lielgie Frankrijk f)e ellendige laster, door verscheidene republikeinen ingebracht tegen de Congrega tie mui Citöanx, die zich met de opvoeding van verwaarloosde jongens en vagebonden belast, is ook als zoodanig door het oflicieele onderzoek, door du rogooi ing ingesteld, ge- braiidmei kt. Duitsclilnnd Engeland Italië Nederland. Landbouw. liet bericht in doStaoscour(i/lt van Zater dag luidde als volgt -\ eigens verklaring van \s koninjs ge- iiee.slieei'i'ii is de loest-aiid van Z jne Al ijesteiL sedert gisteren namiddag euiiigszins verbo ord. l)e ontsteking m mond- en keelholte iioel't zich niet uilgobrcid, en daar liet slikken gemakkelijker plaats heeft, was het den lioogcn Lijder mogelijk eenige voeding tot zich te nemen. Op verzoet der genecshcercn heeft een comult plaats gehad met professor Rosensleiii, die het oordeel der-geneeslieeren omtrent, den toestand des Kunings volkomen deelde." Uit het Loo werd Vrijdagavond nog naar de residentie gemold, dat de toestand van Z. AL niet ongunstig is. Kr hestoml eenige vrees, dat de ontsteking een dipnteriiiseh karakter zon aannemen, doch die vrees is gelukkig geweken. De spraak is minder bedekt en dooi- Z. Al. worden voortdurend de voorgeschreven nmndspoelingen aange wend. De Koning was een groet gedeelte van den dag buiten hot bod en verrichtte zells eouige lichte bezigheden. Do voeding bestaat voornamelijk uit bouillon en een ver sterkend glas wijn. Dr. Yinkhuyzen vertrok des namiddags te 5 ure naar de residentie, en werd, zonder buitengewone omstandigheden, eerst in den aanvang van deze week terugverwacht. Onder voorbehoud wordt hot volgende aan de Haagsehe "Avondpost" ontleent Uit de meest vertrouwbare bron vernemen wij dat, al luiden de latere berichten iets gunstiger, nochtans in oflicieele klingen de ziektetoestand van Z. M. den Koning hoogst ernstig wordt ingezien en zeer weinig hoop wordt gekoesterd op ecu voor het Noderland- sche volk bevredigenden afloop. Ei schijnen bij sommigen redenen te zijn om de treurige waarheid zooveel mogelijk te vei bergen. Wij voor ons echter meenon dat het beter is, de natie op den zwaren slag, die te vroezen staat, voor te bereiden, al zouden wij ook hartelijk wenschen, dat wij, zonder aan de waarheid te kort te doen guns tiger berichten konden geven. Wij kunnen thans alleen verzekeren, dat wij bij onze mededeelingeu geenszins licht vaardig op onbetrouwbare inlichtingen afgaan. Het Staatsblad no. 157 bevat liet Kon. besluit van 50. Üct. jlter uitvoering van art. 2 der wet van 14 Sept. ji. tot regeling der voogdij over Hare Koninklijke Hoogheid Wilhelmina llelona Paulina Maria, Prinses der Nederlanden, voor het geval van minder jarigheid bij hare komst tot den Troon. liij ilat besluit zijn aangewezen tot leden, van den Raad van Voogdij mr. W. baron van Goltstein van Oldenaller, Onzen Kamer heer in buitengewonen dienst; mr. W. A. A. J. baron Schim meipen ni nek van der Oije, Voorzitter van de Eerste Kamer der Staten- Generaaljhr. mr. J. Röell, lid van de Twee de Kamer der Staten-Generaalen A. N. J. M. baron Van Brieneu van de Groote Limit, Onze Kamerheer in buitengewoner) dienst. Door lset warmloopen van den postwa gen nabij hel station Horst, ondervond de personen-trein ji. Dinsdag een oponthoud van ruim een half uur, zoodat hij te Roermond niet voor 12 uur 10 minuten aankwam. In eene buitengewoon druk bezochte vergadering yan heeren leden der sociëteit -de Unie" te Roermond, onlangs geveild, werd jl. Maandag over liet lot dier socië teit beslist. Met 54 van do 50 uitgebrachte stemmen werd de bediening der sociëteit voor de toekomst aan den lieer J. Akkermans toe vertrouwd. Het gebouw zelve zal door den nieuwen eigenaar zoodra doenlijk worden ver bouwd en geheel naar de laatste eischen en nieuwste vindingen worden ingericht. Omtrent de vereischten tot toelating zie men de Staatscourant van 8 dezer. Door den hoor J. P. J. Huysser te Maastricht, werden dit jaar niet minder dan 85 eei ste, 5 iwoede en 2 dorde prijzen op lludge Co.-machines behaald Welk euu omvang do handel in velocipedes heeft, welke ook gedurende den lnatsten tijd in deze stad aanmerkelijk is toegenomen, kan men opma ken uit do zeer geloofwaardige mededeelin tr dat door de firma J. T. Ottó inot de heeren Rudge en Co. eene overeenkomst is aange gaan voor de levering van 1500 wieiers voor 't volgende seizoen, uitsluitend voor de Duitsche markt. Te Maastricht heeft deze week een zware verwonding plaats gehad. Door een zekeren l'eeters werd den smid Maes, tegen wion hij een wrok schijnt gehad to hebben, octie diepe snede in den buik toegebracht, zoodat de ingewanden te voorschijn kwamen. De dader is onmiddelijk- door de politie opge spoord en gearresteerd. De landbouwer P. H. te Maasniel, ging, vergezeld van een hond, en het geweer onder den kiel verborgen, Zondag jagen. Ten einde echter niet door een rijksveldwachter te worden overvallen, wapendo hij zich met oen verrekijker. Hot bleek echter spoedig, dat door dezen niet ver genoeg kon worden gezien, want onverwachts werd hij door den wacht meester der kon. inaréchauséo van Roermond betrapt., die hem voorloopig van zijn geweer ontlaslto. --I)e pensioenwet voor do ambtenaren is naar de briefschrijver uit de residentie van het -Z. D." bericht nu aanhangig bij den raad van ministers. -Ik vernam", zegt hij, "dat de leges niet geheel zullen vervallen, doel» vele stukken zullen er van worden vrij gesteld. De leges, welke men zal blijven heffen, zullen worden gestort in de Staatskas. De ambtenaren, die nog leges gemeten, zul len deswege worden schadeloos gesteld. Niet onmogelijk is liet, dat het wetsont werp begin December wordt ingediend. De Belgische Maatschappij die de- concessie uitvoert voor den aanleg van de stroom tram van Antwerpen naar do Belgische grens, hoeft besloten aan de Nederlandsdie regeering concessie te vragen voor liet ver lengen dier baan tot Breda. In den nacht van Zaterdag werd door de politie te Kralingeu brand ontdekt in de broodbakkerij van U., aan den Lagen Zeedijk aldaar. Men wekte de bewoners, die eenen dichten rook ontwaarden. Oogenblikkelijk snelde de vrouw des huizes naar het slaapver trekje dor kindei en dat zich boven bevond, en dat bijna niet meer te bereiken was. Do kinderen werden terstond naar buiten en in eene naburige woning gebracht, waai echter bleek dat de levensgeesten reeds uitgedoofd waren. Ofschoon alle pogingen nog in het werk werden gesteld om de kinderen to behou den, mocht niets baten, zoodat door den inmid dels geroepen geneesheer slechts kon worden geconstateerd, dat de kinderen, drie in getal, oud 4, 6 en 7 jaren, door verstikking waren omgekomen. Geholpen door de buren, trapte me» de deur van de bakkerij in en bemerkte dat de vlammen, die uit den oven sloegen, zich reeds mededeelden aan den zolder. Door welwillendheid van den heer Common- der, boekhouder aan de glasblazer ij, die het- zich op de fabriek bevindende handbrandspuit je aan do politie afstond, slaagde men er in nadat bet een half uur in werking was ge weest, den brand te blusscben. De brand was ontstaan in te drogen gelegde spaanders, die vuur hadden gevat. De bekla genswaardige ouders hebben door dit onheil al bun kroost verloren. hel onderzool; te dienon. •Sommigen beweren «Int onder liet gewictil der locomotieven een der dwarsliggers bezweek, waardoor de rails braken en dö trein ontspoorde. Naar bel thans weer heet, reed de trein sneller dan laadzaam was op zoo lossen grond. Zulks gcschi-edde, om dat de keizer den directeur van de Kiukasisehe spoorlijn een berisping b id toegediend wegens het langzame rijden van den trein, en de bestuurder van den spoorweg, waarop liet onheil voorviel, tlit wetende en zich vooreen dergelijke berisping willende vrijwa ren, liet den trein rijden met een snel heid van 70 KÜom. per. uur, schoon iiij het eerst zeer gevaarlijk achUfe. Waarschijnlijk zal hel ongeluk den val van den minister van Openbare AVerken, Posslet, ten gevolge hebben, de t-cnigo minister die nog van dmi tijd van czaar AlexanderTI overgeble ven was. J)e bladen zijn van oordeel dat aan zijn wanbeheer de slechte toestand van den weg moei worden toegeschreven, zoo er althans van geen boos opzet blijkt, hetgeen altijd nog onzeker is. Do Chronique des trataux publics zegt, dat ten st.adh urze dei* houldstad gold verduis teringen outd-da zouden zijn ten rmdoele der gemeentekas, lot een vermoedelijk bedrag van meer dan lOO.MJÜ li s. Deze geld verduis teringen zouden echter reeds omstreeks 1(J j ar gepleegd zijn. Zoo moet o. a. op obli gatie» dei vioegere leuningen, welke met belangrijke i rennen zijn uitgeloot, twee ma len de premie zijn uitbetaald, terwijl voor ten vrij aanzienlijk bedrag reeds geïncasseer de coupons opnieuw in omloop gebracht zou den zijn. Het blad spreekt de verwachting uit, dat het college van het dagelijkseh be stuur in do raadsvergadering hieromtrent inlichtingen geven zal. Uit Bergen, in Henegouwen, komen berichten van groote overstroonyingeji lymgc- rt/lgc' au1 de'aanhoudende stortregens in den omtrek. Een aantal buizen en bruggen zijn vernield en op verscheidene plaatsen is het spoorwegverkeer gestremd Op don locaal-spoorweg Oudenaarde Deynzo werd dezer dagen een trein gestuit, doordien men de baldadigheid had gehad, de rails een cimlweegs met zeep lo besmer en. De trein kou op die plaats niet verder rijden, daar de w ielen geen at nicer hadden op de rails. Eerst toen door het strouien van aseli een eind was gemaakt aan den strijd tusschen zeep en stoom, kon de leis worden voort gezet. Een telegram uit Brussel aan la Justice zegt dat de hertog yan Aumale zich verleden week tot den Graal'van Parijs begeven heeft om dezen over te halen met generaal Boulnn- ger te breken, die meer en meer aan het herstel van het keizerrijk werkt. De graal' van Parijs heelt geantwoord dat lnj niet meer terugkeer en kon op den weg. welken hij betreden heeft, tevens een manifest aan kondigende. waarin hij zijn bondgenootschap jnet het Boulungïsmo beki aclnigihut schijnt altijd volgens dit zeer zonderiing luidend telegram dat ocuc groote fractie der royalistische pailij zich onder de leiding van den hertog van Aumale zal stellen. I)e afgevaardigde Jules Develle, oud- minister van Landbouw, heeft te Kevignv, in het departement der „vlnns een redevoer ing over den poliiiokcn toestand gelioudeu. Develle verklaarde dat hij aan geen gevoe lens Van persoonlijke vijandschap gehoor zaamde als hij generaal B-mlnngcr bestreed. Integendeel, sttmds had hij met dezen op zeer holfel ij'v en voet gestaan. Indien hij zelfs in hern hoedanigheden op gemerkt had, welke den generaal doen ken nen als oen hoogst bekwaam man, die waar dig is aan het hoofd, des legers te staan, vreesde bij de eerzucht van dezen krijgsman. Niemand meer dan de gener aal kan den lande noodlot!ig zijn. Develle erkende dat- het eerste optreden van Ijouhmgcr als minis ter van Oorlog gelukkig is geweest, minstens handig en dat de verbeteringen, door hem in den toestand der soldaten en onderuflicteren gebracht, hem een grooiepopulariteit bezorgd hebben, m .ar de loftuitingen welke uit eigen beweging zich deden booreu en die. welke zekere pes, die zich aangi-n nen wist ie ma- ken, «hem... toezwaaide, hebben Bouluiver (.'enigszins bedwelmd en men zag hem maat regelen nemen, welke geheel tegenstrijdig waren. Spreker zcide dat men op dat tijdstip de waarheid niet kon kennen, ouidut men den vreemdeling niet over den waien toestand van Frankrijk wilde inlichten; maar nooit heeft er grooter gevaar beslaan. Op het oogonblik dat generaal üJnuhmger lot een oorlog met Duitscbhi-üd aanzette, bezat Frank rijk slechts 200. 0 Lebel-gewergn en toch had de minister van Oorlog zulk een rumoer over hot nieuwe wapen laten maken dat de soldaten hat vertrouwen hadden verloren in het Graz-geweer. Aan den anderen kant leverde het meliniet groote misrekeningen op en de vesting-artillerie was daaidoor geheel gedesorganiseerd(30 regimenten waren uit huu verband gerukt onder voorwendsel van de grenzen te dekken. Eindelijk constateer den de voornaamste hooiden van het leger', in den Imogen krijgsraad, dat generaal Beu- langer geen enkele van die hoedanigheden bczai, welke men recht heeft van een minis ter van Oorlog te eisêhen. -Mei dezen minister zijn wij tegenover do Pruisen verloren. Dit wisten zij, wier toe stand hen in slaat Stelde du zaken van nu hij Ie zien, nmar wier Vaderlandsliefde hun het zwijgen oplegde. -Thans kan men spréken; want wij hebben 5000U0 Leliel-geweren; want onze artillerie behoeft voor geene andere te wijken en wij kunnen in ons leger en in zijne hoofden een absoluut vertrouwen hebben," vervolgde Develle. -liet land moet thans weten dat generaal Boulariger, tijdens zijn ministerschap, niets anders gedaan heeft als onze nationale krach ten te desoiganiaeeren. -Men moet weten," zeidc spreker ten slotte, -U.it deze eerzuchtige soldaat, na de hoveling van den hertog van Aumale geweest te zijn, de dienaar van Jules Ferry, dat hij thans is de vriend van Roeliel'oit en do bond genoot van prins Jéiuiue, dat hij nooit een poli lick duel nagestreefd en zich slechts bezig gehouden heeft met de temmen zijner mede burgers le overrompelen." De commissie van onderzoek heeft echter, volgens haai* verslag, bevonden dat. de jon gens nu ea dan te streng gestiaft worjfeii dat ov straffen werden toegepast b.v. yen pak waag; ten overvloede verdiend die in liet wetboek van strafrecht niet vermeld staan als straffen, die, naar de moderne pliilanthro- phiselio begrippen, mouten toegepast worden in verbuterlngsgostieliten. Veei lig jaren geleden stichtte abbé Rey deze Congregatie van Cileaux en besteedde 28 ja reu van zijn werkzaam leven aan de dikwerf ondankbare taak der opleiding van jeugdige Jandloopers en aan hun lot overge laten kindei en. Gedurende een halve eeuw heeft dit gesticht tal van karaktervaste lieden die anders tot de ergste socialisten zouden bohooid hebben, de wereld ingezonden, be kwaam om op eerlijke en edele wijze den kost te verdienen, doch nu heeft de regeèring der republiek bevonden, dat de jongelieden wel eens wat streng gestraft werden. Een ongehoord opzien wekt de in den oflicieelen lieichsanzeiger verschonen medo- deeling, welke woordelijk aldus luidt: -liet op deze plaats in No. 275 openbaar gemaakte allerhoogste antwoord op het adres van den magistraat en de vei tegen wuordigeis der stad Berlijn heeft, ondanks de ondubbel zinnige duidelijkheid daarvan, aanleiding ge geven tot even tegenstrijdige als boosaardige verkoelde voorstellingen m een deel van de Berlijnsche pers, met name in de organen der zoogenaamde vrijzinnige en uilrainuniaansche partijen. -Daar het den schijn heeft, dat de bedoelde bladen volgens een afgesproken plan eeno poging hebben beproefd om de strekking der keizerlijke svóorden scheef voor te stéllen, zoo heeft Z. AL de keizer en koning uitdrukkelijk bevolen te verklaren, dat lal de inhoud en de toon der vrijzinnige Beilijusche bladen zijn die hopgstdeszelfs gemoed gekwetst hebben. Bij de betrekking, waarin de stedelijke auto riteiion van Berlijn juist lot Uit deel dor pers staan, beeft Z. M. gemeend, dat zij in alaat waren om mede te werken Lot liet tegengaan van het aangeduide kwaad, en afgaande op de door hen uitgesproken gevoelens, daartoe ook geneigd zouden worden bevonden." De Freisinniye Xe i tuny van Eugen Richter verklaart, dat het blad in zijne tot hiertoo aangenomen houding geen verandering zal brengen. Het vrijzinnige weekblad Ration zegt.- Een Russische stadsraad staat natuurlijk tegen over den czaar in eene andere positie, dan de vertegenwoordigers van Jïerlijn tegenover hunnen koning. Voor het overige mist bet 1 stedelijk bestuur do macht om op do pers rechtstreeks invloed uit to oefenen, Voor zoover de uitslag der verkiezingen voor Je Pruisische Tweede Kamer bekend is, heeft de Centrumpartij zich in alle districten, die zij vertegeuwooidigde. gehandhaafd er. vooral in het Rijnland, te Keulen, Dusseldorf en CioloJd, schitterende overwinningen be haald, zooals uit do glansrijke stemmorimeer- dorheden blijkt. Deze verblijdende uitkomst (van liberale zijde was reeds gezegd dat nu de Cidtarkampf geëindigd was, de Centrumpartij op sterven lag) wordt gruojieiidoels toegeschreven aan dén ijver van (W'indthom, die, te Keulen vooial, niet zijn machtig woor d de kiezers tot geestdrift stemde en aan de herdeilijke brie ven van den aartsbisschop van Keulen, do bisschoppen van Munster en Trier. Dc vrijzinnigen (onafhankelijke liberalen) hebben eenige zetels verloren, die aan de uationaal-liberaleu ten deel vielen. Uit het hoofdpostkantoor te Berlijn werd Zaterdag nacht (27 Nov.) een zak met aangeteékende brieven gestolen, die met den koerier-trein uit Keulen walen aangebracht. Volgens de llamb. Corr. zijn de mannen die dezen diefstal pleegden, te Hamburg .ge arresteerd. De een noemde zich Bohlman, maar licet Schroder. Hij is vroeger assistent op bovengenoemd postkantoor geweest. Hij wilde bij Elias Kalmann coupons inwisselen; maar de bankier kreeg verdenking, liet hem terugkomen en gaf bericht aan de politie, die hem arresteerde. Zijn medeplichtige werd ontdekt in een hotel, waar hij bezig was met coupons in een koffer te verpakken. De bij hen gevonden waarde wordt geschat op drie millioen Mark, waarvan 1 ïmllioen in Italiaanscho staatsschuld, 19.0UO dollars, 13,000 papieren roebels en 20,000 Maik in bankpapier. Zaterdag middag te 1 uur werd het stoffelijk overschot van 11. D. 11. vorstin Helena van Waldeck en Pyrmont in het. familiegraf ie Rhoden bij Arolsen bijgezet. Aan de plechtigheid namen deel de vorst George ictor, dc erfprins Jfriedrieli. de her togin-weduwe van Albany, prinses Elisabeth van Waldeck, prins Wilhelm van Wurtem- berg, de erfprins van Bontlieim-Steinfurt, graaf en gravin jSlolbcrg-Stolberg, de viee- adrniraal van Capellen aks buitengewoon afge zant van 1111. MAL den Koning en de Konin gin dor Nedei landen, de hertog van Nassau en de erfprins Nieplaas van Nassau. De plechtigheid; werd met gezang geopend, \v aarop na eeno p'ede en een gebed van den plaatselijk on goj» lelijke de kist in liet graf werd n<!er^ehder?jf Nadat de plechtigheid was afgeloopen, keerden allen, die daaraan hadden deelgeno men, naai' Pyrmont terug. Kardinaal Newman verkeert in levensge vaar. De grijsaard is wegens zwakte, in zijne studeerkamer met het hoofd tegen den wand gevallen, ten gevolge waarvan Ij ij gedurende •18 uren zijne bezinning verloor. Daar men voor riet behoud van zijn leven vreesde wer den de Heilige Sacramenten der stervenden hem toegediend, terwijl hij per telegraaf des Pausen zegen ontving. Sinds de laatste dagen echter is er eenige verbetering m zijnen toe stand gekomen. In een schrijven aan zijn vertegenwoordi gers in liet buitenland heeft Z. 11. de Paus om een einde te maken aan onjuiste geruch ten met betrekking tol. het hozoek van keizer Wilhelm, verklaard, dat hij de Romeinsche quaeslie door dat bezoek geenszins gewijzigd acht. Tevens verklaart, do Paus dat hij, met het oog op den onduldbare!) toestand, waarin Italië hem hoeft gebracht, steeds zal voort gaan mot de stem te verheffen voor de onaf hankelijkheid van zijn zetel. De pauselijke Nota is geenszins legen den Duikschol» keizer, doch alléén tegen het ofli cieele Italië gericht en tegen de gevolgtrek kingen, die door- het Italiaanselie gouverne ment gemaakt worden uit 's keizers bezoek en ui 't openbaar door hem gesproken wourdou. -Kardinaal Masotti, prefect van de Con gregatie dei' Bisschoppen en Regulieren, is 11. Woensdag te Rome in den ouderdom van bijna 08 jaren overleden. VENRAY, 10 November. Bij kon. besluit is de heer F. Ess er herbenoemd tot burgemeester van Ottersum. De vreeze dat allo gevaar voor- Z. M. don Koning zelfs in het gunstigst geval toch niet, zoo spoedig zal geweken zijn, heeft dan ook hier en daar reeds doen vertragen in de voorbereidingen der feestelijkheden op 17 November a.s. (75 jarige gedenkdag van liet herstel van Nederlands onafhankelijkheid.! Door de arr. rechtbank le Iloermorid is, ter vervulling dor opengevallen griffiers- plaats m dat college, opgemaakt do navolgen de alphabet!isclie lijst van aanbeveling: Mr. CU. Baron do Bieberstein, procureur bij de rechtbank le Roermond; Mr. A. Leurs, substituut-griffier tc Roermond en Mr. J. Leclmer, griflier bij de rechtb. le Zierikzoe. De passagier slrein 1G4 van Maastricht naar Yenloo kon jl. Dinsdagavond in de na bijheid van het station Reuver niet doorstoo- men, omdat hij wegens een defeat aan een wissel op een verkeerde lijn kwam. De inspecteur, die toevallig np den trein was verzocht den passagiers, om wagen voor wiven tc helpen acliteluitzetten, waaraan velen in weerwil der koude voldeden. Nu gelukte alles volkomen, wfeh de reizigers kwamen eerst le ongeveer 12 uur's nacht-s in plaats van lOi/t uur le Yeviloo aan. De Minister van Financiën brengt ter kennis van belanghebbenden, diit op 4 Fobr. en volgende (lagen te Rotterdam een examen zal plaats hebben: a voor 80 plaatsen als kommies 4e kl. der dir. belast, en ace. op een bezoldiging wegens traktement en \oelago van f 480's jaars; b. voor de betrekking van deurwaarder der dir. belast., bedoeld bij 3 en 4 der resolutie van 2 Oct. 1888 no. 7. Zaterdagmiddag is door politie te Til burg in verzekerde bewaring genomen zekere .J. A. V., aldaar geboren, doch. sedert eenige in tanden naar Tegelen vertrokken. Hij was als pater gekleed, beweert tot de Frausche zendelingen te beliooren en deed bij de gegoe de ingezetenen do rondo om giften voer zijn klooster in te zamefcn. Ook stelde bij po gingen in liet werk om meisjes over te halen liefdezuster te worden. Hij is naar Breda getransporteerd en ter beschikking van do justitie gesteld. In ieder geval moet men bij het spenen langzaam en voorzichtig te werk gaan, wil men hot veulen niet achteruit hebben, niet zelden zijn ze dan over bet, algemeen piet wel zo worden mager, hot haar staat glansloos en stroef, en er zijn na het spuiion weken en maanden noodig om ze wederom zoo welvarend te zien als zij vóór hol spenen waren. Dat daardoor de groei en dc ontwikkeling tevens stilstaan, spreekt van zelf, en het is van hot grootste belang, dit te voorkomen. Hot veulen zoo lang mogelijk laten zogen, zoodat het reeds vrij veel ander voedsel neemt, wanneer het halve dagen lang van de merrie gescheiden moet blijven, is ongetwijfeld ook

Peel en Maas | 1888 | | pagina 2