Buitenland. België Frankrijk. Duitschland Rusland Italië Oostenrijk Nederland. De Moniteur Beige maakt het kon. besluit openbaar, waarbij ilo Antwerpsehc afgevaar digde baron E. J. I'. Osy de Zeg waart benoemd wordt tot gouverneur der provincie Antwer pen, ter vervanging van wijlen den lieer K. du Buis de Vrozlaude. Te Brussel zijn brieven van Tippo Tip, tot 25 Augustus loopendc, ontvangen, welke d<* jongste mededeel:ngen omtrent Stanley be vestigen. Het Hof van Assisen te Brussel hoeft den student Gille, wegens belrediging der Koningin in liet openbaar, veroordeeld tot zes maanden gevangenisstraf cn honderd frs. boete. Gille, die hardnekkig voor den kantonrech ter geweigerd had eenig antwoord te geven, was nu voor liet hof des te-spraakzamer en maakte van de gelegenheid gebruik om te verklaren dat hij niet alleen socialist, maar ook anarchist was. Op de vraag van den president waarom hij nu het stilzwijgen verbrak, antwoordde hij, dat lui niet sprak lot de rechtbank, maar tot het aanwezige publiek en de vertegenwoor digers der pers. Zijn schuld bleef hij ont kennen. Hij was, zeide hij, een vijand van ■beleedigendë gezegden en politieke demon- stratiën. Uit mededcelingen van den publicist A. Marende blijkt, dat sedert de invoering der godsdienstlooze staatsschool zes duizend ka tholieke scholen zijn gestichtTe Parijs wordt dóór zeventigduizend kinderen het on derwijs gevolgd, dat door fraters en gees telijke zusters wordt gegeven. Alles te zamen is in Frankrijk Itet aantal leerlingen der in stellingen van onderwijs, die door priesters en geestelijken worden beheerd, nagenoeg gelijk aan die der staatsscholen. Te Pa-ijs, waar de Zusters vnn barmhar tigheid ui' de hospitalen vei dreven zijn, riclrt, men thans twee hospitalen op. I)e inschrij vingen voor de kerk van liet Heilig Hart hadden in de maand October reeds het cijfer van 20 millioen frs. bereikt. ISmalanger'» verkiezing. Boulanger is gekozen. In de 373 sec tiën va» Parijs waren ingeschreven 56S.697 kiezers, waarvan 435,-SCO aan de stemming hebben deelgenomen. Boulanger werd gekozen met 21-1,078 stem men, terwijl er op Jacques 102,020 zijn uitgebracht. Boulé, de revolutionaire candidaaf, bekwam .16,760 stemmen. Verscheidene anderen ver kregen ei' 10,358. De raad van ministers was in den nacht van Zondag op Maandag tot half twee onder voorzitterschap van Carnot bijeen, om den ernst van den toestand in overweging te nemen. Floquet verklaarde, dat hij ew zijne •collega's bereid waren hun ontslag in te dienen, indien de President mocht vermeenen dat hun aftreden er toe zou leiden, de moei lijkheden die men voorzag af te wenden- Verscheidene leden waren van het denkbeeld dat een Kabinet op ruimeren grondslag dan liet tegenwoordige ministerie zou moeten worden gevormd, dat mannen van alle repu- blikeinsche richtingen in zich vereenigde. President Carnot wilde de Kamerzitting van Maandag-middag vóór de verkiezing, afwach ten. alvorens eenig besluit te nemen. De ministers hebben de noodige politie maatregelen vastgesteld. Boulanger verliet 's nachts ten half een ure de restauratie-Durand per rijtuig, onder toejuiching van de menigte, die vervolgens uiteenging. Met. betrekking tot het karakter der ver kiezing van Boulanger valt nog te vermelden, dat de generaal in alle arrondissementen, zoowel in de stad als in de buitengemeenten, met uitzondering slechts van het arrondisse ment du Temple, de meerderheid behaalde. Niet alleen bleef de heer Jacques in de min derheid in do deftige wijken, waar de meeste conservatieven huizen, maar ook in de radi cale, en zelis in du oict.ionaire buurten, als Moutmartre en Butt es Chaumont, behaalde Boulanger een aanzienlijke meerderheid. Ja, in zijn eigen arrondissement verkreeg Jacques nog 1770 stemmen, minder dan zijn tegenstander. l)o meeste stemmen verwierf Boulanger echter in de buitengea:eenten, welke hem alleen een meerderheid vnn27,211 stemmen bezorgden. In het büulangistisehe kamp heersebt na tuurlijk gruote vreugde over dezen guustigen uitslag, en de organen der party steken hun blijdschap onder geen stoelen of banken. Zoo juicht by voorbeeld de Presse den generaal in geestdriftige taai toe. en bet blad vergeet daarbij niet -hulde" aan de Parijzenaais te brengen. -Parys, aldus heet het, «heeft zich verdienstelijk gemaakt jegens Frank ryk en do Republiek; nadat Frankrijk is voorgegaan, heeft nu ook de hoofdstad den vei'dcrfel ijken voorstanders v.m hot parlementarisme, voor goed h-un afscheid gegeven." De andere boulaiigistiselie bladen en ook de organen der monarchisten en bonapart isten laten zicb in gelijken geest uit. Zelfs de Soleil, die de zaak van don graaf van Pal ijs steunt, betuigt, hoewel zij lot heden Boulanger niet openlijk steunde, luiar ingenomenheid met den uitslag der verkiezing. Do Auloritê, liet orgaan van den hoer do Cassagnuc, is even eens zeer verheugd; «het. volk heelt, gespro- keu en is nu meester van Frankrijk", zoo zegt het blad. Verstandiger is de aanmaning tot kalmte, welke de Figaro geeft, die erop wijst, dat Boulanger's zegepraal voor bet oogenblik weinig gevolg zal hebben, en het waarschijn lijk acht, dat er geou belangrijke veranderin gen zullen komen vóór de algenieene verkie zingen in hoi najaar. Generaal Boulanger heeft aan zijne kiezers in het Seine-departeiuent oen sohnjvon gericht,, waarin hij liet volgende zegt; «Ofschoon ik nog onder den induik hen van de diepe ontroering, waarin de sclioone mani festatie van Zondag my gebracht heeft, wil ik niet talmen, mijn dank te beluigen aau de vooitrelfclijke bevolking, die zoo dapper, in diciit aangesloten gelederen is opgerukt tegen do parlementaire coalitie, uit al degenen be slaande, die op overmoedige wijze een beroep deden op de Republiek, welke door hun fou ten, on voorzichtigheid en kuiperijen zoozeer geschandvlekt is. Nooit, onder welk régime ook, zijn bij een olficieeleu veldtocht zulke schandelijke aanvallen, berekende leugens on lage bedreigingen tegen een candidaat ge richt. Gij echter hebt, uw stembriefje in de hand, met een enkelen veeg den laster en de lasteraars weggebezemd. Thans is een nationale republikeinsche partij in het leven geroepen, gegrondvest op de braafheid der ambtenaren en op de zuiver heid van het algemeen stemrecht. Voor de Kamer, die haar met een woede, waarbij niets te vergelijken is, heeft bestre den, staat nog slechts één weg open, namelijk ontbinding, waaraan zij niet zal ontsnappen. Kiezers van de Seine, Het is aan u, aan uwe energie, aan uwe goede gevoelens, dat ons Vaderland, ons groot Vaderland, het te danken zal hebben, dat het verlost wordt van de bloedzuigers, die het ton onder brengen, na bet eeist onteerd te hebben. De Republiek staat thans open voor alle Fransjehen van goeden wil. Dat zij binnen treden en de anderen weggaan. Leve Frank rijk! Leve de Republiek!" Ook de heer Jacques hoeft oene dank betuiging aan.de 102,620 kiezers gericht, dio hunne stem op hem uitbrachten. Hij verklaart dat hij steeds de trouwe dienaar der Republiek zal blijven. Zaterdag had de vergadering plaats van aandeelhouders in de Panama maatschappij. Er waren 8000 houders van aandeden aan wezig. De Lesseps verklaarde, dat, om te kunnen beraadslagen, de statuten eischen, dat de helft der aandeden gedeponeerd zijn; daar dit cijfer niet bereikt was, kan de verga dering alleen wenschen uitdrukken. De vergadering sprak daarop den wensch uit, dat de voortzetting der werken zal wor den verzekerd en dat een schikking met de ondernemers zal worden goedgekeurd. Eenparig werd daarbij een derde wensch ge voegd, strekkende tot ontbindingen liquidatie van do tegenwoordige maatschappij én do vorming eener nieuwe maatschappij'door den oud minister Brunet. Do Lesseps verklaar de dat de persoonlijkheid van Brunet een waarborg is, dat de belangen der eerste aan deelhouders in hem een verdediger zullen vinden. Dr. Klee te Mainz, ook wegens zijne astro nomische studiën bekend, (een broeder van prof. Klee) is in den ouderdom van 82 jaren overleden. Hij heeft zijn aanzienlijk vermo gen aan de domkerk en aan weldadige in stellingen vermaakt. Keizer Wilhelm heeft aan Bismarck gelast, door middel van de A'ordd. Allg. zeit. zije dank aan de bevolking o verte brengen voor al de bewijzen van toewijding; bij gele genheid van 's keizers verjaardag ontvangen. Philip Wasserburg, scliryvendc onder den naam van Laicus, heeft de redactie van de Badensche Beobachter op zich genomen en zal er een orgaan der Centrumpartij van maken, onder liet devies: «Voor waarheid, vrijheid en recht." Volkomen zekerheid omtrent het lot van Stanley en Emin pacha heeft men nog alles behalve. Na de geruststellende lijdingen voor eeuige weken, komt thans uit Sueakim het bericht, door een overlooper uit Osman Digma's kamp gebracht, dat Einin en Stanley zich in krijgsgevangenschap by den Mahdi bevinden. Hij beweerde zelfs, dat de bagage en vaandels van Emm te Otndunnau bewaard worden. Met steeds meerdere belangstelling ziet. men daarom de aankomst van Stanley's blieven tegemoet. De Duiisehe Commissie lot bevrijding van Emin paella hoeft een voigudoring gehouden tot hot namen van een eindbeslissing m zake den voorgestelde!) ontdekkingstocht. De weg, dien de expeditie zal volgen, zal eerst, na aan komst in Afrika worden bepaald; waarschijn lijk zal die door liet Yitugebied worden geko zen, welke dom1 kapitein Wisztmuin is voor gesteld; mogelijk ook.de weg over Mombassa. Doe tor Peters en zijn metgezel'dr. Bley, een beambte der Öost-Alrikaansche Maatschappij, vertrekken reeds dezer dagen, kapt. Wisz- mann in het begin dezer maand. Do Coniniis>ie, aan welke het ontwerp betreflende de Oost Afnkaansche koloniën (een post van 2 millioen mark) was verzon den, heeft de wet met algemeeno stemmen op 2 na, (die der vrijzinnigen) aangenomen. De Times vernoemt uit Zanzibar dat de Arabieren aan den Duitsclien consul ge schreven hebben, dat zij weigeren de gevan gen missionarissen uit te leveren tegon eenen losprijs. Zij eischen dat do D.ui Lachers do kustlanden ontruimen. 't Zelfde blad vernoemt uit Philadelphia, dat de beweging over Samoa in de Unie- Siaton toeneemt. De regeering onderhandelt over het aaukoopen van eenen grooten krui ser. Do gevangen koning der Samoa-eilanden Mulitoa wordt streng bewaakt door Duitsche soldaten, die geene Europeanen tot hom toe laten. De Amorikaaiische consul trachtte vergeefs den koning te sproken. Alle Berlijnsche bladen leggen den uit slag der verkiezing in ongunstige» zin voor de republiek uit. De Vossische Zeitang en het Berliner Tageblait zien het gevaar van oorlog voor Duitschland nader komen, -dewijl Boulanger ten slotto de zwarigheden die hij in het binnenland ontmoeten zal, dooreen biiitenlandschen oorlog zal willen afleiden." I)e National Zeitung zegt dat het eene iro nische wending der wereldgeschiedenis zou zijn, indien in hetzelfde jaar, waarin het eeuwfeest dei* «groot omwenteling" gevierd wordt, de republiek ineenzonk. Do Nordd. Allg. Zeitung noemt Boulan ger's overwinning «eene gebeurtenis van beteekenis voor de buiteulandsche staatkunde, een zware nederlaag voor het stelsel der parlementaire republiek." De Post meent dat indien Boulanger de republiek omver wil werpen, hij zijne oogen- bliükelijke zegepraal niet haren glans moet laten verliezen, maar snel en krachtig dient te handelen. De vraag is of hij daartoe do noodige vast' den beid bezit, lil ieder geval h'eeft de «ofdige républiek zulk eenen «toot ontvangen, 'lat zij nergens meer als eene ernstige regeering behandeld zal worden. De Russische regeering heeft op het laatste oogenblik nog besloten, officieel deelteuernen aan de aanstaande wereldtentoonstelling te Parijs. Ongetwyteld één flink besluit, dat gunstig afsteekt by de onthouding der andere monarchale landen, voor zoover zij met alio geweld in den grooten ïhdustrieolen ^rijd niet anders dan eone herdenking dei* revolutie wilden zien! Aan dó KölnUche Zig. wordt gemeld dat in de kringen van liet Vaiikaan een oflïcieele tegenspraak wordt verwacht van het bericht, als zou koningin Christina van Spanje lid der vrijmetselaarslogo zijn geworden, welk be richt, met de documenten van opname in de Loge, is verspreid geworden door twee Spaansche vrijmetselaarsblaadjcs. Ï5k koning beeft de zitting der Kamers geopend met een troonrede, waarin te gelijk de oorlog en de vrede gepredikt wordt. On danks den slech'en staat der financiën zal men met de legerhervormiugen doorgaan. De toestand der geldmiddelen, zoo wordt daarin gezegd, eischt bezuiniging op de uit gaven, maar deze moet gevonden worden zonder iets te verminderen op de reeds aan- gevahgon openbare werken of op de militair e maatregelen. Gesteund door zijne bondge nootschappen, blijft Italië medewerken tot liet behoud van den vrede. De koning her innert aan het bezoek van Keizer Wilhelm II, waaruit bleek welke hechte bandon Italië met Duitschland vereenigen, en deze bandon zijn waarborgen voor den vrede. Nadat CYispi de Kapucijner monniken uit hun klooster te Morgela had laten ver drijven en de Staat bezit wilde nemen van het gebouw, had zich de gemeente Morgela in rechten begeven. Het Hof van appèl te Rome heeft den eisch van den Staat verworpen. Het springen van bankiershuizen is aan de ordo van den dag, zegt een liberaal Iio- meiusch blad, eu dit zoowel te Rome als te Turijn, te Bologna als in al de steden van Italië. Sedert eenigen tijd jaagt de opgave van faillissementen schrik aan. Te Bologna is thans van niets anders sprake dan van liet verdwijnen van den provincialen betaalmeester der Nationale Bank aldaar. De bedrieger heet Mario Roncalli cn laat eene leegte van een millioen in de kas na. Hij vervalsehte geldswaarden om aan zijne speel zucht te voldoen. Zoo had Roncalli te Nizza een zaakgelastigde, aan wien hij geld zond om te M on te Carlo te spelen. De bedriegerijen dagteekeuen van voor 2 jaren. Bijna tegelijkertijd is op de vlucht gegaan zekere \indrola, kassier van de bank Bianco, te Turijn, in wien een blind vertrouwen ge steld werd. De bedrieger speculeerde met de hem toevertrouwde gelden en verloor aldus bij de drie millioen. Vindrola kocht bouw terreinen, bouwde huizen en molens, had een prachtigen stal en leefde in grootc weelde. l)e bedrieger verving de effecten door opge rolde dagbladen en een dezer pakketten was hei dat den algemeen geachte» bankier Biumo op de boogie der zaak bracht. Genoemde bankier is zoo goed als geruïneerd. Woensdag overleed plotseling aartshertog Rudolf, kroonprins van Oostenrijk. De oorzaak van den dood, welken men ver moedelijk aan een ongeval cp de jacht sommigen spraken zell's van moord toe schreef, is, naar het officieel bericht luidt, w a a r s c li ij n 1 ij k een beroerte geweest, waardoor dc kroonprins onverwacht geir.iffen werd, terwijl hij mot prins Filips van Coburg, graaf Doyos en andere hooggeplaatste perso nen in de nabijheid van Mayerling, in het Weenor woud, up de jacht was. VENRAY2 Februari. Bij kon. besl. zijn benoemd tot voorzitter en burgerlijke leden en hunne plaaisverv. in den militieraad voor de lichting der nut. mil. van 1889: Prov. Limburg: In het le militiedistrict, tot voorzitter M. J. Marres, lid der Prov. Staten; tot zijn plaatsverv. J. M. 11. Quued- vlieg, lid der Prov. Staten; tot lid N. II. J. Gilissen, lid van den gemeenteraad van Maas tricht; tot zijn plaatsverv. J. A. H. W. Boii- hommc, lid Yan den gemeenteraad van Maas tricht; in het 2de militiedistrict, tot vooiz. J. H. Schreurs, lid der Prov. Statentot zijn plaatsverv. C. B. Korsten, lid der Prov. Staten; tot lid H. F. Berger, lid van den ge meenteraad te Roermond; tot zijn plaatsverv. mr. A. F. J. H. Leurs, lid van den gemeente raad van Roermond. Bij kon. besluit is goedgekeurd, dat burgemeester der gemeente VesseiR, <N. B.) tevens tot secretaris dier geme&dte is be noemd. De benoemde is de heer J. II. Vis- schers, oud-hoofd dor school aldaar, geboortig uit Uleetrateu. Toesiaiid des Koning». Ho *^caats-Courant" bevat bet volgende berioht omtrent den toestand van Z. M. den Koning: Zijne Majestoit de Koning heeft do laatste nachten goed doorgebracht; volgens verkla ring van professor Rosenstein eu van de geneesheoren des konings is de toestand der krachten van Z. M. bevredigend. De geringe verschijnselen van hartzwakte, die zich verle den week voordeden, zijn gelukkig wedor geweken. Indien zicii geene ongunstige ver schijnselen voordoen, zal het eerstvolgende bulletin in de -Staats-Courant" van 5 Febru ari 1889 geplaats worden. Staatsblad n° 12 bevat hot koninklijk besluit van den 19den de/er, tot intrekking van liet reglement van politie wegens het ge bruik der spoorwegbrug over de Maas te Venlo voor algemeen verkeer. Tot'voor/.itter van de Kamer van Koop handel te Maastricht is benoemd dc lieer J. P. F. Ruiten terwijl tot ondervoorzitter is benoemd de heer P. C. H. Bauduin, ter ver vanging van wijlen den heer L. F. II. Du Muulin. Z. H. de Paus heeft aan do Kathedrale kerk te Roermond geschonken het koperen met email bewerkte kruis en de 4 dito kan delaars, welke door de locale feestcommissie te Utrecht voor de Vaticaansche tentoonstel ling geschonken en door de gunstig bekende firma G. B. Brom aldaar vervaardigd zijn. Voor de bedevaartplaatsen Maastricht en St. Odiliünberg is een witte koorkap bestemd en de baseliek te Sittard ontvangt ccn wit kazuifel. De parochie Wesson ontvangt voor de verloting, welke aldaar ten behoeve van het nieuwe gesticht zal worden gehouden, een groot gebeeldhouwd wij waters vat van palm hout. Al deze geschenken munten uit door kost bare stof en kunstige bewerking. Geen won der, dat ze overal met de grootste belangstel ling verwacht worden. Te Valkenburg is do biigade marechaus see met een detachement uit Maastricht ver sterkt, om do wederrechtelijke exploitatie van de mergelgroeven aldaar to beletten en to voorkomen, dat schendende handen aan het artistieke gedeelte der ouderaardsche gangen worden geslagen. Bij den land-bouwer J. Willemsen to Helden werd in den nacht van 24 op 25 Jan. jl. ontvreemd een compleet paardentuig, zijnde zadel, hoofdstel enz. De daders zijn tot lieden nog niet opgespoord. Door een onbekende oorzaak ontstond brand in het huis van A. de Bruin, in de Aaldonk te Ouersum. Het huis alsmede de inboedel en het vee, bestaande uit drie koeien en twee varkens, werden een prooi der vlam men. Het huis, alleen was verzekerd. -- landbouwer R. Reintjes te Ottersura geraakte Zaterdagavond, door de duisternis misleid, ut het riviertje «de Kendal" met het noodlottig gevolg dat hij verdronk. Met leedwezen vernemen wij dat de heer Mr. A. J. H. van Baar, lid van de Tweede Kamer der Staten Generaal, Zaterdag morgen, na voorzien te zijn van de H. Sa era- mant en der stervenden, in don ouderdom van bijna 73 jaren te Oirschot overleden is. Do hoer mr. A. J. II. van Baar, leed sedert oen tiental dagen aan eene ernstige ingewandsziekte, waartegen te vergeefs alle middelen werden beproefd. Hij was sinds 1S73 lid der Tweede Kamer en sinds 1850'lid. der Provinciale Staten van Noord Brabant. Voorts was hij kantonrechter te Oirschot, militie-commissaris, enz. In Den Iluag is overleden de heer mr. J. II. J. Huygens van Ockenburgh, een der weinige overgebleven oud-strijders van 1830. De overledene bereikte den leeftijd van 83 jaren. To Grave werd sinds ongeveer vijf weken do horlogemaker A. V. vermist. Gis teren is zijn lijk, onder de gemeente Reek, in de Maas drijvende gevonden. Voor de betrekking van secretaris van den Haarlemmermeerpolder (salaris 1600 gulden), hebben zich niet minder dan 150 sollicitanten aangemeld. Voorheen en thans! In Maart 1849 schreef do IIoll. IJzeren Spoorwegmaat schappij een leening uit van f 400.000, tegen een rente van 4i f percenten met het voordeel var. ccn vrijbiljet voor 5 en 10 joj-en, ten behoeve van de inschrijvers van f5000 en f 10.000. Thans 40 ja.ru- ',aterschrijft genoem de maatschappij oen leeuing van f 4,000,000 uit tegen, B percent rente a 92 pet. Een 4i/a pets. l.eoning zou zij nu voor 138 pet. kunnen plaatsen zonder vrijbiljet. (N. v. d. D.) Maandag is op last van den Edel Ach tb. Heer Burgemeester te Tougelre publiek aan de ingezetenen verzocht, geen aalmoezen, in welken vorm ook, meer te geven aan de rondloopende bedelaars, papierventers, kist- mannen, of hoe men die vei momde bedelaars ook noemen mag. Het is te hopen, dat de inwoners aan dit verzoek zullen vuldoen en dat vele burge meesters bet goede voorbeeld zullen volgen, dan zal er spoedig een einde gemaakt zijn aan eone belasting, welke in deze slechte tijden vooral do bewoners van afgelegen plaatsen sterker gedrukt heeft dan eeuige andore belasting. De veiligheid van huizen, eigendom men en wegen zal er zeker niet bij verliezen. Zaterdagmorgen werd door een der Spoorwogbe.nnbten der Staatsspoorwegen te Nijmegen, naast do rails op de spoorweg brug over de nieuwe wetering te Haterfc, een hoefijzer van een paard gevonden, hetwelk blijkbaar op do rails had gelegen en waarover de spoortrein was gegaan. Ook werd op eeuige afstand daarvan eene partij steonen tusschen do rails eu een bonton rib gelmel verbrijzeld gevonden, waardoor, indien de steencii harder waren geweest, de daarover komende trein zekerlijk zoude gederailleerd zijn en een ernstig ongeluk had kunnen plaats hebben. Men vermoedt dat eeuige baldadige perso nen dit snoode werk hebben verricht; het is echter j immer dat. de dader of daders tot dusveire nog onbekend./ijo. To Lemele, by Ommen (O.), zijn dertien schapen van den landbouwer 11. Reuimiuk, na liet gebruik van raapkoeken, plotseling ziek geworden. Zes daarvan zijn reeds gestor ven. De distnetveearts vorklaarde, dat de dieren vergiftigd waren, waarna de koeken tot nader onderzoek naar het Proefstation te Wageinngen zijn opgezonden. Te Harderwijk hoeft Maandag-middag een gepensionncerd soldaat van het Indische leger zijno huisvrouw, van wie hij gescheiden leefde, op de openbare straat zoodanig met een mes gestoken, dat zij spoedig daarna is overleden. De moordenaar beeft zichzelven aan de politie overgeleverd. I)e Vereeniging tot béstnyliijg van knoeieryen in den boterhandol heefteen adres gericht aan do Tweede Kamer der Staten- Generaal, waarin zij bedenkingen maakt tegen enkele bepalingen van bet wetsontwerp tot voorkoming van bedrog in den botcrliandel. Zij verzocht der Kamer het daarheen te willen leiden;

Peel en Maas | 1889 | | pagina 2