Belgie Frankrijk Duitscliland Oostenrijk Engeland Zwitserland Italië Nederland. Landbouw. landgenootcn to willen krenken, waar ik, de geestelijke bolangon van Indië besprekondo, niet anders dan hen ^te roemen heb wegens hun ijver en hun werkzaamheid in Indië en hun instemming waardeer met, de waarheden, d<e ik ook belijd en als de hoogste der wereld sehat. Zij hebben in Indië aan ons, Protes tanten, een beschamend voorbeeld gegeven ten opzichte van dat alles, en met betrekking tot eerbied voer de overheid eu het betoon van werken der liefde en van waren gods dienstzin, boven de Protestanten in Neder landse!? Indië zeer zeker uitgemunt." Terwijl te Bergen inHenegouwen een goederentrein werd gerangeerd nabij 'net sta tion Turbise, werden twee jonge meisjes door den laatsten wagen aangereden en gedood. De baanwachter was de eerste die dit ongeval bemerkte. Toen bij nader kwam, bleek liet, dat de meisjes zijn dochters waren. Het katholieke ministerie mag men geluk wenschen, niet alleen met zijn herhaal de overwinningen bij de stembus, maar ook met liet succes van zijn financieel beheor. Wij hebben reeds vermeld dat in 1889 alleen voor landbouwbelangen 4 millioen frans zul len besteed worden, uit de batige saldo's. In plaats van tekorten, zooals men dat gewoon was onder de liberale ministeriën, is er over liet dienstjaar 1887 een overschot van 14300000 francs, en over 1888 een gelijke som. In 1887 heeft het ministerie niet minder dan 6500000 francs bezuinigd, door geen ge bruik te maken van liet totaal der voor ver schillende zaken toegestane sommen. Het contrast met het liberale bestuur is opmerkelijk. Van 1878 tot 1883 was liet minste tekort jaarlijks 5 millioen; eu van 1884 tot 1888 is het gemiddelde batig saldo ook 5 millioen. De gemeenteraad van Brussel heeft met eenparige stemmen hot besluit goedge keurd, waarbij het rondgaan van eeuen volkshoop of stoet, waartoe de burgemees ter geene vergunning heeft gegeven, verbo den wordt. De demonstratie op het graf van Baudin, een der iy beèhgems genorfcenen 'bij "den staatsgreep van president, later keizer Na poleon 111, [coup détat van 2 December) is mislukt. Do bedoeling was om in massa tegen het Cesarisme, bot dictatorschap van Boulanger te protesteoren en 300000 man was verwacht. Kr kwamen er 10000 op, waaronder 1500 studenten en breode scharen van socialisten en landloopers. Heel bedaard, en bijna treurig als een lijkstoet trok men van liet stadhuis naar het kerkhof op Mont- martre. Darlot, de voorzitter van den Pa- rijschen gemeenteraad, trok in een speech te velde zoowel tegen de tamme Republiek als tegen liet Boulangisme. Enkele afgevaardigden, Clóraenceau, Yves Guyot, Pyat, Pelletan, Anatole delaFoige en een 5 tal senatoren bevonden zich in den optocht. De Boulangisten noemen dezen «lijkstoet" een bepaald fiasco, enkel hieraan toe te schrijven dat zij er niet bij waren. De gematigde republikeinen (de Unie, die meer en meer in verval raakt) keuren het af dat de gemeenteraad voorop ging bij een botoo- ging, die revolutionair eu socialistisch van aard was, terwijl het ministerie blijde is dat alles rustig afliep. Een stuk roggebrood is te Blois het bewijsstuk geweest, waarop de moordenaar Lyantey ter dood is veroordeeld. De vrouw van den moordenaar Cosson te Candé, was .op den avond van 20 Augustus een bood schap gaan verrichten en was niet in huis teruggekeerd. Men vond haar lijk in een vijver bij den molen aan de 36 ontvangeD mossteken was zij niet overleden, maar nog levend in 't water geworpen. Do ontslagen boef Lyantey, die langs de huizen gebedeld had en denzelfdon weg was opgegaan, ontkende alle schuld. Het geld en de sieraden, welke hij de vbouw ontroofd had, waren niet meer in zijn bezit. Men vond echter op de plek, waar de vrouw vermoord was, een stuk roggebrood, door de dienstmeid van den molenaar aan den bedelenden landlooper gegevew. De meid herkende dat stuk brood. Er zat een kenbaar teeken aan, een groote korst op de plaats waar er in den vloer van den bakoven een steen aan een der hoekeu geheel was uitge sleten. Het gerecht paste liet stuk brood op die plaats van den oven en het sloot vol komen. Er was geen twijfel meer aan of de moordenaar was dezelfde, die door de meid herkond werd als hebbende hot stuk brood aan de deur aangenomen. Een gruwelijke moord heeft de bevolking van Hamburg velleden week in beroering gebracht. Zaterdagmiddag bomorkto een ho steller, dat uit een zware houten kist, die hem naar de kade ter bezorging was toever trouwd, bloed lekte. Hij waarschuwde de politie en deze vond in de kist liet lijk van een man met vreeseiijk verminkt hoofd. Blij kens de bij hum gevonden papieren was het een expediteur, II. L. Hülseberg genaamd, die in de Havenstraat woonde. De moordenaar is een jongmenscli uit Gie- sen, Dauth geheoten, die sedert eenige dagen kamers had gehuurd in de Altstadter Neu- strasse. Hij luid Hlilseherg daar bescheiden om hem Amerikaansch geld in te wisselen en heeft hem daar vermoord. Na het lijk van 11000 mark, horloge, ketting en ring te heb ben berooid, verborg hij bei in zijn koffer en vertrok. Onderweg bestelde hij een kruier om den koffer naar een boot te brengen. De moordenaar die eerst naar Amsterdam was vertrokken, is te Karlsruhe gearresteerd. In 't district Melle-Diepholz (Hannover) is bij herstemming voor den Rijksdag de Welf v. Arnswaldt gekozen, met aanzienlijke meerderheid. De liberale kandidaat Sattler bleef ver in de minderheid. Daarmede is het 6. district aan de Gartell-partyen (nationaal- liberalen en conservatieven die niet anti-revo lutionair zijn) ontvallen de andere districten zijn Greiffenberg, Sagan. Altena, Mersoburg en Ansbach. Het is te hopen dat ook in Offonburg de liberale partij liet onderspit delve en aldaar de Badensche Centrumpartij de lbut der vorige verkiezing herstelle, Een onverkwikkelijke geschiedenis dreigt opnieuw to beginnen. I)e naar 't schoen reeds vergeten quaestie van keizer Frederiks dag boek wordt opnieuw opgerakeld. Twee bladen zijn hot, die, naar men voor geeft, op verzoek van keizer Wilhelm zolf, zullen vervolgd worden, 't Eene is de bekende Freisinnige Zeitung, 't orgaan der vrijzinni gen, wien de monarch, wat liet staatkundige betreft, nu juist geen goed hart toedraagt gelijk reeds meermalen bleek. Eugon Richter ontkent echter, dat het eigendomsrecht van het dagboek van keizer Frederik op keizer Wilhelm is overgegaan, daar dit reeds door den overleden keizer tijdons zijn leven op keizerin Frederik is overgedragen. Het blad heeft aangeboden voor den rechter te bewij zen, dat liet geheele dagboek, met hot zegel van keizerin Frederik gesloten, zich in het koninklijk archief bevindt. Dit dagboek nu werd» vóór li. door" deu iueiniiuiigen kroonprins één dag ter lezing afgestaan aan dr. Geffcken, die er een afschrift van nam. Naar men wil heeft deze geleerde, die nog steeds in voorloopige hechtenis zit, thans het afschrift, voor zoover het niet openbaar was gemaakt, verbrand. De lieer Roggenbach, dien men algoraeen voor een medeschuldige in het bedrijf van dr. Geflcken hield, heeft thans de verklaring openbaar gemaakt, dat hij nooit in liet minst kennis droeg van keizer Frederiks dagboek, en dat hij de openbaarmaking hiervan ver oordeelt. Een andere vervolging treft de Kieler Zei tung, tegen welke een aanklacht wegens onbevoegden nadruk is ingesteld. Het mis drijf bestaat hierin, dat dit blad reeds vroe ger gedrukte gedeelten uit Frederiks dagboek van 1866 opnam, welke uit staatkundig oog punt geheel onschuldig waren. Alleen on voorzichtigheid dus kan de redactie van de Kieler Ztng. verweten worden, welke nu 's keizers ongenade en een vervolging treft. Terwijl de gezondheid van den Duitschen keizer in de oflicieele hofkringen over het algemeen zeer voldoende" genoemd wordt, verneemt men uit goede bron, dat zijn ver koudheid nog niet geweken is en Wilhelm nog steeds zijn kamer moet houden. Hij heeft weder last van zijn oude kwaal, oorpijn, en moet er bepaald slecht uitzien. Do Oostenrijksche keizer, die Zondag den 40. jaardag zijner troonsbestijging in stille afzondering vierde, moge een vriend zijn van den tegenwoordigen keizer van Diutschland, zijn zoon kroonprins Rudolf niet. Deze ver meed Frederik 11 zooveel mogelijk op zijne jongste rondreize door Europa. Hierop werd meermalen de aandacht gevestigd door de Berlijnsche, de Weener en Buda-Pesthor pers. De twist dier bladen is in de laatste dagen zeer hoog geloopon en de Kordd. Allg. Ztg. zoekt den storm te bezweren door een voor Oostenrijk en Oostenrijk sch keizer zeer vleiend hoofdartikel op den troonsfeestdag van Frans Jozef. De Fransche pers is natuurlijk met dit geschil zeer blijde; eenige radicale Paiijsclie bladen spreken reeds van oen breuk van liet drievoudig verbond en een aanstaande Oos- tenrijkseh-Fransehe alliantie. Ofschoon dit nu ver gezocht is, blykt toch dat de triple-alliantio meer op een overleg der monarchen van Duitscliland, Oostenrijk en Italië berustjdan op wederzijdsche sympathie der drie volkeren. De Italianen houden niet van de Oostiemijkors en dezen niet van de Duitschers. yhoral niet van de Pruisen. De Angliciansche predikant Sproston, ge- durendo verscheidene jaren oudste predikant to Stoke Npwington, laatstelijk vicar te Winterbourn<| Down. is de vorige week tot de Katholieke Kerlt bekeerd en heeft zijn plechtige gëUofshelijdenis afgelegd in handen van pater Tundini de Quareughi. Te Londen had Zaterdag, 1. dezer het gewone janrlijjksche dievenmaal plaats, wuar- bij 260 uit dp gevangenis ontslagenen genoo- digd waren ten aanzaten. Het feest werd bijgewoond door den lord-mayor en zijn gemalin, den nieuwen hoofdcommissaris van politie Monro, den gouverneur der Holloway- gevangenis en verscheiden leden van het parlement. Hot feest wordt gegeven door de St. Gilles Missie, eon voreeniging, die sich ten dooL stqlt om veroordeelden, die hun straf ondergaan hebben, voort te helpen en die in het afgeloopen jaar er 7548 steunde, in de hoop hen voortaan op den rechten weg te kunnen houden. Uit Bern wordt gemeld dat de Bondspresi dent is overledon. Hertonstein was. 61 jaar oud; 10 jaar ge leden werd jjij tot lid van den uit 7 ledon bestaanden Bondsraad gekozen. De Bondsraad is zooveel als het ministerie en de Bondspre sident is tevens hoofd van het Kabinet. llertenstein had, als oud-kolonel, steeds het departement van Oorlog voor zij no reke ning en heeft, zonder dat hot veel geld ver slond, het Zwitsersche leger op zeer goeden voet gebracht, wat vorming en getalsterkte aanbelangt. Men zal niet licht weder een minister van Oorlog als Hertenstein vinden. Hij behodrde in de politiek tot de gematigd liberalen, maar toonde zich nooit hatelijk jogens de Katholieken. Hij liet iedereen rech wedervaren. De Moniteur de Rome zegt in haar nummer van 26 December 11., dat het vertrek van den Puus uit Rome een der oplossingen van de Romeinscbo quaestie kan wezen, die niet alleen mogelijk, maar zelfs waarschijnlijk ziju. Het is (zeker, voegt het blad er bij, dat verscheidene natiën ingenomen zouden zijn mot de eer den Paus in haar midden te hebben en^d;'-1 zij, hein met bescherming zou- Ueil ómringï.),. v'óur loaiié zouden de gevol gen van 's Piiüsen heengaan zeer ernstig zijn. De minister van Oorlog is weinig inge nomen met het nieuwe strafwetboekhij en de meeste officieren verklaren dat de disci pline niet te handliavon zal zijn, nu ook de doodstraf voor het leger is afgeschaft. Ook senator Yitellesehi wees er op dat het strafwetboek een gunst is jegens de geeste lijkheid, ten wier aanzien zooals ook de zeer liberale senator Corte opmerkte uit zonderingsbepalingen zijn ingelascht, die den naam van recht of wet niet verdienen. Gelijktijdig, met de snelheid, waarmede zegt de Unitd Cattolica roovers een dili gence bestelen, is een wot aangenomen, waar bij de fondsen van 2025 weldadige broeder schappen, 4215 particuliere armenhuizen en 216 asylen elk oogenblik door hot stedelijk armbestuur, den gemeenteraad of het rijk kunnen ingepalmd worden. VENRAY, 8 December. RijkspostspaarbankAan hot postkantoor Venraai en de, daaronder ressorteerende hulpkantoren werd gedurende de maand November: ingelegd f 2597.05; terugbetaald - 1114.59. Het laatste door dat kantoor uitgegeven boekje dratfgt het nummer 498. Venrny's- ingezetenen zijn den 6 December niet achtergebleven, om het feest van St. Nieolaas Jlmk to herdenken. Omstreeks 10 ure kondigde een voorrijder aan dat St. Nieo laas in aantocht was. Omgoven van een prachtig uitgedosohte eerewaclit te paard, cn vergezeld van een sehoone stoet engelen en bedienden, deed St. Nieolaas, onder het daverend geschal der muziek, zijne plechtige intrede in Vonray. Overal opende hij zijne milde hand tot uitdee- ling van geschenken. Dat de jeugd genoegen vond in liet aanschouwen dezer zoo schoone en treffende voorstelling, zal wel niet behoe ven gezegd té worden, immers aller oogen waren gevestigd op den man die de kinder vriend heette en het ook werkelijk scheen te zijn. Alles was schoon, treffend, in een woord, niets ontbrak er om de grootste be wondering en verbazing der kleinen op te wekken. Dezen heugelijlcen dag hadden wij te dan ken aan de leden der fanfare - Euterpe", die door haar krachtig optreden de feestviering der jeugd waardeerde, en aan wien dan ook alle lof toekomt. Tot wethouder te Horst is bij herstem ming benoemd de hoer Atitoon Thiolen. De vorige week, respectievelijk Vrijdag en Zaterdag, zijn de offerblokken, geplaatst bij hot kruisbeeld en hot kapelletje in 't Zand te Lottum des nachts opengebroken en van hunnen inhoud beroofd. Do politie doet ijverig onderzoek, doch is tot dusver den dader nog niet op 't spoor. Bij do te Vonloo gehouden herstemming' voor een lid van de kamer van koophandel en fabrieken is gekozen de lieer F. Hermans. Vrijdag II. had te Herten de plechtige begrafenis plaats van Mgr. II. A. Lom, pas toor aldaar. Van alle kanten waren oerw. heeren geestelijken en vrienden derwaarts gekomen, om den beminden doodo de laatste eor te bewijzen. De president van het groot seminarie, do secretaris van het bisdom, do cerw. heer directeur van Rolduc. de professoren Verzijl en Drehmans, alsmede vier eorw. paters Redemptoristen werden onder de aanwezigen opgemerkt. De zeereerw. heer A. Corten, deken van Roermond, hield den lijkdienst en, naar aan leiding van het woord des Apostels -Ik heb mijn loopbaan voleindigd, het Geloof bewaard, mij is de kroon der gerechtigheid weggelegd," voor de overgroote schare van geloovigen een toespraak, waarin hulde werd gebracht aan het levendig geloof, dat de dierbaren overle dene in al de omstandigheden van zijn werk zaam priesterlijk leven steeds had bezield. Vooraleer de lijkkist in den grafkelder neergelaten, en de bravo herder ter laatste rustplaats naast zijne eerwaarde voorgangers bijgezet werd, zongen hem de beide zangge zelschappen van Herten, in welluidende tonen een toepasselijk koor ton afscheid toe. In een verslag van 't concert, door den heer Joseph Hollman vorige week in Odoon te Arasterdam gegeven, lezen we 't volgende Joseph Hollman is ontegezeggelijk een violoncellist van den eersten rang. Weinig kunstenaars zullen als hij aan het instrument een zoo volle en krachtigen toon weten te ontlokken, zonder ruw to worden en tevens zoo pianissimo kunnen spelenwij wijzen slechts op het nummer-Warutn"! Zoo liefe lijk en zacht klonken de tonen, alsof men den zoelen zuidenwind door de bladeren hoorde lfuisteren. Obk. de overige door hem voorge dragen stukjes -Preludium" van Corelli. -Gavotte" en -Mazurka", eigen compositie, en aria uit de piano-sonate van Schumann, werden met groot meesterschap vertolkt en deden den heer Hollman uit Maastricht in de hoofdstad nieuwe lauweren verwerven. De zaak tegen den fabrieksarbeider Peters te Maastricht, beschuldigd van het toobrongen van een messteek in den buik aan Mous, waardoor gevaar voor diens leven is ontstaan, Woensdag voor de rechtbank behandeld geworden. Aan den beklaagde werd rar. Tripels als verdediger toegevoegd. Na re- en dupliek werd door de rechtbank de uitspraak bepaald op Maandag a. s. Zaterdagnacht is door onbekende dieven ingebroken te Spanbeek, bij de winkelierster M. Des morgens vond men den winkel leeg geplunderd. De maréchaussee hoeft een onderzoek ingesteld. De minister van oorlog heeft aan de autoriteiten der landmacht eon circulaire ge richt omtremt den dienst van het leger op Zon dag in 't belang van 't vervullen der gods dienstplichten door de militairen. Het gebeurt in sommige garnizoenen, dat inkoopon van be- noodighedon voor de menages en 't rapport houden van de commandeerondo officieren plaats heeft op uren, samenvallende met godsdienstoefeningen. Ook gebeurt het dat geneeskundige onderzoekingen vaccinatie of gymnastiek-oefeningen 's Zondags gehouden worden. De minister wenscht dat hierin, voor zooveel noodig, verandeiing kome dat diens ten, welke gevoegelijk op een andoren dag kunnen worden verricht, op Zondag niet zul len worden veroorloofd, en voor niet te ver mijden diensten uren moeten worden gekozen buiten den tijd der godsdienstoefeningen. Slechts in spoedvercischende gevallen moeten door de militaire autoriteiten des Zondags zaken in behandeling worden genomen, terwijl bureanwerkzaaraheden, het uitgeven en doen rondbrengen van orders en dergelijke, tot het strikt noodige moeten beperkt worden. I)e Zutphensche Ctverneemt, dut de Minister van buitenlandsclie zaken zich lot onzen gezant te Berlijn heeft gewend, om weder den onbelemmorden invoer van ons vee van de Duitsche regeering te verkrijgen. Het resultaat van die bemoeiingen is, dat voor het oogenblik liet verbod -beperkt is tot herkom sten uit Gelderland"; m. a. w. dus, dat het Nederlandsche vee in Duitscliland mag inge voerd worden, icanncer dit niet uil Gelderland afkomstig is. De oorzaak hiervan zal wel zijn dat het be wuste stuk vee, volgens verklaring der Duit sche autoriteiten, uit die provincie en wel uit Al men afkomstig is. Van zeor bevoegde zijde wordt hieromtrent het volgende opgemerkt -Wat betreft het intrekken van de ver leende vergunning tot invoer van fokvee uit Nederland in Duitscliland, wegens het voor komen van een geval van longziekte, kan wor den bericht, dat, zoo het longziekte mocht ge weest zijn, hetgeen niet denkbaar is (omdat in Nederland die ziekte thans niet voorkomt, maar waarschijnlijk aan longontsteking moet worden gedacht), het ingevoerde rund niet uit Z.uiphen of de omstreken herkomstig was." Niettemin verklaarden de -regeerings presi denten" van Munster en Osnabrück in do bewuste circulaire, dat zich een geval van Lungenseuche (longziekte) heeft voorgedaan, terwijl van Lungenzündung (longontsteking) geen sprako is. De Zutph. Ct. gelooft echter meer vertrou wen te moeten schenken aan de verklaring van do Nederlandsche autoriteiten, dat niet alleen liét bewuste rund gezond was, maar dat bovendien in ons land geen beprnóttelijko longziekte lieersoht of in den laatsten tijd ge- hoerscht heeft. - Togen den Haagscbe notaris And reis is Maandag voor de rechtbank aldaar door het O. M. gevorderd veroordeeling bij verstek tot vier jaar gevangenisstraf en negen jaar ontzettiug. van enkele rechten wegens ver duistering van .om tot plaatsing op hypotheek toovertrouwd, doch niet aan den geidnemor uitbetaald. De nieuwe postzegels van 7ict. zullen gebrand okerkleurig zijn, die \an 22i/s ct. donker blauwachtiggroea en die van 100 et. paarschblauw. Volgens - Veritas" verongelukten in Oct. 76 zeilschepen (twee uit Nedorland) en 18 stoomschepen. Ter beschikking van den directeur van het postkantoor te Amsterdam, zijn Maandag honderd-en-vijftig militairen gesteld, om hulp te verleenen gedurende do St. Nicolaas- drukte. Het slot der voorstellingen in Carró's Gireus te Amsterdam is thans even belangwek kend als grootsch. Een wagen van de grootte van een spoorwegwagon wordt de manége ingereden, de sierlijk geverfde roode paneelen worden verwijderd en dan ziet men een ijzeren kooi, waarin een achttal leeuwen, waaronder van forsehe gestalte en met grimmige blikken. Terwijl hot orkest -Lë Réveil du Lion" doeo hoóren, verschijnt Mr. Batty Seetïi, ttapt met do grootste kalmte de ijzeren kooi binnen en bevindt zich dan te midden van dit gevaarlijke gezelschap, dat hij echter merkwaardig onder zijn wil heeft. Niettemin doet zijn ijzig werken de meeste toeschouwers sidderen van angst, vooral wanneer onder hevig gebrul eu met opengesperde kaken dit wild gedierte huu meester in die enge ruimte aangrimt en zells den klauw naar hem uitslaat. Toch opent Batty Seoth hun muil om er zijn hoofd in te steken, laat hen over een barrikade en door vloei- en vuurhocpels springen, en onder het afvuren van pistoolschoten werpt hij zich ach terover op een der dieren, om hen als 't waro tot een aanval te tarten. De kooi is hecht en sterk, dus het publiek kan voor zichzelf gerust zijnvoor den man is het een gahsch niet benijdenswaardige positie, want al staan eenige knechts buiten de kooi gewapend met een langen yzeren stang, van twee scherpe punteu voorzien, toch zou zijn gevaarlijk werk de noodlottigste gevolgen voor hem kunnen hebben. De fiere, kalme doch geatrenge blik en de forsehe gestalte van Baity Seelh duiden evenwel aan, dat zijn geduchte viervoetors geen gekheid mogen beginnen en de minste ongehoorzaamheid wordt reeds mot gevoelige zweep- en stokslagen gestraft. De behoefte aan voedsel bij hoenders van een zelfde ras verschilt niedo dikwijls. Waarom zouden in deze de hoenders onder scheid maken met de niensohen, bij wie men de meest uiteenloopende voedingssystemen ziet toegepast? Wmaoer wij op een booren- werf op de stem der boerin de kippen zien aanloopen om gevoederd te worden en wij zien ér velen met gulzigheid oten, als woest op het voeder aanvallen terwijl anderen langzaam en als uit plichtbesef naderen dan vermeeneu wij, dat hier niet alleen sprake kan zijn van gulzigheid, rnaar dat hier ook deugdelijke rekening moet gehouden worden met geaardheid en behoefte van de maag. Dit is het punt wat bestudeerd moet worden. „Voor liet rantsoen moot mode rekening wor den gehouden met het jaargetijde zoowel als met weersverandering. Dos zomers, als de dagen lang zijn, als de hoenders langen tijd kunnen zoeken naar natuurlijk voedsel, als wormen, larven en insecten behoeven zij minder graan. Des win ters integendeel met de korte dagen en wan neer de insecten .zeldzaam zich vertoonen, is

Peel en Maas | 1888 | | pagina 2