Voor de oorlog van 14-18 was hier meer Duits dan Nederlands geld in omloop. Geldstukken van i mark (60 cent) mark, 5- en 10-markstukkenEen mark was een krentje. Hen danste op de muziek van een trekharmonicasoms begon dit al in de voormiddag. Een zaal of danstent was er nog niet en men ging van het ene café naar het andere. In Klein Oirlo waren 2 cafe's, in Castenray 4 (herbergen). De meisjes gingen zonder vreier, broer of vader niet i._*t, want dat gaf geen pas. Later werd er gedanst bij Peters in Lustenray (latte Bert) op de beugelbaan, hier moest entree betaald worden evenals later in de tent; meestal 15 cent waarvoor nog een consumptie werd gegeven. Als een dans half was werd het dansgeld opgehaald, 3 cent en later 5 cent per dans. In Oirlo was dit alles vrijwel hetzelfde. Als pastoor kermiszondag een flinke preek hield was het voor velen thuis blijven (en koeien turen). Van '14-,18 was het oorlog en was er niet veel te doen." In1917/18 begcn het zo'n -beetje te komen en stond de dans bij Kuipers waar nu Philipsen-Bots woont; andere vermakelijk heden waren er niet. ;- In de jaren 20/'25 kwamen de luchtschommel en de mallemolen (paardjesspeul) voor kinderen. Maar onze goede Heer Pastppr wilde dit speul niet in het dorp hebben en kwam het aan ue Molenhoek terecht, dus de Molenhoek was de redding in nood. De Molenhoek werd ook wel eens spottens het aanhangsel van Oirlo genoemd. In 1925 kregen we ;in Oirlo een nieuwe pastoor. Deze kwam uit Venlo en was niet zo preuts om alles te.weren uit het dorp. De schommel stond waar nu de basisschool is (op kerkgrond) en de rest op het pcmoplein bij Kemmelings. Üe danstent stond aan de Molenhoek waar nu de bungalow van Linders staat en bij v Rijswijck of Martens waar nu de 3 Voermans wonen. - 's Avomds om 8 uur was het dansen afgelopen en gingen de meisjes naar huis om te werken en de jongens' gingen nog een glas drinken. Cafe's waren er genoeg, ik wil ze tot slot nog noemen. Gunhoek: lij, Claessens. Kerkhoek; Kuipers, Friezen, Kemmelings, Pouwels, v. Rijswijck, de Ponti, Rongen en van Rhee. Molenhoeks Versteegen, Duif en Thijssen. Tot weerziens, R. S. Zondagavond is hat weer PRINSENBAL PRINSENBAL PRINSENBAL I

Oirlo's dorpsblad 't Krèntje | 1972 | | pagina 6