Frankrijk Duitscliland Rusland Nederland. overgebleven. Ieder lid, die melde eene of andere zotte theorie voor den dag kwam, of een spiksplinternieuw en. dikwijls onuit voerbaar denkbeeld to berde bracht, was te voren zeker dat liet Gouverne ment hot met liefde aannemen en zich er mee vereenigen zou, als het maar alleen bestuurszaken betrof. Gij begrijpt hoe de leden hun best deden, al was het maar om zich scha deloos te stellen voor de slaafsche gehoorzaamheid, welke zij in de andere artikelen moesten toon en. Want hierin verstond Crispi geen gekscheerenalles moest aangenomen worden zoo als het er stond en natuurlijk had hij nu-er de domheid dan de onbeschaafdheid van openlijk te verklaren wat er de reden van was. Toen hij bijvoorbeeld voorstelde alle burgemeesters van gemeenten boven do 10000 zielen door het volk te doen kiezen, maar die van kleinere plaatsen door den koning te doen benoemen, stond iedereen verwonderd en meende dat dit de verkeerde wereld was; maar Crispi legde hun dit anders uit. l)e groote gemeenten, zeide hij, zijn al radicaal genoeg om echte vrijgeesten en democraten te kiezen, maar de kleinere gemeenten zijn nog door en door katho liek, en zouden een katholieken bur gemeester kiezen, en dit moet tot eiken prijs belet worden; want de vrijheid mag alleen zijn voor hen, die er een goed gebruik van weten te maken, enz Met dergelijke schoone argumenten wist hij ook de overige bepalingen door te drijven, zoodat do gehcele wet, vol gens de uitdrukkelijke verklaring van Crispi zelf, niets is als eene bestrijding en onderdrukking van de katholieken. Behalve bovengenoemde bepaling, is ook nog het kiesrecht aanmerkelijk uitgebreid voor ...de ambtenaren en regeer ingsbedienden, zoodat al wat maar een bezem of stok vanwege het een of ander departement in handen draagt, van rechtswege kiezer is. Van uitbreiding v:urj hot fctomruülit v*>or Wot volk zelf, wilde hij niet hooien, want.... dan zouden de katholieken te veel stem men krijgen. Bene andoie bepaling is dat de Gcd. Staten voortaan zullen samengesteld zijn voor de helft uit gekozenen van liet volk, voor de andere helft uit leden door de regeering benoemd, zoodat liet gouvernement altijd zeker is de meerderheid te hebben. Deze maalrege is ook genomen, omdat sommige Ged. Staten katholiek waren. Zoo als ge ziet, niets dan onrecht- liy geene bekentenis deed. Volgens het Pruisische recht konden er zooveel en zulke overtuigende bewijzen tegen hera zijn, als er wilden, op grond derzelve kon hy niet ter dood, noch tot levenslange gevan genis, maar hoogstens tot eene buitengewone straf, van twintig tot dertig jaron gevangenis, veroordeeld worden. Al wat tegen hem ingebracht werd, ont kende en betwistte hij mot eene hardnekkig heid en gevoelloosheid, die bij dezen koelen en slechten man onwrikbaar warende ver twijfeling scheen zijne verstoktheid te ver sterken. Er waren inlusschen bewijzen genoeg voor- handonvolgens genoemd beginsel werd hij tot vijf en twintig jaren gevangenschap ver oordeeld. Louise Schmid, tegen wie, bij bare hard nekkige ontkentenis, niets dan de mededee- iingen barer moeder getuigde, werd voorloo- pig vrijgesproken. Grietje Kopp en Pritè Beek werden een paar en leefden verder zeer gelukkig. En thans, nu mijn verhaal geëindigd is, hoor ik menigen lezer vragen: «Maar waarom hebt gij ons, dié volstrekt niet buitengewone geschiedenis verhaaldI Welk doel moet er door bereikt worden? Welke strekking heeft zij Ik weet liet, zonder doel en strekking doet de schrijver het tegenwoordig niet meer. Ik kon in deze geschiedenis veel over zulke dingen spreken, van een rein en schuldeloos, in tegenstelling van een bedorven, schuld bewust karakter; van de gulden spreuk«Al is de leugen nog zoo snel, de waarheid ach terhaalt haar wel." En als gij eene strekking wilt, dan zou ik u verzoeken, dit verhaal als zoodanig te beschouwen, maar het is mij eene voldoening, als mijn verhaal u bevallen is. einde. vaardigheid en dwingelandij, en dit alles in naam der vrijheid. Overigens, de vrijheid bestaat hier niet meer en heeft plaats moeten maken voor de heerschappij der Loge. Prins Boudewijn gaat eene omreis door Europa doen. liet schijnt dat zijn reisweg tamelijk lang is en hij verschillende hoofdsteden zul bezoe ken. Ik weet niet of, zooals sommige bowee- ren, cenig huwelijksplan met deze reis in betrekking staat; maar daar onze prins tot den ouderdom gekomen is, waarop de Bel gische prinsen en prinsessen gewoonlijk het huwelijk, aangaan, kan men wel aannemen dat meer dan een hof do oogen op hem gericht hoeft. Den 25n Augustus beginnen do manoeuvres van bet Belgische leger. Een troepje wilden van Afrika, thans ten toongesteld te Brussel, heeft voor de eerste maal do hulp van do Westersclie ge rechtigheid ingeroepen; en dit met een gevolg waarover zij zoo verbaasd waren als een zwarte verbaasd kan zijn. Zij wonnen niet alleen huil geding tegen een paar lui, die hen mot steenen gegooid hadden, zagen hen niet alleen tot 15 francs boete veroordeeld maar wat in hunne oogen het mooist was zij kregen zeiven ieder een frank getuige geld. De zwarten zijn opgetogen over ons rechtswe zen. Slechts een paar van hen vroegen heel leuk. of zij niet het paar ooren en de neus van de veroordeelden er als aungift bij kicgen. Clémenceau was bet indertijd, die met zijne onverzoenlijken de candidatuur van Ferry naar bet Presidentschap tegenwerkte en de keuze van Carnot doordreef. Thans schrijft zijn orgaan, de Justice«Daar Carnot niet regeert, zijn woord niet het minste gewicht in de schaal legt en de minister-pesident al de verantwoordelijkheid draagt, is de President der Republiek het vijfde rad aan den staats wegen. llue eer men dat vijfde rad voor goed voi «-ya.xrt, •Vrv>^-boi.G-l-.,> - - De Temps verdedigt liet behoud van het Presidentschap op grond hiervan, dat het volk aan een monarch gehecht is, dat do schijn der monarchie moet bewaard blijven, of an ders loopt alles in het honderd. De Republiek is dus niets dan een volks misleiding, merken de monarchale bladen op. De werkstakingen te Parijs en in den omtrek nemen toe. Op verscheidene plaatsen heel't de politie de werkstakers uiteen moeten jagen. De politie heeft zeer strenge bevelen ontvangen. De meeste arbeiders zijn vreemde lingen. Er werden 53 personen gevangen ge nomen. Er is versterking van troepen aange vraagd. Te La Vilette hebben twee vrij ernstige botsingen plaats gehad tusschen werkstakers en rustbewaarders. Een agent werd in het kanaal geworpen, maar is gered. Verscheide ne werkstakers zijn gewond. Er hebben een 50tal arrestaties plaats gehad. Alle vreemde werkstakers zullen weggezonden worden. De Parijselie gemeenteraad steunt openlijk dc werkstakers. De ultra-radicale gemeenteraad te Saint- Ouen heeft in eene buitogowono zitting beslo ten 200 fr. aan de werkstakers toe te staan. Ontstaan onder de arbeiders aan. de open bare werken der stad, dreigt dc werkstaking zich tot het geheide departement der Seine uit te breiden. l)e oorzaak moet hierin gezocht worden, dat de werkgevers zich op den duur niet konden houden aan de tarieven, gelijk die door den gemeenteraad, eenige jaren gele den, zijn vastgesteld. «De tijden zijn veran derd en de loonen moeten dus ook verande ren,meeuen de werkgevers. «De stad Parijs moge de weelde der «tariefloonen" kunnen" betalen, wij niet." l>e arbeiders houden zich echter aan de tarieven van den gemeenteraad. Zij verlangen hooger loon en inmiddels on dersteuning door den raad. Daartoe hebben zij een vergadering belegd, waar het gemeen teraadslid Vaillant zich bereid verklaarde 100;000 fr. bij den raad aan lo vragen. Deze echter, hoe rood-radicaal ook, weigerde de arbeiders in hun opzet io stijven en gaf geen gold. Dit zette natuurlijk kwaad bloed onder de werkstakers, wier getal een ÏÖ000 beloopt en Zaterdag en Zondag trokken zij, tierende en schreeuwende, langs de straten, «sociale revolutie" voorspellend. Men verneemt dat anarchisten in heel dezo zaak de hand hebben. Men is thans niet weinig beducht, dat de werkstakingszucht zich ook ver buiten Parijs zal uitbreiden en tot botsingen aanleiding geven. In het departement der Loire worden de arbeiders in de steengroeven door infante- ïie en Leicdenlgendai'mes beschermd. De kwaadwilligen (i/)ch willen hen beletten met werken voort d gaan. Den keizer van Duitschlaml is verleden week eon zoo geboren; de souvereinen van Europa l'elieitdfden bom, terwijl bij zich in Zweden bevoijn. Op den gelukwonsch des Pausen antwoildde Wilhelm II per telegraaf het volgende: -'eer dankbaar voor den geluk- weuscli van Uve Heiligheid bij de gebuurte van onzen zoou.vorzoekeu wij U de betuiging onzers orkentellkheid voor dit nieuwe bewijs van oprechte [friendsehap wel te willen aan vaarden." Keizer Mil helm is met prius Heinrich gister ten hali'12 ure te Kopenhagen aange komen en dooi de leden der koninklijke fa milie hartelijk toitvangon. Do muziek ter eerewacht intoneerde het Heil Dir im Süjerhranz. In een gozts^hap van den koningen bege leid door eene ^erewacht, reedde keizer naar Amaliünburg, (/aarheon de koningin zich be geven had. Pt keizer zat met den koning in eenen niet G pn talon bespannen wagen in een ander rijtuig olgden prins lleinrich, met de kroonprinses prins Waldemar. De geheele weg tot aan et slot was bezet met vele dui zenden van to schouwers, die den keizer zeer hartelijk toeju diton. Na de aankomst op het slot, werd een déjeuner gegeveu, en daarna een bezoek gi iraolit aan do tentoonstelling, hetwelk een uu duurde. Bij het gah-diner betuigde de koning den voor liet vereereud bezoek en izerlijk paar on het keizerlijke likte zijnerzijds voor de karte en dronk op bot koninklijke keizer zijn dank dronk op het ki huis. De keizer d; lijke ontvangst huis. Beiden spraken in het Duitsch. Te middernacht begaf do keizer zich aan boord van de llóJwnznllevn, die bij het aanbre ken van den dag vertrok. Keizer Wilhelm zal van Kopenhagen recht streeks over Kfel naar Berlijn terugkeeren en in het begin der volgende week aan Bismarck eeu bezoek brengen te Friodiohsruh. I)e leider van de centrumpartij, Ludwig Windthorst, die zich thans ie Ems bevindt, zou ernstig ongesteld zijn. Volgens eeu llan- noversch blad l.cel't de TTjarige staatsman eene hartkwaal en koesteren de goneosheeren, zijn hoogen leeftijd in aanmerking genomen, groote bozorgdhpd voor hem. Vrijdag is in geheel Rusland het feest ter herdenking van de invoering van het christen dom gevierd, in liet bijzonder te Kielt en in den ouden Cliorsonesus, waar op de plaats op welke Wladimir de Groote den doop ontvan gen heeft, eene prachtige kerk is opgericht, die plechtig werd ingewijd. YENRAY4 August. Bij kon. besl. is ingetrokken de benoeming van den hoer van Woly tot ontvanger van den accijns op wijn. gedistiloord enz. te Amster dam, met bevestiging zijner tegenwoordige betrekking als ontvanger der invoerr. enz. te Maastricht. Rijkspostspaarbank. Aan het postkantoor Vknuaai en de daar onder ressorteerende hulpkantoren werd ge durende de maand Juli ingelegd f 2956.33; terugbetaald - 555.90. liet laatste, door dat kantoor uitgegeven boekje draagt liet nummer 47S. I)e jaarmarkt, Donderdag 2 Aug. alhier gehouden» was zeer drukbezocht; er waren aangevoerd HhS stnks rundvee en 225 biggen. De prijzen varieerden: rundvee van f 80 tot f 150, biggen van f 3 tot t 7. Op bet de/.e week gehouden examen voor de Fransche taai, lager onderwijs, is o. a. geslaagd mej.l E. J. H. M. Robbe, uit het klooster -Jerusalem" alhier. Ter gelegenheid van hot 25jarig jubel feest van Blitteiiwijck's mannenkoor «Moed en IJver", had dj' 29 Jnlijl. een reünie van 10 gezelschappen?! plaats. Dit feest liep 'goed van stapel, bijna allo stukken, die tcnigchoore gebracht werden, muntten uit dooreen correcte uitvoering. Bij liet huiswaarts koeren wenschten de verschillende gezéljsehappen elkander een har telijk vaarwel, oil uitten allen hc-t verlangen nog meermalen ztlk genoegelijk feest bij te wonen. Tot brievengaarders bij de tegen 1 Sep tember te Grubbeiivorst en Lottum te vesti gen hulppostkniifcoren zijn, naar wij vernemen, respectievelijk benoemd .J. A. Hermkens,zaak waarnemer te Grdnbenvorst, en Lakemond, gepensioneerd wacljtmeester der maréchaus see, thans wonende Blerick. De lieer A. D. Charles, geboortig fo Venloo, thans onderwijzer te Arnhem, heeft aldaar met gunstig gevolg liet examen als hoofdonderwijzer afgelegd. Vrijdagavond zijn te Venlo door don ge meenteraad behandeld dc drie moties van wantrouwen door den heer Jos. Theunissen ingediend tegen liet dagelijks bestuur in diens eisch tot schorsing van don wethouder van openbare werken, (wegens beweerde leveran tie aan do gemeente). liet praeadvies van de commissie van onder zoek luidde, dat zij volstrekt niets onwettigs kon ontdekken in de handelingen van genoem den wethouder. Zij stelde daarom verwei ping voor. Hot voorstel tot schorsing word met al- gemeene stemmen, op die van den vroege ren wethouder, den heer G. van den Brandt na verworpen, en de motie van wantrouwen in het dag. bestuur eveneens op die van gemelden heer Van den Brandt en don heer Linskcns uu. Do huzaar Terpstra, betrapt met het stroopen op Pruis, grondgebied, is in zijn garnizoen te Venlo teruggekeerd. Hij werd le Lobberich tot 10 dagen gevangenisstraf ver oordeeld, doch onmiddelijk in vrijheid gelaten, omdat hij 13 dagen voorarrest had. 'lier be kwam hij 4 dagen provoost Ten postkantoor te Reuver vervoegde zich dezer dagen een net gekleed heer met do vraag, of er niet een aangeteekcudo brief poste-restante was aangekomen aan het adres van den heer \V., handelsagent te Brussel. Op 't bevestigend antwoord van den brieven gaarder, verzocht hij hem uen brief, ter waar de van p. m. vijftig gulden te overhandigen, wijl hij geuooindo heer \V. was, aan welk verzoek voldaan word, waarna do ontvangst werd getcekend. Tegen don avond kwam echter oen twcuJo heer met dezelfde vraag en wel ditmaal de eigenlijke W. die tot zijn groote teleurstelling vernam, dat de brief reeds sedert eenige uren was afgehaald en van zijne handteekening was gebruik gemaakt. Do vogel was gevlo gen Waarschijnlijk heeft men hier met een op lichter te doen en is de justitie van de zaak in konnis gesteld. Het «Venloosch Weekblad" bevat hier omtrent nog l.et volgende, namens de politie to Venloo. Op den 27 Juli, 11 uur vm. heeft zekere Frans Koniugs, vroeger onderwijzer to Rif zingen by Tongeren in België, zich door mid del van valscne handteekening en misleiding nieeSn5i% geuiiiiïixt van ecu internationalen post wissel, groot honderd franken, gesteld ten name van A. Wonmaekers en betaalbaar te Reüver. l)e verdachte heeft met liet geld de wijk genomen in de richting van Zuid-Lira burg. Signalement: midJelmatigo grootte, mager aangezicht met puilende blauwe oogen. kleur gewoon, rossige knevel, gekleed met witten strooliocd met een band en roode stroepen, de band is bijna zoo breed als de hoed, zwarte jas, bruine broek met ruiten, bottines, aan den pink der rechterhand een breede vinger ring van goud. De luitenant der marechaussée te Venloo verzoekt opsporing, aanhouding en bericht. Maandag waren ter veemarkt te Sittard aangevoerd circa 4U0 stuks hoornvee, bene vens een groot aantal jonge varkens. Dc han del in rundvee was vrij levendig, torwijI voor do goede kwaliteit nog al tamelijk hoogo prij zen werden betaald. De geringe aanvoer wordt voor ditmaal bepaald toegeschreven aan het slechte weer en den oogsttijd. Als bijzonderheid kan gemeld worden, dat in den tuin van den heer R. te Beek een appelboom gevonden wordt, die vruchten draagt en tevens nieuwe bloesems. De Vereeniging ter bevordering van tuin- eu landbouw iu Limburg heelt Zondag, na afgelegd examen, het diploma voor boom teelt uitgereikt aan W. H. Cals, kweekeling bij do rijksnormaallessen te Meersen, en dat voor groententeelt aan II. Lachotte, tuinier aldaar. Aan eerstgenoemde werd daarenboven nog eene premie van f 20 uitgereikt. Voor boomteelt waren 3, voor groontcniedt 2 oan- didaten opgekomen. De Maastriclitsche hypotheekbank zal over het boekjaar 1887 88 aan hare aandeel houders 71;2 pCt. dividend uitkeeren, terwijl 5 pet. bij het waarborgfonds zal worden ge« voogd. Gedurende de maand Juni 1888 zijn in de rijks-postspaarbank ingelegd en terug betaald de volgende bedragen; Bedrag der inlagen f779,479.045, terugbetalingen f50l,G5520. Alzoo meer ingelegd dan terugbe taald 208,822.845. Aan het einde der maand Mei was ten name der verschillende inleggers ingeschreven f 12,153,430.42, zoodat het gezamenlijk tegoed op ultimo Juni bedroeg f 12,422,260 20r>. In den loop der maand Juni zijn 3400 nieu we boekjes uitgegeven1050 werden er ge heel af betaald, zoodat er aan het einde der maand 180,030 in omloop waren. Re Minister van Staat Mr. J. Heemskerk Azn. vierde Dinsdag zijnen zeventigste» ver jaardag. Eene loopbaan in 's lands dienst, zoo ge wichtig als die van den hoer Heemskerk, is zeldzaam. Gedurende tien jaren (in drie ver schillende tijdvakken) stond hij als minister aan het hoofd van ons binnenlandse!» bestuur. Tweemalen (in 1874 en in 1883} werd bij door den Koning belast met de samenstelling van een nieuw Ministerie. Als bewindsman onderscheidde hij zich door een bekwaamheid on eene uitgebreide kennis, bijna zonder we derga. Nog in bet vorige jaar wekte de taetr waarmede hij de grondwetsherziening wist te leiden, de algomecue bewondering. Jarenlang was hij lid der Tweede Kamer* eorst voor het kiesdistrikt Amsterdam, later voor Gorinchcm. Ook bij de rechterlijko inucht heeft do heer Heemskerk eene hooge plaats ingenomeu. Als lid der rechtbank te Amsterdam ving hij zijne loopbaan bij de magistratuur aan, werd ver volgensraadsheer in het Gereobtshof in Noord- holland en kreeg ten slotte zitting in den Hoogen Raad. Een man als Heemskerk, zoo vol kracht en werklust, kim nog op gevorderden leeftijd zip» land groote diensten bewijzen. Voor de tweede maal heeft hij dan ook, onder algemeene toe juiching, nu onlangs zitting in den Raad van State. Ontelbaar waren de bewijzen van achting ou vriendschap, die den hoogst bekwamen staats man too vloeiden, en de persoonlijke bezoekon. Voor oen publiek huldebetoon, hem aangebo*» don. had de hoer Heemskerk bepaaldelijk bod-inkt,. Maandag vierde clr. J. P. St. Berends zijn 70sten verjaardag en Woensdag herdacht hij den dag waarop hij vóór 50 jaren zijn praetyk als medicus te Nijmegen en vóór 40 jaren het hoofdredacteurschap van do Gelden lander aanvaardde. «Ik wensch, zegt een zij nor mede-redao- teurs,. op de eerste plaats te gedenken hoe de feesteling van dezen dag, iu 1848 do eerste Roomsch-Katholioke kiesverecniging -Iiecht en Billijkheid vaar allenoprichtte en zijne vaardige pon in dienst stelde van do belangen der katholieke partij. De ouderen van dagen zullen het weten te waardeeren, zijne stadgenooten vooral zullen 't zich te binnen brengen, zijne trouwe, even volhardende vrienden zullen 't blijde herdon ken. hoe eindelijk in het jaar 1861 zij met hem in Nijmegen zëgenvierden, hoe Nijmegen ein delijk weer, ook in het staatkundige, als ka tholieke stad den toon aangaf, de noodige or- otte li. r werf. op heven on het nieuwe Roomsch-KatiioUeke armbestuur optrad. Niet al de reorganisation en nieuwe stich tingen, die in de oude keizerstad verrezen on van welker eerste steenlegging hij kon zeggeu qourum pars magna fui, willen wij opsom men. Doch niet onvermeld mag blijven de Nijmeegsche Conferentie der zoo heilzaam werkende St. Vincentius-Vereeniging, die hij in 1846 mede oprichtte. Gelijk doktor NuyenS wist hij de zorgen eener drukke praktijk te vereenigen met de niet minder tijd en vlijt eisrhende bemoeiingen van armen zorg en van plaatselijke, geweste lijke en landspolitiek. Door brochures; dag bladartikelen en voorlezingen, als lid van den gemeenteraad niet minder, was hij bezig voor het algemeen belang, zonder aanzien des persoons, met opoffering dikwijls van persoon lijke wensohen, plannen en stoffelijke voor- deelen." De St% Ct. bevat de tusschen Nederland en België gesloten schikking betreflénde de verlaging van het port van drukwerken, tus schen de beide landen uit te wisselen. Zij luidt aldus Art. 1. Het port van gedrukte stukken van allerlei aard van Nederland naar België of van België naar Nederland verzonden, is als volgt vastgesteld voor elk pakket of stuk van een afzonderlijk adres voorzienlo. veor dagbladen en tijdschriften die ten minste een maal 's weeks verschijnentot en met een gewicht van 25 gram 2 centimes of 1 cent boven de 25 gram tot en met 100 gram, 5. centimes of 2iji cent.; voor elke 100 gram of gedeelfe van 100 gram meer, 5 centimes of 2i,2 cent. 2o. voor de andere gedrukte stuk ken tot een gewicht van 15 gram, 2 centimes of een coatboven de 15 gram tot en met 5,0 gram, 5 centimes of 2i/a centvoor elke 50 gram of gedeelte van 50 gram meer, 5 centi mes of 2ijt cent. Art. 2. Ten einde onder tarief, by het vorig artikel vastgesteld, te vallen, moeten de gedrukte stukken onder kruisband of band of wel geheel zonder omslag, als kaart worden verzonden. De stukken, die in anderen toe stand worden verzonden, blijven onderworpen aan het algemeen port, bij art. 5. van de overeenkomst vau 1 Juni 1878 voor de ge drukte stukken vastgesteld. Art. 3. Deze schikking wordt beschouwd aks te belmoren bij de overeenkomst, tusschen Nederland en België op 5 Maart 1879 geslo ten, eu zal denzelfdeu duur als dio der over eenkomst hebben. Zij is in werking getreden op den lsten Augustus 1888. janisatiëu invoerde, boe ten slotte li. bot oude lang bestreden armbestuur wei j opge-

Peel en Maas | 1888 | | pagina 2