[Buitenland. Belgie Frankrijk Duitschland Engeland Zwitserland Italië Amerika Nederland. maken om den Oosten ['ij k se hen in- 1 vloed in Sorvie te knakken. Ook op dit gebied is er kortelings eene «ontnuchtering" geweest, door dat het officieuze otgaau van vorst Bis- mark met eene genoegzame duide lijkheid, voor Milan en tegen de ■vrouw Natalie met haren lJuitsch- vijandigen aanhang, partij trok. I)e Russen mogen zich daarover niet te Jeurstellen, dat Servië Duitschland nader aan 't hart ligt, dan Bulgarië. Betrekkelijk dit laatste schijnt de Duitsche rijkskanselier, ter wille des vredes, de Russen eene zekere be wegingsvrijheid toe te staan en Oostenrijk de gepaste tegen-pogingen alleen te willen overlaten. Een voor uitrukken der Russen in Servië zou echter een aanval zijn op de belan gen, welke Oostenrijk zonder twijfel toekomen, eene poging om 't status quo te vernietigen, waarop do vrede tusschen beide concurrenten op den Balkan tot hier aan beiust heeft. Wij twijfelen niet, dat Oostenrijk do hulp van Duitschland ten volste zal vinden, als het er op aankomt, Servië aan de Russiticeering te ont trekken. Als eene verdere bijdrage ter ontnuchtering dor Russen is ook d« de reis van den aartshertog Albrecht van Oostenrijk naar Berlijn en des- zelfs uitstekende ontvangst. Doze gebeuitenis is in zekeren zin de in lossing van een moreelen sluitsteen in 't bonds gebouw van 1879. Het schijnt wel, dat do laatste grieven, sinds 1806, nu uit den weg geruimd zijn, dat in de Oostonrijkschc leger- kringen even min als in de politieke toon aangevende kringen geen ruim te voor wrok df wantrouwen tegen over de Duitsche politiek meer over is. Be reis des Duilschen keizers naar U Oostenrijksche hof en in zekeren graad ook 't bezoek van keizer Wil helm aan koning .Humbert, zullen op de Russische .doldriftigheid verder verkoelend werken. Willen wij hopen, dat de Russen ter wille des vredes, al zij 't des noods ook met dwang verstandig gehouden worden. Een niet onbelangrijk maatschappelijk ver schijnsel is 't, dat deze week vele Belgische socialisten uit Luik, Brussel, Gent er. Ant werpen, zich in laatstgenoemde plaats met vrouw en -kind inscheepten naai- Buenos- Ayres. Allerlei ambachten waren onder hen vertegenwoordigd. Zij vertrokken met een schip van de Norddeutsche Lloyd. De Minister van Oorlog zal voorstellen, aan de Duitsche grens een sperfort te doen bouwen om eventucele schending der neutra liteit door Duitsciic troepen te beletten. Maandag-ochtend is te Brussel op ruim &5jangen leiftijd overleden de Minister van .Staat baron J. J. d'Anethan, de vader van België's gezant te V Gravenhage. Reeds sedert jaren was deze verdienstelijke staats man, de leider der katholieke party in don Senaat, lijdende, zöódut hij reed* in Novem ber 1885 zich genoodzaakt zag het voorzitter schap van den Senaat neder te leggen. Baron d'Anethan was den 23. Apt il 1803 geboren en trad reeds in 1824, onder de regeering van Willem I, in de magistratuur op als substituut aan het parket der Brussel- ache rechtbank. .In 1850 benoemde koning Leopold I baron •d'Anethan tot Minister van Staat. liet Kabinet van 2 Juli 1870 maakte plaats voor liet Ministerio-Malou, waarmede de ministerieel» loopbaan van baron d'Anethan was afgeloopen. De plechtige teraardebestelling van het stoffelijk overschot heeft hedenmorgen (Zater dag 13 Oct.) plaats. Een dienstmeisje Sophie Tobhe, dat den hoogs te n prijs (frs. 100,000) der Brusselsche tcntoonstellings-lotery gewonnen heeft, had haai* lot niet gekocht, maar in een schoenen winkel hij het koopen van een paar laarsjes ten geschenke gekregen. De gelukkige win ster heeft weinig edelmoedig aanstonds haren vrijer bedankt, waarschijnlijk omdat zij thans op eene betere partij aanspraak maakt. Het aantal vrouwen in geheel het rijk, die gedecoreerd zijn geworden met hot ronde ridderlint van liet Legioen van Eer, bedraagt 34: 20 haror zijn Zuster van Liefde en van die 20 religieusen hebben 7 het ridderteeken verdiend op het slagveld, waar zij te midden van den kogelregen de gekwetsten verbonden. De sohilderos Rosa Bonheur, die gedeco reerd werd door keizer Napoleon III, is do eenigo vertegenwoordigster der kunst. Mevrouw Pigot ontving de decoratie na den Fransch-Duitschen oorlog, wegens hare diensten, by de ambulance bewezen. Nog vier andere vrouweu zijn wegens hel denmoed, op do slagvelden betoond, met het ridderteeken begiftigd. Tot de vrouwelijke ridders behoort ook do echtgenootc van den beroemden Afrika-reizi- ger, mevrouw Dieulafoy. liet oprichten van standbeelden is reeds een voorwerp van oplichterij geworden. Een geestdriftig republikein, zekoro Haltier, is met de som, hem toevertrouwd door het comité tot oprichting van een standbeeld voor Paul Bert, verdwenen; hij is echter door de politio te Konstantinopel achterhaald, doch men schijnt weinig geld meer in zijn bezit te hebben gevonden. Het wilde trouwens mot de inschrijvingen toch al niet te best vlotten. Het anti-cloricale Frankrijk is niet zeer dankbaar jegens dien verwoeden anti-clericnal en vermaarden hon- denpijniger (gelijk men weet gebruikte prof. Paul Bert, later gouverneur-generaal van Tongkir., steeds levende honden voor zijn ontleedkundige studiën); de inteekenlijst sloot met een totaal van slechts 1G000 francs. Nu zijn ook nog die 16000 francs gevlogen. 'üfi Eene groote menigte mensehen was 11. Vrijdag ochtend reeds ton acht ure aan het Oosterspoorweg-station te Parijs bijeen om Boulanger te zien terugkoeren. Alle Boulan- gistische bladen toch hadden gemeld, dat hij ten negen en een half ure zou aankomen zelfs de afgevaardigde Laur, een van Boulan- ger's vertrouwelingen, had er zich laten vin don, en liet rijtuig van den generaal stond te wachten. Ouk was er eene sterke politie macht op de been. Maar hij kwam niet. Groote teleurstelling dus. Later werd gezegd, dat Boulanger reeds te Pantin was afgestapt en van daar naar Parijs met een rijtuig is vertrokken. Boulanger is dus in Parijs terug. Een redacteur van de Inlransigeant is naar zijn huis gegaan om hem te .-interviewen" en heeft hem thuis gevonden en gesproken. Ten gevolge van het proces tegen Gelf ken, bobben do hoofdredacteuren van de Kreuzxeit. en van de Post elkander zóó hevig aangeval len, dat de eerste met den laatsten wilde duelleeren. Kaysler van de Post weigerde, en verklaart heden openlijk, dat hij er niot toe wil bijdragen dat de revolver als politiek argument in do Duitsche pers wordt in gevoerd. Volgens gerucht, heeft Golfken's familie den keizer om genade gevraagd. Als curiositeit deelt de K<An. Volkszig. mede dat in hot klooster der Benedictijnen te Metten de abt Braununiller heet, de prior Kormnüller, de subprior Mittennüller en als eerste op de lijst der paters voorkomt pater Freymüllor. Nog een der pators heet Muller tout court. Te Cordingen bij Fallingbostel in Han nover is verleden week een kruitmolen in de lucht gevlogen. Twee arbeiders werden ge dood en twee zwaar gewond. Een Russische 1*001 met name Hirscli Isaac Ostrowsky is te Berlijn gearresteerd, die een der beruchtste internationale gauw dieven mag genoemd worden. Zijne gauwdieverij bestond hierin, dat hy in de hotels des nachts in de kamers der rei zigers wist te komen en hunne brieventas- sullen, portempnnaies, enz. weg te kopen. Op die nachtelijke tochten draag hij een zwarte chain bred oak, zwart mutsje, zwarte kousen, en wist hij zoo stil en behendig te sluipen, dat wanneer een ïeiziger sums plotseling ontwaakte, hij toch maar meende te hebben gedroomd. Nadat de diof op die manier te Londen, Parijs, Weeuen, ltoine, Milaan en andere steden jaren achtereen in de hotels die kunstgrepen ongehinderd had voortgezet, werd hij teil slotte in het hotel Kaiserhof te Berlijn op hecterdaad betrapt en gegrepen. De zoogenaamde Kaisermanöver zullen, naar de Bcrhjner correspondent van de liuln. Volksztng. ver neem l, hel volgende jaar. op verlangen des keizers, gehouden worden in de Rijnprovincie. Het 8. armeocorps zal dan aldaar tegen het 7. manoeuvreeren. Een kamerlakei des keizers is te Pots dam in hechtenis genomen. Do hofleverancier Günther te Potsdam was naar Berlijn gegaan om een som van circa 5000 mark in te eas- seeren. Toen hij liet geld had begaf hij zich naar een kolfiehuis en kwam daar in druk gesprek met een drietal drinkers, toevallig ook uit Potsdam vnnfl.ian. Het eene po'je bier na het andere weid besteld, totdat Gün ther eindelijk opstond 4n betaalde. Hij haalde een bankbriefje van KO mark uit eon groote enveloppe, waarin do rest van het papieren geld zat. De drie h&alden hern nu over te blijven tot den laatsbn trein, en hij ging weer zitten. Met hup vieren spoorden zij naar Potsdam en een JJer onbekenden iiad de vriendelijkheid Günther met een vigelante naar huis to brengen. Deze miste echter den volgenden ochtend do enveloppe niet gelds waarde. Hij informeerde in 't Berlijner koliie- liuis en daar had een aer kellnors gezien, dat een van de heeren toen reeds gepoogd had hem de enveloppe te ontfutsolenhij had echter gemeend dat:liet scherts was. De bedoelde persoon ble$k. een lakei des keizers te wezen; hij moet reeds bekend hebben. Uit Simla wordt gemeld: dc Emir van Af ghanistan bericht, d;<t zijne troepen eene overwinning op IshaJt-Khan behaald hebben bij Jaslikurgan, welke stad zij ingenomen hebben. Ishak-Khan is op de vlucht. Kolonel Crookshaik, bevelhebber van eene kolonne, is bij de expeditie in de Zwarte Bergen zwaar gekwetst geworden. Eene andere kolonne heeft daarop de hoogte van den berg bezet. Omtrent de overstréomingon in Zuid-Frank rijk en Zwitserland wordt nader gemeld Door aanhoudende kogen is de Rhóne sterk gewassen. Van de Est-Lyon spoorlijn is een spoorbrug weggespoeld. Te Bol ley heeft het water groote schade aangericht. Ontzetlende berichten komen uit Zwitser land, waar overal het verkeer stilstaat. In da kantons Frcibu'g, Basel en Bern zijn ongelukken voorgevallen tengevolge van de zware regens, die de bergstroomen plotseling deden zwellen. Het spoorwegverkeer moest hier en daar wegens grondverschuivingen gestaakt worden. Genève en omstreken is in den nacht van 2 op 3 dezer door een hevig onweder geteis terd, tengevolge waarvan een aantal gemeen ten aan de Fransch-Zwitsergrens overstroomd werden. Te Aunemasze, waar het station onderliep, sloeg de bliksem in een huis, dat geheel afbrandde. Wegen waren onbruikbaar, ook de spoor weg van Bellegarde naar Evian. De schade is aanmerkelijk. Uit Bern wordt bericht dat de lagere deden de>' fid) zijn .overstroomd, en vele huizen dreigen ii? te storten. Uit Rome wordt gemeld, dat de Duitsche gezant bij het Vaticaan, ven Sehloezer, thans in een onderhoud met den Paus voor goed ceremonieel heeft geregeld, dat gevolgd zal worden bij het hezock, hetwolk kei/er Wil helm nan Leo XIII zal brengen. De keizer zal den 11. dezer te Rome komen en den volgenden dag zicli naar het Vaticaan begeven in een open rijtuig, getrokken door vier paarden, die, gelijk ook liet rijtuig, voor dat bijzondere doel uit Berlijn daarheen gezonden zijn. Do keizer zal niet van het hotel van het Duitscho gezantschap hij de Itnliaansche regeoring, maar van dat der Duitsche am bassade hij .bet Vatikaan, en wel zonder es corte, naar den paus rijden. Z. H. de Paus heeft zich zeer tevreden betoond over den spoed, waarmede do keizer op het Vatikaan koint. Hij ziet daarin een bewijs van veel waardcering. Men heeft zeer opgemerkt, dat de pause- Hike nuntius to Weenen herhaaldelijk met keizer Wilhelm en met. diens minister graaf Herbert von Bismarck in gesprek is geweest. Een telegram uit Rome aan de Figaro meldt, dat men op het Vatikaan zeer voldaan is over de verklaringen, welke von Sehloezer, on middellijk na zijn terugkeer uit Duitschland, dezer dagen tegenover den H. Vader heeft afgelegd. De gezant heeft volgens genoemd blad, verzekerd, dat Willem II zich mot ge willigheid aan alle formaliteiten onderworpen heeft, die men van hom zou willen eischen om den II. Stoel niet te krenken. In 1883 begaf de toenmalige kroonprins Frcderik zich van uit het hotel van don Duitschen gezant hij het Quirinaal in eon huurrijtuig naar het Vatikaan. Opmerking verdient, dat de keizer heel spoedig den Paus een bezoek brengt. Volgens een telegram uit Rome werd kei zer Willelm gister middag ten 4.15 aldaar verwacht. De stad is vol vreemdelingen, de aanstalten voor de versiering overtreffen alle verwachting. Alleen voor de opluistering van het Quirinaal is 050,000 frs. besteed. Bij het loggen van den eersten steen voor een Fonische katholieke kerk te Reading in Pennsylvania is 11. Zateidng destelling inge stort, waarop een aantal toeschouwers elk ander verdrongen. Meer dun honderd per sonen werd#u daarbij min of meer ernstig gew ond. VENRAY13 October. Bij kon. besluit is benoemd tot kapitein bij de divisie maréchaussee in Limburg de le luitenant Alard van die divisie. Bij kon. besl. is de heer J. W. IIVos sen, benoemd tot burgemeester der gemeente Noorbeek. Aan het schriftelijk examen ter verkrij ging eener akte als onderwijzer en onderwij zeres, Maandag te Maastricht gehouden, heb ben deelgenomen 40 mannelijke en 11 vrouwelijke candidaten. Een mannelijke was niet opgekomen. Akte-examen. 9 October: geëxamineerd 8 cand. toegelaten: H. P. A. L. Bloeiners, te Tegelen, en M. van de Ven, te Horst. 10 October: geëxamineerd 8 candidaten, van welke slaagden Th. IJ. Janssen, van Herten J. H. Coonen, van Echt Th. E. Kruijtzer van St. Odiliënberg en W. J. Plutn van Kerkrado. De heer Ferdinand Verscheure van Roermond, heeft met gunstig gevolg bet candidoats-cxanicn in de rechtswetenschap afgelegd. Op do intornationalo tentoonstelling 1888 te Sydney, Australië, is aan den lieer dr. A. Haagen, fabrikant van verfstoffen te Roermond, toegekend de gouden medaille met diploma, voor zijne ingezonden veilstolïën. Voor eenigen tijd werd door do justitie te Maastricht huiszoeking gedaan in de wo ning van zekeren M., gewezen agent van politie aldaar, naar verschillende antiquiteiten van groote waarde, welke door mevrouw \V. vermist werden en die M. in bewaring had gehad. Bij geen der huiszoekingen evenwel werd iets gevonden. Thans is het de justitie mogen gelukken do vermiste goederen op te sporen. Eenige porseleinen voorwerpen wa ren verkocht aan een koopman in oudheden te Roermond voor ongeveer 500 frank, en 5 prachtige groote Chineesche vazen aan een koopman in oudheden te Utrecht voor f IGOO. Beiden verklaarden deze voorwerpen van M. te hebben gekocht, die beweert, dat zij zijn eigendom waren, als hebbende ze vim mevr. W. ten geschenke gekregen. De Courier de la Mcuse verzekert, dat het groote lot van 100,000 francs dor Brus selsche tentoonstelling gewonnen is door Sophia Tobben, dienstbode te Ixelles, bij Brussel, geboren te Neer oud 24 jaren. Christine Rutten. een 80 jarige dienst bode bij de familie Weck te Sittard, mocht dezer dagen den dag herdenken, waarop zij als 10 jarig meisje hij genoemde familie in dienst kwam. Zij is sedert onafgebroken bij dezelfde familie werkzaam gebleven. De oude Christine verricht nog steeds met lust en ijver hare gewone werkzaamheden. De opbrengst van den fecstbazar, door de sociëteit -Momus" te Maastricht op 9, 10 en 11 September gehouden, vermeerderd met de ingekomen geldelijke giften, bedraagt f 14,000, wolk bedrag gestort wordt in het fonds tot oprichting van een Oude Mannen huis. In aanmerking nemende, dat alsnog een groote loterij, met de niet verkochte schilde rijen. kunstvoorwerpen enz. als prijzen volgt, en dat reeds van een 6-tal tooneolgezelschap- pen in Nederland en België toezegging is ont vangen, dat zij in den loop van den winter ten voordcelo van hetzelfde fonds, geheel op eigen kosten, te Maastricht uitvoeringen komen geven, dan blijkt, dat -Momus" het goede doel volkomen heeft bereikt. Voor do arrondissements-rechtbank te Maastricht stond Woensdag terecht: Mat ia Johanna Ilermse, huisvrouw van Johannes Marines Ilermse, oud 29 jaren, wonende te Maastricht, thans in hechtenis, beschuldigd \an op 29 Augustus 11. m de woning van Nicolaas Duijzens, in de St. Anloniusstraut te Maastricht, waarin hare familie en nog andere familiün kamers bewoonden en die gelegen is naast en tegenover bewoonde hui zen, brand to hebben gesticht niet het oog merk om zich en haar man ten nudeele van de assurantie-maatschappij «La Belgique", waai bij zij de goederen, hun toebehoorende, voor een bedrag van 112000 verzekerd had, torwyl deze slechts eene waarde van tl 43 vertegenwootdigden, te verrijken met de assurantie-penningen door, niet het opzette lijk doel om brand to stichten, op eenige meubels en planken op den zolder boven de door haar bewoonde kamer eene hoeveelheid petroleum uit tc storten eu van uit hare kamer, na in het plafond twee gaten te heb ben gemaakt, om zoodoende gemeenschap met de zolder te krijgen, eerst eene kaars en later, toen dit wegens de dikte dor zoldering niet gelukte, eene brandende petr.-lamp tegen die gaten te houden, tengevolge waarvan het ladwerk van het plafond vlam heeft gevat en de medebewoners van dat huis niet alleen gevaar voor de hun toebehoorende gocderon, maar ook levensgevaar ontstond. De beschuldigde heeft volledige bekentenis gedaan. Door het O. M. is oen gevangenis straf van twee jaren gerequireord. Mr. Sassen als verdediger optredende, trachtte te bewij zen, dat de bekentenis van de beklaagde op zich zelf stond en door niets wordt gestaafd, en overigens dat de misdaad door de boklaag- de wel voorbereid, doch niet door haar is uitgevoerd. Hij concludeerde derhalve tot uitspraak. Uitspraak over 8 dagen. Sedert 26 jaren lieerscht in Limburg een abnormale toestand ten opzichte der den- nenbosschen. Er wordt daar nl. eene grond belasting gelieven van tot denuonhosch ont gonnen heidegronden, welke in andere pro vinciën van die belasting bevrijd zijn. De reden hiervan is een verzuim van dc admini stratie om de resolutie van lö Juli 1861, regelende die aangelegenheid, ter kennis van den provincialen controleur in Limburg te brengen. Thans heeft de minister van finan ciën aan Ged. Staten op hun herhaald verzoek medegedeeld, dat voortaan ook in Limburg gecne grondbelasting van de bedoelde perceo- len zal worden geheven. Do Commissarissen des Konings in Noord-Brabant, Geldei land, Overijsel en Limburg hebben do medewerking en onder steuning fier gemeentebesturen ingeroepen ten behoeve der onlangs opgerichte -Nederland- sche Heidemaatschappij", die zich de ontgin ning van heidevelden, duinen en andere woeste gronden in X<- I *rland ton doel stelt en waarvan Z. M de Koning het bescherm heerschap aanvaard heeft. Deze maatregel verdient dubbele waardeering, omdat de ontwikkeling der jeugdige Maatschappij niet alleen in verband staal met de belangen van die gemeenten, waar de te-ontginnen gronden worden aangetroffen, maar o <k met de wel vaart van vele andere, wier belangen nauw verbonden zijn met de welvaart der platte landsbevolking. Daarenboven zal een nieuw arbeidersveld geopend worden voor veie plat telandsbewoners, die thans elders een. best aan. moeten zoeken of zonder bestaan rondloopen. Aan de uuivorsiteit van Amsterdam werd deze week bevorderd tot doctor in de rechtswetenschap op proefschrift: -De pisto le in de gevaugenis," de heer I. J. Lion, geb. te Boxmeer. Naar de -N. R. Ct." verneemt, bestaat bij de Russische Regeering het voornemen dezelfde tarieven voorliet vervoer van graan toe te passen, welke voor moei bestaan. Tevens zal voor meelbestem I voor uitvoer, eene reductie op de nieuw bewerkte vrachten worden toegestaan van 10 pCt. De minister van Binnenlandsche Zaken heeft uitgemaakt, dat de gemeenteraden be voegd zijn bij verordening te bepalen, dat de openbare onderwijzers zich outlioudeu moeten- van privaatonderwijs te geven. -Art. 35 der wet (aldus luidende het is den onderwijzers op straffe van ontslag verboden handel te drij ven of eenige nering of beroep, behalve het geven van onderwijs uit te oefenen), zegt de minister, laat den Raad bevoegd in liet belang van het onderwijs in de gemeente, eene be perkende bepaling vast te stellen." Bij de lih. Nijgh Van Ditmar te Rot terdam is het eerste nornmor verschonen van De Vogeltcereld, weekblad, gewijd aan onze gevederde huisdieren. De redactie, bestaande uit deskundigen en eenige bekende liefhebbers, stelt zich ten doel te leveren: Beschrijving van verschillende vogelsoorten. Wenken en raadgevingen bij het aankweeken en houden vooral van nuttige vogels alshoenders, eenden, ganzen, enz. zonder daarom de anderen te vergeten. Verder zal het blad een rubiek vragen en antwoorden hebben en zijn lezers op do hoog te houden van de verschillende tentoonstel lingen. De afdeeling Utrecht van de Koninklijke Nedoilaiidsclie Vereeniging tot bescherming van dieren reikte Woensdag belooiiingen en getuigschriften uit aan 23 agenten van politie, üie zich verdienstelijk hebben gemaakt, ten aanzien van de bescherming van diereu. In de Groote Kerk te Arnhem is men bezig met het laten zakken van een gedeelte van den vloer. Bij !.c werkzaamheden is een grafkelder open ge.voinen, waarin men een, nog in hot geestelijk gewaad gehuld lijk van een priester vond, die daar, zoo meent men althans, reeds in 1523 is begraven. Een kelk houdt het lijk in de hand. De stof van het ge waad is nog goed bewaard gebleven. De Groote Kerk dagteekent van het midden der 15e eeuw in 1452 werd met den bouw aauge- vungeii, ouder hertog Arnoud van Gelder; maar zij was iu 1491 nog nog niet voltooid wegens liuantievle mocielijkheden. In een der dagbladen leest men de vol gende advertentie -Honorabele betrekking." -Voor een R. Oath, persoon, uit deftigen stand, bestaat weldra gelegenheid burgemees ter te worden van een groot, fraai gelegen dorp. Strikte geheimhouding verzekerd. Adres" enz.

Peel en Maas | 1888 | | pagina 2