Amnestygroepen in actie op Dag van de Mensenrechten Het e-mail adres v/d Dorpsraad is gewijzigd van: mcfleuren@home.nl naar: dorpsraadoostrum@home.nl Stop de mensenrechtensterfte in Nigeria! 'Poets de olievlekken weg!' roept Amnesty International In heel Nederland op 10 december, Dag van de Mensenrechten. Gewapend met huishoudhandschoenen en kraskaarten voeren Am nestyg roepen op tientallen locaties actie tegen mensenrechtenschendingen in de Nigerdelta. In deze Nigeriaanse regio veroorzaakt oliewinning al decennialang ernstige milieuvervuiling, die tot armoede en gezondheidsklachten bij de bevolking leidt. Amnesty roept de oliebedrijven die werkzaam zijn in het gebied op om een einde te maken aan deze situatie. De Amnestygroep Peel Maas voert actie op 10 december bij NS Station in Oostrum en op 11 december in Horst/Sevenum. Voorbijgangers ontvangen van de medewerkers een kraskaart en kunnen een petitie ondertekenen. Op de kraskaart staat een positief verhaal over de gevolgen van de oliewinning, totdat de lezer de olievlek die over de tekst heen loopt wegkrast en het volledige verhaal zichtbaar wordt. Op 10 december zullen leerlingen van de leerlingenraad op het Dendron college de medeleerlingen in de pauze de kans geven om een petitie te tekenen. Vanaf maandag 7 december wordt op de digitale mededelingenborden de 10 december actie duidelijk gemaakt. Op 11 december zullen leerlingen van de bovenbouw op het Raayland-college door de actievoerders van Amnesty de kans krijgen om de petitie te tekenen. Bovendien zijn de startpagina's op de computers van Biblionu in Venray, Horst en Grubbenvorst op 10 december gewijd aan de actie van Amnesty International. In Horst aan de Maas eveneens op het gemeentehuis. Op 10 december 1948 nam de Verenigde Naties de Universele Verklaring van de Rechten van de Mens (UVRM) aan. Sindsdien is 10 december de Internationale Dag van de Mensenrechten, leder jaar vraagt Amnesty op de Dag van de Mensenrechten aan de Nederlandse bevolking om in actie te komen voor de mensenrechten. Uit het rapport Petroleum, Pollution and Poverty in the Niger Delta dat Amnesty International op 30 juni 2009 publiceerde, blijkt dat de Nigeriaanse overheid haar burgers onvoldoende beschermt tegen de negatieve effecten van oliewinning. De olie- en gassector wordt nauwelijks gecontroleerd of aansprakelijk gehouden voor de ernstige schade aan de natuur, waarvan bewoners voor hun levensonderhoud direct afhankelijk zijn. Oliebedrijven zoals Shell, Total, eni, Chevron en ExxonMobil maken misbruik van deze situatie, terwijl veel van de vervuiling te voorzien en te voorkomen is. Amnesty voert actie en vraagt oliebedrijven om te beginnen met het vrijgeven van rapportages over effecten op milieu en mensenrechten, publiekelijk te verklaren dat zij onafhankelijk toezicht op de sector zullen steunen en de gemeenschappen die door de oliewinning getroffen worden voorafgaand te informeren en consulteren. Voor meer informatie: www.amnesty.nl

Oostrum's Weekblad | 2009 | | pagina 21