Belgie Duitschland Engeland Frankrijk Italië Nederland. Onze voornaamste motie is die, j 'vraarby wij opuischen de volle onaf hankelijkheid van den Paus-Koning. Het Discite justitiam moniti, (Leert, gewaarschuwd, recht doen!) is voor groote en kleine staatsmannen ge schreven. De Paus behoeft grond gebied als souverein. Oispi zelf heeft dit vroeger gezegd, en zijne hondgenooten zullen zijn geheugen wel eens opfrisschen. Ook onkatho lieke Staten hebben belang bij het behoud der meest conservatieve mo gendheid die er is, het pausdom namelijk. Het bondgenootschap met Oostenrijk is oen der roemrijkste •daden van Bismarck. Ook het bondgenootschap met Italië juiche men toe, met het oog op be houd des vredes. J 'at bondgenoot schap zou nog sterker zijn en veiliger werken, als tevens do territoriale ■souvereioi'teit van den Paus hersteld werd. Kon krachtig vriendelijk woord van -Bismarck, dooi Oostenrijk on dersteund, zou veel ten gunste van •'den Paus verkrijgen kunnen, liet zou de Duitsche katholieken zeer aan hem verplichten en aan ieder ver standige» Italiaanschen staatsman, staande tegenover het revolutionair ge vaar, welkom zijn. Met den zegen van den aartsbisschop van Freiburg wordt het Congres ge sloten. Een verschrikkelijk schandaal is aan het dicht gebracht, zoo schrijft men uit Antwerpen aan het Dayblin de administratie van de afdceling Armwezen. De armenkas was er waarlijk aan de meest brutale plundering overgeleverd. De afdeeling Weldadigheid te Antwerpen verschijnt ons heden als het beloofde land wan zwendel en tripotage. Hooggeplaatste ambtenaren zijn wegens diefstal weggejaagd, andere beambten zijn geschorst geworden (inent heeft een'aanzienlijk deficit ontdekt! .Ziedaar de balans van die schandelijke zaak Voegen we. er bij dat de concierge van die .mooie administratie er de voorkeur aan gege ven heeft den uitslag van het gerechtelijk onderzoek niet af te wachten, 't welk tegen hem was geopend, en dat hij zich heeft op gehangen. Een treurig voorval verstoorde jl. Zon dag de vreugde op de internationale.gymnas- tiekfeeslen te Ostende. De bekende professor De Farmentier, die de.feesten leidde, over leed plotseling aan eene beroerte. De oudste der kapiteins van de stoora- Jcoopvaardijvloot is te Hamburg overleden. Kapitein .Schwensen voer van 1848 af op Amerika; verleden jaar deed hij zijn.185ste reis over den Oceaan. Den 28. iNov. 1878, toen de Bommerania verging, dreef hij alleen trekker.. Mot verbazing en vrees herkende Don Agostino in den doode den man weder, die zich gisteren hij de nandaohtsoefeiiingen in de kerk door zijn onbetamelijk gedrag zoo zeer te buiten gegaan had hij was de hoofdman ■uit de loge der vrijmetselaars. In zijn satanschen haat tegen God en de Kerk had de rampzalige besloten, den getrou wen priester in den val te Jokken, door zich ziek aan te stollen, wilde hij bij 'deze gun-tige •gelegenheid zonder getuigen, alleen onder vier oogev. met den argloozen dienaar dos Beiligdoms, den weerloozen, dood schieten. De andere Br.*, hadden den last op zich ge nomen, liet lijk ongemerkt weg te doen. Maar God laat niet met zich spotten. «jYb/t tangeve. cJirts/um mev.m roer mijn gezalf den niet aan f' Overmand door verschillende gevoelens van schrik, of het dreigend gevaar., van droefheid over zulke groot,e boosheid en dank aan God over zijue wondervolle redding, zonk de priester voor het lied op dc knieën en beval de ziel van dozen goddelooze in de barmhartigheid van God aan, indien er voor de barmhartigheid nog een plaatsje was, •nadat de eeuwige rechtvaardigheid zoo vree selijk gewerkt had. Buiten wachtten.intusschen de samenzweer ders in ademlooze spanning de komende din gen af. .Nadat reeds -enkele minuten verstreken ruim een uur op een wrakhout in iict Kanaal, toen een Nodei landseh schip hem opnam. In de steengroeve bij hot dorp Knuborn, niet ver van WcHzlar, liet 11. Donderdag middag een steenmassa van 70 kubieke Mr. los én begroef ecu drietal arbeiders. Twee hunner waren terstond ecu lijkde andere leefde nog tot 's nachts half twee, maar blios ook toen den laats; ton adem uit, eer men hem konde redden. Terwijl men daarmede bezig was, had een nieuwe instorting plaats, waarbij eeu der ter hulp geschoteneii een arm brak en verschillende andere kwetsuren bekwamen. Uit Pruisisch-Silezië komen weder be richten van groote overstroomiug. Dc sleden Liebau en Lanjj§eshut stonden Zaterdag groo- tendecls onder water. Uit llirschberg werd dien dag gemeld, dat de Greiifenberger voor stad, de Roseuau en al het laagland langs den Bobcr en de Zacken was ondergoloopcn. De geheele oppervlakte tusscben llirschberg en Landesliut was herschapen m een meer, waaruit de gPoèpeu huizen als eiiaiiden te voorschijn kwamen. Deze toestand is een gevolg van de zware regenbuien, waarna er in de nabijheid van Landesliut ceue lievige wolkbreuk heeft plaats geluid. In bet Oosten van Londen heers Hit dc hevigste ontsteltenis wegens een drietul ge heimzinnige vreeselijke moorden. De slacht offers behooreu allen tot de klasse, die men daar «unfortunates" (gevallen vrouwen) noemt allen zoo arm, dat diefstal nauwelijics aan leiding tot de moorden kan geweest zijn. De misdaden hadden alle binnen de wijk Wiiile- cliapel plaats en gingen van niet nader ie beschrijven verminkingen vergezeld, zuodat men vermoedt, dat men hier met de daad van krankzinnigen te doen gehud neeft. Op den grauwen wand, rood van het daarop gespatte bloed der verslagene, las men een verschrikkelijk dreigement van den moorde naar, in zwarte letters geschrevenVijf!! Nog vijftien Eu dan geef ik mij gevan gen De ontsteltenis onder de inwoners der buurt is zoo groot, dut zij onderling een veiligheids dienst hebben georganiseerd. Men heelt m de nabijheid' van het huis een lederen voor schoot en een slagersmes gevonden, naar meu zegt toobehourende aan een man, die met gunstig bekend staat. Het volk beschul digt dien man van den moord, maar de politie heeft tot dusver nog goeu grond gevonden om tot inhechtenisneming over te gaan. De bewoners der huizen, grenzende aan het perceel,, waar dö'bmuj-t.» mooi-d wciü gepleegd, verinnen huil vensters aan de nieuwsgierigen, die er een stuiver voor over liebbeu om een kijkje te nemen op het terrein, waar nu na tuurlijk niets meer te zien is. De toeloop van het nieuwsgierige en opgewonden volk is zoo groot, dat de politie veel moeite heelt om de orde te handhaven. Uit Calcutta wordt gemeld dat Isliak- Khaii, neef van den emir van Afghanistan, geslagen is en nog slechts OUUÜ man bezit. De opstand is zou goed als geëindigd. Terwijl te Parijs een goddeloos en wreed gouvernement nu leeds sinds zeven jaren de religieuzen en meer nog de van zorg eu troost beruol'de aimeii en zieken vervolgde, bouwde de pastoor van de Sl. Piclerskorii te Moiil- rouge een groot geslicht voor zieden en ouden van dagen, li ij kou niet welen welke bestem ming eenmaal de gebouwen zouden krijgen, waren, zonder een schot te vernemen, open den zij de deur eu een hunner stak nieuws gierig liet hoofd binnen de kamer. De priester stond op en naar uo deur gaande, riep hij met edele verbazing «Mijne lieerenbier heelt God gevonnisd. Mijne tegenwoordigheid is hier geheel over bodig. Veroorloof'mij, dat ik vertrek." Keno groote ontzetting stond op 't gelaat der mannen van het schootsvel ie lezen. Nie mand bekreunde zich nog om den priesterzij drongen allen in de zaal en omringden den doode.. Zij schudden den kameraad hevig en ver zochten hem aan de grap een einde te maken. Zeker de grap was ten einde en dit einde was zoodanig, dat ook de wreedste onder hen liet lachen verging. Als versteend, gelijk de vrouw van Loth stonden zij daar en staarden op hel vreeselijk uitziende lijk. Maar niemand erkendo uit dit vreeselijk afsterven de hand des Hoeren, die machtige, wrekende hand, waarin hot zoo vreeselijk te vallen is. De verblinden, wier geestesoog zich voor eeuwig voor 'i Jicht der eeuwige waarheid onttrokken hebben, zagen in 't gebeurde slechts een voorval uit het ullednag- sclio leven. Volgens hunne meening zou een geheel gewone beroerte don kameraad weg gerukt hebben. Op de meeningen van deze verlorenen had liet vreeselijke strafgerecht van God geen door hem na Notre Dame de Bon Secuurs toegewijd, ei met behulp van eenige geringe giften begon ;:i, zich steeds uitbreidende, meer dan v» r de behoeften der bevolking van Montroui noodig was. Pastoor Ca on is gestorven; zijn gebouwen en zijn planus u nam mgr. Richard, aartsbis schop van P ijs, over. Sedert lang was de vraag gorezciwaar zullen de Zusters van Liefde blijver; wanneer zij straks, ultimo De cember, ook lit haar laatste gestichten, liet. Mnison Saint óuis en het hotel Dieti te Parijs zullen verdro ui worden? Die vraag is nu opgelost. Zij gaan naar de groote gestichten van 0. L. van Bijstand te Moiitrouge, waar nu reen meer dan honderd armen en zieken uit de stad en omstreken verpleegd worden. Tijdens de oefeningen der38. brigade hij Rennes is pastoor Alexandre Beauvais, die zich op In brug in de nabijheid bevond, door een kogi 1 in den rug zwaar gewond. De soldaat, die t it schot loste, is nog niet ont dekt. De k. nmandoêrende generaal Paris zeidc tot den gewonde«Pastoor, niet voor u, maar voor mij was die kogel bestemd." Reeds ten voiigen jure had een soldaat, over den generaal s|Wokende, gezegd: «Als 't weer oorlog woidtA dan komt die althans niet levend terug.vl| De generaal ging juist op de brug den pastoor voorbij, toen het schot viel. De vrienden van Boulanger hebben hem ontraden een bezoek aan Rusland te brengen, zoodat dit vermoedelijk uitgesteld zal worden. Tongkin lis voor Frankrijk oen soort Atjeb. De overval van een militairen post in dc provincie Hanoi ligt nog te verxeh in het ge heugen om vergeten te worden of een nieuwe nog erger gebeurtenis valt voor, welke aan toont hoe dringend noodzakelijk het is met kracht tegen de bandieten op te treden, om door eene strenge tuchtiging de dorpen te ontmoedigen, die hun een schuilplaats ver strekken. l)c particuliere corrcsp. van de Temps, te Hanoi, deelt mede: Tegen den avond van 20 Juli heeft een bende van 000 zeeroovers, welke in de berg- engten der waaierboomon buist, te Phu-tu- son (een punt tusscben Hanoi en Bac-Ninh gelegen) eene verkenning, bestaande uit 00 TouUinesche tirailleurs, aangevallen, dio on der bevel stonden van een luitenant der mari niers, welke twee Fransche sergeanten onder zich had. Daar do bantM'en met snelvurende gewe ren gewagend ^'arejj.^ mop.st d<v If l^nm u-nop 'tegenover een moordend vuur terugtrekken, ondanks den heldenmoed van dcu officier, die door kogels doorboord viel. Een der sergeants, die hem ter hulp gesneld was en hem op zijn schouders wilde wegdragen, werd op zijne beurt doodelijk getroffen en met hem werden 17 tirailleurs gedood en gewond. I)e tweede sergeant herzailielde zijn manschappen en trok in goede orde terug, maar de lijken bleven in handen der zeeschui mers, die de hoofden op de naburige buonien staken. Nauwelijks was de tijding van liet ge beurde te Hanoi ontvangen of een sterk detachement werd naar de plaats des onlieils gezonden. Zooals altijd vond men slechts vreedzame landbouwers, die zeer ijverig bezig waren met liet schoonhouden van hun rijst velden. Twee uren voor den aanval was een koop man van Bac-Nmh te Phu lu-son gepasseerd, op weg naar Hanoi. Hij heeft zeer goed de bende op militaire wijze in gelederen zien invloed. Zoo Voor als na luid hun parool ekam Adonai!" Wraak over u, o God Dood aan den paus en vernietiging der Kerk. Maar de Hoer, Die in den hemel woont en de aarde tot een voetbank geschapen heeft Hij lacht met hei) en .Jezus Christus, Zijn Gezalfde, Wien alle gerecht gegeven is, in Wiens naam zich buigen moeten alle knieën in dun hemel, op aarde en onder de aarde rust zich ter wrake uit om de hoofden Zijner vijanden op don dag Zijner gramschap, te verpletteren. Die vreeselijke dog is mogelijk korter bij, dan de kqrt/.iende wereld wel gelooft.. Lang genoeg hebben de goddeloozen hot vergift hunner lasteringen tegen den Hemel uitgebraakt en de booswichten hunne heilig- schendende Inind tegen Jezus Christus in liet H. Sacrament der liefde uitgestrekt. 't Zou dwaas en vermetel zijn te gelooven, dat God steeds zonder einde zulk ongehoord kwaad zal verdragen Zijne lankmoedigheid is onuitput telijk zeker maar Zijne rechtvaardig heid is ook onverbiddelijk en Zijne wraak strekt zich uit over de met don vloek beladen landen van Europa, evenals een zwaar on weer, wiens donder wij uit de verte reeds hooren rollen en wiens bliksemlicht af en toe zoo ijzingwekkend den horizont omzoomt. Bidt broeders on bekeert u het is het weerlichten van Gods gramschap. Bulgarije. staan, op 500 meters van don weg, maar wijl de vrijbuiters de uniform van tirailleurs droegen, meende hij niet een kolonne gere gelde troepen te doen te hebben. Verder vernam de correspondent dat een transport levensmiddelen in de nabijheid van Cao-Bang aangevallen was; de sergeant, die liet transport begeleidde, moest alles in den sleek laten, benevens -1000 piasters, welke hem toevertrouwd waren. Eindelijk schijnt de regeering zich dezen staat van zaken aan te trekken. Zij zal voortaan de dorpen met goldboeten straffen, die geen hulp verleunen lot het gevangen nemen van de plunderaars eu onrusist,okers. Dc correspondent weet een beter middel, mot name deportatie, welke door den Anamiet meer duu de dood gevreesd wordt. Men veroordeelt) dus de zeeroovers lol deportatie naar eeno der Fransche kolonies, Maar armen te kci't schieten, dan zal men een dubbel resultaat vei krijgen. Dezelfde correspondent meldt, dat do Gou verneur-Generaal, vóór zijn vertrek naar llanoi, eeu gezantschap van den Koning van Annum ontvangen heeft om hem namens Dong Khau geluk te wousclien en geschenken over te brengen. Niet alleen dal de officieuze pers in Duitsch land betoogt, dat 's keizers bezoek aan Rome mets krenkends voor de majesteit van den Paus-l\ouing zal bevatten, ook van Berlijn uit is op verzoek van den nuntius ie Weenen aan deu Duiischeu gezant prins lieuss het ltaliaanscue gouvernement uitgenoo- digd, al zijn invloed te gebruiken om te zor gen dat de Italiaansche pers m gelijken zin over 's keizers bezoek spreke. Von Bismarck zuud tegelijker tijd een de- peche aan den Paus, verklarende dat de keizer alleen koiul, dewijl men de 500000 man Italiaansche troepen, door iiet drievoudig bondgenootschap verzekerd, iu geval van nood niet iuissou kan, doch dat in geen geval zijn bezoek de beteekonis heeft als koos de keizer partij vuor koning Humbert tegen hel Ya- nkaan. De feestelijkheden, bij zijn rondreis dooi de Marken, heeft de ongelukkige koning Humbert, die bij de gratie der revolutionairen regeert, duur moeten koopeu. liij heeft, gelijk men weet, deu moordenaar en republi kein Amiicare Cipriani gratie moeten verke nen, doch dit belette met, dat te Rimini, de geboorteplaats van den moordenaar» op alle hoekeu der stralen groote aanplakbiljetten waren gehecht, ouderteekend door Alceste Cipriani (öföeder van don hoel'j en 820 andere socialisten eu republikeinen, Liet volk ver zoekende geen deel te nemen aan ae plechtige ontvangst des koniiigs. Te Ravenna gingen de comités der repu- biikeinsche genootschappen verder en poogden de offioioele toebereidselen tot de feesten te belemmeren en den luisterrijken optocht tc verstrooien. Niets kon Juin afkeer van den monarch temperen, zelfs met de omstandig heid dat de burgemeester eü de Raad deu vorst toespraken met den titel van «democra tisch koning." Te malden van het tumult dat. de republikoinsclie leiders veroorzaakten, werden sommigen hunner gearresteerd, ter wijl anderen zich door dc vlucht redde li Te Forli werd koning Humbert verwel komd en rondgeleid door den radicalen afge vaardigde Fortis, die dcu koning bracht vuur eeu raam van hoi stadhuis (vroeger vorstelijk paleis) waaruit zooals Fortis heel beleefd herinnerde -— 400 jaar geleden de ongelukkige prins Girolamo Riario, tijdens een oproer door zijne onderdanen op straat go worpen werd. 't Is pl-etiig Koning Humbert kon deze historische anek dote, zoo gepast in herinnering gebracht, mei anders uitleggen dan een waarschuwing voor zie!'., dat hij lo Forü al heel mooi moest op passen. wilde hij niet uit oen raam van een bovcnvoi dieping gesmeten worde». Uit Konstantinopel wordt aan de Daily Xetos gemeld, dat de Porte in zake het Bul- gaarsche vraagstuk nog steeds zich tusschen twee vuren geplaatst ziet. De Russische gezant dringt onophoudelijk er op aan dat de Bulgaarsche troon vacant verklaard worde, terwijl de gezant van Oostenrijk even sterk insisteert op de onmiddelijke erkenning van prins Ferdinand. VENRAY 15 September. Bij kon. besl. i.s op verzoek ontslag ver leend aan W. H. A. Enter, notaris te Roer mond en herbenoemd tot burgemeesters to Morn do heer T. Huyben, te Stam pro j de lieer J. Smeyers en te Schaesberg Baron de Rosen Zijn Excellentie de Minister van Water staat, Handel en Nijverheid heeft den Heer A. A. Roefis alhier, benoemd tot brievengaarder te Reuver, Den 20 Sept. zal de zeereerw. heer Leonar- dus Johannes Claessens rustend pastoor alhier zijn diamanten priesterfeest vieren. Begunstigd door het mooie weder werd? jl. Maandag de veemarkt alhier druk bezocht. Kr werden aangevoerd 170 stuks hoornvee eu 200 biggen. De prijzen warenhoornvee 80* a f 175, biggen 3 a 5 gulden. Tot president der Koninklijke Harmonie- van Horst werd den 12 dezer ter vervanging van wijlen den Heer K. Esser, met algemeeno- stemmen gekozen den Heer Notaris J. A. van den Bot'gh, dio steeds veel sympathie voor het gezelschap betoond heeft en hier de alge» ïueene achting en toegenegenheid geniet.. Zondag bracht de Harmonie hem eene se renade, waarbij de Directeur, de Hoer Boers» in eene schoone rede hem namens het gezel schap feliciteerde. In treffende woorden sprak, de President zijn dank uit voor de onder scheiding hem te beurt gevallen- en deed uitkomen dat hij steeds zijne krachten aan. dcu vooruitgang der Harmonie zal wijden.. Moge Je President een reeks van jaren, aan den bloei van het schoone gezelschap, werkzaam zijn I Bij beschikking van den minister van bimienlandsche zaken zijn boiioemd in de conir missie, in liet naj.uar van de akte, bedoeld in. artikel 50, onder a, van, do wet van 17. Aug. 1878, in Limburg, a. tot lid eu. voorzitten Je schoolopziener in het district Maastricht b. lot leden.: de schoolopzieners in de arron dissementen. Gennep, Maastricht, Meersen. on. Sittard; c. tot leden-plaatsvervangersdo schoolopzieners in het district Roermond en iu de arrondissementen ILeerien, Veuloo eik Weert. Ofschoon 5L M. de koning herstellende blijft» is de- vooruitgang van de krachten slechts langzaam, zoodat, op advies van Zr. Ms. lijfarts, die Z. M. geregeld blijft bezoe ken, weeds nu, bepaald is, dat de nieuwe zit ting der Staten. Generaal door Z_ M.. niet in, persoon zal worden geopend. In den n ic'at van Zixierdag op Zondag is te Horst afgebrand de woning van J. Stap pers, waarin een 7.0tal. bedevaartgangers ui.t de gemeente Budel nacbtlogies luidden ont vangen. Deze keerden van. Kevelaer Haar huis terug, 't Was eene verschrikkelijke vei warringen zoo snel grepen de vlammen om» zich heen, dat velen heil in de vlucht moesten zoeken -met achterlating van een gedeelto- hunner goederen. Vee en inboedel werden meestendeels gered- Door de gemeente politic- te Yenlo is in den nacht van Zondag op Maandag zekeren J. Kreinei', uit. Dusseldorp, iu een Logement, aldaar gearresteerd, als verdacht van. diefstaL van eeuo gevulde portemonnaie met goud en zilve»-,. ten nadeel** van een daar logeerenden. Selunitz uit Vlodrop. (Ander het geLd was. een goudstuk, dat door den bestolene als zijn eigendom herkend werd, omdat, dit door hem met een merk was voorzien. De portemonnaie yoiuL men Ln. het hei melijk gemak. De heer Mr. Tripels, advocaat en raads lid te Maastricht, die zich beleedigd gevoelt over oen artikel, voorkomende in de C. d. I. M.y. hecfr, een ui tgebreiden open brief aan. den burgemeester van Maastricht verspreid» waarin hij de handeling van het hoofd der gemeente afkeurt en een beroep doet op het gezond versland der Maastrichtenaren, hen aanmaant om hein te lielpen en door cijfers aan te loonei)» dal er «geknoeid" wordt. De barbier N. te Maastricht, die oen zijner buit: lieden schoor, heeft hem met het scheermes een duchtige snede in den nek ge geven. Het ieeneii van een gulden door de echtgvnooie van don cencii aan c!o vrouw van den amict en zon dö-aanleideiido- oorzaak zijn- De dader werd voorloopig gearrcsteeid, doch is thans weder op, vrije voeten gesteld. lil dc gemeenten Vijlen en Wijlt-é is de lyplius- uitgebroken. In een gezin op de eoiste plaats is oen v.ider mot tweo vau zijne zoons aangetast. De politic heeft iu bei de plaatsen de uoodige voorzorgsmaatregelen genomen. Bij den landbouwer Audroas Xhonneux,. ter pachthoeve Vogelzang te Eijs zijn tweo hamsters (zoogeiminde korenwolven) uilge graven eeu mot 14 jongen en de 2e met 10. jongen, met beide oudjes dus to zatnen 32. Het gemeentebestuur van den Haag heeft de toestemming geweigerd tot liet hou den van stieivngovechten te Scheveningen. Die weigering was te voorzien, ondanks de vergoelijking vau sommige dagbladen van, het schouwspel, dat wreed blijft al wordt ook,, zooals hier het geval zou geweest zijn, de Povtugcesche manier toegepast. Uit 's-uraveuhage wordt liet overlijden gemeld van den gepensioneerden luitenant- generaal J. J. Van Swieten, Staatsraad in bui»engewonon dienst, Generaal Van Swieten was, met Z. M. deis Koning, de eenige gerechtigde Jot het dragen van het grootkruis der Militaire Willcms-* orde.

Peel en Maas | 1888 | | pagina 2