De oude boerderij ligt er nog onbedorven bij. Het is een grote, langgerekte, met veel ruimte rondom. Het open erf is een vlakte waarin de oude pereboom met daar naast ae gemetselde put een oase lijken. We lopen langs de schuur- en stalpoorten, de kleine raampjes van de bedrijfsgebouwen. Daar schuift Piet net een van de deuren open. Nee, nee, hij is niet de baas. We moeten maar verder gaan. Vader is binnen. We komen voorbij felblauwe raamkozijnen en kloppen op de roodrose deur. Voordeur, achterdeur en keukendeur tegelijk. Boven het eenvoudige ko zijn is een grijs ovaal plaat je tegen de gevel ge schroefd "Brandverz. 's Bosch" staat erop. Daaron der het oude huisnummer plaatje E 51 en nog weer lager het huidige nummer: 15. Als de boerin de deur openmaakt schiet Waldi de hond naar buiten. Achter Dora Baten strekt zich de fornuis warme boerenkeu- ken uit. Op de grond grote tegels, die je tegenwoordig alleen vindt hij de echte oude en de onechte nieuwe boer. Niet veel meer dan een veredelde kippeniadder die naar de opkamer leidt, het fornuis met daarboven de boezem en vier stoelen rond de tafel die op evenzoveel plaatsen duizenden sneden en kerven vertoont waar pap Frans, mam Dora of de twee zonen Piet en Mat al jaren hun boterham met ströop en ham snijden. We komen eigenlijk een beetje ongelegen, want pap moet zo meteen naar Venray. Hij zal de bus nemen en komt, de laatste knopen van zijn hemd dichtknopend, uit de slaapkamer. De zware ar beid van vele tientallen jaren lang is hem niet in de kouwe kleren gaan zitten, dat is hem aan te zien. De twee zoons, Piet en Mat runnen nu het bedrijf, maar ook zij hebben al de nodige veren moeten laten. De grote kippenhokken bij voorbeeld, aan de overzijde van het erf, ze staan leeg. Met al hun omvang zijn ze toch te klein om er zoveel kippen m te kunnen her bergen dat het rendabel is. Do put, waarheen vanaf dc voordeur oen tegelpad leidt, heeft ook een andere be stemming gekregen. Piet vist er met behulp van de mesthaak tientallen flessen met restanten landbouw- vergif uit op. Er loopt net een inzamelingsactie voor die troep en daarom moet de put maar eens leeg. Met het volkswagen busje brengt hij tegelijkertijd zijn vader naar de bushalte en- Rood worden opeens de witte lichten bij dc spoorwegovergang. Tijdens het wachten zie ik dat de verf plekken op de rug van de schapen al ver vagen. Weldra is ook aan hun vorm te zien dat ze drachtig zijn. De geel- blauwe rups flitst ratelend voorbij en we steken over. Achter de witte boerderij uitspanning ligt een wei waarin een paard staat. De wei ligt laag, de afraste- ringns bescheiden en de Bel gische knol heeft het dan ook hogerop gezocht. Met zijn voorbenen is hij over de prikkeldraad heen gestapt teneinde het lange malse gras op de hoger gelegen wal voor zich te kunnen opeisen. Het is een merk waardig gezicht. Thei Wis» mans, die met zijn Duitsfe

Oirlo's dorpsblad 't Krèntje | 1978 | | pagina 5