lielgie Frank rijk Duitschlancl Engeland Italië Spanje A merika Nederland. beroemde kadi cd ram I ^'an Sieuna. 3e. J ><i gepolychromeerde Madonna mei troonhemel van W. Mengelberg te Utrecht is aan de in aanbouw zijnde O. L. Vrouwe kerk le Bonn toegewe zen. 4e. Het sarapbinc-orgci van \V. Maarscbalkerweerd le Utrecht is ge schonken aan het Dominicanessen klooster ie Florence. 5. Het houten altaar met tocbehoo- ren van Hilversum zat aan cle oude MaÜüaskerk. te Trier worden toeg-c .zonden. (3. Het golhischo altaar der Gobr, Marg'-j en Snickers blijft te Rome, in .het klooster van -de Belgische zusters der Eeuwigdurende Aanbidding. 7e. Het geborduurde kazuifel van I. G. Huijsman te Amsterdam is aan de kathedraal van Bamberg toegekend. 8e. Dc twee gepolychromeerde beel den, voorstellende de II.H. Harten van Jesus en Maria en uil Den Bosch afkomstig, zijn bestemd, het eerste voor hel aartbisdom Keulen, het twee de voor het bisdom Paderboni. Ten slotte kan zoo goed als zeker worden medegedeeld, dat ook de vijf Nederlandsche kathedralen en de voor naamste bedevaartplaatsen in ons land, zooals Brielle, Dokkum, Den Bosch en Maastricht door den H. Vader met een herinneringsgave aan zijn jubilé zullen vereerd worden. Centrum Zondag a.s. zal te Luik een bijeenkomst ■worden gehouden door de leiders der bewe ging in Belgie, welke ten doel heeft den sla venhandel te bestrijden. Men verwacht, dat ook do bisschop va» Trior de vergadering zal bijwonen. .Het legioen van -vrijwilligers, door kar dinaal Lavigerie in -België opgeroepen om hem bij te staan in bel bevrijdingxwork der .islaveö imAfYikit, is geleed De keurbende zal haar garnizoen hebben aan de boorden van het Tungauika-meer en ©u en dan jacht maker, op de slavenhande laars. Einde Januari of begin Februari ver- trokt het korps, welks voorhoede reeds bin nenkort scheep gaat om een en ander ter plaatse van bestemming in gereedheid le brengen. Tot dit korps behoort een jongeling, die reeds voor 10.000 frs. heefi iiigeteekend voor de bevrijding der slaven. Roods is eeu .troep van dertig gowapende negers aan het Tanganika-meer gevestigd, onder bevel van den oud-pauseljjken zouaaf, kapitein Joubert. De proefnemingen mét repeteergeweren in bet kamp van Beverloo zijn ter gunste van de stelsels Engli en Mauser uitgevallen. Het Hof van appèl te Luik heeft de zaak behandeld van den kapitein de lleusch, do getuige in het duel Thuillier-Lejeune, die in beroep was gegaan tegen de uitspraak van bet gerechtshof, dut hom veroordeeld had tot 1000 frs. schadevergoeding aan de vrouw en 1000 frs. aan het dochtertje van den heer Thuillier. Het beroep word verworpen. De commissie voor de Panama-kanaal maatschappij vergaderde Maandag avond an dermaal in het ministerie van Financiën. Zij was van gevoelen dat erin beginsel aanleiding bestaat oin iets voor de maatschappij te doen, en men verzekert dat zij de grondslagen heeft vastgesteld van eeu voorstel, waardoor de maatschappij verlof zal bekomen om hare geldelijke verplichtingen uit te stallen totdat hel kanaal in ex. ioiuaie gebracht zal kunnen worden. In de treinen van de Parijs—Lvon Middellandsehe /Seespoorweg maatschappij wordt een nieuw noodseimsigiiaal in de coupé-s aangebracht. IJet is uitgevonden door een ingenieur dei' maatschappij en wordt voor doelmatiger gehouden dan du tol nog toe bestaande toestellen van dien aard. Bij dit signaal wordt, in plaats van de eléetiiidie.t, de vei dichte lucht van de rem gebnukt. Dij het trekken aan eene, in iedere wagen a I'd ee- ling aangebrachte lijn, slaan twee Mokken aan, (een ar van bevindt zich op de kap van den wagen,, do andere hangt in de nabijheid vau den machinist]; du trein wordt dan op een afstand van 5U meier tot stilstand gebracht. De klokken slaan zoolang aan, tot dat zij jioor een der beambten m den vorigen staat volden teruggezet, want het rncc-hanisme is voor den reiziger niet toegankelijk. Werkt het signaal niet, dan moet er een lek in dc romgcleiding zijn; do trein houdt dan van zeil' siil. To Parijs stierf, kort geleden, eon rijk wijnhandelaar, die hij ziju laalston wil had bepaald, dut ziju vermogen, vijf honderd duizend francs, zou vervallen aan een \an zijne neven, zekeren Jules Lcroux, die ergens in Parijs moest rondzwerven. Waar de erfgenaam was te vinden, wist de ei flater •Miet, doch hij beval, dat men moest zoeken tot. men zijn spoor had ontdekt. Gedurende twee j&ieu doorzocht men alle hoeken; geen straat werd overgeslagen; ieder ■steegje werd nagespeurd. Meer dan 20 Jules Leroux' lieten zich aan dienen bij den notaris, die met de uitvoering van .liet testament was belast, doch geen vau hen was de ware, en het scheen alsof deze spoorloos van den aardbol was verdwenen. Doch wat geschiedt' Den 3n December moest een der klerken van den notaris voor de correctioneel© rechtbank to Parijs als ge tuige' in eene zaak optreden. Terwijl hij nog in de wachtkamer stond, hoorde hij den pre sident den naam van den beschuldigde afroe pen en wie beschrijft zijne verwondering, toen hij den vagebond, die terecht moest staan wegens het stelen van schoenen, hoorde aanspreken met den naam van Jules Leroux. Du klerk begaf zich naar de griffie, vroeg daar inlichtingen en verkreeg de zekerheid, dat de erfgenaam van het halve millioentje en de schoenen-dief dezelfde persoon was. Wanneer zijn straftijd om is, zal Jules in liet bezit zijner erfenis worden gesteld. Welk een gelukkige deugniet! De Duitsehe keizer is geheel van zijn onge steldheid hersteld en gaat sedert een paar dagen weder uit. Mij neemt deel aan de groote hofjachten in Hanover. In het begin van Februari zal te Bellijn eene tentoonstelling worden gehouden van gevogelte en inrichtingen voor de opkwee king en voeding er van. De minister van openbare werken heeft de direcliën der Duitsehe staatsspoorwegen gemachtigd, het gevogelte en de voorwerpen, die onverkocht van die tentoonstelling terug- keeren, vrachtvrij terug te vervoeren. Keizer Wilhelm heeft zijn aanklacht tegen de Kieler Zei lung, wegens het afdruk ken van gedeelten uit Keizer Frederik's dag boek, ingetrokken. iRT'wkii'öoi- ui ue znaK.-GlW.en fs afge- loopen. Eerstdaags verwacht men nu de beslissing dor rechtbank, of do vervolging voortgang zal hebben. Te Remscheid bij Ëlberfuld is Donder dag ochtend de postdirecteur oni het leven gobracht. De moordenaars hebben de kas beroofd en zich ook van de aangetcukendo brieve» meester gemaakt, De Times verneemt uit Zanzibar dat het opporhoofd Bushir mot twee kanonnen en 25u0 man, gewapend met geweren, er in geslaagd was Bagamoyo te bezetten. Op geringen afstand ziju de agenten der Duitsehe maatschappij verschilnst. Do vijand heeft hun den aftocht naar de zee afgesneden en belette het landen van troepen uit de Duitsehe schepon. De oorlogsschepen hebben twee steden gebombardeerd, waarbij de huizon van eenige Hindoes, Britsche onderdanen, ver nield werden. Donderdag en Vrijdag hebben belangrijke gevechten plaats gehad tusschen het neger hoofd Buschir en de Duitsohers. Vele partij gangers van het nagerhoofd werden gedood. Hij is naar het binnenland teruggetrokken. Bagamoyo ligt in puin. Een Britsche stoomer heeft 70 Biitsch- Iudisclie vluchtelingen weggevoerd uit Baga moyo, hetwelk is neergebrand en geplunderd door Arabieren, die ijlings naar het binnen land zijn teruggetrokken, op het gerucht dat de Duitschers overal torpedo's hebben neer gelegd. De Arabieren lieten hunne kanonnen in den steek en verloren 100 mail aan doodeil en gewonden. De Keizer is bezig met eene beschrijving zijner reizen naar St. Petersburg, Stokholin en Kopenhagen. Het zal in druk verschijnen met eunige maritierao schetsen, eigenhandig door den Keizer ge teekend. liet wetsontwerp, betreffende de voor bereidende werkzaamheden tot het stichten van een nationaal gedenkteeken ter cere van keizer Wilhelm 1 is in dun Rijksdag bij tweede lezing aangenomen mot algeiweene stemmen op die der socialisten na. De Rijksdag hoeft na uitvoerige beraad slaging in eerste en tweede lezing het tra Ci taat houdende aanvullingen van het handels- vul drug niet Zwitserland goedgekeurd, nadat de Minister.'; Lucius en Bütticher, dc laatste zelfs herhaalde malen, ten gunste daarvan gesproken hadden. In de Dinsdag gehouden zitting der bö- grootings-eommissie uit den Rijksdag werd >ok do post vapi liet vice consulaat erdam bewilligd Daaibij deed echter ook t llammacher om en de uitdieping gebied eenige v taris graaf Bi: steeds moeite belangen to do«Jn mot, zoo wel aat te Rót- echter do hoer a'eiit het Rijn-Maas-kanaal an den Rijn opNederlandsch igen, waai op de staatssecre- nai'ck antwoordde, dat er ei-I gedaan om de Duitsehe -olden, maar tot dusver dan toch niet veel gevolg. moordenaar te lynchen. Do versterkte politie macht en de volksbendo wisselden revolver schoten, terwijl de eerstgenoemde ook met eene mitrailleuse vuurde op de muiters, waar van or een twintigtal gedood of gewond werden. Nog geen lm|ve eeuw is er overheen dat Katholieken niet benoembaar waren tot eene rijksbetrekking pn thans deelt een katholieke bisschop mgr. taughan op eene vergadering' te Manchester, j door het Aardrijkskundig Genootschap bijeengeroepen, in het openbaar den pauselijken fegen uit, terwijl ook de aan wezige protestante» met daverend applaus de mededeeling vanjden bisschop begroetten, dat Z. 11. aan de .Vergadering zijnen zegen had gezonden. De vergnderiilg was belegd, ter ondersteu ning van kardiijaal Lavigerie's onderneming, en niet alleen A;nt\ ingen do protestanten in Manchester eerbiedig den Pauselijke» Zegen, maar met algemëene stemmen werd een motie aangenomen, d^n II. Vader bedankende en hem gelukwcnsehende met het initiatief, dat hij in de zaak der bestrijding van den slaven handel in Afrika,heeft genomen. Een Australisch correspondent van het protestantsehe blad de Guardian schrijft: Ik woon nu lal 35 jaar in deze kolonie en ik begrijp nictj; waarom de Anglikaansche bisiehoppen, toen zij allen onlangs in Londen te zamen zijn gekomen, niet hebben besloten, eenige aartsbisschoppen voor Australië te benoemen. Zonder dat gaat de Anglikaansche kerk hier te nietj. Mij is het duidelijk dat de Roomsch- Katholieken dei groote toekomst van dit werelddeel voorzien en begrijpen; zij zijn dan ook bedaard en onvermoeid werkzaam in dien geest, trachtende naar een groot doel. Er komt hiërjiaast geen boot of schip aan, of er zijn een aantal priesters of liefdezusters aan boord en zelfs kleine plaatsen zijn thans zetels van een katholieken aartsbisschop, ik noem maar Ilobart, Perth, Fiji enz. De Anglikaansche prelaten, men ziet hen niet; oen leuk moest het openingsgebed ver richten bij de plechtige opening der Tentoon stelling to Melbourne. Als dat zoo blijft en de Angliltanen Rieken de handen niet uit de mouw, dan win fit Australië oen dei" grootste en geweldigs;.'* Mvhoüek" huidon van den In het land waar Manches'er ligt, in het land van den vrijhandel, zijn gedurende 1887 15000 pond binnengesmokkelde tabak, ter waarde vau 100 pond sterling, op last der overheid in de «Koninklijke Tabakspijp" ver brand geworden. Reeds meermalen is daar over geklaagd. Wil de regeering den invoer van tabak belemmeren, dat zij dan ten minste het in beslag genornene onder de oude-man nenhuizen en dergolijke gestichlcn verdeele. Een interpellatie in dion zin zal spoedig ge daan worden. In November zijn te Buenos-Ayres aan gekomen 50 stoomschepen met 22.073 land vel huizors. Te- Napels zijn twee jongelieden in hechte nis genomen die de lont aanstaken van een bom, welke zij onder oen der ramen van het Duitsehe consulaat haddon ïieergolegd. Een hunner, Alfano, is een van de vijftien repu blikeinen die bij den intocht des Duitschen keizers roodo papiertjes met scheldwoorden in de koets wierpon. I)e prins van Lichtenstein laat het ge rucht tegenspreken, hetwelk door verschil lende bladen was verspreid, als hebbendo den Paus eeno wijkplaats aangeboden. Een voornaam effectenhandelaar te Bar celona is gevluclt, met achterlating van eon tekort van i uirn een miilioen guldou. Zijn verdwijning heeft groote opschudding veroor zaakt in de stad, waar velen thans door hem geruïneerd zijn. Er worden doe de politie nasporingen ge daan naar den vluchteling. Uit. Spanje wordt gemeld Al de ministers hebben hun* ontslag ge vraagd. Sagasta zal beproeven een nieuw kabinet t-e formecren. I)e Imparcial eisclit de ontbinding der Cortos. De volgende benoêmiiigen|worden als zeker gemeldSagasta minister-president; Vega d'Armyo buitenlandsche za;en.; Capdepon binnenlandsehe zaken; Camlojas justitie; Gonzalès financiën; generaal fyhinchinla oor log; admiraal Alias marine Becevra kolo niën; Xiquona openbare vverkei. In Alabama, te Birmingham, heeft een ernstig oproer plaats gehad. fee», verwoed gepeupel bedegoede de gevanglïis óin een en YENRAY, 15 December. Bij Zr. Ms. besluit is benoemd tot substi tuut-griffier bij de arrondissement rechtbank to Roermond, mr. P. F. A. Cromers, advocaat en procureur te Arnhem, tevens beëdigd klerk ter griffie van de arrondissements-rechtbuiik aldaar. Z. M. beeft benoemd tot ridder der orde van den Nederlandse-hen Leeuw Z. D. H. Mgr. F. A. 11. Boer mans, bisschop van Roermond. Do Maas en Roerbode zegt hierover liet volgondo Van ganseher harte wensclion wij onzen hoogeerw. kerkvoogd geluk met deze hooge onderscheiding, aan Z. D. II. vanwege on/en guërbiedigden koning le beurt gevallen. Van ganseher harte tevens danken wij. onzen geliefden koning, voor liet vorstelijk huldebe- wijs, aan onzen bisschop op den vooravond van Z. I). lis. gouden jubelfeest geschonken. Nu de land vorst zelfs de eerste heeft willen zijn, om, met oen niet genoeg te waardeuren kieschheid, de vele verdiensten, door Mgr. Boermaiïs gedmende een lange reeks van jaren aan Kerk en Slaat bewezen, te ei ken nen, zal, bij 't aanstaande bisschopsfeest, door geheel Limburg ook de blijde kreet weergal men: »lloezee voor den koning!" mot de bede; "Spare God zijn voor ons vaderland zoo dierbaar leven!" Bij Min. beschikking is, met ingang van 1 Januari 1889, en met wijziging van liet be staande toezicht., liet dagelijks toezicht op den dienst van den spoorweg EindhovenBoxtel opgedragen aan den heer J. Ii. A. Hanckar, uit Yonloo. Dinsdag Leeft te Grubbenvorst, voor den tijd van één jaar, de 'verpachting der gemeente- tollen op den wog SoestBrookhuysen plaats gehad. No. 1 is toegewezen aan H. II. Bouten te Grubbenvorst voor f 86, en no. 2 aan J. Keitjens te Lottum, voor f.78. 't Vorig jaap was de opbrengst respectievelijk f 80 en Tt*5r- De Minister van binnenlandsehe zaken hoeft aan 's Konings commissarissen' in de provinciën de volgende aanschrijving gericht Met intrekking der circulaires van mijn departement, van 30 Aug. 1850, la. D, 2e ufd.en 2 Juli 1875, nu. 10, 2e afd, voor zoo ver daarbij wordt verzocht do inzending te bevorderen van afschriften der processen-ver baal van opening der stembriefjes voor de verkiezing van loden der Provinciale Staten, heb ik de eer U1IËG. uit te noodigen, de bur gemeesters van de hoofdplaatsen in uw gewest der in deze betrokken hoofd kiesdistricten Le doen weten, dat die inzending voortaan niet meer wordt vereiseht. De inzending van gemelde afschriften, voor zooverre zij de ver kiezing van leden der Tweede Kamer betref fen, blij ve plaats hebben. Sedert Woensdag is de 7-jarige S. F. uit het naburige Bulken, spoorloos verdwenen. Men vermoedt, dat het kind tegen half 1 n.m. door oen rondzwervend harmonicaspeler ont voerd werd. Dit individu moet tegen 2 uur n.m. de stad Bulken gepasseerd zijn en zich met het kind in de richting der Nederlandsche grenzen verwijderd hebben. Het is te begrijpen, dat de arme ouders troosteloos zijn. Wij hopen dat zij hun dier baar kind weldra in hun midden terug zullen hebben, en dat de schuldige zijne welverdiende straf ontvangt. Onder voorzitterschap van den heer M. Merkelbach hield dó maatschappij van land bouw in Limburg jl. Maandag harejaarlijk- sehe vergadering ten stadhui ze te Roermond. Na afloop namen de hoeren loden deel aan een gemeensohappelijkeu maaltijd. Dc rechtbank tc Maastricht heeft den fabrieksarbeider Peelers, die in de vorige week terecht stond wegens hot toebrengen van zwaar lichamelijk letsel aan den smid Moup, veroordeeld tot acht maanden gevan genisstraf. Blijkens eeu door den minister van bin nenlandsehe zaken, op verzoek van de comrnis- sio van rapporteurs, overgelegd overzicht van hot aantal onderwijzers, dat overeenkomstig art. 1 van het Koninklijk Bosluit van 3 Octo ber 1884 (Staatsblad no. 207), op 1 Januari 1887 in dienst behoorde te zijn gesteld, doch op 1 Januari 1888 nog niet aan de openbare lagere scholen was verbonden, telt Limburg het grootste aantal gemeenten waar nog onderwijzers ontbreken, nl. 05. 't Aantal ontbrekende onderwijzers bedraagt 79. Zondagavond had in het Yincontius- g'übou.w te Roermond de algeineoue verga- dei ing plaats van de conferentie van den II. Vincentius a Paulo. Onder de aanwezigen was ook tegenwoor dig Z. I). II. Mgr. Boernnn-, de hoogleeraren aan het Groot Seminarie, alsmede de edelacht bare lieer burgemeester. Nadat het gewone openingsgebed en dc geestelijke lezing waren verricht-, wenschto de heer president in gevoelvolle taal Mgr., eere-voorzitt<ar dei- vereeniging, geluk mot de hooge onderscheiding Z. I). II. vanwege den koning te beurt gevallen met ziju benoeming tot ridder der orde van den Ned. Leeuw, waardoor Z. M. den eersten luister schenkt aan iiet feest van het gouden priesterjabiló, dat Mgr. binnenkort hoopt te vieren, en de groote verdiensten weet op prijs te stellen door Mgr. aan Kerk en {Staat bewezen. Zichtbaar getroffen door deze hartelijke gclukweiïschon, dankte de kerkvorst in ge voelvolle wuorden Voor deze koninklijke hulde. De vereeniging teekende daarna eenstem mig protest aan tegen do berooving des Pausen waarna door den secretaris lezing werd gege ven van het verslag betreffende de bedeeling en verzorging dor arme huisgezinnen gedu rende het afgeloopen jaar. Vervolgens sprak do zeereerw. hooggel. lieer Drehmans. prof. aan het Groot Seminarie een indrukwekkende rede over "de smart." De Minister van waterstaat, handel en nijverheid brengt tor algemeene kennis, dat op dun aanstaanden Nieuwjaardag gelegenheid zal bestaan tot overbrenging per telegraaf f van Nieuwjaarskaarten in liet onderling ver- keer der Nederlandsche telegraafkantoren.. Formulieren voor deze Nieuwjaarskaarten, voorzien van een stempelafdruk van het kan toor van afgifte, zijn, te rekenen van 15 December e. k., bij alle rijkstelegraaf kan toren verkrijgbaar tegen den prijs van tien cent. De op deze formulieren geschreven Nieuwjaarskaarten kunnen, zonder verdere betaling of frankeering, op 31 December 1868 en op 1 Januari 1889 Ijjj allo rijkstelegraaf- kantoren ter overseimng worden aangeboden naar plaatsen, waar Nederlandsche rykstele- graaf- of telefoonkantoren zijn gevestigd. Elke Nieuwjaarskaart mag ten hoogste tien woorden bevatten. De naam der plaats vau afzending wordt ambsthalve medegeseind. De aflevering ter plaatse van bestemming, ook vau de op 31 December aangeboden kaarten, geschied, indien eemgszins-mogelijk, op 1 Januari, zonder omslag en zonder ont vangbewijs te vorderen. Bezorging buiten den gewonen béstclkring der kantoren vindt niet plaats. In de biljartfabriek van de firma Vau Etten te Oosterhout is op order van de Transvaalsehe Handel-maatschappij te Am sterdam een biljart gemaakt, bestemd voor de Transvaal. Dit is liet eerste biljart, 't welk naar dat land verzonden wordt. Utrecht werd deze week wederom bezocht door een drietal beruchte z. g. kwartjesvin ders de politie had spoedig achterdocht, en het gelukte haar, die personen, ais hoeren gekleed, op te sporen en aan te houden, voor dat zij nog hunne werkzaamheden hadden kunnen aanvangen. Zij werden genoodzaakt do gemeente, te verlaten en zullen vooreerst wel niet terugkomen. Het zijn dezelfde per sonen, die onlangs te Zwolle werden aangehouden. Twee pogingen tot moord, door ontplof fing en brandstichting, werden Woensdag avond, in den vorm van St.-Nieolaas-aurpnses, beproefd bij den heer mr. J. A. Jolles, ad\ocaat-generaal bij het gerechtshof, en den commissaris van politie den heer Stork te Amsterdam. Bun worden nl. twee kisijes bezorgd, beide ongeveer van dezelfde afmeting, (ongeveer 40 cM. lang, 30 breed en 20 diep) en beide van gelijken inhoud. liet was ongeveer 10 uur, toen bij den heer Stork een nogal zwaar pak werd afgegeven, dat, van het omhulsel ontdaan, een schrijf- kisije schéén tc zijn, waaraan een trekker was bevestigd. De gehecle familie stond, nieuwsgierig naar den inhoud, om de tafel geschaard, waarop het geschenk was neergezet. Bij opening van liet kistje, 't geen door trekkiu*, inoest geschieden, meende de heer Stork een lichten schok te gevoelen, gevolgd door een nauw hoorbaar geknetter, wat.hem dadelijk verdacht voorkwam. Hij begaf zich daarom met het geschenk naar de keuken en trachtte daar het kistje op een andere wijze te openen, wat hem gelukte. Het bleek te bevatten een kruik gevuld met 2-1/2 kilo bus kruit, aan welker hals een lont, of gedraaid doekje doorweekt met terpetijn, was verbon den, waarvan het uindo weder bevestigd wus aan een dwarslatj.e over liet bakje. Op dit latje nu was scnuurpapier gehecht, terwijl aan de onderzijde van den trekker een 25t;il luci ferskoppen in lijm waren bevestigd, die door wrijving op hot toebereide papier moesten ontvlammen en door de lont den brand in het kruit brengen. Gelukkig ontdekte dc heer Stork het ver-

Peel en Maas | 1888 | | pagina 2