Als vrijwilliger actief binnen buurtbemiddeling... iets voor u? V_/ SYNTHESE "Jeetje, wat staat die muziek weer hard. Klaas, het lijkt wel alsof het alleen maar erger wordt. Vorig jaar konden we ook al niet rustig met bezoek in de tuin zitten s' zomers. Hoe vaak hebben we nou al geprobeerd om met hen te praten? Het lijkt wel alsof ze gewoon niet luisteren en zijn vuilcontainer staat ook weer precies voor onze oprit zodat ik niet met de auto langs kan. Wat moeten we hier nou toch mee?" Voor sommige bewoners is bovenstaande heel herkenbaar, voor anderen misschien overdreven. Maar dit zijn dingen die we tegen komen in de praktijk van buurtbemiddeling. Samen in een straat leven en naast elkaar leven, kan ontzettend leuk zijn. Je kunt als buren heel veel aan elkaar hebben, maar soms gaat het ook wel eens mis en raken verhoudingen verstoord. Meestal ligt de aanleiding ergens in een ver verleden en hebben dingen zich opgestapeld in de loop der tijd waardoor twee buren die eens zo fijn naast elkaar leefden, niet meer met elkaar praten of zelfs pesten. Dit is zo ontzettend jammer want buren kunnen veel voor elkaar betekenen wanneer het contact goed is. Hulp bij een onverwacht bezoek aan het ziekenhuis terwijl je eigen auto net bij de garage staat, of dat beetje suiker voor de cake die je aan het bakken bent, samen de haag tussen de woningen snoeien... Wat is het prettig als je hiervoor even een deur verder bij een van de buren kunt aanbellen. Helaas kan het in de praktijk niet altijd en raken relaties tussen buren zodanig verstoord dat ze er samen niet meer uitkomen. In die gevallen kan buurtbemiddeling een uitkomst bieden. Op dit moment wordt buurtbemiddeling in Venray uitgevoerd door het opbouwwerk van Synthese. Volgend jaar willen we de bemiddeling echter op een andere manier vorm geven en in een vroegtijdig stadium van conflicten tussen buren, vrijwilligers inschakelen naast professionele bemiddelaars. Er zijn in den lande talloze voorbeelden waar dit al gebeurd en waar het succesvol is gebleken. Vrijwilligers worden getraind in het ontwikkelen van vaardigheden om te bemiddelen en zij worden begeleid door een beroepskracht. Het is dus niet dat de vrijwilliger alleen ingezet wordt om tussen twee buren te bemiddelen, nee de vrijwilliger groeit zelf ook als persoon omdat hij getraind wordt. Hoe het project er exact uit gaat zien, kunnen we u nog niet vertellen omdat we dit nog aan het uitwerken zijn. Wel willen we hierover al eens een balletje bij u opgooien want misschien is het bemiddelen in burenconflicten wel iets voor u en lijkt dit u leuk om te doen. Wilt u een vrijblijvend, oriënterend gesprek hierover? Dan kunt u contact opnemen met Synthese: Diana Ummels, opbouwwerker T: 0478-517348 E: d.ummels@svnthese.nl of met: Léon van Dijck, opbouwwerker T: 0478-517368 E: l.vandiick@svnthese.nl. Nu behoefte aan bemiddeling? Wanneer u er met de buren niet helemaal uitkomt en nu bemiddeling zou willen, kunt u bij ons terecht. Er is altijd eerst een oriënterend gesprek waarin nog geen stappen gezet worden. Hierin wordt alleen bekeken wat de situatie is en of het geschikt is voor buurtbemiddeling. Niet alles kan door buurtbemiddeling opgelost worden en wij hebben ook geen tas met pasklare oplossingen. De sleutel ligt in de communicatie tussen de twee buren. Die zullen we met ondersteuning en heldere afspraken op gang proberen te brengen. Eerst via aparte en dan gevolgd door een of meer gezamenlijke gesprekken.

Oostrum's Weekblad | 2009 | | pagina 21