Buitenland. Belgie Frankrijk Engeland Italië Duitschland Oostenrijk Spanje Eusland - Nederland. liet gouvernement van «Jon Congo-Staat hechtte geen geloof aan de depceho, door de Western Volegraph Company van St. Tomé ontvangen, Zoo do tijdingen van Stanley over Aruwimi wat en aangekomen, zou de rogeoring van don Congo-Staat het eerst daarvan onderricht zyn. Volgens het Vrijdag te Brussel ontvangen rapport van Ledeganck, ondergouverneur te Bonte, zijn aan do Benedcn-Congo betrekke lijk Stanley verscheidene tegenstrijdige ge- ruclïten in omloop. Ledegonck gelooft dat niet een van die geruchten gegrond is, en daaronder noemt hij dat van de Western Telegraph Company, Koning Leopold heeft echter Zaterdag een telegram uit San Tomé ontvangen, bevesti gende de tijdingen betreffende Stanley. In don Congo-staat bogint men nu te geloovon aan de waarheid dier berichten. Bij de behandeling der wet tot vaststel ling van de lichting voor het leger in 1889 hebben graaf d'Ooaltromont en generaal Jac- niart, afgevaardigden voor Brussel, in de Kamer verklaard, weldra een nieuw wets voorstel tot invoering van den .persoonlijken dienst te zullen indienen.. Eene schitterende vergadering var, nwnar- •chuleti is 19 dezer in den schouwburg van Am Wise gehouden. Zes honderd personen waren tegenwoordig. Bel ie r de Vauplane woes op de misslagen van allerlei soorten op de geldverspillingen der Republiek, IJ ij groette bet-koninklijk kasteel van Amboiee en eindigde met te zeg gen.: -Conservatieven-, gij kunt slechts één •hoofd hebben- dat is de KoningJ" Onder groot© geestdrift word eau adres aan den Graaf van Parijs aangenomen. Voor een der rechtbanken van liet Seine-de parlement staat-thans de oud-gouver- ncHr van -Senegal teuocht, beschuldigd van door {schromelijke .nalatigheid de-ooi-zaak te zijn geweest van den dood -der vier negers ■uit Senegambië, die door liern geposteerd waren op de onbewoonde, aan guano rijke, Alcatras eilanden en verhongerd zijn, -door dien zij geen provisie genoeg hadden en een -der h'ransche pakket-booten, het eiland pas- •v&svi» c-ÏJÜcy -tifoi tv&u 'üitü-jl cii -W-ügtilïü du hougo «ee. De gouv-erneur houdt vol dat hy de noodige bevelen om hou van tijd tot Lijd van proviand te voorzien, gegeven heeft, terwijl de kommaudaut der pakketboot, die het laatst de eilanden aandeed, beweert dat de negers leyensraiddelen hadden tot einde Januari. Eindelijk berichten van Stanley! In Juli 1887 was de onversaagde landontdekker., wien bet reeds gelukte dwars door tiet duiste re werelddeel tomzen, -uit bet kamp van Yambuya, aan den Aruwimi, een zijrivier van den Congo, vertrokken in oostelijke richting naar Wad el ai, om Einin .pacha ter hulp te komen. Geen tijding, goede tijding om dat te b-lijven denken duurde't wel wat lang. Men vreesde dat hij omgekomen was of gevangen genomen door do slavenjagers. I)en 7 Juni dezes jaars had hij met zijn karavaan tot Wadelai kunnen doordringen oii Emin gesproken, die gezond en wel was, ei levensmiddelen genoeg hadden 17. Juli was hij aan den Aruwimi terug en keerde ten tweeden male naar Emin's tegenwoordige residentie weder. Een depeche uit Zanzibar meldt, dat or brieven, gedagteekend van Stanley Falls 29 Augustus, Zaterdag door mannen van Tippo Tib zijn aangebracht-.. Uit die brieven blijkt, dat er den 28. Juli een brief ontvangen was van Stanley, die zich toen te Boualje aan den Aruwimi bevond, nadat hij Emin Pacha 24 dagen te voren in goeden welstand en ruim voorzien van levensmiddelen had achtergela ten. Stanley, die teruggekomen was om de achterhoede zijner trooper en levensmiddelen nf te halen, was den 17. Juli te Bonalja aan gekomen. Hij had het plan 10 dagen later te vertrekken, naar men veiruoedt om Emin Pacha weder op te zóekon. Al de blanken bij de expeditie waren gezond, en hadden aan niets behoefte. In het Lagerhuis heeft de minister Goschen ter beantwoording eoner vraag van Campbell, liet laatste telegram over Emin en Stanley voorgelezen, hetwelk hij ontvangen had vau Renter's Bureau. Vervolgens las hij een tele gram voor, ontvangen van de Western Tele graph Company, waarvan de tekst hier volgt: Vrijdag, twee uren 's avonds. Ik heb zoo juist het beiicht ontvangen dat Stanley met Emin aangekomen is aan den Aruwimi. Dit bericht is authentiek. Bijzonderheden volgen. Deze meededeeling werd in het Lagerhuis me t corverdoover.de toejuichingen ontvangen. ZKm. Lavigerie bevindt zich nog te Mapels zijn tocht door een groot deel van Europa en zijne lezingen ten gunste van 't Aiiti-slavernij- bond hebben hem zoodanig afgemat, dat de dokters hem volstrekte rust geboden hebben. Kardinaal San Felice gaf hem zijn kostbaar bissehopskruis met ketting ter waarde van 10000 lires ten geschenke, als bijdrage tot de fondsen voor de onderscheidene comités van liet Bond. Kardinaal Lavigerie, don kruistocht tegen den slavenhandel predikende, zegevierde overal in Italië. Van alle kanten ontving Zijne Eminentie geestdriftvolle instemming. Zondag zou de kardinaal eene voordracht houden over de plichten van Italië als bescha vend rijk. De Romeinsche correspondent van the Tablet schrflradd. 17 December o. a.: Een der intiemsten van des 11. Vaders raadslieden zeidc mij: -Verklaar dit met kracht en gezagonze toestand te Rome is onhoudbaar. Breekt de oorlog uit tussclien Italië en Frankrijk, dan weten wij zeker dat de Italianen terstond het Vatikaan door een troepencordon zullen afsluiten." Daarom is de hoofdzaak, niet do blokkade der havens, maar liet dichtsluiten van de deu ren des Vaiikaans. Ouder zulke omstandig heden zou de positie zeker ondragelijk worden en zou het vertrekken van den Paus uit Rome de eenigste uitweg zijn. Eu, vrees ik, het .insluiten van het Vatikaan is niet maar oen dreigend gevaar, dat voor de sobere feiten zou verdwijnen. De tegenwoordige positie van het Jtaliaansch gouvernement is, in tijd van vrede, wel zoo sterk dat het den Paus -niet vreest als eiseher van eene tijdelijke -macht, maar een oorlog zou hierin noodzake lijk verandering brengen. Van een gevangene ais hij nu is, zou de Paus een pretendent worden en wellicht als zoodanig gesteund worden door den vijand, .met wien Italië vechten zou. De eerste regelen van vooizich- tigheid zouden dan do regeer-ing drijven tot maatregelen van geweld, die mouieiijk een anderen vorm zouden kunnen aannemen als het sluiten van liet Vatikaan voor de bui ten- wereld, en onbewimpeld wordt toegegeven, dat elke hindernis aan het vrije verkeer vau den Paus met de wereld in den weg gelegd liet sein zou wezen voor het vertrek des H, Vaders, Zou dus do stroom der'gebeurtenis- sen zijn oogenschijnlijk niot te ontgaan doel bereiken een Europeesclien oorlog dan is de crisis daar. Maar welken vorm zal de crisis aannemen, indien de schijn zou bedrie gen en de vrede toch-behouden bleef Het is ïiiog^jijk, ---ook. sin ditAats&feleg-tl-Vitl'iUmlSB'1 geen duurzaam verblijf voor den Paus is. I)e nieuwe strafwet is nog-niet ingevoerd, maar in de late Lente of den vroegen zomer zal zij ingevoerd zijn. Wat de regeering er mee doen zal -is nog niet te zeggen. lemaud die op de hoogte kan zijn, verzekerde mij dat de artikelen -tegen de geestelijkheid zullen be waard blijven voor een tijd van gevaar, zooals eene plotselinge schild verheffing ten gunste van het wereldlijk gezag. -De keizer heeft 2500 mark bijgedragen in de kosten van een gedeukleeken voor den bij Quatrebasgesneuveldc.il hertog Frederik Wil lem van Bronswijk, dat op het slagveld zal worden opgericht. Het schilderij van Lischka «De offergaven van keizer Maximiliuan," op de Miincheuer kunsttentoonstelling met de gouden medaille bekroond, was le Praag geëxposeerd en wegens het donkere weder verlicht met een eleetrische booglamp. Gloeiende spiankels van de koolspits der gloeilamp vielen op de draperieën der lijst en het meesterwerk ver brandden. Het was geassureerd voor ÏOOUO gulden eu was door kenners geschat op wel 18000 gulden. De «Polit. Corrosp." meldt de verloving van de aartshertogin Maria Valeria Jongste dochter van den Oostenryksche keizer, met den aartshertog Frans Salvutor, tweeden zoon van den aartshertog Karei Saivator. Naar uit Madrid aan de Daily News wordt gemeld, heeft do Italiaansche regeering naar aanleiding van het aanstaande congres der katholieken in Madrid, aan het Spaansche ministerie den wensch le kennen gegeven dat het geone tegen eene bevriende mogendheid gerichte demonstration ten gunste van den Paus zal godoogc-n. Lit de ijzeren geldkisten in de deposito- Bank te Madrid is dezer dagen 025000 gulden aan bankpapier gestolen. Leze som bevond zich in diie kisten, welke in een brandkast stonden. De sleutels van brandkast en kisten waren in handen van oude vertrouwde be dienden; dezer dagen wf,s een der kistensleu- teis zoek geraakt en men riep een smid, die twaalf uren noodig had om de kist open te steken. Middelerwijl was het k.-.ntqer door schildwadiI en al*goz«jt, die order hadden om op iedereen, die het kan'oor zou willen bin nentreden, te vuren, uitgenomen de drie bedienden. l)e diefstal werd ohtdekt, toen de directeur, na twee feestdagen; eenig papieren geld uit de brandkast wilde namen. Van den dader heeft men nog niet het minste spoor. Te Odessa is een rijk fabrikant, baron Brom mer, gearresteerd. Het blijkt nu dat deze baron niemand anders is als de ontslagen boef Componiewisz, als hoofdman eener internatio nale dievenbende indertijd veroordeeld. Hij ontsnapte uit de gevangenis te Warschau, begaf zich naar Bucharest, formeerde daar weer een dievenbende, die vooral in Frank rijk, Engeland en fienemarken «zaken deed" en keerde, nadat hij genoeg geroofd had, met een Engelsciie pas in zijn vaderland terug, vestigde zich te Odessa en richtte in do nabij heid dier stad een gruote ijzergieterij op. Een zijner vroegere medeplichtigen, die hem gedu rig brandbrieven zond en dien hij weigerde langer te ondersteunen, heeft hem verklapt. Baron Brenimer* zit ten tweeden male achter slot. VENRAY, 29 December, Geheel het Katholieke Nederland heeft zich verheugd bij de blijde mare, dat Z. D. li. Mgj'. F. A. M. Boermans, bisschop van Roermond benoemd werd tot Ridder van den Ned. Leeuw door Z. M. onzen geëerbiedigden Koning. Hoe zoude liet dan zijn in het bisdom, waarover hij zijne geestelijke macht uit strekt? Hoe zoude liet dan zijn in die Gemeenten, welke aan zijne herderlijke zorg zijn toevertrouwd Met stilzwijgen gaan wij voorbij de tot ons gekomen berichten van steden, dorpen en gehuchten, in het bisdom gelegen! Met stilzwijgen gaan wij voorbij de fees telijk lieden in de Bisschoppelijke stad Roer mond maar niet zonder stilzwijgen gaan wij voorbij hetgeen door Ven ray werd ge daan dooi- Veuray, welks ingezetenen steeds toonden hunipm Kerkvoogd lief te heb ben. Reeds vroeg in den morgen van Zondag 23 December wapperde van elk buis onze geliefde «b '••er naast de vlag der iTerk Een ieder wilde daardoor het zij no bijdragen om luister te zetten aan het feest van Monseigneur Boermans, welke zijn jubeleum vierde, .als zijnde Z. D. H. vóór 50 jaar als priester gewijd. Geachte lozers Gaat mot ons ter Kerke en een ongewoon gediang doet u reeds ver moeden dat er iets bijzonders op til is.®' liet is dan ook zoo, want de Fanfare wil ook liet hare bijdragen, en eene ovatie brengen aan onzen God, Hem danken en vragen om een lang leven voor onzen bis schop. Hoe statig ruisschen niet die tonen door het kerkgewelf, terwijl het H. Misoffer wordt opgedragen. Hoe indrukwekkend was niet die (doch neen, onze pen weigert hare dienst wilden wij den indruk weergeven welke alles op ons maakte.) Laten wij bij het verlaten der Kerk de saamgestrooinde menigte volgen, en weldra bevinden wij ons op 't Henseniusplein, waar de Fanfare -Euterpe" ter eere van Monseigneur Boermans eene uitvoering gaat geven. Vlaggen wapperen van elk huis Op elks aangezigt is een blijden lach te zien, alhoewel er eenig gediang is om toch de muziek te kunnen hooien; maar hoe kon het ook anders liet is immers wegens onzen beminden Bisschop Boermans; die zijn jubel'eum viert tui die. dezer dagen de eer had door Z. II. Paus Leu benoemd te worden tot assistent- bisschop bij den Pauselijken Stoel en ver heven werd in den Romeinsclien adel met don titel van Romeiiisch giaaf en huisprelaat van Z. Heiligheid. Een elk wonschte Monseigneur een lang leven toe, en dat doen ook wij doch het zij ons vergund er nog een wciiscii bij te voe gen namelijk deze: Lang moge Monseigneur Boermans liet Ridderkruis dragen van don Noderlaiidscheii Leeuw, welks zinspreuk is VlKTUS NOBILITAT (Deugd adelt.) Op 25 December had de gemeente Veuray de eer een bezoek te ontvangen van Zijne Excellentie den Minister van Oorlog, Kolonel Bergansius. Z. E. reisde incognito en kwam alhier aan om zijne beide dochters te bezoeken, die hunne opleiding ontvangen in het pensionaat der E«rw Zusters Urselinen. Met leedwezen vernemen wij tevens een zijner dochters, wegens ongesteldheid door Z. E. 13 medegenomen. Van ganscher liarto hopen wij dat die onge steldheid niet van langen duur zal zijn. Den volgenden dag vertrok Z. E. weder naar 's Ilage. Naai' wij vernemen, is benoemd tot Oostenrijksch gezant bij ons Hof, ter vervan ging van graaf von Mülinen, de baron von Walterskirchon, chef van het departement van het ,11 nis des Keizers aan liet ministerie van liet Keizerlijk Iluis en van buitenlandsche zaken, te Weenen. MIL DD. 1111. de aartsbisschop en de bisschoppen van Nederland hebben aan de eerw. hoeren pastoors afschrift gezonden van een decreet, uitgevaardigd voor geheel de katholieke wereld door de Congregatie der Riten en goedgekeurd en aanbevolen door Zijne Heiligheid, waarbij IIH. DI). 11H. ver oorloven, dal in alle kerken van hun bisdom men, waar het Allerheiligste Sacrament bewaard woidt, tegen den avond van den laatsien dag dezes jaars, het Allerheiligste in Oslensorio ter aanbidding plechtig worde uitgesteld. Vervolgens wordt een Rozenkrans van vijf tientjes gebeden, liet Te Deitm daarna Tantum ergo en Geniton met eeltige gebeden tot dankzegging gezongen, en einde lijk wordt de zegen met liet Allerheiligste gegeven. Tevens wordt onder de gebruikelijke voor waarden een volle aflaat verleend aan de gek'ovigen, die deze plechtigheid bijwonen. Van 1 Januari a. s. af zal. op I.>st van den minister vau oorlog, bij het leger het nieuw e administratie reglement met de daar bij behoorendo voorschriften geheel moeten worden gevolgd. Te rekenen van 1 Januari a. s. zullen mede in hot verkeer met België en Zwitser land pakketten zijn toegelaten, bestemd om aan de geadresseerden te worden uitgereikt zonder betaling der eventueel verschuldigde porten en rechten, waarvan het bedrag alsdan voor rekening van de afzenders blijft en van deze wordt ingevorderd. De bedoelde pakketten, zoowel als bljbe- hoorende adreskaarten, behooren voorzien te zijn van de aanwijzing: -Vrij van port en rechten." -Franc de taxes et de droits." Een waggon, met 13,000,000 in gouden munt en staven, met bestemming naar Enge land, komende van de Russische grens, be vond zich Vrijdagavond bij den posttrein die om _G,3S n. te Venloo uit Pruisen aankwam. Drie gewapende personen begeleidden deze zending. Een paar maanden geleden hadden drie dergelijke zendingen in omgekeerde richting plaats. Tot ons genoegen, zegt de Stand., deed de minister vnn Justitie toezegging van be scherming voor den boer tegen den jager en zijn wild. Ons heerlijk jachtrecht is op den duur niet vol te houden. Het offert te veel degelijke belangen op aan duur pleizier en lekkernij. Toch gaat het reeds den beteren weg op, zoo de minister beseft, dat hier landbouwbe langen gekrenkt worden, en dat het niot aan gaat, een zoo hoog belang aan jachtpret en wildbraad op te offeren. Hoog wild moest althans in ons kleine, weinig boschrijke land niet andeis dan binnen omrasterd terrein mo gen loopen; en ook gebleken en aanwijsbare schade aan liet veldgewas moest door den be zitter van het heerlijke jachtrecht worden vergoed. De rechtbank tc Maastricht veroordeelde jl. Maandag tot 4 maanden gevangenisstraf zekeren S, wegens diefstal in de kerk van St. Mathias en tot 2 maai 24 dagen hechtenis denzelfden, wegens bedelarij en landlooperij. In de afgeloopen week werd door den slachter S. te Meerssen een vaiken geslacht ter zwaarte van 488 halve KG. Tc Boksmeer is Maandag overleden de hoogedelgeb. heer Jhr. L. Van Sasse van 5 esell. dhr. Louis Van Sasse van Ysselt word aldaar geboren 20 Juni 1809 en door den Landdrost van Brabant namens Koning Lode- wijk Napoleon ten doop gehouden. Hij onderscheidde zich reeds spoedig door grooie gaven van geest en hart en werd 23 April 1314 door de Provinciale Staten tot lid van de 2c Kamer der Staten Generaal geko zen, wat hij bleef tot aan de invoering der Grondwet vau 1848. Toen voor Noord-Bra bant tot lid van de le Kamer der Staten- Gcnei aal benoemd, bleef hij die lioogc betrek king bckleedcn, tot Lij in 1883 zich wegens zijnen gevorderden ieeiïijd niet meer herkies baar stelde voor een zetel i:i dit Staats-college, waarvan hij een waar sieraad uitmaakte. Na den 3L December 1855 tot ridder dor Orde vuil den Nederlaudsehen Leeuw benoemd tc zijl), klom hij achtereenvolgens in die orde tot den rang van Konnnandeur op. Den 21 September 1801 schonk de Koning liem de zilveren medaille ter belooning voor zijn ijver, moed en beleid, bij gelegenheid van den watersnood van dat jaar betoond. Gedurende, tal van jaren was hij lid van den Gemeenteraad van Boxmeer en president- curator van het voormalig gymnasium aldaar. De vele verdiensten van den hooggeaehtca Overledene zullen zijn nagedachtenis nog lan gen tijd in dankbare herinnering houden, ook ver buiten de grenspalen van de eenvoudige gemeente, die hem onder hare voornaamste ingezetene tolde. Aan de pelgrims die in den aanvang vnn dit jaar het heiligdom van Loreto en Rome bezochten, is thans door het, onder voorzitter schap van den heer Dr. Schaepinan, bestaarde comité, een circulaire verzonden, waarbij ge noemd comité in fraaie bewoordingen al het schoone en verhevene van den pelgrimstocht herinnert, zijn oprechten dunk betuigt en zich in vriendschappelijke en christelijke ge dachten houdt aanbevolen. Het voegde daarbij een keurig gedrukte brochure, welke, met de toespraak van onze Bisschoppen, het antwoord van Zijne Heiligheid bevat, beide in den oor spronkelijke» Franschen tekst en in Neder- lundsche verlating, benevens eene door kunstenaarsband ontworpen plaat als bewijs van legitimatie, welke moge strekken tot een allen dierbare gedachtenis. Aan ieder pelgrim zal later een bezield-verhaal van den pelgrims tocht, door een pelgrim geschreven, worden aangeboden. Te Maashees werd dezer dagen het huis met stal en schuur van den landbouwer H. Jacobs een prooi der vlammen. Den inboedel benevens eeuigen voorraad hooi en stroo en eene koe weid mode door het vuur verteerd. Oorzaak onbekend. De lieer J. Florens te Elshout (N.-Br.) vierde zijn lOOsten verjaardag. Hij was de eerste kapitein der Heusdensclie Stoomboot maatschappij bij den aanvang der onderne ming, en doet, op den wensch der directie, nog eeii3 dienst als kapitein bij een feestvaarb te zijner eer, met de directie en uitgenoodig- den. Een eigenaardig onthaal trof deze wook te Oirsohot een handelsreiziger. «Zegde u niet van Amsterdam te komen, vroeg hom de winkelier, dien hij zijn stalen ter bezichtiging aanbood, «van dat socialistennest?" Ik kom wel van Amsterdam," was hot antwoord, •maar heb met de socialisten niets te maken. Ik heb er zelfs veel van te lijden, een teeken dat ik niot tot dio partij behoor." Dat juist, wilde ik zeggen," hernam de winkelier, «dat gij u door dit volk laat ver trappen, en nog wel op den kop, ik meun Stork, want dat is toch uw hoofd. Met zulke lafaards wil ik niets te doen'hebben. Marsoh! Niets noodig!" liet is dus dokter Metzgcr alleen niet meer, die de Amsterdammers afschippert. I)e quaestio der Zondagsrust komt in de Memorie van antwoord van Waterstaat meer malen ter sprake en wel by de spoorwegen en bij de posterijen. •De Minister tracht inderdaad eene regeliii" to verkrijgen, waardoor ook voor do spoor-: weg-ambtouareii Zondag-rust niot langer ecu woord zonder beteekenis zal zijn. Daarbij doen zich ecliter groote moeilijkhe den voor, dio wel niot onoverkomelijk schij nen, maar die het toch noodzakelyk maken eerst dan tot beperking van het aantal treinen over te gaan, wanneer de geheele dienst zorg* vuldi'g is voorbereid, opdat niet, na een kort- stoudige werking, de regeling tengevolge van overwegende bezwaren moet worden inge trokken. Het is don Minister aangenaam te kunnen medcdeclen, dat hij ook voor deze zaak bij de spoorwegdirectie» eene gewenschte mede wei king heoft gevonden en hij vertrouwt, dat, zij hot ook later dan hy had gehoopt, hot overleg tot eon gunstig resultaat zal leideu. Door de spoorwegdirectie» zyn nadere ge meenschappelijke voorstellen toegezegd, waarbij ook rekening zal worden gehouden met de eischen van het postverkeer." Ten aanzien der Zondagsrust in betrekking iot den postdienst brengt de Minister het vol gende in 't midden •Met de beperking van den Zondagsdienst wordt geregeld voortgegaan. Den geleidelij ken weg van beperking, die tot dusverre goede vruchten heeft opgeleverd, wenscht de Minister te blijven volgen, met dien verstande, dat steeds moer en meer naar inkrimping zal worden getracht. Aan liet publiek moet toch tijd worden gegeven om aan den nieuwen toe« stand te gewennen en zich daarnaar in te richten, waardoor liet,doel wel moer geleide lijk, doch ook veel zekerder wordt bereikt. Voorts wordt gewezen op de aanstelling van afzonderlijk personeel voor den Zondags dienst. Aan de toepassing van dien maatregel zouden niet alleen vrij aanzienlijke kosten verbonden zijn, doch hij zou ook leiden tot nog ernstiger bezwaar; daar voor de uitvoe ring van den postdienst vertrouwd en geheel geroutineerd personeel noodig is. Het gaat dus niet aan des Zondags personen te doen invallen, die op onvoldoende wijze met den dienst bekend zijn en aan wie niet het vertrou wen ka» worden geschonken, dat in de vaste- beëedigde ambtenaren mag worden gesteld.

Peel en Maas | 1888 | | pagina 2