MET DOMOTICA EEN ZORG MINDER IN EEN VEILIGE THUISHAVEN Themamiddag over het langer zelfstandig wonen, door eenvoudig te gebruiken elektronische hulpmiddelen, voor aangenaam en veilig wonen maar ook voor een directe communicatie met achterwacht of zorgverleners. De Commissie Ouderenhuisvesting van de Centrale van Ouderenverenigingen organiseert jaarlijks een informatiemiddag over een actueel onderwerp dat met het wonen van senioren te maken heeft. De Centrale van alle ouderenverenigingen binnen de gemeente Venray, vertegenwoordigt meer dan 4500 georganiseerde leden. Dit jaar heeft de COH gekozen voor het thema: domotica oftewel woonhuisautomatisering. Rond het woord Domotica hangt nog steeds - volledig ten onrechte - een waas van onbegrip. De nadruk ligt te vaak op de geavanceerde technische mogelijkheden, terwijl veiligheid, comfort en zelfs visueel contact met zorgverleners tegenwoordig heel eenvoudig in de woning te realiseren is. Binnen afzienbare tijd bestaat de bevolking van Venray maar liefst voor 35 uit mensen van 65 jaar en ouder. Bovendien krijgen we te maken met een nieuwe generatie senioren, waarbij het beeld van oude en zieke mensen volstrekt achterhaald zal zijn. Uitgangspunt is dat ouderen in een latere fase van hun leven niet als vanzelfsprekend naar een verpleeg- of verzorgingshuis zouden moeten verhuizen maar van een optimale zorgverlening in eigen huis kunnen genieten. Door handige aanpassingen in huis en met zorgverlening dichtbij, kunnen ouderen in hun eigen huis en vertrouwde omgeving blijven wonen. Bovendien kan hierdoor eenzaamheid worden verdreven. Daarbij gaat het over twee, onderling gekoppelde zaken de technologie en de dienstverlening. Met simpele en goedkope techniek kan tegenwoordig veel worden gefaciliteerd. Deze zaken worden samengevat in het begrip leefstijlmonitoring. Het gaat dan niet alleen om zorgalarmering, waarbij iemand binnen 20 minuten binnen is om adequate zorg te kunnen verlenen, de zogenoemde ongeplande zorg, maar ook hulpmiddelen voor mensen die moeilijk ter been zijn, slecht horen of soms verward zijn. Daarbij wordt gebruik gemaakt van bewegingssensoren of videobeelden met melding naar een zorgcentrale of de GSM vaste telefoon van de kinderen. Kan iemand bij een val niet bij de alarmknop dan is er een systeem dat "herkent" of iemand gevallen is maar ook "ziet" of er iemand in de buurt is om te helpen. Ook praktische zaken, zoals met een afstandbediening draadloos de verlichting schakelen of om het slot van de voordeur bv. vanuit bed te ontgrendelen voor bezoek. Er kan contact gelegd worden met bewoners om te toetsen of medicijnen zijn ingenomen. Deze medicijnen kunnen zelfs per dag geseald en op afstand bediend in huis ter beschikking worden gesteld. Kortom, er zijn zoveel mogelijkheden en ontwikkelingen dat we niet alleen kunnen spreken van een levensloopbestendige, maar van een toekomstbestendige woning. Ervaringsdeskundigen vanuit Synthese, de Zorggroep en Proteion zullen tijdens de themamiddag informatie verstrekken. Beginnend met eenvoudige alarmering naar een achterwacht en eindigend met een beeld van wellicht nog voor velen ongekende ontwikkelingen. In de pauze van het programma worden deze ontwikkelingen gedemonstreerd. Na de pauze zullen de inleiders in de vorm van een forumdiscussie aan de hand van de vragen uit het publiek, ieder vanuit hun eigen expertise en ervaring, uitgebreid ingaan op alle aspecten m.b.t. woonhuisautomatisering. Vooral zullen hierbij aan de orde komen de opgedane ervaringen bij diverse projecten in het land. De Commissie Ouderenhuisvesting is ervan overtuigd dat deze themamiddag een interessante en leerzame middag belooft te worden. Niet alleen voor de direct bij de problematiek betrokken mantelzorgers maar ook voor zowel medioren (55+) als senioren (65+) omdat die groep wellicht in de toekomst met zorgbehoefte of zorgverlening worden geconfronteerd. Bovendien nodigt de COH plaatselijke politici, wijk- en dorpsraden en alle overige belangstellenden in dit onderwerp, uit hierbij aanwezig te zijn.. Datum: maandag 31 mei 2010 Tijdstip: aanvang 13.30 uur Locatie: De Kemphaan, Kennedyplein in Venray

Oostrum's Weekblad | 2010 | | pagina 24