Publicatie van Werkgroep Sint Paschalis en Stichting Historische Kring Oostrum en Spraland. Boek over Sint Paschalis Oostrum Intussen ruim 1 jaar geleden heeft Ad Versteege, voormalig directeur van Nieuw-Spraeland te Oostrum, het initiatief genomen om aandacht te gaan besteden aan het aan de Wanssumseweg gelegen voormalige Noviciaat Sint Paschalis van de congregatie van de Broeders van Liefde. Om deze doelstelling te kunnen verwezenlijken, heeft hij de hulp ingeroepen van enige enthousiaste mensen, die vanuit een sterke betrokkenheid bij dit gebouw en haar voormalige bewoners, het ontstaan en de geschiedenis van dit complex, het ontwerp en de architectonische vormgeving ervan alsmede de( gelukkig nog aanwezige) kunst(schatten) zijn gaan beschrijven. Afgezien van het feit, dat het hier om een gemeentelijk monument gaat, wil de initiatiefgroep er op die manier voor zorgen, dat nu en in de toekomst de uniciteit van dit gebouw en de plaats die het innam en inneemt in de Oostrumse dorpsgemeenschap, bewaard blijft. Zowel in woord als beeld zal aan dit -zoals de (oudere) Oostrumse mensen zeggen - Juvenaat van de Broeders, ruime aandacht geschonken gaan worden. De resultaten daarvan vormen dan een uit te geven boekwerk dat om en nabij 80 pagina's zal bevatten. In het eerste hoofdstuk wordt door onder meer Toon de Jong (voormalig docent geschiedenis van de psychiatrische verpleegkunde) en Ad Versteege, de ontstaansgeschiedenis van de congregatie van de Broeders van Liefde beschreven, de vestiging ervan in Venray St. Servatius") en de uiteindelijke stichting en de functies van het Noviciaat in Oostrum. Ook komt de keuze van het dorp Oostrum aan bod, terwijl ook de opdracht tot de feitelijke bouw, de architectkeuze, het ontwerp en de realisering ervan uitgebreid worden beschreven Genoemd hoofdstuk eindigt dan met de opening, in bezit neming en inzegening van het noviciaat op 24 juni 1937. Het tweede hoofdstuk beschrijft de architectuur van het noviciaat en de activiteiten van de verschillende kunstenaars, die zowel binnen als buiten ware kunstwerken hebben nagelaten! De kunsthistoricus Harry Vriens en regionaal geschiedschrijver Twan van Els gaan in op de interessante en unieke (kerkelijke) bouwkunst en laten uitdrukkelijk de relatie zien met de architectuur van St. Paschalis. Uiteraard komt daarbij de ontwerper -architect Jos Bekkers uit Haarlem- uitdrukkelijk aan bod en is er speciale aandacht voor de architectuur van het gebouw in haar geheel en van de kapel in het bijzonder. Ook de prachtige werken van de verschillende kunstenaars die door Bekkers uitgenodigd werden, om het in - en exterieur van St. Paschalis te verfraaien, worden beschreven. Pastor Ruud Willemsen duidt dan de spirituele betekenis van de kunstwerken aan, die door beeldhouwer Cees Smout, edelsmid Jan Kriege, glazenier Karei Trautwein en schilder/glazenier Pieter Geraedts vervaardigd zijn. De teksten zullen worden voorzien van daarbij passende foto's, zodat het geheel niet alleen een lezenswaardig- doch zeker ook bezienswaardig document zal zijn. De initiatiefgroep is er intussen erg trots op, dat zij haar werkzaamheden kan verrichten onder auspiciën van de Historische Kring Oostrum en Spraland, wiens bestuur al meerdere malen met de auteurs van het boek, overlegd heeft gehad. Het is de bedoeling dat —in samenwerking met de Historische Kring - tijdens een te organiseren open dap in mei 2010. het boek feestelijk wordt gepresenteerd.

Oostrum's Weekblad | 2009 | | pagina 5