De genade van onze Heer Jezus Christus de liefde van God, onze Vader en de gemeenschap van de H.Geest zij met U allen. Amen. Beste ouders, Deze bijvoegsels van het krentje bevelen wij van harte in uw aandacht aan. Zij vormen het begin van een kathechismus, waardoor wij niet alleen geloofs kennis trachten bij te brengen aan uw kinderen, maar vooral ook een leidraad voor hun als christenen trachten te geven. Deze blaadjes zullen echter dit doel niet kunnen bereiken, als U zelf daarbij niet Uw medewerking verleent. IJ toch zijt op de eerste plaats de opvoeders van Uw kinderen, ook en vooral in het christelijk leven. Als U daarin niet zelf het voorbeeld geeft,als U daarin niet zelf in woord en in daad voorgaat, is ons werk grotendeels te vergeefs. tJ zijt het dus vooral die de dode letters van deze godsdienstlessen, tot leven moet wekken. Uw kinderen moeten kunnen aanvoelen, dat U zelf met Uw volle persoonlijke overtuiging hierachter staat. Dat doet U, behalve door Uw voorbeeld, echter ook nog door Uw interesse te tonen voor deze blaadjes, m.a.w. door er ook zelf aandacht aan te besteden en door U er ook zelf van te overtuigen, of Uw kinderen deze lessen wel leren en in zich opnemen. Wanneer U daarbij het gebed niet vergeet zullen ze hun volledige vruchtbaar heid krijgen. Alleen dan zullen Uw kinderen gaan begrijpen dat de godsdienst van onschatbare waarde is voor hun eigen leven. Ter bevestiging van dit alles wil ik iets citeren van de fundamentele ge dachten die onze bisschop in het Informatiebulletin van sept. 1975 (3de jg. no 13, blz.5) geeft over de verkondiging van Christus en Zijn kerks "Het mag ons niet verwonderen, zegt hij, "als kinderen zich wel eens ongeïnteresseerd tc tonen tegenover geloof en kerk, of als ze zelfsvan een zekere afkeer blijk geven. Dit is ook ten aanzien van heel veel andere levenswaarden het geval. Wie daarvoor opzij gaat, geeft in feite de hoop op te kunnen opvoe den en kweekt eigenzinnige, en zeer beperkte mensen, die later ongelukkig worden, omdat ze nooit iets anders deden dan wat hun lustte en dus opper vlakkig en eenkennig bleven. De grote vraag is dus niets mag je godsdienst onderwijzen en daarbij ook aan dacht en meedenken en meeleven van kinderen en jeugdigen vragen, ja zelfs eisen? Dit staat nl. buiten kijf. Maar de vraag iss hoe doe je het? ....Natuurlijk moet de opvoeder (daarbij) uitgaan van het bevattingsvermogen van het kind. Maar dit wil niet zeggen, dat hij alleen moet vertellen wat het kind al weet. Hij moet zich steeds ervan bewust blijven, dat het kind iets moet leren. Maar omdat het hier het leren over God, Christus en de kerk betreft, moet hij niet louter de verstandelijke kennis van het kind willen vergroten, maar ook -en vooral -het hart van het kind openen. Hij moet het gevoelig maken voor de wonderdaden van Gods Zijn grootheid en goedheid, Zijn majesteit en macht, Zijn trouw en rechtvaardigheid. Deze zal hij kunnen aantonen in Jezus Christus, de mensgeworden God, die in Zijn liefde zo ver ging, dat Hij zich voor ons offerde aan het kruis. Hierdoor is Hij ons echter niet ontvallen, want Hij verrees ten leven en blijft onder ons ip de kerk. Die kerk geeft ons Christus door, vooral in de H.EucharistieZij leert ons ook Hem navolgen en reikt ons daartoe allerlei levensregels. Ook verbindt zij ons met God in Christus door het gebed, door haar leiders en haar heiligen. Waar dit alles via de verhalen en raadgevingen van de Bijbel, de uitspraken van de kerk, de liturgie en de devoties aan kinderen wordt voorgehouden, aanschouwelijk gemaakt en -vooral -voorgedaan, daar groeit onweerstaanbaar... kennis van en liefde voor God, Christus en Zijn kerk. Dit alles staat en valt echter met de inzet, het voorbeeld en de trouw van de opvoeder.of kinderen gelovige mensen worden en hoe, hangt op de eerste plaats af van de houding van hun ouders en leermeesters. Waar deze' aarzelen, twijfelen, schipperen, zich ongeïnteresseerd tonen, zullen ook de kinderen dit doen... Waar echter vader en moeder vanuit een diep geloof spreken, naar Christus" voorbeeld proberen te leven, voorgaan in gebed en regelmatig vieren van de H.Eucharistie, waar zij eerbied tonen voor de kerk haar ver schijnen en haar leefregels, daar nggten de kinderen dit over, misschien niet voetstoots en zonder protesten vragen, maar wel uiteindelijk. ....Wanneer heden ten dagegeklaagd wordt -en vaak terecht -over het gebrek aan kennis van en interesse voor God en de kerk bij kinderen en .11 «- «>- 4- 4. .4. u-.tt I i- ei -i**- 4- r - m. .-•■y-. je 4j. fc-Ti fl— .1,1

Oirlo's dorpsblad 't Krèntje | 1976 | | pagina 11