Belgie Frankrijk Duitschland Engeland Italië Amerika Nederland. Gemengde Berichten tanten die ik leerde kennen en waarover Gij mij niet, zooveel hoogachting hebt gesproken, doen niet minder een beroep op ïuijne sympa thie. Het is onmogelijk, luisterende naar hen en naar U luisterende, te twijfelen aan hunne goede trouw. Ik herinner mij wat Gij mij hebt verhaald, boe Gy een halve eeuw lang, geleefd hebt buiten de Katholieke Kerk, zonder ooit den minsten twijfel gehad te heb ben aan de waarheid van uw geloof en hoe vurig Gij tot de waarheid hebt bekeerd, zoodra Gij ze inzaagt, om die waarheid te hestudeerente erkennen, te aanvaarden. Ik zal nimmer, my lord Cardinal, vergeten hoe gij spraakt over uwe vroegere broederen 011 op welk een liefderijken toon. Het was my of ik de woorden van St. Augustinus weder hooide, toen hij tot de Afrikaahsche afge- •dwaalden sprak: «Laten zijdie niet weten boe moeilijk het is de waarheid to vinden, togen u toornen; ik echter, die er de onder vinding van heb kan slechts medelijden met u hebben en u beminnen.'' Nimmer zal do dag uit mijn geheugen ge- mseht worden, waarop wij to zaraen de mee ting in Prince's Hall bijwoonden, aan weers zijden van den eminent en President, lid van de Society of Friends (kerkgenootschap der Quakers) die lord Granville op den vourzit- tersstoel was opgevolgd, terwijl wij heiden met den meesten eerbied en voorkomendheid w erden onthaald. Daarna had ik nog gele genheid protestanten, die aan do meeling deelgenomen hadden te ontmoeten; zij zeiden mij hoe daardoor in hunne harten verlangens naar verzoening en eenheid oprezen. Waarom blijven wij geschenk 9 l,o Ktigelsche pro testanten, geheel cn.u ..u-u van de ratio nalisten in andere dunden., hebben liet geloof huimor vaderen in al de groote leerstukken van het Christendom behoudenzij gelooven in de Heilige Drieëenlieidin de Mensehwor- ding van den Goddelijken Zaligmaker, in de Verlossing van het roenschdom. Zij beminnen en eerbiedigen de wet Gods. Alleen voor- oordeelen houden hen van de aloude Kerk verwijderd, die .nog altijd over hen treurt-en hare moederlijke armen voor lum opent. Het zou wel is waar geen groot oflèr van mijnentwege zijn, want de levensdagen die ■ik nog te goed heb kunnen niet vele wezen, doch ik zou ze gaarne voor hen opofferen, indien ik met een enkel uur do lang ge- wer.schte hereeniging kon verhaasten-. Dit ook begeert uw herderlijk gemoed, dierbare en eerbiedwaardige lord Cardinal, en ik weet dat ik U bij gelegenheid van [Iw bisschop pelijk Juoi'.e., gêon grooter geiuK. kan toewen- sclien dan nog te mogen zien dat uwe broe deren volgen in den schaapstal, dien gij hebt gevonden, en over welke kudde Gij door uwe deugden en geleerdheid als dc herder werdt aangewezen, men mag wel zeggen van den dag af dat gij als gewoon Lid dei- Kerk werdt opgenomen. Moge God aan liet u zoo dierbare Engeland de genade van licht en zaligheid schenken dio hot verdient, en moge liet eenmaal in den Hemel uw vreugde zijn geheel Engeland met u te zien. Deze wenscben en gevoelens zijn ook dio van Leo XIII. Hij gelast mij U zulks met bijzondere betuigingen van hoogachting mede to deelen en hierbij voegende mijne op rechte gevoelens van broederlijke toegene genheid en hoogachting heb ik do eer te zijn, My lord Cardinal, Uwer Kminentic's nederige, onderdanige, getrouwe dienaar Kardinaal Lavióerie. liefde staat do plicht, zonder welke de eerste geen vast bestaan lieei't. Maria's gevoelens tc schetsen is onmogelijk, doch Max raadde toch, wat in haar binnenste omging waarom hij zeide: «Do zon der tropen heeft mij voor den tijd verouderd, doch mijn hart klopt nog even warm voor u, als vroeger. Niets zal ons meer scheiden, wij zijn één in geloof, hoop cn liefde; wilt .gij nu getroost uw lot in mijne lmnd leggen? Schatten heb ik daar ginder niet verworven, doch ik kan u een zorgvry leven bieden. Spreek, geliefde, wilt gij nn mijne getrouwe vrouw worden 2" - O Max, had ik zulk eene edele, onbaat zuchtige liefde van u kunnen denken!" en de armen omazijn hals strengelend, fluisterde zij schaamrood«Wij willen elkander nimmer meer verlaten tot de dood ons scheidt" en voegde er bij: mam- M'X, ik ben thans arm, zeer arm." Hij sloot haar den mond met een kus en zeide: -O, liefste, gij zijt thans rijker dan vroeger, toen gij over duizenden beschik tot. Na eenige weken werd het huwelijk vol- trokkeu. Hun echt werd boven alles gelukkig, omdat hij de vreeze Gods tot grondslag had. Carola verheugde zich niet lang over beider geluk, zij werd opgeroepen om het loon barer goede werken te ontvangen. In latere jaren trad de kleine Érnestina in hare voetstappon. Max en zijne gemalin bereikten'een Imogen ouderdom en verhaalden hunnen kinderen en kleinkinderen zeer dikwerf met innige ont roering, hoe de lieve God hun levenshulkje op de stormende-zee veilig en gelukkig in de haven des Leils had binnen geleid. EliXDE. De Patriate meldt: Men begint opnieuw te zeggen, dat prinses Clementine in het huwelijk treden zal met. haren neef prins Boudewija. liet bei ioht dezer cchtvereeniging zou liet land worden aange kondigd in dc maand Juni, en het is waar schijnlijk dat hot huwelijk spoedig daarop volgen zal. I)e Senaat heeft de wet tot wijziging van de wetgeving op de faillissementen aangeno men. Door deze belangrijke wijziging zal het mogelijk zijn het faillissement der Panama kanaalmaatschappij te voorkomen en eene gerechtelijke liquidatie te doen plaats hebben. De Figaro meldt, dat de raad van be stuur der Panama kanaalmaatschappij eene overeenkomst heeft gesloten met eene Parij- scho bankinstelling omtrent de uitgifte van GO millioen fr. nieuwe aandeden. I)e gewezen burgemeester van Nimes, de" fabrikant (kuiper) en afgevaardigde Numa Gilly ondervindt de naweeën van Mes Dos sier*. Hij was sinds zijn procos nog niet in de Kamer gewoost, en Dinsdag voelde hij de begeerte in zich opkomen zich weder in het publiek te vortooncn. Nauwelijks verscheen hij echter in den couloir, of een der questoren deed hem waarschuwen, dat een zijner col lega's, Salis, van zins was hem eene minder aangename ontvangst te bereiden, waarop Gilly terstond rechtsomkeer maakte, hoed en jas in de garderobe achterlatende, welke hem door een zachtmoediger gestemd ambtgenoot aan de dear werden nagedragen. •In de witte zaal van liet paleis is, in tegen woordigheid van de ministers, hooge hofbe ambten, leden der generaliteit en van het corps diplomatique, de zitting van den Prui sisch en Landdag geopend. De keizer heeft de Uoonrede voorgelezen die herhaaldelijk met luid .gejuich werd begroet. Bij hot bin nenkomen van den keizer werd door den hertog van Ratibor, voorzitter van het Iiec- rcnliuis, een -Hochi" aangeheven, waarmede allen met geestdrift instemden. Toen de keizer de zaal verliet, heeft Reichensperger (voorzil- tor i«ls oudste in yaroii) h;bgeiijH8 Vt1l -llOtlij'" uitgebracht, hetwelk weder met stormachtige deelneming word begroet. Prins Bismarck was bij de plechtigheid niet aanwezig. In de troonrede wordt medegedeeld, dat het rijk met alle buitenlandsche staten in vriendschappelijke betrekking staat. Bij het •bezoek aan vreemde souvereinen heeft de kei zer de overtuiging verkregen, dat wij met volle vertrouwen op hot verder behoud van den vrede mogen hopen. De zegeningen des vredes vertoonen zich op verblijdende wijze in vooruitgang van de welvaart der industri- eelen en der werkende klasse. De financieelo toestand is gunstig. De Times beweert dat de omwenteling in Uganda te wijten is aan hot gedrang der Duitschers, en herinnert hoe) Bismarck zelf heeft erkend dat het zijnen landslieden in Afrika aan omzichtigheid en zachtheid ont brak. Do samenwerking van Engeland met Duitschland in Oost-Afrika is aldus (zegt het blad) noodlottig geworden voor Engeland, dat beloond werd met het incident-Morier. Dit incident schijnt thans de afmetingen te hebben aangenomen van eene nationale be- leediging. De Times eindigt met te zeggen dat dit niet liet middel is om zich de medewerking te verzekeren van Engeland bij eene onderne ming, bij welke Duitschland meer van Enge land te winnen hoeft, dan Engeland van Duitschland. Een groote Engelscho poststoombeot, de Priamkapt. Jackson, van Liverpool naar Hongkong, is nabij de Spaanscho Kaap Finistère verongelukt. De equipage bestond uit 42 man en er waren 5 passagiers aan boord; 38 personen zijn gered. Prof. Harnack, eon Duitsch protestantse!» geleerde, heelt de oudste der naar men weet nog bestaande pauselijke encyclieken ont dekt, eene encycliek van Paus Sint Victor, uit de derde eeuw. Te Milaan is de Vredebond samenge komen, 'ora te protesteeren tegen de oorlog zuchtige politiek van Crispi, en tevens om, in overeenstemming niet Franselie en Ilaliaan- ache revolutionairen, die als genoodigden de vergaderingen bijwonen, het drievoudig ver bond af te keuren, Bismarck te honen en de teruggave van Elzas-Lotharingen ann Frank rijk, en van Triest aan Italië te eisclien. Schrikwekkende berichten komen in om trent de vormeling, die door oen tornado in de oostelijke slaton van Amerika zijn aange richt. De hangende brug over de Nicaragua, die ia 1870 is gebouwd en 000,000 dollars (1500.000 guld.) hoeft gekost, is weggeslagen en in "de rivier nedergeploft. Alleen de torens en een klein stuk aan don kant van Canada zijn overgebleven. De verwoestingen in New- York, Pennsylvania en andere staten zijn van geduchten aard. De ware omvang der ramp is nog niet bekend; maar overal zijn er go- bouwen omvorgëw-aaid of ingestort en ver scheidene menschel) daaronder bedolven, zoo dat er velen gedood of gekwetst zijn. VENRAY,, 19 Januari. By Zr. Ms. besluit is benoemd tot lid van liét coll. van regenten over bet huis van bew. te Maastricht, jKr. A. E. Ph) H. Ruys van Beerenbrook, kap. der dd.'schutterij aldaar. Bij kon. besluft is benoemd tot ont'vangor der registratie te Holder do heer A. Gordon, thans te Weert op in diens plaats to Weert do lieer A. A. Th. Bb-emarts, surnumerair. TWatueat! des konings. liet officieel bericht nopens den gezondheids toestand van onzen Koning luidde Dinsdag morgen aldus: Z. M. de Koning bracht een rustige nacht door en, hoewel Moogstdezelve weinig voedsel blijft gebruiken, zyn de krachten in de laatste 24 uren niet afgenomen. I)e algemeen© toestand is iets minder on gunstig. Woensdag. Het ochtendbericht van Het Loo meldde, dat de toestand des Konings gunsti ger is. Dr. Yinkhuyzen is Dinsdagnacht ten paleize gebleven. Het officiecle bulletin luidde Woensdag aldus: Koning laatste 24 uren kalm doorgebracht. Toestand Hoogen Zieke daardoor naar om standigheden redelijk. Woensdagmiddag werd van Het Loo ge meld I Z. \L do K'oji/g gevoelt zich vrij wel en was, gedurende F ^ochtendaf wisselend.in én uit liet bed. H. M. de-Koningin maakte, in den middag een rijtoer. Donderdag. Het ochteiidbericht van Het Loo omtrent den toestand des Konings luidt: Nacht iets mijidor.rustig. Toestand overi gens onveranderd. Prof. Rosenstein komt heden vi oeger aangekondigd bezoek brengen. Hot officieel bulletin van Donderdagmorgen meldt: Koning gunstigen dag doorgebracht. In den nacht weinig geslapen. Krachten dezelfde. Toestand blijft bevredigend. Maandag is aldus seint men uit Don Haag aan het Illb. een buitengewone ministerraad gehoiiden. Men brengt dit in verband mot den toestand des konings, en het gerucht loopt dat, indien de ongunstige toestand van Z. M. mocht aan houden, overwogen zal worden, of er termen bestaan tot instelling van een tijdelijk regent schap. Art. 38 der grondwet bepaald nl., dat het koninklijk gezag mede aan een regent wordt opgedragen, ingeval de koning buiten staat geraakt de regeering waar to nemen. Indien de ministers, in rade vereenigd, zulk een geval aanwezig oordëeleh, winnen zij het oordeel in van den Raad van State, met uitnoodiging- binnen oen bepaalden termijn advies uit te brongen. Blijven zy na verloop van dien termijn bij, hun oordeel, dan roepen zij de Staten-Generaal in vereenigde zitting bijeen, welke dan na van liét ingekomen advies van don Raad van State kennis te hebben genomen beslissen of hot geval aanwezig is. Zoo. ja, dan wordt hét besluit door den voorzitter der vereenigde zitting afgekondigd en treedt het terstond in werking. De Vereenigde Kamers stellen dan verder de wet vast, waarbij in het regentschap wordt voorzien. Mocht thans hei bedoelde geval aanwezig worden geacht, dan zal ongetwijfeld aan Hj M. de koningin het regentschap worden opgedragen. De door Z. M. aan de Maatschappij van landbouw in Limburg ten geschenke aange boden rundei en van Zoeuwsch-Durhamsch ras, zijn geplaatst in de stallen van den lieer L. Magnóc te Horn, die de verplichting heeft op zich genomen, om gedurende de twee eerste jaren de volbloed-kal voren kosteloos aan de Maatschappij af te staan. De schrijver der «Ilnagsehe Kroniek" in de N. G. Ct. zegt naar aanleiding van dr. Sehaepman's ongesteldheid hot volgende: Van harte hoop ik, dat de uitstekende let terkundige on staatsman, oen der sieraden van ons parlement hij moge een nog zoo geducht tegenstander zijn spoedig en geheel moge herstellen, ook in 't belang van ons vaderland, dat hem dierbaar is en dat hem onder zijn begaafste zonen rekent. Het zou in mijn oog ook voor onze toekomstige politiek diep te betreuren zyn, indien deze krachtige en machtige figuur kwam to vallen. Van wege de Vereeniging ter bevorde ring van tuin- en landbouw in Limburg zullen in 8 gemeenten dezer provincie leercursussen worden gegeven over ooft- en woudboomteelt, door den lieer Honnus, leeraar te Tongeren, en over groontenteelt door den heer Burvenich leeraar te Gent. De lessen kunnen kosteloos worden gevolgd door de loden der Vereeniging en hunne tuiniers, zoomede door onderwijzers on jongelieden, die zich in het vak van tuin bouw wenschen te bekwamen. - Eenige jaren geleden verliet de heer Frans Heymans zijn vaderstad Weert en loog 'naar Verona ten einde aldaar zijn studiën te voltrekken voor missionaris in Afrika. In Dec. 11. was die tijd ten einde en mocht hij het genoegen smaken de schoonste vruchten te plukken van zijn y vorige studie. Zoo word hem den 21 Doe. liet II. Subdiaconaat, den 22n derzeive het II. Diaconaat, toegediend, terwijl ZEerw. den 23n derzelfde maand tot priester gewijd werd. Slechts eenige dagen.' daarna vertrok de eerw. heer Heymans met den bisschop naar Cairo (Egypte.) Het is waarlijk geen geringe eer voor de stad Weert er op te mogen wijzen, dat, het getal missionarissen, dio aan hun ongelukkige broeders in Azië, Afrika en Amerika het Christendom verkondigen, thans weer niet een van zijn waardige zonen vermeerderd is. Even over de Limburgsclie grenzen op den Pruisisch en straatweg van Hillesberg naar Süslerseel, is een moordaanslag beproefd op den te paard rijdenden Pruisischen grens beambte Strassburger. Er werden drie revol verschoten op hem'gelost, waarvan een hem eene liciite verwonding aan het voorhoofd toebracht. De dader is tot nog toe onbekend gebleven. Te Maastricht heeft. Zondag avond de schildwacht, die voor de gevangenis de wacht had, zijn post verlaten om zich in een dans huis te gaan vermaken. Hij had daarbij gere kend op de omstandigheid, dat de commandant der poli.tipwaoht aveguns vele iiarhtpe.i-mis.- sies, welke op Zondag gegeven worden, niet •vóór middernacht de ronde-kon doen. Toe valligerwijze echter werd door eenen gevan genbewaarder zijne afwezigheid bemerkt en daarvan aan den sergeant tier gevangenis- wacht mededeeling gedaan. De onbetrouwbare schildwacht is met 14 dagen provoost gestraft. Uit Maastricht wordt dd. 1G Januari gemeld In den nfgeloopen nacht werd een brutale diefstal gepleegd in 't hotel Sehols- van Mechelen, op de Boschstraat alhier. De in houd der lade in 't café. bedragende omstreeks 30 ft'., werd ontvreemd. Ook werden de kleeren dei* logé's doorsnuf feld en do zakken met zorg geledigd. Aan een dozer, de heer L. lid van 't, Luiksche schouw burg personeel, werd een zilveren horloge en 3.0 frs. in goud ontstolen. Men verdenkt oen individu met zwarten baard, die op den zolder gezien was door de dochter des huizes. De politie doet onder- zoele. LI. Zaterdag had te Valkenswaard een vroeselijk ongeluk plaats. Terwijl de voerman Peter Smulders van zijne wekelyksche rei6 van Luikgestel van daar terugreed, geraakte hij op de hoogte van den Domnielschen molen door do gladheid van den weg onder de zwaar beladen kar. Na een hevig lijdon is de onge lukkige tengevolge van inwendige, zware kneuzing overleden. De nieuwe gouverneur van Suriname, jlir. mr. M. A. de Savornin Lobman, heeft Vrijdag met zijne familie do residentie verla ten, om zich te Amsterdam naar zijn bestem mingsplaats te gaan inschepen. Verschillende belangstellenden, waaronder do Minister van Koloniën, brachten de vor- trekkenden aan het station van den Rhijn- spoorweg een afscheidsgroet. Dooi' den gemeenteraad te Oeflelt werd met algemeene stemmen benoemd tot onder wijzer aldaar do heer Th. J. Noy van Boxmeei Dezer dagen werden te Groesbeek aan de grenzen bij Kranenburg door den kommies- dienstgeleider Veen aangehaald twee karren beladen met varkens die ons land ingevoerd werden. De varkens, paarden en karren zijn in beslag genomen en de begeleiders zijn in arrest. De waarde van de in beslag genomen goederen is vrij aanzienlijk. Te Vucht heeft zekere Van Engelen een moordaanslag geploegd op de vrouw van den herbergier v. li. Door to bukken word zij niet getroffen, maar drong het mes, waarmede hij naar haar stak zeer diep in eene deur. De zijden hoed van den hofprodj Onlangs had de hofprediker Hommel een audentie bij den Duitsche- keizer, die juist bezig was zijn zoontjes in de exercitie te on derrichten. Hij beval nu de kleine prinsen zoolang in de voorkamer te gaan, waai' de inmiddels binnengetreden predikant zijn hoo gen hoed had neergezet. Tijdens de audiëntie exerceerden de prinsjes verder. Een der kamorlakeien had hun juist dien morgen do kunst geleerd om van eon .stuk papier een steekhoed te maken. Zij hadden nu geen papier bij de hand, maar hun oog viel op den hoed van den hofprediker maar die niet buigen wilde. Nu kommandeerdo de klei ne kroonprins aan een zijner broertjes, aan Eitel-Fritz: «Allons, zet hem op den grond en ga er boven op staan!" Dit bevel werd lettor- lijk opgevolgd en een herhaald gekraak bewoea dat d© hoed had moeten buigen of barsten. Er werden juist pogingen gedaan om er een steekhoed van te maken, toen do au- dentie was afgeloopen. Het kroonprinsje kwam nu zijn vader te geinoet, met liet onher kenbaar verfomfaaide hoofddeksel, en de opmerking: «Eerst wou hij niet; nn is hot dan toch een steekhoed geworden." De kei- zor, min of meer verlegen, liet dadelijk door eon der karuerheeren een nieuwen hoed halen, die gelukkig don hofpredikant min of meer paste. Een photograaf te London had dezer dagen 150 portretten van dames, bij den hals afgeknipt en geplaatst op de halzen van gephotografeerde ganzeiy ten toon gehangen. Talrijke dames klaagden over de portretten- kast van den photograaf,'en deze inoèéifc dan ook voor den rechter verschijnen. Ter zijner verdediging voerde hij 't volgende aan«Al de 150 portretten, die ik thans heb uitgestald, zijn mij teruggezonden met de aanmerking dat ze geheel niet geleken; die portretten zijn dan ook onbetaald gebleven; ik kan u do onvoldane rekeningen toonen. Is hot nu waar, dat ze in 't geheel niet gelijken, hoe is 't dan mogelijk dat iemand klaagt, dat haar portret geplakt is op een ganzenhals. En lijken ze wel, waarom betalen ze mij dan niet; de por tretten liggen gereed." Do rechter deelde echter zijne zienswijze nieten beval hem zijne uitstalling'tc verwij deren. -B. (aan. b.e.t postkantoor), Is er ook-oei> brief voor mij Postbeambte. Posto restante? B. Neen Mijnheer, ik ben Roomsch. Een sergeant der infanterie te Utrecht stapte Zaterdagmiddag in een wagen dei' derde klasse van den trein naar Arnhem. Dij trof het zeer slechtde afdeeling was geheel met van de markt komende boeren en boerinnen bezet en, in volle wapenrusting zijnde, had hij een ruime plaats voor zich noodig. Hij kwam echter opeen goeden inval. Ziju eenen voet op de trede zettende en op zijn patroontasch wijzende, riep hij korten krachtig: «Past op dat ge niet daar tegen stoot, er zit dynamiet in I" Dit hielp. Het wasalsof er een ontploffing plaats had. Een flinke ruimte werd den ser geant afgestaan en de moedigste of de minst bange ging naast hem zitten. Zijn doel bereikt hobbonde, maakte onze onderofficier voorzich tig zijn tasch los, trok een verwonderd gezicht, liet allen zien, dat de tascli ledig was en vertelde dat hij, van verlof terugkomende, per abuis zijn «ration dynamiet" bij zijn moe dei' thuis had laten liggen. -Een Binnehéui'nsche boerenkleermaker was Vrijdag onder IJzerloo uit werken ge weest cn keerde 's avonds laat in hot gezel schap van zijn kostbaas, die hein had afgehaald en de naaimachine, benevens andere kleer- inakersgereedschappeii, in een korenzak ge wikkeld, opeen kruiwagen mee voerende, huis waarts. Toen zij de. boerderij «Heb Busker" goed en wel voorbij waren, sprong uit het donker eensklaps een manspersoon voor heu op den weg, dio den kruier zonder iets té zeggen, met forschen arm aangreep en stevig omkneld hield. De onthutste kleermaker trok onmiddelijk zijn stok, om zijn kameraad te helpen en sloeg ongenadig op de onverwachte verschij ning los... «Wat durf jij een ambtenaar slaan riep de geslagene. «Een ambtenaar!? De kleermaker beteugelde onmiddelijk zijn stok, die ander maal dreigde neer te dalen. Een ambtenaar! Doch de man had geen tijd om van zyn ver rassing te bekomen, want'eensklaps trof hem van achteren een stokslag op het hoofd, die hem ter aarde deed stoften en voor een oogenblik het denkvermogen benam. Vier ambtenaren waren bezig hun plicht te vervullen en wilden nu het pak op; den krui wagen visiteeren, waartegen de-aangevallenen protesteerden, tenzij men zulks in een van de naastbijzijnde boerenwoningen wilde doen. Des ondanks moesten zij voor de overmacht zwichten en werd hun pak op den vVcg gevisi teerd.

Peel en Maas | 1889 | | pagina 2