UIT HET VERLEDEN Dok deze week publiceren we weer een stuk uit het verleden. Deze keer vertelt de schrijfster over een gebeuren wat ook nu nog veel vreugde met zich meebrengt, maar wel een geheel andere inhoud heeft gekrsgen dan voorheen, nl. DE KERMISWe vragen ons hierbij tevens af wat de toekomst van de kermis zal zijn, met name in de kleinere kernen. Mocht U als lezer er bepaalde idëen over hebben, dan is uw copie altijd welkom. Over enkele maanden is het immers weer zover.... de redactie DE KERMIS UIT DE JAREN 19DC en later Vele ouderen en ook mensen van middelbare leeftijd weten dat de kermis van Oirlo an Castenray, welke dorpen veelal in een adem genoemd werden, in October werden gevierd. In Oirlo was het op de zondag en de 3 volgende dagen na 9 october. Vroeger zei men: "'De Hei1ige Dionisius maakt de kermis11 Het naamfeest van deze Heilige, die nog. een plaats heeft ih onze kerk, jas immers op 9 octobe^. 8 October was het dan de dag van altijd durende aanbidding. Waarschijnlijk was de H. Di°nisius heel vroeger de patroon van onze kerk (is er iemand die dit weet, dan zou ik dat graag verneren). Jaren geleden, voordat aan onze kerk de sacristie gebouwd was, diende de plaats achter het altaar hiervoor en was van de kerk gescheiden door aan beide kanten van het altaar een deur, waarboven de H. Dionisius en de H. Petrus stonden, ze waren toen beiden wit geschilderd. En nu de kermis. Eerst de tijd van voor 1914. Met de kermis kwamen alle familieleden erheen; grootvader en grootmoeder en ooms en tantes. Zondagmorgen zo tegen 11 uur zagen we ze al komen met de huifkar, .ja de eerste begroeting ging men binnen om koffie te drinken; omstreeks 2 a 3 uur werd er gedineerd; tegen de avond nog wat eten en drinken en daarna huiswaarts met een grote petroleumlamp aan de kar. De dorpsjeugd- ging toen ook. dansen,, echter niet op zondag, maar op maandag, dinsdag en woensdag gingen meisjes en jongens de cafe*s af om te dansen en te drinken. Een glas bier kostte een gros - 6 cent- een klein glas gros (3c.) i

Oirlo's dorpsblad 't Krèntje | 1972 | | pagina 5