Er zijn Fundos" verdeeld die meer dan 2500 ha. groot waren, Daarbij moet men wel in de gaten houden dat van die 2500 ha. maar een klein deel cultuurgronden zijn, de rest is onher bergzaam. Meestal ook onvruchtbaar bergland. De verzorging van de veestapel is miniem. Alleen in het zuiden kan men stellen dat onder invloed van vooral Duitse immigranten de toestand veel beter is. Daar staan ook enkele grote melk fabrieken. Doordat de zuivelproduktie nogal centraal is, wordt heel veel gebruik gemaakt van melkpoeder. De kaas- en de boterproduktie stagneert nogal vaak, vooral door het gebrek aan vervoer. De kwaliteit van de kaas is tamelijk goed, maar niet te vergelijken met wat hier op tafel komt. Wat het bewerken van de akkers betreft is op het ogenblik duidelijk waar te nemen dat men aan het mechniseren is. Het aantal tractoren met bijbehoren neemt gestadig toe. Maar "omdat het zo vlug gaat, ontbreekt het aan een degelijk onderhoud van de machines door gebrek aan kundige vaklui. Men heeft ma chines, maar het ontbreekt aan monteurs.Er zijn nog veel te weinig vakscholen, zeker buiten de steden, üJel is er onder de jongelui grote belangstelling voor de mechanische vakken en niet alle leerlingen kunnen geplaatst worden. Er worden veel cursussuen gegeven voor de. meest, noodzakelijke onder houdsbeurten door het personeel van de "Indap." (Staatsin stelling voor de ontwikkeling in de agrarische sector). Al met als Chili is nog in ontwikkeling. Mogelijk loopt men wat hard van stapel én men vergeet nog al eens, dat Europa en Noord-Amerika hun uelvaart te danken heDben aan jaren van zware studie en hard werken. Men wil liefst -zo gauw mogelijk op hetzelfde peil komen. Of dat reëel haalbaar zal zijn is nog een open vraag en de toekomst zal leren wat in deze mogelijk zal b] ijken te zijn of niet. Hopende hiermee een kleine bijdrage geleverd te hebben voor de lezers eb een indruk gegeven re hebben over Chili in zijn streven naar een meer menselijk bestaan voor alle Chilenen ga ik sluiten met de vriendelijke groeten aan alle Oirlonaren. Proeder Nicetas Schoeber St. Machutusstraat 2 Oirlo U weet het 2 ZATERDAG A.S. 20.20 uur NCRV-TV l/ENRAY om de ZESKAMP-TROFEE I!!!!!!! 1 J (vanuit Arnhem)

Oirlo's dorpsblad 't Krèntje | 1972 | | pagina 7