Wandelen in de Boshuizerbergen, voor iedereen maar vooral voor gezinnen I Op Zondag 16 augustus houdt IVN Geijsteren/Venray een gezinswandeling in de Boshuizerbergen. Deze tocht is bedoeld voor ieder die graag wandelt en wat meer te weten wil komen over het gebied, het ontstaan, het beleid en de plannen met de Boshuizergergen. Maar speciaal geven we tijdens deze wandeling aandacht aan de kinderen, die door het zelf ontdekken, zien, voelen, en ruiken, op deze manier de natuur gaan beleven en er anders naar gaan kijken. Wij starten de tocht vanuit het voormalig waterpompstation aan de Zuiderbergweg. Deze vind je als je door Oostrum richting Geijsteren rijdt, en je, waar de weg een scherpe bocht naar rechts maakt, naar links gaat. Je rijdt een heel stuk door en waar de weg onverhard wordt ga je verder tot de rand van het bos. Daar rechts starten we de wandeling. De Boshuizerbergen liggen ten noordoosten van Venray aan weerszijden van de spoorlijn Venlo - Nijmegen. Toen de mens zijn intrede deed in dit gebied stonden er oerbossen op wat nu Boshuizerbergen heet. Dat waren natuurlijke bossen met beuken, berken en eiken. De mensen hebben ze in de loop der eeuwen omgevormd tot eikenhakhoutbossen, heidevelden en akkertjes. De hakhoutbossen voorzagen in de houtbehoefte en de akkertjes in de voedselbehoefte van de mens. Wat nu weidevelden zijn voor onze koeien waren vroeger heidevelden voor de schapen. Doordat er teveel schapen graasden en er op sommige plaatsen een te dikke heidelaag werd weggehaald, ontstonden kale zanderige plekken in de heidebegroeiing, de wind kreeg vat op het zand en zo ontstonden de zanderverstuivingen. Op de duur was het gebied Boshuizerbergen een grote open zandvlakte. Op sommige dagen in de zomer zijn de temperatuurschommelingen extreem Overdag is de temperatuur vlak boven het zand schroeiend heet terwijl het bij heldere nachten kan dalen tot onder het vriespunt. Speciale mossen en korstmossen en ook de jeneverbessen zijn hier dan ook volop te vinden. Ook is er begrazing door schapen en wie weet komen we de herder tegen U bent van harte welkom op deze mooie gezinstocht en hopelijk mogen we velen (met kinderen) begroeten op Zondagmorgen 16 augustus om 10.00 uur bij het startpunt. De tocht duurt tot ongeveer 12.00 uur. >32SiilSP '-fy-.i-' •y'C$iV#'A WWfïr' ..'ry.- v-V -,T

Oostrum's Weekblad | 2009 | | pagina 11