Lezing begrazen van natuurterreinen. Wie is zijn parkiet kwijt? Op maandag 9 maart organiseert IVN-Geijsteren-Venray een lezing over het begrazen van natuurtreinen. Deze lezing wordt verzorgd door Marius Christiaans, docent fauna en natuurbeheer, aan de Hogeschool Van Hall-Larenstein te Velp In een ver verleden heeft de mens dieren gedomesticeerd. In Noordwest Europa werden runderen en varkens gehoed in de bossen die de nederzettingen omringden. In de directe nabijheid van de nederzettingen lagen akkertjes. Mensen gebruikten het hout van de bomen om te bouwen, te koken en metalen te smelten in veldovens. De verjonging van het bos verliep steeds moeizamer doordat zaailingen van bomen en struiken een lekkernij voor het vee zijn. Het eten van grassen en kruiden verschraalde de bodem. De mens en haar vee veranderde het landschap. Over een periode van eeuwen verdwenen grote oppervlakten bos en verschenen uitgestrekte gebieden met heide. De schrale heidevegetaties genereerden weinig calorieën waardoor de landbouwers genoodzaakt waren runderen in te wisselen voor schapen. Het hoeden van schapen en daarmee het verzamelen van mest in potstallen vormden de basis van het eeuwenlang functionerende potstalsysteem. Ruimtelijk gezien bestaat dit systeem uit uitgestrekte heidevelden, essen enken rond de nederzettingen en vochtig hooiland langs de beken. De wilde vertegenwoordigers van de gedomesticeerde dieren bevolkten lang voordat de mens vee hoedde Noordwest Europa. Oerrund, wisent, tarpan, eland en het wilde zwijn waren onderdelen van de natuur. Grazende dieren hebben invloed op de omgeving doordat zij op de ene plek eten (verschralen), op een andere plek mest en urine produceren (verrijken) en gelijkertijd zaden verspreiden. Bij het huidige beheer van natuurgebieden worden zowel schapen als runderen en paarden ingezet. Waarom grazen in het ene natuurterrein schapen onder het toeziend oog van een herder (zoals dat in het verleden gebeurde in de toenmalige landbouw) en waarom worden in andere natuurterreinen Heckrunderen en Konickpaarden (als "oersoorten") ingezet? In de lezing komen drie aspecten van begrazing ter sprake: de geschiedenis van het Nederlandse natuurbeheer, effecten van begrazingsbeheer op het terrein, grote grazers en het publiek. De lezing wordt gehouden in cafe 't Trefpunt in Geijsteren en begint om 20.00 uur. Bij ons is op 20 februari een parkiet binnengevlogen. Hij is blauw met wit van kleur en hij is handtam. Wil diegene die deze parkiet kwijt is contact met ons opnemen. Ons adres is: Fam. Clephas,Binnenhof 19.

Oostrum's Weekblad | 2009 | | pagina 19