diplomaat naar St. Petersburg, naar Weenen, Rome of ergens anders om te toonen, lioe Bismarck over eene belangrijke hangende quacstie denkt. En dal is een zware slag voor den man der sluwheid en intriges. Vooral tegenover Rusland vroeselijk: wie weet of de Engelsolton den czaar niet reeds met zekere geheimzinnige gedachten van den kanselier hebben bekend ge maakt. Men zond den lieer Von Yviuterfuldt naar Londen; met leege handen kwam hij terug. Prins Bismarck zag het bouwwerk van zijn geheele leven bedreigd en zond zijn oudsten zoon, graaf Herbert, die reeds in alle geheimen der diplo matie is ingewijd, naar Londen. Dit schijnt ook niet geholpen te hebben. Tot allen prijs moest men de Engel- schen te Petersburg vóór zijn, den czaar met vriemlschaps betuigingen overladen, hem een keizerlijk bezoek gaan brengen, waarbij Bismarck junior meegaat, dewijl Bismarck senior te zwaar door den slag getroffen is. Dit alles zijn echter slechts middelen tot verzachting dei kwaal, die niet te genezen zal zijn. Huisgezin. Frankrijk De minister-president Floquet, door Bou langer voor een onopgevoede» schooljongen uitgemaakt, heeft zich niet ontzien hem tot een duel uit te dagen. Ministers die vechten en het voorbeeld geven van conventioneele moordaanslagen Het tweegevecht vond plaats te Neuilly. Do strijd was kort maar hevig de persoon lijke verbittering bleek, duidelijk. Bij den eersten uitval werd BoiiJanger licht gewond j&én het been en Floquot aan de rechterhand. Bij den tweeden kroeg Floquet een wond in de linkerzijde van xlft borst, M».swjjl4Fv.i!«;nger aan do keel gekwetst werd. Daarmee was de strijd uit: tnen zou vech ten -tot. een van tweeën niet meer kon." Floquet, blijkbaar slechts licht gewond, was al tegen elf uur van Neuilly. waar men slaags was geweest, op het ministerie terug. Alle ministers wachtten hem en juichten hem levendig toe. Tal van senatoren en afge vaardigden, die met Floquet's gezin in de zalen van 't ministerie de uitkomst verbeid den. wensehten hem mede geluk, 's Namid dags werd het gedenkteeken voor Gnrabetta onthuld, waarbij president Caniot door de menigte met den kreet: -leve de republiek!" begroet werd. Toen Floquot daar verscheen brak een storm van toejuichingen los. Carnot zelf had hem doen gelukwensehcn, een voor beeld. door tal van republikeinen gevolgd. Boulanger is er slechter afgekomen. De wond van dezen schijnt ernstiger te zijn dan men eerst gedacht had. Hij is niet naar zijn huis vervoerd kunnen worden. Hij is te Neuilly ten huize van graaf Dillon gebleven op de villa, waar het duel heeft plaats gehad. Zaterdag avond hebben Clémeneeau en Perin, die Floquet's getuigen waren bij liet. tweegevecht, zich naar de woning van graaf Dillon begeven om er bun kaartjes achter te laten. Er was een kleine verbeteiing in den toestand van Boulanger gekomen. Clémen eeau die geneesheer is, meent dat hij in een betrekkelijk korten tijd hersteld zal kunnen zijn. Figaro meldt dat Naquet dien avond op het feestmaal, dat door den Bond van grondwets herziening ter eero van Boulanger georgani seerd was, een door Boulanger 's ochtends te voren opgestelde proclamatie aan de kiezers in het departement Ardèche heeft voorgelezen, waarin bij zich bij hen als candidaat voor de Kamer aanbeveelt. Twee manifesten to gelijk zijn door Boulanger uitgevaardigdhet eerste aan de kiezefe van het Noorder-, het tweede aan die van het Ardèche-departcment. Het laatste luidt aldus -Kiezers. Ik heb in de Kamer het man daat vervuld, dat ik van een half millioen kiezers ontvangen had. Ik heb do herziening en do ontbinding gevraagd. -Doof voor de eischen des volks, dat lijdt en hervormingen wil. heeft de Kamer mij slechts één antwoord weten te geven: de censuur. Ik heb haar mijn ontslag in het aangezicht geworpen en hot land als rechter gesteld. -Daar gij den 22n Juli stemt, zijt gij het, kiezer3 van dc Ardéche, die het eer,-te vonnis zult vellen. -Hot is van 11 dat ik uitspraak vraag fus- sclien de oDclien van geheel een volk en don tegenstand der Kamer. •»C«ij zult. zeggen uf hij een muiter.of een patriot is, de soldaat, die even als u al de on aangenaamheden en alle onrechtvaardigheden geledon hééft, opdat Frankrijk en de. Repu- 1 liok niet meer de prooi Y&0 eene partij zou zijn. -De tijd ontbreekt; gij zult daarin voorzien dooi' uw moed en uw ijver. -Gewichtige zaken houden mij op; ik zal al mijne krachten iusp innen om u te komen zeggen datr' stommen voor mij gelijk staat met stemmen voor 's lands onafhankelijkheid van binnen en naar buiten." Do Bazar de la Charitt, sedert vier jaren geregeld op touw ge/et door baron de Mat'knu, een der leiders van de katholieke partij en Henry Blount, liet hoofd der kath. Enoelsche kolonie te Paiiijs, heeft dit jaar 55UOOO francs ten bate der liefdadige gestich- ten van Parijs opgebracht. In vier jaren bedroeg de som, die langs dezen weg de armen- en behoeft igen bereikte, 1322758 francs. Doctor Mackenzie, de tegenwoordig zoo druk besproken geneesheer vair den overleden. Duitschen Keizer, ontving toen hij onlangs te Parijs aankwam, in zijn logement het be zoek eener dame, die bom wenschtc te raad plegen. Zij deed allerlei zonderlinge verhalen om trent ongesteldheden die zij zou hebben, en dc doctor, wien T gekakel verveelde, zeido kortaf: -Ik kan in uw keel niets bizonders zien; wat u vei telt is allemaal inbeelding, ik zal u in vredesnaam een drankje voorschrij ven om te kalmeercn." J)e dame greep het recept, legde een goud stuk op tafel en riep lachend: »U is een heel knap doctor, er mankeert mij werkelijk niets in de keel, het was er mij enkel maar om te doen om een paar regels schrift van den geneesheer van Keizer Fredorik te heb ben!" Daarop snelde zij liet vertrek uit en liet Mackenzie met een verbluft gezicht staan. Duitsckland I)e keizer iioeft professor Von Bergman», den schrijver der brochure, waarin Mackenzie als een kwakzalver aan de kaak wordt ge steld, het grootkruis der Hohenzollern-orde verleend en doctor Gerhardt tot ridder van den Rooden Adelaar benoemd. Het verleenen dezer onderscheidingen, oniniddelijk na liet verschijnen der brochure over de ziekte van kftjzej; Frederik, is niet zonder beteeken is. Van het vlugschrift zijn 50Ö00 excnïpUfren gedrukt en de aanvraag is zóó groot, dat de eerste druk zeker spoedig zal uitverkocht zijn. I)e gezondheid van prins Alexander van Battenberg is, naar het schijnt, tengevolge van het ongeval met zijn rijtuig fel geschokt en behoeft, de beste zorgen. I)e gekwetste zal verplicht zijn lang te bed te blijven. Hij lijdt hevige pijnen in den rug, den hals, de borst en de lenden. l)e groothertog van Hessen-Darmstadt, graaf Erbaols Schoenberg en andere voorname hebben hem reeds bezocht. De Reichsanzeigcr maakt openbaar, dat met, goedkeuring van Z. M. den keizer de keizerin-weduwe Victoria voortaan den naam -Kaisciïn und Kóningin Friedrich" zal dra gen. -- Ilot. ontvoeren van don Servischen kroonprins ging niet zoo tragisch toe als in sommige telegrammen van andere bladen ge meld werd. Nadat de politie-comiuissaris von Rlreinha- ben te Wiesbaden aan de koningin had mede gedeeld dat volgens zijne instruction de kroon prins aan den Servischen minister van oorlog Profits moest overgegeven worden-en dat bij weigering van.de zijde der koningin des noods geweld zou gebruikt worden, is des ochtends oven over tien uren dit voornemen teu uit voer gelegd. Gemelde hoofd commissaris begaf zich, ge- voh'd door den inspecteur, twee commissaris sen en twaalf politie-agenten, in de villa Clementine, waar de koningin vertoeft. .Nadat de onderhandelingen ongeveer vijf minuten hadden geduurd, trad de kroonprins van eene hofdame en zijn gouverneur vergezeld, naar het rijtuig, dat onmiddelijk daarop naar het station reed. I)e 12jarige kroonprins, gekleed in ein blauw matrozenpakje, grootte de menigte, die voor de villa geschaard stond. De koningin bevond zich aan een raam en woulcte met tranen in de oogen haren zoon toe. Aan hit station werd de kroonprins door zijn beide adjudanten ontvangen, die hem naar den gereedstaande» salonwagen geleidden. Te ongeveer half twaalf uren verscheen de Servische minister van oorlog Profits, in generaals-uniform aan het station en begroette den kroonprins in den salon wagen. De commissaris, die niet mede in het rijtuig was gegaan, kwam spoedig daarop en nam afscheid van het gevolg van den kroonprins. Bij liet vertrek van den trein te ongeveer twaalf uren stond de kroonprins in den salon wagen vroolijk met zijne omgeving te praten. Volgens telegrammen uit Weenen heeft de Russische gezant tlee malen een onderhoud gehad met de koningin van Servië. I)cze vertrekt naar Parij;. Boeter Mackenzie moet volgens een* Pai'ijsch blad eene Ivcrklarii.'g afgelegd heb ben betreffende dcnlgezondlicidstoestand van den tegenwoordige!! Keizer van Duitschland, die alles behalve guilistig- is. Hij is van oordeel, dut dö oorkwaal, tparaan V^iliem II reeds, jaren lijdt., hem binnen weinige jaren ten grave zal slepen. Nijdig voegen de Duit.selio bladen bij dit, bericht -Gelukkig voor den Keizer, dat liet niet du eerste leugen van Dr. Mackenzie is." Engeland Kardinaal Manning'vierde Zondag zijn tach tigste» verjaard ig.;,'Z.Ein. werd 15 Juli 1808 fe Totteridgc, in flortford-shire geboren. Voor de-rethitbank te Londen kwam de volgende zaak Ayior Een dief had eerJej banknoot van 5 p. st. gestolen eii Yaarqi.^ zijn slager betaald. Nu behoorde stellig dtp banknoot, volgens de wet, aan den -slager. Maar de dief krijgt •berouw"'eiF steelt dé banknoot nu weer van" den slager on geeft, haar opnieuw aan den eersten eigenaar terug. Aan wien behoort do banknoot nu Na eene vrij lange beraadslaging is do uitspraak uitgesteld. Uit Kaapstad bericht men dat de dia mantmijn van Dé Beers in brand staat. Tot dusver zijn 200 .personen vermist, die men vermoedt in de mijn te zijn omgekomen. Italië Prins Lichnowski, van zijne zending bij den Paus teruggekeerd, had aanstonds een audiëntie bij keizer Wilhelm II, wien hij den eigenhandige» brief van den H. Vader over reikte, welks 'inlroud zeer gunstig werd opge nomen en niet zonder invloed zal zijn op Duit si hl mds staatkunde ten aanzien der Kerk. Wijlen keizer Friedrich heeft aan den nuntius te Weenen, mgr. Galimberti. die do onderhandelingen tusschen Rome en Ber lijn leidde, bij testamentaire beschikking zeer kostbare kunstvoorwerpen gelegateerd. De kardinaal-aartsbisschop van Valencia heeft in een herderlijken brief het nieuwe Ilaliaaiischo stralwëtboek, in zoovei het tegen de geestelijkheid gericht is, aan een strenge critiek onderworpen, zoodat ook de liberale pers in 'Spanje zich druk bezig houdt met de ltaliaansclie toestigden en het Roniehische xmaptulu.-Dfc' :^uces.i,dent Sagasta heeft den nuntius te Madrid, mgr. l)i Pietro, dezer dagen verzèkoVd dat Spanje, wat ook in Italië gebeure, iniet van gedragslijn zal ver anderen en do| belangen van den H. Stoel naar vermugen zal helpen beschermen. Rusland De voor de ontvangst van den Duitschen keizer aangewezen oorlogsvloot, welke 40 schepen telt, is te Kronstadt aangekomen, en hééft de voorgeschreven positie ingenomen. Het oefeningseskader, voor het grootste ge deelte gevormd dooi' fregatten, heeft de daar voor bestem.de plaatsen bezet. Daar tegenover zullen de Duitsche oorlogschepen ankeren. Uit Kopenhagen wordt bericht: Het bezoek van keizer Wilhelm is hier officieel aangekondigd., llij wordt tegen het laatst der maand verwacht na zijn bezoek te Stockholm. Naar de Times uit Kónstantinopel ver neemt, veroorzaken de aldaar van de Turksche agenten in liet buitenland ontvangen berich ten over de aanstaande ontmoeting van den czaar en den keizer van Duitschland, een ge voel Van ongerustheid. De resorvesoldaten hebben het bevel gekregen, niet meer met verlof te gaan. Amerika .De schade,'veroorzaakt door de overstroo- ming der Mouangahela, wordt geraamd op 3 millioen dollars. Spoorwegdijken zijn stuk geslagen fabrieken tot stilstand gebracht, geheele steden verwoestde oogst en het vee zijn van de lubden weggevaagd. Te Athena (in Michigan) is een brand uit gebroken, waarbij 200 gebouwen verwoest zijn en 1300 personen zonder dak zijn geraakt. Om een weddenschap van 100.000 dol lars is in de Baldwin-locomotievenfabriek een locomotief in 10 uur en 55 minuien geheel gereed gemaakt. De helft van de winst is aan de werklieden uitgekeerd, die het wonder volbrachten. Nederland. VENIUY, 21 .Juli. Z. M. heeft benoemd tot controleur der directe belastingen tc Maastricht den heer H. J. Drielsma, thans te Leeuwarden; te Dordrecht den heer W. F. J. Pastoors; thans te Maastricht. Bij Kon. besluit is aan den heer J. J. Staal, verificateur le categorie hij 's Rijks belastin gen tc Venloo, een pensioen toegekend van f 1080 's jaais. Verleden Zondag gaf de bekende'Fanfare -Euterpe" alhier een uitvoering op de groóro Markt, bijgewoond door een talrijk publiek, dat herhaaldelijk door een luid applaus van zijne tevredenheid dééd blijken. Al de stuk ken werden onberispelijk uitgevoerd en vol deden aan ieders verwachting. Onze oprechte wensch is, dat de Fanfare -Euterpe" steeds bjoeie en aan Venray's in gezetenen nog menig genoegelijk uurtje verschafte. Bij het op den 2e dezer gehouden nota rieel Staafs-examen zijn geslaagd voor bet 3e of laatste gedeelte, en hebben mitsdien het radicaal van candidaat-notaris verworven, c. a. de volgende heeren in alphab. oi de gerang schikt: H. J. C. van Bergen te Gennep, L. J. C. van Meerwijk te Roermond, W. J. Sarton te Sittard, E. C. II. A. van Wintershoven te Maastricht. Bij de akte-examens voor hoofdonderwij zer te Breda zijn op 10 en 17 Juli geëxami neerd 11 mannelijke candidate»; toegelaten de heeren: A. A. Weijens te Vlissingen, C. W. Schout te Middelburg, L. Melse te Seroos kerke. Bij het examen voor de akte van hoofd onderwijzeres te Arnhem ziju op 1G en 17 Juli geëx. 10 dames; toegelaten o. a. mejutf. M. J. E. E. Bronsveld te Venraai, M. A. Rarnae- kecs te Heythuisen. H. M. Steven te Heythui- sen, J. W. van Thiel te Venraai. Afgewe zen 4. De heer Jozef Schrijnen, van Venloo, heeft aan de hoogeschool te Leuven mot goed gevolg het examen voor de Ire candidature en phiJosophie et lettres afgelegd. De heev Gubbels, assistent-resident te Tjilegon, welke met zijn gezin door de muite lingen van Anjer vermoord is geworden, is een Limburger en afkomstig van Tegeleu, bij Venloo. I)e hoer Hendrikx, burgemeester te Swalmen, is op de internationale tentoonstel ling te Brussel bekroond geworden met den tweeden prijs voor schapen. Door eenige landbouwers uit Frankrijk werden drie dezer exemplaren nog al voor goeden prijs, aangekocht.. ,TeSittar<L kAvajai', Zaterdag middag met den t,reiii van Luik het stoffelijk overschot aan van Mgr. J. C. "Warblings, groot-vicaris, plebaan-doken van het kap. Luik, huisprelaat van Z. PI. den Paus, Woensdag 11. te Batice bij Herve op 74-jarigen leeftijd overleden Bij aankomst van den trein bevonden zich de geestelijkheid van Sittard in ornaat, het mu ziekkorps der FranciscusXaverius-vereeniging en eene groole schare belangstellenden aan liet station, die allen onder de sombere tonen der muziek het lijk uitgeleide deden tot op den weg van Doonrade bij Sittard, de geboor teplaats van den overledene, alwaar het Maandag plechtig in de familiegrafkelder werd bijgezet. Verleden jaar vond men ten huize van den weledelen beer Clerex te Echt bij het afbreken van eenen schoorsteenmuur eene groote metalen plaat, waarop men figuren en letters Ontwaarde. Na roest en vuil door middel vau bijtend zuur zooveel mogelijk, te hebben doen verdwij nen, kwam een zeer schoon tafereel aan 't licht, nog geheel gaaf, met tiet jaartal 1470, voorstellende -de offerande van Abraham." Dezer dagen vond men bij gemelde» heer eene tweede plaat, doch van grootcr afmetin gen, voorstellende -Adam en Eva in het paradijs," waarop echter geen jaartal vermeld staat. Men denkt vrij algemeen, dat deze stukken kunstwaarde bezitten. Te Roermond is Zondag het vierjarig zoontje van den leidekker A. S., spelende in de Roer govallen. Kort daarop werd het le venloos opgehaald. Op den trein RoermondAntwerpen werd Zaterdag n. m. nabij het station Mortzel, geschoten. Een reiziger 2e klasse werd daar bij licht verwond. Maandag nam. kwam te Valkenburg eene vrouw van eene naburige gemeente, om een brief ter post te bezorgen. Daar zij nooit met dergelijke taak belast scheen, wist do vrouw niet waar zij den brief moest steken. Nadat zij links en rechts van de bus had gezien en gevoeld, riepen haar eenige toe schouwers toe, dat zij den briefin de bovenste opening zou laten vallenhierin scheen de slimme vrouw bezwaar te hebben en wilde zij toeu den brief boven op de bus leggen, doch geen raad meer wetende, ging zij tot aan de poort van 't hotel Elias, en wilde daar haar pand in de voor do brieven bestemde opening laten vallen. De buurvrouw K., die hiervan getuige was, verleende do vrouw wetenschap o ui den brief te bezorgen waar hij hoorde. Naar men verneemt bedraagt de winst der dominiale steenkolenmijn te Kerk rade over do afgeloopen maand Juni 2 maal zoo veel winst als over dezelfde maand in 1887 en zelfs 3 maal de winst over die maand in 188G. -Te Maastricht werd Zaterdag voltooid de plaatsing van den zelfregistreerenden wind meter voor liet Koninklijk Meteorologisch Instituut to Utrecht. Eene windvaan en e9» windsnelheid-smeter, geplaatst op de voorma lige Uredikhcerenkerk, brengen door middel van electricitéit langs eenen in de lucht han genden kabel hunne aanwijzingen ovor op het registroertoeslel, dat aangebracht is in het ge bouw der hoogere burgerschool. Dit intrument bezorgt automatisch, door middel van een accuraat loopend uurwerk, elk uur de aantee* kening der windrichting en windsnelheid op eene strook papier, die om de acht dagen aan het centraalbureau te Utrecht wordt afgezon den, om aldaar met do natuurkundige opgaven van andere plaatsen te worden vergeleken en bestudeerd. Bij een onderzoek is gebleken, dat 't zoo genaamd suikerballetje, waardoor een 6 jarig meisje te Nijmegen is gestikt, bestond uit moei, gips en eene kleine hoeveelheid suiker met het bekende kleursel, waardoor alle po gingen om het balletje door warm drinken en andere oplossingsmiddelen te doen smelten, op de harde massa schipbreuk leden. Naar men verneemt, heeft de snoepgoed-koopman, die deze balletjes pas ten verkoop ontvangen had, het overschot haastig vernietigd. Dat het gras in Friesland tegenwoordig peperduur is, bleek ia Weststellingwerf. Het grasgewas werd aldaar verkocht van een boerderij, die vorige jaren steeds f 700 huur had opgebracht, maar nu niet verpacht was. I)e eigenaar kreeg thans in plaats van f700 huur van de geheele boerderij, ruim f 1700 alleen voor het gras. Dezer dagen liepen te Rotterdam ter stede kooplieden rond, die in fleschjes eene vloeistof verkoopen, welke bij onderzoek ge bleken is eene kwikoplossing te zijn. Hiermede kan men oogenschijnlijk koperen voorwerpen in een oogenblik fraai vernikkelen, hetgeen dan ook door die kooplieden ten aanschouwe van het publiek werd gedaan. Deze bewerking is zóó verrassend dot menige voorbijganger een dergelijk fleschje koopt. Een dag echter nadat koperen voorwerpen met dit middel vernikkeld zijn, blijkt het reeds dat de ver nikkeling niet duurzaam is. Re fleschjes wqrden door de l^ooplLeden voor 25 cent of minder verkocht, al naar gel'aiig zij den kooper aanzien, maar de waarde der vloei stof is zeer gering. Tot waarschuwing dient verder, dat het vocht eene vergiftige stof be vat en de gewaande kooplieden ook elders hun practijk kunnen uitoefenen. Eene bijna ongeloofelijke onthulling vindt men in een schrijven van den Haagschen be richtgever van het U. D. In een zijvleugel van het badhuis te Scheveningen wordt dage lijks tot diep in den nacht met de roulette en kaart gespeeld en stroomt het goud over de groene tafels. Om tot dit spel te worden toe gelaten moet men lid zijn van de -Club de Schéveningue" waarvoor een borgstelling van f 20,000 wordt gevorderd. In den Haag loo- pen de geruchten dat daar fortuinen zyn ver speeld. Betreffendo de onlusten in Bantam is hg het Departement van koloniën het volgende van den Gouverneur-Generaal ontvangen -Mede zijn vermoord te Tjilegon de zout pakhuismeester Bachet, de boormeester Grond- hout en diens vrouw. De rust is sedert niet verstoord on kan hersteld geacht worden. Patrouilles hebben vele verdachten, waaron der hadjies, opgevat, maar de leiders nog niet. Kampong Dedji wordt vermeld als brandpunt. Omtrent de oorzaak der onlusten nog geen be stemde rapporten. Ik vermoed vonnissen van inlandsche rechtbanken en daarop gevolgde geestdrijverij. De veroordeelde adsistent- wedono was, na openbi eken der gevangenis, aanvoerder der muiters. De resident gelooft voorhands de zaak niet van uitgebreide betee- kenis. Onverklaarbaar is dat 't plaatselijk be stuur geheel onkundig was dat er iets broeide. Ik zend den directeur van binnenlandsch be stuur van Vleuten tot onderzoek. Aangaande den eigenlijken wedstrijd jl. Zaterdag te Amsterdam gehouden, wordt ons nog het volgende medegedeeld. Halfdrie werden de zes paarden waarvan vier blijk baar de beste jaren achter den rug hadden, in de baan gebracht. Vrij goed luisterden zy niet naar hun berijder, want nu en dan gehoor zaamden de paarden slecht en sprongen buiten de voor hen afgebakende ruimte. Een maal deed een hunner zijn berijder zelfs over zijn hoofd buitelen. Ook waren zeer dikwijls de stokken van eenige hulpvaardige heeren noodig om de dieren in het gewenschte spoor en de verlangde snelheid terug te brengen. Gemiddeld bleven de wielrijders 5 ronden (I1/2 Engelsche mijl) voor, Ook bij den beslis- senden rit wa3 dit bet geval, maar blijkbaar deden de wierijders het zeer op hun gemak.

Peel en Maas | 1888 | | pagina 2