Lekkere banketstaven of speculaas met de Sinterklaas, koop ze van de leden van de afdeling korfbal of bestel ze via Hoe de Peel zijn horizon verloor Alzheimer Café Venray caatclaessens@hotmail.com IVN Geysteren-Venray nodigt U uit voor een boeiende lezing van Theo Janssen, welke als titel draagt:"Hoe de Peel zijn horizon verloor". "De Peel is een akelige en eentonige woestenij, noch boom, noch struik verlustigt het oog. Bij donker en mistig weder zich nergens herkennende is de Peel gevaarlijk, om de menigte karrensporen die van de dorpen naar de moeren lopen waardoor misleid men in de moeren zinkt en akelige nachten doorbrengt. Alle woeste gronden onder den algemene naam van de Peel bekend, strekken zich in lengte uit ten minste elf en een half uur gaans en in de breedte bij doorsnijding van twee tot vijf uren, zonder dat deze ruimte wordt afgebroken door eenigen tusschen liggenden bebouwden grond". In deze tekst wil Theo Janssen duidelijk te maken hoe groot, hoe woest en vooral hoe leeg de Peel ooit was. Een boomloze vlakte van 150.000 hectare, waar de weergoden regeerden over leven en dood. En om het contrast aan te geven met het landschap van nu, waarin nog maar weinig grootheid, woestheid en leegheid te bespeuren valt Het landschap van Noord- en Midden Limburg is sinds het begin van de vorige eeuw grondig op de schop gegaan. De woeste leegte van de Peel verschrompelde tot een paar vlekken natuur, omsingeld door agrarische bedrijvigheid. Wat nog aan weidsheid resteert, staat zwaar onder druk. De einder ligt op veel plaatsen vlakbij de achterdeur. Om de veranderingen in het landschap van Noord-Limburg, en met name in de Peel goed te begrijpen is enig historisch inzicht nodig. Als er een bevoegd is om ons dit inzicht bij te brengen dan is Theo Janssen dit wel. De lezing wordt gehouden op maandag 8 november om 20.00 uur in zaal De Kei in Geysteren. Op maandag 8 november 2010 is het Alzheimer Café Venray weer open. Het café is een maandelijkse informele bijeenkomst waar mensen met dementie, familieleden, hulpverleners en andere belangstellenden elkaar in een ongedwongen sfeer kunnen ontmoeten om ervaringen uit te wisselen en te leren over dementie en aanverwante thema's. Vandaag vieren wij het 1e lustrum met de theatervoorstelling "Respectvol dollen met dementie" en er is een optreden van de Alzheimer Buben. Het Alzheimer Café Venray vindt plaats in De Kemphaan, Kennedyplein 1 te Venray. Inloop is vanaf 19.00 uur en aanvang van het programma is om 19.30 uur. De avond wordt uiterlijk 22.00 uur afgesloten. De toegang is gratis. Voor meer informatie kunt u bellen met het Informatiecentrum Geestelijke Gezondheid telefoon (0478) 527066. r

Oostrum's Weekblad | 2010 | | pagina 22