Stationsomgeving 11 mei heeft Dhr. S. Halbertsma tijdens een besloten vergadering vertelt, dat de gemeente op korte termijn geen financiële middelen heeft om een van de drie varianten die zijn ontstaan uit de workshops te realiseren. Deze zullen in de toekomst uitgevoerd moeten worden maar wanneer is niet duidelijk. Pro Rail heeft aangegeven de middelen te hebben om 500 fietsklemmen te plaatsen. Deze komen aan de linkerkant van het station (aan de kant van villa Josephine). Op de loswal komen 120 parkeerplaatsen en een geluidswerende voorziening. Pro Rail wil een loopbrug verstrekken om een overgang te maken van de losplaats naar het perron. Deze loopbrug staat nu nog in Venlo en zal vlak bij de Mgr. Hanssenstraat geplaatst worden om overlast voor omwonenden te minimaliseren. Gemeente Venray ziet hierin een positieve mogelijkheid om in elk geval de huidige situatie op korte termijn te verbeteren. In het meerjarig investering en uitvoeringsplan zijn hiervoor gelden gereserveerd. Er zal een kleine aanpassing komen van het pleintje ervoor zodat de bussen iets anders zullen rijden. De dorpsraad blijft streven naar een groenwal tussen spoor en Gildestraat/Buitenhof conform het DOP. Er wordt een veiligheidsarrangement afgesloten met politie, NS, Pro Rail en de gemeentes die aan de lijn Nijmegen-Roermond liggen om het traject in de treinen en op de perrons sociaal veiliger te maken. Het is de bedoeling dat dit alles in 2011 gerealiseerd is. Er zullen nog aanpassingen plaatsvinden aan het spoor zodat de reistijd verkort wordt en er een betere aansluiting is met de treinen naar de Randstad. Men is bezig de plannen op papier te zetten en er komt nog een informatieavond waarop men eventuele bezwaren in kan brengen. Bewoners van de Gildestraat en de Buitenhof hebben het idee dat het saneren van de grond wordt gekoppeld aan de ontwikkelingen op de loswal. Het saneringsbedrijf heeftechter nog geen nieuwe herplant locatie gevonden waardoor de gemeente geen kapvergunning af kan geven. Het kappen zal dus vooralsnog niet, zoals eerder werd aangenomen, in augustus gebeuren. Er wordt opgemerkt dat scholieren van de Gilde opleidingen niet veilig oversteken. Het verkeer wordt hierdoor gehinderd en er ontstaan gevaarlijke situaties. Ook ligt het fietspad in de bocht naar Oiro te dicht op de sloot. Dhr. S. Halbertsma zal gevraagd worden de situatie te bekijken. Overige activiteiten. De receptie van SVO 75 jaar is bezocht. De opening van de vierde vijver van het Alvertje is bezocht. Er was een rondleiding op het schitterende terrein en het is zeer zeker aan te bevelen er eens een kijkje te nemen. Het is vrij toegankelijk. De eerste steenlegging van de nieuwe kliniek van Dichterbij is bijgewoond. In september zal er of een rondleiding zijn voor leden van de dorpsraad als de bouw gevorderd is of Drs. P. Trommelen zal ons informeren tijdens een dorpsraadvergadering. 7. Openbare Ruimte Het bushalteplan De bushalte aan de Geysterseweg wordt verplaatst naar de hoek van de Valkenkampstraat en de Mgr. Hanssenstraat. De bushaltes van de Oirloseweg worden verplaatst naar de Witte Vennenweg. Project speeltoestellen Watermolenplein In de besloten dorpsraadvergadering is de herinrichting van het Watermolenplein besproken. Een van de ideeën is een voetbalveld met kunstgras en een degelijke omheining indien financieel haalbaar. Er is een offerte aangevraagd. Het is de bedoeling dat dit d.m.v. belijning voor meerdere spellen te gebruiken is. De verharding die nodig is voor de pannakooi zal meegenomen worden in de herinrichting. De pannakooi staat nu voor het eerst in Oostrum en de ervaring zal uit moeten wijzen waar deze het best geplaatst kan worden. Er wordt opgemerkt dat jeugd dat moet wachten om in de kooi te kunnen voetballen, op de speeltoestellen voor de jongste kinderen zit en voetbalt bij de Watermolen.

Oostrum's Weekblad | 2010 | | pagina 6