Noviciaat St. Paschalis Bron van inspiratie in woord en beeld Inmiddels ruim één jaar geleden is door enige enthousiaste mensen het initiatief genomen om aandacht te besteden aan het voormalige Noviciaat van de congregatie van de Broeders van Liefde. Mede vanwege het feit, dat het hier om een gemeentelijk monument gaat, hebben de initiatiefnemers ervoor gekozen om in boekvorm, de architectonische uniciteit van het gebouw met de daarin nog aanwezige kunstschatten te beschrijven. Onder auspiciën van de Historische Kring Oostrum en Spraland -die ook fungeert als uitgever van het boekwerk - wordt ruime aandacht geschonken aan "het Tjuvenaat van de Broeders", zoals dit door de inwoners van Oostrum genoemd werd. Het eerste deel van het boek beschrijft de ontstaansgeschiedenis van de congregatie van de Broeders van Liefde, de vestiging ervan in Venray en de stichting van het noviciaat. Daarbij komt ook de keuze van het dorp Oostrum als vestigingsplaats aan bod, alsmede de keuze van de architect, de kunstenaars en de aannemer. Ook wordt aandacht besteed aan de feestelijke opening in 1937 alsmede aan de ervaringen en belevenissen die oud-broeders en novicen hebben ondervonden. Het tweede deel beschrijft de bijzondere architectuur van het gebouw en de prachtige kunstwerken van de verschillende kunstenaars, die op uitnodiging van de Haarlemse ontwerper - architect Jos Bekkers, mede vorm hebben gegeven aan het zo te noemen "Gesamtkunstwerk". De verfraaiing van zowel het interieur als exterieur vervaardigd door beeldhouwer Cees Smout, edelsmid Jan Kriege, glazenier Karei Trautwein en schilder/glazenier Pieter Geraedts, wordt daarbij uitgebreid toegelicht. De kunstzinnige en spirituele betekenis van het gebouw als geheel en de kapel in bijzonder, wordt eveneens beschreven. De biografieën van de onderscheiden kunstenaars en haar betekenis voor de kerkelijke (bouw)kunst vormen het slot van dit document, dat rijkelijk geillustreerd is met bij de tekst passende afbeeldingen, (kleurenfoto's van Paul Doorenbosch en Geert JanWindemuller) Het boekwerk omvang 85 blz, harde kaft, gebonden, ISBN 978-90-9025426-5) wordt gepresenteerd op 9 oktober 2010 tijdens de OPEN DAG die dan plaatsvindt in de Verslavingskliniek St. Paschalis. Belangstellenden kunnen echter nu dit boek al reserveren vóór 1 augustus 2010 door storting van 15,00 op rekening 'Project Paschalis' Rabobank 11.77.78.605. Na 1 oktober 2010 kost het boek in de boekhandel 19,95. Stichting Historische Kring Oostrum en Spraland Secretariaat: Jan Janssen, Stationsweg 138 A, 5807 AD Oostrum. Tel. 0478 - 583555 e-mail: jansjong-oostrum@hetnet.nl Bij voorinschrijving s.v.p. antwoordstrook inleveren of via e-mail bij Secretariaat Stichting Historische Kring Oostrum en Spraland Jan Janssen, Stationsweg 138 A,5807 AD Oostrum. Naam Adres: Postcode en woonplaats Aantal exemplaren

Oostrum's Weekblad | 2010 | | pagina 25