Buitenland. Belgie F rankrij k Engeland Italië Rusland Amerika Nederland. Gemengde Berichten de nakomelingschap van 't Centrum. Jïr beslaat voor de politiek en de ver tegenwoordiging liet parool; »\Vaai- heid, Vrijheid en Recht", gecïte betere school dui de centnimsfractiè in den lands- en rijksdag. Wie do jeugd bezit, behoort de toekomsten zoolang liet Centrum zulk na gewas heeft li ij noemt geen namen zoolang zal de standaard voor waarheid, vrijheid en recht opgeheven blijven. Ten S) ure ging de kring uit elkan der onder de grootste gemoedelijkheid en bezield met de beste wensèhen. ttWWJ- f ---WA .uawnniMii.!BBM In do Belgische Kamer verdedigde Dinsdag de lieer Woeste zijn voorstel, om de onder wijzers, die in 1879 ten gevolge van de invoering der liberale schoolwet hun ontslag namen, in hun rechten op pensioen te her stellen. Na velerlei redenen te hebben opgesomd, waarom de onderwijzers hug ontslag namen, waarvan vooral gewetensbezwaren de ooi zaak. waren, werd na eenigo .iAcui-ao met 60 tegen 29 stemmen besloten liet voorstel in behan deling te nemen. Met dc minderheid stemden 4 independenten. De Kamer beeft de nieuwe militaire wet aangenomen, doch de daarin door den Senaat gebrachte wijzigingen verworpen. De rech terzijde toekende verzet aan tegen de wet, als onsamenhangend en als verzwarende de lasten des lands. De minister van oorlog antwoordde, dat de wet noodzakelyk is Yoor de verdediging van het rijk, zijnde Frankrijk verplicht drie millioen soldaten in slagorde te kunnen stellen. De wet werd in haar geheel aangenomen met 369 tegen 189 stem men, waarna de zitting weid opgeheven. Men twijfelt in de parlementaire kringen of de Senaat do wet, zooals zij nu is, aannemen zal. De prefectuur van politie te Parijs heeft Bekend gemaakt, dat, ingevolge de wet op de vreemdelingen, to Parijs de volgende bui tenlanders zich als gevestigde ingezetenen der ffyansclie-^ool'dsiad hel/han^atei^inschrR--' ven, te weten43719 Belgen. 26109 Duit- schers en Elzassers, 25144 Zwitsers, 24178 Italianen, 1-1692 Luxemburgers, 8185 Rus sen, 7688 Engelschen, 5758 Oostenrijkers en Hongaren, 3770 Nederlanders, 2763 Span jnarden en 2302 Amerikanen. In Frankrijk zijn tegenwoordig valsche goudstukken van 20 frs, in omloop met den beeldenaar van Napoleon III en het jaartal 1866 en republikeinsche van 1878. (Op deze laatstrn ontbreekt de cedille in het woord Franenise). Zij zyn voortreffelijk nagemaakt, bestaande uil platina met een dun laagje goud overtogen. De klank en het gewicht is geheel gelyk aan de ochte stukken en ze zijn slechts te onderkennen wanneer het goudlaagje is afgesleten, Vlak bij den Boulevard des Italiens te Parijs is een zaakwaarnemer in de Rossini- straat Zondag avond te 10 uur door drie personen aangerand, die hem deerlijk met stokslagen toetakelden en bewusteloos lieten liggen, na hem van alles beroofd te hebben wat hij aan waarde bij zich had. Hij werd later door eenige agenten opgenomen en verzorgd. Volgens de Figaro is de secretaris van een der grootste finuncieele maatschappijen te Parijs plotseling verdwenen. Lit het on derzoek is gebleken, dat de boekeu niet in orda waren en dat ongeveer 1,000.000 francs is ontvreemd. Het blad noemt geen naam, doch voegt er bij, dat de secretaris tot een der meest bekende Paiysche financiers be hoort, zoodat de benadeelden hopen, dat de schado door de faroi:den voortvluchti ge secretaris zal wordt u vergood. Duitscliland De minister van marine, graaf Monts, is Vrijdag 11. door prof. Bergruann van een ge/.wel in do maag geopereerd. Hij is den dag daarna aan de gevolgen overleden. Te Hyde, in bet graafschap Cheshire, had 11. Vrijdag een rayngasontplotflng plaats. Er zijn reeds zeven lijken gevonden; men ge loofde dat er nog achttien dooden zijn, en er zyn vele mynwerkers gekwetst. Uit Soeakim wordt bericht: Door alhier Aangekomen Mekka-pelgrims wordt bevestigd dat de Dsrwishen ongeveer vyf maanden ge leden in Fasclioda volkomen verslagen zyn door Erain Pacha. Aan den Standard wordt uit China he- 1 richt dat. to Poking een brand hooft gewoed, welke gedeeltelijk liet keizerlijk paleis ver woestte. De Romeinseho! correspondent van do Tablet merkt op, dat minister Ciispi te worstelen beeft met twee oppositie-partyen do radicale partij die nog vorder wil dan bij, die liet standbeeld van don apostaat Giordano Bruno, den Luther van Italië, te Rome wil onthul len en de bonden opzweept, die -weg met den Paus!" roepen by de demonstrntiön tegen Oostenrijk en Duitscliland; de audere oppo sitie-party is die der zoogenaamde modorati of gematigden, waarvan markies do Riso wiens correspondentie met Gladstone zooveel beweging veroorzaakte min of moer de leider is. Doch deze partij is weinig geor ganiseerd en ook De Riso scliynt de inan niet om als aanvoeider op te treden van een partij, die blijken zou de overgroote meerderheid van do bevolking van Italië aan haar zijde te hebben. Gladstono schijnt dan ook zijn bezoek aan het Valikaun to hebben opgegeven. Hot ongeluk wil, dat ook de radicalen naar Crispi's val verlangen, ten einde ofschoon de minderheid zult de teugels in baiidwn te nemen, zoodat Do Riso en zijn vrienden vreezen mede te werken tot een nederlaag van het Kabinet Crispi-Griiualdi. Do radicalen haddon gehoopt dat hot incideut-Mattei hun de gelegenheid liaddo geboden om Crispi den voot te lichten, doch Maltei heeft thans zelf in diift zijn zaak be dorven. Generaal Mattei, inspecteur-generaal der artillerie, lid der Tweede Kamer, sprak en stemde tegen de ontwerpen van den minister van Oorlog en reeds don volgenden dag werd hy uit zyn betrekking ontslagen. Tot straf voor zijn stemming naar overtuiging werd hem bet gencrnal-inspecteurschap ontnomen. Bijna de geheele pers, zonder uitzondering van politieke richting, trok partij voor hem tegen den minister. Zoo deden o. a. de Osservature romano en de ultra-radicale Se culo. liet was vooral de Corriere di .\apoli welke een scherp en vernietigend artikel te gen den minister van Oorlog en geheel het Kabinet bevatte. I)it blad werd door de politie, op last der regeering, m beslag ge nomen. Nu was geheel do publieke opinie tegen het gouvernement en juist op dat oogenblik bad Mattei een interview met een redacteur van de Gazzeüa di Veneziain welk gesprek /v$Ar\dp p4»s j&oeicisdL d- V 'j der. van Oorlog verguisten uitmaakt vooral wat leelijk is. Nu wordt Mattei gerechtelijk ver volgd wegens hoon on lastor en heeft de zaak een geheel andere wending genomen. Het feest van Driekoningen is ook thans to Rome, door de verschillende ritussen, met veel luister gevierd, vooral iu de kerk St. Andrea della Valle, aan welke plechtigheid al de studenten van het Armenisch seminarie deelnamen. In het Armenisch College was gedurende eenige dagen gelogeerd de Arme nische bisschop Yon Mouysch, dien de corres pondent van de Tablet ontmoette ter gelegou- heid van een diner, ter zijnor cere door mgr. O'Connell, rector magnificus van het Noord- Amerikaansche College gegeven. I)e Armenische bisschop was, ter vervulling van een gelofte, tot dankzegging voor zijne redding uit doodsgevaar, naar de Eeuwige Stad gekomen. Hij 'verhaalde 't volgende aan den correspondent: Ik lag te bed; liet was in don voornacht en ik was nog wakker; toen ik plotseling een zwarte gedaante voor het raam zag, dat zacht jes werd opgeschoven. Eer ik tijd had om te roepen, was een man iu dn kamer geslo pen, die naar mijn bed snelde, mij de eeae hand op de borst legde en in do andere hand een dolkmes zwaaide. -Mijn zoon, zeide ik hem, als gij geld noo- dig hebt, dat kunt gij vinden in de kamer hier naast, maar vermoord uwen bisschop niet 1" Het eenige antwoord was dat hij met zijn wapen naar mij stiet, doch, door een beschikking Gods, die mij het leven redde, den dolk in den pols van zyn eigen hand, waarmede hij mij vasthield, wrong. Door pijn en razernij gedreven liet hij een schreeuw en stiet nog elf malen in den wilde naar mij, zonder my doodelijk te treffen. Toen sprong hij tei ug naar het raam en ontsnapte. Ik had nog den tijd, voordat ik wegens bloed verlies myn bewustzijn verloor, mijne be- dienden te roepen. I)e sluipmoordenaar werd verraden door het spoor van zyn eigen bloed, dat hem uit den pols droop hij bleek te zyn een heogleeranr van de akademie der schia- matieken te Mouysch, dien ik eenigen tijd geleden een strenge berisping hud moeten toedienen. Aldus verhaalde de Oostersciie bisschop, een prelaat van indrukwekkend voorkomen en lange gestalte, met een grooten zwarten baard; bij stond op het punt zich ook naar Lourdes te begeven, ter dankzegging en dan weder naar zijne Christenen iu Armenië terug te koeren. Dezer dagen ^ieeft de keizer van Rusland kleine gouden gcschenkpenningen geschonken aan hen, die getuigen zijn geweest van de wonderbaie redoing van Z. M. I>ij het spoor wegongeluk te tyorki. l)e penningen bevatten de miniatuuikopie van een icon (schilderijtje met de voorstelling van een heilig persoon) dat. onbeschadigd bleef, terwijl alles in de omgeving verbrijzeld was. Zonderling genoeg zoo wordt uit San Francisco geschreven verlangt men hier in California, waar men het hardst heeft aan gedrongen op het weren van du Chineezen, thans weor een wijziging van do vorbodswet. Do eigenaars van wijnbergen en vruclilen- boomgaardon in liet Zuiden van dezen staat bellen luide klachten aan, dat zij geen arbei ders hebben om den oogst binnen te balen. Dit wordt tot dusverre gedaan door Cliiuoe- zun, die tegen hnrd werken in de brandende zon bestand zijn; doch er is zulk eon uitbrei ding aan do Vruchtenteelt en don wijnbouw gegeven, dat men rekent de holft meer arbei ders dan in 1888 noodig te hebben. Op aan voer van andei-o werklie'dcn valt niet te rekenen, want deze verkiezen zich niet naar een nog bijna onbewoond land te verplaatsen, met het vooruitzicht om in een temperatuur van 115 tot 13p Fahr, van 's morgens vroeg tot 's avonds laait te moeten arbeiden. VEN RAY 26 Januari. I)e Jaarmarkt alhier Maandag gebonden, werd druk bezoéht. De handel was zeer leven dig. Er waren aangevoerd 160 stuks hoornvee ou 100 biggen; de prijzen varieerden: hoorn vee van 70 tot f 180, biggen 5 tot 1*7.50; Wij hopen dat de volgende Jaarmarkten aan de verwachtingen van ons geacht Ge meente Bestuur en Ven ray's ingezetenen mogen beantwoorden. Het gemeentebestuur té Horst heeft Maandag 200 H. A. veengrond in publieke veiling gebracht, onder voorbehoud, dut deze slechts op een meter diepte uitgeveend mogen worden en dan aan de gemeente teruggaan. Het geheel, dat begroot was op f70.000, beeft do buitengewone som van f .209.000 opgebracht en is aangekocht .door de verte genwoordigers van de Maatschappij -Griends- vcen" te Helenaveon. - Bij y:yi den ^Commissaris des *"Tvóning8 in'L'i iurï is bepaald, dat de loting der ingezetenen voor de lichting van dit jam in deze provincie in onderstaande plaatsen en tijdstippen zul plaats hebben. Militie-kanton VENLOO. 's Voormiddags te 91/2 uur. 20 Februari. Venloo. 21 Februari. Kessel, Maasbree. 22 Februari. Arcen en Velden, Belfeld, Tegelen. 23 Februari. Beesel, Helden, Militie-kanton HORST. 25 Februai i. Meerloo, Horst, 's voor- middags 11 uur. 's Voormiddags te 9i;2 uur. 26 Februari. Venray, 27 Februari. Wanssum, Broekhuijsen, Grubben vorst-, Sevenum. Militie-kanton BERGEN. 's Voormiddags to 111/2 1 Maart. Bergen. 's Voormiddags 9i 1 uur, 2 Maart. Mqok eu Middelaar, Ottorsum, Gennep. Toestand des Konings. Gelijk uit de bulletins blijkt, bevindt Z. M. de Koning zich thans weder vrijwel. Hoewol hot gebruik van voedsel nog gering is, nemen de krachten steeds toe. De Koning is dan ook eiken dag geruimen tijd buiten het bed, be weegt zich gemakkelijker eu houdt zich met verschillende werkzaamheden bezig. Maan dag morgen verscheen ten paleize, daartoe door Z. M. uitgenoodigd, de lieer Speyer uit Amsterdam, met oen zeer groote bezending antiquiteiten, welke met belangstelling door Z. M. werd bezichtigd, waarna eenigo voor werpen werden aangekocht. Toch kan de staat van onrust, die telkens wederkeert, (vooral iu de morgenstond) oor zaak zijn, dat de toestand in korten tijd op 't onverwachts bedenkelijk wordt. 11. M. de Koningin maakt geregeld eiken dag een rytoeitje. Tot groote spijt van Apel- doorn's ingezetenen, heeft het Prinsesje in geruimen tijd niet door het dorp gereden. Dit laatste heel't een zeer gegronde reden en is toe te schrijven aan liet heersclien der maze len aldaar. Volgens de residentie-briefschrijver van bet -Zeeuwsche Dagblad" moet de laatste vcr- slintruding in den toestand van Z. M. den Koning hieraan worden toegeschreven, dat Z. M. zich driftig had gemaakt op een kamer dienaar, dio natuurlijk buiten zijn schuld een haardstel in de kamer had omgeworpen. Z. M. schrikte daarvan en de groote prikkel baarheid der kwaal had tengevolge, dat de zenuwen van den koning overstuur geraakten. I)e nieuwe en gelukkige wending, welke de ziekte des Konings reeds weder nam, bewijst wel, dat de verslimmering uiet in de kwaal, maar incident moest worden gezocht. Dc' "Staatscourantgeeft beden geen bulle tin omtrent de gezondheidstoestand van Z. M. den Koning. Men beschouwt dit ;.ls een bewijs, dat de verbetering, welke zich sedert eenige dagen heeft vertoond, aanhoudt. Ook de -Arnhemsclie Courant" verneemt van particuliere zijde, dat professor llosen- stein 11a zijn bezoek op Het Loo verklaaide, dat de toestand des konings geen dade lijk levensgevaar oplevert, tenzij natuurlijk zich bijzondere complication mochten voor doen. Het Bulletin omtrent den toestand van Z. M. den Koning, luidde Woensdagmorgen Zijne Majesteit de Koning heeft weder een kalmen dag gehad, de nacht was daarentegen onrustig. De eetlust laat nog to wenschen over. Donderdag. Heden luidt hot officieel bulle tin van Het Loo omtrent de toestand des Konings als volgt Zijne Majesteit de Koning beeft de laatste 24 uren veel geslapen. HoogStdezolve blijft weinig voedsel gebrui ken en gevoelde zich Woensdag minder opge wekt. De minister van financiën maakt hwkoud dat het saldo van 's Rijks schatkist op den lOden dezer bedroeg: bij de Nedoi landscbe Bank f 20,51-1,501,19 en bij de betaalmeesters... f 277,577,701 -> Te zamenf 21,192,078,891 -• I11 een particulier schrijven uil Wies baden 111 Don Haag ontvangen wordt verze kerd, dat er sprake van zou zijn dat dr. Mezger naar Nederland zou terugkeeren en zich in Den Haag zou vestigen. Toen Zondag hot vijfdaagsclie traktc ment aan de muzikanten van de stulmu/iek te Maastricht zou worden uitbetaald, bleek hflt dat het daartoe bestemde gold, Ien bedra ge van f 150, dat daags te voren in een goed gesloten kistje in eene der kasten van de hoofdwacht was gobprgen. verdwenen was. Twee militairen zijn in hechtenis genomen, op vermoeden, dat zij belmoren tot de daders van de diefstal. Bij visitatio vond men f80 bij hen. Uit Maastricht schrijft men: Door de commissie tot bevordering der veemarkten enz. alhier is een schrijven goticht aan het hoofdbestuur dei- Limburgscho maatschappij van landbouw, waarin de aan dacht word gevestigd op eeu middel, dat tot lotsverbetering van den landbouwer zou kun nen strekken en dat zou bestaan in het berei den van appelwijn, uit. Nederland te kweeken appelen. Volgens die commissie heeft de landman in de laatste jaren in zyn bóomgaart eon voorname bron van inkomsten gevonden, die echter door de mededinging uit Amerika dreigt te zullen opdrogen, zoodat hel, een wijze daad zou zijn, bijtijds te zorgen, dat do ooft- en meer dc appelteelt, meer algemeen bier te lande werd behartigd. Voorts wijst zij er op, hoe in andere landen die weg reeds wordt bewandeld en zij vermeent, dat wat elders mogelyk is, ook in 011s land uitvoerbaar zal worden bevonden. Aanstaande Dinsdag zal, naar wij ver nemen, de plechtige installatie plaats hebben van den weleerw. heer Lucas, nicuw-benoomd pastoor te Ilolden-Paiiningcii. De gemeenteraad van Oeffeit heeft be sloten do twee bestaande jaarmarkten af te schaffen, omdatsedert do Duiische grenzen voor bet Hollandsciie vee zijn gesloten die markten verder geen reden van bostaan heb ben. Van de band van dr. Schaapman ver schenen wederom de vtdgendc losse blaadjes uit Rome in hot Centrum Bij liet doorwandelen van St. Gieter komen van alle kanten do heiiniieringeii op. Herin neringen van allerlei soortliet is zonderling, hoe aan de vei bovenste monumenten soms de kleinste, èe nictigstq, de onbednidenste din gen blijven hangen. Bij de leeuwen van Cano va komt een scherts u in de gedachte en bij bet vorstelijk monument, dat Thorwaldscn voor Pius VII heeft gebeeldhouwd, hoort gij op eens weder een kunstbeschouwing, die alle symbolische figuren eigenlijk -gekheid" vindt. Er is éou kleine herinnering, die mij altijd zal doen lachen, als ik aan den St. Pieter denk. Men weet welk slag van lieden cice rone's zijn. Gioote plaaggeesten, zou. ik zo willen noemen, bedervers van alle stil, waar en ernstig genot, óf pedant óf onwetend en dikwijls èn onwetend en pedant. Altijd onbe schaamd, altijd en overal den vreedzamen pel grim vervolgend. Maar... er zijn diplomaten onder ben, menschenkenners van de meest uitgeslapen soort. Ik heb er eens een ontmoetbet was in do buurt van Michel-Angelo's Piëta. Aan de tweede zuil links van den hoofdingang ann den binnenkant prijkt het gedenkteeken, dut Urbaiuis VIII voor Mathilda van Toskano liet oprichten. Een groep beschouwers er voor, Engelschen. Verdere beschrijving over bodig. Engelschen, die niets J?n Engelschen zijn. Bij hen echter een gids, dien de duivel in de oogen spookt. Een echte Italiaan, op liet goud der barbaren belust en zijn barbaren kennend. Hij toont het monument: -Dit is het graf der pausin Joanna". De lady-Mother fronst de wenkbrauwen, do Misses slaan de oogen neder en de oude heer gaapt nog eens hot door Bornini grootse li geheelde aangezicht aan, dat ul de verdorven heid teokent van Babylon En de cicerone grijnslacht over zijn mees terzet, totdat een goed aangekomen oorveeg een andore plooi in zijn trekken brengt. De Nationale Verzekeringsbank, in April 1S87 te Delft opgericht en sedert de vorige maand te Barneveld govostigd, is failliet ver klaard. Tot curator is benoemd de beer Mr. C. A. Vaillaut 10 's-Graveuhago. Toen Dinsdag oen trein van Utrecht'naar Rotterdam aan oen der tusschenstations stil hield, sprong een juffrouw in een 3e kl. coupé, tot grooto verbazing barer modereizigstérs, plotseling op en wilde iu allerijl den waggon verluien. Toen men baar beduidde, dat zij nog met op de plaats barer bestemming gekomen was, gi f zij bevond van schrik te kennen, dat zij toch dien trein wilde verlaten, omdat zij eenige malen achter elkander -moord'' had hooreu loepon. l)e juffrouw had zich niet vergist. Het was nl. de conducteur, die den naam van liet station had afgeroepen en daarbij te veel klem op de eerste en te weinig op de tweede letter greep had gelegd. Men was gekomen aan hefe stuuon -Moordrecht." I11 de buurtschap Orden, ouder Apel doorn, heeft Zaterdag een voorval plaats ge grepen, dat ernstige gevolgen na zich had kunnen slepen. Aan zekeren R. P. was opge dragen aldaar in de heide een waterput te graven. Op ongeveer twintig voet diepte had hij water aangetroffen, de gebruikelijke ton gesteld en klom weder naarjuigen om den put af te maken. Nauwelijks halfweg werd hij weder nedorgedrukt; de glooiende wanden zand hadden losgelaten, en bedolven hem zóó gelukkig nog, dat zijn hoofd boven bleef. Verbijsterd, verschrikt, beangst, wist hij eerst niet wat to doen. Eindelyk b$gon hij om hulp te roepen, maar niemand hoorde hein iu die weinig bewoonde streek. Na bij gissing een half uur in dien onhoudbaren toestand 10 hebben doorgebracht, werd liet ongeval ein delijk opgemerkt, en trachtte men hem er uit te trekken, maai' het opborrelende water bad hem vastgezogen. Toen aan bet graven, eu eindelijk had men éen boon vrij. eu de arme man, zóó innig beangst voor zijn leven smeek te bet andere been maar af to kakken, opdat hy ten minste liet leven hield. Natuurlijk stoorde men zich hieraan niet 011 haalde hem er spoedig heelhuids uit, De bijna levend begravene kwam er met den ernstigen schrik en lichte kneuzingen af. Een liefhebber van Volapuk, iu Ame rika, beeft bij te.-tamentaire beschikking een half millioen beschikbaar gesleld voor 't bouwen eeuer Volupük-academie te Freiburg. Voor eenige weken deed de bezitter van een draaimolen zijn iutoclit iu eeu klein plaatsje, gelegen aan de noordelijke grens van Frankrijk. Ailes was noijcs ingepakt, eu do ambtenaren voldeden dan ook aan bet ver zoek van den eigenaar, om do paarden zeer voorzichtig te behandelen, daar alles kort te veren was gevoifd. Ongelukkig voor den draaimoleneigenaar was er voor korten tijd een nieuwe beambte aangesteld, die bet zich tot plicht rekende de rossen ami een nauwkeu rig onderzoek to onderwerpen. De paarden bleken bol te zijn en als een klep werd geopend, kropen wol geen soldaten naar buiten, gelijk eertijds uit het paard van Trojo, maar ontdekte men duizenden pakjes met sigaren en tabak. Een rijke Engelsehman die aan zwaar moedigheid leed. zocht genezing van zijn kwaal. Hij raadpleegde alle genecsheereu, doch geen hunner vermocht hem te helpen. Ten einde raad, ging hij naar een bejaard per soon, met veel levenservaring, die hem den raad gat zijn hemd te wisselen met dat van een gelukkig man. 11 y zocht overal, ondor- vioeg iedereen, maar niemand was volkomen tevreden en gelukkig. Op zekeren morgen ging hij mistroostig langs do straten van een der voorsteden van Londen. Eenklaps hoorde hij oen vroolyk ge zang. Ilij naderde. Het was oen 'schoenlapper die zong. Hy knoopte met den schoenmaker een ge sprek aan en bemerkte dat hij eindelijk den man had dien hij zocht. I)e schoenmaker was nooit mismoedig en was volkomen in zyn lot tevreden. -Vriend," zeide de Engelschman, -wilt gij

Peel en Maas | 1889 | | pagina 2