken, haalde zij een geweer, laadde liet en schoot een dei- inbrekers neer. die later zwaar gewond werd gearresteerd. De anderen namen ijlings do vlucht. Mgr. dr. Ullathorne, aartsbisschop van Cabasa, van 1848 tot 1888 bisschop van Birmingham, toen hij wegens Imogen leeftijd de bisschoppelijke beuieniug neerlegde, is te Oseoit overleden. Mot hein is een van hot grijze driemanschap, dat zoovele onwaardeer bare diensten aan liet Galholicisme in Enge land bewees, heengegaan. De meer dan 80- jarige prelaten, kardinaal Manning en kar dinaal Newman zijn beiden nog hun hooge function waarnemende, de een als aartsbis schop van Westminster, de andere als direc teur van het Oratorium, het iusiiliiut en de seinden te Edgbaston, bij Birmingham. In zijn eerste priesterjaren was dr. Ulla thorne als missionaris in Australië werkzaam. Tot liet herstel der bisschoppelijke hiërar chie in Engeland en de vcsiigmg van bisdom men in Australië dioeg hij veel bij. Aan tien pennesirijd, die ontstond tijdens de Üxforder beweging, toen zoovele Aughkancn, vooral professoren en predikanten, katholiek werden en bij het herstel der bisschoppelijke hiërar chie nam hij ijverig deel. Behalve zijn polemische brochures, schreef mgr. Ullaihurne o. a. de zeer geroemde werken: «Hot Christelijk Geduld", «De Grondslag der Christelijke Deugden" en "De geestesgaven van den xnensch." Dc overledene prelaat bereikte den hoogen ouderdom van 93 jaren. Op verzoek van mgr. Coi-rigan, aarts bisschop van Now-York heeft de superior der Carinelieten to Dublin vier leden zijner orde gelast te New-Yoik eene parochie Yan Iorsche Carmelie.ten to vestigen. Do vier paters zijn 21 dezer te Queenstown scheep gegaan. Te Kairo is zekere Mohammed aange komen van Ondui man, met het bericht dat Kmin-pasha in Juli jl. 0^00 dervisschen ge heel verslagen heelt. VENRAY, 30 Maart. Toesgaml ales Mesaiiïigs. De St. Ct. van Dinsdag bevat het volgende bericht omtrent den toestand van Z. M. den Koning. Volgens verklaring van de geneesheeren des Konings is in Zijner Majesteits toestand in de laatste week weinig verandering geko men, terwijl de ongunstige verschijnselen aanhouden en eerder toe dan afnemen. De Sta als courant bevat het volgende bericht De Raad van Ministers, samengesteld uit de Hoofden van ministerieele Departementen, zijn van oordeel, dat Z. M. de Koning buiten 'staat geraakt is, de regeering waar te nomen. Gezien het advies van den Raad van State van den 27sten Maart 1889. Gelet op de artikelen 38 en 39 van de Grondwet. Heeft goedgevonden en verstaan: De Stalen-Generaal in Yereenigde Verga dering bijeen te roepen op Dinsdag den 2den April 1889, des namiddags ten twee ure, met uitnoodiging aan de leden der beide Kamers, zich op dat tijdstip lil de Vergaderzaal van de Tweede Kamer der Staten-Generaal te ver eenigen. Afschrift van dit besluit zal worden gezon den aan de beide Kamers der Staten Generaal. 's-Gravenliag®, 28 Maart 1889. De min. van Buiteiil. Zaken, Hartsen. Justitie, Ruts yan Breken- broek. n Binnenl. Zaken, Mackay. Marine, Dysekinck. Financiën, Godin de Beaufort Oorlog, Beroansius, W., H. en Nijverheid, Have- la ar. n Koloniën, Keuchenius. Woensdag is aan het ministerie van Waterstaat, Handel en Nijverheid aanbe steed I. het maken van werken tot verbetering van de losplaats aan den rechteroever der iivier de Maas, tusschen de kilometerraaien 15ft en lftO der riviei kaart, onder de gemeente Gennep. Minste inschrijver was de lieer J. v. Vuren, aannemer te Zalt-Bommel voor f 1533 II. liet maken van werken tot verbeteriug van de rivier de Mans, tusschen de kilometer- raaien 1-48 en 149 der rivieikaart, onder de gemeenten Bergen en Boksmeer. Minste in- schrijver was dé heer J. v. Vuren, te Zalt- Bommel, voor f 11,885; Z. D. II. Mgr. Boermans, bisschop van Roermond, heeft benoemd tot, pastoor te Otter- suffi, den WelEerw. lieer I. H. America, thans pastoor te Jabeek. Tegen hot najaar zal de Eervv. Pater J. Pompe Franciscaan, zijn vaderland verla ten, met hem vertrekt do Eerw. Pater Ivo de Boer, professor aan het Gymnasium alhier, orn zamon in Zuidelijk Schansi (China), te gaan arbeiden in den wijngaard des Hoeren. rieerschto er te Smakt op 't feest van St. Joseph, den 19 Maart, eene buitengewone drukte, zoodat de nieuwe Kapel de groote schare van alle kanten toegestroomde pel grims, en do talrijke leden dar li. Familie van Vem-ay onder de leiding van hunnen ijvcrigen en on vermoeiden Herder, niet be vatten kon, even talrijk waren de vereerders van den II. Joseph, toen op den 2ft Maart, 't icest van O. L._ Vr. Boodschap, de Con- greganisten van Yenray ter beèvaart kwamen. Het was oen treilend schouwspel, die lange rij van kinderen van Maria, begeleid door hunnen ijverigen Directeur, den Wel Eerw. lieer E. Janssens onder het zingen van hartverkwikkende lofzangen en hot stor ten van vurige gebeden 't Heiligdom van den II. Joseph te zien binnentrekken, om na weinige oogenblikken met oen onbegrensd vertrouwen en innige godsvrucht neêr te knielen aan de voelen van 't nieuwe St. Joseplis-beelden de machtige bescherming van den Voedstervader vuil Jesus en den Bruidegom van Maria over haar en hare dierbare betrekkingen af' te smeeken. Nadat zij eeuigen tijd gezongen en gebeden hadden on alzoo aan hare eerste godsvrucht voldaan hadden, verscheen de onvermoeide Directeur der Congreganisfen aan 't altaar, om 't plechtig lol' te doen, waaronder de WEerw. pater Seraphiuus hen door zijn boeiend en welsprekend woord opwekte tot een groot vertrouwen op de macht en den bijstand van den H. Joseph, die een trouwe helper is in allen nood, en te Smakt meer bijzonder aangeroepen wordt, als Patroon van een gelukzaligen levensstaat en van een zaligen dood. Aangamoedigd en opgewekt door dat be geesterend woord hebben de Congreganisten ongetwijfeld hunne voornaamste belangen den H. Joseph met kracht aanbevolen, en Hem tevens om licht in hunnen twijfel, om raad in hunne moeielijkheden, om hulp in hunnen nood gebeden, l^ei'daad tot wien zouden zij zich beter kjii* wenden, dan tot den •Tbmiüegmn*-vai\ wier dienst-zij. zich bijzonder hebben Toegewijd. Vervolgens werd na 't plechtig lof eenparig en vurig gebeden voor Z. H. den Paus, het onrechtmatig ver volgde opperhoofd der katholieke kerk, voor Zijne Dooi'l. Hoogw. den Bisschop van Roer mond voor hunne dierbare ouders en verdere betrekkingen, alsook voor den groei en den bloei der Congregatie. Het oogenblik van vertrek begon nu te naderen, doch alvoreus de Kapel te verlaten, hieven zij nog een heerlijke lofzang aan, die de sprekende ge tuige "was van hare innige godsvrucht en ver trouwen jegens den Beschormer der Heilige Familie. Nog onder den indruk van zooveel schoons kunnen wij niet. anders zeggen als gelukkig de parochie, waar de Heilige Familie en do Congregatie van O. L. Vr. zooveel ijverige leden telt. "Waarlijk ze zijn een sieraad voor eene gemeente immers is 't waar, dat eene enkele bloem op zich reeds schoon is, hoe voel schooner is 't dan, wanneer meerdere bloemen tot een bouquet zijn te zamon ge strengeld. Hetzelfde kan men zeggen van eene 14. Familie en van eene Congregatie, zooals die van Venray. Inderdaad is een enkele 'brave huisvader, is een enkele brave jonge dochter een sieraad voor eene ge meente, hoe veel te meer dan, wanaeer vele dergelijke huisvaders en jonge dochters, door de banden eener heilzame Vereeniging ver bonden, zich ten plicht hebben gestold om Jesus, Maria, Joseph, op eene bijzondere wijze te vereeren; zij stichten niet alleen veel goeds binnen' do grenzen hunner ge meente, maar ook elders verspreiden zij den goeden geur hunner deugden. Moge de II. Familie en de Congregatie van Venray, onder de machtige bescherming van den H. Joseph en van O. L. Vr. blijven groei en en bloeien, dan voorzeker zal de onverdro ten ijver van hunnen Herder en Directeur, die voor geene moeite terugdeinzen, waar 'i de belangen der parochie geldt, ruimschoots beloond zijn. Ten slotte nog een woord van dank aan de II. Familie-leden en Congrega nisten voor de stichting en godsvrucht, waar van wij de gelukkige getuigen mochten zijn, en tevens van lot over de heerlijke gezangen, welke ons duidelijk bewezen, dat ze ook op 't gebied van zang w el geoefend waren. Mogen zulke schoone voorbeelden, vele navolgers vinden. Te Wylre is Jot stationschef benoemd de lieer II. Demey; 'ter vervanging van den beer De Gieter die naar Baarle-Nassau wordt verplaatst. Naar men verneemt bestaat bij de Regeering het plan tot oprichting bij het leger van een korps wielrijders, dat ton allen tijde zal kunnen worden opgeroepen. Het contin gent daartoe zal worden geleverd door don Algemeonen Neder landschen Wiel rij der.sbond. Met de uitbreiding van het station Val kenburg is thans een begin gemaakt. De wachtkamers worden aanmerkelijk vergroot, eveneens de bureaux. Ook wordt een nieuw goederen bureau gebouwd en het perron ver breed. De kosten zijn geraamd op 25000 frank. De sterfte in Limburg gedurende de maand Februari bleef nagenoeg gelijk met die in Januari en bedroeg 44S gevallen, voorge komen in 104 gemeenten. Naar do oorzaak des doods was de verhouding aldusziekten van algemeene en afwisselende zitplaats 99, typhus 2, diphthcritis 4, ziekten van hersenen en zenuwen 71, id. der adeinhalingswerktui- gen 114, id. van hart en vaten 21, id. der spijsverteringsorganen 10, id. van de organa urogenitalia 6, gewelddadige invloeden 3, zonder geneeskundige behandeling 13, levon loos aangegevenen 19. Naar aanleiding van liet voorkomen van pokken te St. Geertruid, hebben Gedeputeerde Staten van Limburg al de gemeentebesturen langs de grenzen van België, van waai' de ziekte is overgebracht, aangeschreven, zoo spoedig mogelijk een buitengewone gelegen heid lot kostolooze inenting en herinnering open te stellen. Verleden Maandag, op den vooravond van hot feest des II. Jozefs, stierf te Oud- Valkenburg Johannes Heiidrikus Weerts, gèb. te Berg-Terblijt een man, wiens verscheiden om menige leden wel verdient, niet onopge merkt voorbij te gaan. Hij was bier te lande eenig in zijn soort, de laatste stamgenoot der opvolgers van St.-Antoniu.s, die nog op Litn- buigseiien bodem leefde; hij gaf der wereld een toonbeeld van waarlijk heldhaftige deug den. en om wille der diepe nederigheid zijns levens, mag hij wel ipet oen enkel woord van lof verheven worden na zijn dood. Wie toefde ooit in de liefelijke Geulvallei, zonder een bezoek te brengen aan de eenzame Schaasbergor kluis? Een slingerend bergpad voert er heen, een.donkere ravijn, overhuifd met olmen- en eikenloof. Op den bovensten bergrug ligt zij verscholen in de zwarte scha duwen der hoogopgaande dennen. Eene kleine kapel en een nog kleiner ka mertje. Boven de deur der kapel lmngt een heerlijk antiek Christusbeeld. Beweegt gij den ijzeren klopper op het tuinpoortje, dan opent zich da kleine kluisdeur,néén, mijn schrijven is herinnering, zij opent zich niet meer, de laatste Liwburgsche kluizenaar is dood. Hij was een eenvoudig, braaf, verstorven man, maar wakker tocli naar lijf en ziel. Gean gemakzucht of lichamelijke gebreken dreven hem naar de pij, maar eene erkende zeldzame roeping, een ware geest van strenge boetvaar digheid. In zijn eenig kamenje met open haard bevond zich buiten enkele godsdienstige boeken, en schilderijtjes niets anders dan een bank, een tafel eu een harde, ongemakkelijke, eikenhouten leuningstoel. In dien stoel sliep de kluizenaar negenen twintig jarenhij had bed noch slroozak, nog eonig verzachtend kussentje. Telken middernacht onderbrak hij zijn slaap, stak een kaars op bij het Christus beeld in de kapel on ging er twee uren bidden; nachtelijke voorbijgangers hadden liet be speurd aan het schijnsel des lichts, en hem meermalen in het geheim bespied hij zelf ver borg zijne gestrengheid. Nooit at hij vleesch nooit heeft hij zieh oenig maal bereid; in zijn kluis was vork noch pandaar dronk hij niets als water, at niets als brood, en dat brood bedelde bij. Een man was hij niet enkel des gebeds, maar ook der daad. Toen in 1866 de Paus een noodkreet slaak te, verliet hij zijn kluis, trok naar Rome, leidde drie jaren lang in het soldatenpak het zelfde strenge booteleven, verwierf zich den zoo zeldzamen eernaam van den heiligen zou- aaf, en na de bres der Porta Pia trok bij weder onverwijld de Sehaasberger kluis bin nen. Duizenden, ja verschillende duizenden franken, heeft hij ingezameld voor de bevrij ding der slaven. Ofschoon uooit een cent in zijn kluis kwam, had hij eens den naam, aldaar geld te bezitten of te bewaren. Dieven bra ken in, braken do eenig gesloten tafellade open-, wat vonden zij? den verborgen geesel, waarmee de kluizenaar zich tuchtigde. Zijne korte antwoorden getuigden altijd van hoogen ernst, diepe nederigheid en van een niet alledaagsclien opmerkingsgeest. Menig protestant der Valkenburgsche toeris- tenkolpnie betrad do kluis met schamperen lach, on verliet haar met dc plooi van ernstig' nadenken op het gelaat. In de gemeenzaamheid van een vertrouwe lijk onderhoud, waagde ik het eventjes op bedekte wijze ïmar do rede van zijne gestreng heid te vorschen. «Och, eerwaarde, zei hij op kinderlijk eenvoudige» toon, beeft Onze Lieve Heer ons niet gezegd, dat do he mel geweld lijdt, en dat wij zullen vergaan, als wij geen boete doen; liet leven is toch zoo kort en de eeuwigheid xoo lang!" Verpletterende waarheden Twee-en zestig jaren oud, eindigde hij zijn boeteleven. Voor den stroozak, dien de mede lijdende lieden den kranken kluizenaar brach ten, dankte hij met vriendelijkheid. In den eikenhouten leuningstoel stierf hij. Voorwaar, een voorbeeld ter meditatie onder de vaste. S. S. K. Te Beek is eene vergadering gehouden van belanghebbenden bij den landbouw. De middelen om verbetering in den toestand te brengen werden behandeld. Besloten werd, de Regeering te verzoeken, invoerrechten te heffen op vreemde granen, de nijverheid te beschermen, het belastingstelsel grondig te herzien on vooral dan het belasten der effecten niet te vergeten. De oud-hoogleeraar der Utrechtsehe universiteit dr. F. C. Donders is Zondag op 71 jarigen.leeftijd overleden. Hij werd op 27 Mei 1818 te Tilburg gebo ren, studeerde aanvankelijk aan de Ulrocht- sclie Hoogeschool, word in 1840 benoemd tot officier van gezondheid en eerst te Vlissingen, daarna te 's-Gravenhage geplaatst, terwijl hij in 1840 te Leiden promoveerde. Twee jaren later werd hij leeraar in do anatomie en phy siologic aan het militair hospitaal te Utrecht en in 1847 werd hij tot hoogleeraar aan do universiteit daar ter stede aangesteld, waar hij physiologie, weefselieer on oogheelkunde onderwees en de stichter' werd van het physi- ologisch laboratorium. In 1859 slichtte Don ders het «Nederlatnlsch gasthuis voor ooglij- dors", waar niet alleen tal van behoeftige lijders zijn verpleegd eil genezen, maar dat tevens eene voortreffelijke oefenschool is ge worden voor aanstaande oog-artsen uit het binnenland en liet buitenland. In 1863 werd Donders benoemd tot gewoon hoogleeraar in de physiologie, welk ambt de geniale geleerde eerst verleden jaar, toen hij den 70-jarigen leoft.ijd had bereikt, neerlegde. Als man der wetenschap heeft hij veel roem verworven, maar, katholiek van afkomst verloor hij zijn geloof. Vanwege het hoofdbestuur van den rijks-telegraafdienst is bepaald, dat voortaan ook de eehtgenooten van telegraafambtenaren geen winkelnering zullen mogen uitoefenen. Het hoofdbostuur zal voor dezen maatregel zeker wel goede redenen hebben, maar welke die redenen zijn, valt moeielijk te bevroeden. Zoolang een ambtenaar zijn betrekking met ijver en trouw waarneemt, zegt de Avdpst. kan het aan de belangen van den dienst niet schaden, dat zijn vrouw zaken doet, zelfs niet wanneer die ambtenaar zijn vrijen tijd be steedde om zijn vrouw daarin met zijn admi nistratieve kennis ter zijde te staan. Bij de schrale tracteinenten der telegraaf ambtenaren en hun slechte vooruitzichten kan het niet anders dan een hardheid genoemd worden, wanneer aan de gezinnen dezer amb tenaren nu ook de middelen ontzegd worden om de ontoereikende inkomsten eeuigszins aan te vulien. Zulko maatregelen die niet van willekeur schijnen vrij te pleiten te zijn, moeten groote ontevredenheid wekken onder een arabtenaais- personeel, dat aan den Staat en de particu lieren belangrijke diensten bewijst, en daarom aanspraak heeft op meer belangstelling, dan hot van de zijde van het bestuur ten deel valt. Een paar maanden geleden werd te Resau, bij Potsdam, groot opzien verwekt door een spookgeschiedenis. Ten huize van het bejaar de echtpaar Bottelier werd 's avonds laat een geheimzinnig geklop vernomen aardappelen en rapen, potten en pannen vlogen door de kamer, en de oude lieden verkeerden in niet geringen angst. De hulp van den dominee die zij inriepen, mocht niet baten, en eerst toon een achterneef der vrouw, do jonge Wolter, liet huis uit was, kwam er een eind aan al die akeligheden. Wolter werd door liet gerecht als bedrijver van al die spokerijen beschouwd en veroordeeld tot anderhalve maand gevangenisstraf. Een notaris schrijft aan de Arnh. Ct.: I)e waarschuwing, in uw nommer van lieden overgenomen uit de Zio. Ct. tegen de dikwerf bedriegelijke aanbiedingen van hypo thecair kapitaal, die men in den laatsten tijd, niet zelden tegen ongelooflijk lage rente, tel- kons in de couranten kan lezen, herinnert mij aan een geval, voor een paar jaar aan oen mijner cliënten overkomen. De mededeeliug er van kan misschien velen tot waarschuwing strekken. In Juli 1886 kwam een mijner cliënten bij mij met do inedcdeoling, dat hij een hypothe cair kapitaal van 25 mille wenschte op te nemen, onder verband van landerijen in mijne gemeente gelegen. In het .V. v. d. IJ. had hij eene aanbieding van geld tegen lage renten °'olozen. waarop door hem was gereflecteerd. Een brief uit Zaandam was daarop gevolgd, dien hij mij ter lezing gaf, waarin zekeic O. do mededeeling deed, dat hij als lusschcnper- soon voor rijke gestichten, geld Had uit to zetten, op soliede hypotheek; dat hij beieid was hot verlangd kapitaal te bezorgen, mits het aangeboden onderpand voldoenden waar borg opleverde.

Peel en Maas | 1889 | | pagina 2