Frankrij k Buitscliland Oostenrijk Nederland. Kerkelijke Berichten. Landbouw. '•mnjoor Bart.teiot vermoord is en meldt tevens tlat Jameson, die de expeditie wilde voort- zetten, ten gevolge der koortsen die op het •station Bangalos lieersehen, overleden is. Do gewezen maarschalk. Francois Achi 11e -Bazaine is don 23. dezer, o\ou voor midder- •ïiauht, te Madrid overleden, li ij leed aan •eene hartkwaal, die in 1885 door eeiien val van het paard verergerd was. Hij was den 13. Februari 1811 te Versailles geboren, trad op Éi twintigste jaar bij het. Vreemden legioen in dienst als soldaat, en weru reeds na vier jaren tot officier bevorderd. Tijdens den Krim oorlog was hij brigade en werd hij divisie-generaal. In den Stag bij Sülfeiiuo onderscheidde bij zich weder, en bij de expe ditie naar Mexico volgde hij generaal Forcy als opperbevelhebber op. In Frankrijk, teruggekeerd, ontving hij in 1304 den maarschalksstaf. Den 10. December 1873 werd hem die by vonnis van den krijgs raad, op grond van zijn gedrag als opperbe velhebber van hot leger in Moiz in 1870, weder ontnomen en hij ter dood veroordeeld. De straf weid m 20jarige gevangenisstraf veranderd, te ondergaan in i et fort Si. Mnr- guei ite tegenover Cannes. Van daar redde hij zich duor eene steun moedige vlucht, eu sedert dien tijd leiTde litj vergelen m Spanje, liet geboorteland zijner gemalin. In het vooijaar van 1883 gaf hij een boek uit, aldus getiteld r -Episodes uit den oorlog van 1870 en liet beleg xan Met/,, door Fran cois Achille Bazaine, ex-fusilier van hel 37ste, ex hoofdofficier in dienst van Spanje, ex- maarschalk van Frankrijk, réfugié in Spanje sedert 1871." Daarin verhaalt hij, hoe hij in den nacht van 14 op 15 Augustus keizer .Napoleon ont moette ie Longeville hij Met.z en deze hem groote voorzichtigheid aanried, en toch vooral te zorgen dat er geen nieuwe zware nederla gen werden geleden. Napoleon hoopte nog op tusschenkomsi der mogendheden. «Ik verwacht een antwoord van den keizer van Oostenrijk en den koning van Italië, zeide hij, iaat ons niets in de waagschaal Mollen door overhaasting eu laat ons vooral nieuwe nederlagen voorkomen. Ik reuen op u." Den keizer verlatende, om naar het hoofd kwartier ie gaan, wandelde Bazaine door een zaal van liet hotel, vol officieren, die hem toe riepen «Gij zult ons wel uit dit wuspeunest halen, niet waar, monsieur le marêchal 'V Waarop Bazaine antwoordde «Ik zal doen wat ik kan, ik heb er evenveel belang hij nis u." Te Gravelotte ontmoette Bazaine den keizer welke dien dag jarig was, weder. Hij felici teerde hein en bood hem een bouquet aan, dat hij in den tuin van zijn logement geplukt had. Napoleon dankte met een paar woorden en vroeg luide, zoodat alle officieren van zijn huis het konden liooren: «Moeten wij ver trekken Do troepen die retireerden kwamen den weg over voorbij de herberg waar Napoleon en de keizerlijke prins hun kwartiei hadden. De soldaten, door het ongeluk terneer gosla- mot een spoedige aankomst van 't schip in de Nieuwe Wereld. Zij lieten zich echter met uit het veld slaan, en toon eindelijk de bruid ook een goed woordje deed, schoot 't «zijn eerwaarde" gelukkig te binnen, dat hij vergeten had zijn bissehops volmacht t,e vra gen óm des nuods een huwelijk aan boord te sluiten. Dillon verklaarde, dat hun huwe- ■welijk niet wettig zou zijn en daarom kon en mocht hij heit niet in den edit vereeni gen. Hiermede moesten de jongelieden tevre den zijn. Een toevallige omstandigheid gaf aanlei ding, dat zijn geheim verraden werd. Op een goeden dag waren er Jiooge stortzeeën, het schip schudde en stampte geweldig. Aan het middagmaal zat «zijn eerwaarde" aan de rechterhand van den kapitein, die hem juist een schapen boutje presenteerde, toen het schip een verontrustenden sehok kreeg. Eenige tafelborden en schalen vlogen den «priester" tegen het lijf en bemorstten zijn toga met •saus on andere spijzen. Zelf viel hij hall'op •den grond. Dat was te veel voor den dril'tigen Dillon hij vergat zijn waardigheid en liet •een paar sterke uitdrukkingen liooren, die een priester niet kunnen ontvallen. Hij don derde even door, doch keek spoedig be schaamd en verontrust voor zich, wakker geschud door liet uitbundig gelach der mede passagiers. Ilij had zijn rol vergeten. l)e kapitein vooral lachte luidkeels en zei einde lijk «Zoo, zoo, mijn goede heer, ik had u al lang in verdenking. Ik kan wel begrijpen wat gij zijt. Wees echter niet bevreesd. Gij zijt hier veilig." Van dien dag af legden Dillon en Smyth -hun maskers af en genoten zij een zeer goede verzorging en vele attenties van den Engel- schen zeeman. Een ander revolutionair, O'Gorman, bijge naamd de jonge Richard ontsnapte per schip van Limerick naar Constantinopel. Hij was :£en zoon van een bemiddeld koopman te Du- gen, zagen haast niet. om naar don keizer en zijn zoon, ofschoon zij, een paar dagen gelo den, beiden nog zoo geestdriftig hadden toegejuicht. Bazaine antwoordde den keizer dat hij nog wel wat wachten kon. Dit antwoord scheen Napoleon t.e bevallen en hij hernam luide -Wij blijven nog, liecren, maar de bagage moet opgeladen blijven." In dit boek werpt Bazaine de schuld op andere generaals. erledon jam* werd nog <bu>r eemm half waanzinnige een moordaanslag op Bazaine gepleegd. Abbé Mallet, pastoor te Limoges, hoeft, uit New-York bericht ontvangen van liet. overlijden van een verren bloedverwant, dio bom tot, universeel erfgenaam beeft b'Minemd. Hei vortrioiren van den erflater woi dt geraamd op 45 millióen francs. De Kijk .«kanselier hooft, verklaard dat. hij dn ill de Deutsche Rundschau verselrineiulo uittreksel uit. het '/.noimnnamdo dagboek van keizer Fredorik, na inzage te hebben genomen van den tekst, beschouwt als verdichtsels. Tie Duitschors schiinen in Australië al even onvom-spopilK te zijn als in Afrika, in Nieuw-Zeeland als in Zanzibar. Dn Duitsché consul. Branders, heeft de onvoorzichtigheid gehad den opvolger van Malifoa (den door de Dtiitsehers algnzeften en in gevangenschap moegevnerdpii koning van Samoa) te willen herstellen in al de vroegere macht van den onttroonden vorst. Hiermede waren do in boorlingen niet gediend; zij wilden Mali ton terug zien komen, of anders geen koning. De beschermeling van Branders, het stamhoofd Tnnmse*.e is in Samoa niet populair. Dien tengevolge ontstond er rebellie. Do aanhan gers van Malifoa vatten de wapenen op, en consul Branders, nan het hoofd der partij van Tnmasere leverde hun slag in een der wonden. Hij verloor 7, do opstandelingen verloren 3 man; het aantal gewonden aan weerszijden is aanzienlijk. Brander heseluk t slechts over 1400 manschappen; de gewa pende oproerlingen zijn reeds ten getale van 3000; de Duitsche vloot zal weer tussehcu beide moeten komen. Aan de Times wordt uit Zanzibar ge meld, dat de beweging in het. kustland tegen de Duitschers aanhoudt. De toestand wordt, dreigend. Do stammen aan de kust eu de agenten der Duitsche Oost-Afrikaauscho maat schappij liggen mot. .elk«a,v. overhoop. De bemanning van de Leipzig is in Bagomajo geland en hóeft 100 inlanders gedood. De expeditie tot ontzet van Emiu-pacha wil nog niet vlotten. Dr. Beters zeide op een meeting to Hannover dat het comité gaarne steun had van Engeland, den Congo-staat en Egypte. Doch liet Duitsche gouvernement zelf schijnt weinig genegen om eenige subsidie toe te staan. Aanhoudende zorg der regeering voor het onderwijs. De groothertogelijke school commissie te Mainz heeft bevel gegeven dat blin en kon zich dus nogal eenige kosten vor- ooiiooven, om zich te beter in veiligheid te stellen. Te Constiintinopef mocht hij echter niet blijven. Met zijn vriend John Ü'Domiel trachtte hij naar Algiers Le komen. Nadat zij zich voel moeite hadden gegeven, slaagden zij erin de paspoorten meester te worden. Enkele medeplichtige revolutionairen wis ten over Londen naar Parijs te ontkomen. Doch niet allen waren even gelukkig aan de ijverige nasporing der poliiie door list en vermomming te ontgaan. Met liet lot van Mae Ma li us moet men eeiiigszins deernis ge voelen. Deze Ier had zich als handelsagent te Liverpool gevestigd en maakte goede za ken. Du lieldo voor zijn vaderland deed hem echter besluiten zich onder opstandelingen te scharen. Hij werd een mede aanvoerder van de oproerige bende, die, zooais wij zeiden, door tussoiiehkomst van de geestelijkheid nimmer tot een daadwerkelijk krijgvoeren overging. Toen de politie hem op de hielen zat, ont kwam hij gelukkig naar Liverpool en waande zich reeds veilig, zoodra het landverhuizers- seliip iV. D. Chancewaarop hij zich bevond, de haven verlaten had. Maar o wee, nau welijks is men op zee, of de kapitein bemerkt dat er een verzuim heeft plaats gehad. Hij loopt de haven van Queenstown in. Juist was tot overmaat van ramp een kantoorklerk met een groote som gelds aan den haal. De politie was van oordeel, dat de dief wel aan boord van de Chance kou zijn. De zonen van den heiligen Hermandad lieten .alle passagiers op liet dek de revue passeereu en waren niet weinig verheugd, dat de lersche onrustzaaier, op wiens hoofd een groote premie stond, hun zoo onverwacht in handen viel. In 1840 waren in Noord-Amerika meer lersche revolutionairen dan in Ierland, terwijl zij, die niet hadden kunnen ontsnappen, meest allen naar Australië werden verbannen. na 1 Jaimiri geen thenn schriften nf schoon- schrift-cahiers niet blauwe lijnen meer mogen gebruikt wardenalle cahiers moeten zwart gelinieerd zijn. Dit bevel berust op het rap port eeuer oogheelkundige commissie. Het volgende jam' (in 1890) moeten ze mis schien rood gelinieerd zijn. Als men dan de linieci'-fabrieken maar tijdig waarschuwt. Het blijkt met don dag duidel jker, dat het op aanstoken van den liberalen protestant- sohen minister president Koloman Tisza m- weest is, iJ:c reeds huig een voorwendsel zocht, om tl-Mi" tegenstand van knrdin ml Simor mgr. Si ros/,mayor en liet overige episcopaat te breken), dal de keizer zicli op onbeleefde wijze uitliet over oen reeds baast vormten leiegram. De gGjze kericvuogd, die zich in Onalië zoo verdienstelijk maakte voor kunst - en wetenschappen, wiens onderwijs- en w<>l- dmligaeids-stictiliiigeii beroemd zijn, had wel iels anders verJiend dan een ruw verwijt. De liberi^', protestant, Tisza 'hoeft wijlen iooneii, dat wie zich legen zijn politiek ver zet, hij den keizer in ongenade valt. Da Conservatieve partij in llmig u-ije. die toch al niet veel moed had, wordt er nog moedeloo- zer door. Doch mljisscheii verliest ook het keizer schap steun. De Bnlgaarsehc rno^erben.Ie, dio voor eenige dagen hij Dubnitza drie personen <>e- vangen nam, is rijdag- door de gendarmes aangevallen. Twee der gevangenen werden bevrijdde derde bezweek aan de gevolgen der misrnuideliiigen, welke hij van do roevers onderging. Een roever werd gedood, oen ander gewond; de overigen vluchtten in vei>c!nUeiide 'richtingen. lie onlangs in hechtenis genomen mover Savofl', die behoort had Lot de bende, welke de hoeren Lütidler en Binder bij hot. spoor wegstation Belle va wegvoerde en eerst na. lange onderhandelingen tegen hoog losgeld de vrijheid terugga!, ziet. het> einde van zijn proces nog niet naderen; hot wacht nog op de overlegging van de brieven, die over hun losgeld gewisseld zijn. Inmiddels heelt de Regeereng strenge straf laten voltrekken aan die bewoners uit dun omtrex van Bellova, welke met de movers in verstandhouding stonden. Een gehuem van 19 hutten, bewoond door 120 immneii, vrouwen eu kinderen, waar de mover* in het bijzonder hulp vonden, is in brand gestbken, nadat het vee der bewo ners verbeurdverklaard en zij zeiven uit hunne \vooii(i>h|tis verdreven waren. De aahvwLv. ér 'dér boniiè lrouüt zich met eenige kameradeii nog in de bergen van Bel lova op, in een schuilhoek, die ongenaakbaar schijnt te zijn voor gendarmes of soldaten. Men vertrouwt echter, dat zij, als de sneeuw begint te vallen, gedwongen zullen zijn af te dalen naar plaatsen, waar zij aan de overlie den niet meer zullen kunnen ontkomen. YENRAY29 September. Z. M. heeft benoemd tut surnumerair der belastingen den lieer A. Tunnaur te Thorn. Z. M. lieufp herbenoemd tot burgemeester der 'gemeente Valkenburg den heer inr. li. J. Gli. Loiscl, en tot burgemeester der gemeente Bi'oeksitturd den lieer J. Sclirijen. De echtelieden Fran ei sous Vermeulen en Gcrtrudis Vlek keu, alhier, vierden Dins dag jl. hun gouden bruiloftsfeest. Wegens ongesteldheid der vrouw golmosiie men zich dien beugelijken dag alleen binnenshuis te herdenken. Wij weiisoheii het geëerde eJu- paar nog genoegelijke dagen en nopen dat de Allerhoogste hunne hoofden met de dia manten kroon versiere. Door de inaiéchausées werd Dinsdag naar do gevangenis overgebracht G. D. uit Schiedam afkomstig, die zich alhier aan meerdere diefstallen van touw garen enz. had schuldig .gemaakt, en. deswege door den lieer burgemeester onzer gemeente was aan gehouden. Op de jaarmarkt jl. Dinsdag gehouden te Horst werden aangevoerd 150 stuks hoorn vee 70 biggen. De prijzen varieerden van f70 a 180; biggen f 3 a 5. Bij de jl. verkiezing, te Sevenum voor een lid van den gemeenteraad werden 60 stem men uitgebracht up den lieer Jan Aorts, land bouwer, op de Achterste Hees. Het stoomschip «Sumatra", waarmede, gelijk wij destijds meldden, den 18n Augustus 11. een achttal kloosterzusters: 4 Franciska- nessen, 2 Hrsulinen en 2 Zusters van liefde, onder de leiding van Mére Alphonse, naar Oost-Indie vertrokken, is Maandag, den 24sten dezer, behouden te Padang aangekomen. De heer E. Quaedvlieg, districts-inspec- teur bij de maatschappij tot exploitatie van staatsspoorwegen te Venlo, herdacht Vrijdag den dag, waarop hij vóór 25 jaren zijn aan stelling bij deze maatschappij ontving. De lieer L. 1'. Meerwijk, griffier bij de arrondissements rechtbank, t.e Roermond, welke betrekking hij van af Mei 1877 vervul de isjl. Zundag overleden. Do vermaarde violoncellist .Joseph Holl- nian van Maastricht gaat een kunstreis maken door Duitschlaud en misschien ook door Rus land. Hij zal met Berlijn Oegiiinen. Het getal sterfgevallen in Limburg, dat in de maand Juli een minimum had bereikt van 331. klom in Augustus weder tof. 380. Deze kwamen voor in 94 gemeenten, terwijl in 29 gemeoiiti'ii geene insein ij vingen m het sterfteregister plaats luidden. Gerangschikt naar de oorzaak van den dood is de verhou ding geweest als volgt: levenloos aangegeven 15, ziekten van algemeene en afwisselende zitplaats 122, huidziekten 1. ziekten van her senen en zenuwen 72, ziekten der adetnha- lingswerktuigen 60, ziekten van hart en vaten 25, ziekten der spijsverteringsorganen 26, ziekten der organa uni genitalia 8, ziekten van l-.et kraambed 5, gewelddadige invloeden 10, onbekend 10. De verhouding der overle denen tot. 1000 inwoners in één jaar bedroeg voor Maastricht 32,3 vóór Roermond 14,04, voor Yenloo 25. Jhr. mr. J. M. B. van der Does do Wiilebois hooft., wegens zijn hooge jaren, tegen 1 Jannuari a. s. eervol ontslag als president van liet géyöchtshot' te 's Bosch ge waagd. Hel aftreden v.m dien ijverigen en kui'.digen ambtenaar zal voor het gerechtshof een groot verlies zijn. De Staatscourant, bevat het plan der 329ste Nedei'landscae Staat.slot.cry van f 1,034,0.-0. Zij beslaat uit 21,000 loten, 10,500 prijzen en 2 premiün. De collecte wordt geopend op 24 Gel. a. s. on gesloten 11 Jan. 1889. De trekking begint op 19 Deo. a. s. en eindigt 9 Feb. 1889. Dr. Mezger zal zich nu toch metterwoon t.e Wiesbaden vesrigou. Met contract is reeds voor veertien dagen geteekend. Als reden voor zijn vertrek doolde dr. Mez ger aan bet llblad. mode, dat zijn patiënten voortdurend last hadden en zich beklaagden over de straatschenderijen welke in Amster dam ergerlijk zijn, en waarvan zij meermalen liet mikpunt waren. In het noorden dos lamls neemt de emigratie naar do Transvaal toe. Reeds zijn verschillende, meest ongehuwde, lieden der waarts vertrokken, ook een p mr personen uit Üub'tergoo. Naar men vernoemt zou de Pruisische regeoring willen overgaan tot den aankoop van liet Duitsche gedeelte der lijn Bokstel Wezel. De volgende zeldzame oplichterij heeft le Oldeboorn plaats gehad. Twee personen, beide van Kortezwaag, handel drijvende in kippen, verkochten te Oldeboorn een paar dagen geleden 1.0 stuks. Het zouden hennen wezen en naderhand bleek dat het alle lianen waren, die men de kammen had afgeknipt of gesneden, waarna de dnaidoor ontstane wouden waren dichtge brand. Bij iemand anders werdon twee kippen uit het hok genomen en daarvoor twee kunst hanen in de plaats gezet. Bovenbedoelde personen zullen voor deze feiten eerstdaags voor don rechter moeten" verschijnen. Bij de wanordelijkheden te Behagen werden ook, zoo meldt de JV. R. JJt. de ruiten ingeworpen hij een winkelier, door wiens toedoen een protcstansch meisje buiten weten barer ouders katholiek was geworden. Hier omtrent woidtons hol. volgende medegedeeld: Bedoeld meisje Geertje Kok» geboren te Scliermerborn, thans 23 jaar oud, was ten huize van den bewusten winkelier sedert eeni ge jaren als modiste weikzaam. Hare ouders, streng orthodoxe protestanten, te Rustenburg woonachtig, werden door vrienden gewaar schuwd, dat het meisje katholiek was gewor den of zou worden, waarop haar vader, die daarvan tot dusverre niets vernomon had. zich zoo spoedig mogelijk naar Schageu begaf. Hij kwam daar juist op den dag, welks avond zoo rumoerig zou zijn, en wist zijne dochter tc bewegen, met hem mee te gaan naar bet ouderlijke huis te Rustenburg. Vier dagen daarna echter is zij 's avonds te 6 uren, om bare zuster, mede aldaar wonende te bezoe ken, de deur uitgegaan, eu men heeft haar niet weergezien. Spoedig daarop ontvingen do ouders een brief van haar, waarin zij bericht te in Amsterdam to zijn, dat zij tot geen prijs afstand zou doen van het door haar aan genomen katholieko geloof, en dat zij, een maal op de plaats barer bestemming gekomen, geregeld zou schrijven. Een aardige list van oen veldwachter wordt uit Rijsbergeu gemeld Vóór eenige maanden werd te Rijsbergen naar een kippendiefstal door de politie een on derzoek ingesteld, wat niet tot de gowenschte uitkomst leidde. Tegen den persoon, op wien men vermoeden had en die voorloopig in be waring werd genomen, kon, bij gebrek aan voldoende bewijzen* goertö vervólging worded ingesteld. I Of hetzelfde personage thans den dans weer ontspringen zal i Ziehier wat gebeurde. Vrijdag nacht worden in een boschje, een minuut of vijf van bet dorp af, twee met aardappelen gevulde zakken ge vonden, die daar blijkbaar verstopt waren. Toen de gemeente veldwachter li. aldaar daarvan kennis had gekregen, verschool hij zich ter plaatse m het kr upcllioiiL eu hield daal' den geheelen imcht dour de wacht. Niemand echter verscheen om de aardappelen* die bij een boer in de buurt gestolen waren, te halen. Den ganseliüil Zaterdag werd niude een oog in Tzeil gehouden, en toch waren te gen den avond, in een oimowaakt oogenblik, de zakken onopgemerkt verdwenen. De veldwachter echter had, zekerheidshal ve, 's nachts t.e voren bij het heldere maanlicht een paar p piertjes genomen, daarop den naam van den vermoedelijken dief met nog een paar woorden ter nadere aanduiding geschreven, eu in iedeie zak zorgvuldig een papiertje ver borgen uit welke daad weldra blijken zou, dat hij zich in den persoon niet had vergist. Nog was C. A., de persoon in kwestie, in zijne woning bezig de aardappelzakken te ledigen, toen de veldwachter binnentrad en den verbaasden kerel de briefjes toonde, die in de zakken verborgen waren geweest. Te Rotterdam op de Hoogstraat poogde een knaap eene dame de purieinunnaie uit den mantelzak te rollen. Een heer, die dit be speurde, gaf den jeugdigen dief zulk een slag met zijn slok op uo hand, dal de jongen het gestolen voorwerp liet vallen en huilende wegliep. De 'porteinonuaie bevatte 25 gulden. Hoe dikwijls zal nog melding moeten gemaakt werden van dergelijke feiten, eer de dames de gewoonte laten varen oui hare beurs iu don mantelzak te stekend Zij zelveu geven derwijze de gelegenheid tot zakkenrollen, en de gele genheid maakt den dief. Maasb. Aan een wisselkantoor in de nabijheid van den Dam te Amsteidain vervoegde zich dezer dagen een vreemdeling om een bankbil jet van f 1000 te wisselen. Aan zyn verzoek werd voldaan. Toen de man een oogenblik later zijn geld nazag, ontdekte hij maar f u90 ontvangen te hebben. Hij dacht aan eene ver gissing en spoedde zich terug, maar vernam nu. dat voor liet wisselen l4pct. courtago was berekend «Geef mij dan mijn biljet maar terug", zei hij verontwaardigd. Ook daarop scheen de houder van het wis selkantoor echter voorbereid te zijnalthans hij antwoordde leukweg -i Met pleizier, ais u dan bij de f 990 nog maar f20 voegt, want dat is weer «wisselen", en kost opmeuw 1 pet." De vreemdeling kon met zijn f990 heen gaan. Wij hopen, dat niet alle wisselkantoren er een zell'de tarief op na houden. N. v. N. Z. D. H. Mgr. Fr. Boerraans, Bisschop van Roermond, heeft benoemd tot rector te Yaasrude, onder Nutli, den weleerw. heer L. J. Peters, rector aan het klooster der Ursu- luinen alhier. De hoogeerw. lieer J. M. IJzermans proost van het kapittel vau Haarlem, is benoemd tot huisprelaat van Z. H. den Paus. In de kapit tel vergadering van Maandag werd door Z. D. H. den bisschop van die hooge onderscheiding mededeeling gedaan. Z. D. H. de bisschop van Haarlem heeft benoemd tot conrector van het gesticht «de Heibloem", in Limburg, den weleerw. heer L. J. Wisse, die kapelaan was aan de St.- Josephskerk te 's-Gravenhagetot kapelaan te Fijenoord, den weleerw. heer J. L. Wou ters, en tot kapelaan te Den Burg op Texel, den weleerw. lieer L. M. van Pinxteren, die 15 Augustus 11. tor. priester is gewijd. Het bestuur der Nederlandsche heidemaat schappij heeft aan alle burgemeesters een circulaire toegezonden met de -statuten der maatschappij, met verzoek, deze zaak te wil len steunen. Door hot optreden dezer maatschappij Doopt, men de welvaart der plattelandsbevol king in hooge mate te doen toenemen want in verschillende gewesten van ons land zal voor het werkvolk de gelegenheid gevonden worden om een behoorlijk bestaan te krijgen. In hoeverre daardoor een arbeidsveld geopend zal worden voor hen, die in de steden thans geen werk kunnen vinden, moge nog onbe slist wezenzeer zeker zal de zoozeer te be treuren verhuizing der arbeidende bevolking van liet platteland naar de groote steden daardoor in hooge mate tegengehouden wor den. In Denemarken heeft eene dergelijke maatschappij reeds 350 groote ontginningen tot stand gebracht. Het lidmaatschap der maatschappij kost slechts f 2, en nadere informaties worden verstrekt door den secretaris der vereening» den heer A. Staring, te Locliem.

Peel en Maas | 1888 | | pagina 2