Buitenland. ik'lgic Frankrijk Duitschland Italië lïi sland Nederland; Landbouw. rr SLiiavr»" Wut, de Uatlioliektó pail ij in de hoofdstad niet hud durven verwachten is gesellied. I)o eerste maal dat niet een conservatief (inde pendent). maar een verklaard ullrarnontann kandidaat voor Jc Tweede Kamer wordt ge stold in liet vroeger slechts liberalen kiezende Brussel, wordt hij gekozen. Deze uilslag is eene eclatante overwinning. Dij de herstemming voor de Kamer van afgevaardigden verkreeg de katholieke kan didaat Po wis to den Bossche' 80-17, de oud minister Graux (lib.) 7843 .stemmen. Voor dc missie te Bomn, in den Congo- Staat. is een ijzeren kerk. GO voet lang en 30 voet breed, met een klokkentoren van 45 voet. gefabriceerd op de groote ijzergieterij te Aiseau en tc Antwerpen aan boord van een stoomschip geladen. De kosten van dit gebouw zijn binnen korten tijd verkregen door liefdegiften. Dg II. Vader heeft aan den president der 'Fransche republiek een eigenhandig schrijven gezonden, waarin Z.H. op de noodwendigheid eencr verzoenende politiek wijst. liet, Fransche gouvernement, heeft aan de Congregatie der Propaganda te Rome doen veten dat Frankrijk voortaan de subsidiëu, door Ctispi aan de Jtaliaaiisebe scholen en missiën dn Tunis onthouden, zal uilkeeren (zijnde jaarlijks 12000 francs De -vicaris-generaal van den aartsbis schop van Parijs, abbé Kdouard Petit., die gedurende 27 jaren vier aartsbisschoppen van •de Notre Dame lei- zijde stond, is te Jerusa lem, in de week van Ro/.enkrans-zomlag in .liet St bodewijk hospitaal ovei loden en al - daar .begraven. Do wensoli -des -vromen .pel grims om in de Heilige Stad te slurven is daarmede in vervulling gegaan. Te Tours is Zondag eene groote meeting -van koningsgezinde!) gehouden (2000 aanzien lijken waren aanwezig); de vertrouweling van den graaf van Parijs, Lambert de Sainto •Croix, hield een redevoering, waarin hij aan drong op samenwerking van alle mouarcha- len, en er op wees hoe de ivpublikcinen /.elven bekend hebben dat de grondwet, die zij invoerden, niet daugt. Aan het banket-, dat op de meeting-volgde, stelde generaal La Charetto een dronk in op .het kuiirpgselmp, Fra^krijks laat site toejv lucht waardoor veiligheid en welvaart zouden ver zekerd -worden aan boel den kunde. 'Dc commissie voo r de herzien big dor grondwet heeft generaal Boulanger gehooid. Hij verklaarde dat hij de herziening tot .stand gebracht wil zien door een constituce- reude vergadering en hij verJaugde derhalve de ontbinding'der Kamer, llij weigerde ver klaringen te geven omtrent zijn inzichten aangaande de nieuwe constitutie. ,llet herstel dei' monarchie, zeide hij, is onmogelijk in Frankrijk. IJij zal stemmen voor opheffing van het presidentschap der republiek. Alle ambtenaren, te beginnen met het hoofd des staats, moeten verantwoor delijk zijn. Du scheiding' van Kerk en Staat, dient on derworpen te worden aan een volksstemming. Het leger moet buiten de staatkunde wor den gehouden en de soldaten moeten versto ken zijn van het stemrecht. Volgens enkele Duitschê bladen heerseht aan het hof van \£ürten burg een treurige staat van zaken. Koning Karei, die aan een borstziekte lijdt en thans tu Nizza vertoeft, trekt zich meer en meer in de-eenzaamheid torng en vervreemdt zich zoo van zijn volk en zijnTioofdslad. Du aanleiding daartoe moet minder nog in zijn ongunstigen gezondheidstoestand liggen, dan inden invloed van eenige Amerikanen. Sinds jaren genoot eeu jong, kuap verstandig Amerikaan, die vroeger lot het Amerikaar.- sche gezantschap behoorde, 's kouings gunst zoozeer, dat hij de oudste en meest beproefde vrienden van den vorst verdrong. Later wis ten 2 zijner landslieden zien mede in de gunst des konings in te dringen en dezen misbruik ten hun invloed om zich geld en ecretcekeuen te verschaffen. Het gelukte hun, zoo luidt liet verhaal, ridderorden te verkrijgen van allo landen en hoven, waarmede do koning persoon lijk iu betrekking staat; alleen bij liet Pruisi sche hof zijn zij daarin niet, kunnen slagen. Ken dezer gelukzoekers werd onlangs in den adelstand verheven, evenwel zonder dat het Wurtomburger olluncelo blad liet feit ver meldde! Den koning hebben deze Amerikanen zoo weten in te puimen, dat hij voor hen eeu prachtig huis heeft laten bouwen en zich eveneens ter hunner wille, iu geldelijke moei lijkheden heeft gestoken, die liet land met lastige verwikkelingen van financieolen aard bedreigen. Onder het volk laat het een en ander zich te bedenkelijker aanzien., omdat de vermoe delijke opvolger «les konings al moor en meer een neiging tot eenzaam ïuid en teruggetrok kenheid aan den dag legt. Het tegenbezoek van Koning Huinher van Italië te Berlijn wordt iu liet laatst van 1880 vei-wacht. Ilot vonnis van het gerechtshof te Duis burg, tot het Itiheshtg nemen van dr. Mac kenzie's brochure, is ingetrokken. De koele ontvangst der stedelijke depu tatie door keizer Wilhelm maakt te Berlijn het uitsluitende onderworp dei- gesprekken van den dag uit, vooral omdat het de eerste maal was, dat de keizer oilicieele personen van du hoofdstad zijns rijks ontving. De deputatie bestond uit den opper-burge- geincestor Forckenbeek, den burgemeester Dancker, vier leden van den stedèlijkcn raad en vijftien stadsafgevaardigden, voor het ineereuueei, overeenkomsiig de samenstelling van liet gemeentelijk bestuur, liberalen. Forckenbeek las het adres voor, waarin de Keizer werd gelukgcwouschl met zijnen terugkeer, en het verzoek werd gedaan, dat hij als een geschenk van hulde zou willen aannemen het besluit van de Stad, dut tor herinnering aan 's keizers glorierijke reis voor liet koninklijk slot de monumentale fontein zal worden opgericht, waarvan het door Rein hold Begas ontworpen model zoo zeer 's keizers goedkeuring had weggedragen, dat hij zelfden wenseh uitte het in artistieke voltooiing te Berlijn uitgevoerd te zien. De keizer, die de deputatie met eene stil zwijgende en ernstige beweging bugruel had, antwoordde ongeveer het volgende «Mijne heeron, ik dank n, dat uwe vrien delijke wenschon mij overal op mijne reizen begeleid hebben. De mij door de stad zoo onverwacht bereide verrassing verblijdt mij. Ik kom zooeven terug val) de feestelijke in wijding van een Godshuis, welke feestelijk heid ik nog dikwijls lot mijne bijzondere voldoening hoop te mogen' bijwonen. Smarte lijk heeft het mij aangedaan, toen ik in verre landen vertoefde, waar ik voor hot welzijn des rijks werkzaam was, dat een doel der vaderlandsche pers mijne intiemste familie omstandigheden ter sprake hooft gebracht op eene wijze, die geen particulier man zich zou laten welgevallen. Vooral verzoek ik dat het citee.ren van wijlen mijn vader tegen mijn persoon ein delijk achterwege blyve, want zoo iets stuit mij als zoon zeer legen de borst en is in de hoogste mate ongepast. Ik geef mij over aan ue verwachting dat, als ik licrldn tot mijne I voornauifcstcV residentie- kit-s «fu als Her.lijiier trekt het mij steeds aan), men zal nalaten de intieme betrekkingen mijner fa milie tot oen onderwerp van discussie in du •dagbladen te maken. De zaken die vorst en ■volk vereenigen en liet vaderland groot en gelukkig maken kunnen, zijn menigvuldig en veelsoortig genoeg, 0111 zich daaraan met alle innigheid over te geven, zich daarmede bezig ►te ho.uden en alle andere dingen, als de hier- voron genoemde, te laten rusten. In trouwe toew ijding aan dut hooge en verhevene doel moet men zich vereenigen en zijne krachten aanwenden. Ik vertrouw dat de vertegen woordigers van de stad Berlijn, die het mij een bijzonder genoegen was heden te begroe ten, tot dat dool, voor zoover hun aangaat, zullen medewerken." Toen de keizer geëindigd had, liet hij met eene lichte buiging van het hoofd de deputa tie vertrekken., zonder zich, zooals anders bij dergelijke gelegeni.eden gebruikelijk is, de Iieeren te laten voorstellen en enkelen de hand te reiken. Zelfs Forckenbeek gaf hij de hand niet. Op het kasteel van baron von lioggon- bach, een boezemvriend en raadsman van wijlen keizer Frcderik, met ver van Mann heim, heeft een huiszoeking plants gehad de politie heelt echter niets ontdekt waaruit blijkt dat hij, met Geileken, het dagboek aan de pers heeft toevertrouwd. De rechter van instructie te Berlijn had ook aan do rechtbank te Basel, waar de doch ter van Geileken woont, bevolen haar in ver hoor te nemen, doch de oflieier van justitie aldaar weigoide zulks. Uit nadere correspondentie!) aan Borlijn- sehe bladen blijkt dut, de keizer van Duitsch land geen lauwerkrans heeft laten neerleg gen bij den gedenksteen op het graf dor soldaten, gevallen bij de bestorming der Porta ï'ia, maar een lauwerkrans voor hel Dogali-mommjuiit. Over liet vrceselijke spoorwegongeluk hij Potóliza wordt nader gemeld, dat het getal der slachtoffers waarschijnlijk 1G0 be draagt, waaronder een geheel opera-gezel schap, dat van plan was naar Corfu te gaan. Het oj.mimen van den weg gaat met de grootste moeilijkheden gepaard en de lijken, die men vindt, zijn reeds geheel onkenbaar. Naar bet schijnt kon dc aardstoj ting door den machinist niet tijdig worden bemerkt wegens een kromming in den weg. De neer gevallen massa aarde en stee-non wordt op 200 000 kubieke inicter geschat. De trein 'bu.-toiid uit 1 1 w'ajjens. Do locomotief, icn- d«T, goederuuwagui en drie andere wagens werden geheel beMI'veu, vier ail lore stortten geheel verlirijzeR van de baan in hot dal beneden. Dc tehi.Taalltjneii waren onderdo neervallende aaiihi: gebroken, en do eerste hulp kwam van ctl dijkte daglooners, die aan do andero zijdo v n hot dal aan het werk waren. Een telegram van den hofminisler uit Taranowka, een I station op den Kursk- Ciiarkow-Azow-.-pöorweg, meldde Maandag middag 2 uur, dit iu hot nabij Taranowka gelegene station jjorki twee locomotieven en de daarop volgende vier waggons van den keizerlijken trein ontspoord zijn. Do keizer lijke luiuilic en haar gevolg zijn volkomen ongedeerd geblevdh. Volgens do uaily Teleyagh ontsnapte do czaar aan eeu groot levensgovnar op zijn reis naar SobasAupul. Even voordat Z. M. iu het Trunsc.iucasiseh stadje Kutais aan kwam, werd er een gewaande officier der kozakken geariosteoid, bij zich hebbend ont- plofbaro bommen, benevens eene proclamatie van een Zuid-i ushscli revolutionnair comité, waarvan de aangehoudene later bleek eeu der oprichters te [zijn. Hij werd naar Peters- hurg opgezonden .1 Telegrammen aan Berlijncr bladen melden dat dit bericht uit do lucht is gegrepen. VENIIAY3 November. Do heer P. T. llouba, griflier der Staten van Limburg, is door Z. M. benoemd tot officier der Orde van de Eikenkroon. Rij kspostspaar bank Aan het postkantoor Venray en de daar onder ressorleereude lmlpkaiiluren werd ge durende de maand October Ingelegd f 93-1.23, Terugbetaald - 702. liet laatste, door dat kantoor uitgegeven boekje, draagt het nummer 492. De koninklijke familie is in rouw ge dompeld door het overlijden van de vorstin van Waldock-Pyrmont, moeder van II. M. de koningin. Zij was geboren 12 Aug. 1831 en was de dochter van. wijlen Wilhelm, hertog van Nassau. Uit ifuar echt met prins George k-Pyrfnoui,zijn vijf kinde ren gesproten, 'van welke 11. M. onze konin gin de oudste is; De overige kinderen zijn de vorstin van Bentheiui; de hertogin van Albany (weduwe van prins Leopold van Groot-Bmaiiniö)de bijna 24-jarige erf,.rins Frederik eü de 15 jarige prinses Elisabeth. Volgens de Berlijnsche Kreuzzeilinig gaf de toestand der 57-jarige vorstin reeds Don- dei dag II. reden tot groote bezorgdheid. Zij was sedert Maandag ernstig ziek ten gevolge van eenu longontsteking en bevond zich te Pyrmont, waar zij den lantsten tijd voor hare gezondheid vertoefde. J)o voist en de erfprins van Wildeck-Pyrmont waren Don derdag op een telegraphiseh belicht naar Pyrmont overgekomen 's vorsten lijfarts was reeds Dinsdag uit Aiolsen ontboden. Zaterdag in den voormiddag ontving konin gin Emma de droevige tijding en onmidde- lijk daarna word de vlag, die altijd op het Loo van liet- paleis wappert, halfstok gehe- sclien, en het gebouw ten toeken van rouw gesloten. Nog dilnzolfden dag droegen II. M. de koningin en de prinses rouwkleeding. Op last des konings zal het llof voor elf weken den rouw aannemen. UIL MM. de koning en de koningin zullen zieli bij de begrafenisplechtigheid doen ver tegenwoordigen door den vice-admiraal jlir. J. van Capollen, chef van 's konings Militaire Huis, en den kamerheer baron Ta ets van Ainorongcn, die Maandag naar Arol.-cn zijn vertrokken. De omstandigheden verhinderen 11. M. de koningin zelve naar' Waldeck te reizen. Te 's-rGraveiihage zijn de koninklijke paleizen gesloten. Volgens de laatste berichten blijkt de ongesteldheid dos konings volstrekt niet van ernstigen aard ie zijn en is de hooge patiënt reeds 9 weder beterend. Z. M. beeft zelfs Maandag weder zijn gewone werkzaamheden verricht. Do Minister van Oorlog heeft een ko ninklijk besluit uitgelokt, waarbij bepaald is, dat eenige bti^erlijke Rijksbetrekkingen voortaan uitsluitend voor militairen zijn bestemd, tenzij er onder hen geen geschikte sollicitanten gevonden worden, in welk geval andere personen, doch bij voorkeur gewezen onderofficieren, in deze betrekkingen kunnen worden geplaatst. Iliertoo belmoren: kamer bewaarder, bode, vaste knecht en portier bij hot Departement; van Oorlog, boekhouder, schrijver, opzichter vooralgemeenen dienst, magazijnsknecht, bediende en portier bij de artillerie-inrichting te Delft, adsistent-maga- zijnmeesler, boekhouder en opzichter dor modelkamer bij 's Rijks centrale magazijnen van militaire kloeding en uitrusting te Am sterdam, Delft en Woerden. Uilslag der verkiezing voor een lid van den gemeenteraad te llorst, den 3D Oct. Uitgebrachte geldige stemmen 1-10. Gekozen de Heer Frans Houben, koster met 7G stemmen. Du lieer M. Rullen verkreeg 5! en de Heer F. Houben, bakker 11 stemmen. Gedeputeerde Staten van Limburg hebben den Koning ter vernietiging voorgedragen bet besluit van den gemeenteraad tu Tegelc.ii, waarbij een onderwijzer buiten de voordracht van burgemeester en wethouders is benoemd. liet saldo van 's rijks schatkist bedroeg op dei» 27 Oct. jl., bij du Nederlandsche Bank 1 22.913.G40.3G:., en bij du betaalmeesters t 1.571.220.8Ü3, te samen f 21.484.Sü7.23. Dezer dagen reed een fi issche Limburg- sche sehoone, ie Spekholzerhoidu woonachtig, met haar hondenkar naar Aken ter markt. In liet naburige Horbach riep een ambtenaar haar het welbekende, barsche «halt" toe. liet kar retje, visiteerende, vond de ambtenaar eeu hoeveelheid brood, waarw.il het gewicht leis meer bedroeg dan 0 pond liet maximum, dat thans in Pruisen ingevoerd mag worden. «Mit, zuin Ober Zollamt" klonk liet rauwe be vel, en de ambtcnaai wierp zijn geweer van den schouder in het karretje. Te Aken aange komen, moest onze jongeduchier een boete van 2 Mark (t 1.20i neialeu. Déze echter niet op haar mondje gevallen, zooals de spraakmakende gemeente het uitdrukt oischtu G Mark van den ambtenaar, als vrachtgeld voor het vervoeren wai het geweer. De noodige getuigen waren weldra bij de hand, die Vei klaardeu, dat het geweer van uit Horbach tot Aken door den houd vervoerd was. De ambtenaar kreeg bevel, aan de kloe ke Nederlandsche burgeres een vergoeding Van 4 Mark te betalen zoudal deze nog eeu winst had van 2 Mark In de gemeente Weert zijn twee kinde ren aan de besmettelijke ziekte diphtheritis gestorven. De heer inspecteur van het geneeskundig Staatstoezicht heeft naar aanleiding hiervan een onderzoek ingesteld en streng toezicht be volen. De soldaat te Maastricht, die een schot met eene losse patroon in de oogen heeft be komen, is weder in zoover hersteld, dat hy zien kan. In' verband met de verandering der infan- tcrie-gewcrcii tot snelladers, stelsel »\itali,'' woidt de le luitenant der artillerie P. E. Peletier, van de werkplaatsen voor draagbaro wapenen te Delft, voor de controle op dun aan maak en de inspectie der geweren met half December te Maastricht gedetacheerd. Bij eene door den heer graaf d'Ansem- bourg te Amstenrade gehouden drijfjacht werden geschoten: 113 hazen, 12 patrijzen 1 fazant. Aan 's rijks-veeartsenijschool te Utrecht is de cursus 1888 89 aangevangen met 91 leerlingen, van welke 15 iu het vierde, 21 in het derde, 25 in het tweede en 33 in het eerste studiejaar. Er zijn 5G leerlingen, die in de school ver blijven en 39 uitwonenden. De Zeereerw. heer J. M. IJzernians, pastoor te Vlaardingen, vieidedcze week zijn 50-jarig jubileum als priester. Vele bewijzen van belangstelling vielen den jubilaris ten deel. De Nederlandsche Uitgeversbond heeft een verzoekschrift ingediend aan den minister van waterstaat, houdende aandrang, dat voor de verzending van gedrukte stukken tussehen Nederland en Ned. Oost- en West ludiühet porttarief moge verlaagd worden. De nieuwe schoolwet, of béter gezegd, de herziening uer schoolwet, is, volgens den residentie-briefschrijver van het Z. IJ., bijna gereed. Bij de openbare behandeling der be grooting zal de inhoud van het wetsontwerp bekend wezen. Indien deze ooit. wel geïnfor meerd is, dan zal de wijzigiuswet allerminst geen uittartend karakter dragon, maar een compromis bevatten, waaraan zelfs liberalen hun steun zullen kunnen schenken. De Haagschc correspondent, van de _Y. Or. Ct. sluit zijne mededeclingcn niet het volgende «Onjuist zijn de mededeclingcn, die dezer dagen in enkele bladen zijn opgenomen over het verblijf van de notarissen Andries en Vis ser. Maar ik heb omtrent een ander bekend Hagenaar, die vooreenigeu tijd van hier ver trokken is, berichten ontvangen. De heer v. d. B. v. II., een van de steunpilaren van onzen dierentuin, een man van orthodox-Pro- testantschc familie, heeft zich, terwijl juist zijn scheiding van zijne echtgenoote is uitge sproken, in Italië tot het Catholicisme bekeerd en is in een klooster gegaan. Hij was vroege)' commissaris van het Haagsche Dagblad A De hoor P jnacket' Hordijk, de nieuw benoemde Gouv.-generaal van Nod. Indië, is aldaar behouden aangekomen en op de ge bruikelijke wijze ontvangen door al de autori teiten, bij 't gebulder van het geschut en 't f pelen der muziek. I)o Maatschappij de Katholieke Illustra tie heelt haar scheurkalender voor 1889 liet licht doen zien. Men vindt er van ieders ga ding. Dan eene geestigheid, dan een vers van Nicolaas Boots, van Alberdingk Thijm, van Van der Luns, enz. enz. De uitvoering is keu rig, zooals men dat van de uitgaven der Maat schappij de Katholieke Illustratie gewoon is. Blijkens ontvangen bericht heeft op 29 dezer te Konstantinopel de onderteekening glaais gehad der overeenkomst, strekkende om le alle tijde en aan alle Staten het vrije gebruik van het Suez-kanaal te verzekeren. ütc. l il Zeeland meldt men aan hot Utr. IX, dat dezer dagen een proces-verbaal is opgemaakt naar aanleiding van het betreden, door een jager, van een perceel land, waarop met dui delijke letters te lezen stond; «Verboden toegang." Als pachter van het jachtrecht der gemeente, waartoe bedoeld perceel be hoort, vermeende hij, dat een verbod van toegang voor hem niet bestond. Natuurlijk trekt deze zaak groote belangstelling, want. werd er van rechtswege uitgemaakt, dat ieder eigenaar van den grond het recht had iedereen, dus ook een jager, den toegang te ontzeggen, dan was het jachtrecht volkomen waardeloos. De volgende regelen zullen geweid worden aan de opvoeding der veulens in den kleinen boerenstand, waartoe wij in de eerste plaats vragen Waarom komt er zoo zelden een goed paard uit de stallen der kleine land bouwers? Omdat er zelden gehandeld wordt zooals een ervaren paardenfokker het vol strekt noodigacht. De volgende voorschriften geven wij gaarne ter overweging aan onze vele lezers, die bij deze zeer belangrijke zaak veel belang hebben. Het veulen groeit het sterkst gedurende zijn eerste levensjaar; achttien, soms twintig duim. Het groeit meer in het eerste jaar alleen dan in de volgende jaren samen genomen het groeit in de hoogte en in de breedte, in de diepte van den romp en in do stevigheid van zijn beenderenstel; dat alles gaat onvermijde lijk hand in hand, en daarom heeft de voeding daarop grooter invloed in hut eerste levensjaar dan in latere jarun; ilour krachtige voeding wordt de ontwikkeling gesteund en bevor derd; door ontoereikende voeding in allo richtingen belemmerd. En omdat de groei kracht na het eerste jaar afneemt, en do latere groei niet meer zooveel bedraagt als de groei van het eerste jaar, is liet zeer moeielijiv later goed te maken wat in den beginne uedorveu werd, en blijft een -verkruppeld" veulen. De hoofdzaak is dus, dat het jonge dier vooral het eerste jaar goed verzorgd worde en krachtig gevoed en alles vermeden wat zijne geleidelijke ontwikkeling in den weg kan staan. De beste en eenvoudigste manier is, dat men het veulen zoo spoedig mogelijk er toe overhaalt, behalve de moedermelk, ook nog ander krachtig voedsel te nemen; dit is zelfs volstrekt noodig, wanneer de merrie geen best zoogdier is. Oin ze daaraan te gewennen plaatse men den voederbak der merrie zoo laag, dat het veulen er bij kan het zal spoedig met de merrie beginnen hooi of water te gebruiken, al is bet in de eerste dagen slechts uit speel zucht. Men bindt du merrie kort aan, aan het eene eind der krib, on men legt «iets beters" voor liet veulen aan den anderen kant, liefst o-ebroken of geplette hazer. Na verloop van oeni^en tijd voedert men allengs ongebroken haver. Zoodra het veulen later alleen op stal bli j ft en de merrie aan den arbeid is, geeft men het zooveel haver als het lust. Bij gebrek aan moedermelk is haver alleen voor liet veulen niet voldoende. Men heeft dan vaak beproefd hen met. koemelk te drenken, maar die valt zelden inden smaak; in ieder geval kost het veel moeite en tijd om ze aan een geregelde consumptie van koemelk te ge wennen. Daarentegen zijn de meeste veulens gaarne bereid ueue soep ie nemen van gekook te gort van (gepelde) gerst, met, koemelk aan gelengd en lauw gegeven. Die soep moet m smaak en voedzaamheid nog al voel overeen komst hebben met dc moedermelk, niet alleen omdat ze in den smaak van zeer jonge veulens valt (wanneer ze soms pas 11 dagen oud zijn), maar ook omdat men meermalen ziet, dat veu lens van zeer slechte.mclkgoofsiers zich daarbij zoo krachtig ontwikkelen als anderen, die melk in overvloei! hadden. Zelf in dit geval, wanneer dc merrie een best zoogdier is, is het nog voordeelig de veu lens gedeeltelijk met zulke gortsoep to voeden vooral voor den kleinen landbouwerlo. omdat de veulens haar moedor, die het ge woonlijk druk genoeg op het land heeft, spoediger kunnen ontberen, en 2o. omdat veulens, die daaraan gewoon zijn, zonder na deel vroeger gespeend kunnen worden dan

Peel en Maas | 1888 | | pagina 2